HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

22 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Avortul - Moral Sau Nu?, Exact ce zice titlul...
abis
mesaj 16 Feb 2005, 11:48 AM
Mesaj #176


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 11:32 AM)
Tu zici ca nu este om, dar ce este: dinozaur?

Nu dinozaur, ci embrion.

Tu sustii ca embrionul este om. Astept argumente. Preferabil, nereligioase (aici nu suntem la Universul Credintei).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 11:55 AM
Mesaj #177


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Clopotel, imi pare rau sa te dezamagesc insa nu sunt la o varsta frageda .As vrea eu insa din pacate sunt constienta ca nu e asa.Poate vine intelepciunea ta de la varsta coapta ????
Si ca-ti place sau nu-ti place ceea ce am spus a fost concret la subiect. Ca nu m-am intins cu inflacarare pe X pagini asta este alta poveste.
Si din fericire nu m-am legat de nimeni, mi-am spus parerea proprie la acest subiect ca atatia altii.
Iar exemplul cu femeia care si-a riscat viata pentru ca era credincioasa , nu stiu ce sa zic.Daca murea ramaneau ceilalti copii orfani.
Deci pana la urma intreaga discutie se limiteaza la o discutie despre credinta .Pacat !
Si totusi cum este cu "noi aici pe pamant nu avem dreptul sa-i condamnam pe cei ca noi ???" Atata timp cat avem cu totii pacate ......
Si Clopotel crede-ma ca nu am nici o problema sa dau cuiva dreptate atunci cand are.
Insa tot nu ai raspuns la intrebare. Faptul ca ti s-a dat dreptate te-a facut mai fericit ????



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 12:46 PM
Mesaj #178


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
EU nu am adus aici nici un argument religios, nu mai ma acuzati inutil ca as confunda topicurile..... Am facut o apreciere personala, la adresa unei mame si am presupus ca este credincioasa. Asta e tot... dar in legatura cu subiectul, eu nu mi-am bazat argumentatia pe argumente religioase, ci doar logice si de bun simt...
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 16 Feb 2005, 11:32 AM)
Tu zici ca nu este om, dar ce este: dinozaur? 

Nu dinozaur, ci embrion.

Adica dupa logica asta nici copilul nu este om, este copil, si deci nefiind om, parintii lui ar putea decide sa il omoare...
Draga Oiski,
QUOTE
Si Clopotel crede-ma ca nu am nici o problema sa dau cuiva dreptate atunci cand are.
Insa tot nu ai raspuns la intrebare. Faptul ca ti s-a dat dreptate te-a facut mai fericit ????

In primul rand nu mi-a dat nimeni dreptate, in al doilea rand nu ma interesaza ca cineva sa-mi dea dreptate, si in al 3-lea rand ce te intereseaza pe tine daca sunt sau nu fericit... Nu eu sunt subiectul acestui topic... eu doar imi prezint niste pareri aici, ce treaba are asta cu ce simt eu?! ohmy.gif Te-am rugat sa vorbesti la obiect, daca vrei, daca nu... nu...
QUOTE
Clopotel, imi pare rau sa te dezamagesc insa nu sunt la o varsta frageda .

Mie nu imi pare rau deloc... dar daca ma iau dupa cat esti de ingrijorat de faptul ca eu sunt sau nu fericit.. e posibil ca nu eu sa fiu cel dezamagit.. devil.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2005, 12:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 12:51 PM
Mesaj #179


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 12:46 PM)
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 16 Feb 2005, 11:32 AM)
Tu zici ca nu este om, dar ce este: dinozaur? 

Nu dinozaur, ci embrion.

Adica dupa logica asta nici copilul nu este om, este copil, si deci nefiind om, parintii lui ar putea decide sa il omoare...

Ce faci, imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus? laugh.gif

Copilul este, bineinteles, fiinta umana. Embrionul nu este!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 01:01 PM
Mesaj #180


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Copilul este, bineinteles, fiinta umana. Embrionul nu este!

Deci tu zica ca un copil este o fiinta umana, desi (poate ma insel) te codesti sa spui ca ar fi om...iar embrionul nu e nici om, nici fiinta umana, el este un ombrion si atat...fara posibilitatea de a-l aproxima macar cu un om..
He he he...ok... sa repet o chestie...
QUOTE
Asa cum am mai spus omul are mai multe etape in viata: embrion, fat, sugar, copil, adolescent, adult, batran...dar in toate aceste etape el este om, si nu ai baze logice pentru care sa-l omori la o anumita varsta caci iata, nu are creierul dezvoltat...

Deci tu din acest lant, extragi embrionul, poate ca si fatul.. dar dintr-un motiv care imi scapa, te opresti la copil...
Ei bine, aici e problema, ca eu nu pricep pe ce baze gandesti tu ca e momentul sa faci "harsti" in viata omului....
Atat te rog sa-mi explici...
PS.Chestia ca nu arata ca un om, ca nu are creierul dezvoltat, ca are mai putine celule este irelevanta si nu poate fi un motiv, caci nici un copil la 2 ani nu are creierul dezvoltat ca al unuia la 30, cu siguranta are mai putine celule, si nici nu arata ca unul de 30.... Deci...?!!

EDIT:
QUOTE
Ce faci, imi pui in gura cuvinte pe care nu le-am spus? 
rofl.gif ... dupa cum s-a vazut, dintre noi doi nu eu ma ocup cu asta...
Eu doar am tras o concluzie logica pe baza a ceea ce ai spus tu, nu am zis ca ai spus tu aia... hmm.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Feb 2005, 01:06 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 01:27 PM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 01:01 PM)
Deci tu zica ca un copil este o fiinta umana, desi (poate ma insel) te codesti sa spui ca ar fi om

Te inseli.
QUOTE
embrionul nu e nici om, nici fiinta umana, el este un ombrion si atat.

Exact!

Tu afirmi ca un embrion este un om. Demonstreaza!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 01:59 PM
Mesaj #182


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Abis,
QUOTE
Tu afirmi ca un embrion este un om. Demonstreaza!

Hmmm... tu acum incerci sa te legi de niste chestii care sa duca in alte directii...
In primul rand la ce fel de om, te referi? In DEX scrie:
OM, oameni, s.m. 1. Fiinţă superioară, socială, care se caracterizează prin gândire, inteligenţă şi limbaj articulat, iar din punct de vedere morfologic prin poziţia verticală a corpului şi structura piciorului adaptată la aceasta, mâinile libere şi apte de a efectua mişcări fine şi creierul deosebit de dezvoltat. ... restul nu aveau legatura...
Dar conform acestei definitii copilul nu este om: caci el nu are nici o inteligenta deosebit de dezvoltata, nici un limbaj articulat, nici pozitia verticala a corpului nu o are pe la 4 luni, si nici mainile lui nu sunt apte de a efectua miscari fine...
Deci atunci tu pe ce te bazezi cand sustii ca un copil e om? De asemenea sunt oamenii care au malforfatii, au paralizii totale sau partiale, sunt muti, sunt inapoiati mintal, adica nu au ratiune - si astia nu sunt tot oameni?
In acceptiunea mea, om inseamna mai mult definitia din DEX, si inseamna toata fiinta care se trage din om de la formare si pana la moarte. Ca pe etape, ii gasim noi alte subdenumiri, pentru o mai buna localizare, este altceva...
In DEx:FIÍNŢĂ, fiinţe, s.f. 1. Tot ceea ce are viaţă (şi se mişcă); vieţuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existenţă; viaţă. ◊ În fiinţă = a) (loc. adj.) existent; b) (loc. adv.) în realitate, aievea. ◊ Expr. A da fiinţă = a) a da viaţă, a naşte; b) a realiza, a făuri, a concretiza. – Fi + suf. -inţă.
Ori omul este o fiinta, de la concepere si pana la moarte, dar si fiinta care rezulta dintr-un om(prin reproducere) este tot om... embrionul si fatul sunt deja omul format, mama nu mai face nimic decat il hraneste ca el sa se dezvolte...la el nimeni nu mai construieste nimic... daca ii dai hrana, adica combustibil , el se dezvolta singur. Inainte de embrion, nu puteai sa spui asta, pentru ca oricat ai hrani un spermatozoid sau un ovul, in veci el nu va ajunge om..., celula-ou nu este nici spermatozoid si nici ovul, este o transformare totala a acestora... Pana la urma nu poti sa spui ca 7 = 4 sau 7=3 desi 7=4+3...
Deci stadiul de embrion si fat au aceeasi identitate cu a adolescentului, caci acel adolescent este acel embrion si fat, dar a mai crescut, s-a dezvoltat... atata tot... ce e mai mult de adaugat aici?



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 02:05 PM
Mesaj #183


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Parerea mea este ca omul este mai mult decat o insiruire de cromozomi.
Un embrion nu este omul care ar putea sa devina daca nu s-ar produce avortul.
Cel putin pana in luna 6 nu poseda nici una din calitatile pe care le atribuim in mod normal notiunii de "persoana" (de exemplu constiinta, dezvoltarea creierului ).
Cei mai multi din teologi, etici, filosofi fac o diferenta clara intre viata dinainte de nastere si noul nascut. Sa-i atribui unei celule fecundate aceeasi valoare ca unei femei gravide este "o reducere biologica extrema ". Sa periclitezi viata unei femei numai pentru ca din principii morale TREBUIE sa dea viata acestei celule , numiti voi asta moralitate ????

Avortul moral sau nu ? Cu alte cuvinte daca femeia vrea sa dea dovada de constiinta trebuie ca poate sau nu poate sa duca sarcina pana la capat.TREBUIE ! Altfel e pusa la zid !!! Nu incalca cumva asta drepturile omului ?

Nu exista alta hotarare, care intr-un mod asemanator atinge dreptul la viata , la integritate corporala, sanatate, autonomie morala, libertate personala , mod de a trai viata , libertate a constiintei.

Femeia ia hotararea unui avort intotdeauna intr-un anumit context.Nu este o hotarare de a ucide , nu este un act agresiv fata de altcineva.Este impotrivirea sau renuntarea ca la acel moment in acel context sa poarte acea sarcina. Sa dea nastere unui copil este hotararea cea mai grava din viata unei femei.
Etic vazut poate sa hotarasca doar cel care in realitate poate sa traga urmarile hotararii sale.
Nici macar viitorul tata nu are dreptul sa hotarasca in locul femeii.Comisia europeana pentru drepturile omului a hotarat in mai multe cazuri acest lucru.

Nu exista in societatea de azi (si nu vom ajunge nici noi aici ) un consens despre valoarea morala a vietii embrionale .
Intr-o democratie pluralistica exista doar o solutie: exercitiul tolerantei si libertatea constiintei fiecaruia.


Toate acestea le-am descris din perspectiva unei femei mature care a dat nastere unui copil.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 02:11 PM
Mesaj #184


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 01:59 PM)
embrionul si fatul sunt deja omul format, mama nu mai face nimic decat il hraneste ca el sa se dezvolte...

In primul rand, nu are creier. Nu are ceea ce tu numesti "spirit".

Nu este decat o masa de celule fara organe.


Ma intreb de ce, data esti atat de inversunat impotriva avorturilor, nu te duci intr-o maternitate, unde se fac intreruperile de sarcina... Vei gasi acolo, in mod sigur, multe femei care fac avort deoarece nu pot creste un copil. Fa-le o propunere: sa duca sarcina pana la capat, si te vei ocupa tu de cresterea, ingrijirea si educarea copiilor astfel salvati... Ce zici? jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 02:23 PM
Mesaj #185


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



abis eu zic (pe bune ) ca propunerea ta e plina de bun simt ! clapping.gif clapping.gif
Si asta zice plina de convingere o mama care stie ce inseamna sa-ti iei raspunderea cresterii uni copil.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 02:41 PM
Mesaj #186


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Oiski-Poiski: Multam fain!

Nu pricep de ce nu inteleg unii ca daca sunt impotriva avorturilor, nu au decat sa nu recurga la ele. Daca sunt impotriva anticonceptionalelor, nu au decat sa nu le foloseasca. Daca sunt impotriva E-urilor, nu au decat sa nu-si cumpere Coca-Cola. Insa sa-i lase pe ceilalti sa-si vada de viata lor!

Este adevarat ca un copil este, de cele mai multe ori, o bucurie pentru parinti. Insa nu are nimeni nici un drept sa-i judece pe cei care nu se simt pregatiti pentru asemenea responsabilitati. Asta o spune cineva care spera sa fie tatic cat mai curand...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 02:47 PM
Mesaj #187


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



abis ai pus punctul pe I .
Cat de simplu este si cate pagini s-au scris aici. smile.gif
Si mai cred ca vei fi un tata bun smile.gif .
bafta !




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 02:49 PM
Mesaj #188


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Oiski,
QUOTE
Un embrion nu este omul care ar putea sa devina daca nu s-ar produce avortul.

E o formulare cam ciudata... dar care om este?!!
QUOTE
Sa periclitezi viata unei femei numai pentru ca din principii morale TREBUIE sa dea viata acestei celule , numiti voi asta moralitate ????

Aici lovesti unde nu e cazul caci eu am precizat de la inceput si de mai multe ori ca avortul este justificat doar daca mama este in pericol...
QUOTE
Sa dea nastere unui copil este hotararea cea mai grava din viata unei femei.

Eu refuz sa cred ca femeile sunt proaste si lipsite de rationament...
Deci pana si un copil stie ca daca nenea face sex cu tanti atunci tanti poate sa faca bebelusi, si daca tanti vrea sa se harjoneasca cu nenea atunci trebuie sa se asigure ca nu ramane gravida...
QUOTE
Etic vazut poate sa hotarasca doar cel care in realitate poate sa traga urmarile hotararii sale.

Etic vorbind, omul este obligat sa traga urmarile hotararilr sale, in cazul nostru de a face sex. Daca a facut sex, si a ramas gravida, hotararea de avort este o fuga de raspundere, o lasitate, pentru ca omoara copilul ca sa-i fie ei bine, adica e iar domnisoara de onoare...
Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 16 Feb 2005, 01:59 PM)
embrionul si fatul sunt deja omul format, mama nu mai face nimic decat il hraneste ca el sa se dezvolte... 

In primul rand, nu are creier. Nu are ceea ce tu numesti "spirit".
Nu este decat o masa de celule fara organe.

Nu are creierul dezvoltat, dar el are toate datele si toata configuratia ca sa si-l dezvote. Sper ca nu crezi ca la 3 luni vine cineva si ii monteaza creierul, sau ca acest creier nu are legatura cu embrionul. Procesul de dezvoltare al unei fiinte dureaza pana la maturitate, apoi urmeaza o degradare fizica... Uite, un exemplu mai palpabil, fetitele de 1 an, nici nu dau semne ca ar avea sani ca doamnele de 25, de ex... si sa deducem de aici ca nu ar fi oameni...? Eu zic ca acesta criteriu, al dezvoltarii, nu poate fi un criteriu de a hotara daca o fiinta e sau nu om...
QUOTE
Ma intreb de ce, data esti atat de inversunat impotriva avorturilor,

Repet, nu sunt inversunat, discut relaxat ca si voi... sau voi nu sunteti relaxati smile.gif
QUOTE
nu te duci intr-o maternitate, unde se fac intreruperile de sarcina... Vei gasi acolo, in mod sigur, multe femei care fac avort deoarece nu pot creste un copil. Fa-le o propunere: sa duca sarcina pana la capat, si te vei ocupa tu de cresterea, ingrijirea si educarea copiilor astfel salvati... Ce zici? 

Am mai discutat acest caz.... ce pot sa fac eu poti sa faci si tu si oricine...
Ce inseamna ca nu pot creste un copil? Pana si un sobolan isi creste puii si nu-i omoara, atunci omul cu ce e mai handicapat decat un sobolan... Si apoi, cat crezi tu ca va consuma acel copil? Daca nu moare mama de foame si de frig nu va muri nici el...
Oiski,
QUOTE
abis eu zic (pe bune ) ca propunerea ta e plina de bun simt ! 
Si asta zice plina de convingere o mama care stie ce inseamna sa-ti iei raspunderea cresterii uni copil.
Evident ca nu puteai sa ratezi ocazia... rofl.gif
Zici ca esti mama si stii ce e aceea "raspunderea cresterii unui copil", dar sti si care este raspunderea omorarii unei fiinte vii?!! Sau nu te gandesti asa departe...? unsure.gif
PS. In primul rand cresterea propriului copil, si moral si legal si cum vreti voi, este o obligatie, nu o toana de moment...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Feb 2005, 02:50 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 02:58 PM
Mesaj #189


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Mai, Clopotel dar cine iti da tie dreptul sa tragi la raspundere o femeie care a facut sex si nu s-a protejat ????? Poate era blonda mai , si nu a dus-o capu !!!

Da' unde era mai Clopotel, barbatu cu care a facut sex femeia ceea ??? Sau o fi facut-o de una singura ????
Da' barbatu de ce nu s-a protejat ???????? Lasa-ma sa raspund : Aia nu e datoria lui.


Scuze dar esti de rasul curcilor.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 03:02 PM
Mesaj #190


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Nu pricep de ce nu inteleg unii ca daca sunt impotriva avorturilor, nu au decat sa nu recurga la ele. Daca sunt impotriva anticonceptionalelor, nu au decat sa nu le foloseasca.

Am sperat ca ai inteles asta si din PM. Repet, eu nu cert pe nimeni ca face avorturi sau ca fooseste anticonceptionale. Eu nu am treaba cu persoanele in cauza... Eu discut aici daca avortul e bun sau nu, daca e bine sa omori un copil ,ca nu stiu ce pretentii ai. Eu discut principii nu judec oamenii ca nu e traba mea...
Cum sa justifici avortul cu lipsa mancarii sau a nu stiu ce alte chestiii, cand majoritatea avorturilor le fac cei ce au bani si nu saracii... Asta e o alta abureala ca aceea ca de fapt se face avortul copilului nu omorarea lui...
QUOTE
Insa sa-i lase pe ceilalti sa-si vada de viata lor!

Dar ce am eu cu viata ta sau a altuia? E treaba fiecaruia...
Noi dicutam aici despre avort...

QUOTE
Insa nu are nimeni nici un drept sa-i judece pe cei care nu se simt pregatiti pentru asemenea responsabilitati.

Cine ii judeca? Cica nu se simt pregatiti pentru responsabilitate... Asta ce-o mai fi? Adica faci un lucru si cand e sa0ti asumi raspunderea zici "pas...eu nu sunt pregatit pentru raspundere" - O fi moral asta?! rolleyes.gif
QUOTE
Asta o spune cineva care spera sa fie tatic cat mai curand...

... Sa fie intr-un ceas bun thumb_yello.gif si sper sa nu apelezi la convingerile tale in practica daca, Doamne fereste, ramai fara job, fara bani... sau sa gasesti justificari ca te impiedica in cariera ta sau a sotiei... astea sunt mofturi de 2 lei...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 03:06 PM
Mesaj #191


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Oiski,
QUOTE
Mai, Clopotel dar cine iti da tie dreptul sa tragi la raspundere o femeie care a facut sex si nu s-a protejat ????? Poate era blonda mai , si nu a dus-o capu !!!
Da' unde era mai Clopotel, barbatu cu care a facut sex femeia ceea ??? Sau o fi facut-o de una singura ????

Eu nu stiu daca blonda in cauza esti chiar tu, desi... unsure.gif , dar eu nu trag pe nimeni la raspundere, dar daca nu pricepi asta... nu e vina ta...
In ceea ce priveste iesirea cu "unde era barbatul..." , o sa te pun in legatura cu o vecina de la 5 cu care vad ca esti pe aceeasi lungime de unda, ... sa va mai impartasiti amandoua din experiente...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 03:06 PM
Mesaj #192


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



A, si inca ceva la cele spuse mai sus : DISCUTA SINGUR MAI DEPARTE DESPRE AVORT !!!!!!!!!!!!


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 03:07 PM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 02:49 PM)
QUOTE
Un embrion nu este omul care ar putea sa devina daca nu s-ar produce avortul.

E o formulare cam ciudata... dar care om este?!!

Niciunul. Un embrion nu este un om. Este altceva! Este exact ca si cum ai spune ca un ou (fecundat) este o gaina. Daca oul respectiv va avea conditiile necesare (va sta sub closca sau in incubator trei saptamani) va deveni un pui. Dar sa pui semnul de egalitate intre ou si gaina este exagerat!
QUOTE
Deci pana si un copil stie ca daca nenea face sex cu tanti atunci tanti poate sa faca bebelusi, si daca tanti vrea sa se harjoneasca cu nenea atunci trebuie sa se asigure ca nu ramane gravida

Stii foarte bine (sau ar trebui sa stii) ca nici o metoda contraceptiva nu-i garantata 100%! In plus, mai exista cazul victimelor violurilor, pe care nu le poti acuza ca nu s-au protejat. Mai exista si lipsa de educatie, si cazul minorelor care se iau cu joaca si se trezesc insarcinate etc.
QUOTE
Nu are creierul dezvoltat, dar el are toate datele si toata configuratia ca sa si-l dezvote.

Vezi analogia de mai sus cu oul...
QUOTE
Ce inseamna ca nu pot creste un copil?

Inseamna ca ori nu au un salariu care sa le permita sa creasca un copil in conditii decente, ori ca tatal copilului a dat bir cu fugitii cand a aflat ce "cadou" va primi peste noua luni, ori multe altele...
QUOTE
Si apoi, cat crezi tu ca va consuma acel copil? Daca nu moare mama de foame si de frig nu va muri nici el

Tu stii macar cat costa un pachet de Pampers?! Un carucior sau un pre-mergator?
Probabil ca tu esti multumit cand copilul tau "nu moare de foame", dar priveste intotdeauna cu jind la ceea ce alti parinti sunt in stare sa ofere copiilor lor, iar tu nu poti... Nu ai vazut niciodata prin magazine o scena in care copilul de trei-patru ani ii spune parintelui care-l tine de mana: "Cumpara-mi te rog si mie bomboanele alea", iar raspunsul sa fie: "Nu avem bani"?

Acest topic a fost editat de abis: 16 Feb 2005, 03:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 03:18 PM
Mesaj #194


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE

Si apoi, cat crezi tu ca va consuma acel copil? Daca nu moare mama de foame si de frig nu va muri nici el

Tu stii macar cat costa un pachet de Pampers?! Un carucior sau un pre-mergator?
Probabil ca tu esti multumit cand copilul tau "nu moare de foame", dar priveste intotdeauna cu jind la ceea ce alti parinti sunt in stare sa ofere copiilor lor, iar tu nu poti... Nu ai vazut niciodata prin magazine o scena in care copilul de trei-patru ani ii spune parintelui care-l tine de mana: "Cumpara-mi te rog si mie bomboanele alea", iar raspunsul sa fie: "Nu avem bani"?

Sper ca realizezi totusi grozaviile pe care le spui...Adica parintii tai, bunicii etc... au trait nefericiti ca nu aveau Pampers, sau ca au mancat corcoduse in loc de ciocolata Poiana...
Mai fratilor... despre ce vorbim noi aici? Ce daca nu ai Pampers? Ii pui alt scutesc...Ce daca nu ai bani de ciocolata, ii faci o ciorba de fasole si tot creste mare... ba ai si avantajul ca nu e din aia cu nasu pe sus care cred ca li se cuvine totul..
Dar noi vorbim aici de avort... daca e bine sau nu sa omori copilul, si acum va poticniti de faptul ca in burta mamei nu se afla un copil si "un amalgam de celule"....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 03:27 PM
Mesaj #195


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 03:18 PM)
e bine sau nu sa omori copilul, si acum va poticniti de faptul ca in burta mamei nu se afla un copil si "un amalgam de celule"....

Incepi oare sa intelegi ca nu este vorba despre un copil, ci despre cu totul altceva? Exemplul cu oul pe care ti l-am dat mai sus l-ai inteles?
QUOTE
Ce daca nu ai Pampers? Ii pui alt scutesc

Ok, inlocuieste "Pampers" cu ce marca de scutece vrei. Deci, stii cat costa? Stii si cat castiga o somera?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 03:30 PM
Mesaj #196


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



clopotel, nu mi-ai raspuns la intrebare : Unde era barbatul care a facut sex cu femeia ? De ce nu s-a protejat el ?

Eu cred ca te-am prins : Urasti femeile !!! 23.gif Huo !!!!!
Vai de capul lu aia care te-o intalni .


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Feb 2005, 03:40 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Ce atata teorie. Sa zicem ca fatul de doua-trei luni nu ar trebui sa poata fi 'ucis'. OK. Dar in acest caz nici abandonul familial nu ar trebui sa fie pedepsit. Cine 'greseste' ia copilul si-l pune in brate statului sau oricui e dispus sa-l creasca. Daca nimeni nu e dispus atunci ala care a insistat pentru ca acel copil sa se nasca sa faca bine sa se ocupe de el. Obligatoriu, prin lege.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 03:41 PM
Mesaj #198


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



abis, nu ai priceput ! Copii nu au nevoie de scutece ca pe vremea bunicilor copiii umblau cu putzulica in nisip.Si nu au nevoie de dulciuri ca strica si asa dintii. Si nu au nevoie de prea multa mancare si variata ca asta ingrasa.Si nu au nevoie de jucarii ca la ce-or fi bune.Si nu au nevoie de....si de.... si de.....
A, sa nu mai zic de calculator , nici de asta nu au nevoie . Ma intreb de ce o fi avand nevoie clopotel de calculator ???? Bingo !!!! Ca sa ne aduca pe noi pe calea cea dreapta.Si la disperare.......

harhar.gif rofl.gif rofl.gif



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Feb 2005, 04:11 PM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Cunosc un individ. Baiat bun. Si de comitet. E insurat. Sta in doua camere cu nevasta, un copil de 2 ani, tat'su, maica-sa, o sora mai mica si bunica-sa. Sanse sa-si cumpere casa n-are. La ei acolo aglomeratia e mai mare decat pe Calea Victoriei.
Nevasta-sa mai are 4 frati, deci la socri nu se pot muta. Daca se interzice avortul si nu-si pune 3 prezervative unul peste altul (ca sa fie sigur) tipului astuia nu-i ramane decat sa se mute-n balcon. Sau in fata blocului. Sau sa se roage ca ai batrani sa dea coltul mai repede (o chestie deosebit de morala).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2005, 04:23 PM
Mesaj #200


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Achernar thumb_yello.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 16 Feb 2005, 04:33 PM
Mesaj #201


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



laugh.gif rofl.gif rofl.gif
Achernar ohyeah.gif
fiecare sa faca ce vrea,iar clopotel daca vrea sa aibe vreo 20 de copii,si la ce ai nevoie de bani ca doar mor copii si fara medicamente, si fara mancare, si in cel mai rau caz pot sa doarma si pe strada... cry.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2005, 04:37 PM
Mesaj #202


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



uite aici ceva interesant, la subiect


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Feb 2005, 05:07 PM
Mesaj #203


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Exemplul cu oul pe care ti l-am dat mai sus l-ai inteles?

Eu am crezut ca ai inteles ca acel exemplu cu oul e un exemplu gresit, dar daca tu insisti...
Deci omul este un mamifer, sper ca esti de acord macar cu asta, sau nu... unsure.gif , daca este mamifer inseamna ca naste pui vii..
DEX: MAMIFÉR, mamifere, s.n. (La pl.) Clasă de vertebrate superioare care au corpul acoperit cu păr, nasc pui vii şi îi hrănesc cu laptele lor; (şi la sg.) animal din această clasă. ◊ (Adjectival) Animal mamifer. – Din fr. mammifčre.
Gaina este o pasare...
Dex:PÁSĂRE, păsări, s.f. 1. (La pl.) Clasă de vertebrate ovipare, cu corpul acoperit cu pene, cu aripi pentru zbor şi cu fălcile acoperite cu formaţii cornoase; (şi la sg.) animal din această clasă
Stii ce e ala ovipar?
DEX:OVIPÁR, -Ă, ovipari, -e, adj. (Despre animale) Care se înmulţeşte, se reproduce prin ouă. ♦ (Substantivat; mai ales la pl.) Animal care se înmulţeşte prin ouă. – Din fr. ovipare.
Asta ca sa te lamuresti ca intre mamifere si pasari principala deosebire o da reproducerea...
Dar totusi, ca sa intru si in jocul asta, daca spargi un ou (clocit... cum i se mai spune), vei avea surpriza sa gasesti in el o gaina in miniatura, si tot de la stadiul de embrion a plecat, si de cand a facut gaina oul, nu a bagat nimeni din afara nimic in acel ou, daca te gandesti la vreo scamatorie.... nu embrionul ala s-a dezvoltat singur si a ajuns pui...
Bleahhh... m-am plictisit cu explicatii pentru clasa a 2-a trebuie sa dau... Daca mergeati la scoala, aflati toate aceste lucruri si nu trebuia sa va spun eu noutati... dar fie... daca e spre binele vostru... tongue.gif
QUOTE
Deci, stii cat costa?

Ok... spune-mi tu cat costa viata unui om?
Oiski,
QUOTE
clopotel, nu mi-ai raspuns la intrebare : Unde era barbatul care a facut sex cu femeia ?

ohmy.gif ... nu stiu unde era... intreaba-ti tatal... ce n-ai parinti?!
QUOTE
Eu cred ca te-am prins : Urasti femeile !!!  Huo !!!!!

Nu pot ura femeile nici daca as vrea wub.gif , dar prostia o urasc... asta e adevarat...
Achernar
QUOTE
Daca se interzice avortul

Nu a zis nimeni sa se interzica avortul... faptul ca nu sunt de acord cu el, asta nu inseamna ca ar trebui sa se interzica... E absurd modul in care interpretezi asta... Nu ai cum sa interzici asa ceva... e chestia de educatie, de principiu...
Explicai tu unui criminal ca nu e bine, frumos, moral ce a facut... o sa-ti rada in nas... o sa para ca un ingerasi... dar in cazul avortului, unde nu e vorba de omor e vorba de avort, nu e vorba de un om matur e vorba de un om in stadiul incipient...
La urma urmei, motive pentru avort poti gasi la top pasul, ca de exeplu: hai sa fac avort ca uite afara plua, si nu pot sa sar baltile cu copilul in brate... adica se poate...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Feb 2005, 05:21 PM
Mesaj #204


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 16 Feb 2005, 05:07 PM)
Nu a zis nimeni sa se interzica avortul... faptul ca nu sunt de acord cu el, asta nu inseamna ca ar trebui sa se interzica...

Daca nu vrei sa se interzica, eu unul sunt multumit. Mai mult de atat nu cred ca ti se poate cere...

Poate doar sa renunti la mitocanii de genul:
QUOTE
Daca mergeati la scoala, aflati toate aceste lucruri si nu trebuia sa va spun eu noutati


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Feb 2005, 05:45 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Eu cred ca te-am prins: Urasti femeile !!! Huo !!!!!

Vai, doamna. sorry.gif
(Stiti, eu sunt impotriva avorturilor.... ceva concluzii si in ce priveste modesta mea persoana? 23.gif )


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Feb 2005, 08:12 PM
Mesaj #206


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



clopotel imi pare rau dar nu pot sa-l intreb pe tata ca e mort de sapte ani de zile.Infarct ! Inima nu i-a rezistat la atatia ani de munca in care s-a chinuit sa-si creasca copiii decent in lumea comunista.

Imi pare rau ca ti-am dat impresia ca sunt proasta ! Eu cred despre tine ca nu esti prost, dimpotriva .
Insa prost crescut, da.

IO , habar nu am ce doresti, poate nu stii nici tu ???
Cum zicea clopotel, ai ceva de spus la subiect ??????



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Feb 2005, 10:20 PM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Oiski-Poiski @ 16 Feb 2005, 08:12 PM)
IO , habar nu am ce doresti

Stai ca iti explic imediat. In primul rand doresc sa-ti temperezi limbajul. Nu-i greu, o sa reusesti. In al doilea rand, iti recomand sa recitesti de la inceput acest topic, apoi pe cele similare deschise pe subforumurile "Filosofie", "Universul Credintei" si "Ecclesia". Asta ca sa-ti faci o idee, oricum nu-i decat varful aisbergului informational pe aceasta tema si nu esti in nici un pericol de a rata intalnirea cu adevarul - poa' sa ti-o confirme si capitanul de pe Titanic. In al treilea rand, o sa observi ca am ceva de spus la subiect - am facut-o si pe topicul de fata - dar prefer s-o fac in compania unor persoane pentru care arta de a conversa e mai mult decat un simplu slogan si presupune mai mult decat ceea ce se pare ca exprimi tu.
A, inca ceva. Cumulul de semne de punctuatie nu este vreo dovada de elocventa; cel mult de lipsa de idei. Altii folosesc mai putine ?????? si e uimitor cate idei le vin. Nu, nu sa-i trimita lui Bin Laden o vedere cu blocul tau...
Un moment, n-am terminat. Observ ca nici n-ai intrat bine pe Han si te exprimi cu "Huo!", asta cand nu emiti pareri vizavi de proasta crestere a cuiva (care intamplator este unul din cei mai apreciati forumisti in ceea ce priveste felul in care se adreseaza). Daca prin astfel de expresii ti-ai propus sa te remarci, ai reusit. Dar nu in sensul in care ti-ai fi dorit. Cu alte cuvinte, esti pe drumul cel bun... dar in autobuzul gresit.
Si in final, ca sa revenim la subiectul cu "moralitatea" avorturilor (si, de ce nu, ca sa-ti ofer oportunitatea de a exhiba si alte cunostinte decat cele legate de limbajul de stadion), te-as intreba daca esti capabila sa enumeri cateva consecinte negative ale unui avort.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 17 Feb 2005, 03:42 AM
Mesaj #208


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai "moralistilor", uite la ce duce "moralitatea" unora....
O mare deziluzie peste care Diana a reusit sa treaca a fost chiar despartirea de tatal copilului, despre care fata credea ca va fi barbatul vietii ei. Cind a auzit insa ca va fi parinte, acesta a dat bir cu fugitii. Diana a reusit sa ascunda sarcina pina in luna a opta, astfel ca nici colegii si nici profesorii nu au banuit ca au printre ei o viitoare mamica. Apoi s-a invoit o luna de la scoala, a nascut si s-a intors in banci. In momentul in care s-a aflat ce s-a intimplat, parintii colegilor ei au iscat discutii aprinse privind moralitatea Dianei si influenta pe care ar putea-o avea asupra celorlalti copii. Astfel, a fost nevoita sa paraseasca liceul la care invata atunci si sa se mute la cel de contabilitate. Aici, exista inca profesori si colegi care nu stiu ca este mamica, dar in cercurile in care acest lucru e cunoscut, este acceptata. Cit despre banii din care se intretin ea si copilul, Diana a avut ceva noroc. Ea a vindut un apartament mostenit de la una dintre bunici, iar suma obtinuta a impartit-o cu sora ei. Astfel, din banii care i-au revenit, Diana isi asigura traiul. In plus, are o alocatie de urmas si una pentru copil, iar o matusa care munceste in Italia ii mai trimite, din cind in cind, ceva bani. Cu toate acestea, fata ne-a spus ca se descurca destul de greu.

Tot articolul aici....
http://www.expres.ro/social/?news_id=179232

Acest topic a fost editat de bdl: 17 Feb 2005, 03:43 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 17 Feb 2005, 09:36 AM
Mesaj #209


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am intr-adevar un exemplu concret.Poate ca intamplarea aceasta m-a influentat si in gandirea mea.

Am o prietena care acum zece ani s-a indragostit de un coleg de servici.Habar nu am ce a fost in capul ei si de ce nu s-a protejat .La fel cum nu stiu daca a fost ceva si in capul prietenului si nu s-a protejat nici el.A, uitasem, nu era treaba lui.
In orice caz a ramas gravida si desigur ca viitorul tata nici nu avrut sa auda de copil si nici de ea.Nu l-a recunoscut niciodata ca fiind copilul lui.
Ea din principii morale nu a avortat.S-a casatorit cu altul si de atunci s-au despartit temporar de trei ori , a treia oara definitiv. Si-au distrus amandoi viata , ea nu l-a putut uita pe tata copilului , el nu a putut trece peste faptul ca nu este copilul lui.
Insa ceea ce vreau sa scot in evidenta este nu viata ei distrusa.Ca la urma urmei fiecare trage consecintele hotararilor luate.
Ceea ce vreau sa spun este tristetea copilului. Viata lui dintr-o casa in alta,de la bunici la prieteni , de la un parinte la un parinte care de fapt nu-i este parinte (intre timp e mare si stie), certurile dese, divortul.

Important este insa ca traieste, cum traieste trece pe planul doi, sau ?

Este adevarat ca nimic nu-i mai frumos decat zambetul unui copil si tot asa este de adevarat ca nimic nu-i mai trist decat lacrima unui copil.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 17 Feb 2005, 09:44 AM
Mesaj #210


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ma indoiesc ca un forumist care se adreseaza cum mi s-a adresat mie poate fi "unul din ce-i mai apreciati forumisti in ceea ce priveste felul cum se adreseaza " (il deranjeaza prostia mea si daca am neclaritati sa merg sa-l intreb pe tata , sau imi face cunostiinta cu vecina de bloc care are aceleasi idei ca si mine ).

Din pacate nu am citit niciunde ca trebuie sa astept cel putin doi ani pe aici ca sa am o parere proprie la un subiect.
Si din fericire stiu ca majoritatea barbatilor gandesc altfel si sunt bucuroasa si recunascatoare ca destinul mi-a facut cunostiinta cu unul din acestia.

Imi pare rau si-mi cer scuze daca am deranjat sentimentele altor forumisti decat cei in cauza. sad.gif



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 May 2024 - 08:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman