HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V  « < 31 32 33 34 35 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ucraina, O batalie pierduta?
Diogene
mesaj 25 Jul 2014, 09:33 AM
Mesaj #1121


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Granițele Ucrainei sunt o mârșăvie creată de fostul regim sovietic. Ele trebuie ajustate, cum au fost și vor fi ajustate alte mârșăvii ale erei sovietice.

Foarte mulți ucraineni au moștenit din epoca sovietică, sau au preluat de la părinți, adevărate atitudini monstruoase față de compatrioții lor.

Acest topic a fost editat de Diogene: 25 Jul 2014, 09:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2014, 10:04 AM
Mesaj #1122


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Diogene @ 25 Jul 2014, 10:33 AM) *
Granițele Ucrainei sunt o mârșăvie creată de fostul regim sovietic. Ele trebuie ajustate, cum au fost și vor fi ajustate alte mârșăvii ale erei sovietice.

Granitele oricarui stat sunt o marsavie.

Daca ii intrebi pe unguri, asta iti spun despre granita cu Romania.
Daca ii intrebi pe bulgari, asta iti spun si ei despre granita cu Romania.
Daca ii intrebi pe germani, asta iti spun despre granita cu Franta ori Polonia.
Daca ii intrebi pe polonezi, asta iti spun despre granita cu Belarus.
Daca ii intrebi pe greci, asta iti spun despre granita cu Turcia.
Daca ii intrebi pe finlandezi, asta iti spun despre granita cu Rusia.

Si asa fiecare poate sa iti spuna ca este nemultumit de propriile granite. Daca fiecare se apuca sa isi faca singur dreptate, prin forta armelor, avem un razboi generalizat si interminabil in toata Europa. Tocmai de aceea prin Acordurile semnate la Helsinki si prin Pactul de stabilitate in Europa, semnat la Paris, in 1995, frontierele europene au fost garantate, asa cum au fost stabilite la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial. Frontierele se pot modifica doar prin acordul liber al statelor implicate.


QUOTE
Foarte mulți ucraineni au moștenit din epoca sovietică, sau au preluat de la părinți, adevărate atitudini monstruoase față de compatrioții lor

La ce anume te referi?

Acest topic a fost editat de abis: 25 Jul 2014, 10:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 25 Jul 2014, 10:24 AM
Mesaj #1123


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(abis @ 25 Jul 2014, 10:04 AM) *
.
La ce anume te referi?

La faptul că nu se respectă opțiunile oamenilor. Oamenii economia est-ucraineană nu erau pregătiți pentru ridicarea vămilor cu UE. Yanukovich nu a spus că nu semnează, a spus că-l costă (atitudinea nu a plăcut la Moscova). Dă-i în ăia mă-sii ucrainieni! Ce dacă-i costă! Îi prostim noi să nu înțeleagă acest lucru. Băgăm rusofobie și antiputinism la greu.

Adică ce economie de piață, ce concurență loaială? Minciuna, propaganda, cumpărarea de politicieni corupți aduce mai mare câștig.


Iar ideea că toate granițele au probleme de amplasament sau de natură a graniței (cine conduce din afară peste granițe) este ca răspunsul lui Iliescu când a fost acuzat că a fost comunist: „toți am fost membrii de partid”.

Acest topic a fost editat de Diogene: 25 Jul 2014, 10:26 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jul 2014, 10:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2014, 10:28 AM
Mesaj #1124


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Diogene @ 25 Jul 2014, 11:24 AM) *
La faptul că nu se respectă opțiunile oamenilor.

Pai oamenii - ucrainienii, adica - voiau in marea lor majoritate sa fie semnat acordul cu UE. Inclusiv cei din est.

http://www.timpul.md/articol/(sondaj)-59-d...eana-45425.html

Decl, cel care nu a respectat optiunile oamenilor a fost Ianucovici. Iar acum, Rusia este cea care nu respecta optiunea cetatenilor Ucrainei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2014, 12:00 PM
Mesaj #1125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2014, 09:39 AM) *
In discutia de aici, conteaza parerile fiecaruia dintre participanti...

blink.gif Chiar conteaza? unde? cum? s-a dat in folosinta "constiinta colectiva" si eu nu stiu?
QUOTE
... Ce anume este "realitatea", ce spune Academia sau ce se intampla cu adevarat?

Numai Academia deformeaza realitatea? eu cred ca cel mai mare deformator al realitatii este religia, oricare ar fi aceasta. Deci realitatea conteaza mai putin, conteaza cei ce fac realitatea, pe care o folosesc cum cred ei de cuvinta
QUOTE
Cum naiba sa nu fie... Ar fi aceeasi tara, acelasi popor...

Pai vezi moncher ca nu este asa, rusul e rus si suedezul este suedez, daca rusul ar fi ca suedezul n-ar mai fi rus, ar fi suedez. Fiecare popor are trasaturile sale caracteristice, la care ajung la un moment dat sa-l reprezinte si nu ma refer aici la stereotipuri.
QUOTE
Am aceeasi aversiune fata de orice incalcare a normelor de conduita...

Ai scris ceva si despre avionul iranian doborat din gresala de americani? ca tot vorbim de avioane doborate.
QUOTE
...totusi Bush nu a anexat parti din Irak, si totusi Bush lupta impotriva unui dictator sangeros...

N-avea de ce, a luat Irakul cu totul. Cat despre Sadam, Gaddafi si Assad nu pot decat sa constat ca interventia occidentalilor aproape au distrus tarile respective.
QUOTE
nu ca acum, unde Rusia lupta impotriva unui popor care nu vrea altceva decat sa fie lasat in pace sa-si aleaga singur destinul...

Ucraina are o minoritate rusa puternica, ar fi trebuit inainte de a lua o hotarare majora, care ar putea afecta minoritatile sa le intrebe daca vor sau nu, sa negocieze cu ele etc.
QUOTE
Uite o reactie oficiala:...

Slabuta, in opinia mea, asa facuta pentru media, "pulime" etc. USA trebuie sa puna presiune pe UE daca vrea sa-si arate muschii de jandarm mondial, sa-i convinga pe occidentali sa lase afacerile deoparte si s-ai penalizeze pe rusi, economic, tehnologic, financiar etc. Dar UE vede in Rusia o vaca de muls, cum sa renunte UE la vaca care-i da lapte?
QUOTE
Fals! In conflictul din Ucraina, Rusia inarmeaza masiv separatistii, insa occidentalii NU au trimis arme trupelor guvernamentale

Corect, occidentalii trimit arme rusilor, porthelicoptere, motoare, transportoare, etc. iar rusii sunt obligati sa-si ajute conationalii, doar nu vrei sa-i lase la mana ucrainienilor. Tu nu i-ai ajuta pe romanii din Valea Timocului daca ti-ar cere sa-i ajuti?
QUOTE
Omul este supus greselii, asta e natura umana... uite ca [b]rusii le-au dat separatistilor lansatorul de rachete impreuna cu personalul care il deserveste, dar nu l-au conectat la "sistemul lor integrat" si de-asta au tras ca tampitii intr-un avion....

Exista un "barosan" care a declarat si acuzat oficial Rusia ca le-a dat rebelilor un sistem BUK? n-am auzit, e posibil ca lansatorul sa fi fost luat de separatisti de la armata ucraineana, din Crimea. Daca rusii le-au dat o astfel de arma cu tot cu militarii care deserveau complexul, sa suporte consecintele conform cu legea internationala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2014, 12:22 PM
Mesaj #1126


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2014, 01:00 PM) *
Numai Academia deformeaza realitatea?

ohno.gif

Era doar un exemplu ca sa intelegi ca una este realitatea, alta este pozitia unei comisii ori a unui comitet, oricata autoritate ar avea... Nu rezolutiile Consiliului de Securitate creaza realitatea, ci realitatea exista indiferent de pozitia Consiliului. Asa cum indiferent de pozitia Academiei, obiecte mai grele chiar zboara (exemplul este unul real, din Franta secolului XIX). Indiferent ce spune ori nu spune Consiliul de Securitate, realitatea este ca Rusia trimite arme si soldati in Ucraina.

QUOTE
Fiecare popor are trasaturile sale caracteristice, la care ajung la un moment dat sa-l reprezinte

Fals. Popoarele nu au "trasaturi" ci numai indivizii.

QUOTE
Ai scris ceva si despre avionul iranian doborat din gresala de americani?

Nu aveam cont pe Han cand s-a intamplat asta. Mi-am facut contul la vreo opt ani dupa evenimentul ala. Nu-mi aduc aminte daca am scris sau nu ulterior.

QUOTE
N-avea de ce, a luat Irakul cu totul.

Da? Este Irakul unul dintre statele componente ale SUA? Nu stiam.

QUOTE
Ucraina are o minoritate rusa puternica, ar fi trebuit inainte de a lua o hotarare majora, care ar putea afecta minoritatile sa le intrebe daca vor sau nu

De ce? Romania a intrebat minoritatea maghiara sau roma daca este de acord ca Romania sa adere la UE si NATO? Au minoritatile nationale drept de veto atunci cand este vorba despre o astfel de decizie a unui stat?

QUOTE
Slabuta, in opinia mea

Mutarea Stachetei, cum ziceam:
- intai spui ca nu reactioneaza nimeni; cand iti arat ca reactioneaza, vrei reactii de la "barosani"
- cand iti arat reactii de la "barosani", vrei reactii oficiale
- cand iti arat reactii oficiale de la "barosani" zici ca sunt slabe
Pe tine, indiferent ce ti se spune, nu te multumeste nimic si vii mereu cu cereri noi.

QUOTE
rusii sunt obligati sa-si ajute conationalii, doar nu vrei sa-i lase la mana ucrainienilor

Nu ii obliga nimeni...
De ce sa nu ii lase? Ucrainienii nu le-au facut nimic rau minoritarilor.Dimpotriva! Rusii din Ucraina aveau mai multe drepturi decat cei din Rusia...

QUOTE
Exista un "barosan" care a declarat si acuzat oficial Rusia ca le-a dat rebelilor un sistem BUK? n-am auzit

SUA.


later edit: Dedicatie speciala pentru Cla

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...zate-rebeli.htm

Acest topic a fost editat de abis: 25 Jul 2014, 03:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2014, 03:20 PM
Mesaj #1127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2014, 01:22 PM) *
...Era doar un exemplu ca sa intelegi ca una este realitatea, alta este pozitia unei comisii ori a unui comitet, oricata autoritate ar avea...

Moncher din nefericire realitatea este alta, iar tu sti perfect in ce consta o pozitie oficiala a unui consiliu, ori care ar fi acesta.
QUOTE
Fals. Popoarele nu au "trasaturi" ci numai indivizii.

Adevarat. Popoarele sunt formate din indivizi.
QUOTE
Nu aveam cont pe Han cand s-a intamplat asta...

Nu-i timpul trecut sa scri ceva despre cazul asta, rusi zic ca seamana.
QUOTE
Da? Este Irakul unul dintre statele componente ale SUA?

Irakul este un aliat al USA, poporul irakian ajuta poporul frate american cu petrol. Asta stiai?

QUOTE
De ce? Romania a intrebat minoritatea maghiara sau roma daca este de acord ca Romania sa adere la UE si NATO?

Nu, dar tocmai in asta consta ciudatenia, ca atunci cand am vrut sa-l demitem pe Basescu s-a facut referendum, dar intr-o problema serioasa ca UE-NATO politicienii n-au vrut referendum.
QUOTE
... Au minoritatile nationale drept de veto atunci cand este vorba despre o astfel de decizie a unui stat?

Drept de veto nu, dar sa fie consultati cred ca au tot dreptul.
QUOTE
Nu ii obliga nimeni...

Ii obliga Maica Rusia, religia ortodoxa, istoria comuna etc.
QUOTE
Pe tine, indiferent ce ti se spune, nu te multumeste nimic ....

rofl.gif Cine vorbeste.
QUOTE
SUA.

A declarat, acuzat Obama sau Biden ca separatistii au un sistem BUK de la rusi? un link te rog.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jul 2014, 04:23 PM
Mesaj #1128


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2014, 04:20 PM) *
Moncher din nefericire realitatea este alta, iar tu sti perfect in ce consta o pozitie oficiala a unui consiliu, ori care ar fi acesta.

Exact - si stiu ca indiferent ce spune ori nu spune ONU, realitatea din teren este cea pe care ti-am spus-o: rusii trimit arme si luptatori in Ucraina.
QUOTE
Popoarele sunt formate din indivizi

Din indivizi diferiti intre ei.
QUOTE
Nu-i timpul trecut sa scri ceva despre cazul asta, rusi zic ca seamana.

Rusii bat campii.
In cazul avionului iranian, americanii au recunoscut ca au tras, ca sistemele lor electronice au confundat avionul cu unul militar; nu si-au sters urmele; au platit despagubiri familiilor victimelor.
In cazul avionului doborat de rusi: rusii nu au recunoscut ca au tras, au dat vina pe ucrainieni; au incercat sa compromita ancheta mutand epava avionului si aducand resturi de la alte avioane in zona, au mutat cadavrele, au facut dezastru la locul unde a cazut; au jefuit cadavrele de carduri, bani, telefoane, bijuterii.
QUOTE
Nu

Atunci?!
QUOTE
Drept de veto nu, dar sa fie consultati cred ca au tot dreptul

Ti-am aratat ca si in estul Ucrainei majoritatea voia integrarea. Vezi putin mai sus, in raspunsul dat lui Diogene.
QUOTE
A declarat, acuzat Obama sau Biden ca separatistii au un sistem BUK de la rusi?

Pe bune, tu chiar nu stii nimic... dar continui sa vorbesti fara sa te documentezi... ohmy.gif

John Kerry a facut-o
http://www.dcnews.ro/mh17-avion-doborat-in...iei_449190.html

In plus, chiar si separatistii au recunoscut.

http://europeanul.org/stiri-de-ultima-ora/...au-rachete-buk/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2014, 05:05 PM
Mesaj #1129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jul 2014, 05:23 PM) *
...indiferent ce spune ori nu spune ONU, realitatea din teren este cea pe care ti-am spus-o...

Moncher, cui ii pasa de ce spui tu si eu? ONU, UE-NATO, Rusia, USA nu dau doi bani pe afirmatiile tale, pe ceea ce crezi tu sau eu.
QUOTE
Din indivizi diferiti intre ei.

Corect dar majoritatea ...........
QUOTE
Rusii bat campii...

Nu bat campii se folosesc de un precedent.
QUOTE
....rusii nu au recunoscut ca au tras, au dat vina pe ucrainieni...

Nu sunt de acord cu ce-au facut rebelii rusi, in aceasta tragedie, dar nu pot inca sa cred ca Putin, guvernul rus controleaza nemernicia asta. Eu inclin sa cred ca Rusia nu-i poate controla pe acesti rebel, nu asa cum isi doreste USA, nu-i poate ucide, desfiinta, aresta, pentru ca rusul de rand ii vede ca pe niste eroi. Chiar daca Putin ar vrea sa faca ceva in directia pe care o doreste USA, UE-NATO, risca sa provoace furia rusilor si probabil sa piarda puterea in favoarea unui grup politic radical care ar declansa un razboi.
QUOTE
Ti-am aratat ca si in estul Ucrainei majoritatea voia integrarea....

Sondajul ramane sondaj, nu-i ca referendumul.
QUOTE
John Kerry a facut-o

Kerry nu-i un "barosan" este angajatul unor "barosani" sa-l aud pe Obama, Merkel & Co si mai discutam. Pe de alta parte limbajul, vocabularul lui Kerry este unul diplomatic, asa si trebuie sa fie, care nu spune decat generalitati.
QUOTE
In plus, chiar si separatistii au recunoscut.

Aleksandr Khodakovsky:“Ştiam că a fost adus un sistem Buk. Mi s-a spus atunci că acest Buk a fost trimis republicii populare Lugansk. Eram la curent cu prezenţa acestei baterii. Cred că după aceea a fost trimisă acolo de unde a fost adusă, în scopul de a îndepărta dovada prezenței sale”
Ma asteptam sa zica direct, ceva, dar dupa cum vezi stie sa vorbeasca, nu-i un razvratit din randul rebelilor, poate doar un om indignat de pierderile de vieti omenesti inutile.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Jul 2014, 09:29 PM
Mesaj #1130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Coruptia de la Kiev incepe sa se reverse.

Astazi am urmarit o stire televizata unde se arata ca puterea de la Kiev se dezagrega din cauza coruptiei, se arata ca grupul Porosenko infuleca totul iar ceilalti au devenit frustrati.

Premierul Ucrainei si mai multe partide isi retrag sustinerea pt. Porosenko si masurile acestui grup.

Premierul s-a rastit in rada suprema spunand ca Ucraina este in colaps economic, ca nu mai au combustibil pt. blindatele trimise in estul tarii, ca nu au bani sa plateasca pensile de urmas famililor militarilor decedati, nu prea mai au bani nici pt. salarii in general, ca situatia e grava.

Mai pe scurt se pare ca Ucraina intelege ca oricum va pierde razboiul si ca ar incerca sa dreaga busuiocul cumva si sa-i imbuneze pe rusi, probabil ar incerca negocieri cu separatistii, le-ar da chiar statut federativ in Donetk si Lugansk, s.a.m.d, doar sa nu se rupa de Ucraina si probabil asteapta cumva si ceva compensatii de la Rusia.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 25 Jul 2014, 10:48 PM
Mesaj #1131


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(gigip @ 24 Jul 2014, 10:51 PM) *
daca nu declansau lovitura de stat de pe Maidan,nu se ajungea la razboiul civil


exact, si dupa aia mai au si tupeul sa faca apel la dreptul international,
ca sa motiveze cumva de ce au ucis in estul tarii de vreo zece ori mai multi civili decit au murit la Kiev.

dar razboiul asta civil e probabil un scop in sine, pentru neoconservatorii americani,
ca sa il compromita cumva si sa il izoleze diplomatic pe Putin,
sa nu se mai amestece in Orientul Mijlociu, unde neoconservatorii doreau razboi cu Siria si Iran,
si Rusia a intervenit diplomatic si a salvat ce se putea salva.

neoconservatorii de asemenea ar dori sa pedepseasca Rusia cu o noua cursa a inarmarilor,
care sa distruga rezultatele economice pozitive obtinute de Putin pentru rusi,
deoarece Putin se opune cu oarecare succes dominatiei globale americane.
(vezi politica economica, si mai ales planurile financiare din cadrul grupului BRICS,
care ameninta nu numai bancile, dar si dolarul american)

de aia Rusia evita cit poate sa intre in Ukraina, deoarece doar Crimea era esentiala pentru siguranta Rusiei.
si nu vor sa ii sperie degeaba pe europeni, ca apoi sa se inarmeze toata lumea, in loc sa faca comertz.

iar UE intr-adevar pare sa dea semnale ca nici ei nu doresc inarmare, asa cum insista americanii.
deci Ukraina ar putea sa le multumeasca aproape exclusiv neoconservatorilor americani
pentru conflictul acesta inutil.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 26 Jul 2014, 07:46 AM
Mesaj #1132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(dandanescu @ 25 Jul 2014, 11:48 PM) *
exact, si dupa aia mai au si tupeul sa faca apel la dreptul international,
ca sa motiveze cumva de ce au ucis in estul tarii de vreo zece ori mai multi civili decit au murit la Kiev.

dar razboiul asta civil e probabil un scop in sine, pentru neoconservatorii americani,
ca sa il compromita cumva si sa il izoleze diplomatic pe Putin,
sa nu se mai amestece in Orientul Mijlociu, unde neoconservatorii doreau razboi cu Siria si Iran,
si Rusia a intervenit diplomatic si a salvat ce se putea salva.

Corecta,pertinenta si adevarata postarea ta! Poate va intelege si penibilul forumului ca bate campii! Desi nu ctrd ca lucrurile stau asa,redau o stire aruncata de catre rusi in spatiul public:
Articol publicat in: Extern > Europa
Experţi militari ruşi: Aeronava Boeing 777 a fost doborâtă de un avion ucrainean şi trebuia să cadă în Rusia
Publicat: Joi, 24 Iulie 2014 15:56 // Actualizat: Joi, 24 Iulie 2014 15:56 // Sursa: romaniatv.net
Autor: Alina Costache

Aeronava Boeing 777 a companiei Malaysia Airlines a fost doborâtă de un avion de luptă ucrainean Su-25 şi trebuia să cadă pe teritoriul Rusiei. Americanii ştiu despre aceasta, dar păstrează tăcerea, au declarat miercuri seara experţi militari ruşi într-o emisiune la televiziunea publică rusă Pervîi Kanal, relatează ITAR-TASS, potrivit Agerpres.



Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/experti-militari-...l#ixzz38YBkm5QS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2014, 09:12 AM
Mesaj #1133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Situatia din Ucraina este in continua escaladare, au aparut informatii despre o groapa comuna, mai mult ca sigur vor urma si altele. Rusia prin vocea ministrului de externe, devine agresiva la acuzele si presiunile USA, rostite secretarul de stat american. UE inca studiaza cu calm situatia. Escaladarea acestui conflict ciudat, pentru ca oficial inca nu stim daca el este asimilat unui razboi civil sau unui razboi intre doua state independente, Rusia si Ucraina. Privind in urma am putea spune ca Ucraina este o victima, a pierdut o parte din teritoriul sau, recunoscut international de toti "barosanii" planetei, pe de alta parte rusilor li se pot acorda unele circumstante avand in vedere procentul detinut din totalul populatiei Ucrainei, dar in nici un caz nu pot fi absolviti de crime. Rusia isi simte amenintata influenta politica, militara si mai ales economica in zona in care NATO-UE iar reactia Rusiei poate duce la un conflict militar de proportii in Ucraina si prin implicarea UE-NATO in toata Europa. Pentru Romania si Moldova, care s-ar gasi in "prima linie" a acestui conflict ar fi un dezastru.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2014, 09:43 AM
Mesaj #1134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 25 Jul 2014, 11:48 PM) *
...dupa aia mai au si tupeul sa faca apel la dreptul international, ca sa motiveze cumva de ce au ucis in estul tarii de vreo zece ori mai multi civili decit au murit la Kiev.

Eu nu pot sa fiu de acord cu parerea ta iar cand spun asta ma gandesc ce s-a petrecut in Romania in decembrie '89 la asa zisa "revolutie" cand niste "conducatori" emanati cereau rusilor sa intervina cu trupe in Romania de frica sa nu piarda puterea. Ucrainienii, romanii, rusii, ca si orice alt popor de pe aceasta planeta, au dreptul sa schimbe un regim care actioneaza impotriva vointei populare, un dictator care pune mai presus interesele camarilei sale de cat interesele poporului etc. Este important modul in care poporul face aceasta schimbare, pasnic, violent, democratic prin vot, manifestatii, lupte de strada etc. In Ucraina protestatarii au ales catre final o forma violenta de protest care a generat o ruptura intre cetatenii Ucrainei, rusi si ucrainieni, datorita primelor decizii ale nationalistilor ajunsi la putere in Kiev, cu oarece sprijin occidental. Faptul ca si unii si altii au comis crime in acest conflict, va fi la un moment dat judecat de comunitatea internationala. Nu ne ramane decat sa speram ca acest proces va fi unul drept iar acuzatiile vor fi si pentru unii si pentru altii, nu numai impotriva celor invinsi. Ucraina a apelat la dreptul international din cauza faptului ca parti din teritoriul sau a ajuns sub jurisdictia unei alte tari sau a unor cetateni rebeli, prin proceduri respinse de dreptul international. Eu continui sa cred ca vina pentru ce se intampla in acest moment in Ucraina este a nationalistilor extremisti din ambele tabere si popoare, toti sunt vinovati in egala masura pentru ca nu au gasit calea spre pace, preferand sa-si rezolve problemele cu ajutorul armelor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2014, 03:41 PM
Mesaj #1135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romanii platesc pretul sangelui pentru altii, a cata oara in istoria acestui neam? Ce pozitie ar trebui sa aiba Romania fata de cererile Kievului? ce vor face cetatenii ucrainieni care au si cetatenie romana? vor merge sau nu la un razboi care nu este al lor? Situatia din Ucraina degenereaza de la ora la ora, iar de la rusii nu se aud decat reprosuri la adresa occidentalilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 27 Jul 2014, 12:08 AM
Mesaj #1136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2014, 06:41 AM) *
Ce pozitie ar trebui sa aiba Romania fata de cererile Kievului?

sa nu se amestece...

QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2014, 06:41 AM) *
ce vor face cetatenii ucrainieni care au si cetatenie romana? vor merge sau nu la un razboi care nu este al lor?

daca vor merge, o vor face fara entuziasm, si cind vor fi morti si raniti va creste opozitia minoritatii romane contra Kievului.

Regiunile din Ukraina de vest, anexate artificial de sovietici la "Ukraina",
ar putea sa devina fie autonome, fie federale,
ca sa reflecte mai corect situatia reala din teritoriul si din politica ukraineana,
unde apar diferente semnificative intre diversele etnii si regiuni.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 27 Jul 2014, 12:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 27 Jul 2014, 01:00 AM
Mesaj #1137


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2014, 12:43 AM) *
[orice popor] au dreptul sa schimbe un regim care actioneaza impotriva vointei populare, un dictator care pune mai presus interesele camarilei sale de cat interesele poporului etc. Este important modul in care poporul face aceasta schimbare


problema e ca singurul standard al americanilor pare sa fie dublul standard.
de aceea nu mai poate fi invocat de buna credinta dreptul international,
dupa ce a fost incalcat de nenumarate ori tocmai de catre cei care sunt chemati sa il sustina.

e ca si cum ai chema lupul, sa te ajute sa pazesti oile...

deci adoptind un dublu standard, scazind astfel respectul pentru dreptul international,
ramine semnificativa doar balanta de forte,
dupa principiul ca "puternicul are mereu dreptate"

si mai departe, daca se intelege corect balanta de forte, atunci se poate evita violenta inutila.
dar daca partile nu cad de acord in ce priveste balanta de forte,
asta are prea putin de-a face cu dreptul international.

de aia zic ca guvernul din Kiev invoca acum degeaba dreptul international,
cu tupeul dar fara respect pentru principiile dreptului international,

deoarece evidenta pare sa indice ca
americanii erau implicati deja in treburile interne ale Ukrainei,
contrar dreptului international,
mult inainte de lovitura de stat din Februarie.

nu poti sa faci apel la principii doar atunci cind iti convin, si sa le ignori cind nu iti convin,
iar apoi sa mai ai pretentia sa fii luat in serios.

apropo, principiile dreptului international au rezultat din razboaie perpetuate la nesfirsit, in Europa medievala,
si fara acele principii se va ajunge probabil la acelasi rezultat.

neoconservatorii americani au creat o intreaga strategie, bine documentata,
care nesocoteste in mod semnificativ principiile fundamentale ale dreptului international,
cum ar fi neamestecul in treburile interne ale altei tari.

pentru neocons razboiul nu este un esec, ci metoda preferata, sau chiar un scop in sine,
de unde le-a fost asociata expresia
"daca ai un ciocan, orice problema apare ca un cui"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 27 Jul 2014, 09:22 AM
Mesaj #1138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Peste 40 de soldati ucraineni au dezertat in Rusia, afirma FSB
de V.M. HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iulie 2014, 23:21 Actualitate | Internaţional

Peste 40 de soldati ucraineni si-ar fi parasit sambata unitatile pentru a ajunge in sudul Rusiei, a afirmat un reprezentant al Serviciului federal de securitate rus (FSB), in contextul in care confruntarile dintre separatisti si fortele guvernamentale continua in estul Ucrainei, transmite AFP.

"41 de rezervisti si-au parasit unitatile militare si au sosit la postul de frontiera Izarino, controlat de rebeli, carora le-au cerut permisiunea sa treaca in Rusia, din cauza reticentei lor de a lupta impotriva propriului popor", a declarat pentru agentiile de presa ruse Vasili Malaiev, reprezentant al FSB in regiunea Rostov din sudul Rusiei.

Separatistii pro-rusi i-ar fi lasat sa treaca pe teritoriul rus dupa ce le-ar fi strans mana, a precizat Malaiev.


Pe teren, confruntarile s-au intensificat la Donetsk si Lugansk, capitalele celor doua regiuni bastioane ale separatistilor pro-rusi.

Explozii puternice s-au auzit sambata, la intervale regulate, in cartierul Oktiabrski de la marginea orasului Donetsk, in apropiere de aeroport, potrivit jurnalistilor AFP.

In cursul ultimelor 24 de ore, fortele ucrainene au anuntat ca au pierdut patru oameni.

De la inceputul crizei ucrainene, care s-a soldat deja cu peste 1.000 de morti, inalti responsabili si institutii de presa, atat din Rusia cat si din Ucraina, au fost acuzati in mai multe randuri ca sunt angajati intr-un veritabil razboi al dezinformarii.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jul 2014, 11:31 AM
Mesaj #1139


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce se întâmpla în Crimeea ?

Ukraina le-a închis resursa de apa, nu numai potabila, ci si pentru irigatii.
Taranii nu au recolta...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2014, 08:39 AM
Mesaj #1140


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cyber-sapiens @ 25 Jul 2014, 10:29 PM) *
Astazi am urmarit o stire televizata unde se arata ca puterea de la Kiev se dezagrega din cauza coruptiei, se arata ca grupul Porosenko infuleca totul iar ceilalti au devenit frustrati.

Pe ce canal? Russia Today?
QUOTE
le-ar da chiar statut federativ in Donetk si Lugansk

rolleyes.gif
Care este sursa stirii?


QUOTE(dandanescu)
evidenta pare sa indice ca
americanii erau implicati deja in treburile interne ale Ukrainei,
contrar dreptului international,
mult inainte de lovitura de stat din Februarie

La care anume evidente te referi? In ce fel erau implicati in politica interna a Ucrainei, pe vremea lui Ianucovici?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2014, 08:41 AM
Mesaj #1141


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2014, 06:05 PM) *
Moncher, cui ii pasa de ce spui tu si eu? ONU, UE-NATO, Rusia, USA nu dau doi bani pe afirmatiile tale, pe ceea ce crezi tu sau eu.

Bineinteles. Dar aici nu discutam cu ONU, cu Rusia sau cu altcineva, ci discutam intre noi. Si asa, la o discutie intre noi, nu ne impiedica nimeni sa spunem care este realitatea din teren, indiferent ce spun unii sau altii dintre cei mari si puternici. Sau te impiedica pe tine cineva?

Desi.... Uite ca si "cei mari" o spun:
http://www.hotnews.ro/stiri-international-...ra-ucrainei.htm
QUOTE
Corect dar majoritatea...

Nu inteleg ce vrei sa spui.
QUOTE
Nu bat campii se folosesc de un precedent

Tocmai ti-am vorbit despre diferentele dintre cele doua cazuri. Singura asemanare: militarii rusi si cei americani au facut o greseala. In rest, atitudinea celor implicati este fundamental diferita.
QUOTE
nu pot inca sa cred ca Putin, guvernul rus controleaza nemernicia asta

Rebelii primesc arme de la rusi. Primesc oameni. Primesc ordine. In rest, da, Moscova nu ii controleaza. rolleyes.gif
QUOTE
Kerry nu-i un "barosan" este angajatul unor "barosani" sa-l aud pe Obama, Merkel & Co si mai discutam

Kerry transmite pozitia oficiala a Statelor Unite ale Americii. Nu este un forumist de pe Hanul Ancutei...
QUOTE
Ucrainienii, romanii, rusii, ca si orice alt popor de pe aceasta planeta, au dreptul sa schimbe un regim care actioneaza impotriva vointei populare, un dictator care pune mai presus interesele camarilei sale de cat interesele poporului etc

In sfarsit, uite o idee asupra careia suntem de acord. smile.gif
QUOTE
Romanii platesc pretul sangelui pentru altii, a cata oara in istoria acestui neam? Ce pozitie ar trebui sa aiba Romania fata de cererile Kievului?

Romania ar trebui sa nu se implice. Atat timp cat esti cetatean al unui stat, iar acel stat te cheama legal in armata, nu ai dreptul sa refuzi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 28 Jul 2014, 09:58 AM
Mesaj #1142


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(abis @ 27 Jul 2014, 11:39 PM) *
In ce fel erau implicati [neoconservatorii americani] in politica interna a Ucrainei, pe vremea lui Ianucovici?


ce suma enorma sustinea Ms Nuland ca ar fi investit USA in activistii din Ukraina,
pentru care investitie ea astepta rezultate mai semnificative decit
acordul semnat de fostul presedinte in Februarie 2014, inainte de lovitura de stat?

activistii aceia incurajati, antrenati si organizati pe banii americanilor pentru "democratie"
(adica pentru promovarea intereselor americane in orice tara, indiferent de politica si interesele specifice ale acelei tari)
acei activisti au fost tocmai cei care au dat lovitura de stat in Ukraina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2014, 10:01 AM
Mesaj #1143


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce suma? Si unde sustinea? Ai un link?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2014, 10:48 AM
Mesaj #1144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, ia uite ca se intampla cate ceva si pe la ONU

ONU: Prăbușirea cursei MH17 poate fi considerată „crimă de război”.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/S...crima+de+razboi



PS: Si George Maior (seful SRI) o spune pe sleau: Rusia are o politica de tip neoimperial, care ne impinge incet-incet spre un neo - razboi rece.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jul 2014, 11:49 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2014, 03:56 PM
Mesaj #1145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 27 Jul 2014, 02:00 AM) *
problema e ca singurul standard al americanilor pare sa fie dublul standard.
de aceea nu mai poate fi invocat de buna credinta dreptul international...


Dreptul international este al celui care il sustine si-l pune in practica. E clar pentru mine ca acest drept international este perimat, caduc, el nu mai face fata secolului XXI, fiind ancorat intr-o lume in care informatia se transmitea prin radio sau fire. Dreptul internationala trebuie schimbat, transformat, in sensul ajutorului acordat speciei umane, nu tribului, statului, natiunii etc. Cei care comit crime impotriva umanitatii, din orice motiv ar face-o, trebuiesc pedepsiti.

QUOTE
...dupa principiul ca "puternicul are mereu dreptate"...

Acest principiu este pe moarte, azi exista state mici care poseda lovituri nucleare ce pot transforma situatia strategica dintr-o zona sau alta. Un singur puternic nu mai poate detine dreptatea, aceasta trebuie impartita tuturor, conform unor principii noi.

QUOTE
de aia zic ca guvernul din Kiev invoca acum degeaba dreptul international...

In opinia mea, guvernul de la Kiev are dreptul sa invoce dreptul international, cata vreme isi recunoaste propriile greseli.

QUOTE
deoarece evidenta pare sa indice ca americanii erau implicati deja in treburile interne ale Ukrainei, contrar dreptului international...

Oficial nimeni nu stie cat de implicati sunt americanii sau rusii in Ucraina. Ceea ce stim este ca in astfel de cazuri marile puteri folosesc astfel de strategii, pentru a capata avantaje in confruntarea dintre ele. Pentru mine este clar ca occidentalii si rusii au ajutat cele doua tabere sa se macelareasca intre ele, sustinand o cauza sau alta. Ce nu pot sa inteleg este atitudinea ucrainienilor fata de propria tara, dorinta lor de confruntare cu rusii etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2014, 03:59 PM
Mesaj #1146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jul 2014, 09:41 AM) *
Bineinteles. Dar aici nu discutam cu ONU, cu Rusia sau cu altcineva, ci discutam intre noi. Si asa, la o discutie intre noi, nu ne impiedica nimeni sa spunem care este realitatea din teren

Stim noi care este REALITATEA din teren? Eu n-as "pune botul" la informatiile nici unui participant la acest conflict, pentru ca in acest moment asistam la un razboi informational, sa vedem cine-l castiga.

QUOTE
Tocmai ti-am vorbit despre diferentele dintre cele doua cazuri...

Pentru mine nu exista diferente intre cele doua cazuri, greselile se platesc. Daca esti smecher si cu mertanul omori un om, platesti si scapi, poate cu doi ani cu suspendare, daca esti un amarat cu dacie si omori un om iei 5 ani cu executare, dar fapta este aceiasi, iar condamnarea ar trebui sa fie similara.

QUOTE
Rebelii primesc arme de la rusi. Primesc oameni. Primesc ordine....

Ce-ai fi vrut? ca rebelii sa le ceara ajutor americanilor?

QUOTE
Kerry transmite pozitia oficiala a Statelor Unite ale Americii....

Eu astept o reactie dura din partea lui Obama, a lui Cameron, Merkel & Co, restul este diplomatie.

QUOTE
In sfarsit, uite o idee asupra careia suntem de acord.

Nu chiar exista niste aspecte .......

QUOTE
Romania ar trebui sa nu se implice....

S-a implicat deja in momentul in care a eliberat pasapoarte romanilor din Ucraina si Moldova.

QUOTE
...cat esti cetatean al unui stat, iar acel stat te cheama legal in armata, nu ai dreptul sa refuzi.

Ce vorbesti moncher! un cetatean are dreptul sa nu se prezinte la ordin din varii motive, recunoscute de dreptul international, ca tot discutam de el pe aici. Pe unde mi-ai invatat domnia ta democratia? drepturile cetatenilor?


QUOTE(abis @ 28 Jul 2014, 11:48 AM) *
Marduk, ia uite ca se intampla cate ceva si pe la ONU...

Tarziu dar previzibil. Era de asteptat ca acest incident sa duca la o astfel de interpretare. De fapt noi am cam discutat pe aici despre chestiile astea inainte ca ONU sa-si arate muschii. George Maior are perfecta dreptate, dar si despre asta am discutat pe acest forum.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jul 2014, 04:24 PM
Mesaj #1147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2014, 04:59 PM) *
Stim noi care este REALITATEA din teren?

Tu, cred ca nu...
QUOTE
Pentru mine nu exista diferente intre cele doua cazuri

Da, clar. Absolut, ai dreptate. Sunt identice in cele mai mici detalii, cum de-am putut sa fiu atat de naiv incat sa mi se para ca observ vreo diferenta intre comportamentul celor doua parti, ulterior incidentelor.
QUOTE
Ce-ai fi vrut? ca rebelii sa le ceara ajutor americanilor?

Ce-as fi vrut? As fi vrut ca majoritatea cetatenilor Ucrainei sa decida in mod liber ce drum sa-si aleaga tara. As fi vrut ca niciun stat sa nu foloseasca forta armata pentru a incorpora teritorii ale altor state. As fi vrut ca niciun stat sa nu furnizeze teroristilor arme. As fi vrut eu multe...
QUOTE
S-a implicat deja in momentul in care a eliberat pasapoarte romanilor din Ucraina si Moldova

Nu. Dubla cetatenie nu scuteste pe nimeni de obligatiile care ii revin fata de tara in care traieste.
QUOTE
un cetatean are dreptul sa nu se prezinte la ordin din varii motive, recunoscute de dreptul international

Adica? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jul 2014, 05:20 PM
Mesaj #1148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jul 2014, 05:24 PM) *
Tu, cred ca nu...

Tu ai abonament la avion, Bucuresti-Kiev? asa se explica de ce cunosti atat de bine situatia din Ucraina, dar mai ales pe cea din Rusia.
QUOTE
Da, clar. Absolut, ai dreptate. Sunt identice...

Sunt identice. PUNCT N-am pus in discutie comportamentul celor doi agresori, USA si Rusia, unii si-au pus cenusa in cap, altii probabil c-or sa-si puna sau nu, dar crima ramane crima, condamnabila si intr-un caz si in celalalt.
QUOTE
Ce-as fi vrut? As fi vrut ca majoritatea cetatenilor Ucrainei sa decida in mod liber ce drum sa-si aleaga tara.

De ce n-au pus de un referendum inainte de Maidan? ar fi fost clar pentru toata lumea ce "drum" dorea poporul ucrainian sa urmeze. Dar poate ca cineva s-a temut de rezultatul referendumului, cine oare? rusii, europenii sau americanii?
QUOTE
...As fi vrut eu multe...

Eu as fi vrut doar sa nu fie razboi, sa nu moara oameni nevinovati. atat.
QUOTE
Nu. Dubla cetatenie nu scuteste pe nimeni...

Ce-ar putea sa faca ucrainienii daca romanii cu dubla cetatenie decid sa traiasca in Romania in timpul acestui conflict? sa-i declare pe romani tradatori? sa le confiste averile?
QUOTE
Adica?

Religia de pilda! tongue.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Jul 2014, 05:52 PM
Mesaj #1149


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis)
De ce n-au pus de un referendum inainte de Maidan? ar fi fost clar pentru toata lumea ce "drum" dorea poporul ucrainian sa urmeze. Dar poate ca cineva s-a temut de rezultatul referendumului, cine oare? rusii, europenii sau americanii?

abis, pune întrebarea asta la Israel.
Ori o sa-ti pice-n cap, ori ai belit-o ca ti-ai deschis gura .
Cum o faci, nu-i bine.

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Jul 2014, 05:55 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Jul 2014, 12:01 AM
Mesaj #1150


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2014, 06:56 AM) *
Ce nu pot sa inteleg este atitudinea ucrainienilor fata de propria tara, dorinta lor de confruntare cu rusii etc.


Ukraina e o tara unitara numai cu numele, un amalgam de grupuri cu interese diverse,
care nu se simt legate de un sentiment national autentic.

de aceea nu se poate vorbi de atitudinea "ukrainienilor",
in realitate grupurile sunt sau antagoniste sau doar aliati de circumstanta,
asa cum au fost mereu de-a lungul istoriei.

un stat federal ar fi fost cel mai rezonabil compromis,
dar in deceniile de cind au devenit independenti,
fiecare grup care s-a perindat la putere au avut interese strict egoiste,
si au ignorat aproape complet interesele nationale.

si ultimul episod e din aceeasi categorie, interesele egoiste primeaza,
lumea stie de fapt ca nu e o tara adevarata, nici un popor unitar,
decit poate doar in vorbe.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 29 Jul 2014, 12:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2014, 08:50 AM
Mesaj #1151


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jul 2014, 06:20 PM) *
Sunt identice. PUNCT N-am pus in discutie comportamentul celor doi agresori, USA si Rusia, unii si-au pus cenusa in cap, altii probabil c-or sa-si puna sau nu, dar crima ramane crima, condamnabila si intr-un caz si in celalalt.

Ntz! Identic este faptul ca atat rusii, cat si americanii, au facut o confuzie. Radical diferit este insa comportamentul dupa ce au realizat ce au facut: unii au recunoscut si au platit familiilor afectate, altii au dat vina pe ucrainieni, au jefuit cadavrele si au incercat sa compromita ancheta. Mi se pare incredibil ca un om cu capul pe umeri poate spune ca este acelasi lucru.
QUOTE
De ce n-au pus de un referendum inainte de Maidan?

Intreaba-l pe Ianucovici de ce nu a facut referendum inainte de a respinge Tratatul cu UE. Daca nu respingea, nu era niciun Maidan. Inainte de Maidan el era cel care putea declansa referendum.
QUOTE
Ce-ar putea sa faca ucrainienii daca romanii cu dubla cetatenie decid sa traiasca in Romania in timpul acestui conflict?

Nu cunosc legea ucrainiana in privinta asta. Nu stiu daca pot sa faca ceva sau nu.
QUOTE
Religia de pilda!

Atunci de ce nu invoca religia pentru a refuza incorporarea? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2014, 08:52 AM
Mesaj #1152


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(dandanescu @ 29 Jul 2014, 01:01 AM) *
de aceea nu se poate vorbi de atitudinea "ukrainienilor"

Da? Gand la gand cu bucurie: rebelii ucrainieni nu sunt nici ucrainieni, nici rebeli.

http://www.themoscowtimes.com/article/504197.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jul 2014, 09:37 AM
Mesaj #1153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 29 Jul 2014, 01:01 AM) *
Ukraina e o tara unitara numai cu numele....de aceea nu se poate vorbi de atitudinea "ukrainienilor"...lumea stie de fapt ca nu e o tara adevarata, nici un popor unitar...

Totusi in Ucraina traiesc si ucrainieni, acestia se confrunta cu ucrainienii de etnie rusa si voluntarii veniti de de cine stie unde sa apere un crez al rusilor, dar in aceasta confruntare mor si cetateni ucrainieni nevinovati, care poate nu impartasesc "crezul" celor doua tabere.

QUOTE(abis @ 29 Jul 2014, 09:50 AM) *
Ntz! Identic este faptul ca atat rusii, cat si americanii, au facut o confuzie... au jefuit cadavrele si au incercat sa compromita ancheta....

Ar fi trebuit sa observi ca m-am referit la Rusia si USA, nu la rebelii rusi, cetateni ucrainieni, voluntari rusi sau mercenari cu actiunile carora nu sunt de acord, mai ales in ceea ce priveste doborarea unui avion cu oameni nevinovati.
QUOTE
...Ianucovici de ce nu a facut referendum inainte de a respinge Tratatul cu UE...el era cel care putea declansa referendum.

Nu stiu de ce nu a facut referendum, dar cred ca daca-l facea era mai bine pentru toata lumea, ca sa nu mai zic ca era posibil ca Ucraina sa nu adere la UE.
QUOTE
Atunci de ce nu invoca religia pentru a refuza incorporarea?

Se pare ca nu au nevoie de religie, nici n-ar putea, deoarece ortodoxismul nu condamna purtarea armelor si uciderea pe campul de lupta a inamicilor. Dar au speranta din partea guvernatorului ucrainean, care-i indeamna sa paraseasca Ucraina daca nu vor sa lupte pentru ea.

QUOTE(abis @ 29 Jul 2014, 09:52 AM) *
...rebelii ucrainieni nu sunt nici ucrainieni, nici rebeli.

Dar nici militari activi din armata rusa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2014, 09:55 AM
Mesaj #1154


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jul 2014, 10:37 AM) *
Nu stiu de ce nu a facut referendum, dar cred ca daca-l facea era mai bine pentru toata lumea, ca sa nu mai zic ca era posibil ca Ucraina sa nu adere la UE.

Cum de ce, pentru ca majoritatea ucrainienilor ar fi votat invers decat voia el.
QUOTE
Dar nici militari activi din armata rusa

De unde stii?


Prostii se dau de gol pe retelele sociale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jul 2014, 10:18 AM
Mesaj #1155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jul 2014, 10:55 AM) *
...pentru ca majoritatea ucrainienilor ar fi votat invers decat voia el.

De unde stii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V  « < 31 32 33 34 35 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman