HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

13 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 >  
Reply to this topicStart new topic
> Poll: Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?, Ca pe O Persoana, Forta sau intr-un alt mod?
Marduk
mesaj 19 Jan 2008, 07:56 PM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
Aici cazi si tu in aceeasi greseala ca multi altii care sunteti impotriva Traditiei... Pai daca dam la o parte Traditia dam la o parte crestinismul, pe Dumnezeu, pe Iisus etc.. Pai de unde stii tu de Dumnezeu (in descrierea biblica) daca nu din Traditie? De unde stii tu de Iisus daca nu din Traditie? De unde a aparut Biblia daca nu din Traditie? Si la urma urmei ce este Traditia daca nu istoria Bisericii adevarate? De ce sa dai la o parte aceste fapte? Doar pentru ca ele nu concorda cu unele inventii dogmatice? Nu se poate...

Nu, nu cad in gresala, traditia a fost inclusa in multe ritualuri bisericesti, tocmai pentru ca biserica sa se greveze pe traditionalismul puternic implantat la popoarele crestinate. Biblia nu a aparut din traditie, Biblia a aparut dintr-o revolutie spirituala Ramane ca cei din viitor sa constate daca aceasta revolutie a fost sau nu corecta si daca ne-a ajutat la ceva.
QUOTE
Ce legatura este intre "gnoza" Bisericii lui Dumnezeu si gnostici? Niciuna sau aproape niciuna... Si spun aproape pentru ca au existat totusi unii crestini influentati de ideile gnostice... Dar asta nu i-a facut sfinti...

Dupa mine gnoza este un dar a lui Dumnezeu, gnoza include in cele din urma adevarul caci prin cunoastere se ajunge la adevar, iar acesta este cuvantul lui Dumnezeu.
QUOTE
Ar fi interesant de discutat cum il vedem pe Dumnezeu si din perspectiva planului Sau...

Planul sau este simplu, mai simplu decat ne inchipuim noi oamenii, acest plan se bazeaza pe adevar, iar adevarul nu poate fi decat adevar.
QUOTE
Si mai fac o paranteza (cu voia ta), anume eu cred ca "plan" este impropriu spus (sau cu unele limitari), caci a profeti, a vedea mai inainte, a cunoaste, nu este sinonim cu a urma un plan... Dar merita discutat si asta...Parerea mea... :)

De acord cu paranteza ta, numai ca mie imi place sa cred ca Dumnezeu este programatorul perfect si ca intreg acest univers este doar o rutina din lucrarea Sa.

Acest topic a fost editat de marduk: 19 Jan 2008, 07:57 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 19 Jan 2008, 09:08 PM
Mesaj #352


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
Mancarurile nu sunt interzise caci toate sunt curate:
Nu ceea ce intră pe gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om. (Matei 15:11)

Gresit. Stiinta a demonstrat ca anumite mincaruri sunt daunatoare.
QUOTE
Vechea taiere nu avea aportul Duhului Sfant

Scuze. Asta e o afirmatie ne-inteligenta.
QUOTE
Ben_Gal:
Cu autoritatea cui s-a facut asta?


Cu autoritatea lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos, care a trimis apostolii sa propovaduiasac Evanghelia Lui...
Pai tocmai asta trebuie demonstrat, nu-i asa?
Imi spunea un credincios ca daca nu e credinta n-am facut nimic.
Eu spun ca este loc si pentru logica.
Daca este logic ca Dumnezeu si-a sacrificat fiul, desi, dupa parerea mea putea gasi alte metode, atunci logic este ca sa-l fi sacrificat si pe Iuda.
Legamintul cel nou nu cere circumcizie?
Domnilor. E vorba de un LEGAMINT. Acela dintre Dumnezeu si Avraham.
Ce? Ne jucam aici? Stricam un legamint caci nu ne mai convine si pretindem ca am facut altul?
Pai nu merge asa.
Icoanele crestine niciodata nu au fost interzise de Dumnezeu ba din contra... ?
Atunci care icoane au fost interzise?
Ale paganilor?
Domnilor. A nu-ti face chip cioplit e o lege clara si din cele trei religii monoteiste, doar crestinii fac ris.
QUOTE
Iisus a facut asta, dar este adevarat ca nu Iisus a cerut sa se scrie NT... El a cerut doar sa se propovaduiasca NT

Serios? NT nici nu exista pe vremea lui Iisus si El nu a cerut sa fie scris.
Scrisesem:
QUOTE
Acest Duh este credinta.

La care clopotel raspunde:
QUOTE
Nu inteleg ce vrei sa zici aici...

Nu de Duhul Sfint vorbeam aici, ci de credinta advarata in Dumnezeu.
Credinta care nu are nevoie si nici nu vrea mediatori.
QUOTE
Nu putem spune ca evreii sunt lipsiti de har, de duh, sau de credinta.Dar cine a spus asta? Sunt foarte multi evrei crestini, care L-au urmat pe Dumnezeu

"evrei crestini"?
Ori evrei, ori crestini.
QUOTE
Biserica este continuatoarea Israelului de care se vorbeste in VT

Eu nu stiu cum sa dovedesc chestia asta.

QUOTE
Eu nu stiu cum era daca nu era Iuda... Dar a-l scoate pe Iuda acum erou ca l-a tradat pe Iisus, indeplinind astfel planul lui Dumnezeu, este cea mai mare tampenie ce poate fi auzita...

Nepatrunse sunt caile Domnului.
QUOTE
Mai mult, Iuda era hot si viclean, caci fura din punga comuna, si atunci cum zic aia ca era apostolul care a inteles cel mai bine ce dorea Iisus?

Chiar fura? Atunci cum de Iisus nu a stiut asta. Si daca a stiut, cum de nu L-a mustrat?

Acest topic a fost editat de ben_gal: 19 Jan 2008, 09:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Jan 2008, 09:42 PM
Mesaj #353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Poate ne explici si noua ce inseamna doctrina iudaica traditionala!!


Inca astept!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2008, 09:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 19 Jan 2008, 10:10 PM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Dar pollu' unde e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jan 2008, 09:26 AM
Mesaj #355


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE(Florina R. @ 19 Jan 2008, 04:13 PM) *
Dincolo de toate parerile si dezbaterile, eu cred ca la intrebarile complexe, cele mai potrivite sunt raspunsurile simple.
... ... ...
harul ofera raspunsurile corecte, iar ca sa ai har, trebuie sa ai credinta, deci...


Mda, de har se cam uita in discutii de genul celei de fata, in care - pe fond de pronuntat orgoliu personal - fiecare vede paiul din... confesiunile altora...

Parerea mea e aceea ca cel mai important aspect referitor la credinta e acela ca ea trebuie traita. Zilnic, ceas de ceas, clipa de clipa. Discutiile interminabile, clarificarile fara de sfirsit, lamuririle kilometrice nu fac decit sa impiedice trairea...

Cu sau fara sfinti si icoane, cu sau fara NT, cu sau fara simbata ca zi a Domnului, cu sau fara... alte "chestiuni", ramine de baza relatia fiecaruia cu Dumnezeu, asa cum il percepe el, cum i s-a revelat lui. Asta este fundamental.

Sufletul nostru nu e ortodox, catolic, mozaic, musulman sau mai stiu eu cum. El numai "imbraca o camasa" confesionala pentru a putea razbate mai bine in aceasta viata spre intilnirea adevarata cu Dumnezeu. Am credinta ca la acea intilnire nu vom fi chestionati de camasa. Ci de suflet. Vom fi intrebati de "talanti" - multi, putini, atitia cit a primit fiecare. Ce am facut cu ei...

Eu unul urmaresc cu destul interes explicatiile unuia de alta credinta decit a mea. Dar in momentul in care loveste in ceea ce cred eu, incearca sa-mi "sfisie camasa", primejduindu-mi sufletul, imi dispare interesul (direct proportional cu intensitatea loviturii si cu maniera de lovire). Nu cred ca sint singurul in situatia asta. De aceea consider ca ar fi necesare oarecari menajari reciproce si ingaduinta. Ca sa nu fie discutiile greoaie si sterile, ca intre niste surzi care nu cunosc limbajul miinilor...

Si inca o data: e bine sa ne traim credinta, aceea pe care o avem, pe care am ales-o sau care ne-a fost revelata ca fiind cea mai buna "camasa" pt noi. Sa nu raminem la vorbe goale si grele, care sa fie camuflajul mindriilor noastre...

Amin! smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 20 Jan 2008, 10:17 AM
Mesaj #356


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(caa @ 20 Jan 2008, 09:26 AM) *
Eu unul urmaresc cu destul interes explicatiile unuia de alta credinta decit a mea. Dar in momentul in care loveste in ceea ce cred eu, incearca sa-mi "sfisie camasa", primejduindu-mi sufletul, imi dispare interesul (direct proportional cu intensitatea loviturii si cu maniera de lovire).

Ore credinta nu este suficient de puternica pentru a ne apara sufletul de "atacuri" verbale/virtuale exterioare pe un forum intimplator?
Sa nu uitam ca credinta unora a invins Inchizitia si ca ei au fost gata sa moara pe rug, dar nu si-au tradat credinta.
Nu se compara, nu-i asa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 20 Jan 2008, 12:43 PM
Mesaj #357


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(ben_gal @ 20 Jan 2008, 10:17 AM) *
Ore credinta nu este suficient de puternica pentru a ne apara sufletul de "atacuri" verbale/virtuale exterioare pe un forum intimplator?


Cand dialogul se poarta intre orgolii, este chiar o risipire fara sens...


QUOTE
Sa nu uitam ca credinta unora a invins Inchizitia si ca ei au fost gata sa moara pe rug, dar nu si-au tradat credinta.
Nu se compara, nu-i asa?


Eu stiam asa: ca inchizitia isi propusese sa apere/"curate" credinta de eretici/erezii... mellow.gif In situatia asta a fost gata sa arda pe altii pe rug numai ca sa "nu tradeze credinta"(!). mellow.gif
Esti de acord ca in felul asta a fost scris un capitol extrem de trist din istoria religiilor? Are vreun sens sa devenim inchizitori unii pentru altii, fie si in lumea virtuala?



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 20 Jan 2008, 02:32 PM
Mesaj #358


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Merlina @ 20 Jan 2008, 12:43 PM) *
Cand dialogul se poarta intre orgolii, este chiar o risipire fara sens...
Eu stiam asa: ca inchizitia isi propusese sa apere/"curate" credinta de eretici/erezii... mellow.gif In situatia asta a fost gata sa arda pe altii pe rug numai ca sa "nu tradeze credinta"(!). mellow.gif
Esti de acord ca in felul asta a fost scris un capitol extrem de trist din istoria religiilor? Are vreun sens sa devenim inchizitori unii pentru altii, fie si in lumea virtuala?

Catolicii Inchizitiei au decis cine este eretic si cine e OK.
In viziunea lor evreii, acest popor care L-a dat pe Iisus si VT, erau eretici si au fost arsi pe rug daca nu au imbratist crestinismul.
Daca Iisus-evreul ar fi trait si El ar fi fost considerat eretic.
Pe acest Forum incerc sa port o discutie civilizata, dar am dificultati caci pina si anda_v crede, sau, cel putin, sustine, ca sunt off-topic.
Dealfel banuiesc ca si dv. nu prea "gustati" cele scrise de mine, dar atitudinea aceasta e intalnita pe toate forumurile in limba romana asa ca nu are rost sa ma emotionez prea mult.
Multa sanatate si sper ca veti gasi si lecturi mai placute.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 20 Jan 2008, 02:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2008, 03:37 PM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 20 Jan 2008, 02:32 PM) *
Catolicii Inchizitiei au decis cine este eretic si cine e OK.
In viziunea lor evreii, acest popor care L-a dat pe Iisus si VT, erau eretici si au fost arsi pe rug daca nu au imbratist crestinismul.
Daca Iisus-evreul ar fi trait si El ar fi fost considerat eretic.
Pe acest Forum incerc sa port o discutie civilizata, dar am dificultati caci pina si anda_v crede, sau, cel putin, sustine, ca sunt off-topic.
Dealfel banuiesc ca si dv. nu prea "gustati" cele scrise de mine, dar atitudinea aceasta e intalnita pe toate forumurile in limba romana asa ca nu are rost sa ma emotionez prea mult.
Multa sanatate si sper ca veti gasi si lecturi mai placute.

Renunti cam repede la lupta. Daca asa vei proceda si in viata, nu-ti va fi prea bine. Arta dialogului mai presupune si ignorarea celor care nu sunt de acord cu opiniile si ideile tale. Important este sa le faci cunoscute si sa nu te astepti ca toti sa fie de acord cu ele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 20 Jan 2008, 04:01 PM
Mesaj #360


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 20 Jan 2008, 03:37 PM) *
Renunti cam repede la lupta. Daca asa vei proceda si in viata, nu-ti va fi prea bine. Arta dialogului mai presupune si ignorarea celor care nu sunt de acord cu opiniile si ideile tale. Important este sa le faci cunoscute si sa nu te astepti ca toti sa fie de acord cu ele.

Draga Marduk
Nu renunt de loc.
Sub acest nume, "Ben_Gal, sunt cunoscut pe citeva forumuri.ca cineva care nu inalta steagul alb.
Vezi si a mea "Caricatura Infama" publicata la "poezie ro."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Jan 2008, 06:06 PM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(ben_gal @ 20 Jan 2008, 02:32 PM) *
Catolicii Inchizitiei au decis cine este eretic si cine e OK.
In viziunea lor evreii, acest popor care L-a dat pe Iisus si VT, erau eretici si au fost arsi pe rug daca nu au imbratist crestinismul.


Si cand au imbratisat crestinismul au fost executati......singura favoare a fost ca au fost scuti de rug!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jan 2008, 06:21 PM
Mesaj #362


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE(ben_gal @ 20 Jan 2008, 10:17 AM) *
Ore credinta nu este suficient de puternica pentru a ne apara sufletul de "atacuri" verbale/virtuale exterioare pe un forum intimplator?
Sa nu uitam ca credinta unora a invins Inchizitia si ca ei au fost gata sa moara pe rug, dar nu si-au tradat credinta.
Nu se compara, nu-i asa?


Nu, nu se compara. Si nu, credinta nu este destul de puternica incit sa... dunno.gif

La dumneata cum sta... treaba,.. "luptator neinfricat al forumurilor"? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Jan 2008, 06:47 PM
Mesaj #363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(caa @ 20 Jan 2008, 09:26 AM) *
Cu sau fara sfinti si icoane, cu sau fara NT, cu sau fara simbata ca zi a Domnului, cu sau fara... alte "chestiuni", ramine de baza relatia fiecaruia cu Dumnezeu, asa cum il percepe el, cum i s-a revelat lui. Asta este fundamental.

Sufletul nostru nu e ortodox, catolic, mozaic, musulman sau mai stiu eu cum. El numai "imbraca o camasa" confesionala pentru a putea razbate mai bine in aceasta viata spre intilnirea adevarata cu Dumnezeu. Am credinta ca la acea intilnire nu vom fi chestionati de camasa. Ci de suflet. Vom fi intrebati de "talanti" - multi, putini, atitia cit a primit fiecare. Ce am facut cu ei...
Amin! smile.gif

Frumos spus si gandit thumb_yello.gif

Numai ca unii percep gresit sau i-a fost relevat gresit mad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2008, 07:04 PM
Mesaj #364


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk
QUOTE
Pai scumpul meu Clopotel (bine te-am regasit) daca Dumnezeu nu ar fi vrut sa se intample ceea ce s-a intamplat, azi nu am fi avut ce sa discutam pe acest forum. Deci daca Dumnezeu a hotarat sa-l sacrifice pe Iuda punandu-l in postura de tradator, e clar ca vara vointa Sa nu se putea intampla nimic. Doar daca nu este mai usor pentru noi sa dam vina pe alte forte la fel de puternice ca Dumnezeu. Mergand pe aceasta logica constatam clar si simplu ca intre Dumnezeu si diavol exista un fel de egalitate.

Da, cunosc foarte bine aceasta idee gnostica de influenta extrem orientala, ca Dumnezeu si satana ar fi la egalitate... Este o chestiune foarte comoda si autosuficienta... Nu conteaza daca faci bine sau rau, caci indiferent ce faci, oricum faci voia unuia din cei 2 puternici, deci nu ai cum sa cazi rau...Adica te pui bine cu ambele tabere smile.gif
Totusi, in acest caz, gnosticii au dat-o in bara, caci Iuda nu a fost sacrificat de Dumnezeu, ci a cazut el singur... De aceea gnosticii nu au fost de acord cu Evangheliile apostolilor facandu-si propriile lor povesti, pe care unii vad ca nu ezita sa le creada... Dar de ce le cred?! Nu pentru ca ar crede ei ca ar fi mai adevarate decat ale apostolilor lui Iisus, ci pentru ca se potrivesc cu felul lor de a fi si cu ideile si principiile lor... Daca ma insel, spune tu de ce crezi ca ar fi mai adevarata Evanghelia dupa Iuda decat cele ale apostolilor...
QUOTE
Pai chiar din ceea ce scri tu aici rezulta ca "Omul merge precum este scris despre El" Partea a-II-a este calr ca se refera la un om ipotetic nu neaparat Iuda. Iuda nu ar fi facut nimic fara voia lui Dumnezeu si fara acceptul lui Isus, parerea mea.
laugh.gif Buna incercare! Tu crezi ce spui?!
QUOTE
Intreaga umanitate este poporul lui Dumnezeu, doar ca unii simt acest lucru altii nu.

Dumnezeu zice ca nu (caci doar care Il urmeaza sunt ai Lui)... Satana zice ca da (ca nu conteaza pe cine urmezi)... Tu pe cine crezi?!
QUOTE
Ramane sa vedem la judecata de apoi cine a avut dreptate.

Ok! Iar la vara va fi cald! Lucrul acesta nu este evident?!!!!
QUOTE
Deci, tu crezi ca "ceilalti" oameni abordeaza cuvantul lui Dumnezeu gresit, cu influente orientale, care influente nu sunt de la Dumnezeu ci sunt de la cel rau. Dar pe acest pamant sunt oameni care cred in Dumnezeu fara sa-l filtreze prin prizma nici unei religii, cu astia ce ne facem, conform Bibliei ei vor fi cei dintai, caci nu cunosc cuvantul lui Dumnezeu dar cred in El.
Vorbesti de liber cugetatorii care se amagesc singuri?! Tu confunzi cuvantul imaginat de ei cu Cuvantul lui Dumnezeu, si dumnezeul scornit din libera lor cugetare cu Dumnezeul adevart, cel despre care marturiseste Biblia si Biserica?
QUOTE
Parerea mea este ca Biserica primara era mult, mult mai aproape de crestinismul primar,
Pai Biserica primara era chiar crestinismul primar. E acelasi lucru...
QUOTE
asta pana la aparitia cenzurii si autocenzurii impuse de dogma sfintilor parinti.

Intotdeauna cand neghina este aleasa din grau striga "cenzura"... Intotdeauna cand minciuna este separata de adevar striga "cenzura"... Cui ii pare rau dupa minciuna? Mie nu... Tie?!
QUOTE
Odata dogma aparuta a disparut parerea personala, au disparut celelalte idei precrestine si crestine.
Fireste ca au disparut devreme ce erau minciuni si inventii... Fireste ca singura dogma este Cuvantul lui Dumenzeu cel Adevarat...
QUOTE
Totul a fost filtrat, in beneficiul noii institutii ce se nastea Biserica Crestina.
Adica in beneficiul oamenilor care doresc sa-l urmeze pe Dumnezeu, nu pe satana, caci cine doreste sa urmeze pe satana, ca satana va sfarsi...
QUOTE
Nu, nu cad in gresala, traditia a fost inclusa in multe ritualuri bisericesti, tocmai pentru ca biserica sa se greveze pe traditionalismul puternic implantat la popoarele crestinate. Biblia nu a aparut din traditie, Biblia a aparut dintr-o revolutie spirituala Ramane ca cei din viitor sa constate daca aceasta revolutie a fost sau nu corecta si daca ne-a ajutat la ceva
Cine a facut aceasta revolutie spirituala?! Gnosticii? Sau iti place cum suna "revolutie spirituala"? Biblia a aparut in sanul Bisericii... Apostolii faceau parte din Biserica... Iar Biblia a fost scrisa pe baza Traditiei Bisericii, nu inventata... Probabil ca nu stii ce inseamna si se intelege prin Sfanta Traditie... Nici o problema, acest lucru este deja lamurit pe topicul de Ortodoxie, chiar la inceput cred...

Dupa mine gnoza este un dar a lui Dumnezeu, gnoza include in cele din urma adevarul caci prin cunoastere se ajunge la adevar, iar acesta este cuvantul lui Dumnezeu

Gnoza, cunoasterea adevarata intr-adevar este un dar de la Dumnezeu... Insa ce legatura are acest lucru cu gnosticii?! Niciunul... Posibil ca esti indus in eroare de numele ce si l-au luat...

Scuze ca nu ti-am mai dat citate, dar daca chiar doresti, o sa o fac cu placere smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2008, 07:12 PM
Mesaj #365


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben gal
QUOTE
Gresit. Stiinta a demonstrat ca anumite mincaruri sunt daunatoare

smile.gif Nu vorbesc de durerile de stomac... Eu vorbeam de hrana ca implicatie spirituala... Daca citeai la Matei 15 vedeai aceste vorbe gata explicate chiar de Iisus. Iata:
11 Nu ceea ce intră pe gură spurcă pe om, ci ceea ce iese din gură, aceea spurcă pe om.
12 Atunci, apropiindu-se, ucenicii I-au zis: Ştii că fariseii, auzind cuvântul, s-au scandalizat?
13 Iar El, răspunzând, a zis: Orice răsad pe care nu l-a sădit Tatăl Meu cel ceresc, va fi smuls din rădăcină.
14 Lăsaţii pe ei; sunt călăuze oarbe, orbilor; şi dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă.
15 Şi Petru, răspunzând, I-a zis: Lămureşte-ne nouă pilda aceasta.
16 El a zis: Acum şi voi sunteţi nepricepuţi?
17 Nu înţelegeţi că tot ce intră în gură se duce în pântece şi se aruncă afară?
18 Iar cele ce ies din gură pornesc din inimă şi acelea spurcă pe om.
19 Căci din inimă ies: gânduri rele, ucideri, adultere, desfrânări, furtişaguri, mărturii mincinoase, hule.
20 Acestea sunt care spurcă pe om, dar a mânca cu mâini nespălate nu spurcă pe om.

E vorba de a "spurca", a face "necurat"... Sensul este mistic...
QUOTE
QUOTE
Vechea taiere nu avea aportul Duhului Sfant

Scuze. Asta e o afirmatie ne-inteligenta.
Pai fa-o tu sa sune inteligenta...
QUOTE
Daca este logic ca Dumnezeu si-a sacrificat fiul, desi, dupa parerea mea putea gasi alte metode, atunci logic este ca sa-l fi sacrificat si pe Iuda.

De unde vine logica asta?! Pe ce se bazeaza ea?! Doar pe simpla ta dorinta ca asa ti-ar place tie sa fie?!
QUOTE
Legamintul cel nou nu cere circumcizie?
Domnilor. E vorba de un LEGAMINT. Acela dintre Dumnezeu si Avraham.

Am spus deja ca Legamantul Nou cere circumcizie, insa nu cea descrisa in VT ci circumcizia nefacuta de mana, asa cum zice Scriptura:
În El aţi şi fost tăiaţi împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos. (Coloseni 2:11)
Iar in privinta lui Avraam, legat de juramant, te rog sa citesti cu atentie in ce consta acel legamant... Iti dau citatul:
7 Voi pune legământul Meu între Mine şi între tine şi urmaşii tăi, din neam în neam, să fie legământ veşnic, aşa că Eu voi fi Dumnezeul tău şi al urmaşilor tăi de după tine.
8 Şi-ţi voi da ţie şi urmaşilor tăi pământul în carte pribegeşti acum ca străin, tot pământul Canaanului, ca moştenire veşnică, şi vă voi fi Dumnezeu".
9 Apoi a mai zis Dumnezeu lui Avraam: "Iar tu şi urmaşii tăi din neam în neam să păziţi legământul Meu.
10 Iar legământul dintre Mine şi tine şi urmaşii tăi din neam în neam, pe care trebuie să-l păziţi, este acesta: toţi cei de parte bărbătească ai voştri să se taie împrejur.
11 Să vă tăiaţi împrejur şi acesta va fi semnul legământului dintre Mine şi voi.
12 În neamul vostru, tot pruncul de parte bărbătească, născut la voi în casă sau cumpărat cu bani de la alt neam, care nu-i din seminţia voastră, să se taie împrejur în ziua a opta.
13 Numaidecât să fie tăiat împrejur cel născut în casa ta sau cel cumpărat cu argintul tău şi legământul Meu va fi însemnat pe trupul vostru, ca legământ veşnic.
(Facerea 17)
Tu esti din neamul lui Avraam? Esti cumparat cu bani de cineva din neamul lui? Poate tu... Eu insa nu... Pot sa ma consider fiu spiritual al lui Avraam, dar niciodata dupa trup. Iar circumcizia este dupa trup, si deci nu ma priveste pe mine...
Si ca sa intelegi de ce zic asta, in plus, mai citeste cu atentie si ce zice Pavel:
1 Deci, ce vom zice că a dobândit după trup strămoşul nostru Avraam?
2 Căci dacă Avraam s-a îndreptat din fapte, are de ce să se laude, dar nu înaintea lui Dumnezeu.
3 Căci, ce spune Scriptura? Şi "Avraam a crezut lui Dumnezeu şi i s-a socotit lui ca dreptate".
4 Celui care face fapte, nu i se socoteşte plata după har, ci după datorie;
5 Iar celui care nu face fapte, ci crede în Cel ce îndreptează pe cel păcătos, credinţa lui i se socoteşte ca dreptate.
6 Precum şi David vorbeşte despre fericirea omului căruia Dumnezeu îi socoteşte dreptatea fără fapte:
7 "Fericiţi aceia, cărora li s-au iertat fărădelegile şi ale căror păcate li s-au acoperit!
8 Fericit bărbatul căruia Domnul nu-i va socoti păcatul".
9 Deci fericirea aceasta este ea numai pentru cei tăiaţi împrejur sau şi pentru cei netăiaţi împrejur? Căci zicem: "I s-a socotit lui Avraam credinţa ca dreptate".
10 Dar cum i s-a socotit? Când era tăiat împrejur sau când era netăiat împrejur? Nu când era tăiat împrejur, ci când era netăiat împrejur.
11 Iar semnul tăierii împrejur l-a primit ca pecete a dreptăţii pentru credinţa lui din vremea netăierii împrejur, ca să fie el părinte al tuturor celor ce cred, netăiaţi împrejur, pentru a li se socoti şi lor (credinţa) ca dreptate,
12 Şi părinte al celor tăiaţi împrejur. Dar nu numai al celor care sunt tăiaţi împrejur, ci şi care umblă pe urmele credinţei pe care o avea părintele nostru Avraam, pe când era netăiat împrejur.
13 Pentru că Avraam şi seminţia lui nu prin lege au primit făgăduinţa că vor moşteni lumea, ci prin dreptatea cea din credinţă.
14 Căci dacă moştenitorii sunt cei ce au legea, atunci credinţa a ajuns zadarnică, iar făgăduinţa s-a desfiinţat,
15 Căci legea pricinuieşte mâine; dar unde nu este lege, nu este nici călcare de lege.
16 De aceea (moştenirea făgăduită) este din credinţă, ca să fie din har şi ca făgăduinţa să rămână sigură pentru toţi urmaşii, nu numai pentru toţi cei ce se ţin de lege, ci şi pentru cei ce se ţin de credinţa lui Avraam, care este părinte al nostru al tuturor,
17 Precum este scris: "Te-am pus părinte al multor neamuri", în faţa Celui în Care a crezut, a lui Dumnezeu, Care înviază morţii şi cheamă la fiinţă cele ce încă nu sunt;

Si nu zice mai departe?: Să ştiţi, deci, că cei ce sunt din credinţă, aceştia sunt fii ai lui Avraam. (Galateni 3:7)
Deci eu daca m-as taia imprejur ca sa urmez Legamantul Vechi se va intampla ceea ce spune Scriptura: Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic. Ori eu Il am pe Hristos ca stapan, si atunci pentru ce sa ma tai imprejur?
Nu stiu daca te-am convins, dar ... am incercat smile.gif
QUOTE
Domnilor. A nu-ti face chip cioplit e o lege clara si din cele trei religii monoteiste, doar crestinii fac ris.

Probabil ai in minte porunca asta:
4 Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! (Iesirea 20) Daca, te-ai gandit la asta, atunci se vede ca nu ai inteles despre ce vorbeste Dumnezeu acolo... Ti-am spus ca icoanele crestine (ortodoxe si catolice) nu au nici o legatura cu aceasta porunca... Hai sa o luam altfel, poate asa o sa fie mai usor sa intelegi: Uita-te putin in buletinul sau pasaportul tau... Vezi cumva acolo un cip care este asemanarea cuiva de pe pamant? Ei bine acel chip este o icoana, caci icoana inseamna chip... Prin urmare, dupa logica ta, chiar tu incalci porunca lui Dumnezeu, si daca tu o incalci astfel, de ce te iei de crestini pentru acelasi lucru ce si tu il faci?!
QUOTE
Nu de Duhul Sfint vorbeam aici, ci de credinta advarata in Dumnezeu.
Credinta care nu are nevoie si nici nu vrea mediatori
Si cine a afirmat ca, credinta ar avea nevoie de mediatori?! Nimeni, si atunci...?!!!!
QUOTE
"evrei crestini"?
Ori evrei, ori crestini.
Adica tu iti inchipui ca toti evreii sunt iudei... Te inseli amarnic... Asa cum si romanii pot fi iudei sau musulmani sau crestini, asa sunt si evreii...Da, sunt evrei crestini... Au fost, sunt si vor fi...

Apropo: lamureste-ma si pe mine de ce evreii iudei, isi numesc religia "iudaism" dupa Iuda, si nu "mozaism", dupa Moise?
QUOTE
Chiar fura? Atunci cum de Iisus nu a stiut asta. Si daca a stiut, cum de nu L-a mustrat?

Sfanta Scriptura spune fara dubiu ca Iuda era fur (Ioan 12:6). Si evident ca Iisus stia asta. Pe un hot si un tradator ce sa-l mai mustrii? Crezi ca s-ar fi indreptat?

Oricum, sa inteleg ca dupa tine, nu conteaza ce faci, ca indiferent ce-ai face urmezi planul lui Dumnezeu... Asta este principiul tau?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Jan 2008, 07:46 PM
Mesaj #366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Clopotel!!

Am si eu o intrebare.....care e diferenta dintre Dumnezeul evreilor, Dumnezeul crestinlor si cel al musulmanilor??

Oare de ce nu prima relegie monoteista n-a fost Islamul si ultima cea Iudaica?

Sorin.

ps. doar sper sa nu-mi raspunzi ca cea Crestina e balanta vesnica dintre cele doua extreme rolleyes.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jan 2008, 08:09 PM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Clopotel @ 20 Jan 2008, 09:12 PM) *
Adica tu iti inchipui ca toti evreii sunt iudei... Te inseli amarnic... Asa cum si romanii pot fi iudei sau musulmani sau crestini, asa sunt si evreii...Da, sunt evrei crestini... Au fost, sunt si vor fi...

Don' Clopotele,
Poate vrei sa spui israelieni de religie crestina. Pen'ca un evreu daca s-a crestinat nu mai e evreu ! E crestin.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Jan 2008, 08:15 PM
Mesaj #368


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 20 Jan 2008, 07:12 PM) *
Draga Ben gal

Apropo: lamureste-ma si pe mine de ce evreii iudei, isi numesc religia "iudaism" dupa Iuda, si nu "mozaism", dupa Moise?


Te lamuresc eu......Iudei vine de la Judah, al 4-lea baiat al lui Jacob&Leah!! Urmasii lui sunt cei ce au format tribul cu acelasi nume si de acolo se trage numele!!

Nu are legatura cu Iuda Isto....dreaqu sa-l pieptane ca nu stiu cum se mai zice!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Jan 2008, 08:29 PM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 20 Jan 2008, 07:12 PM) *
Draga Ben gal

Adica tu iti inchipui ca toti evreii sunt iudei... Te inseli amarnic... Asa cum si romanii pot fi iudei sau musulmani sau crestini, asa sunt si evreii...Da, sunt evrei crestini... Au fost, sunt si vor fi...


Prietene Clopotel.....dupa ce ai scris mai sus, cea mai demna cale de a ramane respectat, e sa te ratragi ca moderator pe acest topic!

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2008, 09:28 PM
Mesaj #370


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Salut Sorin smile.gif
Ma bucur ca te reintalnesc aici... thumb_yello.gif
QUOTE
Am si eu o intrebare.....care e diferenta dintre Dumnezeul evreilor, Dumnezeul crestinlor si cel al musulmanilor??

Dupa mine, si nu numai smile.gif, dumnezeul mulmanilor este unul inventat... Pot argumenat daca imi vei cere acest lucru.
Dumnezeul evreilor, cel din VT este acelasi cu Dumnezeul crestin. Asta am spus de multe ori...
Dar desi asa stau lucrurile, asta nu inseamna ca evreii (iudeii) Il cunosc cu adevarat pe Dumnezeu (dogmatic vorbesc). Si aici pot argumenta daca nu esti de acord.
QUOTE
Oare de ce nu prima relegie monoteista n-a fost Islamul si ultima cea Iudaica?

Ti-am spus deja parerea mea: islamul este o religie inventata...Nu conteaza daca aparea inainte sau dupa...
QUOTE
ps. doar sper sa nu-mi raspunzi ca cea Crestina e balanta vesnica dintre cele doua extreme

Nu ti-am raspuns asa smile.gif
QUOTE
Te lamuresc eu......Iudei vine de la Judah, al 4-lea baiat al lui Jacob&Leah!! Urmasii lui sunt cei ce au format tribul cu acelasi nume si de acolo se trage numele!!
Stiu de unde vine... Intrebarea mea avea cu totul alt sens si scop, si cred ca Ben_gal se prinde unde bat eu...
Ce este pentru evrei Iuda si ce este Moise....?!!!
QUOTE
Nu are legatura cu Iuda Isto....dreaqu sa-l pieptane ca nu stiu cum se mai zice!

Evident ca nu, Doamne fereste!... Cine ar putea crede asa ceva?!!!
QUOTE
Prietene Clopotel.....dupa ce ai scris mai sus, cea mai demna cale de a ramane respectat, e sa te ratragi ca moderator pe acest topic!

Prietene Sorin, am facut acest lucru inca de la jumatatea anului trecut. Acum sunt moderator doar cu numele, ca asa m-a uitat Mihai, mai aminteste-i si tu... M-ai vazut pe mine in ultimul timp editand ceva? Moderator este Andra, la care te rog sa apelezi cu incredere.
Acum legat de evrei... Din nou nu intamplator am facut aceasta formulare... Uzual exista doua intelesuri, este adevarat...si unul dintre ele zice ca orice evreu este de religie mozaica. Dar un altul zice ca evreu este israelian, adica cetatean al statului Israel, asa cum romanii sunt cetateni ai statului Romania...
Sensul ce doream sa-l induc in discutia cu Ben_gal, acesta era: ca nu orice evreu (cu sensul de israelian) este iudeu, asa cum nu orice roman este ortodox...
Daca nu ma crezi, iata o defintie in acest sens:
IUDAÍSM s.n. Religie răspândită în rândurile evreilor, având ca izvor al dogmei sale Biblia şi Talmudul; mozaism. [Pron. iu-da-ism. / < lat. iudaismus, cf. fr. judaďsme].

Draga March
QUOTE
Don' Clopotele,
Poate vrei sa spui israelieni de religie crestina. Pen'ca un evreu daca s-a crestinat nu mai e evreu ! E crestin.

Am explicat deja mai sus la ce m-am referit cand am zis evreu... Daca tu vrei sa-i spun israelian si nu evreu, este ok, caci eu la asta m-am referit de fapt, si nu la religie...
Apropo de asta... Sunt multe referiri obisnuite, chiar si in Biblie, la evreu ca si popor (cum e poporul roman, sau egiptean etc) si nu ca religie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 12:14 AM
Mesaj #371


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994





‏Draga Clopotel
QUOTE
Ti-am spus ca icoanele crestine (ortodoxe si catolice) nu au nici o legatura cu aceasta porunca... Hai sa o luam altfel, poate asa o sa fie mai usor sa intelegi: Uita-te putin in buletinul sau pasaportul tau... Vezi cumva acolo un cip care este asemanarea cuiva de pe pamant? Ei bine acel chip este o icoana, caci icoana inseamna chip... Prin urmare, dupa logica ta, chiar tu incalci porunca lui Dumnezeu, si daca tu o incalci astfel, de ce te iei de crestini pentru acelasi lucru ce si tu il faci?!

Ca nu are legatura cu "aceasta porunca" ai spus, dar nu vad argumentul.
Asta e una la mina. In continuare tin sa atrag atentia ca nu mi-am declarat religia. Ce-i drept, am recunoscut ca sunt credincios.
Daca poza e in carnetul de identitate cred ca nu-i bai.
Doar nimeni, afara de Narcis, nu se roaga la propria sa fotografie.
Dupa logica asta interesanta nici in oglinda nu ne putem uita ca se ne barbierim si nici baie nu putem face ca nu cumva sa ne vedem chipul reflectata in apa. O lume plina de oameni ce put de sudoare.
QUOTE
Adica tu iti inchipui ca toti evreii sunt iudei... Te inseli amarnic... Asa cum si romanii pot fi iudei sau musulmani sau crestini, asa sunt si evreii...Da, sunt evrei crestini... Au fost, sunt si vor fi...

Hai ca m-ai dat gios.
Apropo:
sa nu fi auzit de Yehuda fiul lui Iaacov chiar e exagerat si ma umple de mirare.
Cit despre Ioan 12:6 - nu-l cred.
Mai degraba cred in Evanghelia lui Yehuda care in mod eronat este numit Iuda.
Apropo, a scrie ca Islamul este o religie inventata nu concorda cu regulamentul forumului.

QUOTE
Sensul ce doream sa-l induc in discutia cu Ben_gal, acesta era: ca nu orice evreu (cu sensul de israelian) este iudeu, asa cum nu orice roman este ortodox...

Draga Clopotel.
In Israel sunt cca. 7 milioane de CETATENI ISRAELIENI.
1,2 milioane sunt arabi si restul evrei.
Primii sunt israelieni de etnie araba (parte crestini si parte musulmani) si restul sunt cetateni evrei de religie mozaica.
Sper ca am lamurit chestiunea si daca nu, mai mult nu pot da.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 12:35 AM
Mesaj #372


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994




Draga Clopotel
A mai ramas de raspuns la citeva chestiuni.
QUOTE
Nu vorbesc de durerile de stomac... Eu vorbeam de hrana ca implicatie spirituala... Daca citeai la Matei 15 vedeai aceste vorbe gata explicate chiar de Iisus. Iata:
E vorba de a "spurca", a face "necurat"... Sensul este mistic...

Nu e vorba doar de dureri de stomac si in afara de asta expresii ca "implicatie spirituala" sau "Sensul este mistic", chiar ca sunt, hm, deplasate. Ce scrie in Biblie este sfint.
Scrii:
QUOTE
‏Vechea taiere nu avea aportul Duhului Sfant

La care raspund:
QUOTE
‏Scuze. Asta e o afirmatie ne-inteligenta.

Riposta ta:
QUOTE
‏Pai fa-o tu sa sune inteligenta...

Sorry. Nu pot.
La chestia cu circumcizia am raspuns deja si nu are rost sa ma repet.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 12:43 AM
Mesaj #373


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(caa @ 20 Jan 2008, 06:21 PM) *
Nu, nu se compara. Si nu, credinta nu este destul de puternica incit sa... dunno.gif

La dumneata cum sta... treaba,.. "luptator neinfricat al forumurilor"? smile.gif

care treaba, draga caa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Jan 2008, 08:32 AM
Mesaj #374


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal,
QUOTE(ben_gal @ 21 Jan 2008, 02:14 AM) *
Ca nu are legatura cu "aceasta porunca" ai spus, dar nu vad argumentul.
Cum nu vezi argumentul? Nu ai inteles ca acea porunca nu se refera la icoane ci la idoli? Icoanele nu sunt idoli.
QUOTE
Asta e una la mina. In continuare tin sa atrag atentia ca nu mi-am declarat religia. Ce-i drept, am recunoscut ca sunt credincios.

Si cine te impiedica sa-ti declari religia?! Este o chestie de credinta a ti-o marturisi. Eu nu preget a marturisi ca sunt ortodox. Tu de ce eziti? Apoi este si o chestie de politete si respect fata de ceilalti colegi de forum... Plus ca este si mai usor a argumenta in discutia cu tine (sau cu oricine), stiind dinainte ce crezi si in ce crezi si in ce nu crezi... Nu e firesc sa fim clari si expliciti unul fata de altul astfel incat sa vorbim cat mai la concret?!
QUOTE
Daca poza e in carnetul de identitate cred ca nu-i bai.

Pai tocmai ca tu sustii ca ar fi bai, devreme ce interpretezi acel citat ca fiind impotriva icoanelor... In buletin ai icoana ta, adica a ceva ce exista pe pamant, ori porunca este clara: Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! . Deci inainte de chestia cu inchinarea, zice sa nu-ti faci nici un chip care seamana cu ceva de pe pamant, ori tu chiar asta ai facut. Si atunci nu sunt si eu indreptatit sa te acuz ca incalci porunca, ca ai si tu icoana ta?! Dupa logica ta da... Intre o icoana (care este chipul unui om real) si poza ta din buletin (care este tot o icoana a unui om real) nu este absolut nici o diferenta.
Dar acum, stiind toate acestea, te intreb si eu: vei renunta oare la eroarea in care erai, crezand acele lucruri gresite despre icoane, de dragul adevarului?! Ma indoiesc, caci pentru tine, si nu numai, psihologic este mai rentabil sa traiesti in aceasta minciuna, decat sa recunosti ca icoanele nu incalca de fapt nici o porunca, cum nici poza ta din buletin nu incalca, ...porunca referindu-se de fapt la idoli si idolatrie. A recunoaste aceasta inseamna de fapt a recunoaste ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica de fapt nu gresesc aici (in privinta icoanelor), dar acest lucru este insuportabil pentru tine, si nu numai...
QUOTE
Doar nimeni, afara de Narcis, nu se roaga la propria sa fotografie.

Pai aici este problema, ca tu vezi si auzi dar nu intelegi. Ortodocsii nu se roaga la icoana, la obiect, la materie...Si atunci tu de ce zici ca fac asta cand nu fac asta?!! Icoana nu este altceva decat chipul unui om. Expresia "a te ruga la icoana" are un singur sens, anume a te ruga de acel sfant (al carui chip este reprezentat in icoana) sa se roage si el pentru tine la Dumnezeu, stiut fiind ca sfintii sunt bineplacuti lui Dumnezeu si Dumnezeu asculta rugaciunile lor. Evident ca acest lucru nu exclude sa ne rugam si noi direct lui Dumnezeu. Dar, stiindu-ma pacatos, pot apela la sfinti, si la alti oameni, inclusiv la tine, sa te rog sa te rogi si tu pentru mine la Dumnezeu. Este asta idolatrie? Evident ca nu... Incalca asta vreo porunca?! Evident ca nu... Ba din contra, urmeaza poruncile lui Dumnezeu caci Acesta ne-a poruncit sa ne rugam unii pentru altii... Si atunci de unde toate neadevarulile astea si interpretarile aiuristice a Scripturii ce o faci tu (si altii) fata de icoane?!
QUOTE
Dupa logica asta interesanta nici in oglinda nu ne putem uita ca se ne barbierim si nici baie nu putem face ca nu cumva sa ne vedem chipul reflectata in apa. O lume plina de oameni ce put de sudoare.
Inteleg ca iti intra in functiune mecanismul de autosugestionare, dar tocmai in asta sta credinta si vointa: sa nu te lasi doborat de propriile orgolii si pasiuni si sa iei adevarul in fata, cu curaj, si sa renunti pe data la ideile preconcepute si mincinoase. Asta daca iti place adevarul, daca nu...
QUOTE
Hai ca m-ai dat gios.
Apropo:
sa nu fi auzit de Yehuda fiul lui Iaacov chiar e exagerat si ma umple de mirare.

Pai cazi si tu in aceeasi eraoare ca si Sorin... Culmea este ca tocmai am aratat eroarea in postul de mai sus, dar tu tot persisti in ea...
Este absurd sa creada cineva ca iudeu vine de la Iuda Iscarioteanul, apostolul ce l-a tradat pe Iisus... Nici nu are rost sa mai explic aceata tampenie... Dar probabil satisfactia de incerca astfel de discreditari e mai mare decat a discuta onest... Ok...
Este banal de inteles ca eu cand te intrebam: "Ce este pentru evrei Iuda si ce este Moise....?!!!" nu ma refeream la Iuda tradatorul... Oare chiar asa putina intelegere poate avea un om ca nici in lucrurile clare sa nu fie onest?! hh.gif Atunci noi pentru ce mai discutam aici?!

Cit despre Ioan 12:6 - nu-l cred.

Dar tu pe cine crezi de fapt? Doar pe tine si parerile tale? Ok... sa admitem ca este asa, in acest caz cum lamuresti tu pe cineva sa te creada pe tine si nu pe Ioan, apostolul lui Iisus?

Mai degraba cred in Evanghelia lui Yehuda care in mod eronat este numit Iuda.

Asta pentru ca acea evanghelie (desi absurda in continutul ei) este pe placul ideilor tale preconcepute... Inteleg ca este foarte greu a renunta la acele idei, mai ales daca sunt adanc inradacinate si mai ales daca pe ele se bazeaza intreg esafodajul tau dogmatic...
QUOTE
Apropo, a scrie ca Islamul este o religie inventata nu concorda cu regulamentul forumului.

Ba nicidecum, dragul meu Ben _Gal, caci eu am zis: "Dupa mine, si nu numai , dumnezeul mulmanilor este unul inventat... ", adica este o parere personala, si am dreptul la aceasta parere personala mai ales ca ea nu este nici jignitoare si nici denigratoare... Am spus ca aduc si argumente istorice daca cineva doreste. Acum daca vrei iti dau doar un argument confesional: Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema! Deci Coranul si evanghelia lui Iuda si alte scrieri gnostice de acest fel, fiind in fapt alta Evanghelie decat cea a lui Iisus Hristos, pentru orice crestin, acestea toate sunt anatema...
QUOTE
In Israel sunt cca. 7 milioane de CETATENI ISRAELIENI.
1,2 milioane sunt arabi si restul evrei.
Primii sunt israelieni de etnie araba (parte crestini si parte musulmani) si restul sunt cetateni evrei de religie mozaica.Sper ca am lamurit chestiunea si daca nu, mai mult nu pot da.

Bine dar cine a contrazis sau a contestat asta?! Tu cand spui "arabi si evrei" te referi la arabi si evrei ca cetateni sau ca religie musulmana si iudaica? Daca te referi la religie atunci gresesti cand zici ca arabii sunt crestini devreme ce arabii sunt musulmani, iar crestinii nu sunt musulmani. Iar daca te referi la cetateni, atunci spui acelasi lucru ca si mine, caci asa cum sunt arabi crestini, asa sunt si evrei crestini smile.gif De ex. Apostolul Pavel era evreu, dar era crestin...smile.gif
QUOTE
Nu e vorba doar de dureri de stomac si in afara de asta expresii ca "implicatie spirituala" sau "Sensul este mistic", chiar ca sunt, hm, deplasate. Ce scrie in Biblie este sfint.
Sunt deplasate doar pentru tine, ca le dai intelesul gresit... In fond ce am spus eu este foarte clar si chiar am argumenat cu Scriptura. Biblia mai zice:
13 Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă.
14 Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
15 Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.
(Fapte 10) (si evident ca aici nu este vorba doar de oameni, cum a fost chestia cu Corneliu)Iata dar ca Biblia zice ca toate mancarurile sunt curate, inclusiv carnea, si atunci tu pentru ce contrazici ce zice Biblia? Daca vipera are venin, si noi nu o mancam fiindu-ne daunatoare, oare ea este spurcata? Daca nu mancam carne de porc, pentru ca ne face rau, oare porcul este spurcat?! L-a facut Dumnezeu spurcat? Asa gandesti tu?!
QUOTE
Sorry. Nu pot.
Poate mai incerci... Iar daca chiar nu poti, atunci de ce contrazici ce am argumentat cu Biblia... E chiar asa greu de priceput ca eu, care nu sunt din neamul lui Avraam, nu am nici o legatura cu legamantul lui facut cu Dumnezeu? Mai mult decat atat, chiar si cei din neamul lui, nu mai sunt sub acest legamant, caci Dumnezeu a facut intre timp un altul cu ei. Iar daca te poticnesti de expresia "legamant vesnic", spune si lamaurim, tot cu Scriptura, ce inseamna "legamat vesnic"... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 09:39 AM
Mesaj #375


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Draga Clopotel,
QUOTE
Cum nu vezi argumentul? Nu ai inteles ca acea porunca nu se refera la icoane ci la idoli? Icoanele nu sunt idoli.‏
=
‏Si cine te impiedica sa-ti declari religia?! Este o chestie de credinta a ti-o marturisi. Eu nu preget a marturisi ca sunt ortodox. Tu de ce eziti? Apoi este si o chestie de politete si respect fata de ceilalti colegi de forum... Plus ca este si mai usor a argumenta in discutia cu tine (sau cu oricine), stiind dinainte ce crezi si in ce crezi si in ce nu crezi... Nu e firesc sa fim clari si expliciti unul fata de altul astfel incat sa vorbim cat mai la concret?!‏

Pentru mine icoanele sunt idoli.
Religia mea este crezul in Dumnezeu.

QUOTE
‏Pai tocmai ca tu sustii ca ar fi bai, devreme ce interpretezi acel citat ca fiind impotriva icoanelor... In buletin ai icoana ta, adica a ceva ce exista pe pamant, ori porunca este clara: Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ! . Deci inainte de chestia cu inchinarea, zice sa nu-ti faci nici un chip care seamana cu ceva de pe pamant, ori tu chiar asta ai facut. Si atunci nu sunt si eu indreptatit sa te acuz ca incalci porunca, ca ai si tu icoana ta?! Dupa logica ta da... Intre o icoana (care este chipul unui om real) si poza ta din buletin (care este tot o icoana a unui om real) nu este absolut nici o diferenta. ‏

Atit timp cit nu ma rog la fotografia aia e OK.
Oamenii religiosi interpreteaza Biblia in "felurite feluri".
Asta e interpretarea mea legata de buletin.
Daca dumneata te rogi la buletin tau sau al altuia, apoi sa stii ca nu e bine.

QUOTE
Dar acum, stiind toate acestea, te intreb si eu: vei renunta oare la eroarea in care erai, crezand acele lucruri gresite despre icoane, de dragul adevarului?! Ma indoiesc, caci pentru tine, si nu numai, psihologic este mai rentabil sa traiesti in aceasta minciuna, decat sa recunosti ca icoanele nu incalca de fapt nici o porunca, cum nici poza ta din buletin nu incalca, ...porunca referindu-se de fapt la idoli si idolatrie. A recunoaste aceasta inseamna de fapt a recunoaste ca Biserica Ortodoxa si cea Catolica de fapt nu gresesc aici (in privinta icoanelor), dar acest lucru este insuportabil pentru tine, si nu numai... ‏

Ai dreptate.
E mult mai rentabil sa ma pot barbieri si spala si tot asa in a avea o poza in buletin.
Apropo, nu-mi pasa ca sunt crestini care se inchina la icoane.
Sa fie sanatosi si la punga grosi.

Scrisesem:
"‏Doar nimeni, afara de Narcis, nu se roaga la propria sa fotografie".

QUOTE
‏Pai aici este problema, ca tu vezi si auzi dar nu intelegi. Ortodocsii nu se roaga la icoana, la obiect, la materie...Si atunci tu de ce zici ca fac asta cand nu fac asta?!! Icoana nu este altceva decat chipul unui om. Expresia "a te ruga la icoana" are un singur sens, anume a te ruga de acel sfant (al carui chip este reprezentat in icoana) sa se roage si el pentru tine la Dumnezeu, stiut fiind ca sfintii sunt bineplacuti lui Dumnezeu si Dumnezeu asculta rugaciunile lor. Evident ca acest lucru nu exclude sa ne rugam si noi direct lui Dumnezeu. ‏

S-a creeat un adevarat aparat birocratic cu toti sfintii astia - respecte.
Eu ma rog numai la Dumnezeu dar fiecare sa faca cum stie el.

QUOTE
Dar, stiindu-ma pacatos, pot apela la sfinti, si la alti oameni, inclusiv la tine, sa te rog sa te rogi si tu pentru mine la Dumnezeu. Este asta idolatrie? Evident ca nu... Incalca asta vreo porunca?! Evident ca nu...‏

Asta asa e, dar, rogu-te, nu te ruga la buletinul meu.
Scriam:
Dupa logica asta interesanta nici in oglinda nu ne putem uita ca se ne barbierim si nici baie nu putem face ca nu cumva sa ne vedem chipul reflectata in apa. O lume plina de oameni ce put de sudoare.‏
Va urma.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 09:43 AM
Mesaj #376


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Urmare.
QUOTE
Clopotel:
Inteleg ca iti intra in functiune mecanismul de autosugestionare, dar tocmai in asta sta credinta si vointa: sa nu te lasi doborat de propriile orgolii si pasiuni si sa iei adevarul in fata, cu curaj, si sa renunti pe data la ideile preconcepute si mincinoase. Asta daca iti place adevarul, daca nu...‏

=
Iata-ma si mincinos.
Am castigat ceva de la forumul asta. O experienta noua de viata.
‏Riposta mea din mesajul precedent cum ca:
"Hai ca m-ai dat gios",
este si raspunsul meu acum.

QUOTE
"Ce este pentru evrei Iuda si ce este Moise....?!!!"‏

Moise e f important.
Yehuda - mai putin. Intamplator evreii fac parte din tribul caruia i-a dat nastere. Apropo, intra si 1/2 din Tribul Beniamin.

‏‏Eu:
Cit despre Ioan 12:6 - nu-l cred.
Mai degraba cred in Evanghelia lui Yehuda care in mod eronat este numit Iuda.‏

QUOTE
Dar tu pe cine crezi de fapt? Doar pe tine si parerile tale? Ok... sa admitem ca este asa, in acest caz cum lamuresti tu pe cineva sa te creada pe tine si nu pe Ioan, apostolul lui Iisus?‏

Cred in Dumnezeu.
Nu pretind si nu tind sa conving pe nimeni. Ce-s eu, misionar?

‏‏
QUOTE
Asta pentru ca acea evanghelie (desi absurda in continutul ei) este pe placul ideilor tale preconcepute... Inteleg ca este foarte greu a renunta la acele idei, mai ales daca sunt adanc inradacinate si mai ales daca pe ele se bazeaza intreg esafodajul tau dogmatic...‏‏

Asa e. Am idei preconcepute bazate pe indelunga cugetare.
Sunt, totusi, dispus sa cuget la idei diferite de ale mele si sa ma aplec in fata unor argumente ultimative pe care voi sti sa le astept.

Scrisesem:
‏In Israel sunt cca. 7 milioane de CETATENI ISRAELIENI.
1,2 milioane sunt arabi si restul evrei.
Primii sunt israelieni de etnie araba (parte crestini si parte musulmani) si restul sunt cetateni evrei de religie mozaica.Sper ca am lamurit chestiunea si daca nu, mai mult nu pot da.‏‏


‏‏
QUOTE
‏Bine dar cine a contrazis sau a contestat asta?! Tu cand spui "arabi si evrei" te referi la arabi si evrei ca cetateni sau ca religie musulmana si iudaica? Daca te referi la religie atunci gresesti cand zici ca arabii sunt crestini devreme ce arabii sunt musulmani, iar crestinii nu sunt musulmani. Iar daca te referi la cetateni, atunci spui acelasi lucru ca si mine, caci asa cum sunt arabi crestini, asa sunt si evrei crestini. De ex. Apostolul Pavel era evreu, dar era crestin...‏‏

Nu orice arab e musulman si nu orice musulman este arab.
Cu evreii e altfel.
Orice evreu e iudeu - adica se trage din Tribul Yehuda si religia lui este mozaica.
Stiu ca e cam greu de inteles, dar evreii sunt o exceptie.
Cit despre Apostolul Pavel - habar n-am ce era, dar un lucru e clar: ori cal, ori magar.

Scrisesem:
‏Nu e vorba doar de dureri de stomac si in afara de asta expresii ca "implicatie spirituala" sau "Sensul este mistic", chiar ca sunt, hm, deplasate. Ce scrie in Biblie este sfint.
.

‏Raspuns:
‏‏
QUOTE
Sunt deplasate doar pentru tine, ca le dai intelesul gresit... In fond ce am spus eu este foarte clar si chiar am argumenat cu Scriptura. Biblia mai zice:
13 Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă.
14 Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
15 Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate. (Fapte 10) (si evident ca aici nu este vorba doar de oameni, cum a fost chestia cu Corneliu)Iata dar ca Biblia zice ca toate mancarurile sunt curate, inclusiv carnea, si atunci tu pentru ce contrazici ce zice Biblia? Daca vipera are venin, si noi nu o mancam fiindu-ne daunatoare, oare ea este spurcata? Daca nu mancam carne de porc, pentru ca ne face rau, oare porcul este spurcat?! L-a facut Dumnezeu spurcat? Asa gandesti tu?! ‏‏

Da. Asa gindesc eu si cind spun BIBLIA ma refer la VT only, dar fiecare sa creada dupa religia sa.
Problema e ca nu minanc carne de porc penca asa scrie in Biblie.
Se poate cauta si logica si sunt care cred ca au si gasit-o, ca mine, dar asta nu importa. E interzis si gata treaba.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2008, 12:24 PM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 20 Jan 2008, 07:04 PM) *

QUOTE
De aceea gnosticii nu au fost de acord cu Evangheliile apostolilor facandu-si propriile lor povesti, pe care unii vad ca nu ezita sa le creada... Dar de ce le cred?! Nu pentru ca ar crede ei ca ar fi mai adevarate decat ale apostolilor lui Iisus, ci pentru ca se potrivesc cu felul lor de a fi si cu ideile si principiile lor... Daca ma insel, spune tu de ce crezi ca ar fi mai adevarata Evanghelia dupa Iuda decat cele ale apostolilor...

Evangheliile au fost scrise de oamenii grupati in diverse secte precrestine sau crestine. Nu ma pot pronunta care dintre evanghelii este mai adevarata. Ele au fost copiate si rascopiate, traduse si iar copiate, etc. Multe evanghelii au fost pur si simplu distruse, nu vom afla niciodata ce contineau si asta deoarece sfintii parinti au hotarat sa distruga orice evidente care ar fi periclitat noua religie, biserica. Ce pot afirma cu certitudine este existenta unui scenariu si a unei regi care au dus la aparitia bisericii crestine asa cum o cunoastem azi si nu stiu daca asta a fost voia lui Dumnezeu. Daca ar fi sa pun in aceasta ecuatie aparitia Evangheliei dupa Iuda as zice ca Dumnezeu a dorit ca toate scrierile care proveneau din acea perioada sa ajunga pana la noi. Cred ca ne asteapta noi descoperiri extraordinare referitoare la inceputurile religiei crestine. Multi oameni de stiinta asteapta deschiderea siturilor Etiopiene si scrierile ce se gasesc acolo.
QUOTE
Dumnezeu zice ca nu (caci doar care Il urmeaza sunt ai Lui)... Satana zice ca da (ca nu conteaza pe cine urmezi)... Tu pe cine crezi?!

Eu cred in Dumnezeu.
QUOTE
Ok! Iar la vara va fi cald! Lucrul acesta nu este evident?!!!!
Vorbesti de liber cugetatorii care se amagesc singuri?! Tu confunzi cuvantul imaginat de ei cu Cuvantul lui Dumnezeu, si dumnezeul scornit din libera lor cugetare cu Dumnezeul adevart, cel despre care marturiseste Biblia si Biserica?
Pai Biserica primara era chiar crestinismul primar. E acelasi lucru...

Nu, eu cred ca Dumnezeu nu are nevoie sa fie imaginat, descoperit, explicat, etc. Pe Dumnezeu trebuie sa-L simti, sa-L iubesti sincer fara sa-ti pese de dogme, traditii si biserici.
QUOTE
Intotdeauna cand neghina este aleasa din grau striga "cenzura"... Intotdeauna cand minciuna este separata de adevar striga "cenzura"... Cui ii pare rau dupa minciuna? Mie nu... Tie?! Fireste ca au disparut devreme ce erau minciuni si inventii... Fireste ca singura dogma este Cuvantul lui Dumenzeu cel Adevarat...

Iar monopolul adevarului si al cuvantului lui Dumnezeu il are biserica, si il tine bine caci daca l-ar pierde si-ar pierde si puterea avutiile si privilegiile. Pentru asta este buna cenzura, dogma care trebuie respectata exact conform textelor aprobate de sfintii parinti si nu altele.
QUOTE
Adica in beneficiul oamenilor care doresc sa-l urmeze pe Dumnezeu, nu pe satana, caci cine doreste sa urmeze pe satana, ca satana va sfarsi...
Cine a facut aceasta revolutie spirituala?! Gnosticii? Sau iti place cum suna "revolutie spirituala"? Biblia a aparut in sanul Bisericii... Apostolii faceau parte din Biserica... Iar Biblia a fost scrisa pe baza Traditiei Bisericii, nu inventata... Probabil ca nu stii ce inseamna si se intelege prin Sfanta Traditie... Nici o problema, acest lucru este deja lamurit pe topicul de Ortodoxie, chiar la inceput cred...

Biblia nu a aparut in sanul bisericii, biserica doar si-a insusit-o si a facut din biblie carte de capatai a puterii sale, instrumentul prin care Dumnezeu "cere" credinciosilor supunere fata de biserica.
Dupa mine gnoza este un dar a lui Dumnezeu, gnoza include in cele din urma adevarul caci prin cunoastere se ajunge la adevar, iar acesta este cuvantul lui Dumnezeu
QUOTE
Gnoza, cunoasterea adevarata intr-adevar este un dar de la Dumnezeu... Insa ce legatura are acest lucru cu gnosticii?! Niciunul... Posibil ca esti indus in eroare de numele ce si l-au luat...

Dumnezeu ne daruieste ceea ce vrem sa acceptam si sa vedem, el nu ne impune nimic cu putere lui, dar urmeza sa ne judece pentru alegerile noastre.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 21 Jan 2008, 01:33 PM
Mesaj #378


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(caa @ 20 Jan 2008, 09:26 AM) *
Cu sau fara sfinti si icoane, cu sau fara NT, cu sau fara simbata ca zi a Domnului, cu sau fara... alte "chestiuni", ramine de baza relatia fiecaruia cu Dumnezeu, asa cum il percepe el, cum i s-a revelat lui. Asta este fundamental.

Sufletul nostru nu e ortodox, catolic, mozaic, musulman sau mai stiu eu cum. El numai "imbraca o camasa" confesionala pentru a putea razbate mai bine in aceasta viata spre intilnirea adevarata cu Dumnezeu. Am credinta ca la acea intilnire nu vom fi chestionati de camasa. Ci de suflet. Vom fi intrebati de "talanti" - multi, putini, atitia cit a primit fiecare. Ce am facut cu ei...

Si inca o data: e bine sa ne traim credinta, aceea pe care o avem, pe care am ales-o sau care ne-a fost revelata ca fiind cea mai buna "camasa" pt noi. Sa nu raminem la vorbe goale si grele, care sa fie camuflajul mindriilor noastre...

Amin! smile.gif


Impartasesc aceeasi parere ca a lui caa

In ce ma priveste, am crescut intr-un climat relativ ateu..Apoi am citit mult, atat cat am avut acces la informatie.Am devenit treptat credincioasa.Cred in D-zeu ca fortza, ca spirit care guverneaza lumea.Si din ce in ce mai putin in dogme.
Am facut cursuri de radiestezie, si numai atunci am inteles semnificatia postului, si am inceput cu adevarat sa cred.Insa nu in dogme.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Jan 2008, 04:20 PM
Mesaj #379


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal
QUOTE
Pentru mine icoanele sunt idoli.
Evident ca este irelevant ce sunt icoanele pentru tine. Conform logicii tale si icoana ta din buletin este tot idol si incalca porunca lui Dumenzeu ca este un chip facut, al cuiva de pe pamant, in speta al tau. Sau daca ai vreun tablou prin casa, e acelasi lucru...
QUOTE
Religia mea este crezul in Dumnezeu.
Toti zic asta, nu-i asa?!
QUOTE
Atit timp cit nu ma rog la fotografia aia e OK.
Dar cine se roaga la fotografii? Nimeni... Si atunci?!
QUOTE
Oamenii religiosi interpreteaza Biblia in "felurite feluri".
Pai si tu o interpretezi in felurite feluri, deci esti si tu un om religios, nu-i asa?
QUOTE
Daca dumneata te rogi la buletin tau sau al altuia, apoi sa stii ca nu e bine.
Evident ca nu e bine sa te rogi la buletin si de asemenea nu e bine sa spui minciuni...
QUOTE
Scriam:
Dupa logica asta interesanta nici in oglinda nu ne putem uita ca se ne barbierim si nici baie nu putem face ca nu cumva sa ne vedem chipul reflectata in apa. O lume plina de oameni ce put de sudoare.‏
Icoana pe care o vezi tu in oglinda, nu e facuta de tine. Chipul tau de cine e facut? Probabil ca o sa zici de Dumnezeu? Deci daca Dumnezeu face icoane dupa chipul Sau, atunci tu o sa-l acuzi pe Dumnezeu ca isi incalca propriile porunci si face idolatrie? Cunoscand acum dupa ce logica te conduci, nu m-ar mira sa faci asta...sad.gif
QUOTE
Iata-ma si mincinos.
Am castigat ceva de la forumul asta. O experienta noua de viata.
Nu am observat ca te-ai chinuit mult spunand minciuna aceasta, de unde deduc ca esti obisnuit cu ea. Mai mult, observ ca nici nu vrei sa renunti la ea...
Eu nu stiu ce ai castigat de pe acest forum, sau de pe altele, dar cel putin aici, am fost obligat sa corectez minciuna ce ai zis-o... DAca tot te lauzi ca respecti VT, cum se face ca nu ai auzit de porunca: Să nu dai mărturii mincinoase asupra aproapelui tău! ?!!
QUOTE
Asa e. Am idei preconcepute bazate pe indelunga cugetare.
Sunt, totusi, dispus sa cuget la idei diferite de ale mele si sa ma aplec in fata unor argumente ultimative pe care voi sti sa le astept.

Din pacate, spui asta doar la modul declarativ, caci faptic nici nu te gandesti sa renunti la ceva, dovada este ca preferi sa pastrezi minciuna..
QUOTE
Cit despre Apostolul Pavel - habar n-am ce era, dar un lucru e clar: ori cal, ori magar

Daca erai atent la ce zice in Biblie, vedeai ca spune chiar Pavel:
La opt zile, am fost tăiat împrejur; sunt din neamul lui Israel, din seminţia lui Veniamin, evreu din evrei, după lege fariseu; (Filipeni 3:5)Deci Pavel nu era evreu? Nu era crestin?!
QUOTE
Asa gindesc eu si cind spun BIBLIA ma refer la VT only, dar fiecare sa creada dupa religia sa.

Deci tu alegi din Biblie numai ce-ti convine tie... Pe ce criterii? Am inteles ca ai propria religie, asta inseamna ca nu crezi in Dumnezeu cel propovaduit in Biblie. Deci nu esti nici iudeu, nici crestin. Cu toate acestea zici ca e buna taierea imprejur fizica, ca porcul e necurat si nu trebuie mancat din aceasta cauza, parca si de sambata ai zis ceva... Prin urmare te intreb: esti iudeu sau nu? Orice credincios de buna credinta nu ar trebui sa-i fie rusine cu religia sa, tu insa vad ca te codesti... De ce oare?!!!

Problema e ca nu minanc carne de porc penca asa scrie in Biblie.

Din Biblie reiese clar ca nu exista mancaruri necurate, prin urmare nu zice sa nu mananci porc. In fapt nici eu nu mananc carne de ani de zile, exceptie facand uneori pestele, si fac asta nu pentru ca asa scrie in Biblie, caci nu scrie asa ceva, ci fac acest lucru deoarece stiu ca nu e bine sa mananci carne. In fapt, la inceput Dumnezeu l-a facut pe om vegetarian, abia dupa ce a cazut in pacat, Dumnezeu a ingaduit ca omul sa manance carne...

Se poate cauta si logica si sunt care cred ca au si gasit-o, ca mine, dar asta nu importa. E interzis si gata treaba.

Tu ai gasit logica?! Daca da, de ce te arati ca si cand nu ai fi gasit-o?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Jan 2008, 04:22 PM
Mesaj #380


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk
QUOTE
Evangheliile au fost scrise de oamenii grupati in diverse secte precrestine sau crestine.

Evangheliile din Biblie au fost scrise de crestini. Precrestinii au fost iudeii...Evangheliile false intr-adevar au fost scrise de niste secte, dar care nu erau crestine...
QUOTE
Multe evanghelii au fost pur si simplu distruse, nu vom afla niciodata ce contineau si asta deoarece sfintii parinti au hotarat sa distruga orice evidente care ar fi periclitat noua religie, biserica.
Si foarte bine au facut ca au distrus minciuna si falsul... Iti dai seama cati oameni se sminteau dupa ele?!
QUOTE
Ce pot afirma cu certitudine este existenta unui scenariu si a unei regi care au dus la aparitia bisericii crestine asa cum o cunoastem azi si nu stiu daca asta a fost voia lui Dumnezeu.
Devreme ce Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, a instaurat Biserica, este clar ca a fost voia lui Dumnezeu. Pentru cei ce nu-l recunosc pe Iisus Hristos, evident ca nu recunosc nici Biserica Sa, si invers evident...
QUOTE
Daca ar fi sa pun in aceasta ecuatie aparitia Evangheliei dupa Iuda as zice ca Dumnezeu a dorit ca toate scrierile care proveneau din acea perioada sa ajunga pana la noi.
Logica gresita... Faptul ca exista minciuna si fals tu spui ca asta e dorinta lui Dumnezeu? Dar Iisus ce zice?:
Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala. (Matei 18:7)Deci smintelile trebuie sa vina, dar trebuie sa le bagam in seama?! Dar tot in Scriptura zice:
41 Trimite-va Fiul Omului pe îngerii Săi, vor culege din împărăţia Lui toate smintelile şi pe cei ce fac fărădelegea,
42 Şi-i vor arunca pe ei în cuptorul cu foc; acolo va fi plângerea şi scrâşnirea dinţilor.
(Matei 13)
QUOTE
Cred ca ne asteapta noi descoperiri extraordinare referitoare la inceputurile religiei crestine. Multi oameni de stiinta asteapta deschiderea siturilor Etiopiene si scrierile ce se gasesc acolo.
Mie cel mai mult imi place cand oamenii de stiinta asteapta... thumb_yello.gif Dar ce asteapta ei de sunt asa nerabdatori? Ce spera ei sa gaseasca? Si daca vor gasi ce nu se asteapta, ce-or sa faca saracii de ei?! Or sa mearga la Biserica?
QUOTE
Biblia nu a aparut in sanul bisericii, biserica doar si-a insusit-o si a facut din biblie carte de capatai a puterii sale, instrumentul prin care Dumnezeu "cere" credinciosilor supunere fata de biserica.
Dar in sanul cui a aparut? Al budhismului? A gasit-o cineva in drum? Cum a aparut? Apostolii nu erau crestini?, ucenicii lor nu erau crestini? Acestia toti nu faceau parte din Biserica?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 21 Jan 2008, 05:40 PM
Mesaj #381


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Draga Clopotel
Ambii credem in Dumnezeu, dar in timp ce pe mine nu ma deranjeaza ca crezi si in NT, pe dumneata te deranjeaza ca eu recunosc numai Biblia = VT.
La urma urmei conteaza doar spusa lui Hilel despre iubirea de aproape.
Si daca tot ti-am starnit curiozitatea iata ceeace cred ca ai stiut:
Sunt evreu ca si Iisus si ca si El cred doar in VT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2008, 07:02 PM
Mesaj #382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 20 Jan 2008, 08:29 PM) *
Prietene Clopotel.....dupa ce ai scris mai sus, cea mai demna cale de a ramane respectat, e sa te ratragi ca moderator pe acest topic!
Regards....
Sorin.

Cred ca glumesti, ai gasit alt moderator mai bun decat Clopotel? Sau vrei sa moderezi tu si acest topic. rofl.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 21 Jan 2008, 07:02 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Jan 2008, 08:02 PM
Mesaj #383


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Exact Marduk...eu sunt cel mai potrivit la moderare aici roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Jan 2008, 08:46 PM
Mesaj #384


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ben_gal,
QUOTE
Ambii credem in Dumnezeu, dar in timp ce pe mine nu ma deranjeaza ca crezi si in NT, pe dumneata te deranjeaza ca eu recunosc numai Biblia = VT.
Eu m-am chinuit din rasputeri sa nu te contrazic, dar tu nu vrei sa ma ajuti deloc... sad.gif Pe mine nu ma deranjeaza ca tu recunosti doar VT si nu si NT. Nu m-ar fi deranjat nici daca ziceai ca nici VT nu-l recunosti. Ce recunosti tu si ce nu recunosti nu este deloc problema mea, ci doar a ta. Puteai foarte bine sa fii budhist sau musulman, si iar nu m-ar fi deranjat deloc... Nu e treaba mea ce e fiecare...
Singura chestiune ce nu-mi place este cand vine cineva si sta ascuns dupa zid, si de acolo arunca cu pietre in altii. Asta nu mi se pare o atitudine onesta.
QUOTE
Si daca tot ti-am starnit curiozitatea iata ceeace cred ca ai stiut:
Sunt evreu ca si Iisus si ca si El cred doar in VT.
Ma bucur ca ai recunoscut asta, si nu inteleg de ce ti-a fost asa greu. In fond, ma bucur si ca esti aici, pentru ca daca vei dori, am putea avea chiar discutii interesante, deoarece nu mai stiu sa fie vreun evreu (de religie mozaica) pe acest forum.
Chiar iti propun, sa deschizi un topic separat, in care sa-ti justifici/argumentezi afirmatia: "ca si El cred doar in VT", adica pe ce baza faci aceasta afirmatie, si ce probleme ai tu cu NT. De asemenea as fi interesat sa aflu de la tine, pe acel topic, daca tu crezi ca Iisus Hristos este Mesia, sau daca astepti pe altul... Si vom mai discuta si altele, dar la timpul lor smile.gif
Asta daca vrei si iti face placere...bineinteles...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2008, 09:34 PM
Mesaj #385


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 21 Jan 2008, 08:02 PM) *
Exact Marduk...eu sunt cel mai potrivit la moderare aici roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

Sorin.

Cum o sa moderezi cu citate din biblie sau cu pistolul? unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman