HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

13 Pagini V  « < 11 12 13  
Reply to this topicStart new topic
> Poll: Cum Il Vedeti Pe Dumnezeu?, Ca pe O Persoana, Forta sau intr-un alt mod?
andra_v
mesaj 23 Jul 2008, 08:02 PM
Mesaj #421


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Bine ai venit, panalagroapa! Frumos eseu filosofic. La sfarsit, cand vorbesti despre iertare, pare ca ai scris din experienta ta personala.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Morrigan
mesaj 9 Oct 2008, 11:13 PM
Mesaj #422


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 9 October 08
Forumist Nr.: 12.085



Nu-l văd pentru că nu mi-am luat ochelarii speciali. smile.gif

Noţiunea de divinitate a căpătat în ultimele decenii conotaţii nedorite.

În primul rând pentru că stă pe buzele tuturor. Aproape în orice conversaţie auzim expresia “Doamne ajută”. A ajuns să fie folosită ca formulă de salut, golindu-i-se astfel conţinutul. Apoi s-a format ticul nervos de a-ţi face cruce în preajma unei biserici – pentru mulţi oameni fiind un simplu reflex condiţionat de stimulul vizual. Şi, în ultimă instanţă, limbajul “de cartier” a împrumutat recuzita din multe domenii, cu precădere din cel bisericesc (se poate observa cu uşurinţă abundenţa sintagmelor conţinând “cruce”). Nu ne-ar deranja cu nimic îmbogăţirea jargonului în cercuri restrânse, însă şi-a făcut loc în mass-media, chiar şi la ore de maximă audienţă.

În al doilea rând, au fost incidente în care au fost implicaţi fanatici religioşi. Chiar dacă pretextul invocat acoperă motivaţii reale complet diferite, răul a fost deja comis. De exemplu, vor rămâne în istorie drept kamikaze al gloriosului jihad, indiferent de rezultatele investigaţiilor ulterioare, care ar putea demasca statutul lor de marionete.

Ce se ascunde de fapt în spatele acestei faţade? În ce constă adevărata credinţă? Pentru mine încă rămâne un mister. N-am avut (ne)/fericirea de a scana sufletele oamenilor şi de a descoperi comoara de sub nenumărate straturi de superficialitate. Dar tot mă voi face mare odată şi-odată ... biggrin.gif Şi atunci sper să am puterea de a invoca acea forţă care ne trezeşte solidaritatea, simţul responsabilităţii şi conştientizarea diversităţii şi minunăţiei universului, să acţioneze în fiecare dintre noi.


--------------------
Vitae brevis, mortis eterna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
libelula
mesaj 6 Mar 2009, 01:20 PM
Mesaj #423


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 22 February 09
Forumist Nr.: 13.248



QUOTE
În ce constă adevărata credinţă?


Chiar crezi ca exista o credinta adevarata? Privind prim amalgamul de secte/culte/religii se intrezareste oare un sambure de adevar divin?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Mar 2009, 01:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 3 Apr 2009, 10:18 PM
Mesaj #424


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



merita vazuta; cred ca mai poate fi vazuta 2 zile...

http://www.infotv.ro/emisiune/drumul-spre-excelenta ohyeah.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai_1991
mesaj 22 May 2009, 12:34 PM
Mesaj #425


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 15 May 09
Forumist Nr.: 14.010



Ca pe Mos Craciun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dulgherul
mesaj 4 Dec 2009, 05:51 PM
Mesaj #426


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 5 October 09
Din: gherla
Forumist Nr.: 14.997



QUOTE(mihai_1991 @ 22 May 2009, 12:34 PM) *
Ca pe Mos Craciun.

Vine acusi. Nu mai e mult. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soimos
mesaj 11 Dec 2009, 12:11 PM
Mesaj #427


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



QUOTE(libelula @ 6 Mar 2009, 01:20 PM) *
Chiar crezi ca exista o credinta adevarata?



Evident!
Credinta fiecaruia dintre noi este adevarata ptr noi insine.

QUOTE
Privind prim amalgamul de secte/culte/religii se intrezareste oare un sambure de adevar divin?


Pluralitatea si amalgamul sectelor credintelor si religiilor se datoreaza multitudinii de Dumnezei si ca atare nu are legatura cu nici un sambure divin ptr ca Dumnezeu nu e o pruna sau caisa incat sa aibe samburi.
Dumnezeu este doar o proiectie virtuala in mentalul nostru facute pe baza unei doctrine religioase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 1 Aug 2010, 07:50 PM
Mesaj #428


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



Pentru mine Dumnezeu este tata. El mi-a impus un cod de conduita, insa cu unele legi nu sunt de acord si i-O si spun. Altele sunt peste puterile mele. Cea mai importanta lege este "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Unii cred ca e bine sa intorci obrazul, dar dupa mine este caraghios. Dumnezeu se afla pretutindeni si biserica nu este must. Nici popii. Prefer contact nemijlocit. Raiul si iadul nu exista si trebuie sa ne concentram asupra vietii prezente. Rasplata este o constiinta curata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Aug 2010, 08:04 PM
Mesaj #429


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Taunul @ 1 Aug 2010, 08:50 PM) *
Unii cred ca e bine sa intorci obrazul, dar dupa mine este caraghios.

Normal ca asa este pentru tine. Pentru ca asta a zis Iisus dupa cum este consemnat in Noul Testament .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 2 Aug 2010, 05:10 AM
Mesaj #430


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(March @ 1 Aug 2010, 09:04 PM) *
Normal ca asa este pentru tine. Pentru ca asta a zis Iisus dupa cum este consemnat in Noul Testament .


No ofence intended, insa crestinii au facut razboaie pentru mult mai putin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 2 Aug 2010, 10:13 AM
Mesaj #431


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Taunul @ 2 Aug 2010, 06:10 AM) *
crestinii au facut razboaie pentru mult mai putin.

Au invatat din Vechiul Testament ! Nu se macelaresc acolo continuu regi si alte capetenii ale iudeilor ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 3 Aug 2010, 08:14 AM
Mesaj #432


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(March @ 2 Aug 2010, 06:10 AM) *
Au invatat din Vechiul Testament ! Nu se macelaresc acolo continuu regi si alte capetenii ale iudeilor ?


nu au citit paginile potrivite situatiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bazil
mesaj 10 Mar 2011, 08:08 AM
Mesaj #433


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 23 February 11
Forumist Nr.: 21.711



Noi il cautam pe Dumnezeu in afara noastra si a lumii pe care o cunoastem.

Nu ne dam seama cat de speciali suntem pentru ca ne-am obisnuit cu noi si cu ceea ce ne inconjoara si ni se pare ca ceea ce vedem si simtim este ceva comun, obisnuit.

Perceptia noastra se poate schimba insa radical daca intelegem faptul ca exact in locul in care ne aflam acum ar fi fost posibil sa nu existe nimic, sa fie vid absolut, asa cum este in 1001 de alte locuri din Univers.

In loc de vid absolut exista din fericire un om, cu corp fizic, cu emotii si ganduri, cu bune si rele, cu creativitate, cu speranta, exista un om care se transforma continuu, care participa continua la schimbarea mediului in care se gaseste. Acest om esti tu, este el, sunt eu.

Putem extinde acest punct de vedere asupra a tot ceea ce ne inconjoara: plantele, animalele, muntii, marea, cerul si stelele.

Poate fi ceva mai minunat decat acest lucru? Crezi ca este posibil sa existe ceva peste aceasta, este loc de Dumnezeu?

Personal cred ca Dumnezeu nu exista in exteriorul nostru, pur si simplu Dumnezeu suntem noi si tot ceea ce ne inconjoara!


ganduri care te pun pe ganduri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Mar 2011, 03:29 PM
Mesaj #434


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



bazil, bine ai venit!
Credinta intr-un Dumnezeu exterior, distinct de creatie, nu inseamna ca divinitatea actioneaza din exterior asupra creatiei sale. Occidentul, incepand din Renastere, a reusit performanta de a desacraliza creatia, oferind imaginea unui Dumnezeu ca un Imparat - Sef, care locuieste intr-un turn de fildes. Conform invataturii ortodoxe, Dumnezeu, desi diferit de creatie, este in fiecare particula, in fiecare fiinta si inlauntrul fiecaruia dintre noi ("Imparatia lui Dumnezeu inlauntru vostru este", traim in lume, iar lumea traieste in noi si toti Una suntem).

Un articol desp[re viziunea ortodoxa asupra creatiei: http://www.crestinortodox.ro/diverse/viziu...tiei-98947.html


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Sep 2011, 09:03 AM
Mesaj #435


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Omenirea il vede pe Dumnezeu in 4300 de moduri"

1.) 2.262.448.731 de creştini declaraţi, mai precis 33,32% din totalul populaţiei globale.
2.) 1.426.592.072 credincioşi islamisti (21,01 %).
3.) 900.362.250 hindusi
4.) 800.000.000 agnostici (11,77%).

Budismul, religiile populare chineze, mozaismul şi credinţele tribale ocupă locurile următoare în topul celor mai practicate culte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei Hagherlac...
mesaj 21 Jun 2015, 08:22 PM
Mesaj #436


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 15 June 15
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 75.455



Mi-au trebuit 30 de ani ca sa înțeleg ca Dumnezeu este o forță care se recreeaza de fiecare data cand ne daruim aproapelui.

Asta m-a facut să inteleg de ce profetul a înnebunit: pentru ca el credea ca Dumnezeu îi vorbește doar lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 11 12 13
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 05:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman