HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Călin Constantin Anton Popescu-tăriceanu, Un fanariot al secolului XXI
abis
mesaj 3 Jun 2015, 05:17 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Jun 2015, 03:18 PM) *
Unii sunt independenti, altii sunt dependenti, altii sunt acoperiti etc.

Ce inseamna etc, cum zici ca sunt?!

Toti sunt independenti, nu exista nici dependenti (depind doar de lege si de propria constiinta), nu exista nici acoperiti.

Daca stii vreunul, numeste-l.

QUOTE
Atunci cum ramane cu afirmatia "nu iese fum fara foc"

Exista acuzatii reale si acuzatii inventate. Nu orice acuzatie din lumea asta este reala. Cine acuza trebuie sa isi dovedeasca acuzatia.

Proverbele nu constituie o dovada.

QUOTE
Eu cred ca, asa cum spune si "secretara" la inceput au fost discutii amiabile, care au degenerat in amenintari etc. ceva normal, firesc intre oamenii care n-au stabilit ceva oficial in relatia dintre ei.

Pe bune?! E normal?!

Dacă ai fi cinstit, ai fi apropiat de-o familie și ai avea o dispută pe bani, te-ai apuca chiar în timpul numirii în funcție a omului de care ai fost apropiat să-l șantajezi? Te-ai apuca să-l anunți după numire că va avea “musafiri neplăcuți la ușă”? Dacă disputa era atât de acută, de ce n-ați lămurit-o în doi ani, ce te apuci să amenințați taman atunci?

Dacă ai fi onest, de ce îi scrii că o să iasă "atât de urât" încât omul pe care il ataci poate să își dea din start demisia? Asa e normal? De ce, tot ca amenințare, zici că ai semnat ceva cu o televiziune, că iti stau moderatorii în poartă, că vei pune totul pe internet, că persoana respectivă dacă-și face socoteala "va avea mai mult de pierdut"? Asta este o discutie normala si nu un santaj, zici tu? De ce nu te adresezi direct procurorilor, daca ti s-a facut o nedreptate?

QUOTE
Dar te asigur ca atunci cand am promis ceva ma tin de cuvant chiar daca pierd.

Tu nu ai promis nimic. Bunicul tau a promis bunicului meu cinci miliarde si daca nu mi le dai, te dau in gat la Antena 3. Iti trimit contul in care sa depui banii, altfel o sa iti bata niste "baieti" la poarta saptamana viitoare.

Acest topic a fost editat de abis: 3 Jun 2015, 05:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jun 2015, 09:40 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inainte de a continua amintesc ca suntem off topic, iar dupa aceasta postare eu nu voi mai continua, desi in opinia mea cazul in sine are legatura cu C. Tariceanu, cu modul in care acesta a decis sa actioneze pentru a beneficia de avantaje politice obscure, doar de el intelese si gandite.
QUOTE(abis @ 3 Jun 2015, 06:17 PM) *
...cum zici ca sunt?!...numeste-l.

Daca tu zici ca TOTI sunt independenti, eu cred ca sunt unii "dependenti". Presa a scris despre judecatori care erau "dependenti" de interlopi, de politicieni, de interese proprii etc.
QUOTE
...Nu orice acuzatie din lumea asta este reala. Cine acuza trebuie sa isi dovedeasca acuzatia.

Corect. Dar trebuie sa admiti ca exista si acuzatii fondate, care nu pot fi dovedite.
QUOTE
Proverbele nu constituie o dovada.

O dovada nu, dar aceste proverbe iti dau dreptul la o secunda de indoiala, un moment in care ar trebui sa te gandesti ca realitatea poate fi alta.
QUOTE
...E normal?!

Nu, nu este normal sa ameninti direct. Normal daca te consideri nedreptatit, in opinia mea, este sa te prezinti la procuror unde faci un denunt, autodenunt, sprijinit eventual de probe daca le ai. Trebuie sa-ti asumi ca celalalt pe care l-ai crezut apropiat, amic etc. poate face acelasi lucru in ceea ce te priveste.
QUOTE
Tu nu ai promis nimic. Bunicul tau a promis bunicului meu cinci miliarde si daca nu mi le dai, te dau in gat...

Eu cred ca acest caz este mai complex de cat pare. Prostia a fost facuta, daca "secretara" nu are probe, n-o sa fie altceva decat un alt caz folosit de politicieni si presa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Jun 2015, 12:22 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763







abis
, ai citit asta ?

Cum comentezi schimbul de mesaje dintre Rarinca si agentul acoperit ?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jun 2015, 12:22 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 4 Jun 2015, 05:08 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Jun 2015, 10:40 AM) *
Presa a scris despre judecatori care erau "dependenti" de interlopi, de politicieni, de interese proprii etc.

Presa scrie multe prostii. Nu tot ce scrie in presa trebuie luat de bun.

QUOTE
Dar trebuie sa admiti ca exista si acuzatii fondate, care nu pot fi dovedite.

Daca nu pot fi dovedite, de unde sa stiu daca sunt fondate?!





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2015, 10:41 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(abis @ 29 May 2015, 11:36 PM) *
Ultima decizie are valoare juridica. Dar nu inseamna neaparat ca este decizia corecta.

Informatii noi despre una dintre judecatoarele din acel ultim complet:

Anul trecut, judecatoarea Risantea Gagescu a candidat pentru un post la Inalta Curte de Casatie si Justitie si a fost respinsa de o comisie de la CSM din care facea parte si sefa Inaltei Curti, Livia Stanciu, relateaza Stirile TVR.

In cadrul acelui interviu, cele doua judecatoare au avut un schimb dur de opinii juridice, dupa ce judecatoarea candidata Risantea Gagescu a afirmat ca nu se oboseste sa faca cercetare judecatoreasca si sa administreze probe si ca mai bine achita un inculpat daca nu este suta la suta sigura de vinovatia lui.

Este din ce in ce mai clar ca decizia de achitare a santajistei nu s-a facut pe temei legal. Judecătoarea GĂGESCU, care a achitat-o pe Rarinca, a avut, in CSM, un dialog cu Livia Stanciu despre erori judiciare si din cauza că NU a stiut, a picat promovarea la Înalta Curte. Acum, judecătoarea Gagescu s-a razbunat.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/ev...chitabil-382902

Citez: Acest mod de motivare a unei decizii judecătorești definitive... s-ar putea interpreta fie ca neștiință de carte, fie ca rea intenție rezultată din relații de dușmănie fie cu instituția DNA, care a făcut probațiunea și a trimis dosarul în judecată, fie față de reclamant, Livia Doina Stanciu, președinte al Înaltei Curți de Casație și Justiție, membru CSM, spun specialiștii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jun 2015, 03:28 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Desi acest topic este dedicat lui C.P. Tariceanu, legat de incercarea acestuia de ase folosi de cazul Rarinca, pentru a obtine demiterea presedindei ICJ L. Sanciu, pot sa afirm ca dupa ce am citit motivatia, n-am gasit santajul pus la cale de Rarinca. Mie mi s-a parut ca si prima dat cand doar eram suspicios ca Rarinca isi cerea niste drepturi stiute doar de ea si familia Stanciu. Greseala doamnei Rarinca ramane, daca se ducea direct la procuror, cu probele alata era situatia iar C.P. Tariceanu avea castig de cauza.Aviz amatorilor: sa nu aveti incredere dacat in adevar, dreptate si justitie, cu conditia sa aveti probe.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2015, 03:32 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 23 Jun 2015, 04:28 PM) *
dupa ce am citit motivatia, n-am gasit santajul pus la cale de Rarinca

Santajul era cat se poate de clasic: da-mi bani ca altfel ma duc la presa si spun niste chestii de iti pierzi locul de munca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jun 2015, 09:35 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Atentie! erau bani proveniti din drepturi salariale. Cand o persoana se afla in fata refuzului unui angajator de ai da banii datorati in urma unei activitati, ce face? isi cere drepturile, face greva etc. Raman la opinia mea ca singura gresala a acestei " santajiste" a fost ca nu s-a adresat unui procuror. Restul este politica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2015, 09:51 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2015, 10:35 AM) *
Atentie! erau bani proveniti din drepturi salariale

Indiferent daca erau sau nu, gestul de a ameninta pe care l-a facut Rarinca este santaj.

Dar: asta spune Rarinca, nici instanta de fond si nici cea de recurs nu a luat in calcul aceasta ipoteza. Pur si simplu acest lucru nu este relevant in cauza, indiferent daca datoria este reala sau nu, cand ameninti ca cel cu care discuti isi pierde locul de munca daca nu iti da bani, este santaj.

Pe de alta parte, atat timp cat Rarinca nu avea nici o dovada ca defunctul sot al judecatoarei intr-adevar ii datora acei bani, afirmatia ei este foarte probabil sa fie o minciuna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jun 2015, 10:09 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca te intereseaza acest caz, propun sa deschidem un topic pe tema asta, aici hai sa discutam despre onor domnia sa Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu pentru ca eu cred ca merita toata atentia noastra. In opinia mea omul joaca un rol, mult mai bine, decat toti ceilalti "mari" oameni de stat care se asteptau sa fie trimisi in fata instantei si condamnati. Unii au ales tergiversarea, altii au incercat suicidul, multi au turnat sa scape mai usor, dar acest "fanariot" modern a ales sa se foloseasca de politica damboviteana pentru a scapa de acuzatii si eventual de inchisoare. Dar poate ca-ti place de domnul Tariceanu si atunci inteleg incercarea ta de a devia subiectul.

Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Jun 2015, 01:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2015, 12:28 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2015, 11:09 AM) *
Dar poate ca-ti place de domnul Tariceanu

Imi place... ca sarea in ochi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jun 2015, 09:42 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sarea, in componenta unor solutii face bine la ochi. smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 08:55 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tariceanu, cartonas galben:

"I-am spus foarte clar presedintelui Senatului: cred ca intr-un stat de drept nu ai voie sa-l ataci pe presedintele celei mai inalte curti de justitie a tarii. Asa ceva nu se face. Dar el a facut asta. Si i-am spus in fata ca nu faci asa ceva", le-a spus , joi, prim-vicepresedintele CE, Frans Timmermans, membrilor Comisiei LIBE a Parlamentului European.

Detalii: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20257...tei-supreme.htm


Si, marduk, daca spui ca ai citit motivarea instantei, fragmentul asta nu l-ai observat? Asta in care Rarinca recunoaste:

"Tribunalul a retinut si ca, cel putin in ultimul cuvant, inculpata a recunoscut ca a amenintat partea vatamata, urmarind sa-si recupereze datoria" (pag 12 din motivare).

Ce a spus avocatul Marianei Rarinca la Tribuna: "In situatia in care va fi respinsa solicitarea de schimbare de incadrare juridica, solicita a fi mentinuta pedeapsa aplicata de catre instanta de fond, aratand ca este de acord cu modalitatea de executare a pedepsei stabilite de catre instanta de fond"

Adica: Rarinca nu a cerut achitarea in fata instantei, a recunoscut ca este vinovata si a cerut doar ca fapta sa nu fie sanctionata ca santaj ci ca amenintare. Iar Tribunalul a decis mai mult decat a cerut inculpata. Inculpata spune ca solicita a fi mentinuta pedeapsa aplicata de catre instanta de fond, aratand ca este de acord cu modalitatea de executare a pedepsei stabilite iar instanta spune ca este nevinovata?!?

Detalii: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-2025713...zul-rarinca.htm

Dar, fireste, marduk a citit motivarea si oricum chiar si fara sa o citeasca el stie mai bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 09:26 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 09:55 AM) *
Tariceanu, cartonas galben:

Cartonas ROSU. Timmermans:"Vom continua cu MCV, justiţia nu trebuie împiedicată"
QUOTE
...Adica: Rarinca nu a cerut achitarea in fata instantei, a recunoscut ca este vinovata

Da, Rarinca este vinovata, n-am sustinut niciodata ca n-ar fi vinovata, vina acestei "secretare" este ca nu s-a dus la procuror inainte de orice alta discutie cu Livia Stanciu. Cred ca am incheiat acest subiect, despre vinovatia acestei "secretare" de care s-au folosit oameni ca Tariceanu, in incercarea de a distruge tot ce le sta in cale, in lupta politica.
QUOTE
...fireste, marduk a citit motivarea...

Moncher, am citit-o, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu total de acord cu ceea ce scrie acolo. Mi-am format opinia mea si raman la ea, este un conflict administrativ, pe care Rarinca putea sa-l rezolve elegant in fata procurorului, dar a facut prostia pe care o fac multi romani, se bazeaza pe relatie si prietenie, or s-a demonstrat ca de foarte multe ori banul este mai important decat amicitia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 09:37 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 10:26 AM) *
Cartonas ROSU.

Rosu va fi cand il vedem la Rahova....

QUOTE
vina acestei "secretare" este ca nu s-a dus la procuror inainte de orice alta discutie cu Livia Stanciu

Ce sa spuna procurorului?

"Domnule procuror, am de gand sa cer de la presedintele ICCJ niste bani. Nu mi-i datoreaza, dar ma gandesc ca, avand in vedere functia pe care o are, ii va fi teama de amenintarile mele, asa ca de frica imi va da ceea ce ii cer."

QUOTE
Moncher, am citit-o, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu total de acord cu ceea ce scrie acolo

Inseamna ca cineva ti-a furat parola de la cont si a scris in locul tau ca pot sa afirm ca dupa ce am citit motivatia, n-am gasit santajul pus la cale de Rarinca



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 09:44 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 10:37 AM) *
Rosu va fi cand il vedem la Rahova....

MCV-ul nu-l afecteaza doar pe Tariceanu, afecteaza toata Romania, sa zicem ca Tariceanu va ajunge la Rahova dar MCV-ul ramane.
QUOTE
Ce sa spuna procurorului?

Ca a muncit la negru pentru familia Stanciu. PUNCT
QUOTE
pot sa afirm ca dupa ce am citit motivatia, n-am gasit santajul pus la cale de Rarinca

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 10:21 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 10:44 AM) *
MCV-ul nu-l afecteaza doar pe Tariceanu, afecteaza toata Romania, sa zicem ca Tariceanu va ajunge la Rahova dar MCV-ul ramane.

Foarte bine. Asa si trebuie. Mai bine cu MCV decat fara.
QUOTE
Ca a muncit la negru pentru familia Stanciu.

Nu cred ca a facut asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 10:46 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 11:21 AM) *
Foarte bine...Mai bine cu MCV decat fara.

Nu e bine moncher, nu e bine de acest MCV ni se trag multe chestii, printre care finaciare, economice, comerciale etc. Eu cred ca FOARTE BINE ar fi ca politicienii romani sa se opreasca odata din "lupta" asta sterila, ridicola, sa puna mana la treaba, iar daca nu pot sa plece sa-si pape linistiti banii furati, dar sa ne lase in pace.
QUOTE
Nu cred ca a facut asta.

E dreptul tau sa nu crezi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 10:53 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 11:46 AM) *
Nu e bine moncher, nu e bine de acest MCV ni se trag multe chestii

Multe chestii bune.

QUOTE
E dreptul tau sa nu crezi.

Nu e vorba de ce "am dreptul" sa cred sau nu. Ci despre ce am motive sa cred sau nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 11:17 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 11:53 AM) *
Multe chestii bune.

De ce nu vrei sa le accepti si pe cele rele?
QUOTE
...despre ce am motive sa cred sau nu.

Intodeauna exista motive obiective si subiective. e dreptul tau sa crezi ca eu sunt subiectiv, bazandu-te pe niste motive obiective pentru tine dar subiective pentru mine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 11:23 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 12:17 PM) *
De ce nu vrei sa le accepti si pe cele rele?

Nu stiu care sunt alea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 12:00 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca le sti pe alea bune sigur le sti si pe alea rele. Logic, nu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 03:06 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ai vazut rapunsul cretinului?

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-202592...-politician.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 04:04 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu e cretin, ie oț.
"Intr-un stat de drept, in tara dumneavoastra, Olanda, si in majoritatea covarsitoare a statelor membre ale UE, presedintele Senatului nu are voie sa atace Justitia. Totodata sunt nevoit sa va aduc la cunostinta ca Romania are mai multe probleme de rezolvat pentru a fi cu adevarat un stat de drept. Rezolvarea acestor probleme intra in competenta Parlamentului, iar eu imi folosesc toata influenta si prestigiul castigat dupa Revolutia din 1989 pentru ca Romania sa fie un stat de drept"

Cu alte cuvinte, Calin Popescu Tariceanu, onorabilul ce-a luptat la "revolutia" in care si-a castigat influenta si prestigiul, are dreptul sa faca ceea ce omologi sai din UE nu au dreptul sa fac. Domnia sa, onorabilul C.P. Tariceanu face ce face pentru ca Romania sa ajunga un stat de drept. Curat murdar domnule, atata tupeu n-am mai pomenit de la zavera, dar cel mai mult mi-a placut ca onorabilul si-a luat ca exemplu Olanda, mai sa mori de ras nu alta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 04:13 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu este "ot," este cretin. O spun si partenerii lui

http://www.stiripesurse.ro/calin-popescu-t...l-3_959684.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 04:29 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu-l pot considera cretin, cel putin pentru mine cuvantul "cretin" are alta semnificatie. Tineretul PSD-ist, alde Ponta, Ghita, Sova & Co pot sa-l considere prost, cretin, dar eu zic ca nu e.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Feb 2016, 12:52 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Presedintele senatului vrea sa-l intrebe pe premierul Ciolos de ce-si face datoria statul, prin ANAF. Onorabilul C.P.Tariceanu este socat ca in "democratia originala" statul are dreptul de a executa pe cei care incalca legea, considerand ca acestia sunt mai "drepti" decat ceilati cetateni.

"Din ceea ce văd, este un plan bine pus la punct de suspendare a democraţiei, iar capitolul anihilării presei şi libertăţii de exprimare, mai ales pentru presa incomodă şi nealiniată, neobedientă, nu putea fi omis. Descinderea brutală şi supranumerică, organizată ieri de ANAF la sediul unei televiziuni, cu controlul identităţii persoanelor aflate în sediu, un control abuziv, din care n-au lipsit decât folosirea gazelor lacrimogene- cred că asta era ceea ce se mai putea face în plus - mi se pare că ajunge să fie expresia ultimă a acestor derapaje şi excese permanente care se întâmplă în România în ultima perioadă."

De ce sa-i fie frica conului Tarcieanu? sa se simta domnia sa vizat de "registrul economic al recuperării unor sume de bani" ? poate o avea si conu Taricenu niscai dosare si vrea sa se informeze de ce-l asteapta, sau o face doar asa din prietenie dezinteresata fata de conu Voiculescu!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2016, 03:24 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Domnul presedinte al senatului, distinsul Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu, este urmarit penal pentru "mărturie mincinoasă și favorizarea făptuitorului". Nu sunt un tip care sa doreasca raul altor oameni, dar ca roman am cativa politicieni si oameni de afaceri din aceasta tara, pe care chiar nu vreau sa-i mai vad in viata publica, C.C.A.P-Tariceanu este unul dintre ei. N-am nimic cu nici unul dintre cei vizati, nu-i cunosc, dar am vazut intodeauna pe figura lor, cat de mult ii desconsidera pe romani si cat de importanti se simt acesti indivizi, pentru bunastarea si fericirea acestui neam, ai crede ca fara ei Romania o sa dispara de pe pamant. Nu le vreau raul, vreau ca STATUL sa-si ia banii inapoi de la cei care l-au furat si sabotat, indiferent cine ar fi acestia, din ce partid sau organizatie si asta doar pentru ca datorita lacomiei lor, si-au batut joc de romani.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 May 2016, 09:50 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2016, 10:02 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dupa ce a fost pus sub acuzare, domnul presedinte al senatului se da lovit de anticoruptie si statul de drept. Citind afirmatiile domniei sale mi-a venit in minte o intrebare: "da mateale domnu senator de drept, ce-ai facut atatia ani in politica? n-ai ajutat la construirea acestui stat de drept, Romania? sau Romania e buna doar cand poti sa faci bani, doar din cuvinte spuse cand trebuie, cui trebuie, dar devine un "simulacru de stat de drept", cand vrea sa-ti ia ce-ai agonisit domnia ta prin "munca" cinstita de politician lacom. Asa va trebuie la toti cei care v-ati lasat controlati de lacomie, eu va gasesc mai vinovati pe voi decat pe cei ce v-au corupt, de-ati vandut tot pentru a strange averi, fara sa va ganditi la "turma" ce-o aveati de pastorit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2016, 01:08 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Conu Tariceanu, alesu societatii ar avea mai multe drepturi decat "turma" ce sta la coada la permise auto. Domnia sa are treburi mai importante decat sa stea la coada, ca doar e demnitar nu functionar. Cred ca din acest motiv pe conu Tariceanu nici nu-l intereseaza sa modernizeze modul de lucru al biroului respectiv. Romanii trebuie sa fie preocupati cu cozile, ca doar nu traim in USA sau UE, unde se poate si prin posta. Romanii doar traiesc in Romania, unde aceste probleme au devenit banale, pana la urma cozile, oricare ar fi acestea sunt si locuri de socializare unde romanii isi spun ofurile, injura politicienii iar cateodata cand nu se inteleg se iau la cearta sau la bataie facand utila existenta politiei si mai ales a conului Tariceanu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Aug 2016, 12:34 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Onorabilul Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu continua comedia absurdului, in legatura cu statul la coada al romanilor.
"Vrem ca anumiţi oameni cu funcţii importante în stat să se distingă stând la cozi, sigur nefireşti fără îndoială şi pe care şi eu le condamn, sau vrem să se ocupe de ceea ce trebuie în funcţia respectivă, cum îşi gestionează timpul ?"

Coane, eu ca cetatean roman vreau ca politicienii, oamenii importanti, sa se ocupe ca romanii sa nu mai stea la cozi, nu ca ei sa-si vada de afacerile si averile lor iar la cozi sa intre prin fata, desi le considera nefiresti si condamnabile. Poate ca domnul Tariceanu, nu realizeaza ca are obligatia ca functionar al statului, nu demnitar, sa faca ceva pentru ca romanii sa nu mai stea la cozi. Cand se gandeste la gestionarea timpului domniei sale, sa ia in calcul ca acel timp trebuie alocat romanilor, care l-au ales, cei care se intampla sa stea la cozi. Or poate ca domnia sa nu a fost ales de romani, ci si-a atribuit singur locul si functia publica. RUSINE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2016, 02:03 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu ce ocupa vremelnic functia de presedinte al senatului Romaniei, se simte lezat de afirmatiile presedintelui Johannis! Onorabilul ne da ca exemplu activitatea domniei sale ca prim ministru, realizarile sale marete care au salvat Romania de la faliment, n-a vandut fabrici, a creat locuri de munca pentru romani etc. Cu alte cuvinte tot ceea ce vedem si traim azi in Romania n-are legatura cu activitatea domniei sale si ale predecesorilor sai, la fel de onorabili cand vine vorba de AFACERI in stil mare, mai exact vanzarea Romaniei pentru averile domniilor lor. Sa ne spuna si noua, "pulimii" cateva din cele "atâtea lucruri câte am făcut eu în mandatul de prim-ministru". L-as mai intreba pe fostul prim ministru daca stie cati romani au emigrat din Romania, cati copii cresc fara parainti, cati tineri aleg sa plece in occident, cati medici, asistenti parasesc anual Romania etc. ASTEA SUNT REALIZARILE FOSTILOR PRIM MINISTRI, niste nemernici care au depopulat tara si-au dat-o pe mana smecherilor. Sper sa nu scape atat de usor precum au scapat Nastase, Mitrea, Hrebenciuc & Co.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Oct 2016, 02:09 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Oct 2016, 03:40 PM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Adevar graiesti, Marduk !! spoton.gif thumb_yello.gif Si ai si dreptate sa te enervezi.

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Oct 2016, 03:42 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2016, 03:30 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu, desi n-a adunat prea multe voturi cu programul sau politic e din nou in atentia analistilor, e al doilea om in stat cu potential, dupa tovarasul sau Liviu Dragnea. Cu alte cuvinte onorabilul Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu poate juca rolul care i-a placut intodeauna in politica romaneasca, acela de arbitru, facatorul majoritatii anormale din parlamentul Romaniei. Dar nu e ceva nou in istoria Romaniei astfel de aliane sinucigase au mai existat in vremurile in care comunistii sprijiniti de sovietici, au ajuns la putere, dar le trebuia o forma de legalitate, au gasit-o la un partid obscur ca ALDE. Nu vreau sa continui cu istoria, realitatea, istoria o traim azi din plin, cu aroganta onorabilului Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu care vrea sa demonstreze ca fara el nu se poate face politica in aceasta tara. Sa ne imaginam un scenariu: onorabilul Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu ajunge presedintele senatului? Johannis este suspendat, in urma refuzului de a desemna un premier penal, iar Romania ajunge la cheremul PSD & ALDE! o majoritate confortabila sprijinita de UDMR (desi PSD-ul a avut in campanie un mesaj nationalist) PNL-ul se sparge, parte a "dascalimii" urmand sa migreze catre maretul si gloriosul PSD etc. USR si PMP nu mai conteaza oricum daca PNL-ul se sparge. Cum pare acest scenariu? Onorabilul Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu si mult prea neprihanitul Liviu Dragnea impreuna cu un sobor de preoti ai BOR in frunte cu patriarhul Daniel s-ar pregati pentru marea sarbatoare a 100 de ani de la marea unire, ceremonial desfasurat in catedrala neamului romanesc ..... cu participarea intregului popor aplaudac, cu fanfara, salve de tun si multe pomeni cum se cade la un asemenea centenar. E un cosmar, care poate deveni realitate in aceasta tara in care anormalitatea e pe cale sa devina standard national.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Dec 2016, 08:11 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu cred in scenariul acesta fantezist cu spargerea PNL-ului.
Devine din ce in ce mai clar ca Ciolos a tras in jos partidul, numai PNL-ul nu vrea sa recunoasca pe fata asta.
Oricum, PSD-ul nu va putea sa-si pastreze de-a lungul primului an de guvernare procentul excelent obtinut in alegeri. Intr-un final am impresia ca totul se va termina in favoarea lui Nicusor Dan.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman