HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

31 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> In My Secret Life, Jurnalul lui The Dude
The Dude
mesaj 25 Jul 2013, 10:41 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...un obiect de cult indian cumparat din targul Berlinului; ceva asemanator cu scula preoteasca ce se inmoaie in caldarusa cu apa sfintita si serveste la sfestanie..."bitang" cu ii spunea un personaj din povestile mele...am istorisit despre el ceva mai sus, in postul nr.13 al acestui topic...

se afla in alta posesie zilele astea si in alta misiune...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 25 Jul 2013, 11:48 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Aa, ala! Am citit cand ai scris despre el, dar nu i-am retinut numele. Mersi de lamuriri. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Jul 2013, 01:14 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif


am pus castravetii ieri..... rolleyes.gif

am verificat acum....inca nu s-au acrit... unsure.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jul 2013, 01:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 25 Jul 2013, 01:16 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



"Fiecare om care realizeaza ceva pentru altii, are impotriva lui pe acei care ar dori sa faca acelasi lucru, pe cei care in mod precis fac contrariul si , mai ales, marea armata a celor mai inversunati care nu fac nimic!"


hmm.gif nonono.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 25 Jul 2013, 01:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 05:10 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 25 Jul 2013, 08:23 AM) *
…Multa lume din zona se ocupa cu producerea lor, dar acolo sunt numai retetele lui Ludovicu si niciuna dine le nu foloseste mierea ca indulcitor ci o rasina anume….

Unele tipuri de miere contin si rasinile respective, albina le cunoaste si le culege pentru a da un gust aparte mierii. Nu cred ca foloseste doar rasina, pentru ca se intareste foarte repede, poate mai foloseste si miere sau alti indulcitori naturali. E bine de stiut, anul asta voi avea treaba la Dragoslavele, am sa ma opresc la Ludovicu sa vaz si eu "potiunile" lui.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jul 2013, 07:08 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..la locul de care iti zic nu ai sa il gasesti pe Leopoldu, ci doar o parte din produsele realizate dupa retetele lui.
Acolo ai sa o intalnesti pe Cristina (..sau Carmen), o tipa din Bucuresti care e, ca si mine, locatar de ocazie al zonei.


Curand am sa pun aici o poza, pentru ca locul sa poata fi indentficat mai usor din mersul masinii (si coordonatele GPS).

Rasina de care spun e un mare secret si este destul de rara. Cele mai multe din produsele Cristinei (sau Carmen) sunt siropuri naturale indulcite cu miere. Numai cateva sunt alea de care zic (sticle de 1/2 sau 1/4, mult maii intens colorate).

Este extrem de dulce si de aromata si nu contine zaharuri, fiind ideala pentru diabetici.

Se pare ca are si o sumedenie de alte efecte benefice.

Se recolteaza prin decojirea unui pin.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jul 2013, 08:42 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cand firul de iarba se-ndreapta in roua
Si noaptea roteste-n ogor fara vis
Cand raza de soare pe frunte-ti coboara
La ceasul acela departe voi fi.






Helga tragic.

Helga e pensionara...
A fost medic la viata ei.

Imediat dupa studentie proaspatul sot a avut un tragic si fatal accident. Pierderea i-a provocat un soc ce a impiedicat-o sa mai profeseze.

Helga paranormal.

Si-a revenit greu, cu leacuri asiatice si cu exercitii dure de concentrare si vointa reluate periodic in mai multi ani de zile..Candva intr-o noapte, intr-o incrancenare din asta, a trecut granita normalului si de atunci s-a dedicat in taina chemarii de a fii calauza si caraus intre cele doua lumii.

Asta pentru atunci cand se iveste cate un musteriu dornic sa experimenteze, caci altfel oferta nu e una publica. Nu poti face drac din orice mata glumeste ea cand vine vorba despre dincolo.

*

Nimic din natura ei magica nu se afla la vedere. Pentru toti, fratele mai mare, cumnata, parintii si un fel de baiat in casa, Helga se ocupa (bine de tot) cu gatitul si cu dereticatul camerelor din pensiune. O afacere de familie care a functionat si functioneaza satisfacator. De aia e Helga pensionara, pentru ca ingrijeste de o pensiune...Ca altfel e voinica, in putere.... si fizic ? Sanatoasa tun !... Nu cred sa aiba nici 35 de ani.

*


Helga iscoada.

Stia totul fara sa trebuiasca sa se informeze. Prin hainele groase de iarna a vazut imediat ranile, iar sub jovialitatea de circumstanta a inteles repede ca are de a face cu cineva pentru care prezentul nu era decat un murmur distant si neclar...S-a straduit sa primesc alta camera decat cea care imi fusese rezervata si a profitat de programul meu pentru a imi stabili alte ore de masa decat ale celorlalti. Era vital sa ma izoleze.

Nuuuuu, nu ca ma placea sau ceva...Nu. Era medic si capatase un caz (john doe) exact pe maladia in care se specializase si de care, ironic, suferise.

Asa noroc mai rar...Ma putea diagnostica, evalua, cantarii intocmai ca privind in oglinda...si toate astea fara consecintele vreunui malpraxis.

*

Ca sa imi poata cotrobaii prin ganduri i-au trebuit doar cinci zile. Nemtii au dat intotdeauna cei mai buni profesionisti si cred ca asta e din cauza atentiei deosebite pe care o au fata de detaliu. Cand am gasit-o scotocindu-mi mintea nu apucasem sa schimbam mai mult de trei patru fraze, insa investigase atent obiectele aduse din camera, studiase rama fotografica si cartile (desi scrise in alta limba), gesturile de la servitul mesei, gusturile, punctualitatea, tot restul obiceiurilor...M-a uimit facandu-ma sa inteleg cat de limpede spunem totul despre noi, mai ales atunci cand nu vrem sa se afle nimic.

*

Helga medic.

Din dupa amiaza acelei zile Helga a inceput sa ma viziteze in fiecare seara, justificandu-si prezenta printr-o cana de bere, sau una de ceai, ori un bitter balsam digestiv, dupa caz si intuitie (nu gresea niciodata)...Cadou din partea casei..insotit de cate o povestioara legata de istoria vreunui obiect din camera, patanii din copilarie, barfe despre fratele mai mare...Nu mai mult de 30 de minute zilnic.


*

Era un scaun. Unul singur, intre dulap si fereastra. Se aseza acolo tragandu-l intr-un unghi inchis, cu mainile pe genunchi si aplecata de spate, privindu-ma piezis..Camera era foarte mica, asa ca mie nu imi ramanea decat patul in timpul vizitei

....si asa m-am prins ca eram obiect de studiu, scanat, radiografiat, ecografiat, explorat si cartografiat, caci mi s-a refacut in minte imaginea medicului din fotoliu opusa pacientului lungit pe canapea...Nici ala nu era fotoliu, nici eu nu stateam lungit si nici aia nu era vreo canapea, insa raportul era acelasi.

....and i know that kind of man. It's hard to hold the hand of anyone who is reaching for the sky just to surrender....

*

Cand vantul de seara in drum 'ti va abate
Frunze de mar ratacite de mult
Cand soarele drumul spre noapte-l strabate
La ceasul acela din gand te-am pierdut.



In terapiile indiene investigatia are rol curativ. Nu e urmata de niciun tratament. Identificarea raului va fi suficienta si cu cat acuratetea ei este mai exacta cu atat vindecarea va fi mai eficienta si mai rapida...Jumatatile de diagnostic sunt esecuri. La fel si in medicina traditionala asiatica...la fel si aiurea.


Helga m-a tratat cum s-a priceput, insa cand am ajuns in "clinica" ei eram in faza mult prea avansata, asa ca tot ce a mai putut salva a fost sentimentul de prietenie si el grav de tot afectat. Pe asta l-a reabilitat in mai toate formele lui..

Apoi, spre sfarsit, in una din ultimele zile m-a trecut si pragul spre dincolo calauzindu-ma intr-o scurta si succinta vizita in care n-am apucat sa vad mai nimic, dar din care am retinut cativa saci plini de amintiri si impresii

*

Helga, nu a venit sa ne luam ramas bun in ziua plecarii...A pretextat ceva care sa explice rudelor in mod plauzibil absenta. Mi-a last o nota, un mic cadou si scaunul din camera asezat intr-o anumita pozitie...In felul asta nu ne-am despartit niciodata.

she was just some Joseph looking for a manger.

Au trecut saptamani si mii de kilometri si de atunci ne revedem in fiecare seara cu o placere si un interes pe care realitatea nu le va putea niciodata egala, ori macar atinge..caci n-am apucat sa ne despartim….


Helga vindecatoarea............




Cand toamna ascunsa-si descreste amintirea
Si ploaia roteste-n carari cenusii
Cand lemnul aprins iti albeste privirea
La ceasul acela departe voi fi.






Acest topic a fost editat de The Dude: 26 Jul 2013, 11:09 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 26 Jul 2013, 11:07 AM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



wub.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Jul 2013, 01:07 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...nope... unsure.gif ..doar un fel de prieten binevoitor din trecut...un trecut incarcat de atati alti prieteni cu ganduri ascunse si scopuri clare...


*********

maine zi mare...
am scos totul si n-am curaj sa imprim la mine..daca ratez macar o nuanta se poate schimba mesajul..

e un portofoliu unitar, fiecare fotografie e in relatie cu urmatoarea..
asa, cap la cap, n-ar fi cine stie ce...ca nu reusesc sa ma transpun..

QUOTE
"You aren't gonna say you have a bad feeling about this, are you? I hate it when you say that."
―Han Solo to Luke Skywalker


..dar chiar am un sentiment al esecului...


HAI...Cheer Up Ma Friend...!!!










--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 26 Jul 2013, 01:33 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(The Dude @ 26 Jul 2013, 12:07 PM) *
...nope... unsure.gif ..doar un fel de prieten binevoitor din trecut...un trecut incarcat de atati alti prieteni cu ganduri ascunse si scopuri clare...



m-ai inteles gresit, sau mai degraba m-am exprimat eu prost. Voiam doar sa zic ca imi place povestea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Jul 2013, 12:06 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



thumb_yello.gif ...confuzii, confuzii, confuzii....






Everybody knows that the war is over
Everybody knows the good guys lost




mi-au respins portofoliul….sunt trist pe chestia asta.

Nu era excelent si nu am un sentiment al nedreptatii desi, comparativ cu ce a trecut de standardele lor pentru altii, o nedreptate exista. Adevarul este insa ca eu insumi nu sunt multumit de nimic de acolo. Poate cadrul cu scaladatul sa merite ceva, insa in general m-am lasat sedus de tehnica, ca abia ce imi luasem 80-400 cu TC III…

Acum ce e de facut ? Cele mai bune imagini sunt cele cu indianca sioux, insa persoana nu ma lasa sa le folosesc. Apoi sunt cele facute la marele consiliu si la convent, dar nici pe alea nu le pot intrebuinta, desi nimeni nu imi interzice formal..Apoi la paste,..cu biserica, cu alea, cu alealalte..cortegiul de lumanari…cu motatele.....Asta ar fi ceva, dar e prea bun si trebuie mult prelucrat.

Uffffff….

…n-am nimic…asta e …si ca sa raman nps imi trebuie ceva care sa fie pe placul unor idioti…asa ca va trebui sa imi schimb proiectele de vacanta…sa fac un portofoliu ca sa raman in carti…si asa nu sunt prea iubit acolo.

..dar pana la urma am un esec si trebuie sa fac ceva cu el acum…nu-l mai las la dospit, ca am vazut doar ce se intampla cand le lasi asa in paragina..

…asadar azi ma imbat….de oftica si neputinta..

Am zis.





You don't possess me
Don't impress me
Just upset my mind
Can't instruct me or conduct me
Just use up my time.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jul 2013, 07:03 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Felina @ 17 Jul 2013, 11:43 AM) *
.. iubirea sta in ochii provitorului. si fiecare privitor poate gasi frumusete in fiecare privit, cand e cazul.



...ma tot chinuia asta...Zau..m-a obsedat....pe bune !

Aseara, poate azi........ in....sau dupa aburiii alcoolui mi-am amintit de Holy Motors...E de acolo nu-i asa ?
-
Sigur ca da .............!!!!







Ei bine: Nu!

Ala e un film gresit....E spectacol. Atat !
Stilul functiona acum 20 de ani...
Pentru cei care nu stiu sa numere.....inca merge !

Jim Jarmusch, incancerizat de "cafea si tigarete" e una din cele mai puternice scene ale lui.
De aia e si reluata aluzia in final...si pe parcurs.


Eu l-am recomandat (sau urmeaza sa il recomand) in rubrica mea "Du-te si vezi"..insa nu ii port un respect peste masura.
E doar o piesa ratacita din marele puzzle


Asa ca...


Frumusetea se afla si acolo unde ea nu poate fi imediat (ori niciodata) recunoscuta...




Faptul ca nu o putem identifica acolo unde ea exista are multe explicatii, insa niciuna nu o poate nega..

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Jul 2013, 12:05 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jul 2013, 07:20 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da mai...pentru ca...

Cel care stie sa vada, afla frumusetea pretutindeni !

Cel care poate sa vada inr-o simpla piatra un lucru deosebit, e inconjurat numai de bogatii..

hmm.gif brow.gif sleep.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Jul 2013, 07:22 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jul 2013, 07:25 PM
Mesaj #49


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



mmmm... nu. era de la mine din suflet, sau creier, sau sistem de valori, cum vrei sa-i zici, in nici un caz dintr-un film. biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jul 2013, 07:29 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Hold on, hold on, my brother.
My sister, hold on tight.





Ii numarasem la inceput…. nu ma tragea deloc ata… ca era ceva treaba, asa ca am lungit-o cat s-a putut cu operatiunile premergatoare..inventarierea bustenilor, pregatirea noului loc de depozitare, aranjarea dupa o schema care sa economiseasca cat mai eficient spatiul..apoi alta schema mai buna, apoi alta si mai buna, apoi a trebuit sa imi fac timp ca sa aprob ultima varianta…toate astea printre pauze lungi si dese..dar in ziua in care n-a mai tinut cu tertipurile, in ziua aia a trebuit sa ma apuc in sfarsit de munca..iar daca am alungat lenea, atunci am facut loc harniciei…si dai harnicie, cu harnicie peste harnicie…storceai treningul nu alta…da imi ziceam mereu ca o sa am si eu pentru o data curtea ca oamenii….

Misty morning whisperings and gentle stirring sounds
Belied the deathly silence that lay all around.


…..ca de cand cu chestiunea aia…si cu pariul…am inceput sa adun tot ce capatam, ca sa fac o casa mica, fara bani…ca asa ma gandeam sa fac....cadou…si Dumnezeu m-a ajutat sa adun…ca unii au posibiltatea si posibilitati iar daca ei au, altii raman demni…de pe o zi pe alta, isi fac comori in cer, nu pe pamant…ca asa li s-a spus intr-o carte pe care de altfel nici nu o recunosc daramite sa mai si creada in ea..da ce scuza minunata si ce convenabil sa ai un suport atat de solid pentru o alegere atat de stupida…insa a incetat chestiunea si intregul sistem a trebuit reconsiderat iar acum bustenii trebuiau toti mutati…ca vine iarna si zapada nu e buna la lemn…de care pe mine ma durea exact in cot de acum, dar o preocupare e atat de bine venita cateodata, mai ales daca e una asa, cu motive « serioase » si temeinice…




Everybody knows you've been discreet
But there were so many people you just had to meet
Without your clothes
And everybody knows





…..asa ca am inceput sa car recitand in minte poezii, pentru ca parsivul de gand sa nu alunece iar in directia din care totul arata inutil, searbad si lipsit de sens…si numaram bustenii nu ca sa ii contabilizez, ci ca sa am factor de distragere….dintre culori rosul il prefer/ dintre comunicari : pe curier/ dintre cei ce pier pe cei ce apun laudand/ dintre luni octombrie in primul rand sase…juma de poezie la bustean…pasul tau de domnisoara/ dintro inserare’n seara/ pasul tau de domnisoara/ dintro frunza verde pala/ pasul tau de domnisoara….sapte, daca versul e mai scurt intra si treisferturi… And so the pride of little men/ The burghers good and true/ Still living through the painter's hand/ Request you all to understand..zece..si tot asa pana la penultimul..zi lunga de noiembrie pe inserat..acum stiva e prea inalta si ultimul rand are nevoie de scara…nu au mai ramas decat doi, utimii doi… si sunt leoarca de transpiratie, dar tare mandru in inima mea..asa ca nu bag de seama si calc intre trepte cu busteanul pe umar…mai era doar unul in afara astuia si totul era gata…dar scara aia blestemata si treptele ei….si jos placa de beton..direct in cap.. busteanul gramada peste mine, apoi si scara..luxatia, coastele rupte, dar caderea in cap a facut toti banii…ca in robocop…absolut nicio durere nicaieri..doar o imagine care se tot scurcircuita..disparea revenea..cu o realitate pe care o recunosteam din fundul unor amintiri demult apuse…corpul, mainile, picioarele care refuzau orice comanda..paralizate..nicio durere..absolut nicio durere…

…..cei care s-au aruncat din turnurile gemene trebuie ca au simtit la fel, asa ca pentru ei n-a fost o alegere proasta pana la urma…decat asfixiat sau ars de viu in chinuri groaznice ?…minute lungi de imobilitate, frigul care imi ingheta hainele umezite de sudoare..groaza ca nu puteam cere ajutor…apoi sistemul a reintrat on line…cu o amorteala grea si cumplita si cu mare efort pentru cel mai simplu gest, desi nu durerea ma impiedica ci lipsa de raspuns a muschilor…nici vorba sa ma pot ridica, dar dupa o vreme m-am putut tara…si…noroc mare, am gasit telefonul…dar nu mai aveam ochelarii si am format pe apelare rapida..pe ce s-a nimerit…asa ca nicu a trebuit sa sune el la 112 si ei m-au sunat inapoi ei.. si le-am povestit si…ia te uita ?... au reactionat ca la carte..cine ar fi crezut ?...nuuuu, nu aveam notiunea timpului, asa ca nu stiu cat a trecut pana au ajuns, dar era o ambulanta si un smurd… de ce doua ?..smurd a excaladat gardul si m-au gasit repede…fundul curtii..sub bustean, noua mea adresa…vanzoleala mare…cate degete.. ?...urmariti luminita..respirati adanc..priviti in sus…simtiti asta.. ?...ce s-a intamplat acum…?....m-ai intepat in picior idiotul dracului…se putea si mai usor daca vroiai doar sa testezi reflexe…spitalul…circul cu upu…splina, i-ati facut eco la ea ? eu suspectez o ruptura..acelasi joc, acelasi teste imbecile…salonul impartit cu unul care nu putea sa isi controleze anusul…febra, sedativele…febra…ce frumos cu sedativele, si cu laptele cald…nu puteam manca nimic, dar laptele..ce mult imi placea cana aia de lapte…primele trei zile sunt critice, acum totul arata ok, dar in primele zile se pot intampla tot felul de lucruri…da tusea e normala, la fel si expectoratiile alea..a fost o raceala puternica…nuuuu punctia a reglementat tot ce s-a petrecut in torace, insa mi-e teama ca va dura cateva luni pana ca durerile sa dispara..coastele asa fac…aaa ? …ati mai avut fractura de coasta ?...ciudat, n-am remarcat pe radiografie, insa e bine…cel putin stiti cu ce aveti de a face…………


Another time, another day
A brother's way to leave
Another time, another day






…faza e ca n-am simtit absolut nicio durere …nici la accident, nici dupa…vorba aia: frate, nu te doare capul !..faza finala la externare…un sugubat de chirurg semnand actele…cica : de data asta n-ati reusit…incercati cu mai multa seriozitate data viitoare…facand lucrurile de mantuiala nu veti reusi niciodata in nimic..hahaha…hiiihihi….mm…Dar au urmat patru luni de dormit numai pe o parte…asta da blestem…asta da canon…iar alea…noaptea cand trebuia sa ma rotesc prin somn ?...aaaa, daaaaa…alea da dureri….ca pe partea pe care nu ma dureau coastele, ma durea rau de tot fiinta…cu toate ifosele ei ……..fiinta, matraguna uracioasa si razbunatoare…si alea doua persoane care se tot certau inauntrul meu, fara argumente consistente….







Said the straight man to the late man
Where have you been
I've been here and I've been there
And I've been in between.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Jul 2013, 07:37 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Felina @ 28 Jul 2013, 07:25 PM) *
mmmm... nu. era de la mine din suflet, sau creier, sau sistem de valori, cum vrei sa-i zici, in nici un caz dintr-un film. biggrin.gif



..atunci ai fost pe aceiasi lungime de unda cu unul dintre mesajele importante ale unei generatii...controversate...


Jos palaria... thumb_yello.gif



pe mine insa m-a obsedat...si m-a preocupat...

Sunt tributar unui stil si unor principii ce ma tin incorsetat rolleyes.gif


Felicitari pentru felul in care .....

Felicitari thumb_yello.gif ...frumusetea nerecunoscuta nu exista...


Asa ca ochii privitorului......










Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Jul 2013, 08:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Jul 2013, 07:22 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



And no one sings me lullabyes
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky....





Pe un om il chema Dingo. Omul acela mi-a fost prieten.
Numele intreg nu il pot da, insa prin asimilare ar fi putut fi Dingo Aurelian Popescu.

Pe Dingo l-a calcat o masina...Nuuuu, nu alerga dupa ea, gluma rautacioasa pe care o aud de fiecare data cand ii relatez povestea. Nu, Dingo se ducea la un spectacol de teatru cand s-a intamplat tragicul accident...Masina era furata si hotii urmariti la mare distanta de un echipaj de politie. Dar erau grabiti si speriati...

A fost proiectat prin aer intr-o vitrina cu geam antiefractie si de aceea efectul a fost ca si cum s-ar fi lovit de un perete de beton. A murit imediat spun specialistii.

Chestia cea mai tare in legatura cu el e felul in care numele lui, prea putin obisnuit, il ajuta in toate...Aproape de fiecare data cand se prezenta i se cerea sa repete prezentarea, iar interlocutorul isi ridica privirea si sprancenele, apoi se lumina la fata in zambet...Un inceput extraordinar pentru orice relatie.

Doar pe seama numelui sau Dingo a ajuns repede la un statut de invidiat in ciuda faptului ca era o persoana destul de dificila si cu foarte multe si nejustificate pretentii.

Era insa un om luminos, iar eu de aia l-am pretuit asezandu-l in randul celor la care ma gandesc intotdeauna cu multa placere.

Azi mi-a trecut prin cap...Pe ea o cheama, prin multe interpretari, ca pe o indeletnicire. Asa dupa cum pe altcineva il cheama croitoru, cizmaru, lacatus, etc...Dar a renuntat la numele asta secret si la identitatea pe care el i-o oferea. A preferat sa fie Iordanescu, Mihailescu, Constantinescu...ori ceva la fel de anost.


Pe mine ma cheama The Dude.



In urma cu ani, azi sarbatoream ziua lui Dingo.
Un gand frumos amintirii lui.




"And I am not frightened of dying, any time will do, I
don't mind. Why should I be frightened of dying?
There's no reason for it, you've gotta go sometime."


Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Jul 2013, 12:03 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jul 2013, 07:52 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nopate grea...zapusala mare...

Murise Anastasatu si l-au depus in amfiteatru. La catafalc se faceau garzi si mie mi-a revenit o parte a primei nopti. Desigur nu de unul singur. Sporovaiam cu Atilla fochistul, the handsome boy, nu mai stiu despre ce, dar ceva sumbru, in acord cu atmosfera...si cand ne-am uitat, o pisica se suise pe cadavru si adulmeca de acolo formolul...Amfiteatrul are iesirile direct afara, asa ca prezenta aia nu avea mult mister in ea...dar atunci, in noaptea aia calduroasa...Atilla zice: uite spiritul mortului cum sta sa plece...era ceva distanta, insa silueta pisicii nu era de confundat..

...un turture de gheat mi-a alunecat pe sira spinarii...mi-am revenit abia odata cu plecarea matei..
Atilla zice si azi ca a fost spiritul care trebuia sa ia si el o forma noua, daca aia veche nu mai putea fi utilizata..

Aseara pe zapusala, am dormit in curte si in hamac..are un schelet metalic si o prelata deasupra, pentru ploaie, apoi se continua cu o invelitoare din tiul alb...si m-a trezi un zdup care a cutremurat structura..A fost o pisica, dar am zis ca Atilla ca sigur era un spirit al noptii..

N-am mai putut dormi... unsure.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Jul 2013, 07:58 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Jul 2013, 08:06 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sunt informat ca productia de coacaze, fragute si mure este inca intacta...E musai sa plec la cabana pentru recolta.
Anul asta a fost ca niciun altul..Am facut deja 14 borcane de cirese amare (preferatele mele), 6 de cirese normale si 8 de visine.
10 (!!) de gem de caise care insa au iesit prea putin consistente. Sunt prea apoase, nu cred ca se pot pastra.

Niciodata n-am avut atat de multe, iar singur este imposibil sa consum toate astea...
Dar dau bine facute cadou (sunt toate borcane de 400g). Le fac niste etichete la misto pe imprimanta si m-am scos.
Mai vreau sa fac de prune si de gutui....Am boala pe mine anul asta.

Dar in gradina am plantata menta si zmeura..Aici la Bucuresti.
Amandoua au crescut ca nebunele de ani de zile si tot incerc sa le stavilesc.
Am bagat menta la storcator (power juicer) si a iesit o pasta verde. Am bagat si zemura si am amestecat.
Frate a iesit o esenta care diluata cu sifon face cea mai tare bautura racoritoare a verii...si asta din productia anului trecut.




gata plec...ca vreau sa fac inventii si cu coacaze si cu fragute si cu alte alea...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Jul 2013, 07:27 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Aug 2013, 07:39 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Official moments of the guild
In poses keen from bygone days………



..in sfarsit SCIO se baga in seama cu mine..V…acest munte de orgolii imi da asadar dreptate in mod tacit…Cred ca mm i-a soptit ceva, ca dupa severin i-am zis ce cred despre athanor si a ramas surprins…era evident ca n-a deschis nici macar un numar al revistei…

Offf, cum le imbarliga vremea si vremurile..daca n-as fi fost cu horia, as fi ramas cel mai bun confident a lui mm, si ce mai chestii ar fi iesit si din asta…..ca sunt singurul care s-a pastrat echidistant si cu S si cu D si cu M..si cu Ma..in ciuda la toate conflictele si la toate razbelele....dar vezi tu, in ochii tuturor sunt cu horia, i-ar la astia e ca la comunisti, daca esti in relatie cu un proscris atunci esti tu insuti suspect de crime…

In fine..au sa imi publice ciclul cu istoria..numai prima parte : sase articole care in spatiul lor se vor intinde pe cel putin pe 12 numere…bravo dude…iti cresc cotele..

Dar V…nu lasa el lucrurile asa…abia astept sa vad ce ii da prin cap, ca la suntat e piua’ntai..sau poate i-a zis mm de vreo decoratie si o lasa asa cum a cazut..

In fine ideea e ca poate vor publica…si atentia fratilor va fi sensibila la un nume...
cel putin o vreme (cu putin noroc, vreo doi ani…)

Am zis,……………………………….cu oarecare bucurie.



Little by little the night turns around.
Counting the leaves which tremble at dawn.
Lotuses lean on each other in yearning.
Under the eaves the swallow is resting.






--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Aug 2013, 01:40 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Caldura mare....lumea buna se lupta cu valurile la ora asta.....

In la noapte plec la recoltat...daca eram destept plecam de ieri.

..Mi-am pregatit uneltele (bere, vin, minerala, suc pentru vodca..strictul necesar)
Inca nu sunt decis daca ma chinui sa culeg pentru dulceata sau sa pun la uscat pentru ceai...

...voi hotara la fata locului.

Ma mai paste si o deplasare...

Controlul la ochi mi-a iesit bine, insa tratamentul trebuie continuat.


Mare caldura....

Ce bine ca plec.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Aug 2013, 01:52 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeessssss !!

Am reusit...!


Nu e munca mea, insa ideea imi apartine in mare parte. Ca si conexiunile.

Mutumesc mult Andrei thumb_yello.gif


Festival de Film in Orasul Victoria



* ....timp de aproape doi ani am lucrat acolo la santierul de reabilitare al Casei de Cultura. Am sugerat directorului casei (Asezamant Cultural Orasul Victoria - denumirea corecta) o astfel de organizare si l-am pus in legatura cu persoane din mediul U.N.A.T.C. care ar fi putut favoriza realizarea unui asemenea demers. Desi santierul a iesit pana la sfarsit o mare jale (s-a lucrat greu, prost si urat) pustiul asta s-a luptat cu toate si uite ca a reusit...Jos palaria Andrei !

Cine vrea sa mearga sa fie informat ca totul e moca, ca se poate locui si la cort (in proxi Victoria) si ca se poate manca mult pe bani putini in localul din oras...Cel cu gradina nu cel al hotelului..

Ce bucurie.........................................................................
....................................


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 07:42 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



.......repertoriul de limite....si enclavele personale ...Daca ai sa te sinucizi nu ai sa il omori pe vinovat...Vei curma viata altcuiva, nu pe a sa...

Copacul, aceasta infinita poveste....cu toate increngaturile ei.


Daca n-as fi mers dupa recolta ratam scoala de vara..Caliniada 2013..Ce mai pierdere ar fi fost...Vai, zilele astea mi le voi aminti mereu. Un Calin fara bautura nu mai are farmecul acela unic...Dar are altul, cu nimic mai prejos. La el e de inteles. Calin umbla beat numai acolo. In viata de zi cu zi nu consuma nimic, dar cand se scapa la acasa lui de la munte, apoi....24 din 24...E sociolog Calin...Nu numai ca profesie = din vocatie !

Cu Adriana e de-a dreptul incredibil. Ajunsese la trei sticle de vodtca pe zi ...si nu ca s-a putut lasa, ci modul in care a facut asta...la pas…Pentru fata ei, alienata dupa o indragosteala fictiva din retea..Eu si Ed am fost singuri betivi. Constantinescu si consoarta, tepeni si pretiosi in vorbe, au golit si ei mai mult ca de obicei, insa nu s-a vazut...Eu n-am vazut...Calin isi pastreaza neutralitatea pana in toamna, dupa care va reveni la cele lumesti. Cat de nerabdator ii astept intoarcerea.

In prima seara am avut chiar prilejul sa expun doua prelegeri din tema mea preferata Duderismul Monoteist. Am cucerit audienta mult inainte ca alcoolul sa o poata face (pentru cei care il consumau). Toata lumea a fost de acord ca religia lui Dude e valoroasa si plina de miez. Desigur la Calin in varianta Duderismului Ateu, iar la Adriana in cea a Duderismului Politeist (la ea sunt intotdeauna mai multi zei care guverneaza, de aia ar fi haosul, in cer si pe Pamant...neantelegeri, neantelegeri...).

Nu m-au lasat sa plec...asa ca ne-am culcat care pe unde a putut. La juma de ceas dupa asta am iesit sa fac pipi si dus am fost. Era trecut de trei dimineata cand am ajuns la cabana..O seara minunata (noapte, dimineata...sau ce era ). N-am mai avut forta sa intru, asa ca am ramas sub copac...copacul meu. L-am imbratisat si il tot pupam ca pe un martor drag si impartial...Copacul asta al meu....sau poate eu al lui...


Toata ziua de sambata am zacut cu storurile trase....


Youuuuuupyyyyyyyy.....

Lyuba a facut chiftele...si....si......MI S-AU ACRIT CRASTRAVETII.. !!!!.....yeah.gif yeah.gif yeah.gif.....plantele alea dicotiledonate....
Cele de la soare ca si cele din garaj....sapte/opt zile, cu o vanturare la mijloc.


Chiftele si castraveti acri de vara...man that's a combination

Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Aug 2013, 12:52 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 08:15 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(The Dude @ 26 Jul 2013, 08:08 AM) *
..la locul de care iti zic nu ai sa il gasesti pe Leopoldu, ci doar o parte din produsele realizate dupa retetele lui.
Acolo ai sa o intalnesti pe Cristina (..sau Carmen), o tipa din Bucuresti care e, ca si mine, locatar de ocazie al zonei.
Curand am sa pun aici o poza, pentru ca locul sa poata fi indentficat mai usor din mersul masinii









Sunt facute din mers si cu aparatul de la telefon.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 10:50 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu e luna care tace, nu sunt cainii care latra,
Nu sunt pasii tai cei care se apropie de poarta...
Eu de-atunci te astept, tu intarzii sa vii,
Si-asa-i fiecare seara, si-asa-i fiecare zi...








Semnul de recunoaştere al ignorantei tale este taria cu care crezi in nedreptate si in tragic.
Ceea ce omida numeste sfarsitul lumii, inteleptul numeste fluture.





.....timupul meu e continuu...traiesc in Quantum. Am ajuns aici (acolo ?) prin exil.
Ca sa fiu din nou acolo unde am mai fost, ori ca sa ajung iar acolo unde voi fi, nu trebuie sa ma intorc..
Sunt mereu peste tot in timpul meu...In singularitate.


Trecutul ?...prezentul si viitorul…simple superstitii..iluzii amagitoare ale singularitatii.






E un om la colt de strada pe-unde trebuie sa treci,
O sa se uite dupa tine cand dimineata o sa pleci,
Seara imi vei povesti cum ai rosit cand te-a vazut,
Eu n-o sa cred nici o silaba, tu o sa crezi ca te-am crezut...


Acest topic a fost editat de The Dude: 5 Aug 2013, 12:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Aug 2013, 11:02 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Aug 2013, 07:14 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sase August...

Ziua schimbarii la fata....si a primului bombardament atomic (Hiroshima - Enola Gay si Little Boy)



hmm.gif hmm.gif hmm.gif ....srtanie si bizara coincidenta.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Aug 2013, 02:39 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Despre vis si visare..

1. ...si orbi pot visa

2. uitam 90% din tot ce visam...50% la 5 minute dupa trezire, iar restul pana la 90% in 10 minute.

3. in afara unor afectiuni mentale grave toti oamenii viseaza tot timpul (barbatii diferit de femei)

4. visul ne ajuta sa pastram echilibrul psihic..cand activitatea onirica e perturbata apar dezordini afective, irascibilitate si halucinatii.

5. intamplarile cotidiene pot si influenteaza puternic visul

6. visele pot fi induse de evenimente deosebite

7. exista un hormon care transmite nervilor spinali aceleasi instructiuni ca in cazul paraliziei, in asa fel ca visul sa isi poata urma netulburat cursul

8. visam doar lucrurile pe care le stim..creierul nostru retine orice informatie, chiar daca noi le-am uitat. el e cel care fabrica visele

9. ceea ce visam este o asociere si un simbol al bazei de date stocate in adancul mintii noastre. nu visam in mod direct, ci doar metaforic

10. visele color sunt foarte rare, circa 85% din tot ce visam este alb/negru sau monocrom..


11. visam obsesiv...cele mai multe dintre vise se repata in forme cu diferente mici sau mari

12. visam tematic



Acest topic a fost editat de The Dude: 6 Aug 2013, 02:50 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 6 Aug 2013, 07:01 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Si visele premonitorii? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2013, 08:13 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 5 Aug 2013, 09:15 AM) *
Sunt facute din mers si cu aparatul de la telefon.....

Sensul de mers al masinii din imagine este spre Rucar sau spre Bran?

OK. Am gasit, de la Rucar catre Podul Dambovitei.

"Cand vi dinspre Rucar si ajungi aproape de podul dambovitei, putin inainte, intr-o curba, e un loc de popas cu padure din toate partile si acolo e o ghereta improvizata pentru cei din autoturisme. Are o imensa umbrela galbena de la berganbeer.."

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Aug 2013, 08:21 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Aug 2013, 07:57 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(leirn @ 6 Aug 2013, 08:01 PM) *
Si visele premonitorii? biggrin.gif



situate undeva intre punctele 8 si 9...

Sa iti povestesc: intr-o zi agitata m-am contrat cu niste parteneri de care depindeau multe...in ziua aia atatea erau de facut ca am marcat evenimentul ca minor, in treacat si fara sa ii dau mare importanta...Aveam termene la afaceri presante si eram si in urma si gresit...

Noaptea aia insa, am visat doi caini mari care ma alergau si incercau sa ma muste...In vis ei sunt dusmani care vor sa iti faca un rau...

Chestia e ca mintea mea a retinut episodul la adevarata valoare. Creierul, in timpul somnului, a aplicat tot felul de scheme pe baza datelor din baza proprie si a atins concluzia ca aceia cu care ma certasem erau persoane revansarde ce nu puteau lasa ofensa nepedepsita si ca ei vor reactiona...

Baiat de treaba, creierul a luat decizia sa ma atentioneze in timp util prin singurul mod pe care il are la dispozitie in onirism: simbolul..

Bun inteles ca un atac a avut loc (si bine inteles ca l-am parat rolleyes.gif ), insa ceea ce parea un avertisment din alta lume, ar fi putut fi doar corelarea si rezultatul unor activitati de rutina ale mintii mele din tipul visarii....




thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Aug 2013, 08:19 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Da. Imaginea din poza o vezi atunci cand te deplasezi dinspre Rucar spre Bran..insa cred ca am gresit eu, este dupa Podul Dambovitei...sau nu.?...cel mai bine zis: e prin preajma... tongue.gif

Recomand cu responsabilitate amestecul : miere, catina, brad
iar dintre esentele indulcite cu rasina: coacaze, ienupar; ori afine, merisor


...e posibil ca oferta sa fie foarte saraca in partea asta a anului, intrucat ea se refera la productia din anul trecut, cea de acest an aflandu-se inca "in fabricatie"

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Aug 2013, 09:25 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Aug 2013, 11:52 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ahhhh..festivalul de film Victoria...Un copil din flori...



...atat de multi parinti..

..aseara ne-am intalnit la UNATC..insistam pe langa Bala cu meritul si genialitatea mea, mizand totul pe faptul ca el a fost primul cu care am discutat cazul..da uite ca Bala, Director pe vremea aia, imi zice de un program de festivalizare, cu etape si tematici, iar Cern, care venise si ea acolo sa deconteze o participare ne rade in nas.."...ha, ha, ha...pai de cand cu documentarul ala "Victoria" erau discutii..da ce-i drept se mergea pe un happeining anual ( blink.gif ), cu prezentare de carte, expozitii, teatru"...adica se dorea o replica la Sighisoara, unde festivalul de acolo comemoreaza medievalitatea...Victoria, un oras fabricat integral de comunisti, ar putea comemora comunismul...o etapa suficient de marcanta ca sa merite asa ceva si la fel de apusa (?)...era o gandire...era in lucru.....si apoi Andrei si ideile lui.. si Gheorghe Cristian, primarul si interesele lui..ei, astia, au stabilit cadrul...

in fine, dupa dezbateri, s-a stabilit ca in cuvantul de deschidere de la proiectia din Casa de Cultura sa se aduca prinos de multamire celor care au facut acest eveniment posibil si apoi sa fie citita o lista cu opt nume...nu am reusit decat pozitia 5...(o cifra care ma urmareste zilele astea)...


pai asta ar fi situatia...oricat de genial te crezi, sau chiar esti, pana la coada totul nu poate fi altfel decat "realizare de grup".....bai da ma oftic ca ideea cu bicicletele de la Tohani era a mea..camparea in pojomoc era a mea si e deasupra la basina aia cu piscina unde participanti trebuie sa plateasca, chiar daca asta are avantajul grupurilor sanitare...


Pai Da... mad.gif

Concluzie: din orice intamplare invatamintele ei. rolleyes.gif


Nu conteaza festivalizarea, nu conteaza girul UNATC, nu conteaza valoarea ideei, nu conteaza genul de manifestare.
Conteaza doar entuziasmul corect orientat, si aici entuziasmul a fost orientat ..............catre bani.

S-au obtinut banii, a fost posibila inchirierea echipamentelor de proiectie, descatusarea mecanismelor care sa puna in miscare interese locale, aspiratii frustrate, nevoi de palmares centralizate..........

Si in contrapartida, stiu cat "a costat" festivalul asta. Stiu firmele care pot sa asigure suportul tehnic pentru o intamplare ca asta si pretentiile lor, stiu cum poti proiecta orice pelicula fara sa trebuiasca sa platesti difuzarea...toate stiintele astea sunt pretul incasat de mine...Nu-i rau pentru doua, trei, idei acolo.



Acum, cine doreste sa participe, sa ceara detalii, sa cunoasca un tip deosebit poate contacta: <andrei@victoriafilmfestival.ro>




Intre participarea la eveniment si o alta oportunitate eu am inca de facut o alegere...ca de data asta e la mine alegerea....

Acest topic a fost editat de The Dude: 8 Aug 2013, 01:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Aug 2013, 12:47 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

31 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 01:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman