HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza Refugiatilor
abis
mesaj 3 Sep 2015, 12:26 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Diogene @ 3 Sep 2015, 12:01 PM) *
De ce au plecat părinții acelui copil din tabăra de refugiați din Turcia și de ce au plecat cu o barcă expunāndu-și copilul pericolelor?

Poate pentru ca in taberele de refugiati din Turcia sunt deja vreo doua milioane de oameni, nu stiu in ce conditii sunt cazati, cata manacare au, apa. Cat de disperati trebuie sa fie ca sa isi asume toate riscurile si sa incerce sa ajunga mai departe...

QUOTE
Pentru că Germania este un stat naționalist de secol 19

Nationalisti care sunt dispusi sa primeasca anul asta aproape un milion de refugiati.

QUOTE
Un gunoi ce trebuie curățat.

Cred ca iti poti exprima ideile si intr-un limbaj mai putin "colorat". Si chiar te rog sa o faci.

Cum ii intampina "gunoaiele nationaliste germane" pe refugiati: http://www.ibtimes.co.uk/germans-welcome-m...-photos-1518028

Acest topic a fost editat de abis: 3 Sep 2015, 01:12 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2015, 06:50 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 Aug 2015, 10:42 AM) *
...Una dintre tarile alea musulmane care nu dau dovada de solidaritate

Exagerezi. Este clar ca aceste tari musulmane au facut prea putin pentru a-i pastra pe refugiati in apropierea zonelor din care au emigrat. Ca dovada ca Turcia a cerut ajutor abia dupa ce UE, Germania a venit cu propunerea combaterii traficului de persoane si organizarea unor tabere pe bani europeni.

QUOTE(abis @ 1 Sep 2015, 02:00 PM) *
....Marduk ori de la Diogene ca sunt in pericol sa fie asimilati

Exagerare. Oricum eu nu voi mai prinde islamizarea Europei, poate copiii nepotilor mei.

QUOTE(abis @ 3 Sep 2015, 10:43 AM) *
Un invadator care nu va mai ajunge in Europa. Marduk poate dormi mai linistit: a scapat de unul

Nu stiam ca esti si cinic, un ateu cinic!? blink.gif poate fi mai rau ca un islamist extremist!?

QUOTE(Diogene @ 3 Sep 2015, 12:01 PM) *
De ce au plecat părinții acelui copil din tabăra de refugiați din Turcia și de ce au plecat cu o barcă expunāndu-și copilul... pericolelor?

Pot fi multe cauze din care au plecat acei oameni, orice caza au dat dovada de disperare cand au plecat pe mare cu copiii, posibil sa si plateasca bani traficantilor. Trebuie sa fie foarte grava situatia in zonele de conflict sau in taberele de refugiati pentru a lua o astfele de decizie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2015, 07:44 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O refugiata: "Sigur ca ma asteptam la mai bine. Sunt socata."

Un localnic: "Nimeni nu-i condamna pentru situatia in care sunt, dar ar trebui sa se poarte ca oamenii. Zece camioane cu gunoi au scos de acolo!"

"Intre timp, tarile aflate pe traseul imigrantilor continua sa raporteze cifre ametitoare. Doar in portul Pireu au ajuns ieri 4.500 de imigranti, iar 3.000 au fost salvati - tot ieri - din largul coastelor Libiene. La randul sau, Ungaria a interceptat marti aproape 3.000 de persoane care traversau granita, si alte 7.800 tocmai traverseaza Serbia." (PROTV)

David Cameron: "Nu cred ca solutia este sa primim din ce in ce mai multi refugiati."

4500 euro/refugiat * 1000 euro = 4.500.000 euro

Ca sa pastram nota cinica a unui musteriu ateu, aceasta criza este o afacere profitabila.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Sep 2015, 07:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Sep 2015, 07:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 3 Sep 2015, 08:15 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Sep 2015, 07:50 PM) *
Ca dovada ca Turcia a cerut ajutor abia dupa ce UE, Germania a venit cu propunerea combaterii traficului de persoane si organizarea unor tabere pe bani europeni.

Ce tampiti turcii astia. Au preferat sa suporte numai ei cheltuielile...

QUOTE
Nu stiam ca esti si cinic, un ateu cinic!? poate fi mai rau ca un islamist extremist!?

Bineinteles. Un ateu cinic taie de doua ori mai multe capete de crestini decat un islamist extremist, nu? Chiar acum ma intorc de la un masacru pe care tocmai l-am comis in Sectorul 3.

Am inca hainele pline de sange.

QUOTE
4500 euro/refugiat * 1000 euro = 4.500.000 euro

Iti pare rau ca nu ti-i dau tie, probabil. Da, exista nemernici care profita de pe urma refugiatilor. De toate natiile si de toate religiile. Asta nu face insa cu nimic mai buna situatia in Siria sau in celelalte tari de unde sunt nevoiti sa plece. Oamenii aia abandoneaza tot ce au si cu ultimele resurse platesc o calauza care ii lasa in pustiu ori un loc pe o barca pneumatica de pe care pot ajunge hrana la pestii Mediteranei.

Ce este de facut? Nu stiu; insa atat timp cat suntem oameni nu le putem refuza celor disperati o mana de ajutor. Nu le putem inchide usa in nas atat timp cat alternativa pentru ei este moartea - fie ca vine cu bombele lui Assad, fie ca vine cu gloantele jihadistilor. Poate ca in loc sa trimita armatele la granite pentru a opri intrarea amaratilor astia in tari in care sunt in siguranta, mai bine europenii ar trimite armatele in Siria si Irak pentru a elimina de la sursa motivele care ii fac pe acest oameni sa plece: sa termine atat cu Assad, cat si cu ISIS.

Da, o interventie militara in zona prespune costuri, presupune riscuri, insa nu cred ca exista alta solutie pentru a stopa exodul din zona.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2015, 10:01 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Sep 2015, 09:15 PM) *
Ce tampiti turcii astia...

Nu n-au fost tampiti, au actionat exact in spiritul mandriei nationaliste turce, au crezut ca vor rezolva singuri situatia, iar cand le-a scapat de sub control, au apelat la ajutoare, fortate, de reactia UE.
QUOTE
...Un ateu cinic taie de doua ori mai multe capete de crestini decat un islamist extremist.

No comment.
QUOTE
Iti pare rau ca nu ti-i dau tie, probabil...

No comment.
QUOTE
...exista nemernici...De toate natiile si de toate religiile...

Corect.
QUOTE
...Asta nu face insa cu nimic mai buna situatia in Siria sau in celelalte tari de unde sunt nevoiti sa plece...

Sa plece unde? in UE? Nu crezi ca este prea departe si ca multi sigur nu se vor mai intoarce in tarile de origine?
QUOTE
Ce este de facut? Nu stiu...

E ceva ce nu stie abis? nu stiu cum sa reactionez, sa ma bucur sau sa ma intristez? omenirea asteapta o splutie si tu nu sti ce ai de facut!
QUOTE
Nu le putem inchide usa in nas atat timp cat alternativa pentru ei este moartea...

Corect. Eu sper ca taberele ce vor fi organizate de UE, Germania, in Turcia sa rezolve problema acestui exod.
QUOTE
...fie ca vine cu bombele lui Assad, fie ca vine cu gloantele jihadistilor...

Moncher, asta este in opinia alta tematica si are legatura cu "primavara araba" cand niste IDIOTI au incercat sa schimbe ceva, fara a avea ceva "democratic" de pus in loc. Dictatorii buni sau rai, si-au facut "datoria". Cred ca occidentul putea sa gaseasca alta solutie pentru aceasta ca "primavara" sa nu se transforme in iarna.
QUOTE
Da, o interventie militara in zona prespune costuri, presupune riscuri, insa nu cred ca exista alta solutie pentru a stopa exodul din zona.

Cand crezi ca vor lua occidentalii o astfel de decizie, dupa ce termina cu sanctiunile impotriva Rusiei? apropo de ce nu-i invita occidentalii pe rusi sa-i sprijine intr-o interventie militara?

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Sep 2015, 10:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 12:36 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Sep 2015, 11:01 PM) *
Nu n-au fost tampiti, au actionat exact in spiritul mandriei nationaliste turce, au crezut ca vor rezolva singuri situatia, iar cand le-a scapat de sub control, au apelat la ajutoare, fortate, de reactia UE.

In realitate nimeni nu a anticipat amploarea valului de refugiati. Pur si simplu politicienii au fost prinsi pe picior gresit. Nici Turcia, nici UE, nici Egipt, Iordania, Liban sau restul tarilor unde au ajuns refugiatii nu au anticipat ca vor veni in numar atat de mare.

QUOTE
Sa plece unde? in UE? Nu crezi ca este prea departe si ca multi sigur nu se vor mai intoarce in tarile de origine?

Daca as fi in situatia lor probabil ca tot asa as proceda: as incerca sa ajung intr-o tara unde nu mi-ar fi pusa viata in pericol in fiecare zi, unde as avea sanse sa le dau copiiilor mei o paine si o educatie, nu ii pot condamna ca vor sa ajunga intr-o tara civilizata

QUOTE
omenirea asteapta o splutie si tu nu sti ce ai de facut!

O gluma tampita... Nu am pretins vreodata ca stiu raspunsul la orice intrebare. Am spus doar ca stiu mai multe decat tine, ceea ce nu este nimic iesit din comun, nu ca stiu viitorul.

QUOTE
Moncher, asta este in opinia alta tematica si are legatura cu "primavara araba" cand niste IDIOTI au incercat sa schimbe ceva

Daca tu ii numesti idioti pe oamenii care nu au mai suportat dictatura si au iesit in strada sa protesteze, atunci ai merita sa te intorci in timp si sa traiesti pe vremea lui Ceausescu. Nu meriti libertatea de care te bucuri, pacat de vietile idiotilor care s-au sacrificat ca sa fii liber. sad.gif

QUOTE
apropo de ce nu-i invita occidentalii pe rusi sa-i sprijine intr-o interventie militara?

Nu imi aduc aminte sa se fi oferit rusii sa ajute si sa ii fi refuzat cineva. Pe de alta parte: si-au bagat vreodata rusii armata pe undeva si s-a terminat cu bine interventia...? Nu cred. Pe unde s-au dus, au facut numai prapad.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 10:44 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din ironiile istoriei: maghiarii sunt printre cei mai vocali europeni anti-refugiati. Au uitat ca....

http://www.osaarchivum.org/press-room/anno...n-Refugees-1956


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2015, 11:10 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2015, 01:36 AM) *
In realitate nimeni nu a anticipat amploarea valului de refugiati...

De unde sti? Exista voci care spun ca politicienii occidentali si numai stiau ce urma sa se intample. Mie personal mi se pare firesc ca guvernele sa gandeasca in perspectiva sa creeze viziuni, scenarii, predictii, asupra viitorului, a unor situatii in desfasurare.
QUOTE
...Nici Turcia...nici Egipt, Iordania, Liban sau restul tarilor unde au ajuns refugiatii nu au anticipat

In OM exista o intreaga istorie cu miscarile de populatii, refugiati, tabere etc. Nu cred ca guvernele acestor tari n-au avut o perspectiva asupra a ceea ce urmeaza sa se intample, mai ales dupa ceea ce s-a petrecut in timpul "primaverii arabe".
QUOTE
...as incerca sa ajung intr-o tara...

De ce nu Ungaria? de ce vor toti refugiatii sa ajunga in Germania?
QUOTE
...unde as avea sanse sa le dau copiiilor mei o paine si o educatie, nu ii pot condamna ca vor sa ajunga intr-o tara civilizata

Exista si varianta in care sa-ti infrunti starea, pentru a crea o tara civilizata in propria tara, in care sa-ti cresti copiii civilizat.
QUOTE
... Nu am pretins vreodata ca stiu raspunsul la orice intrebare...

rofl.gif Ce vrei acum sa caut postarile in care ai pretins asta?
QUOTE
Daca tu ii numesti idioti pe oamenii care nu au mai suportat dictatura...

Nu m-am referit la oamenii, cetatenii care au vrut sa schimbe dictatorii. IDIOTII au fost cei care au initiat aceste miscari dupa care, pentru ca n-au mai putut face fata situatiei i-au lasat pe protestatari sa se descurce cum pot. Ce-a iesit vedem azi la tembelizor. Un mare IDIOT a fost Sarkozy, dar mai sunt si multi altii care au actionat complet aiurea.
QUOTE
Nu imi aduc aminte sa se fi oferit rusii sa ajute si sa ii fi refuzat cineva...

Cum nu-ti aduci aminte! mai cauta dar nu folosindu-te de aversiunea ta fata de rusi.
QUOTE
Pe de alta parte: si-au bagat vreodata rusii armata pe undeva si s-a terminat cu bine interventia...?

Vrei sa-ti aduc aminte si de interventiile altora? e simplu dar o sa zici ca sunt rusofon si am ceva cu americanii. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 11:56 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2015, 12:10 PM) *
Exista voci care spun ca politicienii occidentali si numai stiau ce urma sa se intample.

Ale cui sunt vocile si ce argumente au? Eu nu am vazut nicaieri, nici in declaratii politice, nici in presa, nicaieri, vreo prognoza ori vreun scenariu in care se anticipa acest val de refugiati. Dar, cine stie, poate mi-a scapat mie din vedere, asa ca te rog pe tine sa ma informezi: cine si cand a prevazut acest lucru?

QUOTE
De ce nu Ungaria? de ce vor toti refugiatii sa ajunga in Germania?

Pai nu vor toti. Marea majoritate a refugiatilor sunt in zona respectiva: in Turcia, Iordania, Liban, in zone ceva mai sigure din Irak si Siria, in Egipt samd. Cred ca numai vreo 10% dintre refugiati iau drumul Europei. Iar daca tu ai fi in situatia lor, ce ai prefera? Sa ramai in Ungaria unde esti tratat cu ostilitate si dispret si unde esti amenintat sau intr-o tara ca Germania unde esti intampinat cu un zambet, cu hrana, apa, haine, jucarii pentru copii? Ai alege o tara prietenoasa ori o tara ostila? Ai alege o tara democratica, stabila, prospera sau una care incetul cu incetul se transforma intr-o dictatura de inspiratie ruseasca?

Cum sunt primiti in Ungaria:


Cum sunt primiti in Germania:




QUOTE
Exista si varianta in care sa-ti infrunti starea, pentru a crea o tara civilizata in propria tara, in care sa-ti cresti copiii civilizat

Cu mainile goale impotriva bombelor? Cred ca nu stii despre ce vorbesti. Intr-o tara in care propriul guvern isi bombardeaza si gazeaza cetatenii (mai nou si cu ajutorul Rusiei) iar cei care lupta impotriva guvernului nu sunt, de regula, cu nimic mai buni, nu ai cum sa "iti infrunti starea". Vad ca ti-e foarte usor sa le dai altora sfaturi despre eroism, despre cum sa lupte si sa infrunte ISIS-ul si pe Assad, din linistea, pacea si confortul propriului camin. Nu mi-as dori sa te vad pe tine intr-o situatie atat de critica, sa vad atunci ce ai face, cum ti-ai infrunta starea.... E foarte simplu sa ne dam viteji din spatele tastaturii, eroi de laptop, luptatori din mouse si taste....

Sa te vad erou cand orasul in care locuiesti arata asa



QUOTE
Ce vrei acum sa caut postarile in care ai pretins asta?

Chiar te rog - si daca le gasesti nu voi crede despre tine ca, in ultima instanta, recurgi la minciuna pentru a-ti sustine pozitiile xenofobe si sovine

QUOTE
Nu m-am referit la oamenii, cetatenii care au vrut sa schimbe dictatorii. IDIOTII au fost cei care au initiat aceste miscari

Cei care au initiat miscarile sunt tocmai cei care au vrut sa scape de dictatura. Fac pariu ca habar nu ai cum a inceput si unde "Primvara Araba" - fara sa te atingi de google...

QUOTE
Cum nu-ti aduci aminte! mai cauta

Ajuta-ma tu ca nu stiu unde sa caut

QUOTE
Vrei sa-ti aduc aminte si de interventiile altora? e simplu dar o sa zici ca sunt rusofon si am ceva cu americanii

Habar nu am daca esti rusofon. Esti? Probabil ca ai invatat rusa in scoala. Poate ca ai uitat ceea ce stiai, poate nu... Dar nu este neaparat necesar sa fii rusofon ca sa fii rusofil. Iar eu te vad pe tine nu ca rusofon (nici nu ma intereseaza acest aspect, este treaba ta ce limbi straine vorbesti) ci ca rusofil.

Desi, la cat de prost vorbesti limba romana, s-ar putea sa fii si rusofon, stiu eu.... Desi este putin probabil. Ceea ce ma mira foarte tare este cum poti sa te declari nationalist si sa dispretuiesti limba natiei din care faci parte, sa nu faci nici un efort pentru a o vorbi si scrie cat de cat corect...


PS: Uite, citeste ce scrie un om care a ajuns mai aproape de ei decat vom ajunge noi vreodata (cel putin cat timp rutele de migratie ocolesc Romania)

http://www.aurelm.com/2015/09/02/m-am-alat...granti-sirieni/

Acest topic a fost editat de abis: 4 Sep 2015, 12:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2015, 01:27 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2015, 12:56 PM) *
....Eu nu am vazut nicaieri, nici in declaratii politice, nici in presa

Daca n-ai vazut tu inseamna ca nu exista, nu?
QUOTE
...asa ca te rog pe tine sa ma informezi...

Moncher, eu nu te "informez", eu iti spun ca am auzit analisti care sustin ca politicienii occidentali stiau de evenimentele ce aveau sa urmeze. Ce vrei acum sa iasa si sa spuna:" da stiam, dar ne-a luat prin surprindere" ar fi ca si cum si-ar recunoaste vina iar pasul urmator ar fi demisia.
QUOTE
Pai nu vor toti...

Cei 10% vor in Germania, si ma intrebam de ce? pentru ca ungurii sunt un popor ospitalier, ca dovada modul lor de a se comporta cu romanii din secuime.
QUOTE
...Sa ramai in Ungaria unde esti tratat cu ostilitate si dispret si unde esti amenintat sau intr-o tara ca Germania...

S-avem putintica rabdare, nu toti nemtii sunt doar lapte si miere. In Germania este sistemul social care-i "ajuta" pe nemti sa fie primitori, dar exista si exceptii, sunt landuri unde refugiatii nu sunt bine primiti.
QUOTE
...Cu mainile goale impotriva bombelor? Cred ca nu stii despre ce vorbesti...E foarte simplu sa ne dam viteji din spatele tastaturii, eroi de laptop, luptatori din mouse si taste....

Iar nu stiu despre ce vorbesc! Asa este, din spatele tastaturii este usor, dar daca m-as afla in situatia lor, mi-as adaposti familia si m-as intoarce la lupta. Daca vreau sa schimb ceva ce nu-mi place asta fac eu de obicei, lupt, nu ma duc sa profit de ajutor social in UE.
QUOTE
Cei care au initiat miscarile sunt tocmai cei care au vrut sa scape de dictatura...

Da, au schimbat dictaturile unor indivizi cu dictatura islamului. Ce crezi au ales bine?
QUOTE
...Fac pariu ca habar nu ai cum a inceput si unde "Primvara Araba" ....

smile.gif nu-l face, ca pierzi pariul.
QUOTE
Habar nu am daca esti rusofon. Esti?

Da, sunt rusofon, la scoala am invatat si-o poezie in ruseste: "Davai ceas, davai mosie, haraso tovarasie"
QUOTE
...Iar eu te vad pe tine nu ca rusofon...ci ca rusofil.

Moncher sunt doar romanofil, cu radacini bucovinene.
QUOTE
Desi, la cat de prost vorbesti limba romana...ma mira foarte tare este cum poti sa te declari nationalist si sa dispretuiesti limba natiei din care faci parte, sa nu faci nici un efort pentru a o vorbi si scrie cat de cat corect...

Crezi ca toti romanii din istoria acestui neam, vorbeau perfect romaneste? Daca n-am reusit pana la varsta asta ce sa fac, stau sie eu in umbra cinicilor, care daca nu au vocabular si argumente pentru un dialog, ataca semnele diacritice dintr-un text. tongue.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 02:50 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2015, 02:27 PM) *
Moncher, eu nu te "informez", eu iti spun ca am auzit analisti care sustin ca politicienii occidentali stiau de evenimentele ce aveau sa urmeze.

Te-am intrebat cine si cand... Daca imi dai un raspuns si vad ca asa este, iti dau dreptate si imi cer scuze. Daca nu, nu te cred

QUOTE
nu toti nemtii sunt doar lapte si miere

A sustinut cineva ca toti sunt la fel? Nu imi aduc aminte.

QUOTE
Iar nu stiu despre ce vorbesc!

Da... M-am obisnuit.... Din pacate sad.gif

QUOTE
Daca vreau sa schimb ceva ce nu-mi place asta fac eu de obicei, lupt

Nu cred ca in situatia respectiva ai avea posibilitatea sa faci asta (nu comentez daca ai avea sau nu vointa)

QUOTE
au schimbat dictaturile unor indivizi cu dictatura islamului. Ce crezi au ales bine?

Ma indoiesc ca ISIS a castigat alegerile....

QUOTE
ataca semnele diacritice dintr-un text

Da... Diferenta dintre rusofon si rusofil in asta consta, in diacritice rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Sep 2015, 04:06 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Revenind la refugiati.

Pentru ca multa lume spune "de ce nu se duc in tari mai apropiate", sa ne uitam la niste cifre:

- 250.000 de victime ale razboiului civil
- 4 milioane de refugiati in tarile din vecinatate (Liban, Irak, Iordania, Turcia). Cei mai multi la limita supravietuirii in tabere suprapopulate, cu hrana insuficienta.
- 11 milioane de oameni care si-au abandonat casele si au fugit

In Europa ajung doar cei care isi permit sa plateasca 5-6000 $ pentru calatorie. Restul, nu. Deci cei de aici sunt "crema", cei cu situatie materiala ceva mai buna decat cei care au ramas.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2015, 05:17 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Sep 2015, 03:50 PM) *
Te-am intrebat cine si cand...

Alo, DNA-ul !!?? sunt inca un cetatean liber, daca vreau sa-ti spun o sa-ti spun, daca nu vreau nu-ti spun, na asa de-al... devil.gif
QUOTE
Da... M-am obisnuit....

Eu mai am inca probleme in a accepta ca tu sti tot, chiar am dubii ca esti atat de pregatit pe cat pare in tot ceea ce scri.
QUOTE
Nu cred ca in situatia respectiva ai avea posibilitatea sa faci asta

Daca te referi la mine, unul singur impotriva unui sistem, sigur n-as avea sanse, dar cei cativa mii de barbati care s-au refugiat in Europa, impreuna sigur vor reusi sa creeze ceva probleme jihadistilor.
QUOTE
Ma indoiesc ca ISIS a castigat alegerile...

Ce nevoie ar fi avut de alegeri? tu chiar n-ai vazut, n-ai citit, ce s-a intamplat in tarile lovite de "primavara araba" ?

QUOTE(abis @ 4 Sep 2015, 05:06 PM) *
Revenind la refugiati....In Europa ajung doar cei care isi permit sa plateasca 5-6000 $ pentru calatorie...

Eu m-am cam saturat de statistici, UE are o problema ce trebuie rezolvata. Cand si cum s-a trezit cu problema asta o sa vedem pe urma. In acest moment trebuie organizat acest exod, refugiatii trebuie inregistrati, multi nu au documente, nu stim daca printre tinerii refugiati nu se ascund teroristi ISIS. E nevoie de multa munca informationala pentru a limpezii lucrurile. Nu este posibil ca dupa ce s-au cheltuit miliarde de euro pe acest proiect Schengen, totul sa se prabuseasca la o invazie atat de simpla, de fireasca, pentru multi. Inainte de orice umanism, de care trebuie sa dam dovada, trebuie sa fim pregatiti pentru a salvgarda siguranta propriilor cetateni. In fiecare refugiat este un suflet disperat, dar trebuie sa descoperim ce l-a impins catre aceasta calatorie, motivatiile pot fi diferite de la caz la caz. Una din conditiile acceptarii statutului de refugiat, ar trebui sa fie, in opinia mea, asumarea faptului ca la un moment dat, odata incheiate ostilitatile, in zonele ocupate acum de ISIS, acesti refugiati vor fi nevoiti sa se intoarca in locurile natale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2015, 11:05 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum explici moncher o astfel de atitudine? ce mie mi se pare a fi coordonata de tanarul care indeamna toti emigrantii din tren sa refuze hrana si apa. Sa nu fie apa si alimentele "kusher".




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 6 Sep 2015, 10:35 AM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Cea mai rezonabilă prognoză estimează creșterea non-europenilor din Franța pe an cu 2% . Īn realitate īn Egipt, unde nu sunt stimulentele financiare ale Franței, creșterea este mai mare.

Populația europeană din Franța va crește natural cu 0,05 % anual, ca īn Finlanda, Polonia de azi. De fapt este vorba de o populație complet īmbătrānită cu o rată de creștere puternic negativă.

Īn 25 de ani īn Franța vor fi cel puțin 56% populație de origine non-europeană (religia musulmană va trăi a doua tinerețe) și 43% populație de origine europeană extrem de īmbătrānită (azi procentele sunt aproximativ 25% non-europeni si 75% europeni).

Īn Germania situația este mai proastă. E adevărat că turcii din Germania au un spor natural mai mic, dar populația europeană scade și mai dramatic. Germania are un spor natural negativ de vreo -0,5 %, Franța are unul pozitiv care se va accentua (vor avea teoretic 110 milioane īn 2040, de la 66 azi; despre Germania nu-i de vorbit).

Deci acesta este „le Grand Remplacement" al populației europene. E adevărat că Europa de Est nu are imigranți non-europeni, deci de acolo, ca și din Rusia (care a īnceput să aibă un spor natural pozitiv) această īnlocuire de populație nu pare inevitabilă. După opinia mea tensiunea economică și de mentalitate, de cultură se va accentua și se va sfārși cu o dominație militară a Rusiei aliată cu Polonia, Romānia, Europa de Est asupra non-europenilor din Europa Occidentală. Acesta lucru se va īntāmpla īn maximum 20 de ani. Imigrația de azi apropie acest termen.

Acest topic a fost editat de Diogene: 7 Sep 2015, 08:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Sep 2015, 07:22 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 6 Sep 2015, 11:35 AM) *
Cea mai rezonabilă prognoză estimează...o dominație militară a Rusiei aliată cu Polonia, Romānia, Europa de Est asupra non-europenilor din Europa Occidentală. Acesta lucru se va īntāmpla īn maximum 20 de ani...

Doar 20 de ani?!? nu trebuie uitat faptul ca Rusia s-ar putea sa devina inamicul nr.1 al islamului, cresterea demografica in Rusia sa stagneze, iar Moscova sa fie invadata de imigranti din Caucza si Asia Centrala. Rusia se inscrie in tiparele demografice europene, in scadere. Cum ar putea Rusia sa domine militar Europa? dar mai ales cum ar putea Polonia, Romania si alte state din est sa se alieze cu Rusia? in cadrul NATO sau in afara acestui cadru formand o noua alianta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 7 Sep 2015, 08:30 AM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



NATO este ca Acordul Schengen. Există, și nu prea.

Peste un an jumătate este foarte probabil ca președinta Franței să fie o adeptă a lui Putin. Īntre timp și Polonia și Ucraina vor evolua.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 08:33 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Sep 2015, 06:17 PM) *
Alo, DNA-ul !!?? sunt inca un cetatean liber, daca vreau sa-ti spun o sa-ti spun, daca nu vreau nu-ti spun, na asa de-al...

Treaba ta - atitudinea asta imi dovedeste doar ca ai "inventat" chestia aia, nInainte de orice umanism, de care trebuie sa dam dovada, trebuie sa fim pregatiti pentru a salvgarda siguranta propriilor cetateni.u ai auzit-o si nu ai citit-o nicaieri. Ceea ce spune multe despre cine esti cu adevarat. Macar m-am lamurit.

QUOTE
nu stim daca printre tinerii refugiati nu se ascund teroristi ISIS

Este posibil sa fie si teroristi printre ei - a spus cineva ca este imposibil? Este posibil, insa improbabil. De ce ar risca un terorist sa intre in Europa pe o barca penumatica, de cauciuc, care se poate scufunda in orice moment? De ce ar risca sa intre in Europa trecand fraudulos atatea si atatea frontiere, riscand fie sa retinut cu lunile in no man lands, ajungand in Europa cu mainile goale, rupt de foame, batut de politistii maghiari sau macedoneni samd? Cand teroristii au suficienti bani sa intre in Europa cu pasapoarte turistice... ISIS are suficient de multi adepti in Europa, sunt mii de europeni care incearca sa ajunga in zona de conflict - si multi dintre ei ajung atat in Siria, cat si inapoi prin rutele clasice, cu avionul, fara atatea riscuri si bataie de cap - mai toti atentatorii din anii trecuti s-au deplasat fara probleme; de ce ar risca sa moara inecati precum baietelul acela de trei ani din Siria? Poti sa imi explici asta?

Si mai este ceva: chiar presupunand ca in fiecare 100 de refugiati se gaseste un individ cu vederi extremiste... Inseamna ca 99 dintre ei merita si trebuie sa fie salvati. Este treaba serviciilor secrete, ale oganelor de ordine interna sa ii depisteze pe extremisti si sa ii inchida ori sa ii deporteze, dar nu poti refuza sa-i tratezi omeneste pe sute de mii de oameni doar cu pretextul ca printre ei ar putea fi cateva zeci de extremisti.

QUOTE
Inainte de orice umanism, de care trebuie sa dam dovada, trebuie sa fim pregatiti pentru a salvgarda siguranta propriilor cetateni.

Nu sunt de acord. Siguranta 100% nu ai niciodata. Si merita sa iti asumi niste riscuri ca sa poti salva sute de mii de vieti.

QUOTE
Cum explici moncher o astfel de atitudine?

Nu am ce sa explic, asa cum ai zis si tu, printre sutele de mii de refugiati or fi si cativa care creaza probleme. Politistii sa ii salte pe respectivii si sa dea paine celor care au nevoie de ea.




QUOTE(Diogene)
Īn 25 de ani īn Franța vor fi cel puțin 56% populație de origine non-europeană

Care este sursa acestei informatii? Aceeasi publicatie care a scris despre propunerile lui Putin de impartire a Ucrainei, despre ideile presedintelui polonez de creare a unei uniuni economice opusa UE si altele de genul asta?

QUOTE
După opinia mea tensiunea economică și de mentalitate, de cultură se va accentua și se va sfārși cu o dominație militară a Rusiei aliată cu Polonia, Romānia, Europa de Est asupra non-europenilor din Europa Occidentală. Acesta lucru se va īntāmpla īn maximum 20 de ani.

Cat timp popoarele din Europa de Est sunt capabile sa isi aleaga singure conducatorii si nu vor fi impusi de tancurile Armatei Rosii, nu vei vedea in timpul vietilor noastre o alianta militara intre Polonia sau Romania si Rusia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 09:26 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Lectii de omenie de la britanici - oameni care s-au confruntat pe viu si cu atentate teroriste, nu ca niste speriati de romani care vad terorism peste tot

http://www.dailymail.co.uk/news/article-32...social-facebook





Si, iarasi, Germania:

https://www.youtube.com/watch?v=i2vIQchtB_0...eature=youtu.be



Si in Franta - iar francezii, spre deosebire de unii romani alarmisti, chiar intalnesc musulmani destui

http://adevarul.ro/international/europa/mi...8300/index.html



Acest topic a fost editat de abis: 7 Sep 2015, 10:09 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 10:16 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 09:33 AM) *
...atitudinea asta imi dovedeste doar ca ai "inventat" chestia aia...ai auzit-o si nu ai citit-o nicaieri. Ceea ce spune multe despre cine esti cu adevarat...

E asta-i buna! acum nu-ti mai plac nici frazele mele, da le-am "inventat". De ce trebuia s-o citesc undeva, o mai repet odata: "Inainte de orice umanism, de care trebuie sa dam dovada, trebuie sa fim pregatiti pentru a salvgarda siguranta propriilor cetateni." Ce nu-ti place la fraza asta? cred ca si domnului Basescu ii place, nu? cred ca stiai deja ca sunt "basist". tu ti-ai schimbat orientarea intre timp?
QUOTE
...De ce ar risca un terorist sa intre in Europa pe o barca penumatica

Dar de ce ar risca 100 de teroristi sa se imbarce intr-un avion de linei cu care sa aterizeze la Londra? Moncher .... WTF unsure.gif
QUOTE
... ISIS are suficient de multi adepti in Europa...

Probabil ca are, nu stie nimeni cati sunt, dar experienta dobandita in actiuni militare reale nu se compara cu nici un exercitiu. Poti sa exersezi si sa simulezi de mii de ori, dar cand vine momentul sa pui in practica, realizezi cat de diferit recationezi.
QUOTE
...de ce ar risca sa moara inecati...Poti sa imi explici asta?

Care a fost si ramane ce-a mai mare preocupare a politistilor unguri, austrieci si va fi a politistilor germani? SA INREGISTREZE, FOTOGRAFIEZE, AMPRENTEZE, SA VERIFICE ETC. SA EMITA DOCUMENTE PENTRU ATATEA MII DE INDIVIZI. Nu-ti poti imagina ce inseamna pentru un stat de drept, democratic sa nu stie cine-i sunt cetatenii, orice ar face cetateanul respectiv, daca nu este inregistrat nu exista, deci statul nu poate lua nici o masura impotriva lui daca nu-l prinde in flagrant.
QUOTE
...presupunand ca in fiecare 100 de refugiati se gaseste un individ cu vederi extremiste... Inseamna ca 99 dintre ei merita si trebuie sa fie salvati.

Cred ca despre cine trebuie salvat, cine trebuie sa primeasca statutul de refugiat am fost destul de clar, copiii, femeile si batranii, restul in opinia mea trebuie sa se intoarca la lupta sau daca nu vor sa lupte, in tabere.
QUOTE
...Este treaba serviciilor secrete, ale oganelor de ordine interna sa ii depisteze pe extremisti...

Da, sigur e atat de usor incat si o baba chioara poate sa faca treaba asta. HABAR NU AI CE PRESUPUNE O ASTFEL DE ACTIUNE, CE VOLUM DE MUNCA, RESURSE, SUPORT, LOGISTICA ETC.
QUOTE
...si sa ii inchida ori sa ii deporteze...cu pretextul ca printre ei ar putea fi cateva zeci de extremisti.

Si cum dibuiesti printre miile de tineri vanjosi si pusi pe fapte mari, teroristii? e nevoie de logistica pentru asta, specialisti, baze de date etc. E usor sa fi umanist, ultraliberal naiv, daca nu te pricepi la chestii din astea. Repet, una este umanismul, sa fi umanist si alta este prostia, usurinita cu care accepta unii ideea ca riscul este deosebit de mic, ca poate or fi 1-2-10 teroristi in aceasta masa de emigranti.
QUOTE
...Siguranta 100% nu ai niciodata...merita sa iti asumi niste riscuri ca sa poti salva sute de mii de vieti.

Corect. Dar una este sa-ti asumi riscurile cu calm, organizat, procedural si alta este sa deschizi granitele la istericalele unor umanisti si ultarliberali loviti subit de sindromul Stockholm.
QUOTE
Nu am ce sa explic...

Ar trebui sa poti sa explici o astfel de atitudine, doar este vorba despre impactul dintre doua civilizatii, religii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 10:20 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 10:26 AM) *
Lectii de omenie de la britanici...

Se intampla si fiu acum cand scriu aceste randuri in UK. Ieri am fost la "piata" am vazut, am simtit oarecum, ceva din omenia britanicilor. Printre altele, titlurile de-o schioapa din ziare, care anuntau ca 51% dintre britanici sunt pentru iesire UK din UE, motivul de las sa-l ghicesti. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 11:06 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 11:20 AM) *
Se intampla si fiu acum cand scriu aceste randuri in UK.

Sper sa se lipeasca ceva si de tine din drumurile astea prin vest... Pana acum nu s-a intamplat...


De ce zice Digi ca nu primesc statele bogate din Golf refugiati

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/E...+este+explicati



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 11:23 AM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In sfarsit, un articol in presa noastra care ma unge pe suflet. Imi pare rau ca nu l-am scris eu


http://www.kmkz.ro/opinii/editorial/ramai-...ca-te-parasesc/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 11:48 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 12:06 PM) *
...sa se lipeasca ceva si de tine din drumurile astea prin vest...

Da, s-a lipit presa britanica, dar mai ales mutra unei "gaste" 100% britanica, vanzatoare de paine, cand a realizat ca nu sunt un british de-al ei.
QUOTE
De ce zice Digi ca nu primesc statele bogate din Golf refugiati

Mie mi-a placut remarca excelentei sale, emirul Qatarului:”Avem suficienți sclavi ca aceștia”. Ca sa fiu mai exact nu mi-a placut afirmatia in sine ci faptul c-a fost sincer, nu ipocrit ca alti detinatori de sclavi cu contracte perfect legale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 11:52 AM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 12:48 PM) *
Da, s-a lipit presa britanica, dar mai ales mutra unei "gaste" 100% britanica, vanzatoare de paine, cand a realizat ca nu sunt un british de-al ei.

Atunci, nu te mai duce in UK. Este dreptul lor sa nu te vrea in tara lor, nu? Daca nu esti binevenit, stai in Romania, nu te mai duce in vest

QUOTE
Mie mi-a placut remarca excelentei sale, emirul Qatarului

Nici nu ma asteptam sa nu iti placa, doar ganditi la fel. Singura diferenta este ca el are bani mai multi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 12:43 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Romanii sunt primitori si ospitalieri:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20404...ala-romania.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 01:06 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 11:16 AM) *
E asta-i buna! acum nu-ti mai plac nici frazele mele, da le-am "inventat". De ce trebuia s-o citesc undeva, o mai repet odata: "Inainte de orice umanism, de care trebuie sa dam dovada, trebuie sa fim pregatiti pentru a salvgarda siguranta propriilor cetateni."

AI probleme de intelegere a limbii romane? Nu doar de exprimare? Te intrebasem cine si cand a anticipat amploarea acestui flux migrator; caci ai pretins ca cineva, candva, a facut-o. Nu vrei sau nu esti in stare sa raspunzi, treaba ta! Eu unul raman la parerea mea ca nu a fost anticipat de clasa politica a Europei si din acest motiv UE nu a fost pregatita.

Replica mea nu era la ce spui tu acolo, ci la "eu iti spun ca am auzit analisti care sustin ca politicienii occidentali stiau de evenimentele ce aveau sa urmeze" - nu, nu stiau.

Iar tu pretinzi in mod fals ca stiau.

QUOTE
cred ca stiai deja ca sunt "basist". tu ti-ai schimbat orientarea intre timp?

Nu eu.... Ci Basescu si-a schimbat-o - de asta sunt mai degraba macovist acum
https://www.mzece.ro/solidaritate-si-respon...entul-mijlociu/

QUOTE
Probabil ca are, nu stie nimeni cati sunt, dar experienta dobandita in actiuni militare reale nu se compara cu nici un exercitiu.

Da, si? Nu vezi ca pentru teroristi este mult mai simplu sa ajunga in Europa pe cai normale, cu avionul? Fara sa isi asume riscuri? Cei care au comis atentate in Franta, Anglia sau oriunde nu au venit cu refugiatii, ci pur si simplu cu bilet cumparat. Au destule resurse sa vina ca turisti, investitori ori pur si simplu ca cetateni europeni care se intorc acasa dintr-o excursie ori de la rude...

QUOTE
Cred ca despre cine trebuie salvat, cine trebuie sa primeasca statutul de refugiat am fost destul de clar, copiii, femeile si batranii, restul in opinia mea trebuie sa se intoarca la lupta sau daca nu vor sa lupte, in tabere

Iar opinia mea despre aceste idei ramane aceeasi - sunt idei de-a dreptul totalitare, naziste, extremiste, demne de tot dispretul...

QUOTE
sigur e atat de usor incat si o baba chioara poate sa faca treaba asta

O baba chioara nu este platita de la buget cu sume importante tocmai pentru a face treaba asta... Nu dispune de aparatura performanta, de antrenament, de fonduri guvernamentale, de sedii, de tot felul de facilitati pentru a face exact genul asta de lucruri

E greu? O fi; dar sa iei salariul de ofiter nu este greu?

QUOTE
Repet, una este umanismul, sa fi umanist si alta este prostia, usurinita cu care accepta unii ideea ca riscul este deosebit de mic, ca poate or fi 1-2-10 teroristi in aceasta masa de emigranti

Degeaba repeti ca nu esti nici mai convingator, nici mai istet, nici mai uman decat inainte. Da, raman la parerea ca si daca or fi 1-2-10 teroristi printre ei, merita sa iti asumi riscul ca sa salvezi 300.000 de oameni

QUOTE
Ar trebui sa poti sa explici o astfel de atitudine

Uite ca o explica altii: refuzau hrana si apa in semn de protest fata de faptul ca nu li se permitea sa plece din Ungaria; un fel de greva foamei, banuiesc

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/E...rita+autoritati

Acest topic a fost editat de abis: 7 Sep 2015, 01:39 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 02:05 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 02:06 PM) *
...cine si cand a anticipat amploarea acestui flux migrator

Daca-ti zic o sa zici ca sunt rusofil, nu rusofob. rofl.gif
QUOTE
...nu a fost anticipat de clasa politica a Europei si din acest motiv UE nu a fost pregatita.

UE nu a anticipat amploarea si noua ruta a refugiatilor, dar de asteptat se asteptau, mai ales dupa ce Tsipras a amenintat, daca-ti aduci aminte, ca va lasa refugiatii sa ajunga in UE. Daca unul te santajeaza cu "eliberarea" refugiatilor, trebuie sa fi complet idiot sa nu iei in calcul ca s-ar putea ca santajistul sa puna in practica amenintarea
QUOTE
Nu eu.... Ci Basescu si-a schimbat-o...

Basescu a tratat criza refugiatilor, in opinia mea, exact asa cum trebuie s-o faca orice politician ales de cetatenii sai.
QUOTE
...Nu vezi ca pentru teroristi este mult mai simplu sa ajunga in Europa pe cai normale, cu avionul?

N-ai inteles nimic, habar nu ai, cu avionul sunt inregistrati la frontiera moncher, pe cand asa exista sanse mari ca unii sa se infiltreze neinregistrati, deci sunt "ghost".
QUOTE
...sunt idei de-a dreptul totalitare, naziste, extremiste...

Sa sti ca nazismul, totalitarismul sau extremismul nu fac diferenta intre batrani,copii, femei sau barbati, sunt toti tratati la fel, exact ca in democratie, dar in sens negativ.
QUOTE
...Nu dispune de aparatura performanta, de antrenament, de fonduri guvernamentale, de sedii, de tot felul de facilitati pentru a face exact genul asta de lucruri

Oricata aparatura ai avea si orice fel de logistica, exista riscuri mari ca prina aceasta "sita" transfrontaliera ce se intinde pe sute de kilometrii sa scape multi neinregistrati, adica inexistenti pentru sistem.
QUOTE
...raman la parerea ca si daca or fi 1-2-10 teroristi printre ei, merita sa iti asumi riscul ca sa salvezi 300.000 de oameni

Cum? condamnand alte sute de mii, poate milioane sa traiasca sub teroarea terorismului de import, ascuns sub umbrela umanitarismului? Sa presupunem ca toti refugiatii sunt bine intentionati, musulmani moderati etc. dar daca printre ei sunt 1 sau 10 experimentati, cati europeni crezi ca ar putea murii daca acesti teroristi ar ataca gari, aeroporturi, mall-uri etc.?
QUOTE
...refuzau hrana si apa in semn de protest...

Foarte bine, era dreptul lor sa protesteze, dar in opinia mea trebuiau pur si simplu sa n-o atinga, nu s-o arunce ostentativ, provocator.
QUOTE
...nu li se permitea sa plece din Ungaria

Foarte bine au facut ungurii ca nu le-au permis, posibil ca i-au amprentat, inregistrat etc. iar asta i-a deranjat pe unii dintre cei care probabil au alte scopuri prin UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 03:07 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 03:05 PM) *
UE nu a anticipat amploarea si noua ruta a refugiatilor, dar de asteptat se asteptau, mai ales dupa ce Tsipras a amenintat, daca-ti aduci aminte, ca va lasa refugiatii sa ajunga in UE.

Daca au ajuns in Grecia, atunci sunt in UE....

Cand Tipras facea astfel de amenintati erau oricum mult mai putini decat acum.

QUOTE
Basescu a tratat criza refugiatilor, in opinia mea, exact asa cum trebuie s-o faca orice politician ales de cetatenii sai.

Noroc ca nu mai este acum ales... Ca debiteaza numai prostii. A luat-o razna de cand nu mai este presedinte. Cand era in functie nu ar fi avut tupeul sa se ia la harta cu Merkel.

QUOTE
Oricata aparatura ai avea si orice fel de logistica, exista riscuri mari ca prina aceasta "sita" transfrontaliera ce se intinde pe sute de kilometrii sa scape multi neinregistrati, adica inexistenti pentru sistem

Desigur. Exista riscul asta. Am spus eu ca nu?

QUOTE
Sa presupunem ca toti refugiatii sunt bine intentionati, musulmani moderati etc. dar daca printre ei sunt 1 sau 10 experimentati, cati europeni crezi ca ar putea murii daca acesti teroristi ar ataca gari, aeroporturi, mall-uri etc.?

Probabil ca ar muri (nu murii) mult mai putini oameni decat sunt salvati primind refugiatii...

Cel mai mare masacru din vremurile noastre de pe teritoriul Europei a fost comis de crestini ortodocsi, nu de musulmani. Īn cīteva ore au fost executați 30 de oameni. Ba nu, greșesc. Au fost executați 150. Ba nu, greșesc din nou. Au fost executați 8000 (opt mii) de oameni și aruncați īn gropi comune. Īn iulie 1995. ISIS poate doar visa la o asemenea performanță.

Autorii crimelor erau naționaliști sarbi și, cum spuneam, ortodocși. Victimele erau bosniaci musulmani și singura lor vină era că au altă religie decīt autorii și că se află pe "teritoriu sacru" al autorilor.
Autorii au fost priviți cu multă simpatie, inclusiv sau, mai ales, īn Romānia.

Opt mii de oameni neīnarmați executați cu sīnge rece. Opt mii, īn iulie 1995, aici, la o aruncătură de băț de noi. La 544 de kilometri.

Īn Europa anilor 90 au murit īn războaie și purificări religios-etnice cca 140 000 de oameni. 8000 dintre ei executați la Srebrenica.

Iar noi, cand vine vorba de salvarea a 300.000 de suflete, ne gandim cati oameni sau cate zeci de oameni ar putea ucide 1-2-10 teroristi care s-ar putea sa fie inflitrati printre sutele de mii de refugiati.

Este pur si simplu penibil.



Povestile a cativa teroristi sau invadatori ajunsi in Europa: http://www.theguardian.com/world/2015/sep/...MP=share_btn_fb

Acest topic a fost editat de abis: 7 Sep 2015, 03:09 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 06:20 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 04:07 PM) *
Daca au ajuns in Grecia, atunci sunt in UE...

Se pare ca nu.
QUOTE
Cand Tipras facea astfel de amenintati erau oricum mult mai putini decat acum.

Cand Tsipras facea acele amenintari refugiatii erau, ca si acum, "cazati" in insula Kos.
QUOTE
Noroc ca nu mai este acum ales...debiteaza numai prostii

Deci atunci cand zicea chestii care-ti incantau auzul era bun, acum pentru ca nu mai vorbeste pe aceiasi lungime de unda cu tine, debiteaza prostii!!
QUOTE
...Cand era in functie nu ar fi avut tupeul sa se ia la harta cu Merkel.

Crezi? eu zic ca s-ar fi purtat la fel.
QUOTE
Desigur. Exista riscul asta...Probabil ca ar muri...mult mai putini oameni decat sunt salvati primind refugiatii...

Crezi? cum adica ar fi salvati primind refugiati? cine i-ar salva pe cei care au primit refugiati, daca intr-o zi ar muri (nu murii) intr-un atentat, pus la cale si executat de un "refugiat".
QUOTE
Cel mai mare masacru din vremurile noastre de pe teritoriul Europei...

Cel mai mare masacru mediatizat, or mai fi si alte gropi comune poate cu un nr. mai mic de oameni omorati de bosniaci, care n-au fost atat de mediatizate. Nu ca as fi de acord cu astfel de procedee, indifernet cine le-ar comite, dar prea au fost acuzati sarbii, scosi ca tapi ispasitori pentru toate "pacatele" acestui conflict, fata de bosniaci sau croati si-au murit destui sarbi in acel conflict.
QUOTE
...ISIS poate doar visa la o asemenea performanță.

Ai rabdare, deocamdata presa democrata nu are acces in teritoriile controlate de ISIS, Boko Haram etc. la cate distrugeri au facut ma astept la o tragedie de proportii in teritoriile controlate de aceste retele teroriste.
QUOTE
Autorii crimelor erau naționaliști sarbi și, cum spuneam, ortodocși. Victimele erau bosniaci musulmani...

Moncher mai cauta informatii, nationalistii s-au macelarit intre ei, deja s-a stabilit ca in acel conflict toti au fost de vina, ca s-a intamplat ca sarbii sa omoare mai multi asta este alta poveste.
QUOTE
Autorii au fost priviți cu multă simpatie, inclusiv sau, mai ales, īn Romānia.

Eu n-am simpatizat cu nici unii, au fost niste idioti, pteau sa ramana un stat federal si cel putin in Balcani nimeni n-ar fi avut curajul sa le zica ceva. Dar eu cred ca UE a dorit altceva, aici in Balcani si ma surprinde ca Romania n-a intrat in acest scenariu de la bun inceput.
QUOTE
...au murit īn războaie și purificări religios-etnice cca 140 000 de oameni...cand vine vorba de salvarea a 300.000 de suflete, ne gandim cati oameni sau cate zeci de oameni ar putea ucide 1-2-10 teroristi care s-ar putea sa fie inflitrati printre sutele de mii de refugiati.

Crezi ca numarul conteaza? e penibil ca arunci in fata niste numere, fara sens, doar pentru a sustine o idee absurda. Eu unul n-am zis sa nu-i ajutam, sa nu-i salvam, dar sa facem dinstinctie intre copii, batrani, femei si tinerii care ar trebui sa lupte pentru un ideal, formarea unui alt stat musulman "moderat" in OM, in cazul in care consideram Turcia, Iordania si Libanul state musulmane moderate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2015, 08:35 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 07:20 PM) *
Cand Tsipras facea acele amenintari refugiatii erau...

... de zece ori mai putini?!

QUOTE
atunci cand zicea chestii care-ti incantau auzul era bun

Da. Cand avea dreptate, era bun. Cand o ia pe aratura, nu e bun. Doar nu o sa ii dau dreptate si cand nu are!

QUOTE
cum adica ar fi salvati primind refugiati?

Adica ar fi salvati chiar refugiatii. Salvezi sute de mii de oameni primindu-i in Europa.

Si iti asumi riscul ca poate printre aceste sute de mii de oameni este posibil sa se fi strecurat si cativa care ulterior vor crea probleme.

QUOTE
prea au fost acuzati sarbii, scosi ca tapi ispasitori

Ceea ce voiam sa iti arat este ca nu musulmanii au comis cele mai mari masacre din istoria recenta a continentului ci crestinii. Nu arabii, ci europenii. Noi europenii am inventat fascismul si comunismul care au dat zeci de milioane de victime. Europeni crestini au masacrat mii de oameni in Iugoslavia si nu refugiati sirieni. Daca aduni toate victimele provocate de ISIS, Al Qaeda, Hezbolah, Hamas sau cine vrei tu in Europa, nu se apropie nici pe departe cu raul pe care ni l-am facut noi insine. A inchide usa in fata sutelor de mii de oameni care fug de razboi nu ar insemna decat inca un masacru de care europenii s-ar face vinovati

QUOTE
sa facem dinstinctie intre copii, batrani, femei si tinerii care ar trebui sa lupte

Oamenii aia fug de razboi si tu vrei sa ii trimiti inapoi la moarte. Mi-e rusine mie de rusinea care ar trebui sa iti fie tie pentru asemenea lipsa de umanitate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 09:29 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 Sep 2015, 09:35 PM) *
...iti asumi riscul ca poate printre aceste sute de mii de oameni este posibil sa se fi strecurat si cativa care ulterior vor crea probleme.

PROBLEME!!??!!?? adica vrei sa spui ca vor ucide oameni nevinovati.
QUOTE
...Noi europenii am inventat fascismul si comunismul care au dat zeci de milioane de victime...nu se apropie nici pe departe cu raul pe care ni l-am facut noi insine...

No comment.
QUOTE
A inchide usa in fata sutelor de mii de oameni care fug de razboi nu ar insemna decat inca un masacru de care europenii s-ar face vinovati

Nu trebuie sa le inchidem usa, trebuie doar sa le oferim ospitalitatea temporara, pana rezolvam problema ISIS.
QUOTE
Oamenii aia fug de razboi si tu vrei sa ii trimiti inapoi la moarte.

Nu-i nevoie sa-ti fie rusine pentru mine, eu n-am sustinut niciodata sa trimitem inapoi copii, femeile si batranii, despre tineri am o alta parere. Nu vreau sa-i trimit la moarte nepregatiti, vreau sa fie antrenati, dotati si constientizati ca doar prin lupta pot dobandi ceea asteapta sa dobandeasca in Europa. Fara lupta, sacrificiu, suferinta si munca nu poti obtine nimic in aceasta viata, nici pentru tine nici pentru familia ta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 7 Sep 2015, 10:15 PM
Mesaj #68


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Un comentariu:
800.000 undocumented people are rushing in your country. normal people call this an invasion, you call it enrichment. fucking cuckolds.
https://www.youtube.com/watch?v=BQhjB5hAzsc

Acest topic a fost editat de Diogene: 7 Sep 2015, 10:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2015, 08:20 AM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 7 Sep 2015, 10:29 PM) *
adica vrei sa spui ca vor ucide oameni nevinovati

Adica vreau sa spun ca primind refugiatii este probabil ca printre ei sa existe unii teroristi. Insa neprimindu-i este sigur ca multi (mult mai multi) oameni vor fi ucisi de catre cei din ISIS.

QUOTE
Nu trebuie sa le inchidem usa, trebuie doar sa le oferim ospitalitatea temporara, pana rezolvam problema ISIS.

Singura cale de rezolvare este, probabil, actiunea militara impotriva ISIS si impotriva lui Assad. Iar pentru asta este nevoie de armate profesioniste, cu arme moderne, nu de refugiati care primesc un AKM si sunt expediati inapoi in cosmarul de unde abia au scapat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 11:23 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 8 Sep 2015, 09:20 AM) *
...neprimindu-i este sigur ca multi (mult mai multi) oameni vor fi ucisi de catre cei din ISIS.

Eu cred ca neprimindu-i fortam musulmanii moderati, elita araba sa fie mai decisa impotriva acestor manifestari radicale ale religiei islamice. Doar acutizandu-se aceasta criza toti acesti decidenti vor actiona ca o singura forta, iar intr-un final poate vor reusii sa modereze, sa reformeze islamul si clerul radical islamist.
QUOTE
Singura cale de rezolvare este, probabil, actiunea militara impotriva ISIS si impotriva lui Assad.

De ce impotriva lui Assad? acest fost dictator nu mai este decat un simplu sef de trib, Siria este divizata, iar Assad in acest moment isi apara doar tribul sau. Atacandul pe Assad si tribul sau nu comitem o discriminare? nu Assad comite acele crime monstruoase care oripilat lumea civilizata, ci ISIS. Eu cred ca ar trebui sa ne folosim de Assad pentru ca trupele sale sunt motivate sa continue lupta impotriva ISIS, spre deosebire de refugiatii care au ales sa paraseasca Siria, refuzand lupta alaturi de Assad impotriva ISIS, care este dusmanul comun. De ce nu-si parasesc kurzii pamanturile? de ce lupta atat cu turcii cat si cu teroristii ISIS? de ce-i admiram atat pe refugiati? in timp ce turcii ii ataca pe kurzi. Care-i cheia acestei enigme?
QUOTE
...nu de refugiati care primesc un AKM si sunt expediati inapoi in cosmarul de unde abia au scapat.

N-am zis niciodata sa-i inarmam si sa-i trimitem asa cum sunt in lupta. Acesti tineri trebuie pregatiti, antrenati, motivati etc. pentru a se intoarce la lupta si a avea sanse sa castige in fata ISIS. Dar se pare ca este mai usor ca ei sa vina in UE iar armatele USA-NATO sa rezolve problema ISIS.

Ca si cum ar fi stiut ca sunt in UK, ziarul "Adevarul" publica un clip tematic cu o situatie reala din UK.
Ceea ce vedem in acest clip este in opinia mea doar inceputul unei "revolte" a oamenilor simpli, cetateni care nu sunt incolonati in cadrul partidelor extremiste, neofasciste sau neonaziste si care zi de zi suporta hachitele unor apatrizi care incet dar sigur pun stapanire pe tara lor. Aceste incidente, azi izolate, se vor extinde, si consider ca este normala aceasta reactie singura mea teama este ca de situatie sa nu profite liderii si partidele de extrema dreapta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 12:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman