HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?, Fapte, cazuri, procese etc.
Marduk
mesaj 31 Jul 2013, 01:23 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dialog intre un roman si un occidental.
Anca T. i-a scris lui George Richmond Elliott de la Hunting and Sporting Scotland Ltd. următorul mesaj: "Vă rog nu ne ucideţi urşii. Trebuie să faceţi asta neapărat? Asta este singura modalitate prin care vă puteţi bucura de viaţă?".

Răspunsul lui George Richmond Elliott este şocant şi revoltător, pentru toţi românii: "Da, vom ucide toţi urşii voştri, toate păsările voastre din Delta Dunării, toţi cocoşii de munte, toţi mistreţii şi toţi cerbii. Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jul 2013, 02:48 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jul 2013, 04:30 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In gena si educatia romanilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jul 2013, 04:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2013, 08:23 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Øystein Hovdkinn, ambasadorul Norvegiei:„Puteţi hrăni 80 de milioane de oameni, dar importaţi două treimi din alimente. Este cel mai mare paradox, este o nebunie“


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Nov 2013, 09:42 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2013, 03:23 PM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)


si un popor de ...., trebuia completat !corect ,oricat ar fi de dureros !


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2013, 03:20 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Posibil sa ai dreptate referitor la popor, totusi istoria demonstreaza ca daca un popor are conducatori buni, alesi sau deveniti conducatori datorita unor imprejurari istorice, atunci poporul raspunde cerintelor conducatorului, cata vreme actiuile acestuia sunt in beneficiul ambelor parti. Exista un "contract" nescris si nesemnat intre cei care guverneaza si cei care sunt guvernati, cata vreme si unii si altii respecta "clauzele" contractului totul este bine, cand guvernantii incalca "clauzele" si de obicei asa s-a intamplat de-a lungul timpului, atunci poporul reactioneaza. Reactia poate fi una controlata avand loc o "schimbare linistita" prin alegeri, succesiuni etc. sau poporul se revolta schimband guvernantii. In oricare dintre cazuri EDUCATIA poporului este foarte importanta, dar aceasta educatie este fie dorita de conducatori fie refuzata, in asta consta diferenta intre un conducator luminat si un dictator. Pana la urma totul se rezuma la intelegerea indatoririlor si drepturilor fiecarui individ, acceptarea acestora, dialog si respect.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Nov 2013, 04:00 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Marduk, prea frumoase ganduri pt ceea ce se intampla;dac-ar fi dupa mine prioritatea nr 1 si urgenta este EDUCATIA ;dar,din pacate , nici macar ..masa de manevra nu-si doreste asta ! e prea tarziu pt a mai face ceva.


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2013, 05:24 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Corect, EDUCATIA, este extrem de importanta, mai ales atunci cand discutam despre educatia unui popor intreg. Educatia individului din nefericire nu se transmite genetic ci este parte a unui efort al societatii de a crea viitorul, de a educa indivizii ce vor reprezenta poporul respectiv, recte romanii. Cine-i educa pe romani? sunt profesorii de azi constienti de rolul lor, de faptul ca nimeni nu se face profesor de dragul unui salariu mare, decent da, dar guvernantii nici macar asta nu promit, un salariu decent, fie ca nu mai exista decenta sau nu mai putem compara un salariu decent cu un salariu nesimtit, pe care il primesc unii ce nu fac educatie ci isi fac doar mofturile lor de nababi. Problema educatorilor in Romania, in opinia mea, este ca nu s-au rupt de sistemul comunist de PCR (pile cunostinte si relatii) cand tocmai acesti educatori trebuiau sa fac primii acest pas. Profesorii, invatatorii, educatorii au ramas ancorati, anchilozati intr-un sistem pe care tot incercam sa-l reformam de 23 de ani, dar nu facem decat sa reformam o alta reforma ce n-a fost finalizata etc. E un cerc vicios din care nu putem iesi tocmai datorita acestei dorinte incontrolabile, de a face ceva, care sa ocoleasca esentialul, dar care sa para ca merge. Romanii se tem sa actioneze radical, procedeaza asa datorita legaturilor existente intre cei alesi, numiti sa faca schimbarile respective, care actioneaza gandindu-se ca nu cumva o lege, un articol de lege sa nu afecteze pe cine stie cine. Nu cred ca este prea tarziu pentru schimbari radicale, trebuie doar sa existe vointa politica, consens si credinta cat mai multor indivizi, ca fara aceste schimbari nu se mai poate.

Acest topic a fost editat de Marduk: 27 Nov 2013, 05:26 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 27 Nov 2013, 06:25 PM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(abis @ 31 Jul 2013, 04:48 AM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?


...a uitat sa adauge "cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate" ? ohyeah.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 27 Nov 2013, 06:28 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 31 Jul 2013, 03:23 AM) *
Dialog intre un roman si un occidental.
Anca T. i-a scris lui George Richmond Elliott de la Hunting and Sporting Scotland Ltd. următorul mesaj: "Vă rog nu ne ucideţi urşii. Trebuie să faceţi asta neapărat? Asta este singura modalitate prin care vă puteţi bucura de viaţă?".

Răspunsul lui George Richmond Elliott este şocant şi revoltător, pentru toţi românii: "Da, vom ucide toţi urşii voştri, toate păsările voastre din Delta Dunării, toţi cocoşii de munte, toţi mistreţii şi toţi cerbii. Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi".(RTV.NET)


...si mai interesant ar fi de aflat raspunsul lui Anca T atunci cind a aflat ca
toata chestia era doar o escrocherie ieftina pe internet. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Nov 2013, 06:35 PM
Mesaj #81


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(fiatlux @ 27 Nov 2013, 03:00 PM) *
e prea tarziu pt a mai face ceva.


Niciodata nu e prea târziu. Mamele si tatii o fac asta, zi de zi.
Altcumva am fi resemnat si am fi gresit...

Daca te gândesti ca mai exista OAMENI, vezi ce au facut parintii tai.

Eu am fost pleznit la scoala cu linealul sau chenarul peste degete, am primit bobârnaci, am fost pus în colt ca sa-mi tin gura.
Na si ? biggrin.gif A fost bine smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2013, 06:53 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 06:25 PM) *
..."cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate

Asta i se poate intampla oricui, roman, american, canadian, englez, francez, pakistanez, rus etc.

QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 06:28 PM) *
...si mai interesant ar fi de aflat raspunsul lui Anca T atunci cind a aflat ca toata chestia era doar o escrocherie ieftina pe internet

Nu comentez raspunsul, dar pot sa spun ca nu sunt de acord cu vanatoarea ca sport, cu uciderea animalelor din placere, pentru trofee etc. Sunt de acord cu uciderea animalelor salbatice sau domestice pentru asigurarea hranei de zi cu zi, in caz de necesitate, atac sau eradicare de boli etc. Nu pot sa accept nici taierea arborilor, puieti, pentru ca tot ne apropiem de Craciun si urmeaza marele macel al brazilor, dar nici a celor ce au scapat de furia naturii timp de secole pentru a deveni castigul unui uman. Consider ca in tot si toate, trebuie sa pastram un echilibru, lasat de la mama natura, sa luam doar atat cat ne trebuie si sa multumim pentru ceea ce am luat, ajutand la ingrijirea si pastrarea echilibrului natural.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 28 Nov 2013, 08:17 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 27 Nov 2013, 08:53 AM) *
Asta i se poate intampla oricui, roman, american, canadian, englez, francez, pakistanez, rus etc.

exact, atunci de ce sa iti fie rushine ca esti roman?
pretextul putea fi localizat oriunde in lumea asta unde este ceva rar de vinat,
sa zicem tigru in India sau leu in Sud Africa.
QUOTE(Marduk @ 27 Nov 2013, 08:53 AM) *
Nu comentez raspunsul, dar pot sa spun ca nu sunt de acord cu vanatoarea ca sport, cu uciderea animalelor din placere, pentru trofee etc.

desigur e o chestie de optiune personala,
dar vinatoarea a fost aleasa doar pentru ca e un sport cu cheltuieli mai mari.
escrocul putea sa le ofere alt pretext pentru care iti trebuie ceva bani,
de exemplu zborul in cabina unui jet militar rusesc, sau...
o croaziera de vacanta, pentru interceptarea si uciderea unor pirati in largul coastei Somaliei rofl.gif

chestia e ca nu trebuie sa ne grabim sa tragem concluzii, pina cind nu verificam suficient informatia initiala. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Nov 2013, 08:48 AM
Mesaj #84


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman? "

Deloc. Tara arde si babele se piaptana, no ce ?? spoton.gif

Tara arde


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Nov 2013, 05:27 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 28 Nov 2013, 08:17 AM) *
QUOTE
exact, atunci de ce sa iti fie rushine ca esti roman?

pentru ca afirmatiile individului sunt corecte: "Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi" Mie mi-e rusine ca are dreptate, nu de altceva. Mi-e rusine ca acest popor nu gaseste "capatul tunelului in care l-au bagat si lasat conducatorii sai, laici sau religiosi.
QUOTE
desigur e o chestie de optiune personala...dar vinatoarea a fost aleasa doar pentru ca e un sport cu cheltuieli mai mari.

Corect, optiunea personala primeaza atata vreme cat nu afecteaza, lumea, societatea in care traieste individul respectiv. Eu nu sunt de acord ca vanatoarea este un sport, poate o metoda de a cheltui banii, de a vinde niste produse etc. dar sport!!?? mergand pe logica asta, a ucide din placere, orice asasinat poate fi considerat sport.
QUOTE
chestia e ca nu trebuie sa ne grabim sa tragem concluzii, pina cind nu verificam suficient informatia initiala. smile.gif

Corect. Din nefericire in aceasta lume, era informationala am ajuns ca realitatea sa fie ireala, adevarul minciuna, sau invers si tot asa. Lumea pierde legatura cu naturalul, care incet dar sigur va fi inlocuit de artificial, de ireal. Activitatea creatorilor de realitate, coroborata cu dezvoltarea tehnologica, poate duce in cele din urma la contopirea celor doi termeni.


QUOTE(Cla @ 28 Nov 2013, 08:48 AM) *
"De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman? "
Deloc....

Pentru ca esti european, iar intr-o tara europeana, Romania se intampla lucruri care pentru multi altii sunt de neanteles, ilogice, iar aici sunt considerate banalitati, normalitati, pentru asta ar trebui sa-ti fie rusine ca esti roman, dar probabil nu te simti roman, sau nu esti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 28 Nov 2013, 09:29 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 28 Nov 2013, 07:27 AM) *
pentru ca afirmatiile individului sunt corecte: "Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi" Mie mi-e rusine ca are dreptate, nu de altceva. Mi-e rusine ca acest popor nu gaseste "capatul tunelului in care l-au bagat si lasat conducatorii sai, laici sau religiosi.

pai chiar daca ignori in mod evident faptul ca individul a zis-o in gluma, sau deloc (dupa cum a afirmat chiar el mai tirziu)
oricum nu are dreptate. mai ales partea cu "asta meritati!"
in loc sa te rushinezi, sunt multe alte atitudini mai utile pentru a schimba ce nu iti place.
incepind cu atitudinile defetiste. jamie.gif

QUOTE(Marduk @ 28 Nov 2013, 07:27 AM) *
Corect, optiunea personala primeaza atata vreme cat nu afecteaza, lumea, societatea in care traieste individul respectiv. Eu nu sunt de acord ca vanatoarea este un sport, poate o metoda de a cheltui banii, de a vinde niste produse etc. dar sport!!?? mergand pe logica asta, a ucide din placere, orice asasinat poate fi considerat sport.

vinatoarea ca sport, e ceva reglementat legal si e practicat in toata lumea.
chiar daca tu nu esti de acord cu aceasta activitate,
cita vreme e ceva legal nu ai cum declara logic ca ar fi asasinat.
daca era, ma indoiesc ca legea nu ar fi obiectat,
nu numai in RO dar si in multe alte tari unde se practica vinatoarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Nov 2013, 09:43 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



...



Acest topic a fost editat de exergy33: 28 Nov 2013, 09:46 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Nov 2013, 09:43 PM
Mesaj #88


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



CODE
Sunteti sau suntem ?
rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Nov 2013, 09:45 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 31 Jul 2013, 03:48 PM) *
Sunteţi o ţară ieftină, cu conducători ieftini, politicieni corupţi şi asta meritaţi

Si unde e greseala?


Probabil ca pe principiul aceleiasi logici am meritat patruzeci si cinci de ani de comunism care ni s-au facut "cadou" la Yalta ... noua, cehilor, ungurilor, polonezilor, slovacilor, sarbilor, croatilor ... etc ... etc.




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Nov 2013, 11:40 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(dandanescu @ 27 Nov 2013, 08:25 PM) *
...a uitat sa adauge "cu oameni creduli si impulsivi, care trag niste concluzii pe baza unor informatii eronate" ? ohyeah.gif


nu draga Dane ,nu erau concluzii ci confirmari ! confirmarile presupun ca parerea ti-e deja formata ; dac-o mai zic si altii sau nu, tot aia e!
PS si nu ma mai starniti ca NU mai vreau "politica" ,adica sa mai pierd vremea aiurea ! kaputt ! finita ! juggle.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Nov 2013, 03:41 AM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(fiatlux @ 28 Nov 2013, 01:40 PM) *
PS si nu ma mai starniti ca NU mai vreau "politica" ,adica sa mai pierd vremea aiurea ! kaputt ! finita ! juggle.gif

...totusi fara politica, ce ar mai ramine de discutat? religia si sexualitatea? sau fotbalul? ohyeah.gif
PS. nu subiectul e de vina, ci stilul de discutie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Nov 2013, 06:18 AM
Mesaj #92


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(exergy33 @ 28 Nov 2013, 08:45 PM) *
Probabil ca pe principiul aceleiasi logici am meritat patruzeci si cinci de ani de comunism care ni s-au facut "cadou" la Yalta ... noua, cehilor, ungurilor, polonezilor, slovacilor, sarbilor, croatilor ... etc ... etc.

.. La fel cum "am meritat" Imperiul Otoman. Si comunismul l-am avut, cu defilare cu tot, ca doar am fost pionieri, ce**** mea spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Nov 2013, 10:35 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 28 Nov 2013, 09:29 PM) *
QUOTE
...daca ignori in mod evident faptul ca individul a zis-o in gluma .... oricum nu are dreptate. mai ales partea cu "asta meritati!"

Mai in gluma, mai in serios, vorba romanului, tipul ne-a dat peste bot exact cu ceea ce ne doare cel mai mult, CORUPTIA GENERALIZATA.
QUOTE
....sunt multe alte atitudini mai utile pentru a schimba ce nu iti place.incepind cu atitudinile defetiste.

Eu sunt stupar, cand ma uit intr-un stup vad si apreciez starea familiei dupa anumite "tipare". Analizez situatia si fac schimbari, daca fac acele schimbari nu inseamna ca nu am incredere in familia respectiva, dar sunt constient ca fara acele schimbari familia nu va supravietui. De multe ori constat ca vina o poarta chiar matca familiei, atunci o indepartez, o omor pur si simplu si dau stupului o matca noua, tanara, buna luata de la alta familie ce a dat rezultatele pe care eu le doream.
QUOTE
vinatoarea ca sport, e ceva reglementat legal si e practicat in toata lumea....

N-am o problema cu vanatoarea ci cu acei vanatori care au bani si platesc doar ca sa se distreze. Admir si respect un aborigen, papuas, bantu, un canadian, american, rus etc. care vaneaza pentru necesitate, pentru hrana familiei sale. Cei care iubesc acest sport il pot practica si cu un aparat de fotografiat performant, orice fotografie facuta unui animal ce urma sa fie ucis, poate fi un trofeu. tongue.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 29 Nov 2013, 10:40 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(dandanescu @ 29 Nov 2013, 05:41 AM) *
...totusi fara politica, ce ar mai ramine de discutat? religia si sexualitatea? sau fotbalul? ohyeah.gif
PS. nu subiectul e de vina, ci stilul de discutie.


da! fotbal pe ...plaja ca sa ...impuscam mai multe teme ! ohyeah.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Nov 2013, 10:51 AM
Mesaj #95


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(fiatlux @ 29 Nov 2013, 09:40 AM) *
da! fotbal pe ...plaja ca sa ...impuscam mai multe teme ! ohyeah.gif

... La fel ca gainile de balta smile.gif (Moorhuhn)


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 29 Nov 2013, 09:47 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
Mai in gluma, mai in serios, vorba romanului, tipul ne-a dat peste bot exact cu ceea ce ne doare cel mai mult, CORUPTIA GENERALIZATA.

ce e real e ca multi romani au complexe de inferioritate, in loc sa adopte o atitudine realista, practica, pozitiva.

QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
Eu sunt stupar, cand ma uit intr-un stup vad si apreciez starea familiei dupa anumite "tipare". Analizez situatia si fac schimbari, daca fac acele schimbari nu inseamna ca nu am incredere in familia respectiva, dar sunt constient ca fara acele schimbari familia nu va supravietui. De multe ori constat ca vina o poarta chiar matca familiei, atunci o indepartez, o omor pur si simplu si dau stupului o matca noua, tanara, buna luata de la alta familie ce a dat rezultatele pe care eu le doream.

OK, acum ia sa vedem, din postura de albinutza, ca simplu cetatean, cam ce poti face contra coruptiei?
adica ceva practic, nu cum se rezolva situatiile din filmul Superman, cu puteri supranaturale.
apropo, matca e mina in mina cu stuparul la momentul de fatza, desi albinutzele nu par constiente de treaba asta...

QUOTE(Marduk @ 29 Nov 2013, 12:35 AM) *
N-am o problema cu vanatoarea ci cu acei vanatori care au bani si platesc doar ca sa se distreze. Admir si respect un aborigen, papuas, bantu, un canadian, american, rus etc. care vaneaza pentru necesitate, pentru hrana familiei sale. Cei care iubesc acest sport il pot practica si cu un aparat de fotografiat performant, orice fotografie facuta unui animal ce urma sa fie ucis, poate fi un trofeu. tongue.gif

...deci tu nu aprobi vinatoarea ca sport, dupa cum comentezi.
totusi vinatoarea ca sport exista, si e legala, chiar daca nu toti inteleg si nu toti aproba
si nici nu e neaparat asociata cu cheltuiala ostentativa de bani.
pentru multi vinatori, vinatoarea e asociata cu
expresia libertatii si a independentei individuale,
cu exercitarea unor activitati prohibite omului de rind in Europa medievala (si nu numai)
unde erau rezervate doar elitelor.
deci e ceva contra elitismului, contra tiraniei institutionalizate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 30 Nov 2013, 11:31 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Cla' date='29 Nov 2013, 11:51 AM' post='751470']
..Nu mi-a fost si nu o sa-mi fie rusine ca sunt roman,dimpotriva,sunt mandru de asta! Imi este sila ca altii sunt romani,ca Basescu si clanul lui de mafioti,incompetenti,spagari,curve si nesimtiti! Cand ii vad pe Udrea,Ialomitianu,Andreea Paul,Pora,Turcesu,Tatoiu si miile de decervelati basisti cum dau lectii de competenta,de moralitate tuturor celorlalti,cum mint,cu Carmaciul lor in frunte,simt o greata si nevoia de a-i scuipa,pe ei si pe propagandistii lor! Nu am mai postat,de mult timp,pentru a ma dezintoxica de basismele gretoase,jegoase,intretinute de 9 ani de zile si pe forum! Am reusit,greu,cu antivomismente si detoxifiante sa reduc,in proportie de 40-55%,senzatia de scarba fata de ei! Ingijorator este faptul ca boala rusinoasa,basismul,care i-a adus pe pedelachei la nivelul PPDD-ului,nu este inca vindecata! Am anuntat de 2-3 ani de zile ca Basescu va fi groparul PDL-ului si nu m-ati luat in seama! Din pacate,cu tot dezastrul adus de individul asta pedelacheilor,cu exceptia lui Cezar Preda,niciun alt lider nu s-a delimitat de groparul lor! Sunt si raman,pentru totdeauna,niste slugi ,niste handicapati politic si nu numai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Nov 2013, 12:25 PM
Mesaj #98


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Na pai... si eu sunt român pe jumatate, si nu m-e rusine.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Nov 2013, 12:44 PM
Mesaj #99


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



A fost cineva care nu a fost în stare sa pronunte verbul "A fi"
Mai stii ? rofl.gif Cred ca a fost un bucurestean "destept"
Asa destept ca a uitat ce-a învatat la scoala.
Si uite asa se ruleaza tara, cu tarani de oras.

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Nov 2013, 12:53 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Nov 2013, 01:12 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 29 Nov 2013, 09:47 PM) *
QUOTE
... multi romani au complexe de inferioritate, in loc sa adopte o atitudine realista, practica, pozitiva.

Eu nu am un astfel de complex, dar ai dreptate, multi romani au acest complex, as spune istoric, dar impins pana la paroxism pe vremea comunismului, cand romanului i s-a luat sau i se putea lua totul de la pamant la animale, familie sau viata, doar pentru motive minore. Doctrina PCR de creare a "omului nou" a dus la aparitia unui om apatic, dezinteresat de tot si de toate, preocupat doar sa supravietuiasca.
QUOTE
acum ia sa vedem, din postura de albinutza, ca simplu cetatean, cam ce poti face contra coruptiei?

1. refuz sa platesc si sa primesc spaga, in bani sau bunuri
2. nu negociez cu militenii amenda din trafic
3. sunt pregatit sa denunt la procuratura orice functionar corupt
4. sunt pregatit sa cooperez cu cei care vor sa lupte impotriva coruptiei a minciunii etc.
5. platesc taxele si impozitele datorate statului
6..........
QUOTE
apropo, matca e mina in mina cu stuparul...

Nu, nici macar matca nu stie ce face stuparul cu ea si cu familia ei, poate isi imagineaza ca este protejata cumva, dar nu cred in basme din astea, omul a invatat cu sa linisteasca albina, i-a invatat obiceiurile si profita de faptul ca un stup, produce mai multa miere decat consuma.
QUOTE
...deci tu nu aprobi vinatoarea ca sport, dupa cum comentezi.

Dap, vanatoare ca sport dar cu aparatul de fotografiat nu cu pusca.
QUOTE
pentru multi vinatori, vinatoarea e asociata cu expresia libertatii si a independentei individuale

n-ar trebui, vanatoarea a aparut din necesitate, pentru hrana, azi inca mai exista triburi de vanatori culegatori care din asta traiesc si nu fac asta din placere, imbracati in haine de fite, cu arme extrem de scumpe, doar pentru a socializa a se remarca si crea cercuri de interese.
QUOTE
unde erau rezervate doar elitelor.

sad.gif azi in Romania si cred si in Europa s-a ajuns in aceiasi situatie datorita costurilor si taxelor impuse de acest "sport".



QUOTE(gigip @ 30 Nov 2013, 11:31 AM) *
QUOTE
..Nu mi-a fost si nu o sa-mi fie rusine ca sunt roman,dimpotriva,sunt mandru de asta!

Nici mie nu mi-e rusine ca sunt roman, mi-e rusine insa de ceea ce fac unii romani din aceasta tara, de corupti, de Dorei, de cocalari si pitipoance, de toata aceasta scursura a societatii postdecembriste, demna urmasa a scursurii comuniste. Imi este sila de politicienii, indiferent din ce partid fac parte, care dupa "revolutie" n-au facut altceva decat sa se imbogateasca pe spinarea romanilor, sa-si bata joc de "pulime", sa puna mai presus interesele personale si de grup in detrimentul interesului national. Lacomia functionarilor, coruptia, abil exploatata de clanurile interlope a dus la aparitia unei paturi de bogatasi prost crescuti, fara constiinta nationala, urmarind doar interese ce nu au legatura cu prosperitatea si bunastarea intregului popor, cu viitorul acestei tari.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 30 Nov 2013, 02:30 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 30 Nov 2013, 02:12 PM) *

Pana cand ,voi ,pupincuristii basisti nu va lepadati,definitiv si irevocabil de satana de la Cotroceni,orice postati nu are nicio va;loare! Ati fost,sunteti si veti fi doar niste pup**sti fara minte,scarbosi,umili care nu ati invatat nimic din nenorocirile pe care Carmaciul vostru le-a produs(si le mai produce romanilor!!!0 pana la sfarsitul anului 2014! Sincer,simt o mare greata si dezgust fata de voi,propagandistii basisti,cei care de 9 ani nu stiti decat sa-i inaltati osanale celui mai odios presedinte din istoria Romaniei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 30 Nov 2013, 11:15 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



multe din problemele existednte in RO ar deveni mai usor rezolvabile,
daca in loc de concluzii s-ar discuta mai mult despre
felul cum fiecare poate ajunge la concluzii corecte, rezonabile,
analizaind informatiile, faptele, situatiile observate.

acum e cam ca la fotbal, ficare striga pentru echipa favorita si contra echipei adverse,
dar ce e cu mult mai important este educatia pentru gindirea critica
aplicata la probleme economice sociale si politice,
un fel de alfabetizare obligatorie la nivelul omului de rind, acela care are drept de vot.

fara aceasta educatie, doar din intimplare electoratul va alege solutia optima la un moment dat,
dar cel mai probabil va ceda manipularilor cele mai abile si mai persistente.
mai ales ca nu e usor sa decizi, situatia din RO e complicata, nu e in alb/negru si
nici nu are o singura solutie categoric superioara celorlalte si astfel usor de ales.

deci e nevoie de o secventa lunga de decizii corecte din partea electoratului,
pe o perioada de ani sau mai degraba decade,
si asa ceva nu merge decit cu educatie social politica si economica pentru omul de rind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Dec 2013, 05:31 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='12 Dec 2012, 05:17 PM' post='743995']
Imi e rusine ca sunt roman din cauza ca Hanul Ancutei,autointitulat-Arta dialogului este o adunatura de retardati,de pup**sti basisti ordinari! Dupa 10 ani de dezbinare a romanilor,de distrugerea destinelor romanilor SARACI) ,ca cei bogati,corupti ca Basescu si fiicele,ginerii,fratii si nepotii,amantele si prietenii lort sunt milionari in euro,postacii nemernici ii inalta ,in continuare ,osanale! Mint cu nerusinare si,mai grav,sterg cu limbile lor jegoase postarile corecte,reale la adresa stapanului lor! Am iesit de la Han pentru a respira aer curat,pentru a scapa de aerul pestilential,jegos,infect de pupincurism basist! Am postat ,dupa vreo 3-4 luni de absenta,.doua mesaje! Primul il privea pe Basescu,piaza rea a Romaniei din ultimii 10 ani,al doilea(pe care l-am salvat inainte de stergere si il public mai jos).Sunteti penibili mai administratorilor si postantilor basisti! Schimbati dracului minciuna aia de arta a conversatiei din frontispiciu! Sunteti doar niste talibani,niste viermi,slugilor!
Stiu ca ma veti bara definitiv si am o mare satisfactie sa nu mai aud nimic de voi! Macar cateva minute,postarea mea sa fie vazuta de tot mai multii postanti cinstiti,verticali care s-au alaturat in ultimul timp la Han!
Iata postarea salvata,stersa si ea intre timp de slugoii basisti!

Pana cand ,voi ,pupincuristii basisti nu va lepadati,definitiv si irevocabil de satana de la Cotroceni,orice postati nu are nicio valoare! Ati fost,sunteti si veti fi doar niste pup**sti fara minte,scarbosi,umili care nu ati invatat nimic din nenorocirile pe care Carmaciul vostru le-a produs(si le mai produce romanilor!!!)pana la sfarsitul anului 2014! Sincer,simt o mare greata si dezgust fata de voi,propagandistii basisti,cei care de 9 ani nu stiti decat sa-i inaltati osanale celui mai odios presedinte din istoria Romaniei!

Acest topic a fost editat de gigip: 4 Dec 2013, 06:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Dec 2013, 06:55 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='gigip' date='4 Dec 2013, 06:31 PM' post='751669']
[Rog pe administrator sa sterga postarea mea de mai sus! Am verificat cele doua postari anterioare si am vazut ca nu au fost cenzurate! Cu mii de scuze,multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Dec 2013, 07:03 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 30 Nov 2013, 11:15 PM) *
multe din problemele existednte in RO ar deveni mai usor rezolvabile, daca in loc de concluzii s-ar discuta mai mult despre felul cum fiecare poate ajunge la concluzii corecte, rezonabile...dar ce e cu mult mai important este educatia pentru gindirea critica...un fel de alfabetizare obligatorie la nivelul omului de rind, acela care are drept de vot...fara aceasta educatie, doar din intimplare electoratul va alege solutia optima la un moment dat, dar cel mai probabil va ceda manipularilor cele mai abile si mai persistente....deci e nevoie de o secventa lunga de decizii corecte din partea electoratului, pe o perioada de ani sau mai degraba decade, si asa ceva nu merge decit cu educatie social politica si economica pentru omul de rind.

thumb_yello.gif Moncher cand ai dreptate, nu poci ca sa nu ti-o dau. Da sa stie domnia ta ca noi acilea inca de '48 ne tot chinuim cu ieducatia asta social politica, comunistii mai c-au reusit sa ne vare pe gat pastile de educatie social politica transformandu-l pe bietul roman din liberal sau taranist intr-un "om nou", care culmea reuseste si azi la 24 de ani de la "revolutie" sa se inmulteasca si sa prospere.

QUOTE(gigip @ 4 Dec 2013, 05:31 PM) *
....din cauza ca Hanul Ancutei,autointitulat-Arta dialogului este o adunatura de retardati,de pup**sti basisti ordinari!.....postacii nemernici ii inalta ,in continuare ,osanale! .. sterg cu limbile lor jegoase postarile corecte,reale la adresa stapanului lor! .... de aerul pestilential,jegos,infect de pupincurism basist!... niste talibani,niste viermi,slugilor!
...slugoii basisti!...pupincuristii basisti....sunteti si veti fi doar niste pup**sti fara minte,scarbosi,umili....

Mon general domnia ta nu ti post? nu esti crestin? nu ai mustrari de constiinta? acum in post te-ai gasit sa jignesti, sa manjesti pe toti cei care te baga in seama pe acest forum? Ce te-a deranjat? faptul ca ti-au dat USL-istii niste bani in plus la pensie si nu mai ai ce face cu ei? pentru ca desi painea sa ieftinit celelalte s-au scumpit si sa sti ca USL-istii nu-s multumiti doar cu atat vor mai mult si mai mult pentru ca sunt ofticati ca nu stiu cat au furat aia dinaintea lor. Hai nu mai fi suparat ca e si Adventul, toata lumea asteapta Craciunul, am scapat si de cometa, sa topit, nu mai este nicio sansa sa scapam de comunistii din aceasta lume, poate un vulcan sau un cutremur, dar cel mai bine ar fi un vaccin anticomunism.

Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Dec 2013, 05:35 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 06:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman