HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Societati Miscari Fratii, discutii libere
Love2Fly
mesaj 18 Dec 2003, 01:15 AM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.125



QUOTE (Copernic @ Dec 17 2003, 09:02 PM)

eiterez o idee sus amintitta afirmand faptul ca refuz in a mai discuta cu persoanele incuiate si ignorante. Sa se puna mana pe o carte-doua si de abia din acel moment sa se faca si constatarile, nu inainte, pe baza de fabulatii si invrajbire antimasonica. Fireste, depinde si ce carti sunt luate pentru culturalizare.

Stai linistit ca am citit o gramada despre masonerie. De la cartile PRO MASONICE la cele ale lui Helsing sau Pavel Corutz, etc etc....
Si spicuind din "discursul" tau a reiesit.....nimic! daca se poate mai multa coerentza in vorbe si mai la obiect.
Nu sunt un luptator anti-mason, nu sunt nici macar un ignorant pt ca stiu ca in lume exista multe lucruri de care "profanii" nu stiu si nici nu vor sa stie insa principala critica pe care o aud masoneriei este lipsa totala a transparentzei.
Ok, e ceva esoteric insa tentaculele masoneriei au cuprins aproape tot mapamondul.....exista un SCOP!!!!! ACEL SCOP.....


--------------------
putere si onoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 18 Dec 2003, 10:27 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Desi sunt frustrat datorita faptului ca am postat 5 mesaje insa nu mi-au fost acceptate de server, am sa mai fac o ultima incercare de redactare.

In Marea Schema a lucrurilor fiecare om are rolul si scopul sau bine definit. Francmasoneria doreste a trezi in om toate virtutile demne de conditia noastra umana intru desavarsirea propriei fiinte prin cunoasterea sinelui. Acest veritabil curs despre moralitate si virtute reprezinta un portal catre dimensiunea superioara tangibila de catre fiinta umana. Masoneria doreste ca societatea viitoare sa fie condusa de cele mai luminate minti ale lumii, desavarsiand, astfel, pasul catre un trai situat intre armonie universala si toleranta sociala. Acest Ordin prospera prin intermediul muncii depuse in acest sens de fiecare generatie de masoni, iar definitivarea piramidei, in lumina revolutiilor tehnologice cat si din prisma spirituala, este tot mai aproape. Scopul vadit al Breslei este acela de ridicare a nivelului atat de trai cat si de gandire al fiecarei persoane de pretutindeni. Societatea este un corp administrativ, economic, politic, cultural s.a.m.d. in plina expansiune insa, fara doar si poate, aceasta converge catre finalul(?) stadiu evolutiv al umanitatii - societatea globala.

Anti-masonii isi fac aparitia in fata publicului lor cu replici dure si aberante, parca dorind a-si infatisa cu orice pret nebunia zilei de ieri fata de triumful organizatiei combatute de azi, insirand cuvinte goale si gratuite, fara nici un fundament logic, argumentativ ori util. Singura teama a oamenilor ar trebui sa fie axata in jurul ideii de ignoranta si promiscuitate ce deriva din ascultarea anti-masonilor, al celor care inca mai se incred orbeste in chestiuni gen "teorii conspirative" cat si altele specifice mintii lor bolnave, corupte de atata minciuna si neadevar. Singura analogie cu ingerul Lucifer, de dinainte de cadere, este cea referitoare la Ratiune, ca singur factor dominant al speciei umane; eo ipso, aceasta este distinctia evidenta, separand specia homo sapiens de simplul animal, intalnit in natura. Si in aceeasi masura cand se arunca cuvinte de blam la adresa francmasoneriei, in mod inerent, se ponegreste si amintirea unor oameni precum Pitagora, Hippocrate, Leonardo da Vinci, aceste nume fiind doar o selectie generica a marilor minti ale umanitatii. Eu pot doar spera ca acest venin al dezinformarii cat si al rautatii sa se departeze de societatea umana de pretutindeni, deoarece, indiferent de sursa, acesta reprezinta un flagel al discordiei.

Toate cele bune
------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Love2Fly
mesaj 19 Dec 2003, 12:37 AM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.125



QUOTE
Masoneria doreste ca societatea viitoare sa fie condusa de cele mai luminate minti ale lumii, desavarsiand, astfel, pasul catre un trai situat intre armonie universala si toleranta sociala

Ok.....si cum se face ca mai nou masoneria e cuprinsa de tot felul de lichele cu mult inferioare "unor profani"? care nu stiu NICI MACAR sa vorbeasca corect romaneste.
Ok...tot respectul pt masoni cu adevarat Luminati (vezi Emil Hurezeanu) da' ce facem cu aia care au "dat spaga" sa intre in breasla? invatzamintele astea morale se capata asha repede cand ai bani?si cum se face ca in perioada postbelica masonii erau dintre oamenii de marca ai societatii romanesti? iar acum mai apar pe ici colo un mason vai de el....
QUOTE
al celor care inca mai se incred orbeste in chestiuni gen "teorii conspirative"

Sa nu uitam ca si tu te increzi in ceva "nepalpabil" si foarte "discret"....tot orbeste!


--------------------
putere si onoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Dec 2003, 12:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 19 Dec 2003, 06:04 AM
Mesaj #74


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Tot nu pricep care e legatura intre Pitagora si masonerie? ohmy.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 19 Dec 2003, 11:24 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Vorbe frumoase, dar fara sa atingi macar un punct din cele ce au fost intrebate. Argumente "religioase" sunt pentru tine din start inacceptabile dar spui ca voi credeti in Dumnezeu. Spui ca omul are in plus doar Ratiune fata de animal..si totusi credeti in Dumnezeu. A crede in Dumnezeu nu e neaparat echivalent cu a-l iubi. Si diavolul crede in Dumnezeu...dar nu-l iubeste.

Iubirea nu e ceva rational dragul meu...si masonii nu prea inteleg asta. In numele ratiunii se creeaza atatea razboaie, se ucid oameni in ziua de azi, nici intr-un caz in numele iubirii.

Si daca masoneria e o organizatie secreta(sa nu ne amagim cu semi-secreta...ca la vedere nu e nimic din scopurile ei adevarate). Si daca ei au un plan.....atunci planul asta secret nu se numeste CONSPIRATIE?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 19 Dec 2003, 08:52 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Exact cum m-am asteptat. Cuvintele mele au fost rastalmacite in voie si taiate dupa bunul plac. Prima Mare conditie de intrare in Ordinul masonic este crezul in divinitate, indiferent de aceasta, intr-un Dumnezeu omnipotent, in acceptiunea noastra, in Marele Arhitect al universului. Fireste, crezul in Dumnezeu nu include superstitii ori disimulari religioase specifice ignorantilor ori al mediocrilor. Eu m-am referit la contragerea esentei crezului in Dumnezeu ca fundament al constiintei individuale, ca temelie a moralitatii, a onoarei si a demnitatii umane. Cred in Dumnezeu, insa nu duc acest crez la extrem si nu fac mentiunea acestui nume sacru prin orice loc unde intru la discutii, deoarece l-as uza. Dumnezeu exista, El este unul si nenascut. Exista multe fenomene care, desi la prima vedere, nu pot fi explicate, la o cercetare amanuntita observam cum zeghea este inlaturata, lasand adevarul, ca rezultanta a cunoasterii veritabile, sa isi intre in drepturi. Insa cand ne referim la o entitate ce nu cunoaste timp si spatiu, in acceptiunea mea, gandul ar trebui sa ne poarte la infinit, nenascut si pretutindeni.
Imi pare nespus de rau daca v-am ofensat prin calitatea informatiilor, acest lucru intristandu-ma nespus de mult. Am sa ma corijez, incercand sa tin pasul cu intrebarile tuturor celor care doresc explicarea anumitor chestiuni ce tin de francmasonerie.

In semnatura mea nu m-am referit la o iubire provenita din ratiune, ci ca aceasta -iubirea prin definitie- este singurul lucru rational ce i se poate intampla omului, ceva de nepretuit.

Cum spuneam anterior, masoneria este o organizatie ori societate semi-secreta, cu caracter esoteric si nu ocult. Ar trebui ca sa observati corespondenti in Biblia crestina fata de instiintarea si venirea in intampinare a celor trei magi. Aceasta cifra nu este intamplatoare si nici practica acestora - magia, respectiv Magia Inalta. De observat ar mai fi si fratiile crestine ce, eminamente, s-au unit intr-o mare si unita fratie crestina dand nastere la curentul religios ce mai tarziu avea sa fie cunoscut drept [U]crestinism.

S-a proferat cum ca persoanele homosexuale nu sunt acceptate, insa aceasta chestiune ar echivala cu discriminarea sexuala. Este o ineptie ca sa se creada ca acesti oameni nu ar avea dreptul, ca si ceilalti, la un loc sub soare. Cine sunt pana la urma oamenii normali, "moralii", ca sa comenteze maret de undeva de deasupra?! Nimeni nu este mai presus de lege, stipuleaza Constitutia Romaniei, iar discriminarile de orice tip sunt mai mult decat condamnate, in special de Ordinul masonic si de Legea Sacra. AVE
Cine are curaj sa arunce ori sa ignore pe Leonardo da Vinci, Marcel Proust, Ernest Hemingway cat si alte minti luminate? Cine poate avea o minte atat de abominabila incat numai sa imagineze inlaturarea unor titani, veritabili piloni a-i umanitatii, de la ei si pana astazi?! Nici un om, raspund eu, caruia ia mai ramas macar o farama de demnitate si ratiune.

Inchid aceste randuri extrem de mahnit, numai pentru gandirea unei asemenea idei grobiene. Discriminarile, cenzura si alte "infractiuni" morale nu isi au rostul si nici macar nu isi gasesc obiectivitatea. Nu ma refer doar la randurile masonilor si la intreaga societate, bolnava, cancerizata de indoctrinarea comunista. credeti ca traim in democratie? Eu opinez ca suntem intr-o forma hidoasa de comunism, de etatism si coruptie, fenomene irigate de principalul mare partid de guvernamant.

Acestea fiind zise, 'Strigatul rebel' se retrage. Trebuie sa scriu felicitari, insa consider ca voi lasa acest demers pe maine cand voi fi in toane mai bune.

Toate cele bune si Sarbatori fericite tuturor romanilor de pretutindeni.
------
AVE!
------
F.'.


ps: am observat o nelamurire a unui membru in ceea ce priveste marele matematician Pitagora; acesta a fost initiat in Ordinul masonic; apropos, daca nelamurirea a fost din partea lui bdl sa se disconsidere raspunsul.

Acest topic a fost editat de Copernic: 19 Dec 2003, 08:55 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 19 Dec 2003, 11:01 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sin cate stiu eu sunt unele loji masonice care cocheteaza cu aceasta miscare New Age sau mai mult chiar ajuta aceasta miscare religioasa sa-si atinga scopul satanic: acela de a eradica crestinismul si de a instaura o religie falsa unde ar domina pacea(o pace instaurata de om care se crede un dumnezeu, caci in viziunea New Age omul este un dumnezeu, asemeni cuvintelor lui Lucifer: "vei fi ca Dumnezeu", multe coincidente, nu?...).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Love2Fly
mesaj 20 Dec 2003, 01:48 AM
Mesaj #78


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.125



Dar domnule Copernic,
Cum se poate ca un homosexual sa fie un om "de bune moravuri"?
Si daca tot a venit vorba de discriminari. De ce nu sunt acceptate si persoanele invalide (fara un picior sau fara o mana) in masonerie? caci pana la urma si ei au creier si inteligentza....


--------------------
putere si onoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 20 Dec 2003, 02:18 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Love2Fly @ Dec 20 2003, 01:58 AM)
Cum se poate ca un homosexual sa fie un om "de bune moravuri"?
Si daca tot a venit vorba de discriminari. De ce nu sunt acceptate si persoanele invalide (fara un picior sau fara o mana) in masonerie? caci pana la urma si ei au creier si inteligentza....

Un homosexual este de bune moravuri in aceeasi masura in care si dumneavoastra va conduceti dupa principii ori dupa un atare cod etic, de onoare s.a.m.d. Spuneti-mi un singur motiv Rational potrivit caruia nu ar trebui sa faca parte?

Cum spuneam, as dori ca sa va informati cand intrati in discutie sau, cel putin, sa intrebati. In masonerie exista persoane incapacitate fizic. Cand spun masonerie ma refer la tot arealul cuprins de acest Ordin. Probabil nu se promoveaza aceasta chestiune. Oricare ar fi motivul nu consider ca aceasta imagine este tema principala a topicului.

------
AVE!
------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 20 Dec 2003, 02:19 AM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Dec 2003, 02:36 AM
Mesaj #80


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Copernic,
Raspunde clar, sint sau nu homosexuali la ora asta in masonerie?
Da sau ba?
Alba sau neagra?
Daca da, da un exemplu edificator.
Deci fara teoriile alea aberante te rog, da sau ba, ok?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 20 Dec 2003, 03:15 AM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Tinand cont de faptul ca ne apropiem de Sarbatori, consider ca pot face o exceptie ca sa va raspund. Exista homosexuali in cadrul Ordinului masonic, insa nu voi face mentiunea daca sunt in masoneria romana, engleza s.a.m.d. deoarece ar insemna sa incalc discretia membrilor.

---------------------
Sarbatori fericite!
---------------------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 20 Dec 2003, 03:15 AM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Dec 2003, 03:49 AM
Mesaj #82


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pai si nu puteai omule sa spui asa de la inceput?
Trebuie neaparat sa ne ocolesti pe la Ploiesti? Mersi de raspuns.
Alta intrebare: negri sint? Sint serios, nu glumesc.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 20 Dec 2003, 09:53 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Love... bdl
Ce aveti cu homosexualii? Sunt si ei oameni, pacatosi desigur, dar pentru asta nu trebuie marginalizati de societate. Si homosexualul poate lucra, poate conduce o firma, poate sa gandeasca, poate fi chiar mai bun in domeniul sau profesional decat un om normal(heterosexual). Nu as vedea de ce nu ar fi asemenea oameni in masonerie, atata timp cat sunt in toate domeniile; si din pacate in unele domenii unde nu ar trebui sa fie homosexuali, dar asta e alta poveste.

Copernic
Ceea ce am postat mai sus este ceea ce am citit intr-o carte cu privire la New Age, miscare care se spunea ca e sprijinita de Masonerie. Mai scria in aceasta carte ca aceasta Noua Era doreste cu tot dinadinsul sa sterga de pe fata pamantului Crestinismul care spune ca a facut: Inchizitie, razboaie, ca taiau limba preotii intre ei(cei de rit bizantin taiau limba celor de rit latin in sec X-XI,oamenii de pe teritoriul tarii noastre asa au fost fortati sa treaca la ortodoxie) etc...Tind sa cred ca aceasta New Age se aseamana prea mult cu religia falsa din Apocalipsul lui Ioan, religie ce va amagi pe multi...este doar opinia mea.

Vreau sa te mai intreb ceva: Cavalerii Templieri erau sau nu masoni? Au meritat sau nu sa fie arsi pe rug?(acuzatiile erau valide sau nu?). Daca erau masoni si Biserica Catolica(Papa Clement V a dizolvat ordinul fiind obligat de Filip IV al Frantei care diorea averea cavalerilor) a dizolvat ordinul, inseamna ca in Masonerie nu are ce cauta clerul catolic(M-a bufnit rasul cand acel extremist Vadim spunea ca Papa ar fi mason) sau gresesc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 20 Dec 2003, 11:16 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Fie ca vorbim despre cavalerii templieri, cavalerii de la malta, ne aflam in prezenta unei imagini tutelate de Ordinul masonic. Nu doresc sa spun mai multe despre ce personalitati marcante, fie din sanul bisericii catolice ori din alte biserici crestine, au facut ori fac parte in continuare deoarece am devia de la subiect, iar aceste cunostinte nu ar crea decat si mai multa intoleranta si abatere de la regulile morale decat am intalnit pana acum. Datorita faptului ca masoneria urmareste aflarea aderaului si sprijina liberul arbitru, biserica se simte, pe buna dreptate, in pericol deoarece toate imaginile sale ruginite de timp, toti idolii afisati cu nonsalanta, tot Cuvantul asa zis divin se mai agata de doar un fir de adevar, si acela trunchiat de prea multe interpretari biblice. Sa crezi intr-o entitate unica, deasupta tuturor lucrurilor vizibile ori invizibile, omnipotenta, atotvazatoare si imuabila este o chestiune ce tine de judecata ori metafizica fiecaruia. Eu vreau sa subliniez faptul ca, uneori, omul, in genere, isi cauta Dumnezeul prea sus, si cand ajunge in acel punct, daca ii este permis sa atinga acel prag, s-ar putea sa aibe o mare dezamagire, ce il va marca pe tot restul vietii. Este acea cotitura din viata cand trebuie sa te intrebi pe ce cale sa mergi maid departe, vei mai fi acelasi ca inainte sau te vei schimba, vei fi incarcat cu o energie creatoare debordanta ori te vei indrepta catre anihilare?! Probabil sunt si multe alte intrebari ce pot fi sustinute, insa, cu siguranta, un raspuns viabil la cele puse de mine vor gasi materializare doar din plan subiectiv. Este si normal.

ps: vreau sa imi cer scuze fata de membrul Bdl datorita faptului ca am intrecut masura cu mult peste limita acceptabila; ceva de pe acest forum, tin sa mentionez, parca m-a schimbat, insa nu imi place forma aceasta irascibila, plina de ura si haotica, pe alocuri; este ca si cum o masca a singuratatii mi-ar fi crescut deasupra fetei mele, nelasandu-ma ca sa mai respir; orice ar fi, cred ca frustrarile si din alte medii unde lucrez isi pun amprenta, alaturi de oboseala din miez de noapte.

---------------------
Sarbatori fericite!
---------------------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 20 Dec 2003, 11:17 AM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Dec 2003, 02:07 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



@Copernic: Ai scris mai devreme:

QUOTE
ps: ... ceva de pe acest forum, tin sa mentionez, parca m-a schimbat, insa nu imi place forma aceasta irascibila, plina de ura si haotica, pe alocuri; este ca si cum o masca a singuratatii mi-ar fi crescut deasupra fetei mele, nelasandu-ma ca sa mai respir; orice ar fi, cred ca frustrarile si din alte medii unde lucrez isi pun amprenta, alaturi de oboseala din miez de noapte.


Scuze pentru eventualul off topic.

Vezi tu, Copernic, eu te cred bine intentionat in ceea ce sustii. Dar de la intentie pana la fapta ...

Crede-ma, felul in care iti sustii punctele de vedere ii face pe multi sa aiba o atitudine de respingere. Daca ti-ai propus sa promovezi imaginea "masoneriei", nu cred ca ai ales cea mai buna atitudine fata de noi, cei carora ni te adresezi.

Tu te gandesti ca pentru multi dintre cei de pe forum tu esti primul contact cu masoneria ? Uita-te ce fel de discutii a generat atitudinea ta. Crezi ca imaginea pe care o ai pe forum ajuta imaginii masoneriei ?

Spun toate astea pentru ca, desi eu sunt indiferent fata de subiectul masoneriei, nu am putut ramane indiferent fata de marturisirea ta (pe care, pana la proba contrarie, o consider sincera) ca te simti frustrat, ca nu intelegi de unde irascibilitatea, etc.
_____________________

Daca imi permiti, sfaturile mele sunt sa te mai odihnesti, sa te straduiesti sa pui ordine in viata ta reala (ca, dupa cum singur sugerezi, "e" niste probleme pe acolo), sa reduci o perioada timpul pierdut pe forum, sa iesi in natura, sa faci sport sau macar gimnastica (si aici nu glumesc deloc !), sa te straduiesti sa nu mai reactionezi brusc si necontrolat pe forum (oricat ai fi provocat de altii), sa te straduiesti sa cureti de aroganta sau superioritate discursul tau pe forum (reciteste mesajele inainte de a le trimite, si reformuleaza, asta e un exercitiu excelent !).

Daca vei "fugi" de pe forum, vei lasa o imagine negativa a ceea ce e masoneria (pentru ca tu esti principalul exemplu de mason, pentru multi !) !

Daca vei continua in acelasi stil, vei amplifica imaginea negativa !

Daca iti vei schimba atitudinea, vei da o sansa imaginii masoneriei pe acest forum !
__________________

Desigur, tot ce am scris are sens in cazul in care tu, Copernic, iti doresti promovarea unei imagini pozitive a masonilor / masoneriei. Daca totusi ceea ce ti-ai propus este sa strici imaginea acestei "institutii", "forget it" !

Cu prietenie,

calfa

p.s. Si nu uita de simtul umorului. Sa stii ca uneori se poate "umbla" la el, si poate fi dezvoltat. Ajuta mult in viata !

p.p.s. Cred ca una dintre cele mai bune "probe" pentru a ne dovedi superioritatea masonilor este de a deveni prieten cu bdl (pe care il salut cu ocazia asta, tot cu prietenie !). Ce zici ?

Acest topic a fost editat de calfa: 20 Dec 2003, 02:11 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Dec 2003, 03:10 PM
Mesaj #86


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



"ps: vreau sa imi cer scuze fata de membrul Bdl datorita faptului ca am intrecut masura cu mult peste limita acceptabila;"

Hai mai frate, ce naiba, daca intreceai limita te anuntam eu. Pe bune , nu e cazul de scuze, tu crezi ca eu pun la suflet tot ce zici tu de mine? Eu glumesc si iau in gluma tot ce zici tu.Sper sa faci si tu la fel. Si cine stie, poate odata si odata viata ne pune fata in fata si intre noi halbe de bere.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 20 Dec 2003, 07:54 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Intai de toate vreau sa precizez ca subiectul este interesant si curiozitatea mea in aceasta privinta este absolut reala.... Incerc sa nu pornesc de la idei preconcepute, dar este destul de dificil . Iata de ce:
Faptul ca nu sunt admise femeile indica discriminare, iar modul in care sunt admisi noii membri aduce cu o doza buna de "elitism" (desi ca reprezent al rromilor a fost selectat un "imparat" semi-analfabet, si nu Madalin Voicu, de exemplu - trebuie admis ca faptul ridica niste semne de intrebare) . Sunt primele asociatii pe care orice neavizat le-ar face. Din pacate cei avizati nu fac nimic sa imprastie aceste (false?) impresii. Masonii sunt principalii vinovati daca exista o respingere a "maselor" . Este absolut firesc, nu bine sau rau, ci pur si simplu de asteptat sa nu accepti o organizatie care iti refuza dreptul de ai cunoaste activitatea, organizatie care de fapt te respinge ea prima. Chiar daca blamarea este mai mult instinctiva pentru majoritatea oamenilor, in lipsa datelor este naturala, este singura optiune ramasa. (Ca fapt divers, imi amintesc de Marin Preda si strigatul "Jos nasonii!" ...cum ii numeau cei cu "spiritul pretutindenar" ohyeah.gif ) . Daca masoneria a ales prin practicile sale mai mult sau mai putin secret(oas)e sa respinga muritorii de rand trebuie sa-si asume si riscul de a i se raspunde in aceeasi maniera. Iar daca , sa-i zicem "PR - ul" Masoneriei nu este capabil sa-i creeze o imagine mai "digerabila" , lucru destul de simplu in ziua de azi pentru care exista nenumarati specialisti, ma intreb cum poate face fata problemelor mult mai serioase pe care si-a propus sa le rezolve (ca salvarea omenirii, crearea unui guvern mondial - ceea mie imi da fiori, sper sa nu apuc ziua). Si cum "lumineaza" popoarele cand MO este de fapt intretinerea unui aure misterioase, oculte, intr-o oareacare masura chiar puerile?...sa-mi fie cu iertare - intreb pentru vreau sa aflu... chiar nu sunt intrebari retorice.
Si altceva ...uciderea constructorului templului cu " un echer un compas si un ciocan" imi aduce in fata ochilor o emblema vazuta pe undeva, imi scapa acum , la... arhitectura? Capul si oasele care reprezentau Fratia Mortii au vreo legatura cu steagul piratilor? Cred ca ar fi interesante cateva explicatii privind simbolistica masoneriei, destul de vasta din cate am auzit.
Despre istoria masoneriei in Romania am mai citit cate ceva (fara sa caut in mod special) mai putin pentru perioada 1944 - 1989. Mi-ar placea sa stiu mai multe despre implicare sau reactia lojelor masonice romanesti in 1944 si respectiv 1989. Si ce s-a intamplat in acest interval? Intre masonii romani declarati exista cateve persoane absolut respectabile, cunoscuti disidenti, dar as fi vrut sa stiu activitatile masoneriei ca institutie impotriva (sau pentru ?) regimul comunist. Stiu ca masonii spun ca nu trebuie sa intervina in conducerea statelor (pana la crearea unui guvern mondial, totusi) dar as trece asta la fapte patriotice.
Avand in vedere declaratia ca nici o credinta sau ideologie a membrilor nu este respinsa as fi vrut sa stiu ce apartenenti mai cunoscuti ai marxist-leninismului, nationalismul german (am inteles ca au existat masoni chiar in conducerea celui de-al treilea Reich) sau ale unor culte etc. au fost masoni. Si ultima intrebare: cum intregul ritual masonic are origini atat de indepartate, fiind pastrat aproape intact, au existat incercari de reforma in sanul masoneriei. ?
Multumesc
P.S. Acum am inteles si eu exact cine erau "bubulii" lui Pavel Corut - nu ca m-as innebuni dupa el

Acest topic a fost editat de denise_d: 20 Dec 2003, 07:59 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 21 Dec 2003, 12:41 AM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



In timp ce redactam un mesaj magistral, ca raspuns la cele adresate mie, Renelul a decis ca am prea mult curent si s-a gandit sa imi de-a o pauza. Fireste, si mesajul s-a dus odata cu acea pana. Asadar pot adauga la angoasa mea inca o alta frustrare.

Am inteles ca exista nelamuriri din partea unui membru mai nou pe la han, denise. In primul rand, bine ai venit la han, iar ca a doua chestiune iti indic forumul masonic drept sursa de referinta, deoarece nu am timpul si nici disponibilitatea unui mesaj coerent si satisfacator. Prea multe ganduri necurate mi se strecoara la adresa Renelului pentru a putea conduce discutia catre un fagas rational si inteligibil.

Toate cele bune si Sarbatori fericite!
-----------
Heiliege!
-----------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 21 Dec 2003, 12:42 AM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 21 Dec 2003, 01:16 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Multumesc de intampinare!
Ref topic ... ma conformez...


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rbdhack
mesaj 21 Dec 2003, 03:26 PM
Mesaj #90


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 12 November 03
Forumist Nr.: 1.182



Buna ziua, este prima data cand adaug si eu un raspuns acestui subiect.
Din cate stiu eu , in Masonerie sunt acceptati toti barbatii indiferent de religia care o au sau de culoare.
Masoneria nu trebuie privita ca un rau, sau ca o organizatie care lupta impotriva a ceva, este mai degraba
o societate care lupta pentru o lume mai buna. O organizatie iu care lupta pentru cunoastere este pe primul loc.
Acest Mare Plan despre care vorbesc masonii nu este nicidecum un plan pus pe hartie, o conspiratie mondiala sau alte
versiuni de-a dreptul paranoice. Mai mult nu cred ca am dreptul sa vorbesc deeoarece nu sunt mason si nu cred ca e corect sa vb despre asta pana nu voi face parte din aceasta fratie. Cei care trebuie vor intelege la un moment dat care este adevarul, iar ceilalti vor trai linistiti si fara. Va multumesc. rbd
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 21 Dec 2003, 06:17 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Bine ai venit la han, draga rbdhack! thumb_yello.gif

-----------
Heiliege!
-----------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 21 Dec 2003, 10:33 PM
Mesaj #92


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Draga gio, fara resentimente, afirm faptul ca esti doar un mic incompetent, de pe langa altii multi, care vrea sa se faca auzit. Fa-te auzit in alta parte. Toleranta si compasiunea se aplica la persoanele care merita efortul.

Bdl, pe nici un topic nu am facut referire la faptul ca nu as vrea sa raspund atunci cand mi se adreseaza intrebari ori ca, dimpotriva, as avea tendinta de a chema catre crezul meu pe x ori pe y. Acceptul se face oricum pe baza de recomandare si multa rabdare ulterior. Fireste te scuz deoarece nu ai stiut aceasta chestiune. Eu am incercat, zic eu in unele cazuri cu succes, ca sa deshid mintea catre altceva, catre nou, punand fata in fata indoctrinarile de pana acum cu spiritul liber
Am fost onorat daca mi s-a cerut acest favor. Insa cand mi se vorbeste pe un ton patronal, ca si cand as fi obligat de vreo lege divina la a raspunde, se schimba foaia, deoarece am de-a face cu nesimtirea in forma ei pura. Nu poti sa intrebi si in acelasi timp sa arunci cu undita cate o vorba ironica ca sa grabesc pasul la a da raspunsul ca ii da in foc lui Popescu cafeaua ori ciorba. Hai sa fim seriosi!

-----------
Heiliege!
-----------
F.'.

Acest topic a fost editat de Copernic: 21 Dec 2003, 10:35 PM


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Dec 2003, 10:48 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Copernic ce poti sa-mi spui de loja masonica de rit egiptean?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Love2Fly
mesaj 22 Dec 2003, 12:07 AM
Mesaj #94


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.125



QUOTE (rbdhack @ Dec 21 2003, 03:28 PM)
Din cate stiu eu , in Masonerie sunt acceptati toti barbatii indiferent de religia care o au sau de culoare.
Masoneria nu trebuie privita ca un rau, sau ca o organizatie care lupta impotriva a ceva, este mai degraba
o societate care lupta pentru o lume mai buna. O organizatie iu care lupta pentru cunoastere este pe primul loc.
Acest Mare Plan despre care vorbesc masonii nu este nicidecum un plan pus pe hartie, o conspiratie mondiala sau alte
versiuni de-a dreptul paranoice. Mai mult nu cred ca am dreptul sa vorbesc deeoarece nu sunt mason si nu cred ca e corect sa vb despre asta pana nu voi face parte din aceasta fratie. Cei care trebuie vor intelege la un moment dat care este adevarul, iar ceilalti vor trai linistiti si fara. Va multumesc. rbd

Sa inteleg ca momentan NU faci parte si ca intentionezi ca pe viitor sa faci parte? Hmm....pt ca in cazul asta am si eu un sfat...incearca sa cunosti mai mult de 1 mason. O sa ai o revelatie asupra "caracterului" fiecaruia dintre ei....oricum.....parerile tale sunt cam naive....incearca sa citesti mai multe despre masonerie si sa cunosti multi masoni si daca dupa toate astea inca vrei sa te "initiezi" atunci ...succes!

Onorabile Copernic,

Indubitabil sunteti un om cultivat si inteligent insa va cer mai multa "precizie" in exprimari si daca se poate sa raspundeti (Ca reprezentant (rar) de seama al masoneriei)

ca intrebare: as vrea sa ma(ne) lamuresti care e treaba cu A:.L (Anno Lucis) pt ca in unele carti scria ca A:L este anul calculat de la ridicarea primelor piramide (zic cartile masonice 4000 b.C) insa se pare ca Piramidele au ca "data de construire" cu totul alte intervale de timp.....poti sa ma scoti din Intuneric in legatura cu asta?




--------------------
putere si onoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 22 Dec 2003, 02:58 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Se intreba cineva ce rol au avut masonii in '44 '89...samd. Masonii au avut intotdeauna un rolul din umbra, ei au adus comunismul, ei l-au indepartat in functie de scopurile lor la nivel mondial. Nu asta e important. Important este ca aceasta miscare exista si va conduce omenirea (fara ca ea sa realizeze) spre un guvern mondial. Nu conteaza ca pentru atingerea acestui obiectiv se fabrica razboaie, se calca peste vieti omenesti, peste radacinile culturale, spirituale ale popoarelor. Obiectivul va fi atins.

Toate asa zisele valori ale masoneriei sunt in deplina concordanta cu minciuna, inselaciunea, razboiul asta doar pentru ca obiectivul secret trebuie atins.

Pentru cei atrasi de fenomenul masonerie vreau sa ajut si eu cu o precizare. Cititi documente din ambele "tabere"...si pro si contra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Dec 2003, 03:40 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Extras din articolul I al Constitutiei lui Andersen din 1723:

" Un mason este obligat prin Apartenenta sa sa se supuna legii morale si daca va intelege bine Arta, nu va fi niciodata un Ateu stupid..."

Intr-adevar un mason nu are voie sa fie un ateu stupid dar este liber sa fie un ateu inteligent. Adica el nu va face o propaganda desantata ateismului dar va putea avea o atitudine subtila inspre ateism ( a se vedea 'liber-cugetatorismul" 6.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Dec 2003, 04:01 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cu timpul s-a constituit o aripa atee a masoneriei, aripa ce de la 1877 s-a consacrat definitiv in Marele Orient.

Aripa atee a masoneriei s-a constituit pana la urma si intr-un centru de putere politica ce a dat nastere Uniunii Sovietice si a statelor comuniste. In Cuba de exemplu, 99% din activistii de partid sunt masoni.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 22 Dec 2003, 04:02 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 22 Dec 2003, 05:05 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Copernic: Toleranta si compasiunea se aplica la persoanele care merita efortul.

Observati cat de profunda este aceasta afirmatie smile.gif. Masonii cei intelepti, si plini de ratiuni binevoitoare pentru specia umana, stabilesc la intalnirile lor secrete si persoanele care merita efortul sau nu. Nu mai coteaza ca Dumnezeu ne-a facut egali(asa cum se sustinea intr-o teza anterioara). Ce toleranta..., ce compasiune?
Cei care nu merita sunt eliminati...vezi fabricarea razboaiele contra musulmanilor ("arme de distrugere nedescoperite insa"), razboiul tacit impotriva crestinismului, toate astea in numele scopului secret, stiut numai de initiati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 22 Dec 2003, 07:26 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@noi si gio19ro: multumesc pentru raspunsuri thumb_yello.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Dec 2003, 01:18 AM
Mesaj #100


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



In italia a fost declarat incompatibil un judecator cu functia pe care o detinea deoarece era in cadrul acestei organizatii. Ori una din regulile de baza in masonerie este sa asculti de cei mai mari in ierarhie. De unde rezulta ca intr-un conflict de interese, acel judecator va asculta de organizatie, nu de ...justitie. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 23 Dec 2003, 03:10 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Copernic @ Aug 10 2003, 08:04 PM)
Rog userii sa nu posteze chiar atat de mult intrucat serverul desemnat Forumului ar putea ceda, la un moment dat, datorita cohortei incomensurabile de mesaje.

Mda...am crezut ca va interesa pe macar cativa dintre useri, am crezut ca vom putea discuta despre stiintelele de orice tip, esoterism, alchimie, specificul anumitor societati, fratii, sau orice alte teme tratabile in limita domeniului acoperit de topic.

Unde sunt oare oamenii curiosi si interesati de evolutia veritabila a cunostiintelor?! Intreaba-ma ca sa te-ntreb...


Martorul Ratiunii!
---------
AVE!
---------

Ce inseamna evolutia veritabila a cunostintelor? In alta ordine de idei vad ca se discuta infortat desi se pledeaza pentru o discutie libera. Poate ca oamenii sunt interesati dar vad ca si tu, Copernic, asemenea multor moderatori de forumuri esti furat de betia unei asa-zise necunoscute autoritati. In general, ce faci tu prin forumul asta, este destul de haios si hilar. Popularizare sau initiere? Informare sau manipulare? Poti sa ma banezi sau poti sa-mi stergi contul daca nu-ti convine. Poti sa-mi stalcesti numele sau sa ma iei la mishto. Uite, daca vrei sa fii formator, asta se invata. Daca vrei sa deschizi drumuri noi, se invata. Vorbesti despre alchimie? Ce stii despre alchimie? Si de ce trimiti oamenii la plimbare? Incearca, daca tot vorbesti despre CUNOASTERE sa construiesti cunoastere.
Mie imi esti drag si nu-ti spun lucrurile astea cu rautate.
Sarbatori fericite, oricine ai fi, mason intre mason, copernicul lumii sau un om de treaba pur si simplu!
Nu uita ca daca te comporti autoritar, stalcesti intelesurile CUNOASTERII.
Cred ca nu ti-ar strica putina alchimie.

La Multi Ani, Copernic.
La Multi Ani tuturor navigatorilor liberi din acest forum si de pretutindeni!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 24 Dec 2003, 05:36 AM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Salutare d-le Bufnila. Va zic si eu La multi ani din partea lui copernic si din partea completului de juristi. Se poate sa se supere dar o sa-i treaca. oricum nu va sti nici el cine a fost.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 24 Dec 2003, 10:05 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Draga Copernic, nu trebuie sa te supere cuvintele mele pentru ca le-am spus cu caldura si nu cu ura, cu dispret si nici cu gomosenie. Caut niste oameni cu care sa pot sta de vorba matur si cu pasiune despre unele lucruri de taina. Vreau sa vorbesc despre constructia lumilor, de exemplu. Cand incerci sa patrunzi Miracolul Lumii nu are sens si nu este potrivit sa te dai mare, sa fii arogant, dispretuitor, urat sau tampit. Nimic din toate astea. Am intrat pe forumuri. Am deschis subiecte incitante. Uneori am fost primit cu mishtouri alteori cu bascalie ordinara. Nu ma intimideaza asemenea atitudini. Nu am timp de prostii. E in firea omului sa maculeze ceea ce nu intelege. Nu sunt un academician desuet dar nu sunt nici un golan fictional. Alchimia e incantatoare. Secretul e incantator. Constructia Lumilor e pasionanta. Oricine ai fi insa daca nu inventi sa fii liber fiind liber atunci esti degeaba in carnea universului. Eu povestesc ceea ce vad. In fictiunile si eseurile publicate in Frnata, USA, Brazilia, India, Olanda, etc. spun ceea ce VAD. Daca cineva vrea sa stam de vorba, e OK. In rest, bascaliile nu ma emotioneaza, nu ma intereseaza. Pierdere de vreme. Semnez cu numele meu real pentru ca nu mi-e rusine sa fiu Ovidiu Bufnila.
Sarbatori Fericite!
La Multi Ani!

Ovidiu Bufnila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 24 Dec 2003, 10:29 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Domule Bufnila,
ma gasesc in postura extrem de ciudata de a-i lua apararea lui Copernic (nu pare ca are nevoie) . Inainte de a se isca o noua polemica , va rog recititi mesajul cu pricina: nu-i "seamana" ... Poate primim lamuriri de la Copernic, sau eventual de la Mihai... Este probabil doar o gluma...

Acest topic a fost editat de denise_d: 24 Dec 2003, 11:12 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 24 Dec 2003, 11:43 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Draga Denise,

Il ataca cineva pe Copernic? Bineinteles ca nu. Sa facem distincitiile necesare. Copernic face un lucru de exceptie. As vrea sa nu cadem in capcanele bufniliene. Denise, Bufnila este unul dintre Magicienii Secretului. Mi-ar face o deosebita placere sa discutam dupa Anul Nou despre TOPOLOGIILE IMAGINARULUI, acolo unde se regasesc incastrate, infasurate toate distinctiile despre fratii, alchimii, lucruri de taina. Universul Real e altfel construit. Putem sa pornim cu totii in cautarea Secretului Ultim. Oricine este bine venit in aceasta nebuna de aventura fie ca e un bufnil, un copernic, o denise. As vrea sa depasim termeni desueti despre cine pe cine ataca, despre sarit mustarul, despre gomosenie si alte asemenea. Deci nimeni nu ataca pe nimeni. Bufnila are alti termeni de joc. E un joc, trebuie sa recunosc. Iar campul de lupta e o bizarerie de razboi. Sa incercam sa ajungem in campul revelatiei. Puteti porni de oriunde: de la experienta de viata, de la cunoasterea personala a lumii, de la conflict, de la certuri filozofice de la incontrare vulgara si alte asemenea. Sa incercam sa descoperim. Cand spun si ma revendic un Magician al Secretului vorbesc despre un Bufnila-in-proces adica, asemenea tie Denise, asemenea lui Putin, asemenea lui Camus sau asemenea mujahedinilor, spun ca TOATE FIINTELE SUNT PROCESE.Ar rebui sa deslusim impreuna ce inseamna aceasta. Sa renuntam la prejudecati, la idei fixe, la referinte desuete(Platon, Aristotel). Universul e valurit aidoma unui vreier care si el este valurit in toate directiile. Sa ne valurim si noi catre Ultimul Sens. Prin cunoastere, prin initiere sau auto-initiere, prin revelatie, prin experiment sau prin empirica straluminare. Libertatea de a fi liber este cel mai frumos lucru ce i se poate intampla unei fiinte.

Sarbatori Fericite Denise!
La Multi Ani tie si lui Copernic si tuturor navigatorilor!


Ovidiu Bufnila
care va iubeste pentru ca sunteti aidoma lui, fiinte in Miracolul Lumii De Lumina

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 24 Dec 2003, 11:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 09:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman