HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ploaia Care Va Veni..., le va potopi pe toate
The Dude
mesaj 28 Oct 2013, 10:10 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



..e neintelegere Fiat...nu faceam eu morala...ci doar o comentam pe cea din replica ta...
uita si iarta...e mult mai comod asa...


"Pe peretele din camera mea e un tablou infatisand un demon...il privesc si ma gandesc: cat de obositor trebuie sa fie sa fii rau..." bertolt brecht




PS....te pretuiesc mult...asa sa stii thumb_yello.gif
PS'...nesuferito.......

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Oct 2013, 10:17 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Oct 2013, 01:31 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



ok! te iert, da' n-am sa te uit ! smile.gif si cu ...Keith Jarrett...Keith Jarrett...datorie 0 ! treaca ...ce ..bunaaa-s !


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Oct 2013, 12:35 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Fiat.... thumb_yello.gif ......


Pisoiul-Lev Tolstoi


Vasea şi Katia erau fraţi şi aveau o pisică. Primăvara, pisica s-a pierdut.
Copiii au căutat-o peste tot, dar n-au putut-o găsi.
Odată se jucau līngă hambar şi au auzit, de undeva de sus, un mieunat subţire.
Vasea s-a urcat pe scară, īn podul hambarului, iar Katia sta jos şi īntreba mereu:

— Ai găsit-o? Ai găsit-o?

O bucată de vreme Vasea nu i-a răspuns. Īn sfīrşit i-a strigat:
— Am găsit-o! E pisica noastră... şi are şi pisoi. Sunt aşa de frumoşi! Vino īncoace repede!

Katia a alergat īn casă, a făcut rost de lapte şi i-a dus pisicii.
Erau cinci pisoi. După ce au mai crescut puţin şi au īnceput să se mişte din colţul lor, copiii şi-au ales un pisoi cenuşiu, cu lăbuţe albe, şi l-au luat īn casă. Pe ceilalţi pisoi mama i-a dăruit, iar pe acesta l-a lăsat copiilor. Copiii īl hrăneau, se jucau cu el şi-l culcau īn pat cu dīnşii.

Īntr-un rīnd au ieşit să se joace īn drum şi au luat pisoiul cu ei.

Vīntul spulbera paiele de pe drum şi pisoiul se juca cu firele de paie, iar copiii făceau haz privindu-l. Mai apoi, au găsit pe marginea drumului măcriş, s-au apucat să-l cu¬leagă şi au uitat de pisoi.

Deodată au auzit pe cineva strigīnd tare: „īnapoi, īnapoi!” şi au văzut un vīnător venind īn goana calului. Īnaintea lui, doi cīini alergau să apuce pisoiul. Prostuţ cum era, pisoiul, īn loc să fugă, s-a lăsat la pămīnt, şi-a īncovoiat spinarea şi privea ţintă către ei.

Katia s-a speriat de cīini, a īnceput să ţipe şi a fugit. Vasea s-a repezit īntr-un suflet spre pisoi şi a ajuns līngă el odată cu cīinii. Cīnd cīinii erau cīt pe ce să īnşface pisoiul, Vasea s-a trīntit cu burta peste el şi l-a acoperit.

Tocmai atunci s-a apropiat şi vīnătorul şi a alungat cīinii, iar Vasea a dus pisoiul acasă şi de atunci nu l-a mai luat la cīmp.




Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Oct 2013, 02:26 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Oct 2013, 12:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 29 Oct 2013, 02:07 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



APROPOS DE pisoi ,poveste reala ! Am avut doi ..frati ,unul cu o malformatie a maxilarului ,dar superdotat mental ..un destept si-un viteaz, ce mai; celalalt frumos, dar mai puturos, mai fricos ; locuiau la casa parinteasca ; pt a preveni o invazie de soareci, am decis sa urcam un pisoi la pod ; neinspirat l-am ales pe cel fricos ; ne-am luat cu treaba si-am uitat de el ..cateva ore cand ne-am amintit si am fost surprinsi sa nu auzim nici un mieunat, zgomot ..ceva ..dinspre pod ;am intrat in panica ..am inceput sa-l strigam , am urcat in usa podului ..nimic ; pe la 10 seara se-aude-un mieunat si il vedem pe fratele ..urcat pe casa ,in dreptul podului ; am urmarit si pozat toata evolutia ; pe scurt , s-a alaturat celuilalt si l-a ..incurajat ,pur si simplu, sa coboare , facind cateva probe..sus ..jos ; happy end !
PS-Din pacate cel frumos a fost ..terminat de cainii vecinilor si a ramas doar istetul









--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Oct 2013, 08:47 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...daaaaaa, animalele sunt mult mai inteligente decat le credem noi...Uite la vanatoare, iepurii din camp au invatat sa fuga cand sunt surprinsi ...fix printre vanatori !!... unsure.gif ...adica direct inspre bataia pustii...care paradoxal e cea mai corecta solutie...

Ideea e ca atunci cand vanatorii fac scotoceala, de fugit nu fug decat iepurii care isi pierd cumpatul..Ceilalti raman pititi, vad ce se intampla si invata din ceea ce vad...

Cand un iepure vine spre vanatori, dorind sa treaca printre ei, acestia sunt in prima faza atat de surprinsi incat nu reactioneaza imediat din motive de etica (niciunul nu stie daca vanatul nu va fi revendicat de colegul de flanc si nici cine ar avea prioritate la primul foc..sunt date interpretate la repezeala si subiectiv, asa ca oamenii se tot invita intre ei din priviri)..Profitand de confuzia asta, animalul ajunge sub unghiul, si intr-o zona, dincolo de care focul nu mai e permis (cativa metrii in fata, linia vanatorilor si apoi spatele ei)....

Si nu-i nicio coincidenta..imediat ce ajunge in spatiul protejat, iepurele nu mai alearga ca nebunul, isi reia fuga in salturi (semn ca se simte in siguranta) si face chiar si pauze pentru a isi alege drumul.... blink.gif



vanatorul isi musca buza si da cu sapca de pamant....

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Oct 2013, 08:49 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Oct 2013, 12:24 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pasarica - Lev Tolstoi


De ziua lui, Serioja a primit tot felul de daruri: titirezi, cai, poze .. Insă cel mai de preţ dintre toate darurile a fost capcana de prins păsări pe care i-a dăruit-o unchiul său. Capcana era făcută dintr-o ramă īn care era prinsă o plasă, cu o scīndurică deasupra. Pe scīndurică se presărau seminţe şi capcana se punea afară. Cīnd vreo pasăre se aşeza pe scīndurică, scīndura se īntorcea şi pasărea se prindea īn capcană. S-a bucurat mult Serioja şi a alergat s-o arate mamei.

— Nu-mi place jucăria asta, i-a spus mama. Ce-ţi trebuie ţie păsărele? De ce să le chinui?
— Am să le pun īn colivii. Ele au să cīnte, iar eu am să le dau de mīncare.

Apoi Serioja a făcut rost de seminţe, le-a presărat pe scīndurică şi a aşezat plasa īn grădină. Aici a stat mult şi a tot aşteptat să vină păsărelele. Insă păsărilor le era frică de dīnsul şi nu se apropiau de plasă. Atunci, Serioja s-a dus la masă şi a lăsat capcana īn grădină. După masă, cīnd s-a uitat, capcana era īnchisă, iar īn plasă se zbătea o păsărică. Serioja s-a bucurat şi a dus-o īn casă.

— Mama! Uite! Am prins o păsărică. Nu-i aşa că-i o privighetoare? Vai, cum īi bate inima!
— E un scatiu, a spus mama. Bagă de seamă, nu-l chinul, Ai face mai bine să-i dai drumul.
— Ba nu, am să-i dau apă.şi mīncare.

Serioja a pus scatiul īn colivie şi două zile la rīnd i-a presărat seminţe, i-a schimbat apa şi i-a curăţat colivia. A treia zi a uitat de scatiu şi nu i-a mai schimbat apa. Mama l-a dojenit:

— Vezi, ai uitat de scatiu. Mai bine dă-i drumul!
— Ba nu, de-acum īnainte n-am să mai uit; chiar acum pun apă şi īi curăţ colivia.

Serioja a vīrīt mīna īn colivie şi a īnceput să o curăţe. Scatiul, speriat, se zbătea, lovindu-se de gratii. După ce a isprăvit treaba, băiatul s-a dus după apă. Mama băgă de seamă că el a uitat să īnchidă uşiţa coliviei şi a strigat după el:

— Serioja, īnchide colivia, că zboară, şi dacă se izbeşte, se prăpădeşte păsărica ta.
Dar n-apucase mama să-şi sfīrşească vorba, că scatiul găsise uşiţa. Bucuros, īşi desfăcu aripioarele şi zbură prin odaie, spre fereastră. N-a văzut īnsă geamul, s-a izbit īn sticlă şi a căzut pe pervaz.

Serioja a luat īn grabă păsărică şi a pus-o īn colivie. Scatiul nu murise īncă, dar zăcea cu faţa īn jos, cu aripile desfăcute şi răsufla greu. Serioja l-a privit multă vreme, apoi a īnceput să plīngă.
— Mamă, ce să fac acuma?
— Acum nu mai poţi face nimic.

Toată ziua Serioja nu s-a mişcat de līngă colivie, mereu cu ochii la scatiu; iar scatiul zăcea tot aşa cu faţa īn jos, răsuflīnd greu şi repede. Cīnd Serioja s-a dus la culcare, scatiul mai trăia īncă, īnsă multă vreme copilul n-a putut dormi. Cum īnchidea ochii, īi apărea īn gīnd scatiul, īntins jos, abia suflīnd. Dimineaţa, cīnd s-a apropiat de colivie, a găsit scatiul cu faţa īn sus, cu lăbuţele chircite, ţeapăn.



De atunci, Serioja n-a mai prins niciodată păsărele.





Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Oct 2013, 01:24 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 30 Oct 2013, 01:00 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



fara cuvinte ca-s ocupata cu plansu'


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 31 Oct 2013, 09:10 AM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Fiatlux...





*******************************************


Un şoricel trăgea cu ochiul printr-o crăpătură a zidului şi a văzut ţăranul şi nevasta acestuia deschizānd un pachet.
"...Interesant de văzut ce māncare este īn pachet", s-a gāndit şoricelul īn sinea lui şi s-a cutremurat văzānd pe cei doi soţi scoţānd o capcană de şoareci.

A ieşit şoricelul īn curte şi a īnceput să strige: - Este o capcană de şoareci īn casă, este o capcană de şoareci !!!

Găina a cotcodăcit, şi-a ridicat capul şi i-a zis: - Stimate şoricel, eu ştiu că-i o nenorocire pentru tine, dar pentru mine nu are nici o importanţă.

Şoricelul s-a īndreptat către purcelul din curte, care i-a arătat simpatie şi i-a spus:
- Īmi pare aşa de rău domnule şoricel, dar nu este nimic de făcut decāt să mă rog pentru tine.

Şoricelul s-a īndreptat spre vacă, dar ea l-a privit cu dispreţ:
- Poţi să crezi că sunt īn pericol, ha, ha...

Trist şi speriat s-a īntors şoricelul acasă să se descurce singur cu capcana de şoareci.

[...]

Noaptea s-a auzit un clic, ca atunci cānd se īnchide o capcană de şoareci.

Nevasta ţăranului a sărit din pat să vadă ce s-a prins īn capcană. Īn īntuneric nu a văzut că era coada unui şarpe otrăvitor ce s-a prins īn capcană. Şarpele a muşcat-o şi ea a fost transportată la spital. A fost tratată şi a revenit acasă cu temperatură mare. Toţi ştim că cel mai bun tratament īn caz de temperatură mare e o supă proaspătă de găină. A luat ţăranul găina şi a tăiat-o ca să gătească supa.
Vecini şi prieteni au venit să viziteze bolnava şi stăteau cu ea cu schimbul. Ca să-i hrănească s-a văzut nevoit ţăranul să taie porcul. Femeia era pe moarte şi nu după mult timp a murit. Mulţi cunoscuţi au venit şi pentru masa de după īnmormāntare a trebuit ţăranul să taie vaca.

MORALA: Ori de cāte ori veţi auzi că cineva are o problemă şi vi se va părea că ea nu vă va atinge, amintiţi-vă că atunci cānd cel mai slab e ameninţat, toţi suntem īn pericol!


Acest topic a fost editat de The Dude: 31 Oct 2013, 09:11 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Nov 2013, 09:21 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 5 Nov 2013, 09:37 AM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pilda gāştelor



Se spune despre unii oameni, mai ales despre femei, că sunt precum gāştele, cānd fac gălăgie, cānd vorbesc mult. Şi de multe ori femeile se supără dacă īndrăzneşti să le spui că sunt precum gāştele. Dar ce ştim noi despre gāşte?

Iată ce ne spune ştiinţa:

Cānd fiecare gāscă īşi mişcă aripile, ea creează un curent ascendent pentru pasărea imediat următoare. Zburānd īn formaţie de „V”, īntregul stol măreşte raza de acţiune a zborului cu 71% faţă de cazul īn care fiecare pasăre ar zbura pe cont propriu.

Oamenii care merg īn formaţie, īmpreună, īn aceeaşi direcţie şi au simţul comuniunii pot ajunge la destinaţia pe care şi-au fixat-o mai repede şi mai uşor pentru că ei călătoresc ajutāndu-se unii pe alţii.

Atunci cānd o gāsca iese din formaţie, simte imediat rezistenţa aerului şi intră rapid din nou īn stol pentru a beneficia de curentul ascendent creat de pasărea din faţă.

Dacă am avea acest simt al gāştelor, am rămāne īn formaţie cu acei oameni care merg īn aceeaşi direcţie cu noi.


Cānd gāsca din frunte oboseşte, ea intră īnapoi īn formaţie şi o alta īi ia locul īn frunte.

Este de bun simţ să cedezi locul atunci cānd ai o slujbă solicitantă sau o ascultare care te depăşeşte. E o dovadă a inteleptciunii şi a responsabilităţii.

Gāştele din spate gāgāie pentru a le īncuraja pe cele din faţă să menţină viteza.

Şi oamenii trebuie să-i īncurajeze pe conducătorii lor, pe cei ce le conduc destinele, căci nu īntotdeauna tăcerea e şi folositoare.

Īn sfārşit şi acest mesaj este important: dacă o gāscă se īmbolnăveşte sau este doborātă de o īmpuşcătură şi iese din formaţie, alte două gāşte o īnsoţesc şi coboară cu ea pe pămānt pentru a-i oferi ajutor şi protecţie. Acele două gāşte stau cu gāsca bolnava sau rănită pānă cānd poate zbura din nou sau pānă cānd moare; şi numai atunci pleacă singure sau cu o altă formaţie pentru a prinde din urmă stolul lor.

La fel ar trebui să procedăm şi noi cu fraţii care ies din formaţie sau sunt „īmpuşcaţi īn aripi” de vreun „vānător”. Să ne aducem aminte de acela care a preferat să īngrijească de un bolnav, decāt să ajungă să atinga un scop pe care si l-a ales ca tinta.

Dacă am avea simţurile gāştelor, ne-am sprijini unul pe altul aşa cum fac ele.

Oare am ajuns la măsura gāştelor? Nu mă refer la gălăgie şi vorbărie, că acolo le-am depăşit…



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Nov 2013, 09:26 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Remember a day before today
A day when you were young.
Free to play alone with time
Evening never came.




Ela s-a intalnit cu Grig pe la 13.30 in Romana.
Au mers apoi in parc la Cismigiu si de acolo la o terasa din centrul vechi. Amandoi s-au plans unul altuia de oboseala. Ela a spus de zilele proste care o asteaptau in viitorul imediat, de examenul de peste doua zile pe care nu l-a pregatit nici macar succint, de stres, de colega de camera prea nazuroasa si de primavara capricioasa care o pune in dezacord cu posibilitatile garderobei. Grig a ascultat cu gandul aiurea si a incercat sa fie cat mai amuzant, insa nimic nu i-a iesit, asa ca a ramas morocanos si monosilabic. Era o dupa-amiaza de sambata, cu vreme schimbatoare si n-au mai fost la film, ca niciunul nu avea chef. Pe la 17.00 s-au despartit cu cate un pupic pe obraz. Ela s-a grabit spre casa unde avea sa invete toata noaptea, iar Grig a zis ca se va odihnii in contul cheltuielilor exagerate de energie si a solicitarilor deosebite cu care a trebuit sa se confrunte in ultima vreme.

****

Dupa ce a urcat-o in autobuz, Grig a plecat inapoi spre centru vechi unde avea intalnire cu Andy, Nicu si Golea pentru o bauta. Vor sta acolo cat au sa ii tina paralele, iar a doua zi nu se va da jos din pat, decat cel mult pana la calculator..

****

Inca din autobuz Ela l-a sunat pe Seby…relatie veche nedusa chiar pana la capat si aparuta brusc in actualitate. Seby e atletic si face impresie peste tot, iar pe Ela a sicanat-o mult in prima repriza…intalniri anulate, promisiuni neonorate, disparitii spontane si neexplicate in decor. Multe fete oftau dupa Seby, iar atitudinea lui fata de ea semana cu o jignire repetata.


Adevarul e ca Ela a fost pe vremea aia fascinata de el…si nici acum nu s-a eliberat de sentimentele astea, doar ca le interpreta altfel pana ca el sa reapara…Nu il vroia in agenda, oricum prea aglomerata de cele trei relatii intre care nu putea decide, dar nici nu avea sa lase neclarificata povestea asta in care odata, in trecut, se investise atat de serios.

****

Spre zori Grig si baietii au renuntat pe sapte carari la turul cluburilor si au decis sa inchida seara cu un mic masaj erotic de recuperare. Andy aflase o adresa noua…Din fericire pentru Grig ultima etapa era aproape de linia de metrou ce avea sa inceapa sa circule curand…Asa ca impreuna cu Golea au mai ramas la fete si dupa aia, ca sa mai omoare din timp si sa nu trebuiasca sa astepte deschiderea portilor ca milogii.

Asa cum si-a propus va lenevi toata duminica si isi va freca calculatorul, iar faptul ca Ela avea de invatat era o intamplare de-a dreptul fericita pentru perioada asta, in care tipa il cam agasa si numai prin prezenta.

*****

Tot spre zori Eli s-a trezit epuizata dupa o noapte agitata petrecuta sub Seby si in care el s-a straduit sa recupereze tot timpul pierdut din relatia lor. Ar fi ramas si duminica, insa camera de hotel trebuia eliberata pana in pranz…si apoi mai era si examenul de luni…apoi ceilalti, Ilie si Tony…poate are sa iasa un ceas, doua, cu unul din ei…sau poate se va odihni…pe astia i-a tot amanat si nu poate renunta la niciunul pe moment.

*****

Duminica dupa pranz Grig a suntat-o pe Ela si amandoi s-au plans unul altuia de oboseala. Au stabilit sa se intalneasca luni dupa serviciu si dupa examen, insa fiecare dintre ei a stiut ca asta nu se va intampla. S-au vazut abia joi si au fost impreuna la un film….In general au o relatie foarte buna, moderna si plina de optimism…

Atat de multi oameni frumosi pe lumea asta…



The keeper of the city keys
Put shutters on the dreams.
I wait outside the pilgrim's door
With insufficient schemes.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Nov 2013, 10:58 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595







Zece negri mititei au papat trei oua
Unul s-a intoxicat si-au ramas doar noua




Noua negri mititei au plecat la inot
Unul s-a inecat pe loc si-au ramas doar opt




Opt negri mititei au mancat castane coapte
Unul s-a fript tare rau si-au ramas doar sapte




Sapte negri mititei construiau la case
Unul si-a rupt un picior si-au ramas doar sase




Sase negri mititei incaltau opinci
Unul a alunecat si-au ramas doar cinci




Cinci negri mititei au plecat la teatru
Unul a jucat cam prost si-au ramas doar patru




Patru negri mititei au mancat ardei
Pe unul l-a piscat cam tare si-au ramas doar trei




Trei negri mititei au fost la razboi
Unul a fost impuscat si-au ramas doar doi




Doi negri mititei au tras cu tunul
Unul a murit din ei si-a ramas doar unul!













--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Nov 2013, 02:13 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Paradoxul Vremurilor Noastre īn Istorie


Paradoxul vremurilor noastre īn istorie este ca avem cladiri mai mari dar suflete mai mici;
autostrazi mai largi dar minti mai īnguste.
Cheltuim mai mult dar avem mai putin;
cumparam mai mult dar ne bucuram mai putin.
Avem case mai mari dar familii mai mici,
Avem mai multe accesorii dar mai putin timp;
avem mai multe functii dar mai putina minte,
mai multe cunostinte dar mai putina judecata;
mai multi experti si totusi mai multe probleme,
mai multa medicina dar mai putina sanatate.
Bem prea mult, fumam prea mult,
Cheltuim prea nesabuit,
Rādem prea putin,
Conducem prea repede,
Ne enervam prea tare,
Ne culcam prea tārziu, ne sculam prea obositi,
Citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
Ne-am multiplicat averile dar ne-am redus valorile.
Vorbim prea mult, iubim prea rar si urām prea des.
Am īnvatat cum sa ne cāstigam existenta dar nu cum sa ne facem o viata,
Am adaugat ani vietii si nu viata anilor.


Am ajuns pāna la luna si īnapoi dar avem probleme cānd trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin.
Am cucerit spatiul cosmic dar nu si pe cel interior.
Am facut lucruri mai mari dar nu mai bune.
Am curatat aerul dar am poluat solul.
Am cucerit atomul dar nu si prejudecatile noastre.
Scriem mai mult dar īnvatam mai putin.
Planuim mai multe dar realizam mai putine.
Am īnvatat sa ne grabim dar nu si sa asteptam.
Am construit mai multe calculatoare: sa detina mai multe informatii, sa produca mai multe copii ca niciodata dar comunicam din ce īn ce mai putin.

Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei īncete; oamenilor mari si caracterelor meschine; profiturilor rapide si relatiilor
superficiale. Acestea sunt vremurile īn care avem doua venituri dar mai multe divorturi, Case mai frumoase dar camine destramate.

Acestea sunt vremurile īn care avem excursii rapide, scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care īti induc orice stare de la bucurie la liniste si la moarte.

Sunt niste vremuri īn care sunt prea multe vitrine, dar nimic īn interior. Vremuri īn care tehnologia īti poate aduce aceasta scrisoare
si īn care poti decide fie sa īmpartasesti acest punct de vedere, fie sa stergi acest mesaj.

Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite, Pentru ca nu vor fi lānga tine o eternitate.
Aminteste-ti sa spui o vorba buna copilului care te venereaza, pentru ca acel copil va creste curānd si va pleca de lānga tine.
Aminteste-ti sa-l īmbratisezi cu dragoste pe cel de lānga tine pentru ca aceasta este singura comoara pe care o poti oferi cu inima si nu te costa nimic.

Aminteste-ti sa spui "TE IUBESC" partenerului si
persoanelor pe care le īndragesti, dar mai ales sa o spui din inima. O sarutare si o īmbratisare vor alina durerea atunci cānd sunt sincere.
Aminteste-ti sa-i tii pe cei dragi de māna si sa
pretuiesti acel moment pentru ca īntr-o zi acea
persoana nu va mai fi lānga tine.

Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa īmpartasesti gāndurile pretioase pe care le ai.

Octavian Paler



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Nov 2013, 08:30 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Doi prieteni mergeau impreuna prin desert.

La un moment dat s-au certat, si unul dintre ei i-a spus vorbe grele celuilalt si l-a lovit.

Acesta din urma, indurerat, fara cuvinte, a scris pe nisip:

”Astazi, cel mai bun prieten m-a jignit si m-a lovit.”

Au continuat sa mearga si au ajuns la o oaza, in lacul careia au decis sa se racoreasca.

Cel care fusese palmuit a fost cat pe ce sa se inece, dar prietenul sau l-a scos la mal.

Dupa ce si-a revenit, cel salvat a scris pe o piatra:

”Astazi, prietenul meu cel mai bun a fost langa mine cand am avut nevoie de el.”

Celalalt l-a intrebat:

-Cand te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris pe o piatra. De ce?

Acesta i-a raspuns:

-Cand sunt ranit scriu pe nisip pentru ca vanturile sa stearga amintirea suferintei. Dar cand cineva imi face un bine sap aceasta amintire in piatra, pentru ca ea sa dainuie, nestearsa…

Lasa vanturile sa imprastie chiar acum in departari suferintele tale trecute, ca si cand ar fi fost scrise pe nisip… Si cum ar fi sa incepi sa-ti sapi in piatra bucuriile ori de cate ori iti ating sufletul, pentru ca sa te poti intoarce la ele atunci cand ai nevoie?


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2013, 02:16 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De unde "colectezi" pildele astea? M-am intrebat mereu de unde le iei, nu ca n-as fi avut incredere, chiar si citate imi plac, dar vroiam sa stiu mai multe despre aceste pilde, unele le stiam din ce-am mai citit, arabe, chineze, nipone etc. Azi n-am mai rabdat si m-am dus pe google sa vad ce-mi intoarce. Ca sursa am gasit mai multe site-uri:
http://jurnalspiritual.eu/pilda-nisip-si-p...rtare-amintiri/
http://seldar.lejer.ro/eu/
.........
Exista o legatura intre postarile lui The Dude si aceste site-uri?

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Nov 2013, 02:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Nov 2013, 03:10 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(The Dude @ 8 Aug 2013, 12:36 PM) *
NOTA: cele mai multe dintre povestirile din acest topic sund reluari. In afara unor mici comentarii nu am decat meritul de a le fi adunat intr-un singur loc. Ca intr-un spectacol, ele sunt doar fundalul neceasar unor proiectii proprii si suportul care sa le sustina.
thumb_yello.gif



...am declarat deja.... rolleyes.gif


sunt culegeri de pe tot netul, unele publicate si prin alte parti (tot de mine), altele preluate de acolo (de la altii)...o selectie facuta in timp (doi, trei, ani), initial cu alt scop decat acela de a o publica aici.. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 12 Nov 2013, 03:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Nov 2013, 04:30 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu ma deranjaza ca le publici aici, cum am spus sunt binevenite, de la mine multumesc, dar nu crezi ca ar trebui sa mentionezi sursa?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Nov 2013, 08:08 AM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...categoric NU !! mad.gif

Marduk, aici The Dude publica eseul "Ploaia Care Va Veni !!"
O lucrare ampla, realizata in tehnica colajului, care asociaza pilde si povestiri filozofice si/sau religioase, cu aforisme, intamplari si comentarii foto proprii. Se vrea o intrepriindere noua, e conceputa ca un ansamblu unitar si contine alternante de ritm si de unghiuri, cu multiple perspective.

Nu zic mai multe, dar adaug ca aici nu este Biblioteca Sateasca si nici Scoala Populara.

Oriunde am citat am folosit ghilimele, sau caracterele italice..chiar si acolo unde am reinterpretat un text ce mi-a parut prea sarac.

atat despre asta.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Nov 2013, 08:12 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Legenda spune ca o femeie saraca cu un copil in brate, trecand pe langa o pestera a auzit o voce misterioasa care i-a spus:

Intra si ia tot ceea ce iti doresti, dar sa nu uiti ceea ce-i mai important. Aminteste-ti ca dupa ce vei iesi poarta se va inchide pentru totdeauna. Asa ca profita de aceasta oportunitate, dar nu uita ce-i mai important.


Femeia a intrat in pestera si a gasit multe bogatii. Fascinata de aur si bijuterii, a asezat copilul pe o stanca si a inceput sa stranga de zor tot ce putea duce.

Vocea misterioasa i-a vorbit din nou: “ Ai doar 8 minute!”

Cand au trecut cele 8 minute, femeia, incarcata cu aur si pietre pretioase, a fugit afara din pestera si poarta s-a inchis.

Atunci si-a amintit ca a uitat copilul inauntru, iar poarta s-a inchis pentru totdeauna.

Bogatia a durat putin, iar disperarea pentru totdeauna.

La fel se intampla de multe ori si cu noi. Avem aproximativ 80 de ani pentru a trai in aceasta lume si o voce ne aminteste mereu:” Nu uita ce e cel mai important!”

Si cele mai importante sunt valorile spirituale, familia si copii, viata, educatia, bunul simt, reputatia, dragostea, adevarul si demnitatea de om.

In schimb castigurile, bogatia, placerile materiale ne fascineaza intr-atat incat uitam de ceea ce e mai important.

Asa ne risipim timpul si dam la o parte esentialul: “ Bogatia sufletului.”
Sa nu uitam niciodata ca viata in aceasta lume trece repede si ca moartea vine cand ne asteptam mai putin. Iar cand poarta vietii se inchide pentru noi, nu ne mai folosesc la nimic regretele.

Traim intr-o lume de probleme, nelinistiti, si toate numai pentru ca am uitat ce e cel mai important: “Bogatia sufletului!”


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2013, 10:58 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 08:08 AM) *
Oriunde am citat am folosit ghilimele, sau caracterele italice..

Ok, acum am inteles, ai stabilit o regula tot ce este citat este scris cu caractere italice. E ceva nou pentru mine eseul asta, realizat prin "tehnica colajului".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2013, 08:43 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Era un sat mereu atacat de mistreţi. Īn fiecare zi vierii sălbatici intrau īn sat şi făceau mare tărăboi căutāndu-şi hrana. Sătenii au īncercat diferite metode pentru a lupta şi a-i vāna, dar fără prea mult noroc.

Īntr-o zi, un inţelept veni să-l sfătuiască pe mai marele statului. Acesta le-a spus sătenilor să īi asculte īntocmai sfaturile şi instrucţiunile. Deznădăjduiţi, sătenii au acceptat. Īnţeleptul le-a spus sătenilor să adune māncarea din toate gospodăriile şi să o pună īn mijlocul unui cāmp. Ei i-au urmat sfatul şi īndată au văzut sute de mistreţi apropiindu-se de locul unde fusese pusă māncarea.

Mistreţii au fost īngrijoraţi iniţial, dar odată ce au luat o īnghiţitură, au prins curaj şi s-au īntors īn zilele următoare. Īn fiecare zi, sătenii puneau cāt mai multă māncare iar mistreţii veneau acolo să mănānce. După un timp, īnţeleptul spuse oamenilor să ridice 4 stālpi mari īn colţurile cāmpului. Mistreţii erau prea ocupaţi să mănānce şi n-au observat.

După cāteva săptămāni mistretii aveau deja obiceiul de a veni să mănāce māncarea pusă de săteni. Īnţeleptul a pus apoi oamenii să īmprejmuiască cu un gard cāmpul şi să facă o poartă mare pe unde să poată intra mistreţii să mănānce. Īn cele din urma sătenii au reuşit să facă gardul şi au īnchis poarta prinzānd mistreţii īnăuntru. Mistreţii fuseseră īnvinşi īn final.

Morala:

Obiceiurile pot fi dezvoltate cu uşurinţă şi dificil de descotorosit.

Mistreţii au fost prinşi datorită lăcomiei lor de a obţine hrana fără efort. Ei au devenit aşa de īncrezători şi s-au complăcut īn situaţia aceasta.

Nici nu şi-au dat seamă că sunt prinşi īn cursă.

Majoritatea dintre noi suntem asemeni mistreţilor deoarece devenim la fel de īncrezători īn ocupaţiile şi afacerile noastre dar nu ne dăm seama că īntr-un fel sau altul cădem şi noi īn capcană.

Căutăm siguranţa mai mult decāt libertatea.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2013, 08:31 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



O legenda veche spune ca mai demult oamenii erau buni. Dar au profitat atat de mult de puterea divina din ei incat Brahma, stapanul tuturor zeilor, a decis sa le ia aceasta putere si sa o ascunda intr-un loc unde va fi imposibil de gasit. Tot ce i-a ramas sa faca era sa gaseasca ascunzatoarea potrivita.

A fost convocat consiliul zeilor pentru a se gasi solutia.

Zeii au sugerat: "De ce sa nu ingropam puterile omului in pamant?"

Brahma a raspuns: "Nu, nu vom face asta pentru ca omul va sapa adanc si le va gasi."

Atunci zeii au spus: "In acest caz, sa le trimitem divinitatea pe cel mai adanc fund al oceanului."

Dar Brahma a raspuns din nou: "Mai devreme sau mai tarziu omul va explora adancurile oceanului si cu siguranta ca o vor gasi si o vor aduce la suprafata."

Astfel zeii au concluzionat: "Nici pamantul, nici oceanul nu sunt locuri unde puterea divina sa fie in siguranta, insa alte idei de ascunzatoare nu mai avem."

Brahma a exclamat dintr-o data: "Iata ce vom face cu divinitatea omului! O vom ascunde adanc inauntrul lui pentru ca este singurul loc unde nu va cauta."

De atunci incoace, conform legendei, omul a cautat in toata lumea, a explorat, a urcat si a sapat cautand ceva ce a fost in tot acest timp inauntrul lui.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Nov 2013, 08:28 AM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2013, 08:50 AM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Trenul vietii

Acum catva timp am citit o carte in care viata a fost comparata cu o calatorie de tren. O lectura foarte interesanta.

Viata este ca o calatorie cu trenul: Urcam si coboram des, exista accidente, surprize placute la unele statii si tristete adanca la altele.

Atunci cand ne nastem si urcam in tren, intalnim oameni despre care credem, ca ne vor insoti pe tot parcursul calatoriei noastre: parintii nostri.

Din pacate, adevarul este altfel. Ei coboara la o statie si ne lasa pe noi fara dragostea si atasamentul lor, fara prietenia si compania lor.

E drept ca in tren urca alte persoane care vor ocupa un rol important in calatoria noastra. Acestea sunt fratii nostri, prietenii nostri si acei oameni minunati pe care ii iubim.

Unele dintre aceste persoane care urca in tren, privesc calatoria ca o plimbare scurta. Altii gasesc numai tristete pe parcursul calatoriei. Si mai exista si altii in tren, care sunt permanent prezenti si gata de a oferi ajutorul lor celor care au nevoie de el.

Unii lasa in urma lor cand coboara un dor vesnic... Unii urca si coboara, si noi abia i-am observat.

Ne mira faptul ca unii pasageri, pe care ii iubim cel mai mult, se muta in alt vagon si ne lasa singuri in aceasta etapa a calatoriei noastre. Bineinteles noi nu ne
lasam opriti si ne straduim sa-i gasim si sa ne inghesuim sa trecem si sa ne mutam. Din pacate, uneori nu ne putem aseza langa ei, deoarece locul de langa ei este deja ocupat.

Nu face nimic, asa este calatoria: plina de provocari, vise, fantezii, sperante si despartiri...
....dar fara intoarcere.

Deci, trebuie sa facem calatoria in felul cel mai bun posibil.

Sa incercam sa iesim la capat cu cei care calatoresc impreuna cu noi, si sa cautam ceea ce este mai bun in fiecare dintre ei...

Sa ne aducem aminte, ca in oricare etapa a calatoriei poate exista un tovaras de-al nostru care sa ezite si care probabil are nevoie de intelegerea noastra.

Si noi vom sovai des si va exista cineva care sa ne inteleaga.

Misterul cel mare al calatoriei este ca nu stim cand vom cobora definitiv din tren si nici cand vor cobora cei ce calatoresc alaturi de noi, nici macar cel care sta pe locul de langa noi.

Cred ca o sa fiu cuprins de duiosie atunci cand cobor definitiv din tren.....
Da, cred acest lucru.

Despartirea de cativa prieteni pe care i-am intalnit in timpul calatoriei, va fi dureroasa. Va fi intristator sa-i las singuri pe cei mai dragi mie. Dar am speranta ca odata si odata va veni gara centrala, si am senzatia, ca am sa-i vad sosind, cu bagaje pe care inca nu le-au avut atunci cand au urcat in tren.


Ceea ce ma va face fericit este gandul ca si eu am avut partea mea in sporirea bagajelor lor si in cresterea valorii acestora.

Dragi prieteni, noi sa ne straduim sa avem o calatorie buna si ca la sfarsit sa putem spune ca a meritat osteneala. Sa incercam sa lasam dupa noi, cand coboram, un loc gol care lasa dor si amintiri frumoase la cei care calatoresc mai departe

Celor care sunt parte a trenului meu, le doresc
Calatorie placuta !


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 Nov 2013, 09:30 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



de mine nu scapi ohyeah.gif tot indes in ..valijoara ; pb e ca pe-o parte le bag si pe alta ies ca n-a fost pregatita pt atataaa bagaj ; si da , intalniri intamplatoare (oare?) ,unele benefice , altele care te-mping sa te-arunci din mers ,dar toate is bune la ceva - te ajuta sa inveti cum sa calatoresti etc ..plata ..la finalul calatoriei !
mai Dude mai ! nonono.gif putem schimba locurile ?
merci


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2013, 10:48 AM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
...te ajuta sa inveti cum sa calatoresti etc ..plata ..la finalul calatoriei !



Cum orice e bine se termina prost,
plateste cat face, sa plangi n-are rost...



..si da, schimbam, dar te fraieresti sa stii....

Acest topic a fost editat de The Dude: 19 Nov 2013, 10:48 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 Nov 2013, 11:11 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



daaa...fraier pa fraiera


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2013, 11:37 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



... rolleyes.gif ...incerc sa imi imaginez cum vine asta... rolleyes.gif


rofl.gif rofl.gif

sorry... sorry.gif




Johnny Cash - Folsom Prison Blues




I hear the train a comin'
It's rolling round the bend

And I ain't seen the sunshine since I don't know when,
I'm stuck in Folsom prison, and time keeps draggin' on
But that train keeps a rollin' on down to San Antone..
When I was just a baby my mama told me. Son,
Always be a good boy, don't ever play with guns.
But I shot a man in Reno just to watch him die
When I hear that whistle blowing, I hang my head and cry..



...ALL ABOARD !!!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 19 Nov 2013, 03:14 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944





--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 19 Nov 2013, 03:43 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Some people try, try to hide how they feel inside
Same thing make you laugh it can make you cry
Cause people lie but a lie can't last forever
We all know them suckas hate to see you doing better
So through the rain let ya smile be your umbrella
And let the sunshine bright, brighter than ever
Just remember when you smile'n they all frown
Cause whenever you fly high they wanna shoot you down
I got my feet on the ground, my head in the clouds
They wanna see me fail but i can't stop now

Hook

No one ever lives the honest way
And i can't go back to yesterday
So i say, so i say, let's fly away


omu' "n-a jucat pe partea mea"....dar le zice bine thumb_yello.gif

Noah- Fly Away




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Nov 2013, 08:51 AM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Somerul se prezintă la Microsoft pentru a ocupa un post de curăţitor de wc-uri.

Directorul de departament īl cheamă la un interviu. La final spune:
- Sunteţi angajat, vă rog să-mi daţi adresa de e-mail, ca să vă trimitem contractul de muncă.

Şomerul cu jenă īn glas recunoaşte, că nu are nici calculator acasă, dară-mi-te adresă de e-mail.

Tipul īi răspunde:
- Dacă n-ai adresă de e-mail, atunci virtual dumneata nu exişti. Dacă nu exişti, nu poţi lucra la noi.

Omul pleacă amărāt. Cu ultimii 10 dolari cumpără 1 kg de căpşuni, şi merge să vāndă cu porţia din uşă īn uşă. Īn 2 ore recuperează investiţia, are un profit de 40 de dolari, şi repetă figura de īncă 3 ori īn acea zi.

Īşi dă seama că afacerea nici nu este aşa de rea, a doua zi se scoală mai devreme şi cumpără căpşuni de de 4 ori.

La puţin timp īşi cumpără un scuter, apoi o camionetă, īn final īşi face o firmă serioasă.

Peste 5 ani deja este proprietarul celui mai mare depozit de alimente din SUA.

Īncepe să fie preocupat de viitor, şi vrea să īncheie o asigurare cu rentă viageră. Găseşte oferte atractive, discută cu agentul de asigurări, care īn finalul discuţiei īi cere adresa de e-mail.

- Din păcate eu nu am adresă de e-mail!

- E incredibil! – se miră agentul. – Aţi construit un asemenea imperiu īn 5 ani şi nu aveţi adresă de e-mail... Acum īnchipuiţi-vă ce-ar fi fost dacă aveaţi!...

La care omul: Aş curăţa WC-urile la MICROSOFT !

Prima concluzie: Se poate trăi şi fără internet!

A doua concluzie: Dacă n-ai calculator şi munceşti mult, poţi fi şi tu milionar!

A treia concluzie: Acestă poveste ai primit-o şi tu prin internet ! Deci, eşti mai aproape de curăţatul wc-urilor dacāt de milioane!

Şi totuşi: O ZI BUNĂ ĪN CONTINUARE!

P.S. (Fiatlux) Nu-mi da replay la acest e-mail, am plecat să cumpăr căpşuni!...


Acest topic a fost editat de The Dude: 20 Nov 2013, 08:52 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 20 Nov 2013, 09:08 AM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



5.gif lasa si mie ..un kil ..acolo!


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Nov 2013, 09:54 AM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...that will be 10 bucks...hai, marca banu'....marinarii pe coverta... plata'nainte...ca la...c...ommerēantii cinstiti unsure.gif

Haida....ca ma asteapta niste milioaneee... rolleyes.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 20 Nov 2013, 10:07 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



esti la taraba deja ! roflmao.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Nov 2013, 10:12 AM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



"pe treaba".... rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman