HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ar Trebui Sa-mi Fie Rusine Ca Sunt Roman?, Fapte, cazuri, procese etc.
gigip
mesaj 12 Dec 2012, 04:24 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2012, 09:20 AM) *
Azi am aflat ca Romania are mai multi parlamentari decat USA (535 parlamentari la o populatie de 315 miloane de americani) Romania (588 de parlamentari la o populatie de 18 milioane de locuitori). Nu stiu ce-or crede unii dintre conationalii mei despre aceasta situatie, insa mie mi-e rusine ca sunt roman in aceste zile de dupa alegeri, cand vad ca multi romani nu vor sa accepte, nici acum dupa 23 de ani de la caderea comunismului, ca viata unui om nu trece doar prin burta si ca mai sunt atatea lucruri de facut, de schimbat pentru viitorul acestei tari, viitorul copiilor nostri, ai nepotilor nostri etc. Rusine, rusine, celor care au gandit un asemenea parlament, rusine celor care nu tin cont de votul romanilor la un referendum prin care se stabilea tocmai numarul acestor fripturisti din parlamentul Romaniei.

Marduk,cred ca e a doua ta postare corecta! Cei carora ar trebui sa le fie rusine ca avem atati parlamentari sunt,Traian Basescu si slugile lui pedelisto-basiste! Cand parlamentul a aprobat legea votului uninominal pur,Traian Basescu a intors legea in parlament! S-a votat,de catre PDL,UNPR,UDMR,legea combinata cu votul uninominal,dar si cu redistribuirea pe partide(din cate stiu,si cu voturile PNL,care,nefiind atunci aliat cu PSD,a realizat ca pe votul uninominal pur,PSD-ul ar fi castigat,detasat alegerile)! Oricum,in ambele variante,numarul parlamentarilor nu ar fi crescut! Inaintea alegerilor din decembrie,PDL-ARD,vazand ca daca se mentine legea votata,TOATE mandatele ar fi revenit USL,a contestat la CCR legea iar slugile lui Basescu de acolo,au acceptat modificarea legii in sensul ca,in colegiile in care nu se obtine scorul de peste 50% de catre un candidat,functie de scorul obtinut de catre partidele situate pe locurile 2-3,la redistribuire,li se acorda IN PLUS FATA DE NUMARUL LEGAL,mandate acestora! In acest fel,TOTI cei din ARD si PP-DD au intrat ,second hand in parlament! Ei sunt cei adaugati in plus,nimeni altcineva! Daca nu modificau legea,in parlament ar fi existat numai parlamentari USL(99%!),cei 18 minoritari(niciunul din UDMR!) si unul din diaspora,Tocan,din partea ARD care a obtinut peste 50% din cele o mie de voturi exprimate)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Dec 2012, 04:52 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 12 Dec 2012, 04:24 PM) *
...Cei carora ar trebui sa le fie rusine ca avem atati parlamentari sunt,Traian Basescu si slugile lui pedelisto-basiste! Cand parlamentul a aprobat legea votului uninominal pur,Traian Basescu a intors legea in parlament!....

Iar Basescu? mai ti minte de ce a intors Basescu legea in parlament? fi macar odata corect si spune-ne adevarul despre legea votului uninominal. Ai putea sa ne vorbesti si despre interesele transpartinice, despre cumetriile politicienilor, despre clanurile din parlamentul Romaniei, ai putea macar sa spui ca ti-e rusine ca esti roman, ca traiesti in aceasta tara in care politicienii isi bat joc de oameni si dau vina ca niste copii de gradinita pe un singur om, Traian Basescu. E rusinos cum se poarta unii, mai ales cand arata cu degetul spre altii, atunci cand gresesc. Te-as mai ruga sa ne spui de ce nu mai vorbeste nimeni de referendum, de oferta facuta de presedinte, cand si-a dat mandatul pentru ca reforma ceruta si votata de romani sa fie infaptuita, eu nu ma pricep asa de bine la politica si voi intelege sigur de la domnia ta cum stau lucrurile. Multumesc anticipat.

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Dec 2012, 04:54 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 12 Dec 2012, 09:21 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='12 Dec 2012, 04:52 PM' post='743999']
Nimeni nu vorbeste de referendumul lui Basescu pentru ca a fost o FACATURA SECURISTA,un smen facut de catre acesta la alegerile parlamentare din 2008 facut cu scopul de a creste numarul voturilor catre partidul lui. El nu avea dreptul sa ceara efectuarea unui referendum,nu a consultat parlamentul despre asta si a impus doua intrebari tembele,fara nicio eficienta ! Cand intrebi daca tu,ca si contribuabil,doresti sa scada numarul bugetarilor din parlament,raspunsul e unul singur,toti vor asta! Desi nu avea dreptul,daca era corect(el care nu a fost macar odata cinstit in viata lui de om politic!) trebuia sa ofere variante,posibilitati de vot,nu verdicte! Putea sa intrebe:doriti ca structura actuala a parlamentului sa ramana cu doua camere!:-doriti ca numarul parlamentarilor sa ramana acelasi?;-doriti ca parlamentul sa aiba o singura camera?-doriti sa scada numarul parlamentarilor? Asa ar fi fost macar ceva de bun simt,nu sa-i intrebe pe PROSTII care au venit la vot daca sunt de acord cu DECIZIA LUI PERSONALA! EL A DECIS,CE AU VRUT MUSCHII LUI SI I-A INTREBAT PE PROSTI DACA SUNT DE ACORD CU vointa lui!(PRECIZEZ CA EU SI CU MILIOANE DE ROMANI,NEINFESTATI DE VIRUSUL JEGOS BASIST,nu am votat la referendumul lui Basescu,prezenta la mascarada aia fiind de 25-33%)!
PS:Pentru prostii care mai aduc in discutie facatura securisto-basista a referendumului sau(desi nu cred ca isi mai revin!) mai precizez un lucru! Punerea in practica a rezultatului referendumului mincinos a fost si este imposibila pentru un motiv simplu! Peste 66% dintre parlamentari trebuiau sa voteze modificarea constitutiei(in conditiile in care slugile lui Basescu erau sub 50% iar apoi,50% dintre romani(deci 9 milioane cum sustine Basescu ca ar reprezenta jumatate din numarul total al alegatorilor!),sa voteze DA la referendum!
Asa zisul referendum a fost o metoda de smenar,de practicant de alba neagra,o metoda de prostit multii prosti care mai erau pe vremea aia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Dec 2012, 09:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 13 Dec 2012, 08:00 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 12 Dec 2012, 09:21 PM) *
QUOTE
Nimeni nu vorbeste de referendumul lui Basescu pentru ca a fost o FACATURA SECURISTA,

Cei mai urati aparatori ai comunismului au fost securistii, poporul vedea in ei cainii de paza a lui Ceausescu. Nu ma mira ca propaganda antibasesciana l-a asociat pe acesta cu Securitatea, cu securistii.
QUOTE
PS:Pentru prostii care mai aduc in discutie facatura securisto-basista a referendumului sau(desi nu cred ca isi mai revin!) mai precizez un lucru! Punerea in practica a rezultatului referendumului mincinos a fost si este imposibila pentru un motiv simplu! Peste 66% dintre parlamentari trebuiau sa voteze modificarea constitutiei....

Nu esti corect, faptul ca nici macar nu ti-e rusine ca roman, ca reprezentantii poporului din parlament, indiferent de orientarea politica, nu i-au respectat decizia, demonstreaza ca fie ai niste ordine de executat fie din plictiseala executi niste ordine care ti-au ramas in memorie. La loc comanda, mon general, traim in democratie fie ea si originala.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2012, 02:27 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ministerul Marilor Lucrari Publice! Ministru Dan Sova. Mi-e rusine ca sunt roman, mai ales in aceste zile cand se formeaza noi ministere se dau noi denumiri, as vrea sa stau undeva ascuns, sa nu vad sa nu aud monstruozitatile absurde ale noilor guvernanti. Daca se va infiinta un Minister al Marilor Lucrari Publice! de ce nu am avea si un Minister al Micilor Lucrari Publice. ALOOOO!!! GUVERNANTII LA MUNCA DOMNILOR, LASATI DENUMIRILE DE MINISTERE ASA CUM SUNT, AU FOST SI AR TREBUI SA FIE, SIMPLU, MINISTERUL LUCRARILOR PUBLICE. Ne faceti de ras in Europa, noi nu suntem in stare sa construim niste amarate de autostrazi, sa pavam niste strazi si ne impopotonam cu denumiri pompoase. Prea aduce a bataie de joc, am inteles ca aveti ceva cu PDL-isti cu Traian Basescu dar cu poporul ce-aveti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Dec 2012, 03:08 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 18 Dec 2012, 03:27 PM) *
Ministerul Marilor Lucrari Publice! Ministru Dan Sova.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei: Liviu Dragnea - PSD
Ministrul Finanţelor: Daniel Chiţoiu - PNL
Ministrul Transporturilor: Relu Fenechiu - PNL
Ministrul Sănătăţii: Eugen Nicolăescu - PNL
Ministrul Diasporei: Cristian David - PNL, ministru delegat



Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/schimbari-in-guv...l#ixzz2FPOwbUco

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 18 Dec 2012, 03:12 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Dec 2012, 04:03 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Care e ministrul ministrilor ? Negru Voda ? unsure.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2012, 04:08 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Multimea asta de ministere si ministrii mi-aduce aminte de bancul ala in care un hatru, intreaba de cati militeni este nevoie pentru a schimba un bec? Dar cred ca orice guvern are dreptul la o perioada de gratie, sa-i lasam sa faca ce au de gand sa faca, sa vedem daca macar va picura laptele si mierea promisa la robinetul din coltul strazii, nu sa curga pe rigola asa cum au crezut toti berbecalii acestei natii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 18 Dec 2012, 04:37 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='13 Dec 2012, 08:00 AM' post='744018']
Referendumul lui Basescu a fost ilegal ,tembel si antiromanesc! Presedintele nu este indrituit prin constitutie sa declanseze vreun referendum! La alegerile parlamentare din 2008,pentru a ajuta PDL-ul in sondaje,a dispus,ILEGAL SI ANTICONSTITUTIONAL ,UN REFERENDUM pentru tampiti si oligofreni! Nimeni in afara de basistii infestati de virusul jegos basist nu a votat! Intrebarile stabilite de catre Basescu au fost pentru handicapati! In loc sa fie indicate mai multe variante pentru fiecare intrebare,au fost puse intrebari sugestive.cu raspuns unic,favorabil lui Basescu! Desi a fost ilegal si anticonstitutional,referendumul putea fi luat in calcul,orientativ daca:
1- erau intrebati romanii daca vor parlament bicameral;
2- daca vor parlament unicameral;
3-daca vor mentinerea actualului numar al parlamentarilor;
4- daca vor reducerea numarului parlamentarilor?
Prin decizie ilegala a lui Basescu,prin formularea intrebarilor in interesul lui personal,fara VARIANTE DE RASPUNS,"REFERENDUMUL " BASIST A FOST O FACATURA PENTRU PROSTIT MULTII PROSTI CARE EXISTAU atunci,politruci basisti,handicapati mental ! Numai ei au votat la referendumul fabricat de catre Basescu,ceilalti romani,liberi si inteligenti,nu au votat simulacrul de referendum! Ca a fost o facatura ordinara basista ,s-a dovedit ulterior prin faptul ca,desi basistii aveau majoritatea parlamentara,nu au realizat punerea lui in practica,nu au cerut modificarea constitutiei!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Dec 2012, 04:59 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 18 Dec 2012, 05:37 PM) *
romani,liberi si inteligenti

fraza asta spusa de gigip e din categoria "inorogi roz cu flatulatii trandafirii". ohyeah.gif


http://www.evz.ro/detalii/stiri/gigi-netoi...id-1016349.html

Gigi Nețoiu, proaspăt deputat PPDD: Politica este mai necinstită decât fotbalul

Liga lui mitica votata in parlament de cei mai liberi si inteligenti romani. rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 18 Dec 2012, 05:01 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2012, 05:55 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 18 Dec 2012, 04:37 PM) *
QUOTE
...."REFERENDUMUL " BASIST A FOST O FACATURA PENTRU PROSTIT MULTII PROSTI CARE EXISTAU atunci....

S-au desteptat romanii intre timp si n-am auzite eu? Mon general chestia asta cu desteptatul romanilor e programata dupa 21 Decembrie cand vom intra intr-o nou era a desteptaciunii romanesti, e pe bune, pentru ca probabil la data respectiva unsul lui Dumnezeu pentru Romania va fi vorbit deja in parlamentul Romaniei iar ecourile cuvantarii sale vor coplesii omenirea.
QUOTE
..ceilalti romani,liberi si inteligenti,nu au votat simulacrul de referendum!..

Corect mon general si-au pastrat votul pentru simulacrul alegerilor libere si democratice din 9 decembrie 2012



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 18 Dec 2012, 06:15 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='turbo trabant' date='18 Dec 2012, 04:59 PM' post='744189']
Desi unii romani ,superficiali,"glumeti"ori mistocari nu vor intelege vreodata acest lucru,nu pot sa nu postez ca romanii,ca natiune,sunt mult mai inteligenti si de mai mult bun simt decat americanii ,de exemplu! Intelepciunea populara,experienta de viata a romanilor,intr-un mediu ostil uneori,a facut ca romanii simpli sa-si formeze si perfectioneze unele trasaturi ori deprinderi superioare in solutionarea dificultatilor cu care s-au confruntat! Pentru romanii inteligenti,nu pentru cei limitati,superficiali,mistocari,dau un exemplu simplu! Pe vremea lui Ceasca,o verisoara de-a mea,stiind ca am o mare influenta asupra mamei sale,matusa mea,m-a rugat sa pun o vorba buna pe langa matusa pentru ca aceasta sa accepte casatoria sorei sale mai mici cu un tanar frumos,electrician de meserie,un om serios,placut si harnic! Pentru ca imi placea de el,am rugat-o pe matusa sa le dea binecuvantarea in vederea casatoriei! Matusa m-a uimit cand mi-a spus de ce se opune casatoriei:"Gigi mama,mi-a zis matusa,imi place si mie de Florin,ca si tie! Nu am ce sa-i reprosez personal! Nu vreau ca fiica mea sa se casatoreasca cu un baiat care are in grija doi parinti in varsta si doua surori nemaritate,mai mici ca varsta! Nu vreau ca fiica mea sa ajunga sluga la surorile lui,sa le spele,sa le imbrace si sa aiba grija de ele pana se marita! A fost prima mea lectie de viata,prima dovada de intelepciune si inteligenta nativa,dobandita din experienta unor oameni simpli dar incercati de greutatile vietii! Astazi,unii limitati in gandire, se dau mari filosofi,mari ganditori ori mistocari,facand glume ieftine si proaste pentru a se baga in seama! Nu au un miligram de valoare,nu gandesc ,nu au sentimente ,trairi ori revelatii! S-au nascut sperante si mor ratati,fara a intelege de ce s-au nascut si de ce au trait pe acest pamant!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Dec 2012, 06:20 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 18 Dec 2012, 07:15 PM) *
,nu pot sa nu postez ca romanii,ca natiune,sunt mult mai inteligenti si de mai mult bun simt decat americanii ,de exemplu! Intelepciunea populara,experienta de viata a romanilor,intr-un mediu ostil uneori,a facut ca romanii simpli sa-si formeze si perfectioneze unele trasaturi ori deprinderi superioare in solutionarea dificultatilor cu care s-au confruntat!

Deprinderi cum ar fi lenea si schimbatul dupa cum bate vantul?

De ce nu ma mir ca un fost bugetar e atat de plin de poporul pe care l-a servit si pe care il gaseste minunat?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2012, 07:38 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 18 Dec 2012, 06:15 PM) *
Desi unii romani ,superficiali,"glumeti"ori mistocari nu vor intelege vreodata acest lucru,nu pot sa nu postez ca romanii,ca natiune,sunt mult mai inteligenti si de mai mult bun simt decat americanii ,de exemplu! Intelepciunea populara,experienta de viata a romanilor,intr-un mediu ostil uneori,a facut ca romanii simpli sa-si formeze si perfectioneze unele trasaturi ori deprinderi superioare in solutionarea dificultatilor cu care s-au confruntat!.... Astazi,unii limitati in gandire, se dau mari filosofi,mari ganditori ori mistocari,facand glume ieftine si proaste pentru a se baga in seama! Nu au un miligram de valoare,nu gandesc ,nu au sentimente ,trairi ori revelatii! S-au nascut sperante si mor ratati,fara a intelege de ce s-au nascut si de ce au trait pe acest pamant!

Mon general poate ne explici putin din filozofia asta, cum se face ca romanii care este ei mai destepti decat americanii, n-au o agricultura, industrie, invatamant, legi, guvernanti, o societate, in general, mai dezvoltata sau macar ca americanii? Ar trebui sa te intreb de cand n-ai mai avut o revelatie intr-un sat din Romania, nu trebuie sa mergi prea departe de buricul targului Bucurestilor, asa pe la vreo 40 km, sa vezi acolo ce n-a vazut America nici acu 100 de ani. Poate ai auzit de satele alea electrificate de comunisti cu lampa de gaz si pe hartie, or de locuri in care nu poti ajunge atunci cand ploua sau ninge, iar cand e frumos e atat de mult praf pe drum incat zici c-a venit sfarsitul lumii cand mai trece cate o masina pe acolo. Sa-ti zic ceva, povestioara domniei tale n-are legatura cu bunul simt al romanilor ci cu nesimtirea celor care ne conduc de 46 de ani. Nu trebuie sa fi filozof, sa ai trairi sau revelatii ca sa vezi in ce hal au ajuns romanii astia mai inteligenti ca nord americanii, am facut precizarea deoarece la sud de Rio Grande gasesti cateodata aceiasi situatie cu a Romaniei sau a romanilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Dec 2012, 07:47 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Dec 2012, 04:43 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu ce parere au unii despre domnul Nicolae Banicioiu, dar mie ca roman mi-e rusine ca acest personaj are un post de ministru in guvernul Ponta. Nu-l cunosc, habar nu am daca profesia domniei sale, medic stomatolog, are vreo legatura cu tineretul, poate cu dantura tineretului, cu spalatul pe dinti si efectele cariilor dentare asupra memoriei sau a inimii, mie nu-mi place individul si poate gresesc, dar asa la prima privire aruncata asupra lui am sentimentul ca trebuie sa ma astept la un om caruia daca ii strang mana, ma voi imbolnavi de vreo boala, sau cel putin am sa-i simt sudoarea mainilor sale catifelate. Cer iertare daca gresesc, e doar o impresie, poate ca omul este un presonaj deosebit, chiar as vrea sa-l intalnesc pentru a-mi schimba aceasta parere despre domnia sa.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Dec 2012, 05:57 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 Dec 2012, 06:20 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cel mai important eveniment petrecut in Parlament – Discursul Academicianului Dinu C Giurescu: “Ca istoric, vă depun mărturie că până la urmă istoria nu iartă. În timp istoria aşază pe fiecare unde îi este locul, după fapta şi gândurile sale.”

http://roncea.ro/2012/12/20/cel-mai-import...fiecare-unde-i/


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Dec 2012, 10:56 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O decizie a CNSAS ma face sa-mi fie rusine ca sunt roman. Noi romanii suntem maestri in a o da cotita, ce-a facut Andrei Marga, in viziunea celor de la CNSAS nu-i nici lae nici balae. S-a stabilit ca Andrei Marga dadea note informative securitatii sub un nume de cod, dar daca n-a avut angajament, asa cum probabil prevede legea, inseamna ca n-a colaborat. CNSAS-ul n-a reusit sa treaca peste lege, sa dea un comunicat din care sa inteleaga toata lumea clar ce s-a intamplat cu Andrei Marga, a lasat-o in coda de peste.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Dec 2012, 02:51 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 10:56 AM) *
O decizie a CNSAS ma face sa-mi fie rusine ca sunt roman. Noi romanii suntem maestri in a o da cotita, ce-a facut Andrei Marga, in viziunea celor de la CNSAS nu-i nici lae nici balae. S-a stabilit ca Andrei Marga dadea note informative securitatii sub un nume de cod, dar daca n-a avut angajament, asa cum probabil prevede legea, inseamna ca n-a colaborat. CNSAS-ul n-a reusit sa treaca peste lege, sa dea un comunicat din care sa inteleaga toata lumea clar ce s-a intamplat cu Andrei Marga, a lasat-o in coda de peste.

Cazul Marga este identic cu cel al lui Basescu! Si unul si celalalt au fost informatori ai securitatii! Sigur,fara dubii! Fiind membri de partid,nu li s-a cerut angajamentul de colaborare,fiind recrutati ca informatori,cu avizul comitetelor judetene PCR!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Dec 2012, 05:33 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De vreme presedintele domniei tale a fost securist acoperit, dar n-a dat note informative, iar Andrei Marga ajuns ministru de externe, apoi seful ICR, a dat note informative dar n-a colaborat cu securitatea. Nu ti-e rusine ca esti roman? Nu ti-e rusine ca traiesti intr-o tara absurda, unde adevarul este minciuna si minciuna adevar? nu ti se pare ciudat ca institutii ale statului amsteca atat de bine adevarul cu minciuna, pentru ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Dec 2012, 06:18 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 05:33 PM) *
De vreme presedintele domniei tale a fost securist acoperit, dar n-a dat note informative, iar Andrei Marga ajuns ministru de externe, apoi seful ICR, a dat note informative dar n-a colaborat cu securitatea. Nu ti-e rusine ca esti roman? Nu ti-e rusine ca traiesti intr-o tara absurda, unde adevarul este minciuna si minciuna adevar? nu ti se pare ciudat ca institutii ale statului amsteca atat de bine adevarul cu minciuna, pentru ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic?

Am mai spus-o,de zeci de ori! Nu mi-au fost dragi informatorii,indiferent cum s-au numit ei! Securistii au incercat sa o recruteze si pe sotia mea dar,atat ea cat si eu ,i-am respins categoric! M-au amenintat ca ma dau afara din militie! I-am infruntat si nu am acceptat intentia lor! Cu toate astea,nu ar trebui condam,nati,sub nicio forma,cei care,si-au facut datoria fata de Romania,inclusiv Basescu,Voiculescu ori Marga! Toate serviciile de securitate din lume lucreaza cu informatori,i9nclusiv toate politiile! In Ungarioa,pentru a-si proteja interesele nationaliste,niciun informator nu a fost deconspirat! Ei sunt,bine merci,in fruntea institutiilor statului,a partidelor,inclusiv a UDMR! Deconspirarea securitatii si a informatorilo sai a fost principala cauza a dezbinarii romanilor,a distrugerii protectiei sale nationale! Ce s-a construit,cu migala,in 100 de ani,a fost distrus,in interesul strinilor,in 5-10 ani! Asa au aparut informatorii buni(Basescu,Stolojan,Mona Musca si cei rai(Voiculescu,Marga etc)! Mie nu are de ce sa-mi fie rusine ca sunt roman,am spus-o si o repet! Nu regret niciun an,luna,saptamana,zi ori ora din viata mea nici pentru ce am facut eu,nici ce au facut altii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Dec 2012, 07:11 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 24 Dec 2012, 06:18 PM) *
Am mai spus-o,de zeci de ori! ... Cu toate astea,nu ar trebui condam,nati,sub nicio forma,cei care,si-au facut datoria fata de Romania,inclusiv Basescu,Voiculescu ori Marga! ... Mie nu are de ce sa-mi fie rusine ca sunt roman,am spus-o si o repet! Nu regret niciun an,luna,saptamana,zi ori ora din viata mea nici pentru ce am facut eu,nici ce au facut altii!

Macar acum iti e clar ca ceea ce a fost in decembrie '89 in Romania, nu poate fi numita REVOLUTIE ?

Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Dec 2012, 07:13 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 24 Dec 2012, 08:44 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 24 Dec 2012, 07:11 PM) *
Macar acum iti e clar ca ceea ce a fost in decembrie '89 in Romania, nu poate fi numita REVOLUTIE ?

Am spus eu ,vreodata,asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Apr 2013, 09:31 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru modul in care sunt modificate legile in parlamentul Romaniei mi-e rusine ca sunt roman. Nu pot sa cred ce minte scurta are electoratul roman, au uitat atat de repede de domnul Dan Radu Rusanu? de "afacerile" acestuia, ce au tinut capul de afis al media acum cativa ani? Nu mai exista alti politicieni care sa fie numiti in aceasta functie? ce are atat de special domnul Dan Radu Rusanu pentru a fi numit in aceasta functie? ce se intampla cu jurnalistii de investigatii, sa-i fi convins Dan Radu Rusanu ca este un politician onest, ce si-a castigat averea licit?

Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Apr 2013, 09:35 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 May 2013, 06:31 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru legea "timbrului verde" mi-e rusine ca sunt roman. Legea asta se preconiza sa fie o lege ecologica, o lege care sa-i "ajute" pe romani sa renunte la vechile rable pentru o masina noua care sa polueze mai putin. Ce-a iesit dupa votarea legii si aplicarea acesteia, pare a nu preocupa pe nimeni, politicieni, producatori locali, dealeri de masini noi, romanii in general. Ciudatenia acestei legi consta in faptul ca, in opinia mea, nu stimuleaza romanii sa-si schimbe masinile vechi, poluante cu altele noi mai putin poluante. Singurii beneficiari, castigatori, ai acestei legi par a fi samsarii de masini vechi aduse din tarile UE, recte Germania, care pot aduce masini vechi, poluatoare, Euro1, Euro2, la preturi mai mici, fata de masinile mai noi, Euro3, Euro4, Euro5. Sunt unii care spun ca legea este neconstitutionala, ca aduce atingere proprietatii, ca este retroactiva, ca permite ca Romania sa devina cimintirul rablelor di UE (poatea ca Arcelor Mital are nevoie de fier vechi ieftin), poate ca UE a ales sa recicleze rablele din Europa in Romania, ce nu inteleg este lipsa de perspectiva, previziune, a guvernantilor, a politicienilor din Romania. Concluzia la care am ajuns dupa ce am parcurs aceasta lege este ca guvernantii au nevoie de bani, o astfel de taxa, pe care o consider neconstitutionala si aplicata retroactiv, aduce bani guvernului, si procese romanilor, care intr-un final fericit vor primi banii inapoi dar fara dobandaq aferenta asteptarii deciziei judecatoresti. Mult mai simplu era ca toti romanii sa plateasca anual o taxa in functie de emisia ce CO2, dar sa platesti o taxa care de multe ori este egala cu valoarea masinii vandute, este ceva ce eu nu pot sa accept, asa ca voi continua sa poluez cu rabla mea din '99.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 May 2013, 07:44 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am aflat din ziare, ca legea asigurarii locuintelor ar urma sa fie schimbata, modificata. In acest moment suntem obligati sa platim 10-20 de euro pentru asigurarea obligatorie, dar daca omul isi face o asigurare privata nu mai este obligat sa plateasca asigurarea obligatorie, ceea ce mie mi se pare corect. Intentia guvernantilor de a modifica aceasta lege ma duce cu gandul la o alta lege care treneaza de prea mult timp prin parlamentul Romaniei, Legea Sanatatii. Stirea despre asigurarea locuintelor m-a dus imediat cu gandul la aceasta lege a sanatatii, poate ca cei care au plamadit legea asigurarii locuintelor sunt aceiasi care gandesc si legea asigurarilor de sanatate. Motivul poate fi acelasi, sa schimbam pe ici pe colo, prin partile neesentiale in asa fel incat sa supravietuiasca si "buretii" politici, recte casele de asigurari publice, o oaza a fericirii functionarilor dependenti politic, unde curge lapte si miere din buzunarele contribuabililor. Existenta acestui sistem dualist, denota ca statul roman a ramas suspendat in "democratia originala, o zona politica post perestroika, in care trebuie sa convietuieasca atat institutiile statului cat si institutiile private, concurenta fiind eludata prin implicarea politicului in sprijinirea acestor "oaze" care colecteaza banul public, parte din acest "obol" devenind OBLIGATORIU iar alta parte, ce se doreste a fi nesemnificativa, PRIVAT. Prin aceasta atitudine guvernul, politicienii romani, demonstreaza ca doresc sa ramana in aceasta zona gri a optiunilor financiare, economice, cu alte cuvinte, mai pe romaneste, nici in caruta, nici in teleguta. Atitudinea asta mi-a amintit de sfatul "prietenilor", americani, care ne recomanda sa ne apropiem de rusi, e ca si cum ne-ar spune prieteneste, voi nu puteti fi altfel, trebuie sa fiti cu cei care va seamana, care sunt la fel ca voi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 May 2013, 11:38 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am citit o stire care cu siguranta face inconjurul lumii la aceasta ora. Niste "hoti" romani ca altfel nu se putea au furat niste tablouri valoroase din Olanda. Hotii la prima vedere, meseriasi, au trecut de sistemul de alarma sofisticat, cu laser, al muzeului, au scos panzele din rame si asa le-a adus in Romania. Pana aici totul pare o actiune de film bun, cu niste hoti experti care reusesc sa duca la bun sfarsit o operatiune deosebita. Numai ca "hotii", romani, ca altfel nu se putea, vazandu-se incoltiti de organe, se pare ca au ars tablourile, tinute intr-o casa amarata dintr-un sat uitat de lume prin aceasta tarisoara. Tablouri de 18 milioane de euro, munca unor pictori celebri, o valoare inestimabila pentru orice muzeu din aceasta lume, a ars mocnit intro soba darapanata, luminand chipurile tembele ale unor "hoti", romani ca altfel nu se putea. Probabil privind nostalgic la flacarile ce mistuiau incet tablourile, "hotii" visau cu ochii deschisi la cate ar fi putut sa faca cu banii ce i-ar fi luat din vanzarea tablourilor. Poate ca se visau jucand la cazinouri, mergand in masini scumpe, alaturi de femei frumoase, planuind alte lovituri, cine stie. Eu cred ca "hotii" cu pricina nu se gandeau decat la o amarata de casa mai acatarii, eventual cu un butic sau birt la strada, o masina, o nunta cum nu s-a mai vazut, care sa ramana in istoria satului etc. "Hotii", romani, ca altfel nu se poate, nu si-au pus problema ca lucrand pe cont propriu, fara o "legatura", nu vor reusi sa plaseze in piata o "marfa" atat de volatila, romanasii nostri au crezut ca vor lua ceva banuti, care sa le faca viata mai usoara. Nici in al XI-lea ceas nu si-au dat seama de isparva pe care au facut-o, frica i-a impins la o nesabuinta mai mare decat insasi furtul in sine, daca nu vor ramane in istorie ca mari "hoti" de arta, cu siguranta vor intra in istorie ca fiind cei mai prosti hoti de tablouri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2013, 12:10 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ieri am avut parte de un eveniment mai mult decat jenant. Politicienii si guvernantii romani s-au inghesuit sa inaugureze cativa kilometrii de autostrada. Cred ca era cazul ca guvernantii sa refuze sa participe la un astfel de eveniment, sa dea dovada de retinere in a exacerba aceasta "mandrie" electorala tipic romaneasca. Stau si ma intreb, oare oamenii astia, care ne conduc azi, chiar si-au pierdut de tot ratiunea, bunul simt, nu mai au respect fata de nimic, nici macar fata de romanii, alegatorii, care se tot intreaba de ani de zile ce se intampla cu aceste autostrazi care incep dar care nu se mai termina niciodata. Dupa plecarea Bechtel, ministrul Sova anunta alte studii de fezabilitate, alte consultante, dar omite sa ne spuna de unde ia bani pentru toate aceste cheltuieli, care nu sunt cativa lei de buzunar, ci costa zeci de milioane de euro. Sper ca macar acum dupa ce a fost reziliat, acest contract, sa devina public, poate aflam si noi de ce a trebuit sa fie tinut secret atatia ani. O fi ea strategica o autostrada, dar totusi banii pentru constructia acesteia erau din buzunarul public iar cineva trebuie sa raspunda, de ce am ramas si fara autostrada si fara bani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jun 2013, 08:37 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



CFR Marfa a fost vanduta, nu cu surle si tambale, cum s-a intamplat cu Oltchimul. Nu sunt un fan a lui Dan Diaconescu, mi-e indiferent Gruia Stoica, nu-l cunosc, ce m-a deranjat si m-a facut sa-mi fie rusine este acest sistem, nu l-as mai numii balcanic ci pur romanesc, de abordare, solutionare si aplicare a legilor acestei tari, diferit, functie de interesele unor sau altora. Nu am inteles de ce in cazul Oltchim nu i s-a permis lui DD sa plateasca in doua luni, de ce i s-au pus atatea piedici, de ce i s-au adus atatea jigniri, de ce s-a incercat denigrarea sa, iar fata de Gruia Stoica nimeni din guvern, din presa afiliata guvernului n-a suflat o vorba. DD a facut avere din media, cu niste emisiuni facute pe placul unui auditoriu predestinat, GS si-a cladit averea din afacerile cu fier vechi, afacerea asta este o piramida, jos la baza se afla cei care cauta fier vechi pentru cativa banuti, in betoane, in gunoaie, la margine drumului, cei care fura fier vechi, din vagoane, din intreprinderi demolate etc. in varful acestei piramide se afla oameni ca GS, care profita de aceasta piramida deservita de oameni specifici, in bransa asta se intra foarte greu, ea este apanajul unei etnii care cu siguranta a vandut fier vechi si lui GS. Nu stiu daca GS o sa vanda la fier vechi CFR Marfa, in fond daca plateste poate sa faca ce vrea cu compania sa, dar nu inteleg de ce guvernul, Victor Viorel Ponta crede ca exista diferente intre privatizarea Oltchim si privatizarea CFR Marfa, in fond si acolo si aici se pune problema vanzarii unei parti importante a companiilor respective la fier vechi. DD a promis ca va face si va drege cu Oltchimul, nu i-a mers, guvernul va inchide combinatul si-l va da la fier vechi, GS probabil a promis ca va face si el ceva cu CFR Marfa, dar deja se discuta de disponibilizarea a mii de oameni. Ceva au in comun aceste doua afaceri, cei care au incercat sa le cumpere sunt cetateni romani, au venit cu intentii serioase, n-au avut toti banii sa-i plateasca imediat dupa adjudecarea licitatiei, unul a castigat altul a pierdut, nici unul dintre participantii la aceste licitatii nu s-a gandit la oameni, la cei care muncesc in aceste companii. Banii pentru platile compensatorii catre cei care vor fi disponibilizati, vin de la buget, sindicatele, odata desfiintate companiile, vor fi reduse la tacere iar oamenii vor primi inapoi parte din taxele si impozitele platite la buget. In aceasta activitate guvernul plimba banii dintr-un buzunar in altul si o numeste "afacere" ma gandesc ca totusi poate fi o mare afacere, avand in vedere ca mare parte din "afacerile" cu fier vechi se fac la negru, unde se vehiculeaza bani neimpozabili, poate ca o parte din acesti bani, fara urma, vor ajunge in buzunarele celor care au regizat aceasta licitatie. Pentru modul in care guvernul, premierul si politicienii romani inteleg sa conduca aceasta tara mi-e rusine ca sunt roman, poate ca ar fi mai bine sa ma declar rom, asa as putea sa spun: sunt mandru ca sunt rom.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jun 2013, 11:12 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jun 2013, 03:11 AM
Mesaj #64


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 31 May 2013, 12:10 PM) *
Ieri am avut parte de un eveniment mai mult decat jenant. Politicienii si guvernantii romani s-au inghesuit sa inaugureze cativa kilometrii de autostrada. Cred ca era cazul ca guvernantii sa refuze sa participe la un astfel de eveniment, sa dea dovada de retinere in a exacerba aceasta "mandrie" electorala tipic romaneasca. Stau si ma intreb, oare oamenii astia, care ne conduc azi, chiar si-au pierdut de tot ratiunea, bunul simt, nu mai au respect fata de nimic, nici macar fata de romanii, alegatorii, care se tot intreaba de ani de zile ce se intampla cu aceste autostrazi care incep dar care nu se mai termina niciodata. Dupa plecarea Bechtel, ministrul Sova anunta alte studii de fezabilitate, alte consultante, dar omite sa ne spuna de unde ia bani pentru toate aceste cheltuieli, care nu sunt cativa lei de buzunar, ci costa zeci de milioane de euro. Sper ca macar acum dupa ce a fost reziliat, acest contract, sa devina public, poate aflam si noi de ce a trebuit sa fie tinut secret atatia ani. O fi ea strategica o autostrada, dar totusi banii pentru constructia acesteia erau din buzunarul public iar cineva trebuie sa raspunda, de ce am ramas si fara autostrada si fara bani.


Azi am vazut la TV ca, ieri, din cauza caldurii, s-a ridicat asfaltul de pe o autostrada. Prin Germania.
A murit un motociclist care a dat-o în balustrada.
Asta-seara a fost reparata toata treaba.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Jun 2013, 05:47 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2013, 09:37 AM) *
Pentru modul in care guvernul, premierul si politicienii romani inteleg sa conduca aceasta tara mi-e rusine ca sunt roman, poate ca ar fi mai bine sa ma declar rom, asa as putea sa spun: sunt mandru ca sunt rom.

Baga un rehab la bibilica, ce ai tu nu e de la canicula.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2013, 01:08 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa traiesti boierule, mancatia-si p..a matale ca prea te pricep la "rehab-urile" astea, da nu janes mai pe romaneste ca eu nu intelege bine, nu vrei matale sa ne spui mai multe despre "afacerea" asta cu vanzarea CFR Marfa la GFR, poate sti ceva de adalmas, mancatia-si. Io am un centru de colectare a fierului vechi, dau un leu pe kil si sunt interesat daca Gruia Stoica o sa inceapa sa vanza din fieretaniile alea de le tine pe sine la triaj, ca le iau cu sine cu tot. Am vorbit si la Galati cu indianul ala, Mittal, adica metal pe rumaneste, si-a zis sa-i aduc toate fabricile din Rumania ca el da bani buni sa fie el pe primul loc, io-l inteleg ca e dea-l nostru, vorba lu Madalin Voicu mancaia-si limba lui. Da e cald tare sa sti, sunt in Tenerife la umbra, i-am cumparat unui fraier biletul, de-a castigat la .... un sejur in Tenerife, ie soare, mare, fete, da nici una nu stie sa janes pe rumanes, gavareste pe romaneste toate. daca le ai pe astea cu "rehab" si te tine radacinele, hai sa punem de-un ONG, gasim noi niste amarati pe la Gara de Nord si ne scoatem banii cinstit de la Ioropa ca are baba miliarde da nu mai stie ce se intampla cu ei. Te pup girlchat.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jun 2013, 01:55 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2013, 01:08 PM) *
Sa traiesti boierule, mancatia-si p..a matale ca prea te pricep la "rehab-urile" astea, da nu janes mai pe romaneste ca eu nu intelege bine, nu vrei matale sa ne spui mai multe despre "afacerea" asta cu vanzarea CFR Marfa la GFR, poate sti ceva de adalmas, mancatia-si. Io am un centru de colectare a fierului vechi, dau un leu pe kil si sunt interesat daca Gruia Stoica o sa inceapa sa vanza din fieretaniile alea de le tine pe sine la triaj, ca le iau cu sine cu tot. Am vorbit si la Galati cu indianul ala, Mittal, adica metal pe rumaneste, si-a zis sa-i aduc toate fabricile din Rumania ca el da bani buni sa fie el pe primul loc, io-l inteleg ca e dea-l nostru, vorba lu Madalin Voicu mancaia-si limba lui. Da e cald tare sa sti, sunt in Tenerife la umbra, i-am cumparat unui fraier biletul, de-a castigat la .... un sejur in Tenerife, ie soare, mare, fete, da nici una nu stie sa janes pe rumanes, gavareste pe romaneste toate. daca le ai pe astea cu "rehab" si te tine radacinele, hai sa punem de-un ONG, gasim noi niste amarati pe la Gara de Nord si ne scoatem banii cinstit de la Ioropa ca are baba miliarde da nu mai stie ce se intampla cu ei. Te pup girlchat.gif

thumb_yello.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Jul 2013, 12:19 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Pana si bulgarii...

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...eta-184272.html

Dar lasa ca romancele sunt mai frumoase, de aia nu sunt preocupati romanii sa mearga pe sosele normale.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jul 2013, 12:53 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bulgarii fac autostrazi, ministrul Sova face sondaje


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Jul 2013, 07:13 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Am făcut întâi focul în soba din baia mea, după care m-am deplasat în cimitir şi am dezgropat tablourile, reîntorcându-mă acasă cu acestea. Am băgat coletul – sacul, în care erau împachetate cele şapte tablouri fără să-l mai desfac în sobă, am pus câteva lemne, papucii, şoşonii din cauciuc cu care fusesem încălţată şi am aşteptat să ardă complet. Acestea au ars destul de repede şi am văzut că tablourile arseseră complet. A doua zi, eu personal am curăţat soba scoţând cenuşa pe care am pus-o într-o roabă şi am lăsat-o în curte. Apoi l-am rugat pe Gioni, omul care ne ajută prin curte să arunce cenuşa la groapa de gunoi, care este o râpă" (Gandul)


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman