HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ucraina, O batalie pierduta?
Marduk
mesaj 8 Dec 2013, 10:20 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 7 Dec 2013, 03:38 PM) *
....Cine se pune la bursa ca ar exploata Etna, ca doar curge īn fiecare zi.....

Trebuie niste Romāni pe-aicea, ca ei stiu toate.

smile.gif Se pare ca exista deja un roman care s-a gandit la asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Dec 2013, 10:41 AM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da ? Cine ? E o diefernta da a fi gāndit si pregatit.
La fel ca Traian Vuia, Aurel Vlaicu. Idei aveau īn cap, dar nu prieteni cu bani.
Eu am auzit ieri ca a murit Iliescu. Un pic de atac de cord, a fost īn pat cu Paris Hilton, pe la ea prin hotel.
Gurile rele nu zic nimic, doar relatatii recente si foarte periculoase prinse de Paparazzi si Mafia, NSA, FBI, KGB, Mossad, le vezi pe CNN.
Dar īn rest, habar n-avem. Si e bine asa, ca SONY si-a bagat coada pe youtube si interzice tot.

(Era o gluma smile.gif dar la serios)

Acest topic a fost editat de Cla: 8 Dec 2013, 12:27 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2013, 10:44 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ieri la Kiev au fost in strada aprox. 200.000 de manifestanti. Nu stiu daca numarul este important, sunt multi? sunt putini? Ianucovici ar putea sa se scuze in fata lui Putin pentru deciziile viitoare impuse de presiunea strazii sau ar putea interveni in forta pentru a dispersa manifestantii si a calma situatia. Cel mai rau ar fi ca cei care sunt impotriva aderarii la CSI sa se intalneasca in strada cu cei care sustin aderarea Ucrainei la CSI.
ONU este preocupat de sitatia din Ucraina, indemnand la dialog intre manifestanti si guvern. Este oare pregatit Ianucovici si cei care il sustin, sa dialogheze cu manifestantii? Un eventual dialog nu ar avea decat 2 puncte, asocierea Ucrainei la UE sau aderarea acesteia la CSI. Ar mai exista o alta cale? Neutralitatea?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Dec 2013, 10:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dandanescu
mesaj 9 Dec 2013, 04:28 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2013, 12:44 AM) *
Este oare pregatit Ianucovici si cei care il sustin, sa dialogheze cu manifestantii?

sunt convins ca este, dar depinde de puterea manifestatiilor, ca sa fie luate in serios.
"Strada" a fost un factor important acum citiva ani, cu ocazia "revolutiei portocalii"
si intre timp oligarhii au avut timp destul sa se gindeasca ce e de facut in asemenea situatii.

Se pare ca guvernele ucrainiene par a fi in primul rind controlate de oligarhii locali,
fie ca sunt pro vest sau pro Rusia.
(cind Timoshenko a incercat ceva pe cont propriu, ceva ce afecteaza oligarhia locala,
a ajuns in pushcarie chiar daca USA, Germania, dar si Rusia cer sa fie eliberata!)

QUOTE
Un eventual dialog nu ar avea decat 2 puncte, asocierea Ucrainei la UE sau aderarea acesteia la CSI. Ar mai exista o alta cale? Neutralitatea?

Ar mai fi si calea indicata de Putin, negocieri tri-laterale intre Ucraina, UE si Rusia.
Varianta asta e cea respinsa de UE, care insista sa arate in felul asta ca
acordurile cu Ucraina sunt menite sa izoleze Rusia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2013, 07:05 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 9 Dec 2013, 04:28 PM) *
QUOTE
sunt convins ca este, dar depinde de puterea manifestatiilor, ca sa fie luate in serios...

Puterea manifestantilor nu va fi luata in serios, cata vreme armata si militia sprijina regimul lui Ianucovici.
QUOTE
Varianta asta e cea respinsa de UE, care insista sa arate in felul asta ca
acordurile cu Ucraina sunt menite sa izoleze Rusia
.

Parerea mea este ca dorinta de a izola Rusia este o gresala. Rusia incoltita este mai periculoasa, luata in serios devine prea mandra, dar pusa la treaba devine maleabila, abordabila, se poate discuta cu Rusia daca i se recunosc valorile si rolul istoric jucat in Europa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 10 Dec 2013, 12:32 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2013, 09:05 AM) *
Puterea manifestantilor nu va fi luata in serios, cata vreme armata si militia sprijina regimul lui Ianucovici.

deci puterea "strazii" e mica, dar totusi masuri excesive din partea politiei complica situatia oricarui guvern.
Sunt multe scheme in care singura speranta de a rasturna un guvern e
sa provoci dezordine si dupa aia sa ii invinuiesti, fie pe drept, fie pe nedrept,
pentru metodele folosite ca sa restabileasca ordinea.

QUOTE
Parerea mea este ca dorinta de a izola Rusia este o gresala. Rusia incoltita este mai periculoasa, luata in serios devine prea mandra, dar pusa la treaba devine maleabila, abordabila, se poate discuta cu Rusia daca i se recunosc valorile si rolul istoric jucat in Europa.


Acum faptul e consumat,
Rusia stie deja de mult timp ca nu obtii decit ceea ce poti sa iei,
nu ceea ce meriti, sau ce ti se pare tie ca meriti.

cred ca asa ceva se numeste Realpolitik, iar
Rusia avind parte din belsug de asa ceva, au cam invatat lectia.

Mi se pare ca USA chiar le-a explicat la un moment dat rusilor, dupa caderea zidului berlinez,
ca acum Rusia nu mai e adversar, asa cum erau sovieticii, dar nici partener - ci...
competitor strategic jamie.gif
mai clar de atita nici nu se putea rezuma situatia smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Dec 2013, 10:58 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Dec 2013, 07:05 PM) *
Parerea mea este ca dorinta de a izola Rusia este o gresala.

Desigur - dar este greseala Rusiei. Ea se izoleaza de restul lumii prin politica imperialista pe care o face.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Dec 2013, 11:37 AM
Mesaj #43


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Este greseala mondiala pe care a facut-o Rusia.
Chinezii au acaparat Piata Mondiala si Rusia se pierde prin Kamtshatka sau Novaia Zemlia.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Dec 2013, 12:35 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Una peste alta, UE a dat semnale puternice in sensul regandirii intregului Parteneriat Estic si a relatiei cu Rusia. La randul lor, rusii, rivali traditionali ai chinezilor, au facut pasi importanti pe linia apropierii de partenerul traditional al SUA din Extremul Orient.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Dec 2013, 01:35 PM
Mesaj #45


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Rusia cu SUA ?? rofl.gif Doar nu crezi serios ce scrii biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2013, 06:12 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 10 Dec 2013, 12:32 AM) *
QUOTE
... singura speranta de a rasturna un guvern e sa provoci dezordine...

Este necesara rasturnarea guvernului Ianovici? Europa poate sa existe fara Ucraina?
QUOTE
...Rusia stie deja de mult timp ca nu obtii decit ceea ce poti sa iei, nu ceea ce meriti, sau ce ti se pare tie ca meriti.

Eu cred ca niciodata umanitatea n-a facut nimic prea tarziu pentru a salvagarda pacea mondiala, zonala, locala. Rusia stie ca Europa n-o place, ca nu-i acorda atentia cuvenita. Cum ar trebui sa reactioneze Rusia pentru a-si capata locul printre puterile acestei lumi? Sa lase Ucraina in mainile Europei? Sa ceara ea insasi asocierea cu UE? Ce stat ca Rusia, marime, putere militara, pozitie geografica, resurse etc. ar da inapoi de la o confruntare diplomatica sau militara, cand este vorba de teritorii asupra carora a avut influenta timp de secole?
QUOTE
...USA chiar le-a explicat la un moment dat rusilor .... ca acum Rusia nu mai e adversar, asa cum erau sovieticii, dar nici partener - ci... competitor strategic....

Ti se pare corecta aceasta explicatie? E clar ca rusii stiu lectia asta inca de la revolutia bolsevica, doar ca lumea a evoluat de atunci. Eu nu sunt de acord cu monopolarismul, lumea a mai trecut prin asa ceva si nu i-a fost bine, bipolarismul sau multipolarismul, mi se par mai potrivite pentru pacea mondiala.


QUOTE(abis @ 10 Dec 2013, 10:58 AM) *
Desigur - dar este greseala Rusiei......

Doar a Rusiei. Ceilalti jucatori nu sunt vinovati cu nimic? Rusia este imperialista pentru ca isi apara influenta in niste zone ce i-au apartinut? Atunci Franta cum poate fi numita cand intervine in Libia, Ciad, Africa Centrala? pacificatoare? Interventiile USA in America Centrala si de Sud cum pot fi numite? De ce trebuie sa aratam doar catre Rusia? cand de fapt puterile europene fac ceea ce cred ca este bine sa faca in zona lor de influenta.

QUOTE(Cla @ 10 Dec 2013, 11:37 AM) *
.... Chinezii au acaparat Piata Mondiala....

Chinezii n-au acaparat nimic, in opinia mea, "Piata Mondiala" le-a fost practic data de USA, Europa si UK.

QUOTE(andra_v @ 10 Dec 2013, 12:35 PM) *
... rusii, rivali traditionali ai chinezilor, au facut pasi importanti pe linia apropierii de partenerul traditional al SUA din Extremul Orient.

Nu cred ca rusii au avut in chinezi niste "rivali traditionali". Au avut cateva "frecusuri" mai ales in perioada comunista. Consideri ca partenerul traditional din Extremul Orient al USA este China?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 10 Dec 2013, 08:26 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2013, 08:12 AM) *
Este necesara rasturnarea guvernului Ianovici? Europa poate sa existe fara Ucraina?

Ucraina e inca un pion in jocul global pentru dominatie,
dar ce mi se pare mie interesant e cit de tare e oligarhia (mafia...) locala,
foarte similar cu ce fac corporatiile vestice atunci cind nu sunt controlate suficient.

Deci intr-un fel, Ucraina ar fi un paradis rolleyes.gif corporatist, pentru unii,
iar pentru altii o distopie, in care
interesul public e complet neglijat de un guvern slab,
o marioneta la voia intereselor oligarhice/corporatiste locale,
indiferent daca inclina spre vest sau spre est.

Ca exemplu tipic ar fi situatia cu gazele cumparate/vindute in Ucraina
de acea corporatie ucraineana controlata de oligarhii locali,
de la care i s-a tras puscaria lui Timoshenko.
De acolo se vede destul de clar ca in Ucraina de azi nu prea conteaza nici interesul public,
nici ce guvern e la putere, ci doar interesele oligarhice.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 11 Dec 2013, 03:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Dec 2013, 02:15 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Dec 2013, 06:12 PM) *
Este necesara rasturnarea guvernului Ianovici?

Pentru ucrainieni, ar fi excelent.
QUOTE
Europa poate sa existe fara Ucraina?

Daca te referi la UE, bineinteles ca da...
QUOTE
Cum ar trebui sa reactioneze Rusia pentru a-si capata locul printre puterile acestei lumi?

Pe plan intern, sa respecte drepturile omului, de exemplu; pe plan extern, sa nu se mai amestece in politica tarilor vecine...
Si sa nu mai foloseasca gazul ca arma de santaj.
QUOTE
Ce stat ca Rusia, marime, putere militara, pozitie geografica, resurse etc. ar da inapoi de la o confruntare diplomatica sau militara, cand este vorba de teritorii asupra carora a avut influenta timp de secole?

Marea Britanie, de pilda.
QUOTE
Doar a Rusiei. Ceilalti jucatori nu sunt vinovati cu nimic?

Exact - doar a Rusiei.
QUOTE
Atunci Franta cum poate fi numita cand intervine in Libia, Ciad, Africa Centrala? pacificatoare?

Da.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Dec 2013, 03:38 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Dec 2013, 02:15 PM) *
QUOTE
..Pe plan intern, sa respecte drepturile omului, de exemplu; pe plan extern, sa nu se mai amestece in politica tarilor vecine...

E valabil si pentru altii care se dau mari democrati. Santajul politic si diplomatic este parte a jocului celor puternici, care-si apara interesele.
QUOTE
Marea Britanie, de pilda.

smile.gif Am postat un zambet, dar nu ma pot opri din ras.
QUOTE
Exact - doar a Rusiei.

Ca la gradinita, doar Ivan este de vina ca mingea a spart geamul in timpul unei miute. biggrin.gif
QUOTE
Da.

Da!!!??? Daca Rusia ar interveni maine in Kosovo ce-ar fi agresor sau pacificator? N-am gasit alt exemplu, dar ma mai gandesc.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Dec 2013, 04:19 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Dec 2013, 03:38 PM) *
Daca Rusia ar interveni maine in Kosovo ce-ar fi agresor sau pacificator?

Nu e razboi acolo ca sa pacifice Rusia ceva...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 11 Dec 2013, 04:34 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE
QUOTE
[vina e] Doar a Rusiei. Ceilalti jucatori nu sunt vinovati cu nimic?


Exact - doar a Rusiei.


Atitudinea asta e tocmai esenta umorului din emisiunile lui Stephen Colbert... rofl.gif

dar chiar sunt guverne si organizatii politice care judeca exact asa rolleyes.gif

Acestea au impresia ca puterea lor e suficienta
ca sa adopte si sa impuna altora dublul standard,
jocuri simpliste de genul "cei buni" vs "cei rai"
care nu rezista la analiza rationala mai profunda,
si pentru asta primesc in schimb razbunarea realitatii,
mai devreme sau mai tirziu.

Asa cum stim ca s-a intimplat cu sovieticii si ideologia lor,
nimeni nu e scutit de eshec atunci cind ignora realitatea. smile.gif

Alternativa este "realpolitik" ,
asa cum se vede acum si in Rusia,
dar metodele astea (din categoria realpolitik) nu le sunt deloc specifice numai rusilor,
desi adeseori se recunoaste stilul rusesc, mai "din topor".

Acest topic a fost editat de dandanescu: 11 Dec 2013, 04:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Dec 2013, 04:39 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate sa fie, era doar un exemplu. Eu zic ca prea s-a stabilit un stereotip in ceea ce priveste Rusia, rusii, exportatori de comunism, de imperialism etc. Sigur rusii au problemele lor, dar si altii sunt cam la fel, or mie nu-mi place sa-l arat pe altul cu degetul cata vreme si eu procedez la fel ca cel aratat. Nu mi se pare corect, inainte de orice trebuie sa analizam serios, ce au rusii bun vis-a-vis de americani si europeni, dupa care putem spune daca Ucraina sau ucrainienii au facut o alegere buna sau rea. Eu raman la opinia ca Ucraina era prea greu de digerat pentru UE, ceva ma face sa cred ca unii europeni chiar s-au bucurat ca Ianucovici n-a semnat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2013, 02:05 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Dec 2013, 04:39 PM) *
Sigur rusii au problemele lor, dar si altii sunt cam la fel, or mie nu-mi place sa-l arat pe altul cu degetul cata vreme si eu procedez la fel ca cel aratat.

Adica? Ce faci tu "ca rusii"?
QUOTE
inainte de orice trebuie sa analizam serios, ce au rusii bun vis-a-vis de americani si europeni

Nu te impiedica nimeni... Hai, spune: ce au rusii bun vis-a-vis de americani si europeni? Dpdv politic, desigur, ca despre asta vorbim, nu veni cu Puskin in discutie... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Dec 2013, 03:30 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Dec 2013, 02:05 PM) *
QUOTE
Adica? Ce faci tu "ca rusii"?

Beau vodka drunk.gif rofl.gif
QUOTE
.... ce au rusii bun vis-a-vis de americani si europeni? Dpdv politic, desigur, ca despre asta vorbim

De fapt discutam despre Ucraina, dar daca tot ai adus vorba, tinand cont ca unii ucrainieni s-au rusificat de-a lungul timpului, la fel ca unii moldoveni, fie. Dupa cum am mai declarat pe forum, mie imi place sa traiesc intr-o lume multipolara, nu-mi place sa traiaesc intr-o lume unipolara, si nici bipolara. Rusii au devenit in ultimii 20 de ani un fel dearbitru intre USA si China, o contrapondere la ambitiile hegemonice ale USA si NATO. Nu vreau pur si simplu ca lumea sa fie condusa de o singura putere, daca maine in USA se instaureaza o dictatura fascista? nu e posibil? cine stie exact ce se intampla in viitor? sau invers, daca Rusia devine fascista sau se intoarce la comunism? Eu cred ca cei care-si inchipuie ca vor ingenunchia Rusia, pe rusi, ar trebui sa se gandeasca de doua ori, sa citeasca istoria acestui popor, USA si mai ales Europa trebuie sa invete sa traiasca cu Rusia asa cum este. Nu trebuie minmalizat factorul religios, exploatat cat se poate de bine de Putin, ortodoxia a castigat in ultimi ani in Rusia o putere fantastica. Un popor credincios, oricarui "simbol", comunism, fascism, religios etc. este mult mai greu de schimbat de invins. Din UE, in opinia mea doar germanii si poate suedezii se poarta cu rusii exact asa cum trebuie sa se poarte toti ceilalti. Nu vreau sa se creada ca as fi filorus, dar trebuie sa fim corecti in aprecierile noastre chiar si atunci cand vorbim de dusmani.
QUOTE
... nu veni cu Puskin in discutie...

Ok, ce zici de Dostoievski?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Dec 2013, 01:31 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2013, 03:30 PM) *
unipolara, si nici bipolara. Rusii au devenit in ultimii 20 de ani un fel dearbitru intre USA si China, o contrapondere la ambitiile hegemonice ale USA si NATO. Nu vreau pur si simplu ca lumea sa fie condusa de o singura putere, daca maine in USA se instaureaza o dictatura fascista? nu e posibil? cine stie exact ce se intampla in viitor?

Daca in SUA apare o dictatura fascista, ne vor apara rusii de americani. Uite de-aia e bine ca Rusia sa fie o super-putere rofl.gif

Marduk, trebuie sa recunosc: ai mintea tare odihnita! thumb_yello.gif

QUOTE
mie imi place sa traiesc intr-o lume multipolara, nu-mi place sa traiaesc intr-o lume unipolara, si nici bipolara

Deci e rau sa traim intr-o lume democratica si toleranta, in care drepturile altora sunt respectate, e bine sa existe si state care duc o politica represiva in interior si agresiva in exterior, ca Rusia, China, de ce nu poate si Coreea de Nord...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2013, 06:44 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Dec 2013, 01:31 PM) *
QUOTE
Daca in SUA apare o dictatura fascista, ne vor apara rusii de americani....

Cine poate sti?
QUOTE
Uite de-aia e bine ca Rusia sa fie o super-putere

Rusia va ramane o putere mondiala cu voia sau fara voia Occidentului.
QUOTE
...trebuie sa recunosc: ai mintea tare odihnita!

Daca-ti inchipui ca mintea mea e mai odihnita decat a ta, te inseli. Diferenta intre mine si tine este ca eu vad lucrurile diferit, lumea nu se va schimba nici cum vreau eu nici cum vrei tu, ea are drumul ei, noi suntem doar spectatori antrenati cand si cand de mediul in care traim.
QUOTE
Deci e rau sa traim intr-o lume democratica si toleranta, in care drepturile altora sunt respectate...

Nu, nu este rau, dar vreau sa-ti atrag atentia ca USA si UE, nu detin monopolul binelui, al drepturilor omului, al tolerantei. Daca in UE exista democratie si drepturile omului sunt respectate, USA s-ar putea sa nu fie chiar atat de democarta pe cat pare. Rusia si China mai au de parcurs etape importante in drumul catre democratie, dar schimbarile ce au avut loc in aceste tari in ultimii 15 ani sunt promitatoare. China nu poate sa ofere democratie ..... rapid are totusi o populatie de aproape 2 miliarde de oameni, orice slabiciune a statului se poate transforma intr-o catastrofa.


Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Dec 2013, 08:11 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 14 Dec 2013, 06:21 AM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(abis @ 13 Dec 2013, 03:31 AM) *
Deci e rau sa traim intr-o lume democratica si toleranta, in care drepturile altora sunt respectate, e bine sa existe si state care duc o politica represiva in interior si agresiva in exterior, ca Rusia, China, de ce nu poate si Coreea de Nord...


Nu e deloc rau,
de aia imi pare bine ca Eduard Snowden (fostul contractor de la NSA) a primit azil in Rusia. ohyeah.gif
si Julian Assange (wikileaks) a primit azil politic la ambasada Ecuadorului din UK. thumb_yello.gif

In schimb imi pare rau ca in anii '65-'66 USA, UK si Australia au sprijinit
masacrarea (uciderea extra-judiciara, fara proces legal) a cel putin 500ooo de suspecti simpatizanti comunisti, in Indonezia.
Unii au impresia ca asemenea masuri numai Stalin si Hitler ar putea sa aprobe, dar din pacate nu-i asa.

...sau lovitura de stat din Iran, in '53, in care
un guvern Iranian democratic si secular (Mosaddeq) a fost inlaturat
pentru a fi inlocuit cu un regim autoritar, extrem de brutal, care servea interesele economice anglo-americane.
Asta a fost prima (dar nu singura) operatiune CIA cu un dramatic efect "blowback" - consecinte neintentionate -
care inca si azi ramin nerezolvate.

...nici nu mai amintesc de Guatemala, Salvador, Honduras, Chile si alte tari latino americane,
unde CIA a sprijnit campanii masive de intimidare si asasinate politice,
in numele luptei anti-comuniste, dar si in sprijinul intereselor economice din zona.

...realitatea e in culori sau poate doar in tonuri de gri, dar sigur nu e in alb/negru...

Acest topic a fost editat de dandanescu: 14 Dec 2013, 06:24 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Dec 2013, 03:21 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 14 Dec 2013, 06:21 AM) *
Nu e deloc rau, de aia imi pare bine ca
Eduard Snowden a primit azil in Rusia.
Julian Assange a primit azil politic la ambasada Ecuadorului din UK......
...realitatea e in culori sau poate doar in tonuri de gri, dar sigur nu e in alb/negru...

thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2013, 01:59 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dandanescu @ 14 Dec 2013, 06:21 AM) *
de aia imi pare bine ca Eduard Snowden (fostul contractor de la NSA) a primit azil in Rusia

Nu e primul

Ce mi-as fi dorit sa fi intervenit SUA si la noi, inainte de '89, cum a intervenit in alte parti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 16 Dec 2013, 05:44 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(abis @ 16 Dec 2013, 03:59 AM) *
Ce mi-as fi dorit sa fi intervenit SUA si la noi, inainte de '89, cum a intervenit in alte parti...


Multi au dorit, inca de la WW2, cind USA a cedat sovieticilor multe tari europene.
Cum crezi ca ar fi trebuit sa intervina USA dupa aia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2013, 10:02 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 16 Dec 2013, 05:44 PM) *
... cind USA a cedat sovieticilor multe tari europene....

USA n-a cedat nimic si-au impartit sferele de influenta nimic mai mult. Totul s-a facut matematic, tovaraseste si la buna intelegere, in procente exacte. Exemplu: in Romania americanii si englezii au acceptat 10%, alegand la schimb Grecia unde rusii au primit 10%. Ce s-a intamplat pe urma: in Grecia unde partidul comunist era puternic, a urmat un razboi civil, pe care lumea l-a uitat, urmat de un exod al comunistilor greci catre tarile din estul Europei si Rusia. In Romania unde comunistii aproape ca nu existau, rusii au fost nevoiti sa exporte "comunisti" pentru a sovietiza tara, dar n-a fost razboi civil, cativa partizani redusi repede la tacere in rest liniste. Dar sa revenim la Ucraina. Eu continui sa cred ca ucrainienii vor primi doar vorbe de la occidentali, asa cum au primit si romanii dupa WW2. USA si UE n-au interese majore in Ucraina, tara este divizata si risca un razboi civil, pe care nu-l vor nici rusii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2013, 10:51 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dandanescu @ 16 Dec 2013, 05:44 PM) *
Multi au dorit, inca de la WW2, cind USA a cedat sovieticilor multe tari europene.
Cum crezi ca ar fi trebuit sa intervina USA dupa aia?

SUA nu a cedat ceva ce avea; tarile respective erau deja ocupate de sovietici iar America nu era pregatita sa inceapa un nou razboi mondial pentru a le elibera. Nu avea nici resursele sa atace URSS, nici opinia publica americana (ca la ei, spre deosebire de Rusia, chiar conteaza ce vrea poporul) nu ar fi acceptat un nou razboi, mai lung si mai devastator. SUA nu avea ce face altceva decat sa salveze ce se putea, Grecia de pilda.

Mi-as fi dorit sa ne scape americanii sau oricine altcineva de rusi, de sovietici, de comunisti, insa acest lucru nu era realizabil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Dec 2013, 10:55 AM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2013, 12:02 AM) *
Eu continui sa cred ca ucrainienii vor primi doar vorbe de la occidentali, asa cum au primit si romanii dupa WW2. USA si UE n-au interese majore in Ucraina, tara este divizata si risca un razboi civil, pe care nu-l vor nici rusii.


UE are atitea probleme interne incit nu are nevoie de si mai multe, cel putin nu pe moment si nu in urmatoarea decada.

In schimb Ucraina , ca si Georgia, sunt interese strategice pentru americani.
Asta desigur nu inseamna ca Ucrainienii vor primi ceva util lor, ci doar ca
vor fi sprijiniti oricind va fi posibil, sa actioneze contra intereselor rusesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2013, 11:07 AM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum adica "nu inseamna ca ucrainienii vor primi ceva util lor"?

Tu si marduk faceti pe avocatul diavolului, e usor sa faci pe negativsitul fara sa ai habar de subiect. De ex. sa faci efortul sa te informezi si sa afli ce contine acordul de asociere pe care presedintele ucrainiean a refuzat sa il semneze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Dec 2013, 11:33 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(abis @ 17 Dec 2013, 12:51 AM) *
SUA nu a cedat ceva ce avea; tarile respective erau deja ocupate de sovietici iar America nu era pregatita sa inceapa un nou razboi mondial pentru a le elibera. Nu avea nici resursele sa atace URSS, nici opinia publica americana (ca la ei, spre deosebire de Rusia, chiar conteaza ce vrea poporul) nu ar fi acceptat un nou razboi, mai lung si mai devastator. SUA nu avea ce face altceva decat sa salveze ce se putea, Grecia de pilda.


Asa este, SUA nu putea sa cedeze ce nu avea.
Totusi SUA a recunoscut formal dominatia sovietica in RO, desi
apoi a continuat cu razboiul rece, in care
RO ca si alte tari din sfera sovietica erau bombardate cu propaganda.
Deci pentru americani, RO era un cimp de lupta in razboiul rece,
si ca orice cimp de lupta rezulta in devastare, chiar daca era un razboi rece!

QUOTE
Mi-as fi dorit sa ne scape americanii sau oricine altcineva de rusi, de sovietici, de comunisti, insa acest lucru nu era realizabil.

Normal, erau prea putini cei care aprobau dominatia sovietica.
Dar sa nu uitam ca la fel cum rusii sunt prea puternici si prea aproape ca sa nu fie temuti in RO,

au fost si inca mai sunt numeroase alte tari in exact aceeasi situatie neplacuta vis-a-vis de americani,
care sunt o putere globala! (singura)
In aceste "banana-republics" statul de drept e slab (iar in trecut erau controlate de regimuri autoritare, brutale),
practic lasind mina libera unor corporatii care nu respecta drepturile omului mai mult ca sovieticii.

RO a gasit de fapt de mult metoda potrivita cu pozitia sa geografica;
si anume schimbarea aliantelor dupa cum este convenabil pe moment,
folosind avantajos, atunci cind e posibil, schimbarile in raportul de forte dintre puterile straine. thumb_yello.gif
Natiunile nu au prieteni, ci doar interese. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2013, 01:23 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dandanescu @ 17 Dec 2013, 11:33 AM) *
Totusi SUA a recunoscut formal dominatia sovietica in RO, desi
apoi a continuat cu razboiul rece, in care
RO ca si alte tari din sfera sovietica erau bombardate cu propaganda.

Pe vremea aia era maximul din ce se putea face.
QUOTE
au fost si inca mai sunt numeroase alte tari in exact aceeasi situatie neplacuta vis-a-vis de americani,
care sunt o putere globala! (singura)

Mie mi-ar placea sa fim intr-o situatie de genul ala. Mai bine decat cu Iliescu, Nastase ori Ponta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2013, 04:26 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 Dec 2013, 10:51 AM) *
QUOTE
... SUA nu avea ce face altceva decat sa salveze ce se putea, Grecia de pilda.

Pai vezi ca nu sti moncher, britanicii au fost cei care au cerut 90% influenta in Grecia, mai iexact domnul Churchill. USA avea interes strategic in Turcia si a obtinut ce-a vrut de la rusi si britanici. Imparteala s-a facut la Ialta, pentru Europa si la Teheran pentru Asia.
QUOTE
Mi-as fi dorit sa ne scape americanii sau oricine altcineva de rusi, de sovietici, de comunisti..

Io mi-as fi dorit sa ne scape romanii, dar nu s-a putut, pentru ca ne-a fost frica, Carol al II lea mentioneaza intr-o scrisoare celebra, cum s-au comportat politicienii romani fata de ultimatumul sovietic. Cand regele i-a indemnat sa lupte impotriva rusilor, politicienii si-au lasat compatriotii, pe basarabeni in ghiarele rusilor, doar pentru a-si salva averile si "linistea". Imagineaza-ti cum ar fi aratat istoria daca romanii isi aparau tara, la fel cum au facut finlandezii.



QUOTE(dandanescu @ 17 Dec 2013, 10:55 AM) *
... In schimb Ucraina , ca si Georgia, sunt interese strategice pentru americani....

Care ar fi interesul strategic al USA in Ucraina? in afara teritoriului tampon castigat intre Prut si Nipru nu vad alt ceva. Ca sa nu mai amintesc de presiunea ce s-ar pune pe rusi prin aceasta miscare, dar mai ales ce raspuns ar putea da acestia acestor presiuni.

QUOTE(abis @ 17 Dec 2013, 11:07 AM) *
.... e usor sa faci pe negativsitul fara sa ai habar de subiect....

Recunosc ca n-am citit acordul de asociere, dar ce poate contine un acord? Ianukovici n-a semnat pentru ca rusofilii nu vor ca "democratia" occidentala sa ajunga la Kiev, sa fie eliberata Timosenko, sa-si piarda o parte din suveranitate etc. Daca ai un link cu acest acord tradus in limba romana, te-as ruga sa postezi. Daca sunt logic inseamna ca sunt negativist, avocat al diavolului? Ce crezi tu ca Rusia o sa tina cont de UE la nesfarsit? ca lui Putin ii este frica de NATO sau USA? Cata vreme UE si USA se vor amesteca in "ograda" Rusiei ai sa-i vezi si pe rusi prin "ograda" americanilor, prin Venezuela, poate Argentina, Bolivia etc. Ce fac americanii pot face si rusii, e acelas mod de a stapanii lumea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 17 Dec 2013, 09:02 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2013, 06:26 AM) *
Care ar fi interesul strategic al USA in Ucraina? in afara teritoriului tampon castigat intre Prut si Nipru nu vad alt ceva. Ca sa nu mai amintesc de presiunea ce s-ar pune pe rusi prin aceasta miscare, dar mai ales ce raspuns ar putea da acestia acestor presiuni.

Presiunea asupra Rusiei e deja un bun motiv de a justifica interesul american in Ucraina.
Orice ar face rusii acolo, sub presiune, ar avea shanse de a fi privit foarte critic de comunitatea globala,
si oricum i-ar tine pe rusi ocupati si cu resurse blocate in zona respectiva,
in loc sa le desfasoare altundeva.

In plus mai este si locatia geografica, in calea resurselor energetice venite din Rusia si de la Marea Caspica,
asa ceva are mare importanta strategica pentru oricine poate sa controleze tranzitul energetic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2013, 10:41 AM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Dec 2013, 04:26 PM) *
Pai vezi ca nu sti moncher, britanicii au fost cei care au cerut 90% influenta in Grecia, mai iexact domnul Churchill. USA avea interes strategic in Turcia si a obtinut ce-a vrut de la rusi si britanici.

Marduk, nu prea cred ca stii tu ceva ce eu nu stiu deja in ceea ce priveste istoria....

Rusii au avut 100% influenta oriunde au intrat cu Armata Rosie, indiferent de intelegerile anterioare. Si influenta spre zero, exceptand poate partidele comuniste pe care le stipendau in tarile respective, acolo unde Armata Rosie nu a ajuns.
Cu o mica exceptie...
QUOTE
Carol al II lea mentioneaza intr-o scrisoare celebra, cum s-au comportat politicienii romani fata de ultimatumul sovietic. Cand regele i-a indemnat sa lupte impotriva rusilor, politicienii si-au lasat compatriotii, pe basarabeni in ghiarele rusilor, doar pentru a-si salva averile si "linistea"

Ma faci sa rad. Carol poate sa scrie orice post-factum... Carol era un rege-dictator si ce voia el, aia se facea.
QUOTE
Imagineaza-ti cum ar fi aratat istoria daca romanii isi aparau tara, la fel cum au facut finlandezii.

Cum ar fi aratat? Nu stiu. Spune-mi tu.
QUOTE
Daca sunt logic inseamna ca sunt negativist, avocat al diavolului?

Logic?! Nu esti. Doar ti se pare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Dec 2013, 03:57 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.vice.com/ro/read/fotografiile-i...?Contentpage=-1


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman