HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dan Diaconescu, Un politician abil, un actor perfect sau un escroc ?
Marduk
mesaj 22 Sep 2012, 06:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mi-am propus sa deschid aceasta discutie dupa ce am asistat la atacul unor ziaristi (EVZ, Adevarul, Gandul etc.) asupra unui individ, cetatean, Dan Diaconescu doar pentru ca acest individ a incercat sa faca ceva pe care domnii respectivi nu l-au luat in calcul. Nu sunt un partizan al lui DD dar il admir pentru stilul sau original, legat de spiritul de azi al romanilor, al alegatorilor romani, o politica care balanseaza periculos intre stanga-centru-dreapta. In fapt Dan Diaconescu este un personaj care continua sa adune "prostimea", "pulimea" carora ceilalti politicieni, partide politice nu au ce sa le ofere si pe care ii dezavueaza. Vad la tembelizor fel de fel de jurnalisti, politicieni care-l infiereaza pe DD, nu stiu daca o fac din invidie sau doctrinar, un lucru este cert DD deranjaza, dar tot acest deranj nu este ceva care sa-i lase indiferenti pe politicieni, din contra ii irita pentru ca se gandesc ca oameni ca DD, DV, SOV, RD, MO, SF etc. mogulii si baronii care domnesc de facto azi in aceasta tara, sunt pe punctul de a castiga o batalie extrem de importanta, alegerile parlamentare din 2012. O alianta formata de catre acesti oameni politici, ar declansa o schimbare totala a puterii, ar intoarce complet gandirea politico-economica a Romaniei de la actualul curs calculat si insusit de presedintele Traian Basescu. Nu stiu ce companie ar putea fi in spatele lui DD, ce miliardar excentric sau ce ofiter de legatura, ceea ce stiu si am aflat din mijloacele mass media este ca DD a castigat o licitatie, teoretic fiind proprietarul celui mai mare combinat chimic din sud estul Europei. Poate ca DD nu va reusi sa aduca la timp banii pentru a intra in posesia activelor respective, poate ca va pierde o suma, garantia depusa pentru participarea la licitatie, dar castigul electoral va fi enorm pentru DD si partidul sau. Dan Diaconescu, fie ca pierde sau castiga, scoate un profit enorm din aceasta actiune. Vine cu o idee pe care "pulimea" o vehiculeaza foarte des, "de ce au fost vandute intreprinderile construite de Ceausescu iar noi nu avem un loc de munca?" daca DD, prin absurd demonstreaza ca se poate si altfel decat vrea FMI, UE, "pulimea" o sa-l venereze ca pe Petrache de la Maglavit, iar politicienii vor fi nevoiti fie sa-l "impuste" fie sa-l invite la guvernare alaturi de partidele care azi lasa impresia ca detin puterea in Romania. Eu cred ca DD va fi sprijinit in aceasta intreprindere si de alti membri ai societatii romanesti, cei care au bani dar nu-i tin in banci, vom vedea ce se va intampla cu acest cetatean care dupa "revolutie" a devenit un fel de Al Capone al zilelor noastre si mai ales cati bani vor fi spalati din aceasta actiune, mai ales ca DD spune ca acest mod de a actiona va deveni un model si va fi folosit si in alte privatizari, CFR-Marfa, TAROM etc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Sep 2012, 11:22 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 22 Sep 2012, 07:54 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



criticat a fost si conducatorul licitatiei pt detaliarea procedurii desi pt mine, o novice, a fost o adevarata lectie
despre DD nu ma bag in speculatii, e cam din categ. basescu, adica mare manipulator, un pocherist de varf la masa (verde) ofertanta romaneasca


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Sep 2012, 07:10 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"Proști, da' mulți!"
DD e șefu' lor, că e cel mai deștept dintre ei! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Sep 2012, 07:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 23 Sep 2012, 08:55 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



rizi tu rizi harap alb da' l-a salvat pe basescu la ultimile alegeri bagindu-l intre doua episoade cu elodia ! rofl.gif si mai nou pedelistii ar merge si pe mana (apropos de poker) ..maestrului!; nu m-ar mira sa se fi combinat si la oltchim! incepe! campionatul national de poker, ce mai ! drool.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 23 Sep 2012, 09:44 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(fiatlux @ 23 Sep 2012, 09:55 AM) *
rizi tu rizi harap alb da' l-a salvat pe basescu la ultimile alegeri bagindu-l intre doua episoade cu elodia ! rofl.gif si mai nou pedelistii ar merge si pe mana (apropos de poker) ..maestrului!; nu m-ar mira sa se fi combinat si la oltchim! incepe! campionatul national de poker, ce mai ! drool.gif

Traian Basescu,Vadim si DD in direct si reluare,clone ale excrocului simpatic,bun de gura,nascut pentru a pacali pe multii prosti care vietuiesc in scumpa noastra patrie! Trisori,mincinosi(chiar mitomani!),corupti,abuzivi ,grobieni,reusesc,pentru un timp,sa insele increderea prostimii. Cand ii cunosc cu adevarat ca pe niste excroci,romanii prosti raman "batuti" si cu banii luati! Din pacate,dupa ce scapa de un excroc,apare unul nou care,la randul lui,ii mai prosteste odata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2012, 11:38 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am inteles ca DD are la dispozitie 10 zile pentru a aduce banii, 45 de milioane de euroi in zece zile ?! Nu inteleg cum vrea DD sa obtina acesti bani prin subscriptie publica. Sa presupunem ca lanseaza o astfel de actiune, oare cat estimeaza DD ca va aduna de la "pulime"? sau are de gand sa plateasca cu banii bancilor dupa care sa adune banii! Orice caz daca-i iese afacerea asta va inchide gura multor analisti si politicieni, asta in cazul in care nu sar pe el cu tot felul de dosare baietii destepti. Sa vedem ce se va intampla cu aceasta afacere a deceniului, cu acest om care a plecat dintr-o garsoniera cu gandul sa devina milionar. Si-a riscat DD averea, libertatea, pentru a demonstra ca exista si o alta cale decat cea trasata de FMI si UE? Poate ca DD este sigur ca va ajunge la puscarie dar poate spera ca "pulimea sa-l scoata pe brate din celula, ca pe un erou, dupa care sa-l puna in fruntea tarii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Sep 2012, 07:26 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



DD a plecat azi in Germania, curios ca in nici un proces nu i s-a interzis sa paraseasca Romania, sau poate ca i s-a interzis dar o fi expirat termenul. Poate ca DD s-a dus in vizita la actionarul minoritar de la Oltchim, or poate ca se intalneste in Germania cu investitorul misterios care ar putea fi in spatele sau. Un mister total se lasa peste aceasta tranzactie, Oltchim, politicienii se acuza de relele pamantului, Traian Basescu convoaca CSAT-ul, guvernul Ponta prin gura premierului se distanteaza de afacere oferind la schimb capul ministrului economiei. Daca DD si-a propus doar sa obtina publicitate, prime time pentru postul OTV etc. a obtinut ce si-a dorit, daca chiar si-a propus sa salveze un oras, o industrie, cateva mii de romani ramane sa vedem. Zilele trec si DD seamana din ce in ce mai mult cu Petrache de la Maglavit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 02:31 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



DD se reantoarce azi din Germania, intre timp Victor Viorel Ponta a facut declaratii surprinzatoare, cel putin pentru mine. A declarat ca privatizarea se va relua anul viitor, ca DD nu are banii etc. E pacat ca ne terfelim intre noi in orice situatie, poate cineva sa ne scuze ca suntem latini, dar merita sa avem rabdare, macar in ceea ce priveste declaratiile si insinuarile de orice fel pana cand, omul de afaceri, actorul, escrocul etc. DD dovedea ceea ce este de fapt. Nerabdarea asta ne-a cauzat de-a lungul istoriei noastre multe neajunsuri. Parerea mea este ca trebuie lasat omul sa-si epuizeze toate solutiile, trebuie sa-i satisfacem toate cerintele asa cum am fi facut-o cu orice alt investitor dupa care sa-l acuzam, in cazul in care nu reuseste s-o scoata la capat de toate relele din aceasta tara. E simplu dar cred ca exista o miza politica unde intrezaresc o lupta asa cum numai la Discovery mai vezi, niste lupi, nu pot sa spun lei, luptandu-se pe lesul unui animal. E o ferocitate in acuzatiile pe care si le trantesc si unii si altii cu acest prilej incat se vede clar ca politicienii nostri se urasc sincer, nu mai exista democratie, fair play etc. nimic totul s-a redus la nivelul gregar la care se gaseste elita politicii romanesti.


P.S. Daca cineva crede ca-i tin partea lui DD se inseala, afirmatiile mele au la baza doar respectarea unor principii fata de oricine si orice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 08:22 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Chiar incep sa ma bucur daca DD va aduce banii pentru a intra in posesia Oltichim. Fel de fel de analisti, jurnalisti, milionari, politicieni etc. ii canta prohodul inainte de moarte acestui om, roman, investitor etc. Doamnelor, domnilor, oameni buni, un cetatean a participat la o licitatie, pentru ca i s-a permis legal (nu stiu daca este legal sau nu) cata vreme a castigat licitatia lasati-l in pana corbului sa dovedeasca ce a promis, ce a semnat. Ca DD are iahturi, elicoptere, case, vile, palate, masini din astea au si alti milionari, daca prin absurd la privatizarea asta participa Gigi Becali, Ion Tiriac, Popviciu etc. ce tema mai aveati de discutat? In aceasta afacere am demonstrat ca suntem niste cate, de pe marginea santului, care barfesc orice, oricum, doar sa se afle in toiul evenimentului desi evenimentul are loc in alt sat. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Sep 2012, 01:18 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Traiasca domnu Dan, cel mai combinator de combinate din tara unde nici nu stiti ce pierdeti daca ganditi logic oleaca!


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Sep 2012, 01:43 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



prea multe pretentii ai si tu ! da' bine revenisi ! ohyeah.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Sep 2012, 01:46 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



or concur- cine-mi zice si mie ce-i cu ..ymensu' care-apare p-aici ! sau am io vedenii ?


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Sep 2012, 01:51 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(fiatlux @ 27 Sep 2012, 01:43 PM) *
prea multe pretentii ai si tu ! da' bine revenisi ! ohyeah.gif

N-am pretentii ca jurnalistul sarac din Caracal al carui vis este sa faca din rrrromania Caracalul Mare. Si iata cum turma de prosti ii indeplinesc visul lui jenica bondu ' fara dinti.

PS: Ymn -ul ala e formula secreta de poliol polipropolizat cu care domnu Dan va salva combinatu mutandu-l in Monaco.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 27 Sep 2012, 01:53 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2012, 09:33 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Aveti idee unde trebuie sa semnam adeziunea ca sa salvam combinatu' ( primul din cele 1300 pe care domnu' Dan le va redeschide) si sa ne luam cele 20 de kile de policlorura de vinil pe cap de locuitor, aceasta substanta-elixir cunoscuta sub numele popular in partid drept termopane ?




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Sep 2012, 10:43 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Cica Oltchimul e praf in ochi, bomba e la Conpet, Transelectrica, Hidroelectrica...eu zic sa dam cite un leu si acolo.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2012, 10:46 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Michelle @ 28 Sep 2012, 10:43 AM) *
Cica Oltchimul e praf in ochi, bomba e la Conpet, Transelectrica, Hidroelectrica...eu zic sa dam cite un leu si acolo.

Stai linistita, pe toate le cumpara domnu' Dan ( asa a declarat ca are 2 miliarde si le vrea si pe astea) si se rezolva.

DD are acum 20% in sondaje, semne clare ca va forma guvernul. thumb_yello.gif





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2012, 03:03 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.kmkz.ro/de_ras/texte/planul-de-...oltchim-sub-dd/



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Sep 2012, 12:25 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



rādem, noi, glumim, da' DD e și īn direct și īn reluare! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2012, 09:38 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca DD are banii pentru Oltchim si "noul guvern Ponta" refuza sa-i accepte banii din motive care imi scapa, ori nu vreau sa le dezvolt pentru ca m-ar acuza unii de conspirationism, atunci Victor Viorel Ponta are o mare problema. Cei care au acceptat ca DD sa participe la aceasta licitatie au cazut in capcana legislativa romaneasca, originala creata doar pentru "baietii destepti". DD atat practic cat si teoretic nu are ce pierde, daca are banii si demonstreaza ca a avut intentii bune, as mai adauga la 20% cat are acum inca 15%, daca nu are banii, va sustine ca-i are, sau ca i-a avut chiar si pe patul de moarte, iar legile si procurorii vor face din el un martir al "pulimii", sacrificat pe altarul salvarii nationale. Oricum am da-o tot DD iese in castig. Din aceasta privatizare am inteles totusi ca zvonurile cu fostele privatizari nu erau lipsite de adevar, e ceva in aceste privatizari, ceva care ne scapa, niste jocuri politice, economice si finaciare in care dintr-o "eroare" a fost lasat sa intre si DD care nu face decat sa profite de situatie. Daca acest individ DD a planuit totul merita admiratia mea, este un fel de "admiratie" a raului pe care trebuie sa recunosc ca am avut-o fata de toti acesti oportunisti aparuti dupa "revolutie" ca ciupercile dupa ploaie. Unii sunt azi prin puscarii, asteptand sa iasa cat mai repedea sa provite de "munca" lor, altii deja isi cheltuie linistiti averile dobandite peste noapte in acest El Dorado original dambovitean.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 29 Sep 2012, 09:41 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



...si simultan pe toate canalele rofl.gif cica va fi greu cu sacii de carat banii rofl.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2012, 09:54 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Domnul Dan are muschi facuti la sala poate cara sacii aia plini de bani, de bani ai poporului.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2012, 02:02 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Poporul roman sa iasa in strada si sa preseze governul de ciocoi sa ii vanda in rate doar cu buletinul combinatul poporului acestui fiu al poporului.

Invartiti-va pe langa sacii cu bani , acesti adevarati mici& bere, ca nici nu stiti ce pierdeti.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Oct 2012, 02:07 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2012, 03:13 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Foarte probabil ca DD sa nu aiba banii, da de cand a devenit tot mai evidenta aceasta posibilitate, ma tot intreb daca DD a reusit cu cativa avocati sa traga o astfel de cacialma guvernului Romaniei, ce lovituri trebuie sa fi dat altii investitori strategici care au in spate firme grele de avocati si manageri de top. Cum se va fi comportat un alt "Remus Vulpescu" intr-o afacere de genul celei de la PETROM, ROMPETROL (asta a semanat oarecum cu OLTCHIM-ul), SIDEX etc. Pentru mine este de neanteles cum a ajuns DD la aceasta licitatie, sa fi stiut Ponta, serviciile, ca DD nu are banii? Sunt foarte curios cum o sa se termine toata aceasta tragicomedie mioritica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2012, 03:14 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 1 Oct 2012, 03:13 PM) *
Sunt foarte curios cum o sa se termine toata aceasta tragicomedie mioritica.

Cum nu stii? Domnu Dan presedintele unei tari pline de prosti, Republica Caracal.

http://www.zf.ro/companii/financial-times-...ltchim-10144202

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Oct 2012, 03:15 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2012, 01:56 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Circul s-a incheiat, cel putin asa titreaza jurnalele de azi. Eu cred ca doar se muta la DNA iar DD ramane in atentia opiniei publice. Sunt cateva enigme in tot acest circ, de decizie, legislative, financiare etc. care, sper eu, vor fi dezlegate in urmatoarele zile, saptamani, luni. Nu pot spune daca DD a strans mai mult capital electoral de cat avea sau de cat isi propusese. Cateva "informatii" ma fac sa cred ca DD a fost tras pe sfoara de niste sforari mai mari ca el, asta in cazul in care el chiar a crezut ca poate cumpara Oltchimul, in caz contrar nu a facut altceva decat sa-si deschida campania electorala mai devreme decat ceilalti candidati. Omul e de urmarit, nu este nici primul si nici ultimul car in aceasta tara a avut priza la "pulime", poate sa produca surprize de neimaginat pentru unii analisti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 2 Oct 2012, 04:18 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='2 Oct 2012, 02:56 PM' post='741794']
DDD,este o creatura care aduna toate defectele lui Basescu(mincinos,excroc,hot,gargaragiu),ale lui Vadim(arogant,mitoman),ale lui Becali(fanfaron,laudaros) ,fara a lua nimic din calitatile certe ale acestora! Este o clona facuta din resturile acestora,fara nimic bun !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2012, 05:35 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai uitat de Voiculescu, pe care eu l-as pune pe primul loc in donatia genetica catre clona DD.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 2 Oct 2012, 10:13 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Marduk @ 2 Oct 2012, 02:56 PM) *
Circul s-a incheiat, cel putin asa titreaza jurnalele de azi. Eu cred ca doar se muta la DNA iar DD ramane in atentia opiniei publice. Sunt cateva enigme in tot acest circ, de decizie, legislative, financiare etc. care, sper eu, vor fi dezlegate in urmatoarele zile, saptamani, luni. Nu pot spune daca DD a strans mai mult capital electoral de cat avea sau de cat isi propusese. Cateva "informatii" ma fac sa cred ca DD a fost tras pe sfoara de niste sforari mai mari ca el, asta in cazul in care el chiar a crezut ca poate cumpara Oltchimul, in caz contrar nu a facut altceva decat sa-si deschida campania electorala mai devreme decat ceilalti candidati. Omul e de urmarit, nu este nici primul si nici ultimul car in aceasta tara a avut priza la "pulime", poate sa produca surprize de neimaginat pentru unii analisti.



Exact asta a facut.Campanie electorala, primul, asa cum stie el sa faca: din populisme, fara o doctrina, fara o structura de partid in spate.Subiectul asta o sa-l insire pana-n decembrie, caci vor fi si procese, oricum alta sansa n-ar fi avut. Privatizarea asta i-a venit manusa. A cheltuit ceva(nu milioane de euroi), dar cu folos. La toamna are imunitate parlamentara. jamie.gif
Eu inclin sa cred ca n-a ticluit-o singur, oricat de siret ar fi.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Oct 2012, 09:04 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Subiectul nu este totusi Dan Diaconescu. Nu ar fu putut face acest circ daca guvernul Ponta si-ar fi facut treaba

Este vorba, practic, despre prima actiune din domeniul economic intreprinsa de acest guvern; nu s-a gandit sa impuna niste conditii de exigibilitate participantilor pentru a preveni infiltrarea unora care nu au nici in clin nici in manec cu domeniul chimiei; nu a popularizat cum trebuie privatizarea (Remus Vulpescu intr-o emisiune la B1TV, intrebat fiind daca a avut intilniri in strainatate cu potentiali investitori, a spus ca a preferat sa stea acasa si sa pregateasca licitatia - se vede cat de bine a fost pregatita); in mod ciudat, guvernul Ponta a scos la vanzare combinatul si datoriile separat, ceea ce a facut ca potentialii mari investitori sa stea deoparte; in caietul de sarcini nu a solicitat potentialilor cumparatori prezentarea unei scrisori de garantie bancara care sa ateste ca respectivii au banii necesari pentru combinat - si multe alte gafe care au permis circul asta.

DD doar a profitat de ocazia pe care guvernul Ponta i-a oferit-o.

Povestea asta nu este despre smecheria lui Diaconescu ori despre lipsa lui de scrupule - din cauza acestui circ soarta Oltchim va fi si mai grea de-acum incolo - ci despre incompetenta crasa a celor de la guvernare.

Ponta, in 6 septembrie: Domnule Chitoiu, raspundeti cu capul, viata si cu tot de succesul operatiunii de privatizare de la Oltchim. Vreo masura, vreo demitere, vreo demisie, ceva...?

Acest topic a fost editat de abis: 3 Oct 2012, 09:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 3 Oct 2012, 10:05 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Michelle @ 2 Oct 2012, 10:13 PM) *
Eu inclin sa cred ca n-a ticluit-o singur, oricat de siret ar fi.

Cum sa fie singur, a ticluit-o "impreuna cu poporul roman". ohyeah.gif

Vedeti ce pierdeti daca nu va uitati la 0tv, omul a fost cinstit si a spus dinainte ca va participa la licitatii ca sa nu mai ia "ciocoii" bogatiile poporului. Toate emisiunile de acolo care ating probleme economice nu spune decat despre raii de imperialisti, combinatele high-tech ale lui nea nicu, etcetera etcetera.

Asa ca asteptati-va la circ din partea lui cat cuprinde pentru ca domnu dan chiar crede ce debiteaza, visandu-se un fel de chavez, bolivar, eliberator gen america latina, evita peron sau orice altceva. Un national-capitalism- taman bun pentru gusterii cu plase de rafie si aifon ciordit de la ciocoi in autobuz.

Domnu' Dan va face guvernul Romaniei, asta e clar. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 3 Oct 2012, 10:07 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Oct 2012, 12:10 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



2 miliarde la 20 de milioane de fraieri poporeni = 100 de euro pe cap de miortic.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-133866...liarde-euro.htm


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Oct 2012, 01:45 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Oct 2012, 10:04 AM) *
Subiectul nu este totusi Dan Diaconescu. Nu ar fu putut face acest circ daca guvernul Ponta si-ar fi facut treaba....

De ce nu ar fi subiectul Dan Diaconescu? cel putin pe acest topic subiectul este Dan Diaconescu. Crezi ca exista in lege un articol care sa impiedice un cetatean sa participe la o licitatie deschisa? Eu cred ca ar fi ceva abuziv sa opresti participarea unei persoane fizice, atata vreme cat individul isi plateste taxa de participare, cumpara si respecta caietul de sarcini al licitatiei respective. Guvernul Ponta & Co a inceput spectacolul in momentul in care a sarit la gatul lui DD fara motive temenice si fara a astepta sa se termine timpul si demersul legal finalizarii licitatiei. Daca erau profesionisti se abtineau de la orice comentarii, de la orice denigrare si ponegrire a lui DD. La licitatia respectiva putea sa participe si un bulibasa cu mustati pana la pamant si palarie larga pe cap, daca era dreptul sau trebuia respectat pana la final iar la final puteai sa arati care au fost cauzele care au dus la esuarea licitatiei. Sec concis si la obiect fara apropouri de smecheri de cartier. Neseriozitatea autoritatilor afisata fata de informatiile depuse de un investitor, mahalagismele, contrele politice etc. au transformat totul in circul pe care si l-a dorit DD. E greu sa fi profesionist in Romania, ne place sa palavragim si sa spargem seminte in timp ce-i injuram pe toti de toate cele, doar pentru a dovedi ca suntem ETERNI SI FASCINANTI.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 Oct 2012, 11:20 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Marduk, ca doi investitori de rangul lui domnu dan cumparam si noi impreuna tarom si cfr marfa?

Nu stiu sincer cine e mai escroc, domnu Dan sau guvernantii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Oct 2012, 11:49 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher nu conteaza ce fel arata si cine sunt investitorii, atata vreme cat respecta legea, caietul de sarcinii etc. trebuiesc tratati cu respect. Intreaga tara s-a "tiganizat" traim zile in care cei care trebuie sa fie modele, presa, guvernantii, politicienii etc. si-au pierdut orice bun simt, orice respect fata de un domeniu sau altul. Se barfeste, se denigreaza, se calomniaza etc. la greu fara acoperire, fara dovezi a devenit un sport national sa facem bascalie unii de altii, nu se mai respecta nimic si nimeni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Oct 2012, 11:57 AM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Oct 2012, 02:45 PM) *
De ce nu ar fi subiectul Dan Diaconescu?

Subiectul povestii Privatizarea ratata a Oltchim....

QUOTE
nu conteaza ce fel arata si cine sunt investitorii, atata vreme cat respecta legea, caietul de sarcinii etc

Caietul de sarcini a fost facut cu picioarele de guvern - si asta i-a permis lui DD tot circul. Daca guvernul isi facea treaba, DD nu putea face niciun circ. De aia spun ce spun mai sus...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 05:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman