HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

13 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Poll: Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?, Ca pe O Persoana, Forta sau intr-un alt mod?
milimetru
mesaj 14 Jun 2004, 04:17 PM
Mesaj #106


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



@ Praetor
1. Limba ce-o vorbeşti īn ultimul post o mai īnţeleg; e puţin mai altfel decīt īn cele anterioare; mulţumesc.
2. Citeşte primul punct de la postul pt. abis. Acest poll, indiferent de sortare, apare (dintr-un motiv pe care nu-l īnţeleg) īn faţă. Īntr-adevăr, preferinţele forumiştilor trebuie să decidă. Acum nu se īntīmplă acest lucru. Deci...
3. Ar fi util pentru că ar fi ca celelalte forumuri. O perioadă nu a mai postat nimeni pe el şi totuşi a rămas īn faţă, ceea ce nu-i conferă un statut normal. De ce īl vedeam īn primele rīnduri dacă nu posta nimeni? Spune, e corect?
4. Poate că "avantajează" nu e cea mai nimerită exprimare, īntr-adevăr. Eu vroiam să zic că cei care nu cred se pot exprima īn voie, pe cīnd cei care cred nu se pot exprima īn voie, din nişte motive pe care nu pot să le detaliez, le-am precizat atunci.
5. Există, totuşi, speranţe să putem dialoga, OK?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetor
mesaj 14 Jun 2004, 05:25 PM
Mesaj #107


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 7 April 04
Forumist Nr.: 2.961



Stilul meu e acelasi tot timpul, perceptia interlocutorului difera. Acest topic e in prim plan pt ca are atributul sticky (un semn ca topicul este considerat important de cate moderatori).
Cine impiedica pe cei care cred sa se exprime in voie? Oricine e liber sa spuna ce vrea.
QUOTE
Există, totuşi, speranţe să putem dialoga, OK?


Cine a zis ca nu putem dialoga? Nu am scris nimic referitor la vreun dialog, ci mai degraba la lipsa unuia. Tonul meu este direct si ma reprezinta, unii il considera agresiv, altii nu. Depinde de perceptie. Iar aici nu e nimeni in razboi si deci, nu e nevoie sa se faca vreo pace.


--------------------
Eu insumi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 16 Jun 2004, 07:53 AM
Mesaj #108


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (abis @ 14 Jun 2004, 03:42 PM)
Oricum, urat din partea ta ca vrei sa ascunzi sub pres topicurile care nu-ti sunt pe plac...

Dragă abis, dar tu foloseşti aproape aceleaşi cuvinte pe care le spune, cīnd şi cīnd, nevastă-mea! (īn loc de "topicurile" ea foloseşte alt cuvīnt). Da' de unde o ştii tu pe nevastă-mea abis, hai?

Īnsă aceste "discuţii" familiale se termină, de obicei cu pupături şi ... alte cele. Să īnţeleg că "te dai" la mine, nebunaticule?

mwah1.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2004, 07:53 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 16 Jun 2004, 09:15 AM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (caa @ 16 Jun 2004, 08:55 AM)
Să īnţeleg că "te dai" la mine, nebunaticule?

Ai vrea tu....
QUOTE
Da' de unde o ştii tu pe nevastă-mea abis, hai?

Eu sunt un domn, de la mine nu afli nimic. Intreab-o pe ea... laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yoyo
mesaj 9 Aug 2004, 02:18 PM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 July 04
Forumist Nr.: 4.145



Nu-L vad. Il simt. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Aug 2004, 10:55 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Oare discutia a degenerat putin ? ohmy.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2004, 08:02 AM
Mesaj #112


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bineīnţeles eclectic, am luat-o razna complet! Ajută-ne! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 10 Aug 2004, 08:38 AM
Mesaj #113


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Inainte de a primi Prima Sfanta Impartasanie preotii ne pregateau pentru acest moment pentru a constientiza mai bine valoarea acestei Taine.
Atunci am auzit ca Dumnezeu este un duh desavarsit, creatorul cerului si al pamantului.

Sper sa nu fi repetat ce a zis deja altcineva - nu am timp sa citesc toate mesajele. wink.gif
O zi buna tuturor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Aug 2004, 08:46 AM
Mesaj #114


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine ai venit printre noi LINICA şi pace ţie!... smile.gif Pace ţie şi īn cazul īn care doreşti să conversezi īn "Universul Credinţei", pentru că nu e chiar uşoară "viaţa" pe aici! cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 10 Aug 2004, 10:08 AM
Mesaj #115


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Bine v-am gasit!

De ce spui ca viata nu e usoara printre voi? Eu nu voi lua decat atat cat pot duce wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 03:29 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



in hoc signo vinces

Hop si eu; sper sa nu deranjez.
Cred ca, totusi, EXODUL, 3,14 "Si Dumnezeu a zis lui Moise "Eu Sint Cel Ce Sint" Si a adaugat: Vei spune fiilor lui Israel: "EU SINT" m-a trimis la voi..." este o explicatie si definitie a Divinitatii; nu are nume pentru este al tuturor; oamenii l-au numit in diferite feluri, dar, logic, EL este unic (Sadoveanu avea dreptate-nu neaparat
ca-l iubesc eu - cred in Neaum Soimarestilor). Asa ca, - ma gandesc, fara a fi deosebit de religios, EL este unul indiferent cum il percep oamenii. Pe tema asta se poate discut o gramada, si sa stii ca-i f.f.f. interesanta daca discutia e constructiva...
Iertare ca m-am bagat nechemat, fiindca in primul mesaj se dorea sa fie un cerc restrans, dar, am studiat istoria si crestinismul primitv - asta era in facultate.... si subiectul ma intereseaza si acuma. smile.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Aug 2004, 03:49 PM
Mesaj #117


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bine ai venit la HanuAncutei cactus! smile.gif

Nu-ţi fă probleme că te-ai băgat nechemat. Sīntem bucuroşi de oaspeţi şi eu īţi urez să ai parte de acele discuţii constructive pe care ţi le doreşti smile.gif

Īmi pare bine că-ţi place Sadoveanu; şi eu am o slăbiciune pt ce şi mai ales cum a scris. Este un "fior" special īn toate rīndurile pe care le-a scris...

S-a discutat o grămadă şi aici şi īn alte locuri. Cercetează-le şi nu cred că vei ieşi īn pagubă!...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 04:04 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Multumesc. Stii, este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi. Si este singura CARTE pe care, de cate ori o citesti, gasesti ceva nou sau, vezi sub alta lumina ceea ce ai citit candva. Uite, iti dau un exemplu - am pe calculator un fisier - facut impreuna cu "pongo" - despre manuscrisele de la Marea Moarta si toate evangheliile apocrife (a aparut si o carte aici despre ele - da-i slaba de tot) si atunci, cand incepi sa le citesti, te crucesti. Cred, sincer (tehniceste sunt ortodox - cuvantul "tehniceste" e imprumutat de la Hemingway- Fiesta), dar nu cred ca ritul in care esti botezat conteaza mai mult decat credinta in EL. Poate mai avem ocazia sa discutam pe tema asta. Chestia cu biserica ortodoxa din Egipt mi se pare mai mult decat interesanta. Sper ca nu te-am suparat...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 04:07 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



pr XCROSS

iarta-ma ca revin; m-am bagat si in "O Singura Religie Trebuie Urmata? (Pagini 1 2 3 ...7 )
... argumente, experiente..." sper sa nu fi gresit..... huh.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Aug 2004, 04:17 PM
Mesaj #120


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (cactus @ 11 Aug 2004, 05:17 PM)
este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi.

Părerea mea este că, dacă eşti credincios, sigur nu epuizezi "subiectul" īntr-o singură viaţă. De altfel exprimarea care se foloseşte pentru īncetarea din această viaţă a sfinţilor este "naşterea īntru Cristos"...

Să sperăm că vom reuşi cu toţii să-L vedem veşnic pe Dumnezeu!

Părerea mea...

Acest topic a fost editat de xcross: 11 Aug 2004, 04:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 11 Aug 2004, 04:32 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (xcross @ 11 Aug 2004, 05:30 PM)
QUOTE (cactus @ 11 Aug 2004, 05:17 PM)
este un subiect la care nu-ti ajunge o viata sa-l epuizezi.

Părerea mea este că, dacă eşti credincios, sigur nu epuizezi "subiectul" īntr-o singură viaţă. De altfel exprimarea care se foloseşte pentru īncetarea din această viaţă a sfinţilor este "naşterea īntru Cristos"...

Să sperăm că vom reuşi cu toţii să-L vedem veşnic pe Dumnezeu!

Părerea mea...

Vezi si la Corinteni 15 / de la 35 etc - fara a fi teolog, si nici neo-protestant si nici..., dar n-are importanta, si pe tema asta s-ar putea deschide un topic (?)
Ai dreptate- o viata de om nu ajunge. Ce parere ai de PS Pimen ? Cred ca a spus bine ce a spus ref. la aniversarea de la Putna...Da“asta-i alta tema; oricum , presa a vuit rau de tot....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 17 Aug 2004, 10:31 PM
Mesaj #122


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



ufff ... inaltii prelati de la noi, ingrozitor de fericiti sad.gif dar personal nu cred ca eu legatura cu divinitatea

Acest topic a fost editat de Nightwind: 17 Aug 2004, 10:32 PM


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Aug 2004, 12:44 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



'Nu cerceta aceste legi / caci esti nebun de le-ntelegi " mi-a venit acum in minte, recitind acest topic. Si imi amintesc de "nebunii dupa Cristos". Ma intreb daca s-a schimbat viziunea omului despre Dumnezeu si care este ultima tendinta in materie.
Dar cum il vad eu pe Dieu: Rege- Pastor. Tata - Creator. Iubire - Dreptate. Viata - Adevar.
Daca este Persoana, Forta sau deloc... Ultima se exclude. Este o forta in Persoane. Probabil Taria Lui consta tocmai in acest mister al Treimii.
De mic copil l-am considerat un Prieten. Cel mai bun prieten, un prieten care nu dezamageste, nu barfeste, nu judeca si ma tine mereu de mana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Sep 2004, 09:09 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (LINICA @ 23 Aug 2004, 01:57 PM)
'Nu cerceta aceste legi / caci esti nebun de le-ntelegi " mi-a venit acum in minte, recitind acest topic. Si imi amintesc de "nebunii dupa Cristos". Ma intreb daca s-a schimbat viziunea omului despre Dumnezeu si care este ultima tendinta in materie.
Dar cum il vad eu pe Dieu: Rege- Pastor. Tata - Creator. Iubire - Dreptate. Viata - Adevar.
Daca este Persoana, Forta sau deloc... Ultima se exclude. Este o forta in Persoane. Probabil Taria Lui consta tocmai in acest mister al Treimii.
De mic copil l-am considerat un Prieten. Cel mai bun prieten, un prieten care nu dezamageste, nu barfeste, nu judeca si ma tine mereu de mana.

Ce frumos si adevarat vorbesti !Intimplator si eu simt acelasi lucru chiar si in imprejurari grele ma simt todeauna ocrotita de El.
si dupa cum scrie in geneza Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Lui ,ce concluzii putem sa tragem de aici? Eu cred totusi ca noi sintem prea mici ca sa putem raspunde la aceste intrbari , si chiar nici nu merita sa ne batem capul cu intrebarea asta ca tot nu o sa primim un raspuns cert.Pe Dumnezeu Il putm percepe numai crezind in El din toata inima ,din tot sufletul si cu tot cugetul nostru.De altfel este scris tot in Biblie ca atunci cind vom fi foarte aproape de a-L cunoaste va veni sfirsitul.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Sep 2004, 09:28 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (little1 @ 5 May 2004, 06:12 PM)
Dumnezeu ?

cred că e primul lucru pe care īl vad dimineaţa cand ma trezesc: lumina..

El nu poate fi doar lumina pt. ca El a creat lumina .El este cel care a creat totul El este inceputul si sfirsitul El este alfa si omega , el este Totul


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Sep 2004, 09:48 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (unul @ 9 Oct 2003, 01:11 PM)
Daca Dumnezeu e bun, ne vede, ne aude, ne asculta, atunci de ce atunci cand ii cerem ajutorul nu-l primim?

De la Dumnezeu primim intodeauna ajutor chiar si atunci cind nu il cerem, dar daca nu stim sau nu vrem sa folosim ajutorul Lui din ignoranta , lene, rautate nu putem sa ne folosim de el. Dumnezeu ne-a dat noua in ajutor ratiunea ,putem sa alegem intre bine si rau dar pt. asta trebuie sa ne rugam sa ne lumineze mintea, pt. ca de multe ori sintem confuzi si nu putem face deosebirea.Tot ceia ce facem in viata se rasfringe asupra noastra deci daca faci rau ,rau vei primi si invers . Gindeste-te ce ai cerut , ce ai facut tu insuti ca sa folosesti ajutorul Lui (poate ca a venit dar n-ai stiut sa-l folosesti).


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Sep 2004, 10:05 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (dificilaold @ 10 Oct 2003, 01:35 PM)
Totul e iluzie,o iluzie intretinuta de incertitudine,de teama,de contradictii.

Daca incerci sa vezi totul simplu si crezi intradevar ca El exista si te vede in orice clipa ,nu va mai fi nici iluzie nici incertitudine nici teama ci va fi speranta si vei constata ca vei deveni mai bun caci daca esti bun nu are de ce sa-ti fie teama, dimpotriva fiind constient ca nu ai facut nimic rau de ce sa te temi? Noi stim ca sintem aici doar ca sa trecem prin toate incercarile vietii ,deci fiecare are de purtat o cruce indiferent cit de buni sau rai sintem , important e sa ne purtam crucea cu demnitate si sa nu ne pierdem speranta si credinta.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crazy Horse
mesaj 21 Oct 2004, 07:32 PM
Mesaj #128


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 16 October 04
Din: Cliffwood Beach,New Jersey/USA
Forumist Nr.: 4.689



Afrodita&Flori ati atins punctul si esenta topicului.Din p.d.v.spiritual nu e nevoie sa cautam explicatii legate de existenta sau nu a Lui Dzeu,ori sa ne intrebam HOW we see and feel God.
Trebuie sa simtim in noi pe Dzeu si la fel sa-L gandim.Iti poti crea o idee citind din carti de filosofie ori din cele religioase,Biblia,Coran etc si castiga o anume experienta despre Adevar dar va ramane totul la nivel mintal ori in cel mai rau caz...o cunoastere strict papagalica.E simplu sa zici texte despre Dzeu si ce a zis Jesus,mai greu e sa traiesti cuvintele,pt. ca trebuie sa fii capabil sa asimilezi adevarul ,sa-l simti prin a-l trai efectiv si apoi il si vei realiza.
O singura viata nu e de ajuns!De aceea karma si reincarnation sunt necesare.Omul insa face din toate invataturile biblice o complicatie de lucruri si filosofii cand totul in fapt este simplu de aprofundat si nu e nevoie de cuvinte si citate biblice sa traiesti preceptele religioase de ex.
A crede in Jesus nu e de ajuns.Trebuie sa devii EL insusi si pt. asta ce faci nu are nevoie sa cunoasca nimeni.Nu batandu-te cu pumnii in piept demonstrezi ca religia ta e cea adevarata si cea a vecinului e falsa...orice credinta are acelasi numitor comun,pt. ca un singur Dzeu exista .
Nu stiu in ce masura voi cunoasteti conceptul de avatar.A nu confunda cu poza din computer,Avatar in limba indiana(din India)inseamna revenirea Lui Dzeu in mijlocul Creatiei Lui in forma umana,cum a fost de ex. Jesus ori Buddha,Mohamed,Zoroaster,Krishna,Rama si Meher Baba.Ei sunt Avatarii acestui ciclu universal prin care trecem si care se va sfarsi curand,se numeste Kali Yuga.

Deci Afrodita are dreptate,pt. ca Dzeu este in totul si nimic simultan,nu e doar in trandafir dar este si in spinii lui.Este in jurul tau,nu e nevoie sa-l cauti acolo unde crezi ca este mereu:biserica.Biserica reala unde-l afli este Creatia toata la un loc.Suntem toti acelasi suflet in final si daca vrei sa vezi pe Dzeu,apoi e chiar in ochii si inima ta mereu.E in insasi rasuflarea ta.

Avem frati cu 4 picioare,cu aripi, in ape si cu 2 picioare.Lucrurile devin de acum prea complicate de spus si cere mult timp de discutii sa mai continui.Unde te simti cel mai bine?In o camera patrata ca un cub sau in mijlocul naturii?Ce te impresioneaza mai mult?Maretia unui copac ori un bloc inalt?Cu cat stai departe de Creatie cu atat te indepartezi mai mult de Dzeu.
Subiectul sper sa ramana deschis.

LOVE&PEACE,
Crazy Horse

"All things are connected.Whatever befalls the earth,befalls the children of the earth."

Lame Deer










Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 22 Oct 2004, 10:07 AM
Mesaj #129


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Da, Crazy Horse, Dumnezeu e unul in noi toti ! Si trebuie sa lupti (sigur, daca vrei sa lupti, daca stii sa lupti) ca sa-L poti simti, sa ramani aproape de El. Ca sa fii una cu El.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 29 Oct 2004, 12:55 PM
Mesaj #130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Daca eu imi doresc tare-tare de tot o bicicleta si ma rog lui Dumnezeu sa mi-o aduca, voi primi o bicicleta?
Raspuns: nu(desi este o dorinta arzatoare)
Daca eu imi doresc tare-tare de tot ca iubita mea sa nu moara (sa zicem ca este bolnava de...cancer...whatever, ceva incurabil) si imi doresc atat de mult ca ea sa nu moara incat mi-as da viata pentru asta (desi e putin lipsit de sens), ea va muri sau nu?
Raspuns: va muri oricum, desi este o dorinta mai puternica decat cea dintai.
Se implica deci Dumnezeu in viata noastra?
Raspuns: da, desi nu e intotdeauna vizibila implicatia Sa.
Se multumeste Dumnezeu sa ne priveasca de sus ?
Raspuns: nici nu face asta. este intotdeauna alturi.
Suntem noi in masura sa il definim pe Dumnezeu?
Raspuns: NU.
Cum il vedeti pe Dumnezeu?
Raspuns: Dar Il vedem?


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 2 Nov 2004, 01:59 PM
Mesaj #131


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



pai .. spun dao-isti ca DAO(varianta daoista a lui dumnezeu) rostit nu e DAO ... adica noi nu prea avem cum sa ni-l imaginam sau sa il vedem pe inculpatul cu pricina ...
... e destul de greu (pt mine e imposibil ) sa ne imaginam tot ceea ce dispare din campul vizual ...
... facetzi un exercitziu shi imaginati-va un milion de oameni ...
... dupa ce reushiti trecetzi mai departe ... (daca reushitzi ... ca eu nu imi imaginez nici 1000 de oameni .... ii pun in careu ... soldatzeste ...shi imi imaginez careurile ... care shmecher cum sunt le fac sa fie 3-4 ... asha ca sa mi le pot imagina )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 5 Dec 2004, 10:43 AM
Mesaj #132


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



De ceva vreme incoace simt ca-mi pierd credinta, fapt ce ma cam ingrijoreaza. Defapt, nu-mi pierd credinta intr-un creator, ci in D-zeul Biblic. De ce spun asta? Pentru ca am ajuns la concluzia (si aici voi raspunde topicului) ca daca exista un creator, acesta se supune acelorasi legi ca si noi, se supune legilor fizicii.

Ma ingrijoreaza intr-o oarecare masura faptul ca am inceput sa cred astfel de lucruri, intrucat am fost crescut intr-un mediu in care credinta a fost la ea acasa si n-as vrea sa o pierd, indiferent ca alerg dupa cai verzi pe pereti sau nu.

In concluzie, ca sa raspund threat-ului mai la obiect, spun ca momentan il vad pe D-zeu in urmatoarele variante posibile :

1. O entitate omnipotenta, omniprezenta, omniscienta - D-zeul din Biblie - conceptie ce simt ca pierde teren in viziunea mea.
2. O entitate de natura extraterestra ce a intervenit probabil cu foarte mult timp in urma cu mutatii genetice la o anumita specie de maimutza - creand astfel o noua specie, omul.
3. O entitate de natura extraterestra (cand spun extraterestra nu va ganditi la predator, alien sau e.t.), ce nu a creat universul, dar care ne este cu mult superioara, ajunsa poate chiar in pragul omniscientei, si care sa fi creat programele genetice dupa care am evoluat de la organismele unicelulare la ceea ce suntem astazi. Deci, o fiinta ce s-ar supune acelorasi legi ca si noi.

Totusi, indiferent cum ar sta lucrurile, o chestie e certa. Cel ce ce-a creat prefera echilibrul, fapt evident zic eu. Avem notiunea binelui si a raului, exista practic o dualitate in mai toate privintzele. Suntem programati in asa fel incat sa ne autoreglam in cazul in care o luam pe aratura. Indiferent care din variantele de mai sus e valabila, prefer sa ma inchin tot D-zeului Biblic. N-as avea nimik de pierdut. Asta e si motivul pentru care incerc sa-mi conserv credinta, desi devine din ce in ce mai greu.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mumu
mesaj 7 Dec 2004, 10:54 AM
Mesaj #133


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 8 June 04
Din: Cluj
Forumist Nr.: 3.772



In fiecare dimineata in oglinda!Voi de fapt nu existati si...toata lumea e doar visul meu cu mine ca personaj principal...Intelegeti?Asa ca nu va framantati prea tare.Totul e o iluzie.


--------------------
To the one who always keeps her door open,
her ears listening, her hands working, her feet walking.
And may she walk slowly,
because her peace is the peace of change,
and chage, real change, always takes time

Not even seven thousand years of joy are worth seven days of sadness
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr_Evil
mesaj 20 Dec 2004, 06:09 PM
Mesaj #134


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 18 December 04
Forumist Nr.: 5.227



B.O.R. nu prea se arata interesata ca populatia crestin-ortodoxa a Romaniei sa isi creeze o imagine a lui Dumnezeu asa cum ar trebui dupa ani de comunism mistic.

Baietii aia veseli de acolo ar trebui sa se ocupe si de altceva decit de afacerile lor si sa isi ia treaba in serios. Momentan Dumnezeu e un patron care si-a deschis o firma in Romania si a lasat-o pe mina cui nu trebuie. Eu sa fiu in locul Lui i-as concedia.

Ce sa creada omul din tara asta cind la chioscul de ziare nu ai reviste klumea religioase. Vrei sa faci ceva in sensul asta, ai pregatit tot, dar la nivel inalt al B.O.R. ti se spune ca nu sunt necesare pe piata astfel de reviste pentru ca ar face concurenta la ceea ce se gaseste acum.

Mai bine am avea un cult al vedetelor, ca avem cum sa ne informam bine in privinta asta-ce a mai mincat cutarescu inainte sa se duca la vot, traditii vedetiste si stuff like that.

Voi ce credeti ca este Dumnezeu cind cititi ziarul sau va uitati la TV? Sunteti informati ce s-a mai intimplat cu Dumnezeu? Stiati ca in drum spre Iasi a fost implicat intr-un accident?


--------------------
Nothing unreal exists
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Jan 2005, 12:33 PM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



BOR a suferit mutatii majore, ca de altflel intreaga populatie romaneasca. Nu poti sustine ca un tavalug ca acela al comunismului nu lasa urme, unele de netrecut. Misionarismul romanesc a existat inainte de razboi, dar in perioada comunismului a fost interzis, iar dupa comunism nimeni n-a mai facut nimic.

Cred ca e o situatie temporara, dar care tine de genratii, nu de oameni. Oamenii nu se mai pot schimba, dar se vor schimba generatiile. Pe de alta parte cred ca asta n-ar fi un motiv sa ne pierdem credinta.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 4 Jan 2005, 05:55 PM
Mesaj #136


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



In primul rand nu consider ca Dumnezeu poate fi intr-adevar definit. Si chiar daca acest lucru ar fi posibil fiecare persoana l-ar vedea intr-un mod cu totul diferit. poate exista asemanari dar nu vei intalni niciodata pareri identice. Eu personal pot spune ca il SIMT, nu il vad ca o prezenta fizica, ca o persoana, mai degraba ca o stare sufleteasca. Poate ca o alta constiinta a mea.
Vi s-a intamplat vreodata sa fit suparati, sa aveti un necaz, sau pur si simplu sa aveti o stare psihica prosta? Mie mi s-a intamplat de mai multe ori si tot de atatea ori acea stare trecea sau se imbanatatea in momentul in care ma gandeam ca orice s-ar intampla Dumnezeu este alaturi de mine si va continua sa fie alaturi de mine indiferent de ceea ce voi face eu. Nu cred ca Dumnezeu este cel care "fuge" din inimile noastre, ci noi suntem cei care fugim de el. Si aceasta este alegerera fiecaruia dintre noi. Nimeni nu te obliga sa il iubesti si sa-l pastrezi in suflet. este alegerea ta.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 4 Jan 2005, 10:58 PM
Mesaj #137


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Inainte de a raspunde cine sau ce este Dumnezeu,... inainte de toate, cred ca fiecare ar trebui sa-si intoarca privirea si intrebarile spre propria persoana. De aici s-ar putea sa porneasca totul si de aici sa vina si singurul raspuns folositor.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
titovgherghe
mesaj 6 Jan 2005, 03:29 PM
Mesaj #138


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 13 December 04
Forumist Nr.: 5.175



cred ca Dumnezeu este o forta formata din intelepciunea adeptilor crestini de la origini si pana in prezent, motiv pentru care consider ca religia nu ar trebui sa fie chiar asa de rigida cum e acum, nu e deloc aproape de oameni, de asta si proverbul "sa faci ce zice popa, nu ce face popa" a devenit atat de popular incat nici nu stim cat de vechi este!


--------------------
Nimic nu se pierde, Nimic nu se castiga, Totul se transforma !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 6 Jan 2005, 04:46 PM
Mesaj #139


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Eu personal consider ca credinta si religia nu sunt acelasi lucru. Poti crede in Dumnezeu fara a merge la biserica, poti crede in El indiferent carei religii ii apartii. De asemenea poti merge in fiecare duminica la biserica, sa stai in genunchi, mai faci si febra musculara eventula, in timp ce tu de fapt te gandesti la ce film ai vazut aseara. Si de asemenea nu cred ca religia ar trebui sa se schimbe pentru cineva. este alegerea fiecaruia daca vrea sa mearga sau nu la biserica, daca vrea sau nu sa faca ce zice "popa". si la o adica e corecta vorba. Daca eu ti-as zice sa nu faci ceva, sa zicem sa nu fumezi, deoarece nu iti face bine sanatatii, iar eu fumez, asta nu inseamna ca sfatul nu este bun.


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ConuLeonida
mesaj 23 Jan 2005, 12:50 PM
Mesaj #140


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.500



DUmnezeu exista doar in imaginatia noastra incercam sa definim o notiune prea complexa cu prea putine date.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 05:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman