HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Religioasa
Mi_
mesaj 18 Aug 2003, 10:29 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Sunteti adepti ai casatoriei religioase? Ea poate fi independenta de cununia civila. De catre unii e vazuta ca singura "forma de casatorie" cu adevarat importanta. De altii e vazuta ca un ritual care desi nu-ti spune nimic, trebuie sa-l faci, ca altfel te vorbesc vecinii de rau. Altii o ignora.


Personal ma amuza fazele din biserica "Veti fi cuplu īn fata lui d-zeu pāna la moarte" de fiecare data cānd te recasatoresti dupa divort. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 18 Aug 2003, 02:24 PM
Mesaj #2


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Eu cred ca intru in categoria celor ce o ignora. E o simpla conventie sociala, nimic mai mult. Cu ea, fara ea, tot un drac smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Aug 2003, 02:39 PM
Mesaj #3


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Exact Ghost,
Cu ea sau fara ea, aceiasi belea. 40.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Aug 2003, 02:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Arktu
mesaj 21 Aug 2003, 12:09 AM
Mesaj #4


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



QUOTE (Ghost @ Aug 18 2003, 03:24 PM)
Eu cred ca intru in categoria celor ce o ignora. E o simpla conventie sociala, nimic mai mult. Cu ea, fara ea, tot un drac smile.gif.

Presupun ca nu crezi in Dumnezeu, nu?
Si atunci cum poti vorbi
de drac?! Adica esti ateu doar pe jumate? %-( sau ce?!
Eu consider ca cea mai importanta "formalitate". Dar desigur asta e in f.stransa legatura cu credinta fiecaruia.


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 21 Aug 2003, 12:19 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



De cānd unii socotesc credinta celorlalti? E o chestie intima ca si chilotii respectivului! De ce tii neaparat sa-ti bagi nasul? tongue.gif

Acest topic a fost editat de Mi_: 21 Aug 2003, 12:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 21 Aug 2003, 01:16 AM
Mesaj #6


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Din pacate pt. unii si din fericire pt. altii, suntem la dragoste si sex, si nu la religie. Asa ca ma abtin de la comentarii transante . Oricum este trist ca la unii, ritualul cununiei religioase, le creaza o imagine tragi-comica! Probabil ca si viata lor va fi o comedie care se va sfarsi in mod tragic! Nu e o predictie, ci doar o presupunere legata de ironia sortii!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Aug 2003, 02:06 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Om Bun, mie imi provoaca o reactie tragi-comica numai atunci cand vad o mireasa "cu burta la gura" si imbracata in rochie alba.

Parintii mei au facut nunta cand eu aveam 15 ani (pentru ca in tinereturile lor nu au avut nici bani de nunta, si nici rude care sa le faca nunta) si comedia s-a sfarsit tragic, intr-adevar, cand mama a trecut in lumea dreptilor.

Parerea mea este ca nunta e o optiune in ziua de azi, si este legata fie de religia insurateilor, fie de visul fetei de a fi "printesa" pentru o zi.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 21 Aug 2003, 02:10 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 21 Aug 2003, 03:00 AM
Mesaj #8


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (arktu @ Aug 21 2003, 12:09 AM)
QUOTE (Ghost @ Aug 18 2003, 03:24 PM)
Eu cred ca intru in categoria celor ce o ignora. E o simpla conventie sociala, nimic mai mult. Cu ea, fara ea, tot un drac smile.gif.
Presupun ca nu crezi in Dumnezeu, nu?
Si atunci cum poti vorbi
de drac?! Adica esti ateu doar pe jumate? %-( sau ce?!
Eu consider ca cea mai importanta "formalitate". Dar desigur asta e in f.stransa legatura cu credinta fiecaruia.

QUOTE
Presupun ca nu crezi in Dumnezeu, nu?


Presupui prost. Nu cred in dogme si formalitati, ceea ce e cu totul altceva smile.gif .

QUOTE
Si atunci cum poti vorbi
de drac?!


E o figura de stil 6.gif .

QUOTE
Eu consider ca cea mai importanta "formalitate".


Asta e problema sau parerea ta. Eu o am pe a mea.

QUOTE
Dar desigur asta e in f.stransa legatura cu credinta fiecaruia.


Categoric.


P.S.

Sa incercam totusi sa nu intram in dispute religioase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 22 Aug 2003, 03:10 AM
Mesaj #9


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Care dispute?!
Oricum discutia tb. sa aiba si o latura religioasa pentru ca aceasta este inclusa inca din titlu.

Acest topic a fost editat de Ghost: 22 Aug 2003, 11:24 AM


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 22 Aug 2003, 11:28 AM
Mesaj #10


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Click aici


Sa zicem ca poate avea o latura religioasa, dar privita doar din punctul de vedere al conventiei sociale. Atit. Fara argumente referitoare la credinta sau ateism.

Acest topic a fost editat de Ghost: 22 Aug 2003, 11:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 19 Sep 2003, 12:39 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



DA....DA...sunt adeptul casatoriei religioase ea fiind o incununare a cununiei civile.


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 Sep 2003, 01:20 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Adica ?

Ce-i lipseste unui cuplu care e casatorit dar nu si religios ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 19 Sep 2003, 01:34 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Daca e un cuplu ateu nu are nevoie de casatoria religioasa. Cred ca ti-am raspuns.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 Sep 2003, 01:42 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Nu vorbeam de atei, pocaiti sau sectanti (catolici sau ortodocsi), ci doar de un cuplu care se iubeste. Ce-i lipseste daca nu face casatoria religioasa ? Concret.

Acest topic a fost editat de Ghost: 28 Sep 2003, 06:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 28 Sep 2003, 01:24 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



Referitor la casatoria religioasa pot spune ca in vremurile mai vechi...innainte de a veni comunistii la putere SE OFICIA NUMAI CASATORIA RELIGIOASA...Dupa ce la conducere a aparut Dej,s-a decis sa se faca si cununia civila.


Acest topic a fost editat de Ghost: 28 Sep 2003, 06:09 PM


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Sep 2003, 04:12 PM
Mesaj #16





Guests






Adik , de exmplu al meu e ateu iar eu sunt "indecisa"...Asta inseamna ca nu pot face cununia religioasa? Si nu scrie nicaieri ca acestia nu trebuie sa fie cununati religios...

Acest topic a fost editat de Ghost: 28 Sep 2003, 06:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2003, 04:18 PM
Mesaj #17


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



afro: hotaraste-te. esti "indecisa" ori credincioasa?

Acest topic a fost editat de Ghost: 28 Sep 2003, 06:11 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 28 Sep 2003, 06:13 PM
Mesaj #18


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Am editat ultimele patru mesaje. Va rog sa nu alunecati pe panta unei discutii religioase. Va multumesc smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 28 Sep 2003, 10:09 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Casatoria este o institutie Sagitarius , nu are nici o legatura cu religia.
Casatoria religioasa este o formalitate pentru credinciosi si are valoare spirituala.. care in societatea moderna nu prea valoreaza mare lucru smile.gif

Inainte de Dej erau si mult mai multi credinciosi si statul de drept nu prea era bine pus la punct.. nu este un exemplu bun de urmat cel dat de tine.



Acest topic a fost editat de cameron: 29 Sep 2003, 07:21 AM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 28 Sep 2003, 10:47 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Un profesor ne-a spus la un moment dat o paralela intre ceea ce spune Biserica si ceea ce spune Statul. Biserica iti spune sa nu furi ca te pedepseste Dumnezeu. Statul iti spune sa nu furi ca te pedepseste Legea.
Si astfel, credincios sau nu, a fura devine o interdictie.

Cumva acum este si cu casatoria. Cei care cred in Dumnezeu, cred in nevoia unirii prin Sfanta slujba. Ceilalti, care nu au un Dumnezeu, nu vor participa la ceremonialul religios.

Deopotriva pentru unii si altii, este insa Legea. Astfel, casatoria a devenit Institutie a Dreptului Familiei. Era nevoie de lege spre a rezolva conflictele dintre soti. Nu e vorba de credinta asadar, ci de lege.

Consider ca este nefiresc sa radem de unii sau de altii. Caci, in cele din urma, unei legi ne supunem cu totii.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 29 Sep 2003, 03:14 AM
Mesaj #21


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Se pare ca pentru unii, casatoria religioasa, o fac doar cei cu un QI extrem de scazut! Hm! Cu certitudine vor avea la dispozitie echilibrul creat de Om in Natura, si nu cel de Natura oferit Omului!


Acest topic a fost editat de cameron: 29 Sep 2003, 07:24 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 29 Sep 2003, 07:28 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Repet rugamintea lui Ghost ! Topicul este deschis la "Dragoste si sex". Multumesc!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 29 Sep 2003, 07:37 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Mie mai importanta mi se pare cununia religioasa.
Si din cate stiam eu, la biserica nu te cununa daca nu ai certificatul de la primarie. Nu stiu cat de corecta este informatia, asa ca nu bag mina-n foc pentru ea hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 29 Sep 2003, 09:11 AM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



Ai dreptate allexa tongue.gif Biserica nu te cununa daca nu ai certificatul de la primarie smile.gif Oricum casatoria religioasa e importanta spoton.gif

Acest topic a fost editat de Sagitarius: 29 Sep 2003, 09:12 AM


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Sep 2003, 10:37 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



E important pt preot ca mai baga si el ceva in buzunar.. sa-si mai cumpere o masina noua ceva laugh.gif
In statul de drept nu are nici o valoare


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 29 Sep 2003, 10:46 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Off-topic > Marky , stiu ca exista niste taxe care se percep la oficierea unei cununii, taxe ca orice taxe (buletin, pasaport, etc, etc), si pentru care se elibereaza o chitanta. Nu ne casatorim doar ca sa-si cumpere preotul masina noua,..si nu mergem la chirurg sa-si cumpere si acela o vila noua,.ok?
Nu vreau sa afirm sau sa infirm nimic aici. Vreau doar sa reveniti on topic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Sep 2003, 10:51 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Pai topicul este casatoria religioasa ... nu despre asta vorbim ? laugh.gif
Evident ca nu ne casatorim religios ca sa-si cumpere preotul masina. Dar ceea ce am vrut sa zic este faptul ca acesta casatorie este una simbolica, optionala care tine de traditie, ea nu are nici o valoare in Statul Modern.

Cat despre preot, banii pt sluja respectiva reprezinta un venit ilicit, nedeclarat si pt care nu plateste impozit, asa cum platim noi ceilalti taxe peste taxe.



--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 29 Sep 2003, 10:56 AM
Mesaj #28


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



marky
QUOTE
banii pt sluja respectiva reprezinta un venit ilicit

Parerea ta!!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Sep 2003, 11:16 AM
Mesaj #29





Guests






Marky , nush cum sa ic, da' pe mine ma doare la basca ce face preotul cu banii care-i dau eu.Pe mine ma intereseaza sa am o ceremonie frumoasa, sa stie ce spune, nu sa se balbaie sau sa vorbeasca in plus...Pe mine ma intereseaza ca totul sa fie PERFECT la nunta mea, inclusiv in biserica...Si daca va fi, ii voi da si peste taxa aia ceva, na, uite-asa, ca sa-si ia masina aia mai repede sa-ti faca tie in ciuda tongue.gif tongue.gif
Pt mine casatoria inseamna asta: cununia civila la Starea civila, imbracata intr-o rochie traznet biggrin.gif (deh, doar am sa fiu mireasa , tre' sa fiu cea mai frumoasa-hihihi) , apoi cununia religioasa la biserica de data asta imbracata in rochia de mireasa.Eu asa vad nuntile asa vreau s-o fac pe-a mea.Asa ca nimeni nu-mi va zice ca aceasta cununie religioasa e caca...Atata timp cat pt mine inseamna ceva, niciodata pt mine nu va fi kk.
Si sunt "indecisa" asa cum am mai zis...Capitolul religie e ceva nedefinit in capul meu...Dar despre asta pot discuta pe privat wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Sep 2003, 11:25 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Afro nu asta era ideea. Din ceea ce ai zis tu reiese ca aceasta casatorie religioasa o faci conform datinilor, a obiceiurilor si pentru placerea ta personala. Asta este un lucru bun. Asa cum si lautarilor le dai bani la nunta daca canta bine si evident nu te intereseaza ce fac ei cu banii , la fel si la preot. Gandirea ta este OK.

Dar sunt unii care cosnidera aceasta casatorie ca principala, iar casatoria civila o treaba secundara, o formalitate. Din aceasta cauza le-a fost impusa preotilor regula ca sa nu faca casatorii fara certificatul de la primarie. Erau unii care considerau ca este suficienta biserica.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 1 Oct 2003, 10:52 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



De ce m-as casatori religios? Pentru ca asa as simti ca sufletul meu si al alesului smile.gif se leaga undeva mai frumos decit in plan material. Iata cum vad eu nunta: cea de la oficiul starii civile: pentru a da de stire lumii ca mi-am ales linga cine vreau sa traiesc wink.gif iar cea din biserica: pentru a arata lui Dumnezeu pe cine vreau sa am alaturi toata viata si pentru a arata celui ales cit de mult inseamna pentru mine. Iar rochia lunga alba, buchetul si restul ce e presupus de traditiile si obiceiurile de la noi mi se par mult mai putin importante...




Off Topics : Religios nu insemna numai crestin smile.gif. Cui nu-i place ceremonia ortodoxa are de unde alege! Iar in plus: nu am intinit eu un om care sa nu creada intr-un fel sau altul intr-un Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 2 Oct 2003, 02:02 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Si eu imi doresc casatoria religioasa , incepand de la rochia de mireasa pe care toate ne-o dorim ( cu mici exceptii,am sa va povestesc poate ) pana la legamantul ala sacru ,si binecuvantarea , oricat nu ai crede , rau nu.-ti poate aduce nici un fel de cununie religioasa .
O prietena , cand s-a casatorit , a refuzat sa mearga la biserica ,fara sa fie atee , a chemat preotul acasa , a refuzat sa-si ia rochie de mireasa si orice fel de rochie , s-a imbracat in pantaloni .Raspunsul ei a fost : ““nu vreau sa se uite lumea la mine ““Nu mi-o judecati prea rau !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 2 Oct 2003, 08:36 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE (Sagitarius @ Sep 29 2003, 10:16 AM)
Ai dreptate allexa tongue.gif Biserica nu te cununa daca nu ai certificatul de la primarie smile.gif Oricum casatoria religioasa e importanta spoton.gif

Si pe fata lui Cioaba cum de au maritat-o la 13 ani in biserica fara nici un fel de certificat de la primarie ( caci era imposibil)?
Si toti rromii se casatoresc sau se marita la inainte de majorat doar in biserica. Cum va explicati acest lucru imoral care se intampla si cum de preotii accepta sa tina o astfel de nunta?

Explicatia e simpla.. in biserica banul face legea. thumb_yello.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 2 Oct 2003, 10:23 AM
Mesaj #34


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Marky, nu e cazu' sa exagerezi. Nu cred ca toti preotii iau shpaga. Si te rog, lasa deoparte chestia cu moralitatea sau imoralitatea. In fond, casatoria religioasa e optiunea fiecaruia, si nici macar nu e obligatorie.Mie personal casatoria religioasa mi-e chiar indiferenta, dar nu incerc sa-mi impun parerea, sau mai grav, sa dau sentinte pretioase sau sa-mi permit sa-i judec pe altii, asa cum am remarcat ca s-a facut aici (nu e cazu' tau).

Mai uita-te odata in regulamentul de la "Dragoste si sex". Religia e in alta parte. Am impresia ca sint citeva persoane care vor sa transforme acest topic intr-o dezbatere filozofico-religioasa, dar ca sa nu se chinuie prea tare, anunt ca incercarea este sortita esecului.
Asa ca nu vreau sa mai vad afirmatii de genu' : "Casatoria religioasa e morala sau imorala".
Spuneti fratilor daca o considerati necesara pentru voi, ati facut-o, aveti de gind sa o faceti sau nu, si gata. Ce e asa greu?
De asemenea lasati deoparte ce fac sau nu fac preotii. Ce fac sau nu fac ei se discuta pe alt subforum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 2 Oct 2003, 12:39 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Da ai dreptate, aceasta discutie ar fi trebuit pornita la Filosofie si Dezbateri. devil.gif

Acest topic a fost editat de marky: 2 Oct 2003, 12:43 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman