HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Sentinta Etapei: Liga I, Rezultate & Comentarii
Cucu Mucu
mesaj 16 May 2008, 01:17 PM
Mesaj #281


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 13 May 2008, 04:59 PM) *
In nici un caz nu se incadreaza la darea de mita fapta unei persoane care ofera/promite unui individ (fie si functionar) bani sau alte foloase pentru a-si face datoria.


Ca asa vrei tu? Ca legea zice altfel:
Art. 254
Fapta functionarului care, direct sau indirect, pretinde ori primeste bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori accepta promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, în scopul de a îndeplini, a nu îndeplini ori a întârzia îndeplinirea unui act privitor la îndatoririle sale de serviciu sau în scopul de a face un act contrar acestor îndatoriri, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 May 2008, 03:36 PM
Mesaj #282


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(andra_v @ 13 May 2008, 04:59 PM) *
In nici un caz nu se incadreaza la darea de mita fapta unei persoane care ofera/promite unui individ (fie si functionar) bani sau alte foloase pentru a-si face datoria.

Asta e din aceeasi categorie cu "probele date la televizor nu mai pot fi folosite in fata justitiei" rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 16 May 2008, 07:27 PM
Mesaj #283


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cucu Mucu, intelege ca nu savarseste nici o infractiune cel care acorda premii PENTRU A SE JUCA CORECT. Sau pentru A-SI FACE TREABA CORECT.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 May 2008, 07:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidius
mesaj 18 May 2008, 07:07 PM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



andra_v, gandeste-te ce s-ar intampla daca toata lumea ar veni cu cadouri la functionari (publici sau nu), pentru a-si face treaba corect. Sau plecam de la premisa ca ei stau in functie si nu-si fac treaba corect, si atunci le mai ducem cate un cadouas doua? Parca imi aduce aminte de PCR (pile cunostinte si relatii), cand pachetul de kent si suta de lei erau la moda.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 May 2008, 08:08 PM
Mesaj #285


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ovidius, n-o mai tine una si buna! Presupunand prin absurd ca toti ne-am duce la functinari cu un stimulent pentru a nu ne fura, inseamna un singur lucru: ca functionarii nu-si fac treaba. Dar nu e cazul Romaniei, poate al Indiei.

1. Darea de mita = INFRACTIUNE DE PERICOL. Prin darea de mita il corup pe functionar sa-mi faca o favoare, sa ma bage in fata celorlalti, sa faca o ilegalitate. Deci, mita pune in pericol DESFASURAREA NORMALA A RELATIILOR DE SERVICIU. Pai, daca, mai omule, relatiile de serviciu se desfasoara prost (functinarul ma fura), nu fac nimic ilegal daca il rog cu cerul si pamantul sa-si faca treaba corect.
Se pune problema mitei numai in cazul in care banii, stimulentele conduc la coruperea functionarului. Daca eu, de teama ca ma fura, ii ofer bani, nu ma condamna nimeni. Pentru ca nu i-am cerut sa ma favorizeze, sa procedeze incorect, ci sa-si indeplineasca indatoririle de serviciu. Eu imi vad de interesul meu, nu-l corup pe el.

Ideea era, pentru "neinitaiatii" in drept, ca legea se aplica nu orbeste, ci tinand cont de ratiunea ei.

In schimb, daca functionarul, dupa ce si-a indeplinit obligatiile de serviciu ca la carte, primeste bani, sau alte foloase, el si numai el savarseste infractiune de primire de foloase necuvenite.

2. Jucatorii nu sunt functionari, in sensul legii penale. Deci, nu pot fi subiect al infractiunilor de luare/dare de mita.

3. In occident, premierea jucatorilor pentru a-si apara corect sansele este legala. Nu suntem in padure, dreptul comparat are si el rolul sau, un precedent judiciar din Germania (parca ziceai ca vii din Vest) poate fi luat in seama in Romania, fiind vorba de aceeasi ratiune a legii. Ideam ratieo, eadem ius.

Ma revolta faptul ca procurorii DNA nu-si fac munca pentru care sunt platiti din buzunarul meu si al tau.

Acest topic a fost editat de andra_v: 18 May 2008, 08:21 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 May 2008, 08:21 PM
Mesaj #286


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Ovidius @ 18 May 2008, 08:07 PM) *
andra_v, gandeste-te ce s-ar intampla daca toata lumea ar veni cu cadouri la functionari (publici sau nu), pentru a-si face treaba corect. Sau plecam de la premisa ca ei stau in functie si nu-si fac treaba corect, si atunci le mai ducem cate un cadouas doua? Parca imi aduce aminte de PCR (pile cunostinte si relatii), cand pachetul de kent si suta de lei erau la moda.

Sintetic: daca accepta dupa ce-si indeplineste corect indatoririle, primire de foloase necuvenite.

Tu nu faci nimic ilegal daca mergi cu cafeaua sa-si faca treaba FARA SA TE FAVORIZEZE.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 19 May 2008, 08:04 AM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



andra_v draga, legea e cum scrie in lege, nu cum o interpretezi tu. Acolo scrie clar ca si foloasele aduse pentru a-si indeplini indatoririle de serviciu, tot mita se cheama.
Acuma na, la partea cu premiatul altor echipe pentru a juca bine, si mie mi s-ar parea normal sa fie legala si chiar ar aduce un plus de combativitate. De fapt, daca nu ma insel ea este interzisa doar de FRF ca si lege sportiva.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 May 2008, 01:22 PM
Mesaj #288


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 18 May 2008, 09:21 PM) *
Tu nu faci nimic ilegal daca mergi cu cafeaua sa-si faca treaba FARA SA TE FAVORIZEZE.

Mai citeste legea! jamie.gif Sau ca sa fii sigura, du-te la procuror sa ii dai spaga un pachet de cafea sa te audieze intr-un dosar. Si dupa aia , ne spui si noua...cand ai acces la net. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 2 Jul 2008, 12:37 AM
Mesaj #289


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



QUOTE(abis @ 9 May 2008, 12:40 PM) *
Nu scrie nicaieri in cod despre functionari publici.

Fapta nu trebuie neaparat sa fie consumata, vezi mai sus: Promisiunea, oferirea sau darea de bani.



Art. 145. – Public

Prin termenul public se întelege tot ce priveste autoritatile publice, institutiile publice, institutiile sau

Alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publica, serviciile de interes public, precum si bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.



Art. 147 - Functionar public si functionar

Prin functionar public se întelege orice persoana care exercita permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investita, o însarcinare de orice natura, retribuita sau nu, în serviciul unei unitati dintre cele la care se refera art. 145.

Prin functionar se întelege persoana mentionata în alin. 1, precum si orice salariat care exercita o însarcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevazute în acel alineat.


Mai sunt unii care se uita pe net in Codul Penal, si se dau mari experti in drept penal.

Acest topic a fost editat de Anthrax Center-shok: 2 Jul 2008, 03:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 2 Jul 2008, 03:34 AM
Mesaj #290


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



QUOTE
Functionar e ala angajat pe o functie administrativa. Cum ar fi: presedinte de club, manager, administrator, etc, antrenor.


ohyeah.gif YES!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 27 Jul 2008, 12:23 AM
Mesaj #291





Guests






Prima victorie!

FC Brasov a revenit in prima liga cu o victorie. Elevii lui Razvan Lucescu au invins cu scorul de 1-0 pe Unirea Urziceni, gratie golului marcat de Oros in prelungirile partidei. Brasovenii au dominat autoritar acest joc, in fata unei echipe care a venit la Brasov cu scopul de a obtine un punct. Zaharia si Roman au avut marile ocazii de gol ale meciului, in timp ce formatia lui Dan Petrescu a reusit "performanta" ca in 90 de minute sa nu expedieze niciun sut pe spatiul portii lui Stelea. In ultimul minut al partidei, Tibi Balan (Unirea Urziceni) a fost eliminat pentru doua "galbene", iar in prelungirile partidei, Cristi Oros a marcat golul victoriei. Antrenorul lui FC Brasov, Razvan Lucescu, a primit înaintea inceperii meciului, din partea secretarului general al LPF, Valentin Alexandru, trofeul Fair Play pentru sezonul 2007/2008.

sursa: http://www.fcbrasov.ro/

Am fost si eu pe stadion, dupa multi ani, de cand a retrogradat mult-iubita echipa. Am fost bucuros sa vad acea atmosfera de altadata cu stadionul la capacitate maxima, si cu neobosita galerie care a cantat tot meciul.

Acest topic a fost editat de yronick: 27 Jul 2008, 12:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 27 Jul 2008, 10:25 AM
Mesaj #292


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



unde joaca acum echipa, tot pe Tineretului, in Bartolomeu? ziceau astia cu inundatiile lor ca a curs ceva apa si pe acolo ...

parca stadionul mare intrase in renovare ca sa nu-i zic darimare

cred ca anul asta Brasocul va lua locul Urziceniului la capitolul Revelatia campionatului


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 28 Jul 2008, 12:06 PM
Mesaj #293





Guests






Rovaniemi,

Bun venit. Se joaca tot pe Tineretului, chiar daca au fost unele probleme cu gazonul si cu masurile de securitate.

off topic: de unde esti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 28 Jul 2008, 06:19 PM
Mesaj #294


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



mersi

sint din Bucuresti

dar am stat o vreme in Brasov cu serviciul, si treceam mereu p/acolo prin Bartolomeu smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 27 Sep 2008, 11:02 PM
Mesaj #295


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Imi place sezonul asta pentru ca se bat cot la cot pentru pozitiile fruntase de cupa europeana cel putin 7 echipe cu pretentii. Pozitia de lider se schimba frecvent, iar in cupele europene inca reusim sa surprindem adversari cu renume. Nici o echipa din Liga I nu mai poate fi sigura ca pleaca cu toate punctele dintr-un mic orasel precum Urziceni, sau de la Vaslui, sau chiar nou promovata FC Brasov.

CFR Cluj a aratat echipelor din provincie ca titlul de campioana nu este un vis consacrat doar echipelor din Bucuresti.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 1 Oct 2008, 11:06 AM
Mesaj #296


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Deocamdata. Cat timp nu isi vor baga conducatorii coada, banu, ochiul dracului. Cand e vorba de a incasa parale pentru accedearea in Liga, ma indoiesc ca vom avea un campionat curat de la cap la coada.





--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 28 Feb 2009, 01:47 AM
Mesaj #297


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Astazi a inceput returul unui sezon mai echilibrat ca oricand, in care Unirea Urziceni se lupta de la egal la egal cu granzii pentru un loc de Champions League. smile.gif Dezaprobarile inainte de meci rostite cu jumatate de glas ale suporterilor s-au adeverit: in prima zi, Steaua nu obtine decat 1 punct acasa cu Vaslui. Vinovatii insuccesului s-au aflat repede, imediat dupa meci: Dayro Moreno, si printre altele, arbitrajul!

In celalalt meci al etapei, Poli Iasi s-a impus la limita pe teren propriu in fata Stiintei Craiova, obtinand 3 puncte mari pentru o echipa aflata in acest moment pe loc retrogradabil...


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 26 Jul 2012, 11:21 AM
Mesaj #298


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Sezonul 2012 - 2013
Etapa I:


Pandurii - U Cluj 6 - 2
Turnu Severin - Dinamo 1 - 2
Petrolul - Ceahlaul 5 - 0
CFR Cluj - Gaz Metan Medias 1 - 1
CSMS Iasi - Otelul 1 - 2
Gloria - Astra 1 - 2
Rapid - Vaslui 2 - 2
Viitorul Constanta - Brasov 2 - 2
Steaua - Chiajna 1 - 0

Etapa 1 a adus deja cateva surprize. Victorii cu scor de proportii pentru Pandurii si Petrolul, egalul smuls de nou-promovata Viitorul Cta, echipa patronata de Hagi, iar dintre pretendentele la titlu CFR s-a impiedicat de Medias, iar Rapid si Vaslui s-au impiedicat reciproc.
Am vazut meciul lui Dinamo la Severin, victorie norocoasa as putea spune cu o nou promovata care si-a vandut greu pielea si cred ca se va dovedi o nuca tare pe teren propriu in acest campionat, precum si meciul Stelei care s-a intors in Ghencea afisand o formula ultraofensiva impotriva unei echipe mici dar conduse de pe banca de fostul antrenor al Stelei, Ilie Stan, care cred ca a vrut si a reusit sa demonstreze Stelei ca au renuntat prea usor la el. Steaua a vrut multe de la acest meci insa a reusit putine, totusi obtinand cele 3 puncte.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Jul 2012, 12:04 PM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marcus' date='26 Jul 2012, 12:21 PM' post='739045']
Sezonul 2012 - 2013
Etapa I:


Pandurii - U Cluj 6 - 2
Turnu Severin - Dinamo 1 - 2
Petrolul - Ceahlaul 5 - 0
CFR Cluj - Gaz Metan Medias 1 - 1
CSMS Iasi - Otelul 1 - 2
Gloria - Astra 1 - 2
Rapid - Vaslui 2 - 2
Viitorul Constanta - Brasov 2 - 2
Steaua - Chiajna 1 - 0

Cateva ganduri,la debutul noului sezon:
-startul greoi al campioanei,CFR-Cluj,chiar daca traditia ultimelor rezultate directe e favorabila Gazului;
-debutul "tare" al noilor achizitii vasluiene in fata giulestenilor! PLecarea lui Wesley la Al hilal(chiar daca a venit Marius NIcolae!),va fi o mare pierdere pentru echipa lui Porumboiu! Merita vazuta evolutia echipei!
- Rednic,pleaca in tromba din blok-start! Puriul,promite sa se implice in luptele din fruntea clasamentului!
-deziluzia "sepcilor rosii" care poate afecta viitorul unui mare fotbalist,antrenorul Claudiu Niculescu;
-Grigoras "de la oras",tace si face minuni la Pandurii!
Echipa mea de suflet,Dinamo,fara transferuri spectaculoase(ca si in anii anteriori!),intra,incet dar sigur,in vesnica lupta pentru obiectivele sale permanente,cupa si campionatul! Cat priveste Steaua,echipa cu un lot valoros prin investitiile multiple ale lui Gigi Becali,va depinde,in mare masura,de toanele si mofturile miliardarului din Pipera! Prima data cand vor claca,Reghe va "zbura" de la echipa si spectacolul va fi total(nu in teren ,ci,in presa si in vestiar)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman