HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> "apiculturism", Cum sa fii patron de albine
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2012, 01:44 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ma bate gandul sa ma apuc de apicultura la nivel de hobby, nu sunt alergic la albine, am fost intepat de mai multe ori fara urmari notabile.

Fiind la nivel de hobby, si neavand mult timp liber, normal ca va fi stationar. Vreau sa incep cu un stup-scoala. Ma gandeam sa iau unul de la Apicola, sa vad verde in fata ce contine un stup 'a la carte'.
Problema mea este ca nu prea am gasit materiale didactice pentru exploatarea apicola la nivel de hobby. Tot ce am gasit eu e ceva intensiv, ori eu nu prea vreau asa ceva, am observat ca cele mai bune rezultate le ai cand imparti profitul cu muncitorii, deci ma intereseaza orice fel de sfaturi pe aceasta tema, dar cele mai cautate de mine sunt sfaturile "din batrani", cand apicultura nu se facea intensiv, iar albinele se bucurau si ele de rodul muncii lor.

Deasemeni, prin materialele pe care le-am mai studiat, se dau sfaturi de genul "in aprilie fa asa", in "noiembrie fa asa", totul chitit sa scoata maximul de productie din stup, dar nu este explicata pe larg viata sociala, ierarhiile, alcatuirea stupului si modul lui de functionare. Adica, pe mine chiar ma intereseaza de ce danseaza albina intr-un anume fel sau de ce se aduna albinele intr-un anume loc. Asa ceva nu am gasit, daca exista cineva care are posibilitatea sa ma ajute, pliiiiiz!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jul 2012, 02:19 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Vorbeste cu Marduk, el este apicultor cu state vechi. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jul 2012, 02:32 PM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 23 Jul 2012, 03:19 PM) *
Vorbeste cu Marduk, el este apicultor cu state vechi. smile.gif


Stiu, am vorbit ceva, ceva, si am ales varianta cu topic deschis, poate mai facem pofta si la altii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jul 2012, 02:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2012, 04:27 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cateva site-uri despre apicultura:

http://www.proapicultura.ro/stupul_orizontal.htm

http://www.complex-apicol.ro/

http://stuparitul.3xforum.ro/

http://www.stuparitul.com/

http://apicultura-online.blogspot.ro/

http://www.biobees.com/

http://www.nektarking.ro/echipamente-apicole.php

http://www.youtube.com/watch?v=CXhxVwhPV_c...feature=related

Carti de apicultura pentru incepatori mai gasesti pe la targurile de profil sau pe la anticari. Chestia cu studierea albinei, cu dansul sau etc. mai tarziu. Pentru inceput iti recomand, daca ai trecut testul alergic, mult studiu despre apicultura, ti-am dat destul material. Dupa ce consideri ca stai bine cu teoria ai putea sa incepi practica, care de obicei se face cu un apicultor cu experienta. Eu recomand pentru incepatori sa-si cumpere s-au sa-ti faca 3 stupi si o roinita (o cutie in care poti transporta roiurile prinse sau cumparate), materiale de protectie, masca, conbinezon sau halat cu manecile bine inchise, afumator, dalta, gauritor pentru rame, rame pentru stupii cumparati, albina (eu recomand ca albina sa fie din zona in care urmeaza sa se aseze stupina stationara) Pentru stationar eu recomand supul orizontal, dar daca te tin salele poti folosi si verticali. Dupa ce studiezi materialul mai discutam. Succes.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Jul 2012, 11:40 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Tata a avut albine și cānd eram mic și īn anii din urmă. Cānd eram copil folosea un sistem primitiv, simplu: un coș din nuiele lipit cu lut numit coșniță. Īn coșniță albinele īși clădeau stupul natural, fără rame. La recoltarea mierii n-avea altă soluție decāt stricarea parțială a stupului. Apoi a trecut la un sistem cu lădițe și rame. Trebuie știut că sunt mai multe tipo-dimensiuni și este bine să te aliniezi la un standard ca să ai acces la materialele de bază cu mai multă ușurință. Tata și-a făcut singur și ramele și lădițele fiind priceput la tāmplărie. Există magazine apicole de unde poți cumpăra toate materialele necesare, dar poți să le achiziționezi și la māna a doua pentru īnceput, de la un apicultor la care te bagi ucenic și poți vedea toate etapele pe viu. Eu nu am participat la toate, doar la stors mierea, activitate pentru care e necesară o mașină centrifugă. Nu e obligatorie pentru īnceput, doar dacă ai mai mulți stupi și o producție semnificativă. Cea mai dificilă parte este lupta cu dăunătorii, acum vreo 2 ani după ce īn toamnă au fost puși la iernat vreo 5-6 stupi puternici cu 2 etaje, primăvara cānd s-a dus să vadă ce-i cu ele, mai tārziu decāt ar fi trebuit deoarece a fost bolnav, tata a constatat cu stupoare că n-au mai rămas albine deloc, nici moarte nici vii. Ori au fost distruse de o boală, ori au "emigrat". Tata lucra cu albinele fără echipament de protecție, doar cu o fumigenă atunci cānd umbla mai adānc īn stup. Chiar īși dorește să-l īnțepe pentru că veninul este excelent pentru reumatism și dureri articulare.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jul 2012, 08:55 AM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



foarte interesant Erwin ce povestesti tu. Mai vreau laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jul 2012, 09:32 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Felina, dacă te gāndești la terapia cu venin, iată un link cu ceva info:

veninul de albine

Pe pagină sunt și info despre celelalte produse apicole.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Jul 2012, 10:01 AM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bage, care ar fi metoda de extractie fara centrifuga?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jul 2012, 12:18 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Centrifuga are avantajul că păstrează rama cu structura celulară din ceară intactă și albinele o pot folosi din nou fără multă muncă. Dacă nu ai centrifugă poți scoate fagurii din ramă, īi pui īntr-o strecurătoare din tablă și īi strivești. Sau consumi mierea direct din faguri făcānd separarea īn gură. Ceara se topește și se recuperează și se vinde īn schimbul fagurilor prefabricați la magazinul apicol.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 25 Jul 2012, 12:10 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2012, 02:44 PM) *
Ma bate gandul sa ma apuc de apicultura la nivel de hobby, nu sunt alergic la albine, am fost intepat de mai multe ori fara urmari notabile.


Salut Cucule! Buna idee! Si pe mine ma bate gandul sa incerc, dar am tot amanat.

Eu te sfatuiesc sa studiezi materialele de aici:
http://warre.biobees.com/

Gasesti acolo si un mic manual pdf despre albinarit si planuri de constructie a stupului.
Stupul Warre este diferit de cel Dadant folosit in prezent de majoritatea albinarilor. Este ceva mai apropiat ca principiu de stupul descris de Erwin, dar ceva mai functional, in sensul ca se poate umbla la el fara sa il strici.
De asemenea, nu necesita cunostinte deosebite si cred ca cel mai bine poti invata despre comportamentul albinelor urmarindu-le cu atentie. Gasesti si in cartea respectiva cateva indicii.

Iti mai recomand sa urmaresti si blogul asta:

Stanciova

Sunt niste oameni care de anul asta au inceput "apiculturismul" in sistem warre si pot sa impartaseasca din experientele lor. Gab, e un tip fain, daca il contactezi sa-l intrebi ce au mai facut albinele, cred ca iti va raspunde cu placere.

Bafta la albinarit!
smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2012, 08:30 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 24 Jul 2012, 12:40 AM) *
.... Īn coșniță albinele īși clădeau stupul natural, fără rame. La recoltarea mierii n-avea altă soluție decāt stricarea parțială a stupului...

Moncher e un schepsis la stupul cosnita, exista niste "rame" in fapt niste tepusi in diametru de 4 mm (ca betele folosite la frigarui) care se infig in aceste cosnite vertical. Pentru a scoate mierea tragi tepusele si scoti fagurele fara sa distrugi cuibul.

QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Jul 2012, 11:01 AM) *
Bage, care ar fi metoda de extractie fara centrifuga?

Cea mai simpla metoda de extragerea mierii, care de altfel se practica de nemti mai ales pentru mierea bio este o presa cu unsurub fara sfarsit, un fel de teasc care poate fi orizontal sau vertical. Se baga fagurii colectati in saci de iuta se preseaza sacul intre teascuri si astfel se colecteaza mierea.

QUOTE(actionmedia @ 25 Jul 2012, 01:10 AM) *
....dar ceva mai functional, in sensul ca se poate umbla la el fara sa il strici. De asemenea, nu necesita cunostinte deosebite si cred ca cel mai bine poti invata despre comportamentul albinelor urmarindu-le cu atentie.....

Moncher, e adevarat ca albina nu-i ca oaia, calul, capra, gaina, porcul s-au vaca, dar daca e sa discutam despre cunostinte, stricaciuni, lectii si aplicatii sa sti ca si albina are nevoie de ingrijire la fel ca si orice alt animal domestic. In fapt exista cateva boli ale stupului si ale albinei care au legatura directa cu stuparul, cu cat stuparul este mai atent cu stupii sai cu atat tine aceste boli departe de stupii sai. Despre stupi s-a discutat si se va mai discuta, eu cred ca pot sa cresc albine si intr-o cutie de carton, nu cutia este importanta ci modul in care stuparul se ocupa de albine. De aceea eu recomand ca orice incepator sa faca o practica alaturi de un stupar "batran". Stupul este oarecum important dupa modul in care faci apicultura, pastoral, stationar, amator, profesionist etc. dar repet stupul a ajuns O MODA de a practica apicultura, exista atatea modele de stupi cati apicultori. Important este ca apicultorul sa faca o strategie a ceea ce vrea sa faca in viitor, vrea profit, vrea amatorism, vrea distractie, studiu etc. Stupul este important pentru portabilitatea sa, dimensiunile sale trebuie sa fie comune cu ceea ce se gaseste ca material apicol in piata, sa poti sa achizitionezi material apicol de la orice meserias si sa-l folosesti in orice stupina. Vrei sa faci experiente? ok dar nu te astepta sa faci profit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 25 Jul 2012, 10:51 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2012, 09:30 PM) *
In fapt exista cateva boli ale stupului si ale albinei care au legatura directa cu stuparul, cu cat stuparul este mai atent cu stupii sai cu atat tine aceste boli departe de stupii sai.


Warre zicea (si eu ii dau dreptate) ca bolile se datoreaza tocmai sistemului si cu cat le bibilesti si le stresezi mai mult, cu atat se imbolnavesc mai tare. De aceea, Warre recomanda in cartea respectiva sa umbli cat mai putin la stup, tocmai pentru a lasa albinele in pace.

Da, e foarte probabil ca sistemele moderne sa fie orientate catre profit sau mai degraba catre productie masiva, catre o exploatare la maxim a capacitatilor albinelor. Dar daca pui la socoteala toate tratamentele si toate costurile suplimentare pe care le comporta sistemul modern, e posibil sa nu fie mult mai profitabil decat Warre. Da, cu warre nu scoti o productie foarte mare pe unitatea de suprafata sau pe unitatea de timp, dar in acelasi timp ai costuri minime de exploatare.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2012, 11:51 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 25 Jul 2012, 11:51 PM) *
....bolile se datoreaza tocmai sistemului si cu cat le bibilesti si le stresezi mai mult, cu atat se imbolnavesc mai tare. De aceea, Warre recomanda in cartea respectiva sa umbli cat mai putin la stup, tocmai pentru a lasa albinele in pace....

Warre are dreptate in ceea ce priveste "umblatul" in stup. Un bun stupar nu umbla in stup decat atunci cand trebuie, el stie, urmareste stupul, aude, vede si in functie de experienta sa decide cand trebuie sa intervina. Cat despre stupi azi la moda este stupul kenian, care este un model de stup scorbura (trunchi de copac) dar modernizat. Caracteristic acestui stup este lipsa ramelor, fagurelui artificial si a sarmelor de rezistenta, albina construieste pe niste lati din lemn fagurele din ceara naturala. Eu consider ca toate astea sunt doar experiente pe care orice stupar le poate face dupa ce a deprins meseria in stilul clasic, altfel e doar pierdere de timp.

Stupul Kenian:




De urmarit aceste clipuri ale IWF, un institut german care prezinta mai multe metode de cresterea albinelor.







Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Jul 2012, 08:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Jul 2012, 02:37 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Referitor la cele doua metode de stuparit, mie Warre (din ce am citit pana acum, nu inseamna ca am parcurs tot) mi se pare un pic anevoioasa si stresanta pt albine - deci le iei fagurii, ii storci(strici) si le lasi pe ele sa faca altii. Pai nu le-ar fi mai usor lor daca le-ai stoarce fagurii la centrifuga, si i-ai refolosi? Sau le-ai baga faguri noi, sintetici?


Apoi cu bolile - ma gandesc ca albinele se pot imbolnavi si intrand in contact cu alte albine bolnave, deci tot esti obligat cumva sa le tratezi, chiar folosind metoda Warre si reguli draconice de igiena.


Mie imi place la nebunie senzatia si aroma aia cand se topeste fagurele in gura.




Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 26 Jul 2012, 02:41 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2012, 08:17 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jul 2012, 03:37 PM) *
.... Mie imi place la nebunie senzatia si aroma aia cand se topeste fagurele in gura.

Uite o idee cat se poate de originala si usor de aplicat pentru placerea ta "stupul imbuteliator" inventat de un mexican sau chilian.

http://www.apimondiafoundation.org/foundat...iles/189rom.pdf


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2012, 08:27 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jul 2012, 03:37 PM) *
... Pai nu le-ar fi mai usor lor daca le-ai stoarce fagurii la centrifuga, si i-ai refolosi? Sau le-ai baga faguri noi, sintetici?....

Nu sunt de acord cu fagurii sintetici, s-a incercat ceva dar mi se pare ca s-a mers prea departe, in fond baza unui fagure este din ceara naturala, albina cladeste fagurele plecand de la aceasta baza. Albinele tinere sunt cele care produc ceara, ele sunt claditoarele fagurelui, daca nu ar avea aceasta foaie formatata cu hexagoane ar muncii mai mult, fapt ce ar diminua timpul unei albine tinere dedicat culesului.

Aici gasesti informatii pentru incepatori in ale stuparitului.

http://stuparitul.3xforum.ro/topic/28/PAGI...ULUI_INCEPATOR/


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Aug 2012, 11:21 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Cucu Mucu @ 26 Jul 2012, 03:37 PM) *
Referitor la cele doua metode de stuparit, mie Warre (din ce am citit pana acum, nu inseamna ca am parcurs tot) mi se pare un pic anevoioasa si stresanta pt albine - deci le iei fagurii, ii storci(strici) si le lasi pe ele sa faca altii. Pai nu le-ar fi mai usor lor daca le-ai stoarce fagurii la centrifuga, si i-ai refolosi? Sau le-ai baga faguri noi, sintetici?


Treaba asta cu fagurii sintetici este ca si cum i-ai pune unui copil iPhone in brate si n-ar mai avea nevoie nici sa alerge, nici sa bata mingea, nici sa se catere in copaci, nici sa invete tabla inmultirii, pentru ca ar avea toata distractia si cunoasterea doar la un click distanta.

Albinele asta fac de cand se stiu, construiesc faguri. Nu e un lucru deloc stresant, pentru ca folosesc sudoarea proprie, o materie care daca nu ar fi folosita ar trebui curatata periodic din stup.

Pe de alta parte nu le strici toti fagurii. Waree spune sa nu te atingi de ultimele doua cutii. Pe alea le lasi peste iarna. Albinele vor avea faguri gata construiti cand intra in primavara, iar faguri noi vor construi doar pe masura ce vor avea productie suplimentara si vor avea spatiu (adaugi cutii).

Warre mai spune ca daca lasi acelasi fagure mai multi ani la rand, in special pentru puiet, albinele ce vor iesi din ouale depuse acolo vor fi din ce in ce mai mici, pentru ca in acel fagure va ramane membrana de la oul anterior si practic micsoreaza spatiul.

E mult mai sanatos sa le lasi sa isi construiasca singure fagurele, de la zero.

Albinele construiesc faguri si depoziteaza miere atāt cāt au spatiu. Dacă le pui 5 cutii si au destul nectar in apropiere, le umplu pe toate cu faguri si miere. Fara niciun stres, pentru că īşi şi măresc populatia pe masura spatiului disponibil. Daca in iarna le iei 3 cutii si le lasi doar două, atunci atomat populatia de albine se micsorează corespunzător. Albinele care rămān au suficientă hrană pentru a trece peste iarna. Iar in primăvară se reia ciclul.

Cānd īncepi să privesti roiul ca pe un mare organism e mult mai usor să īntelegi unele lucruri. E chiar fascinant. smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Aug 2012, 10:11 AM
Mesaj #18


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(actionmedia @ 4 Aug 2012, 12:21 AM) *
Warre mai spune ca daca lasi acelasi fagure mai multi ani la rand, in special pentru puiet, albinele ce vor iesi din ouale depuse acolo vor fi din ce in ce mai mici, pentru ca in acel fagure va ramane membrana de la oul anterior si practic micsoreaza spatiul.


Exact chestia asta mi-a spus-o un stupar zilele trecute. Mi-a zis ca el niciodata nu se zgarceste la asta, intotdeauna le pune faguri, primiti contra ceara de la APICOLA, si are cele mai mari albine dintre cunoscutii lui.

Ma bate gandul sa incep cu 2 stupi, fieccare pe o metoda.

Marduk, nu se poate exploata un stup pe metoda warre dar construit pe sistem Dadant - am inteles ca aste e standardul folosit pe scara larga in Romania?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Aug 2012, 01:15 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 4 Aug 2012, 12:21 AM) *
QUOTE
Treaba asta cu fagurii sintetici .....

Cred ca avem o problema cu acesti faguri, una este sa folosesti faguri artificiali, o foaie de ceara de alibine care are toata suprafata "imprimata" prin presare cu hexagoane menite a reprezenta baza viitorului fagure si alta este sa folosesti faguri sintetici, eu am auzit despre acest tip de fagure sintetic dar n-am vazut niciodata unul. Nu stiu din ce ar putea fi facut pentru a fi acceptat de albina, de matca!!??
QUOTE
Pe de alta parte nu le strici toti fagurii......iar faguri noi vor construi doar pe masura ce vor avea productie suplimentara si vor avea spatiu (adaugi cutii).

In nici un sistem de cresterea a albinelor nu se strica toti fagurii, poate in culesul primitiv sa strici toti fagurii, odata distrus cuibul ai distrus practic sursa de miere. Albina construieste alti faguri, dar constructia si numarul acestora depinde de puterea stupului. In stup fiecare albina are o sarcina, cu cat stupul este destinat unei productii sau alteia ex.: venin, polen, laptisor, matci, cu atat se va reflecta aceasta in productia de miere. Stupul, cuibul, s-a specializat de-a lungul timpului pentru productia de miere, alimentul de baza al albinelor, rezerva lor, omul a intervenit si acest echilibru si a insarcinat albina cu productii specifice, fapt ce a dus la aparitia unor boli ce decimeaza albinele, pur si simplu acestea dispar. S-au emis fel de fel de ipoteze pe aceasta tema, pentru ca pana la urma sa se ajunga la concluzia ca specializarea stricta a culesului afecteaza albinele, care nu mai pot strange componentele naturale, "medicamentele" oferite de flora spontana. Adaugarea de cutii se face dupa reguli bine stabilite, functie de puterea stupului, culesul etc.
QUOTE
.... albinele ce vor iesi din ouale depuse acolo vor fi din ce in ce mai mici, pentru ca in acel fagure va ramane membrana de la oul anterior si practic micsoreaza spatiul.

De obicei stuparii nu mai folosesc fagurii care cu timpul se inchid la culoare acestia fiind reciclati, in urma topirii fagurilor vechi ramane un rezidiu numit si bostina, acela este invelisul de care vorbesti.
QUOTE
E mult mai sanatos sa le lasi sa isi construiasca singure fagurele, de la zero.

Am mai spus, este sanatos, bio, dar nu este rentabil.
QUOTE
....Fara niciun stres, pentru că īşi şi măresc populatia pe masura spatiului disponibil....

smile.gif Nu e chiar asa, populatia creste in functie de niste factori bine determinati, cel mai important este matca, abundenta culesului, organizarea stupului, iernarea etc.


QUOTE(Cucu Mucu @ 4 Aug 2012, 11:11 AM) *
... nu se poate exploata un stup pe metoda warre dar construit pe sistem Dadant - am inteles ca aste e standardul folosit pe scara larga in Romania?

Metoda pe care o alegi poate fi aplicata pe orice cutie. IMPORTANT ESTE CE FEL DE APICULTURA VREI SA FACI. Eu nu recomand sa incepi cu stupi diferiti, metode diferite, mai intai invata, citeste, apoi practica o faci pe cutiile celui pe langa care vei invata. In Romania ponderea stupului Dadant este foarte mare, cand vorbim de un stup Dadant de fapt vorbim de dimensiunile ramei. Rama pentru un stup Dadant poate fi folosita si la stupul orizontal si la cel vertical Dadant. Exista si alte modele de stup, vertical, de pavilion etc. toate sunt de fapt copiate dupa Dadant. Cum am mai spus trebuie sa te gandesti la sculele, ustensilele, utilajele etc. pe care urmeaza sa le folosesti, care in Romania sunt standardizate pe dimensiunile stupului Dadant, orizontal sau vertical.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2012, 04:08 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am avut ocazia in UK sa vad celebri faguri artificiali, o prostie dupa cum mi-au spus si englezii, "de la americani" hh.gif nu va pot reproduce exact expresia fetei. Faguri respectivi sunt facuti in totalitate din plastic, sunt complet construiti gata pentru a fi folositi, nu stiu ce tip plastic, cert este ca "prostutele" il accepta si-l folosesc drept camara, mi s-a spus ca sunt folositi pentru ramele din magazine. Am mai vazut stupi adevarati cei drept mult prea scumpi pentru buzunarul nostru, facuti din lemn de cedru fara nici un nod, privindu-i mi-am amintit cutiile noastre si ma pufnit rasul. Tot materialul lemnos folosit era parca turnat nu fasonat cu unelte, pana si muchiile aveau o tesitura frumoasa sa nu care cumva sa te tai sau vreo aschie sa-ti intre in piele. Afumatoarele tot din tabla sunt facute, da nu stiu ce tabla folosesc pentru ca era a naibi de usoara. Ce m-a impresionat foarte mult au fost fagurii artificiali, la noi sunt foi de ceara care au impregnate pe ele hexagoane, pe care apoi trebuie sa le montezi pe rame. Construiesti rama o insarmezi dupa care montezi cu un pinten cald foaia de fagure artificial. Ei bine inglisi au deja sarma introdusa in foaia de fagure, sus, jos si in lateral au niste urechiuse lasate din sarma care este practic inclusa in foaie care se agata pur si simplu de rama. Am vazut si masina care face chestia asta, pare o masina de cusut mai sofisticata, mai intai creaza reteaua de sarma cu urechiusele de care vorbeam, apoi toarna ceara dupa care imprima hexagoanele. Inca exista la ei apicultori care lucreaza cu "cosnita" acestia produc ce-a mai scumpa miere, bio, care culmea chiar se vinde. I-am intrebat daca folosesc sistemul de "imbuteliat" miere cu faguri direct in borcan, mi-au zis ca nu folosesc acest sistem, pur si simplu taie fagurele si-l baga plin de miere in borcan peste care toarna miere. Mi-a atras atentia si faptul ca nu lucraza fara manusi, cand le-am spus ca la noi doar ne spalam pe mana cu otet dupa care umblam la stup, mi-au raspuns mirat "realy"? au fel de fel de manusi care sa-i protejeze de intepaturi. Mi-a parut rau ca n-am gasit o afumatoare olandeza, chestia asta arata ca o pipa, de fapt asta si este dar un pic mai complicata, cand vrei sa te uiti la stup si sa fumezi o pipa, pui tutunul o aprinzi si pufai peste rame, poti sa faci chestia asta si cu o pipa obijnuita, dar afumatoarea asta are o supapa care tine jarul aprins tot timpul, e faina, am vazut-o in Olanda dar mi-a iesit din minte si n-am cumparat-o.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Sep 2012, 08:51 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pipa aia īmi amintește de tata care pufăia dintr-o țigară obișnuită cānd umbla la stupi, deși el a fost toată viața nefumător.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Sep 2012, 05:30 PM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Tabla aia o fi din aluminiu, ca la avioane. wink.gif

Da, inglisii sunt disperati cu achipamentele de protectie. Ii banuiesc ca si la o partida de sex isi pun cotiere, casti si genunchiere. rofl.gif


Marduk, ti-am urmat sfatul si mi-am gasit antrenor - cu siguranta il cunosti, poate chiar v-ati intalnit pe la targurile de profil. Tot el imi va da si in primavara(asa a zis el ca e mai bine pt mine, ca habarnam ce sunt) 3 stupi (atata vreau deocamdata). Trebuie sa ma duc la stupina cu el sa facem niscai lucrari. smile.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 10 Sep 2012, 07:11 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



succes ,domnule ! thumb_yello.gif
o intrebare probabil tembela- renovind casa am descoperit un..roi ,la streasina;pot fi ademenite pt stup? intrebarea e retorica, ca nu mai sunt,ele, albinele;dar daca se repeta? hh.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Sep 2012, 07:47 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 8 Sep 2012, 09:51 PM) *
Pipa aia īmi amintește de tata .....

Mie de bunicul meu. cry.gif

QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Sep 2012, 06:30 PM) *
Marduk, ti-am urmat sfatul si mi-am gasit antrenor....

Este cea mai buna alegere, el este in masura sa-ti indrume pasi catre prisaca pe care ti-o doresti, tot ce trebuie sa faci este sa fi atent la ce-ti spune, la calendar si mai ales la acele lucrari care nu pot fi amanate sub nici un motiv. Pentru inceput 3 stupi este ok, eu recomand intre 3 si 5 stupi pentru incepator, numarul depinde de priceperea ucenicului.

QUOTE(fiatlux @ 10 Sep 2012, 08:11 PM) *
... am descoperit un..roi ,la streasina;pot fi ademenite pt stup? ....

Cand l-ai descoperit? la aceasta data este putin probabil sa fie vorba de un roi. Ar trebui sa vezi daca nu cumva ai un intreg "stup" in pod cu faguri, regina si puiet. E putin probabil sa fie un roi, repet la aceasta data, dar daca este un roi il poti recupera foarte usor. Trebuie sa faci rost de o cutie de carton presat care se opate inchide etans, ii faci cateva gauri in partea de sus (rotunde, dreptunghiulare) peste care pui (lipesti) plasa de tantari, o masca, un pulverizator pe care il umplii cu un sirop de zahar in proportie de 2apa/1zahar, o tigara, trabuc sau pipa. In locul respectiv vei stropi cu siropul interiorul cutiei dupa care vei incerca sa aduni in cutie cat mai multa albina, ar trebui sa incerci sa cauti matca, care de obicei este in mijlocul roiului, ghemului, ESTE FOARTE IMPORTANT SA PRINZI MATCA, altfel nu ai realizat nimic. Dupa ce te-ai asigurat ca ai in cutie matca lasi capacul deschis pana se aduna toate albinele in cutie, stropindu-le din cand in cand cu sirop, apoi inchizi capacul si incepi sa-ti faci griji pentru un roi, fie il dai la un stupar, fie iti cumperi un stup cu faguri si-l scuturi acolo pastrandu-l. Este putin probabil sa supravietuieasca peste iarna fara provizii, daca l-ai gasit acum, un stupar l-ar uni cu alta familie mai slaba, dar asta este alta lectie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Sep 2012, 07:51 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 10 Sep 2012, 08:17 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



multumesc frumos,Marduk. erau muulte,de-a lungul streasinii ,nu puteam sa scapam de ele,tembelii de noi !am ratat ocazia si-mi pare rau, dar omul cat traieste,invata;este prin zona un nene care are stupina ,pe fonduri europene ,le-ar fi putut prelua sau poate proveneau chiar de la el?merci,inca o data smile.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Nov 2012, 05:33 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cand faceam ucenicie in apicultura "antrenorul" meu mi-a zis ca-si duce stupii la adapat. Si-a tractat pavilionul toamna si l-a pus langa o fabrica de dulciuri, prin Bragadiru, la vremea respectiva eram nedumerit, peste ani am inteles de ce an de an facea aceasta miscare, cauta un loc de "adapat" albinele, fie langa o fabrica de dulciuri, de bere, de alcool o podgorie etc. Albina culege dulce de peste tot, daca este dulce si poate fi carat in gusa sau saculeti ea il cara in stup unde il transforma in miere.

P.S. Am gasit un site foarte interesant http://www.agrointel.ro/ pentru cei care cred in agricultura si vor sa se apuce de aceasta activitate. Eu cred ca daca un popor reuseste sa-si asigure hrana si apa este un popor fericit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 26 Nov 2012, 08:16 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



tot ma tineam sa mai pun o intrebare "desteapta"-cum deosebesti matca de celelalte albine? are vreo legatura cu dimnensiunile?acum vreo luna am dat de o albina imensa,am si pozat-o,desi nu cred ca se poate aprecia marimea



merci


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Nov 2012, 11:28 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta nu este o albina ci o viespe. Probabil este "lupul albinelor" o viespe care se hraneste cu albine, le prind pe cele slabite, bolnave sau pe cele ce se intorc de la cule incarcate. Aceasta viespe ataca albinele din spate, le apuca cu claicerele de gat si le duc la cuib unde-si hranesc puietul. Apicultorii distrug cuiburile de viespi si apara supina de viespi montand diverse capcane. Matca este o albina mai mare, nu corpul iese in evidenta ci abdomenul care este alungit.

Matca inconjurata de albine.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 27 Nov 2012, 11:44 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



cam greu de deosebit;multumesc, Marduk


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2012, 12:46 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E bine sa sti ceva despre albine, chiar si la razboi!!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Oct 2013, 08:27 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 25 Jul 2012, 09:30 PM) *
Moncher, e adevarat ca albina nu-i ca oaia, calul, capra, gaina, porcul s-au vaca, dar daca e sa discutam despre cunostinte, stricaciuni, lectii si aplicatii sa sti ca si albina are nevoie de ingrijire la fel ca si orice alt animal domestic.


rofl.gif rofl.gif

iarna nu-i ca vara...iar "animalul" albina nu e domestic thumb_yello.gif


Acu' fara bascau...ca asa sunt eu mai glumet...Nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar mai destind atmosfera ca destul....

Deci:

-exista scoli care pregatesc apicultori ?
-e costisitoare o investitie din asta ?
- zona rucar, cu toate florile alea de munte, se preteaza la ?
- cum isi delimiteaza zonele apicultorii...sunt reguli pentru asta ?
- eu daca am terenul meu, trebuie sa obtin vreo aprobare pentru fetele albina (sfinx-1980) ?
- daca alt apicultor isi pune taraba langa terenul meu am dreptul sa ma dau la ei ?
- ii pot cere daune interese ?

- se merita frate ?




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2013, 11:40 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 17 Oct 2013, 09:27 AM) *
QUOTE
...iar "animalul" albina nu e domestic...

Nu cred ca ai avut de a face cu albine salbatice. Exista albine salbatice si albine domestice, acestea sunt subspecii pe care omul le-a selectionat din natura. Exista o specie autohtona, Apis Melifera Carpatica, iar in Europa aproape fiecare tara si-a dezvoltat propria specie, Carnica, Carniola etc.. Germania a creat o specie imbunatatita genetic. Stuparii selectioneaza matcile care scot albine blande, culegatoare puternice, care incep activitatea devreme si culeg pana tarziu, care au caracterul de roire slab dezvoltat etc. Este un proces de selectie care cere atentie si daruire.
Deci:

QUOTE
- exista scoli care pregatesc apicultori ?

Da, exista, cred ca in fiecare judet ar trebui sa gasesti asa ceva.
QUOTE
- e costisitoare o investitie din asta ?

Daca o consideri dintr-un inceput o investitie, da este costisitoare. Daca o incepi ca hobby, incetul cu incetul nu este costisitoare
QUOTE
- zona rucar, cu toate florile alea de munte, se preteaza la ?

Daca exista pasuni in care se respecta ciclul floral, pentru care se primesc indemnizatii de la guvern, ar trebui sa se preteze, nu la modul industrial, dar sigur poti sa castigi ceva in zona Rucar de pe urma albinelor.
QUOTE
- cum isi delimiteaza zonele apicultorii...sunt reguli pentru asta ?

Da, exista niste reguli stabilite, distante intre stupi, stupine, locuri de pastoral etc.
QUOTE
- eu daca am terenul meu, trebuie sa obtin vreo aprobare pentru fetele albina (sfinx-1980) ?

Nu, trebuie doar sa te inscri, daca vrei, intr-o asociatie care ia act de existenta in zona a unor stupi. Apoi te duci la primarie si declari ca ai stupi, numarul etc. pana la 50 de stupi nu se plateste impozit. Il cauti si pe tehnicianul, doctorul veterinar care ar trebui sa stie ce se intampla pe zona lui si pe care trebuie sa-l anunti daca ai boli in stupina.
QUOTE
- daca alt apicultor isi pune taraba langa terenul meu am dreptul sa ma dau la ei ?

Exista niste reguli, pe care mai toti apicultorii le respecta. Probleme de acest gen apar doar in pastoral, la culesele principale, dar se rezolva amiabil.
QUOTE
- ii pot cere daune interese ?

Daca dovedesti ca datorita stupinei sale, boli, furtisag, albine belicoase etc. e posibil sa ceri prin proces daune. Dar nici lui nu s-ar putea sa-i convina sa stea prea aproape de stupina ta, pentru ca se poate confrunta cu aceleasi probleme. Totul se bazeaza pe colaborare si intelegere. Albina munceste, dar apicultorul are grija sa-i creeze toate conditiile pentru a produce cat mai multa miere. Un apicultor lenes, neglijent care nu respecta orarul isi va pierde stupii pana la urma.
QUOTE
- se merita frate ?

Daca nu-ti este frica si nu esti alergic eu zic ca se merita. Spre exemplu pana mai acum cativa ani mai toti apicultorii de la noi se plangeau ca au prea multa miere si nu le-o ia nimeni. De ceva ani au inceput sa-si diversifice productia, unii au inceput sa faca mied, lamanari, creme, sapunuri etc. si scot bani frumosi. Sunt insa unii care falsifica mierea, din lacomie se folosesc de tot felul de scheme de hranire si obtin o miere "artificiala".



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Oct 2013, 11:53 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Multumesc...

am sa citesc link-urile de care spui si revin...


dar pana atunci:

- tu traiesti numai din asta ?
- ce trebuie sa faci zilnic pentru ele si cat din an ?
- iarna te bagi inseama sau le lasi la hibernat...ca imi pare ca hiberneaza ?
- eu daca mi-as lua si le-as pune la mine (sa zicem 50 de hectare de adunat) ar trebui sa ma plimb cu ele prin tara ?
- sau pot sa stau sa trag la masea, privind cu bucurie cum ele aduna in numele meu ?
- spui ca taxe nu se platesc, dar nici cote, avize, acorduri...vizite medicale, atestate ?


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2013, 01:12 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 17 Oct 2013, 12:53 PM) *
QUOTE
- tu traiesti numai din asta ?

Nu.
QUOTE
- ce trebuie sa faci zilnic pentru ele si cat din an ?

In orice carte a apicultorului exista un orar, program, pentru fiecare luna din an. Primavara, vara si toamna ai mai mult de lucru. Iarna doar le cureti zapada la urdinis, le asculti sa vezi daca-s in ordine, n-a murit matca, n-au mancare etc. Exista stupari care dupa bazaitul scos de albine stiu ce se intampla cu ele.
QUOTE
- iarna te bagi inseama sau le lasi la hibernat...ca imi pare ca hiberneaza ?

Iarna faci lucrari de intretinere a materialului, cureti stupii, faci rame, construiesti stupi noi etc.
QUOTE
- eu daca mi-as lua si le-as pune la mine (sa zicem 50 de hectare de adunat) ar trebui sa ma plimb cu ele prin tara ?

Depinde ce vrei, stuparit de productie, ca afacere sau pentru familie, rude prieteni. In pastoral te duci daca vrei sa faci bani. Nu pleci in pastoral cu 10 stupi, dupa mine nici cu 25 n-ar trebui sa pleci, poate de la 50-100 in sus. Dar e dificil, trebuie sa bagi banii in mijloace de transport, trebuie sa te asociezi, sa cauti locuri bune, umblate de apicultori cu experienta etc. Daca vrei productie, sa vinzi la butoi, musai sa te duci in pastoral sau sa locuiesti langa "izvoare", paduri de salcam, tei, culturi de rapita, floarea soarelui etc. La munte in zona Rucar se face miere poliflora, amestecata, de faneata si de padure, maro inchis dar extrem de buna pentru cine stie, ii mai zice si mierea trecuta prin doua guse.
QUOTE
- sau pot sa stau sa trag la masea, privind cu bucurie cum ele aduna in numele meu ?

Daca ai alte preocupari care-ti aduc banii de care ai nevoie, poti sa faci si asta, sa tragi la masea, dar sigur trebuie sa ai grija de "fete" altfel nu iei miere nici macar pentru familie.
QUOTE
- spui ca taxe nu se platesc, dar nici cote, avize, acorduri...vizite medicale, atestate ?

Sub 50 de stupi nu se platesc impozite, cote etc. Dar trebuie sa te faci "cunoscut" in zona. Spre exemplu daca nu te stie nimeni si se stropesc culturile fara sa fi anuntat, pierzi toata musca si nu poti sa ceri daune. Trebuie sa declari bolile remarcate la stupii tai, sa-i tratezi, sa distrugi familiile infestate cu boli grave etc. altfel risti sa primesti amenzi daca esti descoperit ca sursa de infestare. De regula cand te apuci de stuparit, te duci la un stupar, daca sti ca nu esti alergic la venin, faci un stagiu de un an, o vara, citesti, inveti ajutand la stupina, dupa care poti sa ai stupii tai, dar poti sa faci si cursuri contra cost. Un lucru este clar poti sa inveti, sa citesti, baza ramane practica de zi cu zi. Sunt multe "smecherii" care nu se gasesc in carti iar stuparii batrani le stiu si le aplica cu succes. Eu sunt adeptul unui stuparit cat mai natural, bio.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Oct 2013, 01:47 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



foarte multumesc....

idee e ca la mine acolo sus nu pot decat polifrala..si ca ar trebui sa anunt...si atat..

pot sa le fac resedinta permanenta, ca sa zic asa...?


cine Dumnezeu sa stropeasca acolo...asta nu e pericol..Pericol ar fi ca nu pot sa stau permanent, iar in unele ierni e tare ger..


dar, ca tot ziceai de alergie...astea sunt atat de ofticoase ca sa isi intepe jupanul ???

Acest topic a fost editat de The Dude: 17 Oct 2013, 02:08 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman