HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> "apiculturism", Cum sa fii patron de albine
Marduk
mesaj 17 Oct 2013, 05:56 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 17 Oct 2013, 02:47 PM) *
QUOTE
... pot sa le fac resedinta permanenta, ca sa zic asa...?....Pericol ar fi ca nu pot sa stau permanent, iar in unele ierni e tare ger..

Nu gerul este problema, o fmilie puternica, iernata in conditii bune, cu rezerve de hrana, supravietuieste fara probleme. Dar daca nu stai acolo, atunci ai o problema. Ursul, omul, roitul necontrolat, zapada abundenta sunt cateva din problemele pe care le-ai putea avea cu albinele. Trebuie sa mai vezi daca exista stupari in zona ta, ai putea sa lasi stupii la acestia iarna, dar primavara tot trebuie sa te mai uiti la ei, sunt etape in programul apicultorului care nu pot fi sarite.
QUOTE
dar, ca tot ziceai de alergie...astea sunt atat de ofticoase ca sa isi intepe jupanul ???

unele sunt "ofticoase" chiar belicoase pentru ca asta este rolul lor, de paznici ai stupului. De obicei albina romaneasca este bland, dar agresivitatea unei familii depinde de mai multi factori: vreme, rezervele de hrana, matca, mirosuri, miscari bruste in manipularea ramelor si stupilor, lovituri etc. Unii stupari folosesc manusi, eu nu folosesc decat otet bun, curat cu care ma spal pe maini si fum, mult fum, din afumator, din pipa, thumb_yello.gif din trabuc thumb_yello.gif si fara mirosuri, deodorante, parfumuri after shave etc. dar ma mai inteapa si pe mine, cel mai dureroase sunt intepaturile de langa unghii. Atentie!! daca esti alergic la veninul de albine n-ai sanse sa te apuci de albinarit.


O scurta istorie a Apiculturii Moderne

Stadiile de dezvoltare a stupilor au condus la stupul cu rame mobile care este folosit în prezent. Stupul cu rame mobile este originar din Grecia şi a fost descris de Sir George Wheler în cartea sa din 1682, A journey into Greece. Autorul a descris stupii pe care i-a văzut în mănăstirea Sfântul Cyriacus de pe muntele Hymettus din Attica. Stupul avea forma unui vas mare pentru flori, iar albinele îşi construiau fagurii de la nişte rame aşezate peste vas, care nu erau lipite de marginile laterale, pentru a putea fi scoase una câte una. Cu aceşti stupi călugării efectuau mai multe operaţiuni: inspectau şi manevrau familiile în timp ce albinele lucrătoare se aflau la cules, divizau familiile, controlau roitul, recoltau miere fără să distrugă ramele cu puiet şi se asigurau că albinele au suficientă hrană pentru a putea supravieţui peste iarnă.
În 1770, Abbot della Rocca, care a văzut stupi în Insula Creta, şi care erau probabil asemănători celor din Grecia, a publicat cartea Traité complet sur les abeilles în care există un pasaj în volumul 2 (p. 467-469) din care reiese că el a înţeles importanţa spaţiului care trebuie lăsat albinei pentru a se deplasa printre faguri. Şi François Huber a înţeles importanţa spaţiului albinei denumindu-l: distanţa egală care trebuie păstrată în mod uniform între faguri. Huber a consturit un stup cu rame mobile de tip acordeon care putea fi deschis ca o carte. În Anglia, Robert Golding a descris în 1747 un stup grecesc îmbunătăţit cu rame între care se păstra o distanţă corespunzătoare. Alţi stupi cu rame mobile au fost inventaţi în 1806 de Petr Prokopovich din Rusia şi în 1848 de Dzierzon din Germania, însă ramele erau aşezate prea aproape de pereţii stupului, iar albinele uneau cele două părţi cu fagure sau propolis, astfel încât trebuia ca ramele să fie tăiate pentru a putea fi scoase afară. Toţi aceşti stupi au fost invenţii destinate stupăritului în zonele de pădure şi aveau o uşiţă în partea din spate, ca şi stupii din buşteni verticali.
Progresul practic a fost făcut în anul 1851 de către reverendul L. L. Langstroth din Philadelphia care a încorporat rame mobile în cutii stratificate. Principiul după care a fost construit stupul cu rame mobile a fost descoperirea spaţiului albinei, un loc pe care albinele îl folosesc ca pe un coridor. Teoretic, acest spaţiu este de 6 până la 10 mm, iar practic este de obicei de 8 mm. Reverendul Langstroth nu şi-a revendicat invenţia, el a fost doar cel care a identificat nevoia spaţiului albinei, atunci când a creat stupul practic, cu rame mobile. Stupii cu rame mobile au fost inventaţi înainte de anul 1852, când stupul Langstroth a fost patentat, însă aceştia nu erau practici, deoarece erau fie prea complicaţi, fie prea scumpi. Langhstroth a făcut experimente cu mai multe tipuri de stupi, însă doar în luna octombrie a anului 1851 şi-a dat seama cât de avantajos este să se ţină cont de acest spaţiu. La 5 octombrie 1852, Langstroth a obţinut un patent pentru inventarea stupului cu rame mobile: o cutie cu rame aşezate paralel, în care părţile laterale şi părţile de jos ale ramelor respectau spaţiul albinei.
Utilizarea stupului de tip Langstroth s-a extins rapid, la început în America de Nord, Europa şi în restul lumii, acolo unde apicultorii au aflat de existenţa stupului prin intermediul cărţii publicate de Langstroth în 1853. Charles Dadant care a emigrat din Franţa în SUA în 1863, a avut un rol important în extinderea utilizării stupului cu rame mobile. În multe ţări au început să apară reviste apicole, iar apicultorii au început să înfiinţeze primele societăţi apicole. Din 1857 au început să fie folosite foile de ceară artificială inventate de Johannes Mehring, care erau mai rezistente pentru extractorul de miere centrifugal, inventat de italianul Francesco de Hruschka în 1865. Deoarece foile de ceară erau însârmate, erau mai rezistente la viteze mai mari de rotaţie ale extractorului.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Oct 2013, 09:11 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 20 Jan 2014, 12:33 PM
Mesaj #37


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Foarte interesant!

Ceva progrese Marius?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Apr 2014, 05:39 PM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Felina @ 20 Jan 2014, 01:33 PM) *
Foarte interesant!

Ceva progrese Marius?


Cinci stupi (roiuri, nu familii, luate în august) trecuți cu bine peste iarnă, ce-i drept a fost și iarnă bună. Tot cam atâtea cărți citite (Antonescu, Hristea), forumuri la greu și de vreo 10 ori mai multe înțepături (vreo 3 zile am umblat într-un far, m-a înțepat una chiar de pomeți). Dar e frumos. N-am semnal la telefon în miniprisacă, păsărele, flori, livadă iar în plus, pe mine mă relaxează temeinicia cu care muncesc găzulicele astea. Zău că nu mai dau doi bani pe abilitățile organizatorice ale oamenilor de când învăț despre albine!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Apr 2014, 05:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 28 Apr 2014, 08:09 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Apr 2014, 06:39 PM) *
Cinci stupi (roiuri, nu familii, luate în august) trecuți cu bine peste iarnă, ce-i drept a fost și iarnă bună....

Felicitari si la mai multe, familii. Iarna o fi fost buna, dar primavara a fost dezastruoasa, daca la salcam si tei ploua la fel ca pana acum ............... Ce stupi ai? in ce sistem i-ai iernat? Ai auzit de Varojet? eu l-am vazut la targ, destul de scump dar mi s-a parut bun pentru stupii fara fund antivaroa.
QUOTE
....Zău că nu mai dau doi bani pe abilitățile organizatorice ale oamenilor de când învăț despre albine!

thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Apr 2014, 09:17 PM
Mesaj #40


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



După ce că nu culeg prea mult eu le-am mai găsit și potirașe în unele, deocamdată goale, nu au nici lăptișor în ele. Cu stupii am cam dat-o în bară, am luat de la un cunoscut și mi-a tras-o elegant. Am 2 orizontali și 3 verticali - așa, ca pt un începător. rofl.gif I-am scos binișor din iarnă, nu prea i-am strâns în primăvară și unul a cam pierdut startul, a rămas tot pe 5 rame acum, cum l-am băgat în iarnă, restul sunt pe 7.
Dar fiind la început e greu, nu ai de nici unele, în august le-am dat sirop de completare la greu că le-am băgat faguri la clădit, nu aveam deloc și am zis să am măcar o foiță clădită acum în primăvară. Peste iarnă am fost nevoit să le dau turte, fiind albină puțină a consumat mult. În primăvară dă-i iar cu sirop de zahăr invertit după metoda lui Nea Gică. Acum au prins binișor la pomi, am o livadă mică lângă, au prins și câteva zile la rapiță, am un lan mare la vreo 500 de m de stupină. Acum parcă sunt nebune, săpt trecută m-au înțepat 8 în mână de ziceai că sunt urs panda, am înțeles că așa fac la rapiță. Mâine poate am timp să dau o fugă să montez colectoarele de polen.

Eu mi-am luat în toamnă varojet de-ăsta - http://www.stuparul.ro/tratamente-albine/v...ic-model-2.html , mă chinuiam cu foițele în stup, ziceam că le-am făcut tratamentul și găseam foița nearsă. E bun. Acum mi-am comandat o drăcie de stup din polistiren - nu îmi place. Mă gândesc să mai iau niște lăzi, parcă mi-aș mai lua 2-3 familii.

Miere nu cred că produc anul ăsta, îi las să se întărească bine. În schimb consumăm. Cred că am ras peste 25 de kg în toamna-iarna asta, dar cei mici au rezistat eroic repizelor de viroze doar cu mucii funie, fără antibiotice, branule, chestii-trestii. biggrin.gif

A, și am plantat în livadă facelia, am vreo 800 de mp calculată să înflorească după salcâm.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Apr 2014, 11:53 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate ca potirasele alea or fi de anul trecut, nu stiu cum a fost vremea la tine dar e prea devreme sa cladeasca potirase, desi orice e posibil daca ai o familie roitoare. Verticalii sunt Dadant sau 3/4? pentru ca daca ai orizontali te descurci cu Dadant, ramele sunt la fel, dar daca ai ME si orizontali e dificil. Varojet cred ca o sa-mi cumpar si eu, nu prea sunt multumit de fundul antivaroa, genereaza curenti de aer care deranjaza albina, chiar daca bagi subarul, cred c-a fost facut mai mult pentru stupii din pavilioane unde este caldura mare vara. E o discutie printre stupari pe tema asta, unii sunt pro altii sunt contra, de cand cu Varojetul asta e usor sa bagi o foaie de hartie alba prin urdinis, sa faci tratamentul si apoi sa tragi foaia sa vezi cat de infestata este familia. Multi zic ca in vara varoa mai cade prin plasa si nu se mai urca pe albina, dar daca varoa cade albina il vede si-l arunca din stup. Eu inca nu m-am convins de utilitatea fundului antivaroa. Foarte scump, pentru mine stupul de polistiren, eu imi cumpar doar corpul, cuibul Dadant, magazinele, ramele, tot ce are falt si taieturi in adancime, restul capac, hranitor, podisor le fac singur, ies mai ieftin. Am planta si eu facelia, dar n-a prins nici un fir, un an le-a mers cum le-a mers, dar dupa s-au uscat, eu sunt la 800 m altitudine. O sa mai incerc sa vad daca n-am gresit eu cu ceva, nu i-am udat etc. Nu mi-ai zis ce sistem folosesti la iernat, folosesti folia total, clopot, horn ? Spor la treaba.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Apr 2014, 01:42 PM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dadant am la verticali, măcar așa am nimerit-o. smile.gif

Vezi că facelia e anuală, trebuie să o însămânțezi anual. Probabil de-aia.

Da, e cam scump cel de polistiren. Eu am găsit acum la Lorant la Tg. Jiu stupi ieftini, îi iau kit și îi montez eu. Iese la un 130 stupul cu cat de 1/1 si cat de 1/2 și tot ce ăi trebuie. Nemontat. Sapt asta îmi vine unul, te țin la curent.



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Apr 2014, 02:42 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu iau corpurile de la Tg. Secuiesc sau de la Oradea, ii prefer pe cei de la Tg. Secuiesc pentru ca au peretele frontal de 3 cm. Un corp dadant 1/1 pe 12 rame, costa 36 lei kit-ul, restul il fac eu si ma duce un stup la 70 lei. N-am solutie tehnica pentru falturi, altfel mi-as face totul singur. I-am vazut pe cei de la Lorant, sunt din scandura de 20 mm, frontal si lateral, arata bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 May 2014, 10:45 PM
Mesaj #44


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 29 Apr 2014, 03:42 PM) *
N-am solutie tehnica pentru falturi, altfel mi-as face totul singur.


Am gasit eu - http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=7317.0


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 May 2014, 08:59 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca te referi la adaugarea de scanduri la interior pentru a forma faltul sus, in opinia mea e pierdere de tip si bani. Trebuie sa faci cutia mai mare cu 16 mm, scandura ce urmeaza sa fie pusa la interior trebuie sa fie cu falt etc. Nu uita ca este nevoie de falt si la imbinarea corpului si a scandurilor ce-l formeaza. Ce-a mai buna solutie este o freza, o reza costa 100-200 lei, dar de fapt masa de lucru cu freza este importanta. Eu am gasit ceva bun si practic o masa :
http://www.ebay.com/itm/Wolfcraft-Table-un...=item338a01ed40

Pe masa asta poti sa tai sa frezezi, am inceput deja sa strang bani pentru aceasta masa. Am vazut niste clipuri pe youtube despre masa asta, mai buna mi s-a parut Wolfcraft 1000 dar nu se mai fabrica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jun 2014, 11:20 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu cum o fi pe la altii, dar pentru mine anul asta in apicultura este o catastrofa. A ploat la salcam, ploua la tei, poate se opreste ploaia sa mai prinda ceva si albina, altfel taota mierea intra in pamant. Floarea soarelui n-am sperante, ca nu este in zona mea, poate ceva flori de faneata daca sta ploaia. Pe la voi cum este?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2014, 09:47 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O vara proasta pentru apicultura, mai ales pentru cei stationari, din zonele afectate de ploi. Am auzit ca familiile nu au avut tendinte de roit in anumite zone, iar pretul pentru o rama acoperita cu albina, puiet etc. a ajuns la 60 lei. Cum este situatia pe la stupari de pe forum?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2014, 10:50 AM
Mesaj #48


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, eu habar n-am. sorry.gif
Dar stiu un apicultor înrait... care poate sa-ti dea niste hinturi.
Omul e taran, dar l-am vazut cum a mâncat cartea de apicultura, în fiecare zi.
L-am întrebat odata: Robert, de câte ori ai citit cartea asta?
- Pai de vreo 50 de ori.
- Si te-ai dumirit ?
- Auzi, eu o citesc pt. ca vreau sa devin maistru.

Si asa a reusit omul. Acum e maistru.
Daca vrei sa stii ceva despre albine, pot sa-l întreb pentru tine. smile.gif

PS: ar fi mai bine pe engleza direct.
Gemmel Robert
Käswasserstr. 74, 90562 Kalchreuth, Käswasser
tel Mobil
0151 12 14 49 39 (Germania)

Apropos, daca-l suni, zi-i de Marius, el stie, din Ziegelstein smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 3 Jul 2014, 11:22 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2014, 02:54 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 3 Jul 2014, 11:50 AM) *
eu habar n-am....
- Pai de vreo 50 de ori...

Eu cred ca teoria-i teorie, problemele apar la practica, cand ce-ai invatat in teorie nu se potriveste cu practica. De aceea eu recomand un stagiu de un sezon pentru fiecare viitor apicultor pe langa un apicultor cu experienta.
QUOTE
Daca vrei sa stii ceva despre albine, pot sa-l întreb pentru tine.

WTF, unsure.gif in ultima vreme toti stuparii pe care i-am intrebat cum le-a mers in acest an, au inceput sa-mi dea sfaturi, lectii etc. blink.gif Nu ca n-as fi receptiv la sfaturile altora, dar intrebarea este simpla: cum a mers sezonul apicol acest an?

QUOTE
Gemmel Robert
Käswasserstr. 74, 90562 Kalchreuth, Käswasser
tel Mobil
0151 12 14 49 39 (Germania)

Multumesc. Am facut schimb de experienta cu apicultori olandezi, englezi, dar germani n-am avut ocazia, am avea multe de discutat, mai ales despre matca lor, Buckfast si impactul acesteia asupra speciilor native.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2014, 03:06 PM
Mesaj #50


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Bine. Multumesc, Marduk pentru what the f.u.c.k
Am crezut ca te ajut, dar cum se zice: e futere de mama.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2014, 03:10 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu, afirmatia aia e chiar reala si mi-a venit in minte cand am citit: "Dar stiu un apicultor înrait... care poate sa-ti dea niste hinturi." In rest, chiar m-ai ajutat, mi-ai dat o relatie, un stupar neamt care vorbeste engleza, cu care pot sa schimb "hinturi". Inca odata MULTUMESC.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2014, 03:42 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da, doar e un stupar cu care poti sa stai de vorba.
Eu îl stiu ca prieten, si mi-a adus o gramada de cartofi si miere. smile.gif
edit: Robert nu e un om simplu, e inteligent.
De câte ori n-a venit dimineata la lucru, crunt...
Eu am fost seful lui... am zis: Robert, du-te in colt, dormi. Te trezesc la ora cutare.
Nu a contat ce face Robert; A fost un om ... un om smile.gif
Daaa si l-am trezit, am spus:
Robert, buna dimineata, ce faci ? spoton.gif
Auzi, tot ce n-ai facut e bine spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 3 Jul 2014, 04:04 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2014, 04:04 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Amicul tau se pricepe si la flori nu numai la albine! este oarece legatura dar.....



Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jul 2014, 04:04 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2014, 04:12 PM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Danke !!! hahaaa, asta n-am stiut, stiam doar ca are cartofi buni rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Feb 2015, 05:59 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ieri am fost la targul apicol, la Campina. Produse multe dar "liniare", diversificarea lasa de dorit. In materie de utilaje n-am vazut nimic nou, ce-i drept apicultura nu necesita cine stie ce utilaje, care sa-mi atraga atentia. Ceva neobijnuit am observat la oferta de crestere a matcilor, mult material genetic, multe firme care ofera matci inseminate atat natural cat si artificial. Ma bate gandul sa cumpar o matca buckfast, inseminata artificial, daca ar fi dupa pliante si zvonuri, cica face miere toata vara, nu roieste, nu propolizeaza, ierneaza fara consum mare. Mi-a atras atentia pretul, mai bine zis diferenta de pret intre o matca inseminata artificial si una inseminata natural, prima costa 500 de lei a doua 70 de lei. La diferenta asta de pret o matca inseminata artificial trebuie sa fie si sa faca ceva extraordinar. Am vazut si o oferta sau doua, de rame gata insarmate si cu foi de faguri montate, foi de faguri din "plastic alimentar", rezista mai bine la extractor si nu este nevoie de insarmare. In rest multa lume, si o mai mare diversitate de produse destinate prevenirii bolilor si hranirii albinelor. Sa speram ca va fi un an mai bun, cu mult soare in timpul sezoanelor de cules.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Feb 2015, 11:53 PM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Ai văzut că s-a inventat un nou tip de fagure artificial cu canale și dop și poți extrage mierea fără să umbli la stup deloc, doar învârți de o chestie și se deschid toate celulele și mierea curge pe o țeavă direct în borcan.

http://www.boredpanda.com/honey-on-tap-flo...cedar-anderson/


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Feb 2015, 11:31 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



L-am vazut, dar nu cred ca se poate face asa ceva, pana nu vad planurile, fagurii. Albina nu-i atat de proasta sa bage miere in prostie intr-un "recipient", alveola de fagure. Mierea odata pusa in faguri parcurge un proces de maturare dupa care este capacita de albine. La mijloc trebuie sa fie un "truc", ma gndesc la o foaie de fagure artificial special construita cu niste capilare prin care mierea din alveole se scurge in borcanele alea exterioare. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca sistemul trebuie sa fie perfect etans, altfel apare furtisagul ce poate duce chiar la distrugerea familiilor de albine. Sunt curios sa vad cum au rezolvat comportamentul natural al albinelor, cum le-au pacalit sa nu mai capaceasca, sa puna miere in prostie acolo etc. Oricum nu-mi imaginez, din ce-am vazut, cum au facut sistemul, trebuie sa tinem cont ca mierea nu curge tot timpul, e nevoie de temperatura si umiditate pentru ca mierea sa fiel fluida etc. Cu toate astea curiozitatea ramane, dar tind sa cred ca este doar publicitate in folosul celor care vor sa se apuce de albinarit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Feb 2015, 07:42 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Explică acolo, fagurii sunt construiți de albine peste un fagure artificial similar cu cel clasic. Doar că e prevăzut cu sistemul de colectare amplasat la fundul celulelor care normal sunt închise. Nu e nevoie să fie descăpăcite. Probabil nici nu se golesc de tot din cauza vidului format în celule. Albinele le vor descăpăci singure și consumă ce rămâne și refolosesc celulele. Evident că mierea trebuie să fie fluidă. De asemenea, nu poți pune să curgă în borcane deschise, albinele își vor lua mierea înapoi în scurt timp! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Mar 2015, 12:56 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 28 Feb 2015, 07:42 PM) *
Explică acolo...Nu e nevoie să fie descăpăcite. Probabil nici nu se golesc de tot din cauza vidului format în celule...

Explicatiile sunt succinte, pe undeva trebuie sa intre aer in alveole, altfel nu curge mierea, desi in Australia este foarte cald. Cred ca este vorba de o retea capilara pe unde mierea se prelinge intr-o incinta iar de acolo prin tub in borcanul asezat afara. Este si ceva marketing in toata prezentarea, altfel ar fi pus ceva schite etc. sa poata tot stuparul sa-si faca asa ceva. Din cate am observat in fotografii, fagurii sunt foarte apropiati, iar alveolele au o inclinatie mica. Pe unde intra albina sa depuna mierea s-o prelucreze, s-o capaceasca etc.? In mod natural intre fagurii in care se depune mierea trebuie sa fie o distanta de 8-10 mm, functie de unde se gaseste fagurele. Spre exemplu in magazinele stupului se lasa o distanta mai mare intre faguri pentru ca regina sa nu depuna oua in alveole, dar s-ar putea sa ai surprize sa gasesti puiet chiar si asa, de aceea se folosesc gratiile hanneman prin care doar albina poate trece in magazine, nu si matca. Orice caz este o inovatie ce poate ajuta stuparii amatori, pentru ca profesionistii vor folosi tot metodele deja cunoscute pentru extragerea mierii.

Acest topic a fost editat de Marduk: 1 Mar 2015, 01:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2015, 10:08 AM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk,

Pe subiectul asta eu nu ma pricep deloc. Iti arat insa tie, ca specialist, parerile unui prieten de-al meu, nici el nu este apicultor, ci doar mare (mare in toate sensurile cuvantului smile.gif ) consumator de miere.

http://www.dorupanaitescu.ro/unde-gasesc-miere-naturala.html

Are sens ce scrie el acolo?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2015, 02:46 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jul 2015, 11:08 AM) *
...Are sens ce scrie el acolo?

Cateva comentarii, dar in mare parte tipul stie "cu ce se mananca mierea". Avand in vedere consumul sau de miere, la ceainarie, banuiesc ca are un furnizor local. Problema in Romania si nu numai, ramane costul mare de imbuteliere, ambalare al mierii, de asta si exista atata miere "no name" vanduta la marginea drumului. Dar pana si acolo, daca stuparul respecta minime conditii de pastrare si-si da silinta de a pune o eticheta trasa la xerox sau imprimanta, e ceva ce merita atentie. Cat despre calitate, sunt atat de multe de discutat pe tema asta incat poti scrie o carte. Deprecierea unei mieri poate incepe chiar din timpul culesului, cand este extrasa si pana ajunge in borcan, insasi borcanul si capacul constitue o veriga importanta in acest lant. Un bun stupar, care este constient de acest lant, va cauta intodeauna sa minimizeze impactul asupra mierii pe care o vinde, prin actiuni simple, incepand cu locul amenajat pentru extractie si pana la "sterilizarea" borcanelor si folosirea unor capace noi. Sub nicio forma nu recomand sa cumparati miere in recipiente de plastic "pet-uri" tinuta la 50-60 C in soare, chiar daca pretul pare atragator.

"fermenteaza daca este culeasa inainte de capacire"
Extrasa inainte de capacire.
"...Cat despre textura, dupa cristalizare unele raman cremoase...in vreme ce altele au senzatie de “zahar” prin cristalizare foarte puternica"
Cred ca depinde de modul in care se face lichefierea si filtrarea dupa lichefiere. Despre senzatia de "zahar" nu comentez, in ce sens? are gust de zahar? are cristale de zahar? mierea nu contine zahar tos, rafinat.
"- mierea expusa la soare isi pierde proprietatile, in special datorita actiunii razelor ultraviolete dar si supraincalzirii (si nu sta nimeni sa va aduca tocmai voua miere din borcanele alea bune, care nu au stat la soare)."
Corect. Nu recomand nimanui sa cumpere miere "fiarta" la 50-60 de grade. ori de cate ori am ocazia le atrag atentia "mierarilor" care vand miere "fiarta" la marginea drumului. In stup este destul de cald, dar este intuneric, razele soarelui nu ajung sa influenteze miere.
"- albinele care stau la strada sunt expuse la intoxicatii..."
De obicei albina nu prea aduna de langa stup decat daca este in pastoral, in mijlocul izvorului de nectar si polen, dar albinele pot culege de la plantele "intoxicate" cu tot felul de pesticide, substante chimice, sau gaze de esapament.
"Greu de obtinut (pomii fructiferi infloresc timpuriu, cand albinele inca nu parasesc stupul)"
Depinde de vreme, daca temperaturile sunt ridicate si nu ploua albina culege si de la pomii fructiferi, de fapt culege chiar mai timpuriu de la primi pomi care infloresc, cornul, salcia, plopul etc.
"Mierea incalzita este toxica. Fals!"
Nu este chiar fals. Mierea incalzita la peste 40 C isi pierde din calitatile organoleptice, aromatice etc. N-as putea sa spun exact ce se intampla cand pui miere intr-un ceai sau cafea la 80-90 C, dar daca exista recomandari in acest sens, banuiesc ca au loc schimbari in chimia mierii.
"...miere din spatiul extracomunitar CE. Asta inseamna miere chinezeasca..."
Mare parte este miere chinezeasca, dar poate fi importata si din alte tari extracomunitare. Nici eu nu recomand lierea de la supermarket, dar daca mierea nu are pe eticheta "miere din afara UE" iar producatorul este cunoscut, se poate cumpara. Exemplu: "Mos ....", care a acaparat rafturile supermaketurilor. La inceput nu avea in borcane "miere din afara UE" acum are, chiar si pe ce-a de salcam. Exista la supermarket si alte tipuri de miere din import, frantuzeasca, germana eu nu le-am incercat.
"- Nu cumparati de la targuri apicole, de la producatori despre care nu stiti nimic."
Da, chestia cu medicamente date albinelor este reala. Unii apicultori stiu ce trebuie dat, cat trebuie dat, cand trebuie dat, altii nu iar pe unii i-am auzit ca dau antibiotice albinelor, in cantitati mici cei drept, dar eu cred ca este o mare gresala. Exista pe lianga medicamente apicole, fara de care nu poti sa scapi de anumite probleme ale albinelor, dar exista si multe solutii facute din plante cu care poti sa controlezi si sa imbunatatesti viata albinelor, rezistenta lor la boli. Repet nu toti apicultorii folosesc medicamente, pe de alta parte cum descoperi asta daca te duci la un targ apicol sa cumperi miere? Cert este ca albina poate face miere din siropuri, drojdii, sucuri de fructe etc. depide doar de continutul de zahar. Posibil sa existe "mierari" care sa foloseasca zaharul pe scara larga pentru producerea mierii, se adauga aromele respective si albina transforma siropul in miere. Acest procedeu duce la uzarea prematura a familiilor de albine, la fel si culesul excesiv pe monoculturi, dar de dragul profitului unii "mierari" pot sa faca astfel de nemernicii.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Jul 2015, 03:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2015, 03:45 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Multumesc pentru informatii.

Omul, cum ziceam, nu este apicultor, este insa mare amator de miere; daca ai timp si de uiti si la alte chestii scrise de el, ai sa vezi ca este cam pofticios... biggrin.gif

http://www.dorupanaitescu.ro/category/sunt...d-dar-ma-tratez


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2015, 04:46 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Interesant, are gusturi omul. Branza de Năsal este una din favoritele mele, mie imi place cu Feteasca Neagra de Dealu Mare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2015, 05:00 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si mie imi place Nasal.

Iar legat de miere, nu pot spune ca am una preferata. Un prieten are acasa, in Bucuresti, in curte, 3-4 stupi. Mierea pe care o scoate este dementiala, are o aroma grozava; l-am intrebat cum este cu poluarea si el mi-a zis ca albinele iau doar ce este bun din flori, nu si metalele grele. Iar aroma mierii pe care o face (miere urbana) este datorata faptului ca albinele culeg o gramada de nectat de la flori decorative, din parcuri, gradini, curti sau chiar apartamente, de la flori care au miros puternic, si de asta mierea lui este atat de aromata.

Nu stiu daca are sau nu dreptate cu metalele grele, insa intr-adevar avea o miere deosebit de gustoasa.

Acest topic a fost editat de abis: 13 Jul 2015, 05:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2015, 05:29 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-as putea sa-ti spun ceva in legatura cu metalele grele, ce pot sa-ti spun este ca orice particula, existenta in praful din Bucuresti sau orice alta zona poluata, care are marimea unui fir de polen, poate fi dus de albina in stup, iar de acolo in miere. Polenul si nectarul au structuri extrem de mici, in stup nu cred ca albina face distincie intre particule atat de mici indiferent de provenienta acestora. Pe de alta parte in orasele mari exista riscul sa pierzi familiile de albine din cauza substantelor folosite pentru tantari, sau orice alta substanta folosita impotriva daunatorilor, omizi, muste, insecte in general. Mierea de castan este foarte parfumata, iar in parcurile din Bucuresti sunt multi castani, mai poate fi vorba si de miere de trandafiri sau orice alte plante cu flori, prezente in parcuri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Mar 2016, 03:40 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am umblat la "fete". Au trecut cu bine iarna, care n-a fost chiar atat de grea ca pe alte vremuri. A inflorit cornul si cara la greu, e zarva mare. Inca n-am umblat la "cuib" sa vad ce si cum, dar dupa cum se prezinta culegatorii pot spune ca lucrurile stau foarte bine. Daca vremea continua sa se incalzeasca, cu putina stimulare, sunt sanse cand o inflorii salcamul, daca vremea o sa fie la fel de buna, sa adunam ceva miere. M-am pregatit din timp, asa cum trebuie sa faca orice stupar, cu magazine, rame, faguri etc. Nu ramane decat ca vremea sa fie propice atunci cand primul cules major incepe, dar cu schimbarile astea climatice te astepti la orice. Un an bun tuturor stuparilor din lumea intreaga. Nu uitati ca orice stup, familie de albine, ajuta la polenizarea culturilor de care depinde civilizatia umana.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Mar 2016, 03:40 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Mar 2016, 03:35 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 7 Mar 2016, 02:40 PM) *
Azi am umblat la "fete". Au trecut cu bine iarna,


Hahaha, un omnivor roflmao.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 May 2016, 01:08 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am crezut ca soarele poate fi atat de important in viata de zi cu zi a acestei planete. Dupa 4 zile de cer noros cu ploi, temperaturi scazute, azi soarele a rasarit si incalzit totul in jur. Desi bate vantul "fetele" au iesit in roiuri vizibile deasupra stupilor, pregatite pentru marele cules ce va sa vina, salcamul. Sper ca soarele sa straluceasca sus pe cer, la acest cules, pentru ca altfel nu voi avea cine stie ce "productie" anul acesta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 May 2016, 04:45 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



bucura-te când vin albinele si bondarii.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 May 2016, 08:58 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu la altii cum este dar la mine in zona abia azi s-a inseninat dupa 11 zile de cer inorat, vant si ploi. N-am fost sa vad cum arata salcamul, dar daca a inflorit in perioada asta culesul principal este compromis. Sa speram ca va fi frumos la tei, daca nu poliflora sa traiasca. Daca vremea o sa-mi permita o sa ma uit in stupi sa vad cum s-au dezvoltat dupa ultima inspectie. La aceasta data ar trebui sa ma pregatesc pentru culesul principal sa pun magazinele pe cuib si pentru prevenirea roitului. Vremea este impredictibila, daca nu te misti repede intre intervalele propice, ai ratat orice sansa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman