HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fulgere!, Ce-i de facut?
SORIN
mesaj 15 Aug 2003, 08:35 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Din pacate nu o data auzim de persoane ce au fost 'lovite'de fulgere in timpul furtunelor. Daca esti in casa...no problem...dar daca esti afara, poti deveni inca o cifra in statistica celor " trazniti sad.gif

Ce e de facut???

-Intra imediat intr-o cladire, sau intr-o masina ( nu cu acopris dacapitabil bineinteles),

-Deconecteaza celolarul imediat.

-Nu sta pe cladiri mici si singuratice ( cotete, grajduri si altele asemanatoare ).

-Coboara cat ami repede de pa varfuri de deal, incearca sa parasesti locuri deschise in care esti cel mai inalta tinta.

-In departeaza-te cat mai repede de biciclete, motociclete carute alte mijloace de tranport deschise.

-Indeparteaza-te de garduri , sine de tren, cabluri si tevi sau conducte.

-In padure cauta un copac cat mai mai mic si coroana cat mai mare, cauta stanci sau pietre mari pt. adapost, iar daca sant vai, coboara cat mai jos ( grija la torenti ).

-La mare sau pe lacuri..iesiti imediat din apa si indepartati-va. In caz ca santeti departe de mal nu tineti in mana vaslele.

-In momentul in care simti cum parul de pe corp se 'ridica' sante-ti foarte aproape de a fi lovit...pt.a micsora pericolul si urmarile in caz de atingere, e recomandat sa coborati in genunchi, sa prindeti genunchii cu putere cu palmele si sa va rugati...in nici un caz sa nu va intindeti la orizontal pe sol.
Sper ca sfaturile sa nu va ajute niciodata!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Aug 2003, 09:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Inca cateva date pe care nu stiu de ce nu le-am indrodus la inceput blink.gif

In fiecare an mor cateva mii de oameni din cauza fulgerelor...ranitii si incendiile nu mai sant numarate.

Raza de atinge a unui fulger poate ajunge la 15 km.

Majoritatea lor se intampla in jurul ecuoatorului, adica Africa centrala, sud estul Asiei si America de sud. De exemplu media zilelor cu fulgere inregistrate in Campala
capitala Ugandei, este de 260 zile pe an.

In fiecare secunda se declanseaza concomitent peste 100 de fulgere in atmosfera.

Cam atat din cap iar daca cineva poate adauga date noi...cu placere si interes.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Aug 2003, 12:28 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Trasniti in cort

Alti doi tineri au cazut victima furtunii puternice. Doi frati din Focsani au murit dupa ce au fost trasniti in propriul cort.
Adolescentii se adapostisera de ploaie sub creasta muntelui, in apropiere de Virful Berevoiescu.
Corpurile celor doi au fost descoperite simbata, la prinz, dupa interventia salvamontistilor din Zarnesti care fusesera anuntati de niste turisti. Tinerii nu aveau buletinele la ei, dar politistii au reusit sa ii identifice dupa o legitimatie de student mai veche pe care fata o avea la ea. Potrivit politiei, cei doi frati se numesc Gina (25 de ani) si Daniel Crivat (19 ani) si erau din Focsani. In urma anchetei politistilor s-a stabilit ca cei doi au decedat cu 24 de ore inainte sa fie gasiti, tinerii avind arsuri pe tot corpul.


Oare eu am deschis gura satanei??

Din EVZ.18.08.2003.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Aug 2003, 12:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 2 Sep 2003, 03:04 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Azi 2.9.2003 trei cetateni Yemeniti au murit carbonizati in sud-estul republicii Yemen.

Atentie.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 2 Sep 2003, 03:11 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



De celular chiar nu stiam ca trebuie inchis..
Bijuteriile pot atrage fulgerul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 3 Sep 2003, 05:22 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Cameron!!

Nu bijuteriile sau alte metale si neferoase tinute la corp nu pot atrage sau influenta directia descarcarii electrice. Asa ca daca cineva a auzit de asa ceva...e complect gresit.

Principal e sa nu fii 'cel mai inalt' sau langa cel mai inalt obiect dinprejurul tau.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 4 Sep 2003, 12:51 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorine , inca o data toata admiratia mea !
Nu stiam ca sunt atat de periculoase , adica da , dar nu atat de dese . Si in afara de locurile inalte , nu prea stiam nimic . Am multe de invatat .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Sep 2003, 08:54 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Draga Lilith...si eu am invatat biggrin.gif Si mai fac si ceva bani la cursuri pe aceasta tema. Acolo poate descriu mai pe larg, dar tinand cont ca aici e pe gratis si aproape nimeni nu-si da interesul....cred ca e destul tongue.gif

La dispozitia ta oricand Lilith smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Sep 2003, 08:58 PM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (SORIN @ Sep 4 2003, 02:54 PM)
aproape nimeni nu-si da interesul....

Sorine, eu una citesc tot ce scrii si bag la cap. Sa n-ai impresia ca nu intereseaza. Uita-te si tu la numarul de hit-uri si ai sa vezi ca lumea citeste.
40.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Sep 2003, 09:35 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Stiu Misti ca urmaresti 40.gif doar Natura si Turismul l-am inceput impreuna...n-am uitat biggrin.gif

Deasemenea stiu ca sant " urmarit " laugh.gif dar de obicei, dupa primul cuvant scos din gura, toata lumea sare cu intrebari sau pareri....aici nimic.....toti stiu de toate, iar daca mai dau un click pe aici, parca e doar de bunul simt fata de " efortul " depus de mine.

Iar pe tine M te 31.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 4 Sep 2003, 10:14 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Eu citesc mereu , chiar daca nu scriu mereu , cand scrii tu . Imi place mult . Si ma intereseaza . Mai ales chestiile alea de autoaparare . Stii ca de atunci imi amintesc de tine de fiecare data cand sunt singura in vreo statie de autobuz intunecata ? Si..casc ochii bine ! M-am surprins in Ro facand o chestie la intrarea unei scari de bloc intunecoase , chestie pe care nu o mai facusem de multi ani ... si care mi-a iesit asa din instinctul ala de aparare...Poate ti-l spun pe privat , ca par maniaca in ale apararii .Si nu e nici locul aici ,la fulgere .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Sep 2003, 10:22 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Stii ca de atunci imi amintesc de tine de fiecare data cand sunt singura in vreo statie de autobuz intunecata

Atunci a meritat efortul depus smile.gif

Un vechi proverb zice: Doar o data sa salvezi un om...ai salvat intreaga omenire!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 4 Sep 2003, 10:24 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 4 Sep 2003, 11:30 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Sa stii Sorin ca si eu citesc mereu toate postarile tale,dar daca nu scriu este pt. ca nu-mi place sa vorbesc "doar ca sa nu tac".Cind am avut o intrebare te-am intrebat si asa am sa fac in continuare cind voi avea vreo nelamurire.
O zi buna smile.gif smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Sep 2003, 02:23 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Va multumesc de atentie fetelor 40.gif si va doresc sa nu aveti nevoie de sfaturile mele...iar daca da, sa va ajute.

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 10 Sep 2003, 01:26 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Hai ca vin si eu cu o completare referitoare la FULGERE. Am vazut la televizor, la nemti, o emisiune in care s-a spus ca poti fi "traznit" si cu ajutorul telefonului din casa. Se spunea ca e bine, ca atunci cand ploua si mai si fulgera, sa nu folosesti telefonul din casa. Acum astept confirmarea tongue.gif de la expert wink.gif ! Alta chestie vazuta la TV, un om a fost traznit mergand cu bicla??!!! . Mi se pare ca avea si o umbrela. Bun subiectul asta, Sorin. Ceea ce scri tu sunt lucruri foarte utile, asa ca ma alatur si eu grupului de fete care s-au strans in jurul tau rolleyes.gif . E, cum te simti inconjurat de atatea fete?? wink.gif


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Sep 2003, 02:38 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Multumesc Fani smile.gif pt. ca in ciuda dracilor ce-i am de ieri, ai reusit sa scoti un zambet larg pe fata mea.

Telefonul portabil e periculos din cauza undelor magnetice, dar cel de acasa depaseste cunostintele si puterile mele. dry.gif Nu am auzit de cineva sa fie " trasnit " in casa.

Cel de pe bicicleta...e si normal, aflandu-se pe un cadru metalic, probabil si ud.

Imi pare bine ca sfaturile sant de folos, iar faptul ca le cititi ma determina sa mai scriu.

Iar in legatura cu fetele...imi plac mai ales daca sant mai bune decat frumoase blink.gif

Am sa continui, dar nu acum...am draci 24.gif

Merci Fani 30.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 15 Sep 2003, 04:08 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Hei, omuletule cu "draci", zambeste ... biggrin.gif biggrin.gif si daca nu mai ai "draci" sa-ti cumperi, ca sunt ieftini tongue.gif . Acuma serios. Mersi pentru detalii. Sincera sa fiu nici eu nu am auzit pana acuma sa fi "trasnit" in casa. O fi vreo noua descoperire, cine stie. Cat despre treaba cu bicla, ai cam bagat frica in mine ca eu ma cam plimb cu bicla . Poate cand nu mai ai dracusori in tine, explici mai bine fenomenul, ca este interesant. Si treaba cu cortul. Nu prea pot sa-mi imaginez cum poti fi trasnit in cort. O intrebare. Cum e cu avioanele? Sotul meu mi-a spus ca probabil sunt protejate de fulgere si in plus de asta zburand deasupra norilor nu prea au treaba cu fulgerele decat la aterizare. Smilie biggrin.gif , ca sa poti sa raspunzi. Hei, dracilor, lasati-l pe Sorin in pace ca trebuie sa-si faca tema wink.gif . Astept continuarea cu interes. Pa.


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Sep 2003, 08:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Gata cu dracii Fani biggrin.gif

Acum sa revenim la tema. Am sa incerc sa explic pe scurt ce inseamna un fulger.

In cercati sa va imaginati un nor ca o mare baterie cu plus si minus. In aceasta baterie se afla o multime de bucatele de ghiata si apa ce invart tot timpul, ciocnindu-se intre ele mereu. Aceste ciocniri creaza energie si aceasta e acumulata in baterie. Cu toate ca plusul ( partea de sus a norului ) si minusul ( de la centru in jos ) sant departe unul de altul i momentul in care energia acumulata creste peste un anumit procent ( de obicei peste un milion de V. pe metru ) se formeaza un scurt circuit intre cele doua capete ale bateriei. Arta e defapt fulgerul. Aceasta energie se descarca la sol si cauta cel mai scurt drum pt. a se descarca. Doar in momentul in care face contactul la sol apare lumina ce se indreapta de jos in sus timp de cel mult o secunda in forma de zigzag.

Acum la faza cu fulgerul in casa. In mod normal fiecare casa are paratrasnet legat la sol. Chiar cele ce nu au legatura speciala, sant ferite prin sistemul de canalizare care are legatura cu solul. O asemenea casa daca e lovita de fulger, nu explodeaza si nu moare nimeni, dar majoritatea aparatelor electrice se ard....mai ales calculatoarele.

E adevarat ca in lume e o legenda ca daca vorbesti la telefon, o sa fii electrocutat direct in ureche blink.gif

Dar ganditi si voi...mii de amperi trebuie sa treaca prin sarmulitele telefonului..se poate asa ceva???

In continuare mai tarziu.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 17 Sep 2003, 12:06 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Sa nu uiti de faza cu, cortul si cu avioanele, bitte! Cu fulgerul am inteles, dar eu vreau sa stiu ce a determinat moartea acelor oameni, in cort?! Cu ce au gresit adapostindu-se in cort?! E interesant de stiut ca sa stim cum sa ne ferim. De-asemenea faza cu bicla. OK, am inteles ca este din metal, in plus de asta este si uda DAR ce atrage fulgerul la bicla? Fulgerul se descarca in metal? Hai ca am inceput ca ala micu de 3 ani. Intrebari si iar intrebari. Asta este. Omul cat traieste invata si niciodata nu este prea tarziu wink.gif , asa ca intreb si eu. E foarte interesant subiectul, atat ca parte de fizica cat si ca metoda de aparare contra acestui fenomen. Cum tu esti mai "batranel" tongue.gif , asta este. Nu-ti ramane decat sa ne fi profesor 40.gif .


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Sep 2003, 03:51 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Nici o problema Fani..cu mare placere !!

Am sa incep cu avioanele. Toate sant dotate cu un sistem de polarizare. Un sensor de la bord ( un aparat foarte simplu ) 'citeste' campul magnetic din jurul norului si schimba automat polul avionului la fel cu cel al norului. Plus cu plus sau minus cu minus...cam asta e treaba in mare.

Cortul...de obicei cadrul e proptit cu taruse de metal in pamant. Acest cadru ce merge dintr-o parte in alta si legat in pamant, e cel mai bun mod de a inchide un circuit electric, asa ca atrage imediat descarcarea electrica prin el. De asemenea cand intrii sau te aflii intr-un camp electric ( in apropierea unui cablu de inalta tensiune cazut la sol ) atata timp cat stai intr-un picior nu ti se intampla nimic, iar in momentul in care ai pacut un pas, ai inchis circuitul prin picioare si ai sa fii electrocutat.

Cu bicla...dupa cum am mai spus, trebuie sa te indepartezi de orice cadru metalic care e un bun conductor de elec. sau caldura.

Iar ca sa te sperii si mai mult laugh.gif poti fi traznit si lateral prin mediul unui corp aflat la pana la cateva zeci de metrii de tine.

La dispozitia dv. cu mare placere.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Sep 2003, 04:04 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buila - Vanturarita, 1999 vara.

Un grup de 4 tineri in încercarea de a traversa creasta sunt surprinºi de o furtuna la coborârea de pe Vanturarita II. Instaleazã cortul in inseuarea de la sud de vârf, inseuarea adãpostite de doi pereþi verticali. Trãznetul a lovit peretele sudic si a ricoºat in cort, atras probabil de scheletul din aluminiu al acestuia. Rezultatul: 4 morþi.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fani
mesaj 22 Sep 2003, 04:59 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 300



Da, tragic ce spui tu acolo, Sorin. Oricum, am citit cu mare interes ce ai scris si e foarte interesant si instructiv. Treaba cu avioanele nu o stiam, dar a fost foarte frumoasa explicatia. Ca la scoala smile.gif . Mersi de informatii si mai astept si alte lucruri la fel de interesante si utile. Tot respectul pentru oameni ca tine. Deci, atentie la cort si la bicla cool.gif .


--------------------
" Adesea cuvantul spune mai putin decat tacerea"- Ovidiu
" Inspaimantator este doar faptul de a-ti vedea gandurile reflectate intr-o oglinda care le deformeaza si le saraceste. Nu trebuie sa spui nimic celorlalti din ceea ce faci, mai inainte de a fi facut: fara aceasta, nu ai mai avea curajul de a merge pana la capat; caci nu ar mai fi ideea ta, ci netrebnica idee a altora, pe care ai vedea-o in tine" - "Jean Christophe"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Sep 2003, 05:30 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Cu mare placere Fani smile.gif Iar ca sa mai 'racoresc ' spiritele biggrin.gif tin sa mai adaug ceva:

In majoritatea tarilor dezvoltate ezista metode de a minimaniza pericolul, chiar in spatiul deschis.

Nu toate cazurile sant fatale si de multe ori te poti alege doar cu o arsura de cel mult grad doi in locul lovit.

Nu vreau sa fac pe nebunu, dar aici sant destule date ce tinute odata minte, reduc la minim pericolul.

Furtunile nu incep imediat, asa ca cei vigilenti au destul timp sa se pregateasca...iar vigilenta nu inseamna frica asa ca mai bine sa pari ridicol sau fricos in fata prietenilor, decat sa fii vizitat la spital sau in alt loc pe veci.

Faniiiiiii... stai linistita acolo la tine, dar nici nu uita sfaturile smile.gif

Cu mare placere...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 26 Sep 2003, 02:22 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Acum am descoperit subforumul asta, si mi se pare foarte misto, thumb_yello.gif .
Si ca era vorba de fulgere, imi dau si eu cu parerea, pentru ca ma intereseaza problema.
Chestia cu telefonul din casa am auzit-o de mai multe ori, si cred ca este adevarata, deoarece telefonul este legat la exterior prin fire de cupru, iar aceasta legatura ofera o cale destul de usoara pentru electricitate. Chiar daca traznetul va lovi cablul sau un stalp de telefon si se va scurge in pamant, este posibil, in functie de conditiile din casa, ca o parte sa ajunga si in receptorul telefonului, si chiar daca aceasta este mica in comparatie cu un traznet in plina putere, un soc electric in zona capului nu are cum sa fie prea placut...

Cu toate astea, in zonele civilizate exista paratraznete, care ofera o cale mult mai usoara pentru electricitate decat un fir telefonic, deci probabilitatea sa fii electrocutat vorbind la telefon este suficient de mica, dar creste atunci cand casa este izolata. (adica nu intr-un oras)

Despre chestia cu corturile, am vazut si oameni inconstienti: eram la un moment dat in Fagaras, si plutea o furtuna in aer... da' rau de tot, adica era ceata, si ceata asta avea gust de baterie (stiti, usor metalic...). Pana sa gasim un loc de coborare, incepuse deja, se ridicase ceata si fulgera destul de urat, si i-am vazut pe unii care, ca sa scape de ploaie, isi pusesera cortul, si nu oriunde, ci langa un stalp de marcaj din ala metalic. (in fereastra mare a Sambetei)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Oct 2003, 08:16 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Joi, saptamana trecuta in Republica Congo din centrul Africii, un fulger a atins o scoala primara.

Rezultatele au fost zguduitoare: 11 copii morti pe loc si 85 raniti dintre care 25 sant in coma. sad.gif

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 13 Oct 2003, 08:17 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 13 Oct 2003, 11:25 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Sa concluzionam
A se evita adapostirea sub copaci solitari !
A se evita camparea in locuri deschise !
A se evita continuarea drumului pe creste !
A se evita pe cat posibil folosirea obiectelor metalice sau a celor care produc campuri electromagnetice in locuri deschise !

Mai e ceva ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Oct 2003, 07:29 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Praetorian @ Oct 13 2003, 11:30 PM)
Sa concluzionam
A se evita adapostirea sub copaci solitari !
A se evita camparea in locuri deschise !
A se evita continuarea drumului pe creste !
A se evita pe cat posibil folosirea obiectelor metalice sau a celor care produc campuri electromagnetice in locuri deschise !


Multumim de efortul depus in colectionarea de sfaturi 40.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Oct 2003, 07:38 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cica americanii au inventat un aparat care detecteaza iminenta unui trasnet cu aproximativ o ora inainte (masurand incarcarea electrostatica a aerului)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Oct 2003, 08:32 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Perfecta dreptate Axel smile.gif

Doar ca nu-s in stare sa precizeze directia si distanta sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 24 Oct 2003, 01:16 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Pai pentru asta ar trebui sa stii distributia temperaturii si a densitatii aerului, componenta solului (distributia elementelor din sol), obiectele aflate in apropiere (sa zicem ca pe astea le mai stii, dar trebuie sa tii cont de toate), si o gramada de alte lucruri. Si in afara de asta, nu cred ca se poate determina daca este traznet sau fulger.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 24 Oct 2003, 01:36 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O stire interesanta la radio..acum 10 minute...pe Europa FM.
Actorul principal care joaca in filmul lui Mel Gibson (nu stiu daca Mel e regizor sau producator acolo) rolul lui Iisus,..si ragizorul secundar au fost loviti de fulger. In rolul Mariei joaca Maia Morgestern. Filmul este despre ultimele 12 ore ale vietii lui Iisus,..si este deja foarte controversat..chiar inainte de aparitia pe ecrane. ohmy.gif

Acest topic a fost editat de cameron: 24 Oct 2003, 01:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Dec 2003, 11:57 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Biserica Catolica a sprijinit acest film inca de cand era numai un scenariu, acum cand aproape este dat pe piata, sunt bagate bete-n roate de unele miscari religioase.
Filmul este excelent, vi-l recomand, ca dealtfel si Colegiul Cardinalilor in recomanda; este cel mai reusit film de pana acum care surprinde exact ultimele ore din viata Mantuitorului.

Ceea ce s-a auzit cu fulgerele e o poveste, eu nu am auzit nimic si am in fiecare saptamana aproape ultimele noutati despre acest film.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 22 Dec 2003, 09:08 PM
Mesaj #33


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



cred ca dintre toate modurile posibile de a muri, asta cu sa fii traznit de fulger mi se pare cea mai sublima si purificatoare...Si eleganta pe de-asupra...eu in blugi albastri si-n camasa alba descheiata, alergand pe un camp deschis, ud leoarca, si rapus de traznet... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Dec 2003, 11:34 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Doamne Fereste! Nico, doar nu vrei sa mergi in Campiile Elisee ? tongue.gif wink.gif
Stau si ma gandesc daca ai fi fost musulman, ce ai fi patit? Stiai ca la musulmani in Rai ii asteapta saptezeci fecioare desfranate(c***e) pe saptezeci de paturi cu saptezeci de cearceafuri si fac sex in grup o eternitate. Cred ca pentru tine ala ar fi iadul...asa ca lasa fratioare fulgerele... wink.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 22 Dec 2003, 11:39 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



smile.gif)) si pe mulsumane ce le asteapta? Sa imparta cu alte 69 surate .... credinciosul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 11:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman