HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Prezidentiale 2014
zar
mesaj 21 Sep 2014, 04:58 AM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2014, 05:46 PM) *
Azi am fost sunat de cineva, banuiesc un operator din echipa electorala a lui V.V. Ponta. Mi-au zis ca am fost recomandat de cineva, mi-au dat un nume, care m-a recomandat ca fiind sustinator al lui V.V. Ponta. De fapt toata familia era inclusa in randul sustinatorilor lui V.V. Ponta. I-am raspuns operatorului respectiv ca de vreme ce traim in democratie, am dreptul sa nu fiu sustinator a lui V.V. Ponta. Tipul a insistat si mi-a insirurit numele membrilor familiei care sunt declarati de persoana declaranta ca fiind sustinatori ai lui V.V. Ponta, moment in care am devenit transant si i-am spus ca nimeni din familia mea nu este sustinatorul lui V.V. Ponta. Dupa incheierea discutiei operatorul m-a sunat din nou, sa ma intrebe daca nu cumva sotia este sustinator a lui V.V. Ponta, i-am spus din nou ca democratic nu suntem obligati sa-l sustinem pe V.V. Ponta. De cand am primit acest apel, stau si ma intreb daca n-am comis o gresala, daca maine o sa-mi confiste cineva stupii, daca o sa o dea afara de la munca pe nevasta mea, daca copiii vor avea de suferit de pe urma democratiei care mi-a intrat adanc in cap, nesustinandu-l pe V.V. Ponta, cel care pare menit sa conduca Romania impotriva voineti mele si a familiei mele. Poate voi fi obligat sa emigrez, cine stie ce dosare, mape se vor intocmi in urma acestui apel si dupa ce V.V. Ponta & Co vor castiga alegerile, serviciile vor incepe sa-i caute la oua, pe cei care s-au opus ascensiunii lui V.V. Ponta. Mi-am asumat toate declaratiile in numele familiei, deci eu sunt vinovat, asa ca trag speranta ca doar eu voi avea de suferit. Este un episod din aceasta campanie electorala, pe care l-am trait aievea, cred ca multi alti romani se vor confrunta cu acest sistem modern de a personaliza, influenta alegatorii.


Hmmm, un operator mai zelos, dar nu am inteles ce dorea de fapt? Sa stie daca esti de acord sa iti apara numele pe vreo lista ca sustinator al lui michimaus?


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2014, 09:16 AM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(zar @ 21 Sep 2014, 05:53 AM) *
PS: colegul March mai activeaza pe forum? voiam sa-i citesc opinia despre defunctul usele si noul acele.

Mai activeaza. Dar, suparat ca i-au fost aplicate prevederile regulamentului pentru niste expresii mai "colorate" folosite la un moment dat, s-a autoexilat aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2014, 10:35 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gura Antenei 3 aurita sa fie... rofl.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2014, 10:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 24 Sep 2014, 11:46 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Victor Ponta
Klaus Johannis
Monica Macovei
Elena Udrea
Calin Popescu Tariceanu
Dan Diaconscu
Kelemen Hunor
Corneliu Vadim Tudor
Gheorghe Funar
Teodor Meleşcanu
Wiliam Brînză
Constantin Rotaru
Mircea Amariţei
Zsolt Silaghi


Sper ca nu am uitat pe nimeni - dintre acesti 14 candidati se alege presedintele. Bineinteles, eliminand exoticii, e cam clar care va fi finala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Sep 2014, 12:47 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Marduk @ 22 Aug 2014, 12:53 PM) *
...Teodor Melescanu - daca-si anunta candidatura, un candidat prea bun pentru Romania.

Uite domnule ca si-a anuntat-o, a si demisionat si s-a si inscris in cursa asta nebuna pentru Cotroceni. Cineva se indoia de aparitia asta, iar Traian Basescu zicea ca este bun acolo unde este. Mi-a placut reactia lui V.V. Ponta, apropo de eleganta, sunt curios daca va avea curajul sa-l atace pe Melescanu. Nu mi-a placut asocierea lui T. Melescanu cu Mircea Dogaru, o miscare care s-ar putea sa-l coste in dezbaterea publica.

QUOTE(abis @ 22 Aug 2014, 01:48 PM) *
Dar cine crezi ca intra in turul doi?

Daca va fi un tur doi, V.V. Ponta si Teodor Melescanu. Sper sa nu fie un "acoperit" al PSD-lui iar in turul doi sa ajunga la o intelegere cu V.V. Ponta.

QUOTE(abis @ 19 Sep 2014, 09:37 AM) *
Pe fix te-a sunat? Sau pe mobil?

Pe mobil
QUOTE
Nu ti se pare ca oamenii astia stiu cam prea multe despre tine?

Daca-i interesez! se pare ca am devenit o persoana importanta. La cate am trait eu in comunism, chestia asta mi se pare o joaca de copii.
QUOTE
Ma intreb cat de legal au aflat informatiile...

Am facut sapaturi si-am aflat, de la o "tovarasa" zeloasa o agenta a unei agentii de asigurari. Pe mine nu ma deranjaza ca-au aflat ce-au aflat, ma deranjaza modul in care incearca sa-si asigure pozitia, procentul in viitoarele alegeri, pentru ca pana la urma initiativa asta ramane doar un sondaj, deci este clar ca nu vor sa riste nimic.

QUOTE(zar @ 21 Sep 2014, 05:58 AM) *
Hmmm, un operator mai zelos, dar nu am inteles ce dorea de fapt?

Dorea sa stie daca eu si familia mea suntem sustinatorii lui V.V. Ponta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Sep 2014, 03:02 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Udrea, oportunism cat incape in geanta de pe umar:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-181796...entru-mediu.htm

Incearca sa impace si hipsterimea, si taranimea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2014, 09:19 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Johannis vorbeste tampenii:

Intrebat la Adevărul Live dacă el consideră că este normal ca serviciile de informaţii să aibă ofiţeri acoperiţi în presă şi în politică, Iohannis a răspuns: ”Da, eu cred că face parte din activitatea serviciilor şi nu cred că este vreo problemă. Eu, personal, consider că în servicii avem profesionişti foarte buni, dar nu cred că trebuie noi să le spunem cum să îşi facă treaba”.

Raspunsul este o prostie deoarece legea interzice agentilor acoperiti sa activeze in partidele politice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2014, 12:02 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am facut si eu testul de la Adevarul pentru a vedea pe care candidat sa il votez smile.gif

http://adevarul.ro/alege-presedintele/quiz/

Mi-a iesit ca pentru mine cel mai bine se potriveste programul politic al urmatorilor:

Elena Udrea 75%
Monica Macovei 75%
Teodor Melescanu 66%
Klaus Johannis 63%
Calin Popescu Tariceanu 60%
Kelemen Hunor 53%
Victor Ponta 46%


Bine, pe Udrea nu as vota-o nici picat cu ceara, in primul tur...

Evident, votez Macovei in primul tur (oricum o faceam) si pe oricine intra in turul doi impotriva lui Ponta. . laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Sep 2014, 12:11 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am facut testul de la Adevarul pentru ca au ales sa faca testul pe Facebook, o gresala in opinia mea, exista si oameni care nu folosesc Facebook-ul. Orice caz in primul tur voi vota cu Monica Macovei, imi place foarte mult ideea cu confiscarea extinsa, sper sa apuc s-o vad aplicata in Romania. In turul doi cu oricine altcineva in afara de V.V. Ponta, dar l-as prefera pe Teodor Melescanu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Oct 2014, 11:20 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Uite intrebarile si cum am raspuns eu la ele

1. Militati pentru imbunatatirea relatiilor cu Federatia Rusa? Eu - NU

2. Sunteti pentru o Uniune Europeana in care tarile sa renunte la cat mai mult din suveranitatea nationala? Eu - DA

3. Sunteti pentru mentinerea si intarirea parteneriatului strategic cu SUA? Eu - DA

4. Sunteti pentru construirea de autostrazi sau de linii ferate de mare viteza in Rromania cu ajutorul unor investitori din China? Eu - NU

5. Militati pentru Unirea Romaniei cu Republica Moldova? Eu - DA

6. Sustineti acordarea autonomiei pentru Tinutul Secuiesc? Eu - NU

7. Ati sustine marirea bugetului alocat apararii nationale? Eu - DA

8. Militati pentru instalarea unor baze NATO permanente pe teritoriul Romaniei? Eu - DA

9. Credeti ca actualul sef al SRI ar trebui schimbat? Eu - DA

10. Sunteti de acord cu o lege a amnistiei pentru anumite fapte de coruptie? Eu - NU

11. Sustineti ideea ca toti politicienii, indiferent de functie pe care o ocupa, sa beneficieze de imunitate doar in cazul declaratiilor politice? Eu - DA

12. Credeti ca actualul sef al DNA ar trebui schimbat? Eu - NU

13. L-ati gratia pe Dan Voiculescu daca vi s-ar face o cerere in acest sens? Eu - NU

14. Va doriti trecerea Romaniei la moneda euro? Eu - DA

15. Credeti ca valorificarea resurselor minerale ale tarii ar trebui lasata in seama generatiilor viitoare? Eu - NU

16. Sunteti pentru exploatarea gazelor de sist in Romania? Eu - DA

17. Susţineţi continuarea proiectului minier de la Roşia Montană? Eu - DA

18. Susţineţi creşterea redevenţelor pe care statul român le încasează în urma exploatării resurselor? Eu - NU

19. Veţi milita pentru menţinerea cotei unice de impozitare? Eu - DA

20. Veţi milita pentru introducerea unei impozitări progresive în funcţie de venituri? Eu - NU

21. Sunteţi de acord cu suprataxarea marilor averi? Eu - NU

22. Veti milita pentru ca bugetul alocat educatiei sa fie 6% din PIB? Eu - DA

23. Sunteti de acord cu organizarea celei de a treia sesiuni de Bacalaureat? Eu - NU

24. Sunteti pentru mentinerea clasei zero in invatamantul primar? Eu - DA

25. Sunteti de acord ca intrarea la licee si facultati sa se faca exclusiv pe baza notelor obtinute la examenul de admitere? Eu - DA

26. Sunteti de acord ca religia sa devina materie obligatorie in scoli? Eu - NU

27. Sustineti ideea intonarii imnului national in fiecare sala de clasa, zilnic, inaite de inceperea cursurilor? Eu - NU

28. Sustineti ideea ca la baza sistemului romanesc de sanatate sa stea principiul „banii urmaresc pacientul“? Eu - DA

29. Sunteti de acord cu reducerea numarului de persoane scutite de plata asigurarilor de sanatate? Eu - DA

30. Veti milita pentru reimpartirea administrativ-teritoriala a Romaniei, care sa implice desfiintarea actualelor judete? Eu - DA

31. Sustineti micsorarea atributiilor presedintelui Romaniei prin modificarea Constitutiei? Eu - NU

32. Sunteti de acord ca presedintele tarii sa fie ales de Parlament? Eu - NU

33. Sunteti de acord ca partidele politice sa fie finantate exclusiv de la bugetul de stat printr-o cota stabilita de lege? Eu - NU

34. Sustineti ideea unui Parlament unicameral? Eu - DA

35. Sunteti de acord cu oficializarea casatoriilor intre homosexuali? Eu - DA


Ghici cum raspund fiecare dintre candidati... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2014, 12:27 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



L-am facut si eu pe contul unui amic. Mi-a iesit Monica Macovei : 75%; Elena Udrea: 69%!!!???; T. Melescanu: 63%. Ceea ce pentru mine inseamna ca intrebarile au fost alese corect si reprezinta cat de cat bine candidatii. In ce ma priveste m-as fi asteptat ca T. Melescanu sa fie inaintea Elenei Udrea, dar avand in vedere misoginismul romanilor cred ca in turul doi Melescanu are mai multe sanse.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2014, 08:11 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



”STAT MINIMAL:
Principala sursă a corupției e statul. Nu e destul să pedepsești corupții și hoții, trebuie să le elimini sursele de îmbogățire frauduloasă. Vreau un stat minimal, care să se ocupe de funcțiile esențiale: apărare, siguranță, justiție, monedă și fiscalitate, diplomație. De restul se ocupă cetățenii liberi.”
- Monica Macovei.

Unul dintre motivele pentru care o votez. thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2014, 09:00 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bancul zilei, acum l-am auzit, apropo de dosarul Microsoft:


DIALOG ELECTORAL
- Ioane?...
- Da, Marie...
- Noi votam anul asta?...
- Da, Marie.
- Cu cine, Ioane?
- Cu cine scapa, Marie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2014, 10:11 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 2 Oct 2014, 09:11 AM) *
”STAT MINIMAL:... De restul se ocupă cetățenii liberi.” - Monica Macovei.

Nu cred ca romanii sunt pregatiti pentru acest sistem de "stat minimal". Societatea civila este aproape inexistenta in Romania, constiinta civica se manifesta pana la gardul orgazii, etc. Romanul inca ofteaza dupa statul "tatic", conducatorul mesianic, menit sa-i rezolve problemele cele mai simple, dar mai ales cele legate de problemele comunitare. Nu vreau sa mai amintesc despre coruptie, puterea acesteia, modul in care este coruptia perceputa de romani, cumetriile, afacerile intre prieteni etc. toate acestea sunt considerate firesti de catre majoritatea populatiei. Modul in care romanii ii compatimesc pe cei pedepsiti de justitie, de la cei care fura nimicuri pana la mari evazionisti si corupti politic, demonstreaza ca societatea are nevoie de acea transformare, trezire, de care tot vorbesc aici. Transformarea trebuie sa se petreaca la nivel de individ, pentru ca degeaba propune un politician un program, daca nu are cu cine-l pune in practica. Daca la nivelul de jos, minciuna, coruptia, furtul etc. sunt considerate fapte marunte, nesemnificative pentru societate, cu exceptia faptelor care afecteaza direct individul, de unde zic eu si tabloidizarea asta a societatii. Nu exista inters fata de problemele societatii cat exista interes pentru indivizii care fac lucruri cotrare legii, care socheaza, pentru multi romani acesti indivizi reprezentand modele. Schimbarea trebuie facuta de sus in jos, incepand cu educarea individului, la scoala, prin aplicarea legii etc. dar asta cere timp si o baza, un "aluat" bun cu care sa poti sa lucrezi.

Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Oct 2014, 10:13 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2014, 11:12 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 2 Oct 2014, 11:11 AM) *
Nu cred ca romanii sunt pregatiti pentru acest sistem de "stat minimal"

Pai eu nu votez pentru ce "sunt pregatiti romanii" ci pentru ceea ce cred ca ar fi mai bine pentru Romania. smile.gif


Sigur, romanii "sunt pregatiti" pentru un stat pseudo-mafiot. Asta nu inseamna ca trebuie sa votez cu mafiotii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2014, 11:21 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tu ai dreptul sa votezi cu cine vrei, eu discutam despre conceptul politic "statul minimal" lansat de Monica Macovei. Nu ca nu ar fi ceva bun, acest concept, dar eu cred ca nu este viabil pentru Romania in acest moment. Dar cum in toate exista un inceput, sunt pregatit sa-i acord credit Monicai Macovei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 4 Oct 2014, 01:29 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(abis @ 30 Sep 2014, 12:02 PM) *
Am facut si eu testul de la Adevarul pentru a vedea pe care candidat sa il votez smile.gif

http://adevarul.ro/alege-presedintele/quiz/

Mi-a iesit ca pentru mine cel mai bine se potriveste programul politic al urmatorilor:

Elena Udrea 75%
Monica Macovei 75%
Teodor Melescanu 66%
Klaus Johannis 63%
Calin Popescu Tariceanu 60%
Kelemen Hunor 53%
Victor Ponta 46%
Bine, pe Udrea nu as vota-o nici picat cu ceara, in primul tur...

Evident, votez Macovei in primul tur (oricum o faceam) si pe oricine intra in turul doi impotriva lui Ponta. . laugh.gif


Eu tocmai mi-am facut cont pe feisbuc pentru a urmari campania si pe suportul asta, desi sunt impotriva acestui concept. Mi-a iesit asa:

Monica Macovei 75%
Elena Udrea 72%
Klaus Johannis 66%
Calin Popescu Tariceanu 66%
Teodor Melescanu 60%
Kelemen Hunor 52%
Victor Ponta 40%

Eu votez pentru Macovei in turul 1, iar impotriva lui michimaus, probabil Iohannis, in turul 2. Singura posibilitate ca sa votez Udrea ar fi sa fie ea impotriva mincinosului in turul 2.

Programul Monicai Macovei suna interesant, bine multe nu le poate face din poozitia de presedinte, dar are meritul de a arata mai clar viziunea Statului in cazul politicianului Macovei.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 4 Oct 2014, 01:35 PM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(Marduk @ 24 Sep 2014, 12:47 PM) *
Dorea sa stie daca eu si familia mea suntem sustinatorii lui V.V. Ponta.

Ah, deci asa fac ei sondajele! E un semn bun, sondajele sunt masluite rau, deci o marja de eroare ce poate depasi 10%. De altfel ultimii ani, incepand cu repunerea dopului la sampanie de catre jionel, sistematic sondajele dau o marja de eroare pentru pesede, adica "se inseala", de cel putin 6%.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2014, 10:05 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2014, 02:30 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ponta impreuna cu un bolnav in pijama



-------------

Ponta impreuna cu un inalt prelat ortodox



-------------

Ponta impreuna cu un bolnav imobilizat



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Oct 2014, 04:24 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sa nu uit imaginea asta, cand oi intra in cabina de vot



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Oct 2014, 11:18 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gariela Vranceanu-Firea, purtator de cuvant al lui Ponta in campania prezidentiala:

Din punctul meu de vedere, a fi un bun familist inseamna nu doar a fi casatorit, ci si a avea copii... Nu esti un om complet fara sa cresti un copil si consider ca mai ales acea afirmatie pe care a facut-o, sa spunem din greseala, dar ea ramane in spatiul public, si anume, ca neinvestind in educatia copiilor a investit in imobiliare, dl. Iohannis practic a spus ceea ce gandea, ca, intr-un fel, pune mai mult pret pe investitia in imobiliare decat in educatia copiilor.... Nu toata lumea poate sa aiba in mod natural copii, pentru ca pot sa apara probleme de sanatate, dar poti sa infiezi un copil daca vrei sa ai o familie completa din toate punctele de vedere si mai ales ca, din perspectiva financiara, nu cred ca se punea problema ca familia Iohannis sa nu poata sa ingrijeasca unu-doi copii".

Am inteles ca este ingrozitor sa ai un presedinte fara copii. Ca nu are sensibilitatea si caldura necesare pentru a intelege romanii. Ca nu poate avea nici perspectiva viitorului si nici nu pricepe ce gandesc generatiile mai tinere.

Stiam asta de la primul mandat al lui Ion Iliescu.

Acest topic a fost editat de abis: 9 Oct 2014, 11:18 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Oct 2014, 12:44 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 9 Oct 2014, 12:18 PM) *
Am inteles ca este ingrozitor sa ai un presedinte fara copii. Ca nu are sensibilitatea si caldura necesare pentru a intelege romanii. Ca nu poate avea nici perspectiva viitorului si nici nu pricepe ce gandesc generatiile mai tinere.

Stiam asta de la primul mandat al lui Ion Iliescu.

Chiar crezi asta ? unsure.gif
Dintr-o perspectiva inversa ar insemna ca un candidat, cu cat are mai multi copii, are sansa sa fie un excelent presedinte.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Oct 2014, 08:48 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 9 Oct 2014, 01:44 PM) *
Chiar crezi asta ?

Exact asa cum cred ca Merkel este un premier dezastruos pentru Germania pentru ca nu are copii.

smile.gif


Eram doar ironic la adresa pesedistilor. Ei spun ca Johannis ar fi un presedinte prost pentru ca nu are copii uitand ca partidul lor a dat Romaniei un presedinte (de-a lungul a trei mandate) care nu a avut niciun copil, nici biologic, nici infiat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Oct 2014, 09:47 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Eram de-a dreptul nedumerita ... mai ales ca in acea postare nu ai pus nici un fel de emoticoane smile.gif

Nu stiu de ce, si sper ca intuitia sa ma insele, dar am impresia ca aceasta campanie electorala se cam transforma in balci.
As dori sa vad critici pertinente la adresa programelor candidatilor la presidentie, sa aud intrebari inteligente din gura ziaristilor si realizatorilor de programe media, nu discutii la nivelul revistei Can-Can.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2014, 10:14 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2014, 10:47 AM) *
...As dori sa vad critici pertinente la adresa programelor candidatilor la presidentie, sa aud intrebari inteligente din gura ziaristilor si realizatorilor de programe media, nu discutii la nivelul revistei Can-Can.

Nu cred ca vei (vom) avea parte de asa ceva, nu in aceasta faza a campaniei. In Romania Can-Can-ul se vinde cel mai bine, alegatorul a fost "tabloidizat", educat cu tembelizorul, cei drept cei care au facut asta au gasit un teren fertil, ale carui roade se vad azi. Eu ma astept sa fie si mai rau, sa se faca aluzii la defecte fizice, tinuta, imbracaminte, dintii din gura, parul de pe cap etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Oct 2014, 10:26 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atat timp cat presa este in lesa politicienilor, cine sa puna astfel de intrebari?!

Cea mai mare parte a presei, de la Antene pana la Romania TV, trage cu toate puterile sa il scoata pe Ponta presedinte; un trust ca B1TV trage pentru Udrea. Cine, in presa, este independent si isi face meseria cinsitit? Putini, ii numeri pe degete. In afara de Hotnews si Romania Libera, nu stiu cine merita incredere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Oct 2014, 08:16 AM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



P007nta. cool.gif

ohmy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2014, 12:24 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da si? Observ ca unii incearca sa mizeze pe noua dezvaluire a lui Traian Basescu, eu consider ca este tardiv. Puterea a fost pierduta acum 2 ani, intr-un inceput de vara cand toti romanii se gandeau la vacanta, iar liberalii sperau ca odata debarcat guvernul Boc-Ungureanu vor putea sa se infrupte mai bine din "roadele" tarii, conduse pana atunci de un premier integru. Nu vreau sa castige alegerile V.V. Ponta, dar dorinta asta este ca a unui bolnav de cancer aflat in faza terminala, ce nu vrea sa moara, finalul este implacabil, e ca un destin de care nu poti sa scapi, orice istorie ar mai aparea despre V.V. Ponta, nu va schimba perceptia electoratului, "educat" de Antene atatia anii de zile. Nici nu vreau sa amintesc de "puterea" PSD, de mentalitatea membrilor acestui partid, vechi comunisti, unii cu functii in "cooperativa" PCR, care n-au schimbat decat ce trebuia schimbat, pe ici pe colo, prin partile neesentiale. Tara duce o lipsa profunda de orientare politica, de cultura ideologica, alegatorul roman este un orfan care plange dupa "tatucul" atoate stiutor, iar V.V. Ponta este predestinat sa fie un "tata", intreaga sa campanie mizeaza pe "vom face", "vom mari", "vom da" etc. PSD stie ca romanul este un "naiv" care pune botul la fel de fel de promisiuni care de care mai trasnite. Un maestru gazetar afirma ca prin declaratia sa Traian Basescu l-a facut pe V.V. Ponta presedinte, eu nu cred ca asta a fost intentia marinarului, cred ca incearca din rasputeri sa nu iasa din sistem, invins de sistem, dar mi-e teama ca n-are cu cine lupta, "oastea" este prostita, iar adversarul este perfid, pentru ca mizeaza tocmai pe "naivitatea" romanilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Oct 2014, 03:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Oct 2014, 01:15 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2014, 01:24 PM) *
Da si?

Daca intre 1997 si 2001 Ponta a fost in acelasi timp si procuror, si ofiter acoperit SIE, inseamna ca a incalcat legea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2014, 02:08 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce moncher? si-a servit patria, atat ca procuror cat si ca ofiter "acoperit". Pana la urma cui ii pasa ca V.V. Ponta a fost sau n-a fost? La mine la bodega nimeni n-a plans dupa "acoperitul" Robert Turcescu, in schimb toti asteapta ca Traian Basescu sa fie judecat si condamnat. Toti urmaresc programele Antenelor, Digi Sport si XXL, se imbata din 2-3 pahare de "termopan", o licoare, cica facuta din plastic in amestec cu paie, rumegus, drojdie etc. Odata ingerata licoarea respectiva declansaza o isterie generala impotriva "demonului" Traian Basescu, feri doamne sa-i intrebi de ce-l urasc atat de mult pe "dictatorul", "diavolul pe pamant" etc. Este primejdios sa fi banuit ca esti basist. Odata in bodega a intrat un tanar cu o chitara pe umar, in gluma tanarul le-a zis ca el e basist. Cand situatia era pe cale sa degenereze le-a explicat tuturor ca el canta la chitara bass intr-o formatie, n-a fost convingator, dar a lasat un suspans in randul asistentei, timp in care a sters-o din bodega. Pana sa se dezmeticeasca pontistii, tanarul s-a facut nevazut, iar ei s-au intors sa-si continue dialogul despre viitorul Romaniei, condusa de V.V. Ponta, cum va fi judecat Traian Basescu impreuna cu Elena Udrea si toata clica de nenorociti care le-a luat ce le-a luat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Oct 2014, 02:57 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Oct 2014, 03:08 PM) *
De ce moncher? si-a servit patria, atat ca procuror cat si ca ofiter "acoperit".

A servit pe naiba.

Adica eu spun ca era ilegal sa fii in acelasi timp si procuror si agent, si tu ma intrebi de ce? Pentru ca asa era (si asa este legea).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2014, 03:17 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Oct 2014, 03:57 PM) *
....Pentru ca asa era (si asa este legea).

Da legea despre plagiat, ce zice moncher?

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Oct 2014, 03:20 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2014, 03:10 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Guvernantii au gasit sigur o comoara, altfel nu se explica marinimia cu care impart bani in stnga si-n dreapta. Cuvantul de ordine este "sa dam", "sa crestem" etc. se da din banul public pe toata linia, daca iese altul, desi e putin probabil, sa fie strans efectiv de gat de problemele sociale care au beneficiat de aceste dari. Ma tot intreb de unde or sa ia PSD-istii banii promisi! ce taxe si impozite mai inventeaza sa puna banii la loc. Dupa cum evolueaza in sondaje V.V. Ponta, pare ca nu are nicio problema cu plagiatul, spionajul, minciuna, razgandirea etc. romanul pune botul la putin, asta este cat se poate de clar, mai rau, este atat de naiv incat pune botul si la promisiuni iresponsabile.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Oct 2014, 06:32 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Pai cu vorbele astea goale isi pot castiga electoratul. Nu prea cred ca un astfel de candidat, dupa ce va prelua puterea, va da macar a cincea parte din ceea ce a promis. Nu vad de unde ar putea da rolleyes.gif ... dar nu ai ce sa faci. Lumea ii voteaza.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 04:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman