HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

16 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sepia, [Jurnalul lui Cameron]
cameron
mesaj 14 Sep 2003, 09:15 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Valheru >:D Merci.. biggrin.gif
Poate cand o sa fac o poza.. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Sep 2003, 11:27 AM
Mesaj #72





Guests






Pai sa faci o poza iubita, ca asa cum l-ai descris se pare ca a iesit bestial!! 31.gif
Si sa nu carecumva sa nu mai scrii aici ca te mananc!! tongue.gif Imi place la nebunie sa te citesc, traiesc o data cu tine toate senzatiile tale(ma rog, o data cu cititul) si , desi sunt la fel de tulburata, nu incetez sa ma minunez de cat de frumos scrii...Cuvinte simple, intamplari normale, intelesuri fantastice!! Te pup iubita 31.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Sep 2003, 09:02 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O sa postez o poezie super cunoscuta..dar care imi place mult..(si replica acesteia),...drept continuare a dedicatiei din jurnalul lui D.Rose
Mai tarziu..revin cu povestile zilei de astazi..

DACA
Rudyard Kipling


"De poti sa nu-ti pierzi capul, cind toti in jurul tau
Si l-au pierdut pe-al lor, gasindu-ti tie vina;
De poti, atunci cind toti te cred nedemn si rau,
Sa nu-ti pierzi nici o clipa increderea in tine;
De poti s-atepti oricit, fara sa-ti pierzi rabdarea,
De rabzi sa fii mintit, fara ca tu sa minti,
Sau cind, hulit de oameni, tu nu cu razbunarea
Sa vrei a le raspunde, dar nici cu rugaminti;

De poti visa, dar fara sa te robesti visarii,
De poti gindi, dar fara sa-ti faci din asta un tel,
De poti sa nu cazi prada nicicind disperarii,
Succesul si dezastrul primindu-le la fel;
De rabzi s-auzi cuvintul rostit cindva de tine,
Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut;
De poti sa-ti vezi idealul distrus, si din ruine
Sa-l recladesti cu-ardoarea fierbinte din trecut;

De poti risca pe-o carte intreaga ta avere,
Si tot ce-ai strins o viata sa pierzi intr-un minut,
Si-atunci, fara a scoate vorba de durere,
Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput;
Si daca corpul tau, uzat si obosit,
Il vei putea forta sa-ti mai slujeasca inca,
Numai cu strasnicia vointii tale, si-astfel
Sa steie peste vreme asa cum sta o stinca;

De poti vorbi multimii,fara sa minti, si daca
Te poti plimba cu regii, fara a te-nginfa,
De, nici amici, nici dusmani, nu pot vreun rau sa-ti faca,
Pentru ca doar dreptatea e calauza ta;
Si daca poti sa umpli minuta trecatoare,
Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom,
Al tau va fi pamintul, cu bunurile-i toate
Si, ceea ce-i mai mult chiar, sa stii, vei fi un OM!"



Si replica la acest poem>

Anti - Daca
Kostas Varnalis


" De poti sa faci pe prostul cand altul te repede -
facand-o pe desteptul - si c-un cuvant nu-l certi;
de nu te-ncrezi in nimeni si nimeni nu te crede;
de-ti poti ierta pacatul, dar altora nu-l ierti;
de nu amani o clipa un rau sa-l implinesti
si daca minti mai tare cand altii nu spun drept;
de-ti place in iubire cu ura sa izbesti
si totusi iti pui masca de sfant si de-ntelept;

de te tarasti ca viermii si-n visuri nu-ti iei zborul
si numai interesul il sui la rang de tel;de parasesti invinsul si treci cu-nvingatorul
si-i vinzi, fara sfiala, pe amandoi la fel;
de rabzi sa-ti afli scrisul si spusa talmacite
drept adevar, sa-nsele multimea oarba si
cand vorbele si fapta in vant ti-s risipite,
tu, dandu-le la dracu, poti altele scorni;

de poti sa faci intr-una dintr-un castig, o mie
si patria pe-o carte s-o vinzi la primul semn;
de nu-ti platesti banutul luat ca datorie,
dar tu sa fii platitul gasesti ca-i drept si demn;
de poti sa-ti storci si gandul si inima si nervii,
imbatranite-n rele, sa faca rele noi
si sub nehotarare plecandu-te ca servii,
cand toti striga:" 'nainte!" doar tu sa strigi:" 'napoi!"
daca, stand in multime te-mpaunezi semet,
dar langa cel puternic ingenunchezi slugarnic
si pe dusmani sau prieteni, tratandu-i cu dispret,
te faci ca tii la dansii, dar ii inseli amarnic;

daca nu pierzi momentul sa faci oriunde-un rau
si-n umbra lui te-linisti ca-n umbra unui pom,
al tau va fi Pamantul cu tot prisosul sau;
vai fi-ntre domni, intaiul, dar niciodata OM ! "












--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Sep 2003, 09:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Rose
mesaj 14 Sep 2003, 09:21 PM
Mesaj #74


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Nu stiu ce sa zic de "Anti-daca", dar "Daca" e o poezie superba...am pe undeva in calculator si variantele in franceza si engleza...frumoase amandoua, putin diferite una de alta...scuze ca m-am bagat in jurnalul tau cu asa un comentariu stupid blush.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Sep 2003, 09:26 PM
Mesaj #75


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...indpost&p=15581 si http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...indpost&p=15582 biggrin.gif
Intr-adevar, poezii deosebite. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Sep 2003, 09:32 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Death..tu nu faci niciodata comentarii stupide..
Sincer..nici eu nu stiu ce sa spun despre anti-daca . Era doar replica scrisa de un alt autor..si m-am gandit ca pot sa o postez..chiar daca nu prea merg totusi una langa cealalta.
E interesanta chiar daca este ciudata..
Mihai..scuze. Nu am stiut ca deja sunt postate undeva..

Acest topic a fost editat de cameron: 14 Sep 2003, 09:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Sep 2003, 10:47 PM
Mesaj #77


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nici o problema, Cameron - e jurnalul tau si poti posta orice.
Doream doar sa spun ca este si poezia mea preferata. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 15 Sep 2003, 10:13 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Mihai..am crezut ca nu trebuia sa o postez daca exista undeva. Ma bucur ca iti place.
Sincera sa fiu..caut de multa vreme un poem vechi dintr-un volum de istorie si cultura armeana. Din pacate nu stiu unde am ascuns cartea..dar sper ca intr-o zi sa o gasesc..si sa il postez aici.

Ascult Tom Jones- It's Not Unusual..si ma face sa-mi treaca somnul si imi filtreaza oboseala care ma cuprinsese..
Dimineata m-am trezit.. ca intr-o zi de luni..rugandu-ma "Fa Doamne sa nu fie luni,..sa mi se para doar ca aud ceasul..!",..dar am tras si de ultima secunda de care am putut ,..dar tot a trebuit sa cobor din pat si sa plec la job..
A trecut si acest "luni"..o zi rece , umeda, nesuferita. In prima si de septembrie ma bucura intr-un fel venirea toamnei. Voiam cer senin si culoare..Acum deja m-am saturat de ea..vreau sa se faca vara.. sad.gif
Imi place ploaia..dar nu atat de rece ..si continuu
Ieri..am fost invitata la o sindrofie. Dupa o ora am inceput sa ma plictisesc.. Dupa inca o jumatate de ora incepusem sa nu mai stiu ce sa fac sa nu adorm.. Mi-am cerut scuze,..am invocat nu stiu ce motiv..si am venit acasa..
Singurul lucru care mi-a placut acolo a fost melodia aceea -E si tu n'exites pas..care m-a facut sa-mi fie si mai dor de my love..
Acum.. e iar noapte..eu iar scriu in jurnal..
Iar imi asez viata sub o cupola de sticla..si adopt transparenta. Am fost intrebata..pentru ce fac asta intr-un loc cvasi public.
Pentru ca ceea ce simt si ce scriu eu poate simti si scrie oricine...
Intr-adevar sunt poate lucruri prea personale..dar scriu pentru o singura persoana care stiu ca citeste fiecare cuvat..
Pentru o persoana a carei privire nu o voi ocoli niciodata..
O privire care m-a fascinat din prima secunda aruncandu-ma in tacere si nesiguranta (chiar am crezut ca nu-mi voi mai gasi vreodata cuvintele..cuvintele care ne-au legat si care au fost inceputul..)
Si pentru ca este un jurnal ..as vrea sa scriu despre intamplari pe care oricum nu le voi uita..
Despre ploaia (care astazi ma scoate din minti... chiar am uitat sa-ti spun azi la meteo la mine erau cu 2 grade C mai mult decat la tine..unde erau doar 14 tongue.gif )..
Despre ploaia care intr-o noapte de vara..cadea in rafale furioase, insotita de fulgere violente...
Despre o salcie pe care o revad zilnic..
Despre ploaia rece de toamna .. in care ai stat asteptandu-ma..chiar daca eu aveam umbrela...
Despre un film.. la care am mers pentru tie iti placea Bruce Willis..mie Iures....
Despre modul in care ma provoci sa fiu previzibila si imprevizibila..
Despre felul in care uneori vreau sa fug de tine..dar nu fac decat sa ma apropii si mai mult..
Si despre ceea ce imi place teribilll...adica sa-mi canti pe ym!! Am uitat sa-ti multumesc pentru melodia de azi..dar cred ca ai ales-o in ciuda mea ..sa ma faci sa-mi fie dor de vara..si de tine..!

Acest topic a fost editat de cameron: 16 Sep 2003, 07:23 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 16 Sep 2003, 01:24 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Nichita Stanescu - Amintiri din prezent

Sa-i iubim pe visatori

Adeseori poetul, prin firea sa visatoare, cand vorbeste poate sa para un exagerat daca nu cumva un mincinos. Fireste ca este numai o aparenta, caci gandirea in mituri prolifereaza in jurul ei o dulce mitomanie, cum magnetul in jurul sau invizebilele linii de forta ce atrag pilitura de fier pe orbita sa. Vorba domnului Shakespeare care zicea ca poetul, comtempland un mar, vede in el un leopard, iar cand scrie cuvantul mar, vede mirandu-se ca ceilalti nu vad maretia leopardului.
De altfel blanda mitomanie descinsa de-a dreptul din mit este intrucatva ceea ce am putea numi psihologia mitului.
Fantezia ce altceva este dansa, decat o incredintare, o totala lipsa de suspiciune, o absoluta lipsa de sentiment al concurentei, deci al invidiei. In cazul poeziei, lipsa de invidie, absenta instinctului de concurenta are o adevarata natura creativa. De ce? Pentru ca firea genuina a gandirii poetice naste lucruri, naste obiecte, naste oua siderale si albe. Aici, sub aceasta bolta stelara, se ciocneste, in cinstea invierii cuvantului, cu oua albe, nefierte. Galbenusul si albusul se scurg in cuvant pana cand el ia faptura lui Fat Frumos.
Sa-i iubim pe visatori! Mi-aduc aminte ca derbedeul sacru Panait Istrati, intr-una din cartile lui labartate si de nobil suflet, prin gura personajului sau autobiografic Adrian Zografi, intr-o tanjire a acestuia sub canicula si lenea izbavitoare a unui Nil tinzand spre Alexandria, gandea sau visa cam asa: "Ei, si, ce daca mi s-a dus viata pe apa sambetei si n-am apucat sa compun macar un sir de versuri. N-am decat sa ma gandesc la Iliada si sa visez ca am scris-o eu. Ce liniste, ce fericire, ce echilibru!"(Citez din memorie).
Daca mintea mea n-ar fi edificat piramidele di Egipt, daca ochii mei nu ar fi pictat panzele lui van Gogh si daca cea mai misterioasa elegie a lui Rilke n-ar fi fost scrisa de mine intr-o noapte de sambata, cu tampla sub perna si secret, si apoi atribuita lui, ce credeti domniile voastre , ca aceste minunatii ar exista intr-adevar?
Nu, nu se poate sa vezi zane, daca nu esti zanatic!
1982


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 16 Sep 2003, 01:39 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Astazi in jurnalul meu voi scrie doar din Nichita.

Asta e pentru tine my love:
Fragment din Visul ca viata

"Nu starea, ci nestarea noastra creaza timp.
Timpul este respiratia noastra, marginea noastra, hrana noastra si pierderea noastra.
Oprim timpul numai in somn si il eliberam pe campul fiintei noastre.
El este deasupra noastra.
El este deasupra distrugerii noastre.
Fara el noi nu suntem. Fiind al nostru si ramasita a noastra, totusi noi nu suntem el.
Nascandu-ne, suntem predestinati a nu fi.

A nu fi este starea eterna.
Zbatandu-ne in miscare ne pregatim sa nu fim.
Suntem pentru nimeni si pentru nimic.
A ne fi, ne este fara de martori.

Atata am de parcurs. paisprezece metri spre stanga nord, cu steaua Polara deasupra. cand toate se vor intalni, desigur nu voi face trei kilometri, nici sapte metri, si nici luna, ci pur si simplu atata. Si ne vom intalni. Timpul e numele ritual dat distantelor."


Si pentru ca tot crezi tu ca eu vad doar puncte..iti dedic un fragment din
"Soclu pentru punct"
Piramida ni se releva ca un soclu solemn pentru statuia punctului.
..
Piramida in totalitatea sa, dar mai ales prin varful sau, semnifica insusi cuvantul, adica fortuirea abstractului in concret, unica si singura cantitate identica, in constientul nostru, calitatii.
Capacitatea de a reinvia apartine nimicului, ispasit prin punct."

Eu nu vad nici un punct,..tu vezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 17 Sep 2003, 04:03 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Din nou in jurnal..
Am astaptat sa se faca liniste..si pot scrie fara sa ma mai intrerupa nimeni.
Atat m-am rugat sa dispara ploaia incat de ieri norii au inceput sa se imprastie...si azi e soare si cald..
Dimineata am avut o surpriza placuta..care mi-a luminat putin ziua..
Saptamana aceasta a debutat navalnic..cu potop de ploaie si de probleme.
Probleme care nu pot fi nici ocolite, nici sarite, nici ignorate. Doar rezolvate. Pe rand,..strangand din dinti..!
Altadata disperarea ma cuprindea mai usor,..acum incerc sa ma gandesc doar la ce este mai urgent.
Am avut momente cand imi parea rau ca nu pot sa plang. Plansul la mine este plonjare in tacere. Nu exista lacrimi. Tacerea este felul meu de plange..si atunci nu suport nici o intrebare.
Ma inchid ermetic in tacere..si pot trece peste tot ce pare insuportabil.
Am o capacitate infinita de regenerare...
Ce simt acum? Relaxare. Incredere. Orice intersectie poate fi un inceput. Si orice semafor are si culoarea verde.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 17 Sep 2003, 05:01 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cuvant.
Cuvant scris.
Combinatie de litere.
Litere care in functie de combinatie au intelesuri contrare .
Si surprinzatoare.
Aveam cativa ani. Voiam sa stiu ce semnifica semnele acelea. Mi-au explicat..dar nu am inteles mare lucru.
Am incept sa adun cartile si sa copiez titlurile ce erau scrise cu litere mari. Stramb, stangaci, pocit.
Am intrebat-o pe mama daca am invatat deja sa scriu. Mi-a raspuns ca nu,..si am fost foarte dezamagita.
Apoi mi-am pus intrebari .. pentru ca nu intelegeam cum se poate citi. Nu voiam sa cred ca literele se pot aduna in vorbire. Imi ascundeau adevarul. Erau texte invatate..si spuse ca niste poezii...dar ciudat..de ce tineau in fata ochilor o carte?
Cuvinte.
Povesti.
Intamplari.
Cuvantul ca legatura intre oameni.
Cuvantul ca generator de iubire.
Cuvantul dureros.
Ironia.
Cuvantul ca violenta.
Cuvantul inlocuieste arma clasica, este modul de rani cel mai usor.
Cuvantul miracol.

Acest topic a fost editat de cameron: 17 Sep 2003, 05:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 18 Sep 2003, 08:59 AM
Mesaj #83


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Te-am regasit cameron.Cu sufletul tau bantuit de iarna care inevitabil va venii,cu vara care e zidita in tine,cu primavara pe care o traiesti in fuga ca si cum ai musca d-intr-un mar copt,cu toamna care sta dupa cortina inimii tale si care sufla aerul fostei veri,aerul viitoarei ierni.Hai sa ne aprindem o tigara,hai sa bem o cafea amara,hai sa uitam de toti si de toate,sa citim Nichita,sa ne tulburam sufletele cu o cana de vin nebun,hai sa ne aprindem stele in priviri si sa gonim din singele nostru geamatul valurilor sinucugase.Timpul e un mare cersetor travestit.Nu el ne rapeste ci noi de buna voie ii dam secundele si zilele si noptile noastre,noi incercam sa-i smulgem amintirile si el rade ca un parsiv.Mi-e dor de ceea ce as fi putut fi.[QUOTE]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 18 Sep 2003, 09:13 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Dificila !!! 40.gif Bine ai venit la han,..si bine ai venit in jurnalul meu!
Mi-ai inseninat ziua!
Cum de ai intrat in mintea mea si mi-ai furat gandurile? smile.gif

Acest topic a fost editat de cameron: 18 Sep 2003, 09:13 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 18 Sep 2003, 09:44 AM
Mesaj #85


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Nu ti-am furat gandurile.Pur si simplu le-am gasit pe o frunza ratacita care nu voia inca sa moara.O frunza care ti-a acoperit sufletul si pe care tu intr-un moment de "ratacire"ai vrut s-o sfarimi.Nu poti ucide frumusetea si puritatea si gingasia si dragoste,nu stiai?Esi condamnata pe viata la iubire,ispaseste-ti cu bucurie destinul,traieste-ti viata la superlativ,chiar daca...chiar daca...unii oameni sint ingeri izgoniti din cer si vesnic vor cauta zborul...
Ma bucur ca am inceput aceasta zi,ma bucur ca te-am regasit,restul e o insiruire de secunde ce trebuie sa se consume.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 18 Sep 2003, 10:32 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Dificila,.cuvintele tale ma fac sa prind aripi..
Si innebunesc..pentru ca in clipa asta nu pot sa zbor cu gandul niciunde... Sunt tintuita intr-un birou,..cu 7 controale pe cap,..si 1000 de nebuni care se agita precum titrezii..si vor in fiecare altceva.
Hmm..inima ta cunoaste limbajul acela criptat-ciudat ! Ma bucur!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 18 Sep 2003, 05:17 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Rupere brusca de ritm.
Pauza de jurnal.
Colegii sunt chemati la raportul de seara. La ora asta ma lasa in pace. Si eu ii las in pace. Consens total.
Mi-am pus Aerosmith, Seal, REM..si incerc sa imi alung tensiunea.
Tesiunea din privire si de dincolo de ea.
Soarele imi bate in monitor si se rasfrange deranjant.
Privesc calendarul (cu barbati bine ..cel care irita toata suflarea masculina a sucursalei wink.gif )..si incerc sa ghicesc zilele in care voi zambi si voi uita de tot. La fiecare 4 zile se repeta cate un semnlet ciudat. Un cerculet pe fiecare a patra zi. Un V sub urmatoarele doua...si tot asa. Fiecare semnifica un alt fel de fericire. Cateodata nu semnifica nimic. Alea sunt zilele de incruntare. Nimeni nu intelege ce este cu calendarul asta. Toti intreaba. Nimeni nu primeste raspuns. Niciodata nu ma hazardez sa desenez cerculete mai multe luni anticipat. Nici macar acum. Mai ales acum.
Niciodata nu ma hazardez sa imi fac planuri pe termen lung. Stabilesc doar obiective pe termen lung. Restul se fragmenteaza in segmente marunte. Repartizate pe zile,..pe ore. Si se rezolva. Planificare stricta. Nimic la voia intamplarii.
Primesc reprosuri ca sunt trista. Din toate partile. nu vreau sa ma disculp sau sa ma acuz. E doar absenta. Atat! Nimic mai mult!
Nici eu nu stiu unde ma refugiez. Nici macar nu fug de ceva anume. Poate doar ma ascund de mine. Poate doar ma ascund de tine. Poate nu voi afla niciodata..
O continua transformare.
O imagine
Dali

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  dali_geochild.jpg ( 37.23K ) Numar descarcari: 10
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 18 Sep 2003, 10:12 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Kitty - pisica ce seamana cu o bufnita si se crede catel!
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Imagine_34_.jpg ( 25.17K ) Numar descarcari: 14
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 19 Sep 2003, 08:50 AM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Sasha e numele pisicii mele si e identica cu a ta.E de o parsivenie cumplita.Am dorit-o dar nu am iubit-o niciodata.Nu m-a lasat sa ma apropii de ea.Cand o privesc am un sentiment de inferioritate.Fata de ea.O nerealizare.Cu cata eleganta a stiut sa ma tina la distanta....nu e nevoie de cuvinte sa simtim sufletul celuilalt.Dar de gesturi e nevoie.Mereu vrem confirmari ca sintem iubiti,ca sintem buni,ca sintem...indiferent cum ,dar sa ni se spuna ceva...fericirea pentru ca e atat de simpla ni se pare imposibil de obtinut.Si asa ne amanam deciziile,pana isi pierd importanta.Calendarul meu are cifrele cenusii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 19 Sep 2003, 09:06 AM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Draga mea Cameron,
Ma bucur ca am apucat sa te vad in poza,pacat insa ca ai scos-o sad.gif sad.gif
Arati f.f. bine 19.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 19 Sep 2003, 12:49 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Vegas, Multumesc! 31.gif smile.gif
Dificila,..pe Kitty,..nu am vrut-o nici un minut,..dar cum eu sunt in inferioritate si primeaza ce vor ceilalti,..nu am avut incotro..si am inceput sa o iubesc. In afara de momentele cand are zburataceala la creieri si nu sta cuminte!

Astazi e vineri!
Ma bucur ca a trecut saptamana asta. A fost urata, grea, aglomerata, rece, insipida, s-au adunat gramada o sumedenie de probleme..Bine ca a trecut!
De obicei o zi de vineri este mai calma,..are un ceva al ei,..dar astazi a fost cu totul altfel. Nervi, nervi, timp din ce in ce mai putin.
Programul s-a terminat,..eu mai am de facut multe si va mai trebui sa raman la servicu inca o ora sau doua..
As vrea sa plec la mare. Sa fie plaja doar a mea.
Sa nu mai fie nimeni altcineva. Doar pescarusi,..valuri,..vant,..si nori.
Cer innegurat, valuri zbuciumate,..si eu sa ascult muzica la casti...
Frigul sa ma taie in rafale amestecate cu stropi sarati..
Nisipul ud sa-mi pastreze urma pasilor...
Ce poate fi mai efemer decat o urma lasata in nisip?
Cu toate ca sunt schimbatoare si agitata,..rabdarea pe care o am in interior este infinita.
O rabdare pentru care notiunea de timp nu exista.
Rabdarea incredibila a paianjenului care isi tese panza..si asteapta..


Dedicatie speciala!
Te iubesc! Chiar daca nu cred si chiar daca nu crezi!

Acest topic a fost editat de cameron: 19 Sep 2003, 12:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 19 Sep 2003, 12:55 PM
Mesaj #92


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Respiratia d-intre doua saruturi.Asta e mai efemera decat urma pasilor pe nisip.
Nu ofta acum. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 19 Sep 2003, 11:11 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



De 5 minute este deja o alta zi..
Incerc sa nu adorm cu capul pe tastatura si pe pagina aceasta de jurnal..
Citisem ce a scris Dificila in jurnal..si nu prea stiam ce sa raspund..
Ma gandeam doar..zambind complice in sinea mea..la adevarul despre efemer si continuu..
Cat de imprevizibil este totul..
Intr-o vineri buimaca in care am reusit sa arunc la cos un teanc de compensari,..si in care am facut gafe profesionale sa-mi ajunga un an (atat timp cat lucrurile se corecteaza,..nu ma dau jos de pe soclul acela care l-am construit cu truda nici obligata!), intr-o vineri de-aia de vineri...am schimbat sensul orelor de la apatie la irezistibil
Intr-o secunda !
De-abia astept sa pun capul pe perna,..sa inchid ochii,..si sa reiau visul.
De-abia astept...
A fost inca o zi PERFECTA!
A fost vis sau realitate?

Acest topic a fost editat de cameron: 19 Sep 2003, 11:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 19 Sep 2003, 11:51 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE (cameron @ Sep 20 2003, 12:11 AM)
De-abia astept sa pun capul pe perna,..sa inchid ochii,..si sa reiau visul.

Somn usor Cameron !
E real daca asa il simti, si e de ajuns! wink.gif


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 20 Sep 2003, 08:49 AM
Mesaj #95


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Zi de toamna dulce ca mierea...as vrea sa lenevesc in pat,sa ma alint inca in bratele somnului...dar nu,ceasul urla la mine,cafeaua nefacuta,tigara fumata pe jumatate,ma indrept spre locul unde stiu ca va gasesc pe voi pe han.In oras nu e toamna.E doar miros de gaze,praf,zgomot,graba,oboseala...as vrea sa plec departe intr-un sat netehnologizat sa stau cu taranii la o masa de lemn,pe o lavita sub un nuc.Sa tipe cocosii,sa mugeasca bivolitele negre si infioratoare,sa latre catelul plin de purici si fara pedigee,sa adun ouale din cuibar,sa-mi inegresc degetele de coaja nucilor,sa nu ma gandesc la facturi si telefoane,sa nu o mai vad pe esca la tv.....
Ce parte din mine trebuie sa moara ca sa pot trai cum vreau?in nici un caz inima.Inima mea pacatoasa si parsiva.Inima mea vesnic nemultumita,inima mea ca un cui in piept.
Te pup Cameron.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 21 Sep 2003, 02:52 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



"O zi de toamna dulce ca mierea..as vrea sa lenevesc in pat"..cum spunea Dificila..
Ieri am adormit tarziu,..incercand sa fac un remeber sfarsitului de zi de vineri care a fost superb..
Franturi de ganduri se leaga ingemanadu-se cu visul..
Somnul ma anesteziaza brusc..si nu mai imi amintesc daca visele-mi mai stiu coordonatele de bantuiala..dar cred ca au nimerit singure tinta..si au sarutat genele cuiva..
Suna ceasul..si imi doresc atat de mult sa mai dorm..
Oboseala o resimt in fiecare celula,..daca as mai dormi 2-3 ore..ce bine ar fi..
Am promis mamei ca ajung la ea in dimineata aceasta..si trebuie sa ajung...
Ma pregatesc,..plec fara sa am timp sa beau nici macar o gura de cafea..iau un taxi,..o alta masina..si ajung la destinatie..
Mama plecase de cateva minute,..usor infuriata ca am intarziat.
O ajung din urma. Astazi se implinesc un numar de ani de la moartea matusii mele,..cea care m-a botezat si mi-a fost prietena adevarata. Mama se ocupa de datina crestineasca. Ajungem la biserica, care imi este draga. O biserica de la tara. Simpla si tulburatoare. Pentru ca slujba este lunga..plec in cimitir..si aprind cate o lumanare rudelor mai apropiate sau mai indepartate. Dupa ce a murit bunica..un an de zile am fost in fiecare zi la mormantul ei..si i-am aprins o lumanare.
Se sfarseste slujba,..plecam.
As vrea sa plec la mine acasa imediat,..dar mai raman si adorm in fosta mea camera. Maman ma cocoloseste la fel ca in copilarie..si ma simt bine. Rasfata..si alintata ! Dorm adanc..suna telefonul,..fratele meu ma roaga sa ii trimit niste imagini,..dar cum nu inteleg ce vrea..ii inchid..habar nu am ce i-am spus... Un sms la care raspund dupa 45 de minute..si adorm din nou..
Ajung acasa..
Mai scriu un mail,..trece vremea,..mon ami Marlene ma suna..dar arunca buzduganul pentru o vizita pentru maine. Azi nu.. Mai bine..
Fratele ma suna sa iesim la The Club. Sa fac eu rezervare. II spun ca nu am chef,..imi raspunde ca ii stric ziua. OK!
Sun. Vreau sa rezerv o canapea la "favorizati". Nu avem acolo..s-au facut rezervari de ieri. Retin oricum locuri.
Suna telefonul. Este vocea care ma insenineaza. Sunt cuvintele care ma fac fericita.De ce trebuie sa aiba cea mai tulburatoare voce din lume?
Frate-meu apare cu gasca. Eu nu mai am chef sa merg. Ma ameninta ca vor ramane toti la mine si facem chef aici. ma razgandesc brusc..in ciuda somnului. Dar tot nu am chef..vreau sa dorm si mi-e frig....
Ajungem..ni se indica locul rezervat. Confuzie,..nu e asta,..stati sa vedem,..cand ati facut rezervare. Intreb daca este acolo Mr.Geo. Aceasta este formula magica. Scuze! Condescendenta!
Aglomeratie..muzica buna!
Imi amintesc ca nu am reusit sa beau nici o cafea toata ziua. Incepe sa ma doara capul. Primesc o cafea uluitor de buna...
Incerc sa-mi fac o fotografie cu telefonul sparlit de la frate-meu. Nu se poate. Lumina necorespunzatoare... Mi se urca un pic piticii la cap..dar o las balta..
Se face cald..prea cald. Prea aglomerat...Le spun ca eu plec.. Cos fuge pana acasa si-mi aduce un top adecvat temperaturii si un fasconal.
Ma schimb..si deja este altfel..
Ma simt ok. Aproape intotdeauna ma simt bine in locul acesta. la sfarsitul saptamanii trecute am fost la doua sindrofii pretentioase,..si am stat ca pe ghimpi. Aici ma simt in largul meu. Muzica de intensitate maxima.
Luminile joaca violent pe fata mea inundandu-ma cu fulgere colorate,..
Melodii care semnifica ceva. Sagapao..(marea si stele noaptea..) Voltaj-noapte buna..si cant cat ma tin plamanii..ca oricum nu deranjez pe nimeni..
Dina Vass difuzata din ora in ora (melodia de care m-ai intrebat in seara asta..).."I want you in my world, need you in my heart, I want you in my world, y need you in my life.."...Dansez cu ochii inchisi ..sarutandu-te telepatic..
The Underdog Project- Summer Jam, Sean Paul- Get Busy..Mambo nr.5..
Se face ora 2,..ma dor talpile si tocurile inalte...
Intr-un sfarsit..ne hotaram sa plecam..
Ajung acasa..incerc sa scriu un mail..dar yahoo face fite la ora asta.
scriu in jurnal..
e ok si aici..
S-a incheiat o zi..plina! O zi ca oricare alta..
Noapte buna my love!

Acest topic a fost editat de cameron: 21 Sep 2003, 09:31 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 21 Sep 2003, 04:03 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Nu mi-e somn..
Si cum doar eu si Misty in han..mai mazgalesc cateva randuri in jurnal..
Misty asculta Desert Rose,..si eu nu gasesc cd-ul,..dar am gasit EltonJohn si mi-am amintit de I want love..In videoclip apare Robert Downey Jr..si imi place..
Habar nu am despre ce sa scriu,..probabil ca iar voi pune cap la cap cuvinte innodandu-le,..facand un fir continuu
Cand veneam spre casa..cerul era senin si plin de stele.., luceafarul stralucea puternic..stralucea ca tot ce simt..
Fumez o tigara cu gust ciudat,..nu am gasit tigarile preferate in seara asta,..si aceasta pare acra..si nesuferita..
Tensiunea..oboseala..se elibereaza prin cuvinte..
Cuvinte care pot semnifica orice.
Ieri am fost fericita. Aproape fericita. Clepsidra cu nisipuri miscatoare ma impiedica sa fiu fericita total. Imi baga nisipul ala afurisit in inima sa-mi slefuiasca asperitatile. Urasc clepsidrele. Urasc
ceasurile cu ace rotitoare. Urasc minutarul si secundarul Urasc ceasurile care-si schimba cifrele. Ar trebui sa gasesc cateodata un cleste cu care sa tai firul timpului. Sa opresc timpul si sa-l inlocuiesc cu exercitiul respiratiei. Al inspiratiei. Stii ce vreau sa respir..
Cand sunt fericita imi dispar cuvintele. Se transforma in ganduri inexprimabile,..si se leagana in hamac. Lasa lumina sa le mangaie genele. Lasa realitatea sa topeasca visele..ca o lava.
Se intamplase ceva cu mine in ultima vreme. Poate raceala toamnei premature..
Mi-am revenit. Semnalul este intens,..nu mai exista nici intersectii nici semafoare.
Este totul asa cum a fost intotdeauna. Adica ceva dincolo de intelegere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 21 Sep 2003, 11:34 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O zi de duminica superba..
Dimineata frumoasa..leneveala..
Ma trezeste telefonul...si ma trezesc fericita..
Beau o cafea..program administrativ..restul lumii inca doarme.. Intru putin..verific mail-ul..hanu-ul..si imi continui activitatile. Nu pot sa spun ca am azi un chef teribil de treburi..
Dupa amiaza iar somn..profit ca pot dormi simn adanc.. La cteva saptamani..un week ekd..dorm cat pot. Baterii incarcate.
Musafiri..dar de-ai casei. Raman singura..imi mai gasesc diverse de facut prin casa. Suna alarma telefonului. Ciudat !! Am uitat ca e duminica si am setat ceva aiurea? Pe display - organizer -"Han"! Las balta spalatul gresiei..si ma napustesc in fata monitorului. Uitasem de competitie. Marlen pica in vizita chiar acum. Ii spun sa aiba rabdare 10 minute si sa bea o cafea..ca eu am un pic treaba pe net. Se uita siderata..si incearca sa inteleaga. Nu-mi pasa.
Incepe concursul! Emotii de parca am examen! Conexiunea merge ca naiba..bomban,..nu ma incadrez in timp,..la vreo doua trei intrebari..nu sunt sigura. Adrenalina se urca la creieri.. febrilitate!
Se sfarseste concursul. Marlene vrea sa intre pe net,..nu o las pana nu vad rezultatele. 40.gif
Mihai..cred ca blesteama ziua in care am gasit eu hanul..la cat de pisaloaga sunt! Ghinionul lui wink.gif
De-abia astept urmatoarea editie..
A fost superb!
Cum e aglomeratie maxima pe langa pc..il abandonez. Incerc sa vad un film,..in ultima vreme stau prea putin la TV.
Alerg telecomanda pe toate posturile.. Nu ma retine nimic..
Revin la Han..
Deschid tunner-ul si ascult Fata sihastra.." Ei adesea i se pare..ca soarele mai des apune..decat rasare.."
In ultima perioada nu mai observ apusurile obsedante. Doar rasaritul..
Nu te-ai plictisit de diagonalele mele? De intelesul pe diagonala? De firea mea ? De faptul ca sunt atat de...superficiala uneori? De faptul ca am devenit plictisitor de previzibila?
Undeva pe un post de radio..nu stiu care,..un Dj..este obsedat de muzica de la Buddha Bar.. Acum nu imi prieste..nu stiu de ce..
Trebuie sa dorm.. pana la ora 6 mai este foarte putin..
Somn usor.. Stiu ca dimineata vei citi!

Acest topic a fost editat de cameron: 21 Sep 2003, 11:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 22 Sep 2003, 08:37 AM
Mesaj #99


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Uneori avem totul....doar esentialul lipseste.Cred ca greu,foarte greu gandurile tale s-au intors acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 22 Sep 2003, 09:53 AM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Pana acum nici nu citisem jurnalul lui Cameron. Nici nu stiam ca are asa ceva. Tocmai am spicuit 3-4 pagini si vreau sa spun ca am ramas placut impresionat. Tre' sa va marturisesc ca pana mai ieri am crezut ca acest Cameron este un baiat la 20-25 de ani. Acum stiu exact cu ce personaj o pot asemana.....cu Sarah Jessica Parker din Sex & The City..popularul serial difuzat sambata seara pe HBO.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 22 Sep 2003, 11:07 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sunt de-a dreptul magulita Gabriel!!! Merci! rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 22 Sep 2003, 06:16 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



O noua saptamana..
Luni,..agitatie,..agitatie,..agitatie...
Cascada de contracte, facturi,..lucruri obisnuite de altfel..
Astazi sunt zambitoare si nu ma mai incrunt la nimeni. Dar nici asta nu-mi place sa mi se spuna..
M-am trezit iar ..un pic cam tarziu..(meteahna mea de cand ma stiu..)..dar mi-am revenit in prima jumatate de ora de job..
Astazi mi-am uitat intoleranta acasa..si colegii sunt siderati de-a dreptul...
Ar trebui sa profite cat sunt in toane bune..ca maine nu se stie.. wink.gif
Incerc sa ma abtin sa fumez,..drept pentru care ma milogesc de o tigara doua..
Dupa o ora..ma accept asa cum sunt..victima slabiciunilor..si imi cumpar tigari..
Ma obsedeaza discutia cu my love..
Iar mi-a strecurat..un fel de indirecta..si nu stiu de ce?
Oare te deranjeaza ca sunt aici? Te-am intrebat acum o vreme si ai spus ca nu..
Oricum..ceea ce trebuie sa stii..simti..nu are rost sa mai insist cu explicatii..
Poate ma superi intr-o zi atat de tare..incat voi fi in stare sa spun ..toate motivele pentru ce te iubesc atat de mult..
Dar poate nu..totusi.. biggrin.gif
Azi nu am reusit sa scriu nimic in jurnal.
M-a binedispus concluzia lui Gabriel. De ce? Pentru ca imi place Carrie..
Se face seara.
Acasa intru in schimbul II de job..
Si poate spre seara..III pe han..
Mai e mult pana la noapte...
Bye..

Acest topic a fost editat de cameron: 22 Sep 2003, 06:26 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 23 Sep 2003, 07:55 AM
Mesaj #103


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Cameron,azi e echinoxiul de toamna.Stiai?cred ca da,cred ca ai simtit in tine disperarea verii care se duce si bucuria parsiva a toamnei care ne tenteaza cu atatea arome si culori,care ne cearta cu vanturi si ploi.In zare se mai vad inca umbrele aripilor ce mangaie orizontul,marea isi cheama nelinistea inapoi si urmele indragostitilor pe nisip.Pret de o respiratie balanta e in echilibru.Incearca sa prinzi acea clipa unica,fur-o,si-ti va deschide drumuri nebanuite pana la primavara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 23 Sep 2003, 08:13 AM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Toamna este un paradox.


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 23 Sep 2003, 09:10 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Astazi..chiar nu imi amintisem ca este echinoxul de toamna.
Urasc intr-un fel data de 23 septembrie,..si fac tot posibilul sa o ignor.
Toamna a venit pentru mine mult mai devreme..asa ca astazi nici macar de curtoazie nu i-as fi spus "bun venit".
Pentru ca sunt o nerabdatoare,..anotimpurile vin mult mai devreme in viata mea. Incepand din cu sfaristul lunii ianuarie pandesc primavara,..vara vine ea oricum fara prea multe pregatiri,..toamna o adulmec inca de la sfarsitul lunii iulie.
Iarna inca nu se simte,..dar am sa va spun cand o sa fie pe-aproape.
Este un fel ciudat de a simti in aer apropierea schimbarii.
Se schimba mirosul timpului..
Cascada timpului..
Se adanceste diferenta intre timpul cronologic si cel psihologic..
Ma intreb de ce nu pot percepe la fel secundele.
O secunda se masoara intr-o secunda.
As lua un fir de ata,..scurt,..ca metafora materiala pentru o secunda.
Secundele cronologice sunt egale.
Secundele intr-o zi aiurea sunt..lungii..infinite..
Secundele petrecute cu iubirea mea..devin punctiforme..
Timpul graviteaza diferit in functie de emotiile noastre?
Experientele intense si exaltante care reusesc sa ma absoarba, sa ma farmece si sa ma distraga ..fac ca nisipul sa se scurga cu o viteza luminii in clepsidra..
Cand astept,..cand sufar..secundele par sa nu se mai sfarseasca, se impotmolesc,..aproape se opresc, devin minute,..se dilata la marimea unei ore.
Privesc firele de ata..masurate cat fix o secunda.
Cred ca am innebunit...
Toate sunt egale..
O secunda este fictiune sau realitate?
Eu sunt fictiune sau realitate?

Astazi..as fi vrut sa scriu cu totul altceva in jurnal,..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman