HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Intram In Europa
abis
mesaj 5 May 2005, 02:35 PM
Mesaj #106


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu nu cred ca UE va integra Rusia... Pur si simplu este mult prea mare, si costurile ar depasi beneficiile.

In plus, rusii sunt mult prea multi. Majoritatea euro-parlamentarilor ar fi rusi, ceea ce nu va fi acceptat niciodata de europeni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 02:41 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 5 May 2005, 03:28 PM)
QUOTE (MIA)
banuiesc ca ti-e cunoscuta existenta ( si adincirea destul de constanta ) a fenomenului de segmentare a pietei fortei de munca - nu ?

Vrei sa detaliezi?

Ce anume ? Cum presimt eu ca risca sa se aplice asta in noua Uniune Europeana ( largita si integrata ) ? unsure.gif

Sau fenomenul in sine ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 May 2005, 02:43 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

dead-cat chiar crezi ca finalmente ue va incerca sa integreze sa spunem nu china ci rusia, sau de fapt ceea ce se intampla e pregatirea pentru lupta ue-sua versus china...

nu stiu, ca nu-s profet. deocamdata nici nu se pune problema deoarece rusia nu vrea, iar multi politicieni vad UE ca un club exclusiv european.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 May 2005, 02:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 02:46 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 5 May 2005, 03:43 PM)
QUOTE

dead-cat chiar crezi ca finalmente ue va incerca sa integreze sa spunem nu china ci rusia, sau de fapt ceea ce se intampla e pregatirea pentru lupta ue-sua versus china...

nu stiu, ca nu-s profet. deocamdata nici nu se pune problema deoarece rusia nu vrea, iar multi politicieni vad UE ca un club exclusiv european.

In care totusi se doreste sa fie primita si Turcia ? wink.gif

Sa fim seriosi - rusnacii sunt mult mai europeni ca turcaletii totusi. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 May 2005, 02:51 PM
Mesaj #110


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 03:41 PM)
QUOTE (abis @ 5 May 2005, 03:28 PM)
Vrei sa detaliezi?

Ce anume ?

Pai, de ce spui ca-i "foarte discutabil" faptul ca un roman, dupa integrare (si dupa trecerea unei perioade de tranzitie de maxim sapte ani, in functie de interesele fiecarui stat membru) va putea sa se angajeze in orice colt al Europei, in aceleasi conditii ca un localnic.

Uite ce-am gasit.

QUOTE
Sa fim seriosi - rusnacii sunt mult mai europeni ca turcaletii totusi.

Turcii vor fi primiti in UE "cand vor fi pregatiti". wink.gif
Mi-e teama ca "vor fi pregatiti" abia peste niste zeci bune de ani...

Acest topic a fost editat de abis: 5 May 2005, 02:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 May 2005, 02:59 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

In care totusi se doreste sa fie primita si Turcia ?

se doreste? i don't think so. nu in germania care are "experiente" cu vreo 1.9 millioane de turci.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 May 2005, 03:07 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 5 May 2005, 03:51 PM)
QUOTE (MIA @ 5 May 2005, 03:41 PM)
QUOTE (abis @ 5 May 2005, 03:28 PM)
Vrei sa detaliezi?

Ce anume ?

Pai, de ce spui ca-i "foarte discutabil" faptul ca un roman, dupa integrare (si dupa trecerea unei perioade de tranzitie de maxim sapte ani, in functie de interesele fiecarui stat membru) va putea sa se angajeze in orice colt al Europei, in aceleasi conditii ca un localnic.

Uite ce-am gasit.

Legal - probabil ca e ( va fi ) asa , dar - dupa cum spuneam si inainte - exista fenomene care tin in primul rind de logica interna a unui sistem capitalist avansat ( mama ce mai termeni din noua limba de lemn folosesc tongue.gif ) care ma fac sa fiu extrem de sceptic privind acest lucru. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 5 May 2005, 07:23 PM
Mesaj #113


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



dupa ce romania se va integra si eu cred ca ue va trece printr-o perioada de consolidare..., lunga zic eu 15-20 de ani, in care singurele candidate si acceptate ar fi fostele republici iugoslave..., despre turcia chiar nu stiu ce sa cred, pana acum tind sa-i dau dreptate lui dead-cat


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 10:22 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 5 May 2005, 03:28 PM)

QUOTE (Achernar)
Spania, Portugalia si Grecia aveau in spate decenii de 'capitalism'.

Si ce propui, sa stam pe bara vreo 50 de ani?

Te intreb un singur lucru : in afara de majorari masive de preturi si o crestere serioasa a somajului crezi ca se va schimba ceva dupa aderare ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 10:24 AM
Mesaj #115


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai tie ti se pare ca astea cu preturile si cu somajul sunt cauzate de aderare? Pana acum nu au crescut preturile de un milion de ori si somajul la fel?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 10:39 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Preturi. Eeei, pai daca nu-s 'cauzate de aderare' atunci de ce sunt periodic majorate preturile utilitatilor pe motiv de 'aliniere a preturilor la cele europene' ?
2. Somajul e mare ?? rofl.gif . Ohooo, vom vedea atunci mega-somaj. D-ala dureros, nu distractia de azi.

Acest topic a fost editat de Achernar: 6 May 2005, 10:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 10:43 AM
Mesaj #117


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai da, fratele meu, dar crezi ca fara 'alinierea' aia nu s-ar fi intamplat? In fond, e vorba de inflatie si alte din astea, pe care le avem in floare, fie ca vrem sau nu in UE. Ca era misto sa fim noi mai destepti ca altii si sa ne descurcam singuri, da. Dar asta e utopie, asa ca...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2005, 10:44 AM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 6 May 2005, 11:22 AM)
Te intreb un singur lucru : in afara de majorari masive de preturi si o crestere serioasa a somajului crezi ca se va schimba ceva dupa aderare ?

Da, cred ca se va schimba. In primul rand, nu cred ca somajul va creste brusc si cred ca majorarile de preturi despre care vorbesti vor fi (macar partial) compensate de cresterea veniturilor.

Schimbarile vor fi in multe domenii. Va trebui sa ne "dam pe brazda" in ceea ce priveste justitia, mediul, calitatea produselor alimentare. Vom primi subventii europene pentru a ne pune la punct reteaua rutiera si feroviara, sistemul de control al granitelor, agricultura (aproximativ 4.721 miliarde euro pentru perioada 2007 - 2009).

Conform negocierilor de aderare, Romania va contribui la bugetul UE cu aproximativ 800 de milioane euro si va primi, in medie, 2 miliarde anual, pe baza de proiecte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 May 2005, 10:46 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Achernar @ 6 May 2005, 11:39 AM)
2. Somajul e mare ?? rofl.gif . Ohooo, vom vedea atunci mega-somaj. D-ala dureros, nu distractia de azi.

Ba eu cred ca aici te inseli. Chiar daca vor fi disponibilizati oameni din industriile care se vor restrange, piata de munca din UE ii va absorbi lejer, vor merge baietii la capsuni, la constructii, nu-ti fa grija ca indusriasii europeni abia asteapta munca ieftina din Romania.
De asemenea, sunt convins ca vor veni destul de repede si investitiile, atrase tot de forta de munca ieftina.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 10:48 AM
Mesaj #120


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Plus, daca ma gandesc bine, nici nu prea mai avem giganti din aia industirali, de unde ar putea sa provina disponibilizati in mod masiv. Ca s-au cam dus pe copca deja, majoritatea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 6 May 2005, 11:07 AM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Dead-cat: Dar daca intra pe langa Turcia si Israelul?
S-ar transfera astfel si conflictul din Orientul Mijlociu? Care ar fi relatiile UE cu tarile arabe?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2005, 11:07 AM
Mesaj #122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (actionmedia @ 6 May 2005, 11:46 AM)
De asemenea, sunt convins ca vor veni destul de repede si investitiile, atrase tot de forta de munca ieftina.

Si de regimul fiscal mult mai avantajos decat in "Batrana Europa"... rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2005, 11:23 AM
Mesaj #123


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Freemann @ 6 May 2005, 12:07 PM)
Dar daca intra pe langa Turcia si Israelul?

In primul rand, ar trebui ca Israelul sa depuna o cerere de aderare la UE.
In al doilea, ar trebui ca Israelul sa indeplineasca toate conditiile necesare pentru a deveni membru.

Ma indoiesc profund ca cele doua premize vor fi realizate prea curand. Nu am auzit ca in Israel sa se puna o astfel de problema. Ii vezi tu pe politicienii israelieni delegand o parte a suveranitatii catre Bruxelles?
Si chiar daca s-ar pune problema asta, printre conditiile necesare pentru aderare ar fi si rezolvarea problemelor pe care le are cu vecinii, si tratamentul corespunzator aplicat minoritatilor...

Hai sa nu o dam acum in fantezii politice...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 May 2005, 11:35 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Freemann @ 6 May 2005, 11:07 AM)
Dead-cat: Dar daca intra pe langa Turcia si Israelul?
S-ar transfera astfel si conflictul din Orientul Mijlociu? Care ar fi relatiile UE cu tarile arabe?

de unde sa stiu eu? deocamdata aderarea turciei e undeva foarte departe. si ma indoiesc ca tari cu dispute territoriale nerezolvate or sa fie acceptate.

QUOTE

Ba eu cred ca aici te inseli. Chiar daca vor fi disponibilizati oameni din industriile care se vor restrange, piata de munca din UE ii va absorbi lejer, vor merge baietii la capsuni, la constructii, nu-ti fa grija ca indusriasii europeni abia asteapta munca ieftina din Romania.

exista doar o cantitate finita de capsuni de strins.
iar piata de munca va fi ieftina doar temporar.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 6 May 2005, 12:49 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Auzisem de niste discutii acum ceva vreme.

Aici un articol interesant:
Intreprinzatorii romani vor in Europa, dar stiu foarte putin despre Uniune

Principalele probleme ale acestora sunt certificarea produselor si respectarea standardelor

Nu mai putin de 95 la suta dintre intreprinzatorii romani sunt de acord cu integrarea in Uniunea Europeana, cu toate ca numai 4,6 la suta dintre ei se declara pe deplin informati, este concluzia unui sondaj facut de Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania. Sondajul, care a urmarit evaluarea gradului de cunoastere a aquisul-ui comunitar, releva ca 11,5 la suta dintre intreprinzatori sustin ca nu au nici o informatie despre legislatia europeana, la mai putin de doi ani de momentul integrarii, in timp ce aproape 84 la suta se declara numai partial informati.

Principalele surse de informatii privind integrarea sunt mass-media (citata de 85 la suta dintre respondenti) si internetul (65 la suta), in timp ce publicatiile UE si Guvernul sunt citate de 14 si, respectiv, 11 la suta dintre cei intervievati. Informatiile cele mai relevante pentru intreprinzatori sunt cele privind accesul IMM-urilor pe piata europeana, programele comunitare, precum si informatiile vizand mediul de afaceri european. In ceea ce priveste canalele de informare, internetul este considerat cel mai potrivit canal de informare de catre 80 la suta dintre respondenti, in timp ce 60 la suta dintre intreprinzatori vor brosuri pragmatice, care sa depaseasca nivelul actual al informatiilor generale privind legislatia.

Principalele probleme ale intreprinzatorilor vizeaza certificarea produselor si respectarea standardelor europene, dar si reglementarile privind concurenta, costul fortei de munca sau respectarea normelor de protectie a mediului. Sondajul a fost realizat pe un esantion reprezentativ format din 153 de IMM-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 12:52 PM
Mesaj #126


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poate data viitoare nu uiti sa mentionezi sursa. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 01:02 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (nefertiti @ 6 May 2005, 11:43 AM)
Pai da, fratele meu, dar crezi ca fara 'alinierea' aia nu s-ar fi intamplat? In fond, e vorba de inflatie si alte din astea, pe care le avem in floare, fie ca vrem sau nu in UE. Ca era misto sa fim noi mai destepti ca altii si sa ne descurcam singuri, da. Dar asta e utopie, asa ca...

Pai da ,sora mea, dar inflatia aia era 'negativa'. Demonstrau ineficienta economiei romanesti, incapacitatea admninistratiei de a actiona in spiritul adevaratei economii de piata, coruptia si amatorismul din sistem.
Inflatia datorata alinierii ce demonstreaza ?

p.s : de cand tot dam din coada sa aderam la UE preturile produselor de stricta necesitate cresc cu 25 - 30 % anual. In schimb inflatia tot scade ... 15 %, 10 %, 7 % ... Presupun ca de cand cu obsesia UE pretul potolului nici nu mai e inclus in grila de calcul a inflatiei.

Acest topic a fost editat de Achernar: 6 May 2005, 01:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 01:05 PM
Mesaj #128


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Deci, tu esti de parare ca ne-am descurca mai bine fara UE?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 6 May 2005, 01:14 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pentru politzaiu de serviciu Nefertiti: EvZ din ultimele zile. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 01:18 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (abis @ 6 May 2005, 11:44 AM)
QUOTE (Achernar @ 6 May 2005, 11:22 AM)
Te intreb un singur lucru : in afara de majorari masive de preturi si o crestere serioasa a somajului crezi ca se va schimba ceva dupa aderare ?

Da, cred ca se va schimba. In primul rand, nu cred ca somajul va creste brusc si cred ca majorarile de preturi despre care vorbesti vor fi (macar partial) compensate de cresterea veniturilor.

Schimbarile vor fi in multe domenii. Va trebui sa ne "dam pe brazda" in ceea ce priveste justitia, mediul, calitatea produselor alimentare. Vom primi subventii europene pentru a ne pune la punct reteaua rutiera si feroviara, sistemul de control al granitelor, agricultura (aproximativ 4.721 miliarde euro pentru perioada 2007 - 2009).

Conform negocierilor de aderare, Romania va contribui la bugetul UE cu aproximativ 800 de milioane euro si va primi, in medie, 2 miliarde anual, pe baza de proiecte.

Va trebui sa ne dam pe brazda in vreo 5000 de domenii nu numai in alea. Dar se vor gasi urgent solutii pentru a evita datul pe brazda. UE nu actioneaza la nivel individual. Nu controleaza indivizi sau institutii. Aia se pot misca in sistem ca si pana acum, atata doar ca vor invata sa linga manuta europeana si sa-si scoata parleala pe seama papagalilor din tara. E chiar atat de greu de inteles ?

Aderarea la UE nu garanteaza cresterea veniturilor. E foarte posibil ca pentru unele categorii de indivizi veniturile sa scada sau, mai rau, sa dispara, caz in care indivizii aia vor invada UE. Iar tanti UE se va vedea obligata sa introduca diverse restrictii. Nici o problema, insa restrictiile ii vor privi si pe aia care saracii nu i-au facut nimic lui UE. Ca doar nu-i european sa faci discriminare intre un sparlitor si-un cetatean onest.

Romania 'va primi' 2 miliarde anual insa va avea obligatia sa faca investitii masive cu banutul propriu in anumite domenii. Daca nu le va face probabil ca diversele programe de finantare vor fi blocate. Daca le va face defectuos - adica specific romanesc - e posibil ca UE sa ceara niste garantii 'scumpe'. Pentru fraierii ce compun populatiunea, nu pentru aia de administraza fondurile.

Acest topic a fost editat de Achernar: 6 May 2005, 01:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 01:21 PM
Mesaj #131


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Freemann @ 6 May 2005, 02:14 PM)
Pentru politzaiu de serviciu Nefertiti: EvZ din ultimele zile. wink.gif

Asa e civilizat si legal, nu o faci pentru mine. spoton.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 01:23 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (nefertiti @ 6 May 2005, 02:05 PM)
Deci, tu esti de parare ca ne-am descurca mai bine fara UE?

Sunt de parere ca daca fratii de sus nu se ocupa urgent de situatia din tara vom fi in cel mai mare ***** posibil. Ne vom trezi ca trebuie sa respectam niste obligatii fara a fi efectiv suntem in stare sa o facem. Iar in cazul asta e posibil ca UE sa ne arda cateva peste bot fara discriminare, adica tuturor.

Avem prea multi saraci. Prea multi jmecherasi. Prea multi milogi. Prea multi tzepari. Astia vor deveni si ei cetateni ai UE. Ce se va intampla mai departe ? Exista riscul ca Romania sa adere numai politic insa practic sa fie izolata de restul uniunii. Iar in cazul asta in tara nu se va schimba nimic in urmatorii ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 01:45 PM
Mesaj #133


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



De acord, dar care e solutia? Ca io, in afara de o executie publica pe un stadion (kiddin' pt. aia care vor sari in sus instinctiv tongue.gif ) nu vad.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 6 May 2005, 01:49 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Tzepes era mic copil spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2005, 02:01 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 6 May 2005, 02:18 PM)
Va trebui sa ne dam pe brazda in vreo 5000 de domenii nu numai in alea.

Exact. Si asta-i si ideea: dupa aderare va trebui sa tinem pasul cu ceilalti, vom fi obligati sa ne modernizam. Va trebui sa facem in zece ani cat au facut altii in cincizeci. Care dintre schimbarile astea te sperie?
QUOTE
Aderarea la UE nu garanteaza cresterea veniturilor.

Ba da. Dar nu imediat. Veniturile vor creste de la an la an, si va dura destul de mult pana cand se vor apropia de media europeana. Chiar ei vor fi interesati sa castigam mai bine, pentru a nu "fura" prin salariile noastre mici locurile de munca din vest.
QUOTE
Iar tanti UE se va vedea obligata sa introduca diverse restrictii.

De exemplu, care?
QUOTE
Romania 'va primi' 2 miliarde anual insa va avea obligatia sa faca investitii masive cu banutul propriu in anumite domenii.

In ce domenii? Si respectivele investitii crezi ca vor fi inutile, facute asa, de florile marului, pentru un capriciu al functionarilor de la Bruxelles?
QUOTE
Ne vom trezi ca trebuie sa respectam niste obligatii fara a fi efectiv suntem in stare sa o facem.

Obligatiile de care spui sunt negociate de guvernul anterior... Astia de acum trebuie sa le respecte, indiferent daca le convine sau nu. Cand au incercat sa indulceasca doctoria, li s-a spus ca totul e batut in cuie. Asa ca asta avem, cu asta defilam...

Avem de ales intre exact doua posibilitati: cu UE sau fara UE. Ambele sunt dificile, ambele au avantaje si dezavantaje. Tu care varianta crezi ca ne avantajeaza mai mult?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 02:06 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu stiu care ar putea fi solutia. Dar nu-mi inchipui ca problema e de asa natura incat nu se poate face absolut nimic. Daca insa nu exista solutii atunci ... vom fi paria Uniunii. Locul ala de care nimeni nu vrea sa vorbeasca, unde nimeni nu vrea sa ajunga si de unde nu ajung in 'lumea buna' decat rebuturi. Deocamdata inca exista o mica justificare : suntem in afara uniunii, deci nu ne-am 'civilizat' suficient. Ca tara vorbesc. Daca vom adera si nu se va schimba nimic din acest punct de vedere atunci vom ramane coada - cozilor inca 50 de ani de acum inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2005, 02:25 PM
Mesaj #137


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 6 May 2005, 03:06 PM)
Daca vom adera si nu se va schimba nimic din acest punct de vedere atunci vom ramane coada - cozilor inca 50 de ani de acum inainte.

Daca ramanem pe-afara vom fi coada-cozilor garantat...

De schimbat, trebuie sa se schimbe ce nu merge bine acum. Eu spun doar atat: sunt sanse mult mai mari sa ne facem treaba inauntrul uniunii decat afara. Fie si pentru ca ultimii 15 ani au demonstrat foarte clar: daca nu sta langa noi cineva cu biciul intr-o mana si cu zaharul in cealalta, ne lasam pe tanjala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 May 2005, 02:32 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (nefertiti @ 6 May 2005, 01:45 PM)
De acord, dar care e solutia? Ca io, in afara de o executie publica pe un stadion (kiddin' pt. aia care vor sari in sus instinctiv tongue.gif ) nu vad.

vorba 'lu unu' din parlamentu' englez: care-i asemanarea dintre talibani si Blackburn Rovers? ambii duc oameni la stadion si-i tortureaza. laugh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 6 May 2005, 02:43 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu cred ca UE isi va pierde timpul 'stand langa noi cu biciul si zaharul'. Intr-o prima faza probabil ca vor incerca sa impuna o anumita conduita. Daca nu vor reusi atunci probabil se vor limita la a-si proteja investitiile deja facute + eventual anumite noi investitii profitabile. De asemenea e posibil sa caute solutii pentru a proteja celelalte state membre in cazul unui colaps romanesc.
Repet, UE va incerca sa impuna o anumita conduita la nivel inalt. Nu se vor implica mai 'in adancime'. Daca romanii se inteleg intre ei sa-si sparga capetele si sa se sfasie fara asistenta UE atunci nu cred ca vreun oficial european va insista sa fie prezent.

Cat despre sanse ... Cred ca sunt sanse mult mai mari 'sa ne facem treaba' daca mai intai se gaseste o solutie ca macar pe termen mediu polarizarea excesiva a societatii catre cele doua extreme ('nu avem altceva de facut decat sa asteptam sa ne dea cineva ceva' si 'sunt smecher, imi iau singur indiferent de mijloace si indiferent de cat ii afecteaza pe ailalti fraieri') nu va fi redusa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 02:45 PM
Mesaj #140


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, romanu' nu stie decat cu bata, ca e cioban. Asta e.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 05:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman