HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Religioasa
Cla
mesaj 5 Oct 2004, 07:56 PM
Mesaj #71


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce lume complicata, dom'le... pe vremuri iti trageai mireasa de par in pestera si gata. tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 5 Oct 2004, 08:22 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



QUOTE (Clarence @ 5 Oct 2004, 09:09 PM)
Ce lume complicata, dom'le... pe vremuri iti trageai mireasa de par in pestera si gata. tongue.gif

problema e ca barbatii moderni sunt asa de "softies" si timizi... acum noi trebuie sa facem toate tragerea de par in pesterea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Oct 2004, 08:38 PM
Mesaj #73


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Scuze Riky, am uitat... inainte de trasul de par era obicei sa-i tragi una cu maciuca-n cap, sa stie care-i sefu' spoton.gif
Acuma, de un timp incoace, ati vrut barbati cu simt, care isi fac timp sa v-asculte, se ocupa de copii, fac lucruri casnice... iarasi nu-i bine, sunt prea softie... ati ajuns sa va smulgeti singure perii din cap rofl.gif Halal emancipare... tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Oct 2004, 08:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mara
mesaj 6 Oct 2004, 08:24 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Riki, cred ca daca va fi fetita o vor boteza ortodoxa si daca va fi baiat musulman. Asa aveau de gand acum ceva vreme.

Clarence, tu pari sa duci dorul vremurilor cu maciuca in cap, ca prea esti nostalgic. rofl.gif rofl.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Oct 2004, 09:38 AM
Mesaj #75


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Imi pare rau ca nu le-am prins, Mara tongue.gif Anul asta am avut o "intrevedere" cu una care, dupa un timp, a vrut sa-mi spuna ca nu sare scanteia. Cuvintele ei: "Astept maciuca". Bine ca in sfarsit stiu ce vor femeile. Data viitoare ma duc la un date inarmat. Mai intai o maciuca-n freza si dup-aia ma prezint spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 6 Oct 2004, 09:58 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Pai cui sa te mai prezinti?! Ca duduia sigur zace lata... de emotie, desigur! laugh.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2004, 10:08 AM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Rikita @ 5 Oct 2004, 07:26 PM)
ma imaginez ca va fi cel mai complicat atunci cand au copii, si trebuie sa decid cu ce religie sa-si creasca copiii...

Stii piesa de teatru Take, Ianke si Cadar? Acolo este vorba despre trei prieteni: un evreu care are o fata, un roman (ortodox) care are un baiat si un turc (asta nu are copii). Evident, baiatul si fata se indragostesc si se casatoresc. Si la fel de evident, parintii se opun din cauza diferentei de religie. Problema lor cea mai mare: cum sa boteze copii, crestineste sau evreieste?
Turcul le da solutia: ca sa nu se supere nimeni ca a fost nedreptatit, sa-i boteze in ritul musulman...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Oct 2004, 10:23 AM
Mesaj #78


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Mara @ 6 Oct 2004, 10:11 AM)
Pai cui sa te mai prezinti?! Ca duduia sigur zace lata... de emotie, desigur! laugh.gif

Excelent clapping.gif lasam prezentarea balta si o trag de par acasa, e impacata si capra si io rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 6 Oct 2004, 10:25 AM
Mesaj #79


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Pt. clara04: Very touching!...Cam asa simt si eu.Mai cred ca intre Dumnezeu si persoana proprie nu trebuie sa existe nimeni, deci nici viitoarea sotie/sot. Tutusi, ce te faci cu replica:'I'll die for you!' sau cea din Titanic: 'You jump, I jump!' ?
Love is a tricky thing...
Eu as trai vreo doi ani cu ea, fara juraminte si daca merge, fac pasul cu casatoria (in doi ani o conving eu sa ne casatorim intr-o biserica ortodoxa).Apoi copii tot ortodocsi vor fi.

Pt. cei ce vor sa se simta bine recomand filmul 'Rabinul, preotul si fata' cu Ed Norton si Ben Stiller.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 6 Oct 2004, 11:38 PM
Mesaj #80


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Pai daca traiesti cu ea inainte de casatorie, ce rost mai are casatoria pana la urma? Nu ajungem tot numai la actul juridic si o casatorie religioasa de ochii lumii? Si cum ramane cu relatia cu Dumnezeu? Crezi ca lui Dumnezeu ii place sa traiesti cu cineva inainte de a te casatori?

Si atunci, in caz ca ar fi casatoria doar un act juridic, cum ne mai mira ca se despart cu atata usurinta cuplurile? Daca au trait inainte fara casatorie, nu stiu sa o aprecieze...

Ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 12:30 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Mara @ 5 Oct 2004, 04:11 PM)
QUOTE (mutulica @ 2 Oct 2004, 08:42 PM)
rikita pune o problema buna aici... oare cum se poate rezolva partea legata de divinitate din casatorie daca ... sa zicem unul e crestin si celalalt muslim?

Tocmai ce s-a maritat o draga prietena de-a mea din copilarie: ea romanca - ortodoxa, el tatar - musulman. Pentru ca nici unul nu a fost dispus sa treaca la religia celuilalt, inainte de casatoria civila au chemat acasa la ea preotul si acesta le-a dat binecuvantarea si acasa la el imam-ul (parca asa se zice unsure.gif ). Nu a fost, intr-adevar, tot ritualul la nici una din slujbe, dar au primit binecuvantarea bisericilor lor. Si sper din tot sufletul ca vor fi toleranti unul cu altul si pe viitor.

edit: am uitat sa mentionez ca sunt amandoi dobrogeni, unde casatoriile mixte sunt ceva mai des intalnite decat in alte zone ale tarii, ca atare si biserica le accepta mai usor.

Ce e rau in asta, nu cred ca dobrogeanul tau isi va face harem si o va imbraca in cearsaf... wink.gif
Casatoriile mixte sunt foarte dese in regiunile cu populatie amestecata, asta pana nu vin curvele politice sa "deschida ochii" oamenilor...
Am si eu un prieten "musulman" (bosniac...) nu cred ca se va inrola la Ben Laden & Co decat eventual dupa cateva beri in plus...
Cre ca in aceste cazuri copii trebuie lasati sa aleaga singuri, la o varsta decenta, religia mamei, a tatalui sau... iok rolleyes.gif Cat despre scancetele popesti, de o parte si de alta, ce conteaza ? ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Oct 2004, 06:54 AM
Mesaj #82


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Data'q @ 6 Oct 2004, 10:38 AM)
Eu as trai vreo doi ani cu ea, fara juraminte si daca merge, fac pasul cu casatoria

thumb_yello.gif Asa am facut si eu. Cand am vazut ca merge, am fost pregatit.
QUOTE (clara04@6 Oct 2004 @ 11:51 PM)
Pai daca traiesti cu ea inainte de casatorie, ce rost mai are casatoria pana la urma?

Ce chestie... nu fiecare are chef de matza din sac ohno.gif Fara un pic de test de convietuire inainte... astia-s cei mai buni candidati la dezamagiri + divort hh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 07:18 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mda, unii vor partener pe viata si atunci il iau (ca la job...) in "perioada de proba" , altii prefera sa joace la "Loz in Plic" si se mai si mira daca nu au tras biletul castigator... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 7 Oct 2004, 08:17 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Sorine, nici eu nu vad nimic rau, ba dincontra. Inteleg ca nu pot sa se casatoreasca dupa toate canoanele unei religii fara ca unul dintre cei doi sa se converteasca, dar de aici pana la a fi exclusi este cale lunga. In fond Dumnezeu este tot Dumnezeu, indiferent de nume.

Clara, si eu am trait cu sotul meu cam doi ani si ceva in aceeasi casa inainte de a ne casatori, tocmai pentru ca pentru mine casatoria religioasa inseamna prea mult pentru a-mi asuma riscuri. smile.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 7 Oct 2004, 10:02 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@clara04
QUOTE
Pai daca traiesti cu ea inainte de casatorie, ce rost mai are casatoria pana la urma? Nu ajungem tot numai la actul juridic si o casatorie religioasa de ochii lumii? Si cum ramane cu relatia cu Dumnezeu? Crezi ca lui Dumnezeu ii place sa traiesti cu cineva inainte de a te casatori?

Si atunci, in caz ca ar fi casatoria doar un act juridic, cum ne mai mira ca se despart cu atata usurinta cuplurile? Daca au trait inainte fara casatorie, nu stiu sa o aprecieze...

Ce ziceti?


Ma pregateam sa spun multe despre convietuirea impreuna inainte de casatorie, dar Sorin666 a scos din el una buna, asa ca nu am altceva de adaugat decat sa-l citez:
QUOTE
...unii vor partener pe viata si atunci il iau (ca la job...) in "perioada de proba" , altii prefera sa joace la "Loz in Plic" si se mai si mira daca nu au tras biletul castigator...

Sorine, thumb_yello.gif

QUOTE
Crezi ca lui Dumnezeu ii place sa traiesti cu cineva inainte de a te casatori?

De unde stii ce-i place lui Dumnezeu? wub.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 10:15 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Mara @ 7 Oct 2004, 08:30 AM)
Sorine, nici eu nu vad nimic rau, ba dincontra. Inteleg ca nu pot sa se casatoreasca dupa toate canoanele unei religii fara ca unul dintre cei doi sa se converteasca, dar de aici pana la a fi exclusi este cale lunga. In fond Dumnezeu este tot Dumnezeu, indiferent de nume.

Clara, si eu am trait cu sotul meu cam doi ani si ceva in aceeasi casa inainte de a ne casatori, tocmai pentru ca pentru mine casatoria religioasa inseamna prea mult pentru a-mi asuma riscuri.  smile.gif

Popii nu prea vrea, convertirea prealabila face parte integranta din "prestatie"...
Pentru "noi" dumnezeu este unul, pentru "ei" cel al lor este cel mai bun si mai exclusiv, "concurenta "va arde in smoala pana in ziua de apoi si cu fanaticii nu negociezi...

Acest topic a fost editat de sorin666: 7 Oct 2004, 10:16 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 7 Oct 2004, 01:22 PM
Mesaj #87


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Distractie placuta in continuare rofl.gif spoton.gif , cred ca mai bine discutati la Religie wink.gif

Acest topic a fost editat de Ghost: 7 Oct 2004, 01:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Oct 2004, 01:34 PM
Mesaj #88


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Merci Ghost clapping.gif In sfarsit pot sa plec de-aici spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 7 Oct 2004, 01:41 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



casatoria religioasa a devenit pur dogmatica

a te casatori religios inseamna sa recunosti in celalalt unicitatea fiintei... atunci toate valurile cad si ramane o singura Fiinta


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Oct 2004, 01:56 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Am inteles ca in alte tari te cununi la biserica si gata, nu mai trebuie sa dai si pe la primarie. Mi se pare mai normal.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 01:57 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Inorog @ 7 Oct 2004, 02:09 PM)
Am inteles ca in alte tari te cununi la biserica si gata, nu mai trebuie sa dai si pe la primarie. Mi se pare mai normal.

Mie nu, popii cu religia, primaria cu actele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Oct 2004, 02:02 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Mie nu, popii cu religia, primaria cu actele...


Bineinteles ca primaria e cu actele, dar poate sa faca actele si a doua zi. De ce sa poarte nuntasii de colo, colo ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Oct 2004, 02:08 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu nu cred in utilitatea cununiei religioase. De fapt eu nu cred in utilitatea casatoriei de orice fel ar fi ea.
Stiu un caz despre o tanara care si-a pierdut mintile si s-a indragostit de un bosorog, mare afemeiat, cu multe divorturi si copii nelegitimi la activ. Fata foarte religioasa a zis ca ea nu se culca cu el decat dupa casatorie. Bosorogu binenteles i-a zis "fat-o pai hai sa ne casatorim in fata lui Dumnezeu" si asa au facut s-au dus la biserica au aranjat cu preotul un fel de casatorie religioasa (din cate stiu eu preotul nu te cununa decat daca ai certificat de casatorie civila, dar aici a fost aranjament).
Si asa au trait fericiti, vreun an si ceva intr-un concubinaj liber consimtit de ei si sfintit de popa, pana cand fata a ramas grea. Atunci bosorogu si-a gasit alta fatuca si a renegat copilul. Culmea e ca in tot acel timp precum si dupa ce s-au despartit fata sustinea ca au fost casatoriti, ea se simtea in siguranta si si-a permis "greseala" de a face un copil cu omul pe care il iubea.

Prin urmare casatoria de orice fel nu are nici o valoare, daca nu exista iubire si incredere intre parteneri. Cu casatoria, fie ea si religioasa nu poti sa cumperi nici iubire, nici incredere, nici siguranta. Iar daca acestea exista atunci ele pot exista si fara casatorie.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 7 Oct 2004, 02:08 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Oct 2004, 02:13 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Inorog,
In Romania si cred ca si in toate tarile civilizate regula este ca nu te poti casatori religios daca nu treci intai pe la primarie. Care or fi tarile alea in care stii tu ca se practica invers?
Zici tu ca actele se pot face a doua zi... Stiu multe cazuri in care se fac actele, iar la biserica se ajunge dupa cateva zile, saptamani sau chiar ani... Care e problema?
Cand m-am casatorit religios nu m-a intrebat nimeni daca am aceeasi credinta cu mireasa (probabil ca daca eu nu i-am spus preotul a considerat de la sine inteles). Daca m-ar fiintrebat, as fi spus probabil ca da, ca doar nu ma durea gura... Asa ca desi nu suntem de aceeasi religie totul a mers struna.

PS: Cand a ajuns topicul asta aici???

Acest topic a fost editat de abis: 7 Oct 2004, 02:14 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Oct 2004, 02:19 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



actionmedia:

Iar nu m-ai inteles biggrin.gif Nu am spus ca nu trebuie facute actele si nu trebuie sa beneficiezi de drepturile si sa-ti asumi obligatiile pe care legile statului le-au instituit pentru casatorie si familie. Am spus doar ca nu vad rostul fugii in ziua nuntii cu tot alaiul si pe la primarie.

In cazul expus de tine, fata a gresit. E foarte bine ca s-a cununat religios, dar trebuiau facute si actele. Altfel e posibil ca pe viitor sa sufere copilul ei, in cazul in care tatal nu il va recunoaste.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Oct 2004, 02:34 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



abis:

Scuze, a aparut postul tau in timp ce-i raspundeam lui actionmedia.

QUOTE
cred ca si in toate tarile civilizate regula este ca nu te poti casatori religios daca nu treci intai pe la primarie


Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau un raspuns sigur care sunt acele tari unde nu trebuie sa treci pe la primarie inainte de cununia religioasa. Voi mai cauta pe net, ca sa nu gresesc cumva.

Oricum, felul in care se fac casatoriile in Romania, adica in doua locuri, nu mi se pare deloc civilizat.

QUOTE
Stiu multe cazuri in care se fac actele, iar la biserica se ajunge dupa cateva zile, saptamani sau chiar ani... Care e problema?


Un preot poate sa-ti explice mai bine. Eu nu pot caci si eu am fost un pacatos la faza asta sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Oct 2004, 02:47 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Este regula ca mai intai primaria, apoi biserica. (asa e cel mai bine pentru a ocoli cazurile mentionate mai sus cu acea tanara). Mai intai se trece pe la primarie, apoi la scurt timp si la biserica, daca cei doi nu se casatoresc religioas timp indelungat, implicit nu mai pot primi Sf. Euharistie(nu mai primesc dezlegarea la Spovada si implicit nu pot lua Sf. Impartasanie) deoarece in fata lui Dumnezeu sunt desfranati, concubini.

Abis,poti totusi sa-mi spui care sunt cele doua religii din familia ta? (fara sa specifici cine ce religie are)

Casatoria reprezinta Sacramentul prin care barbatul si femeia uniti intr-un singur trup formeaza astfel o comunitate pe viata, este o mica celula sociala care face parte din intreg tesutul societatii universale, acest sacrament a fost oranduit pentru binele celor doi(desavarsirea dragostei dintre ei si implicit in aceasta desavarsire are loc si sfintirea celor doi uniti pe viata si nimeni ne mai putand sa rupa acest Sacrament Sfant) si spre nasterea si educarea copiilor intr-un mediu social si spiritual sanatos.

Tertulian spune:
"Cum as putea sa descriu multumitor fericirea casatoriei pe care Biserica o uneste, Jertfa euharistica o intareste, binecuvantarea o pecetluieste, ingerii o vestesc si Tatal ceresc o confirma?[...] Ce cuplu este cela a doi crestini, uniti de o singura nadejde, de o singura dorinta, de o singura randuiala, de aceiasi slujire! Amandoi sunt fii ai aceluiasi Tata, slujitori ai aceluaisi Stapan, nimic nu-i desparte, nici in spirit, nici in trup, dimpotriva sunt cu adevarat doi intr-un singur trup. Acolo unde trupul este unul singur, unul este si spiritul"

Legatura matrimoniala formeaza Biserica familiala (Ecclesia domestica), astfel ca aici membrii ei exercita in mod privilegiat preotia baptismala prin primirea sacramentelor, prin rugaciune si multumire, prin marturisirea unei vieti sfinte, prin dragoste activa. Toate aceste se pot primi/dobandi numai intr-o familie crestina unde spiritul lui Cristos este trait continuu, astfel familia respectiva fiind una cu adevarat fericita. (faceti o comparatie daca stiti asemenea familii cu celelalte)

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 7 Oct 2004, 02:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Oct 2004, 03:46 PM
Mesaj #98


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (TriRegnum @ 7 Oct 2004, 04:00 PM)
Abis,poti totusi sa-mi spui care sunt cele doua religii din familia ta? (fara sa specifici cine ce religie are)

Nu am nici un fel de probleme in a-ti spune: sotia mea este crestina, eu sunt ateu. Nu stiu daca este relevant aici, insa am un prieten ortodox care s-a casatorit cu o catolica si au facut doua casatorii, una catolica si una ortodoxa; cunosc si un cuplu in care el este tatar musulman din Constanta, iar ea ortodoxa, si au facut si ei doua casatorii religioase, ca sa impace ambele familii...
Niciuna dintre familiile mentionate nu are copii deocamdata, asa ca nu stiu cum se vor descurca cu botezul. Probabil ca vor recurge tot la cate doua botezuri.

edit:
QUOTE
Toate aceste se pot primi/dobandi numai intr-o familie crestina unde spiritul lui Cristos este trait continuu, astfel familia respectiva fiind una cu adevarat fericita. (faceti o comparatie daca stiti asemenea familii cu celelalte)

Atat cat cunosc eu familiile despre care ti-am vorbit, nu am motive sa banuiesc ca nu ar fi fericite...

Acest topic a fost editat de abis: 7 Oct 2004, 03:49 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 7 Oct 2004, 04:02 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (actionmedia @ 7 Oct 2004, 03:21 PM)
Prin urmare casatoria de orice fel nu are nici o valoare, daca nu exista iubire si incredere intre parteneri. Cu casatoria, fie ea si religioasa nu poti sa cumperi nici iubire, nici incredere, nici siguranta. Iar daca acestea exista atunci ele pot exista si fara casatorie.

king.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 05:14 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Inorog @ 7 Oct 2004, 02:15 PM)
QUOTE
Mie nu, popii cu religia, primaria cu actele...


Bineinteles ca primaria e cu actele, dar poate sa faca actele si a doua zi. De ce sa poarte nuntasii de colo, colo ?

Nu neaparat, eu am fost (aproape) singur la Primarie, cu o saptamana inaintea "celeilalte" rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 05:17 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Inorog @ 7 Oct 2004, 02:32 PM)
actionmedia:

Iar nu m-ai inteles biggrin.gif Nu am spus ca nu trebuie facute actele si nu trebuie sa beneficiezi de drepturile si sa-ti asumi obligatiile pe care legile statului le-au instituit pentru casatorie si familie. Am spus doar ca nu vad rostul fugii in ziua nuntii cu tot alaiul si pe la primarie.

In cazul expus de tine, fata a gresit. E foarte bine ca s-a cununat religios, dar trebuiau facute si actele. Altfel e posibil ca pe viitor sa sufere copilul ei, in cazul in care tatal nu il va recunoaste.

De ce ? o analiza sanguina rezolva totul...
Cat depre unii preoti care "accepta" sa calce legea... no comment... in mod normal se cere o adeverinta ca sa poata celebra casatoria religioasa... inca o "exceptie culturala" mioritica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Oct 2004, 07:27 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Botezul ca si casatoria dintre doua persoane se primeste numai o singura data.
Oricum partea catolica va lupta din greu pentru botezul copiilor catolic, caci au juramant in fata Altarului si semnatura amandoura pe hartie ca vor boteza copii in Biserica Mama Catolica. (important este ca acei copii sa aiba parte de o dezvoltare spirituala crestina autentica)

QUOTE
Atat cat cunosc eu familiile despre care ti-am vorbit, nu am motive sa banuiesc ca nu ar fi fericite...

Unde este dragoste, acolo e si Dumnezeu. Si ma bucur din tot sufletul ca sunt fericte.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 7 Oct 2004, 09:22 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Si atunci cum vezi casatoria unui cuplu mixt, catolico-xxx (unde in loc de x poti sa pui ce vrei) daca nici unul nu accepta sa se converteasca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 7 Oct 2004, 09:37 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Si atunci cum vezi casatoria unui cuplu mixt, catolico-xxx (unde in loc de x poti sa pui ce vrei) daca nici unul nu accepta sa se converteasca?

Biserica Catolica are elaborat ritualul de casatorie intre o parte catolica si necrestina. (stim doar ca in Biserica primului mileniu au avut loc casatorii intre crestine si pagani, exemplu fiind Sf. Elena, mama lui Cinstantin cel Mare, sau Sf. Monica, mama Sf. Augustin care a reusi sa-si converteasca si sotul si copilul)
Casatoria si la un astfel de cuplu este sfanta, astfel prin acest Sacrament ei sunt binecuvantati de Dumnezeu si sunt la fel ca o familie crestina (desigur speram sa nu apara certuri), insa partea catolica are datoria de a incerca pe cat se poate sa converteasca pe celalalt si sa boteze copiii in religia cresina catolica pentru ca acestia sa se bucure de Mantuirea lui Cristos(de multe ori se reuseste, insa sunt si exceptii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Oct 2004, 11:04 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (clara04 @ 7 Oct 2004, 12:51 AM)
Si cum ramane cu relatia cu Dumnezeu? Crezi ca lui Dumnezeu ii place sa traiesti cu cineva inainte de a te casatori?


DA!!! Ii place si chiar foarte mult atunci cand cei doi se iubesc.

Care din casatoriile religioase crezi tu ca-i place cel mai mult lui Dumnezeu? Cea crestina? Ii plac si celelalte iar asta crestina e Number One in top? Crezi ca Dumnezeu se limiteaza la ideile uneia sau alteia dintre religii ? rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 7 Oct 2004, 11:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 07:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman