HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

30 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Basescu, Suspendat Din Nou...
actionmedia
mesaj 7 Jul 2012, 05:38 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(The Dude @ 7 Jul 2012, 03:10 PM) *
Pentru binele meu si al celor care conteaza pentru mine iau partea hotului mai mic..


Ce coincidenta! Si eu fac la fel. Doar ca in opinia mea, hotul mai mic in acest moment e Basescu.
Basescu a pierdut cam tot in ultimele luni. I-a ramas doar scaunul de presedinte de pe care tocmai a fost suspendat. Parghiile pe care le avea la indemana i-au fost demontate una cate una.
Faptul ca ceilalti au cam fost tinuti departe de cascaval si nu prea au avut cum pune botul pe el, nu ii face hoti mai mici. Doar hoti mai flamanzi. Care, in opinia mea, nu fac decat sa acapareze toata puterea. Norocul nostru ca sunt 3 partide care la o adica s-ar putea certa pe ciolan odata ce va fi doar al lor. Dar sa ne amintim ca si Alianta D.A. au fost doua partide si asta nu a impiedicat instaurarea regimului basescian atat de criticat.
Eu chiar nu inteleg de ce oamenii care au criticat ani la randul abuzurile facute de Basescu, inchid ochii acum la abuzurile facute de cuplul Ponta-Antonescu. Hamesitii astia par sa devoreze mult mai repede ce a ramas din tarisoara asta. Iar marile hotii gen Rosia Montana, sau Chevron, sau Hidroelectrica, par sa mearga inainte. Cel mult isi schimba "patronii", dar de supt, sug in continuare "sangele poporului".
Si atunci? De ce sa il cenzurez pe ultimul hot din vechea garda, ramas sa le dea peste nas celor veniti acum? Logica imi spune sa il tin acolo. Oricate hotii a facut in trecut, pentru ca in felul asta va mai demasca si din hotiile celorlalti sau macar ii va tine in sah.
Mi-am jurat ca nu mai vorbesc despre politica, dar modul cum au actionat in ultimele zile cei din USL m-a ingrijorat si m-a facut sa revin pe acest forum.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Jul 2012, 06:03 PM
Mesaj #37


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu mă īntreb cum cuantifică Dude hoţia, de i-a ieşit că ăştia de acum reprezintă hoţul mai mic. Ba mai mult, ei sunt "normalitate". Şi īmi doresc o explicaţie reală, nu atacuri la persoana mea, la care am preferat să nu răspund detaliat şi logica īmi spune că se īnţelege de ce.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hollie_Smokes
mesaj 7 Jul 2012, 07:07 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



QUOTE
Mi-am jurat ca nu mai vorbesc despre politica, dar modul cum au actionat in ultimele zile cei din USL m-a ingrijorat si m-a facut sa revin pe acest forum.


Ce anume te-a ingrijorat? Nu e ironie, chiar sunt curioasa.


--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jul 2012, 07:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jul 2012, 08:12 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(Hollie_Smokes @ 7 Jul 2012, 08:07 PM) *
Ce anume te-a ingrijorat? Nu e ironie, chiar sunt curioasa.


- Faptul ca Ponta era mereu pus pe harta cu Basescu. Cauta nod in papura, cu plecarea la Bruxelles, etc. Si ca a facut o multime de magarii cu ocayia asta, inclusiv sfidarea deciziei CCR.
- Faptul ca au schimbat din functie, diverse persoane incomode, de la diverse institutii ale statului (avocatul poporului spre exemplu) pentru a netezi drumul spre preluarea totala a puterii.
- Faptul ca au trecut monitorul oficial in subordinea guvernului.
- Faptul ca fac epurari politice si schimba regulile jocului in timp ce "jocul" e in desfasurare.
- Faptul ca e evident ca isi doresc cu aviditate puterea, ca sunt hamesiti si ca abia asteapta sa preia ei si cu clica lor contractele alea grase despre care ii acuzau pe ceilalti.
- Faptul ca fac toate astea pe fondul urei profunde a populatiei fata de Basescu si PDL si prin urmare au o oarecare incuviintare populara, iar cand se vor trezi oamenii din betia fericirii ca au scapat de basescu, va fi prea tarziu.
- Faptul ca e periculos ca o formatiune politica (fie ea si alianta) sa aibe prea multa putere in stat.
- Inflatia de ordonante de urgenta intr-un timp asa de scurt, unele dintre ele emise ilegal.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TRUST
mesaj 7 Jul 2012, 08:17 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 5 July 12
Forumist Nr.: 39.417



Tovarasul Traian Basescu , din cate vad eu, NU VREA sa mai fie CONFIRMAT in functie de POPOR.
Cred ca este un ROL jucat mai mult sau mai putin bine de a anula INCREDEREA oamenilor in CONDUCATORII TARII.
Personal l-am votat pe Presedinte in 2004, 2007 si 2009, dar nu am votat si PDL-ul, numai pe domnul Basescu:
1 . Prima data pentru-Sa Traiti Bine...am luat teapa,
2 . In 2007 pentru a-si putea indeplini promisiunile- Sa Traiti Bine...am luat Teapa,
3 . In 2009 m-a amagit cu Justitia... am luat si mai mare Teapa
4 . In 2012 nu merita votul meu
Dar pentru ca l-am votat in 2009 si nici pe Antonescu nu-l vad sa rezolve PROBLEMELE oamenilor il VOTEZ pe BASESCU sa ramana PRESEDINTE
poate o avea mai multa MINTE
mad.gif


--------------------
A fi mare nu-i mirare
a fi OM e lucru MARE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 7 Jul 2012, 09:10 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(actionmedia @ 7 Jul 2012, 06:38 PM) *
Eu chiar nu inteleg de ce oamenii care au criticat ani la randul abuzurile facute de Basescu, inchid ochii acum la abuzurile facute de cuplul Ponta-Antonescu.


Eu cred ca o mare parte dintre cei care au criticat abuzurile lui Basescu chiar n-a avut nicio treaba cu ceea ce se intampla cu adevarat. Au fost intoxicati. Masa de manevra. Departe de mine a spune ca Basescu n-a facut abuzuri. DAR,

cei care vad acum "tehnica" USL au observat (cu adevarat) si abuzurile lui Base. Restul romanilor ramane la fel de manipulabil in continuare.

Acest topic a fost editat de factura: 7 Jul 2012, 09:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jul 2012, 09:17 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(factura @ 7 Jul 2012, 10:10 PM) *
cei care vad acum "tehnica" USL au observat (cu adevarat) si abuzurile lui Base. Restul romanilor ramane la fel de manipulabil in continuare.


Eu nu cred ca sunt toti oameni intoxicati sau manipulabili. Cel putin nu cei care posteaza aici pe hanuancutei. Sunt convins ca au justificarile lor subiective si bine intemeiate. Doar gandesc altfel, au opinia intemeiata pe alte valori. Bunaoara sunt dispusi sa accepte abuzuri din partea noii puteri doar ca sa scape de Basescu. Asta fiind tinta principala. Asta le-ar da satisfactie. Si spera probabil ca daca astia de acuma derapeaza in continuare vom reusi sa ii inlaturam si pe ei, dupa inca vreo 8 ani de zbateri si dezbateri.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 7 Jul 2012, 09:26 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(actionmedia @ 7 Jul 2012, 10:17 PM) *
Eu nu cred ca sunt toti oameni intoxicati sau manipulabili.


Nici n-am zis asta. Doar o mare parte. Nu ma refer la hanuacutei.com. Habar n-am daca gresesc sau nu, am impresia (nu mai stiu pe unde am citit pe han) ca tu esti un sustinator al cauzei Rosia Montana. Unul impotriva exploatarii. Eh, din experienta ta cu oamenii in chestia asta, cati sunt manipulati flagrant si cati nu?

Dpv al meu, cine nu observa ca abuzurile USL sunt net superioare abuzurilor facute de Basescu (nu vorbim de PDL, da?) (in puii mei, am ajuns sa vorbim doar in termenii astia, care fura mai putin) nu crede intr-un stat de drept. Sa inchizi ochii la ceea ce s-a intamplat in ro de vreo 2 saptamani inseamna sa n-ai constiinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jul 2012, 09:51 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(factura @ 7 Jul 2012, 09:26 PM) *
Dpv al meu, cine nu observa ca abuzurile USL sunt net superioare abuzurilor facute de Basescu (nu vorbim de PDL, da?) nu crede intr-un stat de drept.


scuze..ai cea mai vaga banuiala ce e statul de drept ???

...nici nu imi inchipuiam.....ai doar logoree...


nu mai astept niciun raspuns...in fapt mi l-ai dat deja de multa vreme..e doar o agonie..


"...stii ceva ?
Pleaca din insula mea....!!"


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 7 Jul 2012, 09:53 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Ai fost tu de fata ? Ai cantarit tu actele alea cu mana ta ? Cate doctorate ai dat pana acum ca sa te simti indreptatita sa iti dai atat de competent cu parerea ?


@The Dude

Mi-am dat eu 1 doctorat. Pot sa imi dau cu parerea? Parerea mea este ca, inclusiv daca cita cu gilimelele de rigoare, teza lui Ponta tot plagiata era. Cutumele sunt urmatoarele:

1. Citatul exact se foloseste doar ca exceptie. In nici un caz nu este admisa citarea exacta a pagini intregi din alte surse. Ponta spune ca sunt texte de lege. In cazul asta putea sa le includa in anexe si sa faca trimitere la ele. Dar el are si in concluzii paragrafe copiate la modul copy/paste.

2. Orice idee care nu e a ta trebuie sa citeze autorul original la sfarsitul paragrafului, indiferent de cat de mult ai reformulat (sunt mai multe stiluri de citare dar IN NICI UN CAZ nu e admisa simpla includere a sursei in bibliografie ca citare suficienta). Reformularea in propriile cuvinte (si nu, nu ma refer la simple schimbari de cuvinte cu sinonime, cum a facut Ponta) NU iti da dreptul sa iti insusesti ideea altui autor (lucru pe care si eu l-am aflat abia dupa ce am ajuns la doctorat, fiindca mai jos nu si-a batut nimeni capul sa ne explice). Ponta nu are nici o scuza, fiindca nu e vorba de o banala lucrare de licenta sau chiar un master din sutele de programe de master aparute peste noapte. Nu are cum sa spuna ca nu stia cum se citeaza corect.

3. Cand folosesti un citat exact, pe langa cerinta de la punctul 2 se adauga si cerinta de a indica exact pagina la care apare citatul exact in sursa citata. In paragrafele incriminate citarea lipseste cu desavarsire, ce sa mai vorbim de fineturi cu numere de pagina si asa mai departe.

Pentru orice persoana familiara cat de cat cu normele de citare, plagiatul lui Ponta e de domeniul evidentei. Un verdict favorabil nu va face decat sa arunce si mai multa indoiala asupra diplomelor romanesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 7 Jul 2012, 10:04 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(The Dude @ 7 Jul 2012, 10:51 PM) *
scuze..ai cea mai vaga banuiala ce e statul de drept ???

Da, am. Si nu e nici vaga, nici banuiala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jul 2012, 10:21 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Damnatius...ce mai nick..?

...daca intr-adevar esti doctor...aici urma un pasaj pe care l-am suspendat...atunci e imposibil sa nu constati ca in acel dialog, nu suspiciunea de plagiat era obiect al controversei ci posibilitatile infinite de manipulare ale informatiei..

..este aboslut irelevant modul in care Ponta si-a optinut un titlu..care iata, nu ma pot abtine, se dobandeste asa cum se dobandeste mai peste tot in Romania zilelor noastre..

...chiar tu cum ai.....?
sa auzim numai de bine...
sarutari de maini soacrei...pa...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 7 Jul 2012, 10:33 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
este aboslut irelevant modul in care Ponta si-a optinut un titlu


Nu sunt de acord. Nu e irelevant si nici lupta de "albire" declansata dupa ce s-a aflat nu e irelevanta. Nu ma intereseaza posibilitatile de manipulare. Realitatea e clara: pasaje intregi copiate identic, fara nici o citare = plagiat.

QUOTE
...chiar tu cum ai.....?


Eu am inceput doctoratul la o scoala din Bucuresti, dupa un an m-am convins ca e o pierdere de vreme, apoi mi-am trimis dosarul la niste facultati de stat americane si am plecat la scoala care m-a admis. (Nu m-am mai intors)

QUOTE
Damnatius...ce mai nick..?


Cand am intrat prima data pe Han eram un pic mai necopt. Iar acum nu prea vad ce rost ar avea sa il schimb.

Acest topic a fost editat de Damnatius: 7 Jul 2012, 10:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 7 Jul 2012, 10:34 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(The Dude @ 7 Jul 2012, 11:21 PM) *
..este aboslut irelevant modul in care Ponta si-a optinut un titlu..

Clar.
QUOTE
...chiar tu cum ai.....?

Eu sunt sigura ca Damnatius a plagiat doctoratul. Nici nu pare ca-l duce mintea prea mult.
The Dude, in afara de atacuri din astea puerile, mai ai ceva in program?

edit. Damnatius, iti cer scuze pentru ca te-am bagat in disputa cu The Dude.

Acest topic a fost editat de factura: 7 Jul 2012, 11:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Jul 2012, 10:46 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu factura...chiar nimic.
Asta era toata lista..lucrez la ea de opt ani...

..nu mi-a iesit...

..atata paguba...

Vezi cum rezolvi cu statul de drept...Acolo e tot spilul !


Bafta, spor, succes..whatever..

eu .. ? ...over and out.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 7 Jul 2012, 11:02 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



prototipul uman pe care l-a promovat presedintele a determinat prin multiplicare o intoarcere cu fundu-n sus a valorilor ;asta e drama de fapt ;pe mine nu ma reprezinta un asemenea personaj si ma face sa ma instrainez in propria tara ,sa nu-mi mai gasesc locul ;din pacate judecatile voastre asupra acelora care nu va impartasesc parerile , un argument in plus ; ar trebui schimbat subnumele acestui forum !

Acest topic a fost editat de fiatlux: 8 Jul 2012, 10:58 AM


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 7 Jul 2012, 11:07 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



Ar trebui impuscati oamenii care nu sustin USL-ul. Si toti aia care mai gandesc, la naiba!

VOI (ha, ha, ha) chiar nu intelegeti ca astia care reclama USL-ul nu il sustin neaparat pe Basescu. (Eu, de ex, nu.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 7 Jul 2012, 11:28 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



ohmy.gif nu e topicul cu Basescu??


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 7 Jul 2012, 11:31 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



altu'..fara constiinta wink.gif


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 8 Jul 2012, 01:13 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



Stiu ca sunt multi cei fara constiinta. Civica. Am crezut ca se subintelege, dar precizez. Ma refer la "constiinta civica."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jul 2012, 05:38 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu inteleg de ce sa se treaca cu vederea peste plagiatul lui Ponta? unsure.gif ... gest care spune esentialul despre calitatea lui umana. Si despre 'capacitati'.

Nu stiu cum se vede situatia de la fata locului, din Romania, dar mie, doar din presa citita zilnic, si de la stiri, mi se pare evident ca telul lui Ponta nu a fost niciodata conducerea guvernului ci inlaturarea prin orice mijloace a lui Basescu.

Acest topic a fost editat de exergy33: 8 Jul 2012, 05:41 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 8 Jul 2012, 06:28 AM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 8 Jul 2012, 06:38 AM) *
Nu inteleg de ce sa se treaca cu vederea peste plagiatul lui Ponta? unsure.gif ... gest care spune esentialul despre calitatea lui umana. Si despre 'capacitati'.

Nu stiu cum se vede situatia de la fata locului, din Romania, dar mie, doar din presa citita zilnic, si de la stiri, mi se pare evident ca telul lui Ponta nu a fost niciodata conducerea guvernului ci inlaturarea prin orice mijloace a lui Basescu.


Scumpa doamna, atunci fa bine si vorbeste de la fata locului. Traieste in Romania cu salariul de la Universitatea Bucuresti.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 8 Jul 2012, 07:02 AM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 8 Jul 2012, 06:38 AM) *
Nu inteleg de ce sa se treaca cu vederea peste plagiatul lui Ponta? unsure.gif ... gest care spune esentialul despre calitatea lui umana. Si despre 'capacitati'.

Nu stiu cum se vede situatia de la fata locului, din Romania, dar mie, doar din presa citita zilnic, si de la stiri, mi se pare evident ca telul lui Ponta nu a fost niciodata conducerea guvernului ci inlaturarea prin orice mijloace a lui Basescu.


Macar tu pareai un interlocutor serios. Ma asteptam, in cadrul acestui topic, sa judecam FAPTELE (bune si rele) ale presedintelui Traian Basescu. Nu chestiuni colaterale. Or Hanul devine un spatiu inacceptabil pentru ca se preia discursul bolnavicios de pe alte site-uri.

Clar? Intru aici pentru imi doresc un dialog NORMAL (sau chiar si pe Han s-a pierdut notiunea de normal si de bun-simt), nu reiterarea unor obsesii aruncate de catre presa pe care bine a caracterizat-o insusi Traian Basescu.

Sugestii pentru cei loiali lui Traian Basescu:
Guvernarea lui are, fara indoala, numeroase atuuri, cu precadere in domeniul politicii externe. Spre exemplu, reactia presedintelui roman in cadrul "meciurilor" cu Ucraina in problema Canalului Bastroe si cea a Insului Serpilor: http://www.civicmedia.ro/category/bastroe/ . Dar nu-mi veniti, dragutilor, cu stilul vanto-voiculescian al plagiatului lui Ponta pentru astfel de derapaje, observati, sunt sanctionate de catre romani (asta ca sa ma exprim elegant).


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jul 2012, 07:25 AM
Mesaj #59


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Pentru cine se face că nu īnţelege: eu, factura şi mulţi alţii susţinem respectarea legii de către TOŢI, inclusiv de către Ponta. Asta nu are treabă cu Băsescu, nici cu Iisus, nici cu extratereştrii. Nu īnseamnă că īi susţinem pe aceştia din urmă. Īnseamnă doar că vrem ca legea să fie lege pentru toţi. E foarte simplu. Probabil, mult prea simplu de īnţeles pentru amatorii de teorii ale conspiraţiei.


Andra, te-ai molipsit de la The Dude? Dialogul NORMAL īnseamnă să nu jigneşti şi să accepţi că există şi păreri diferite de a ta.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Jul 2012, 07:37 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(andra_v @ 8 Jul 2012, 07:28 AM) *
Traieste in Romania cu salariul de la Universitatea Bucuresti!

... si n-a manacat salam cu soia, nu? De ce nu incerci o multinationala?

Andra_V, pe mine ma poti ataca cat de liber si aspru vrei, dar pe o persoana eleganta in exprimari...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 8 Jul 2012, 11:19 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



.
QUOTE
.. De ce nu incerci o multinationala?


da' ce zici de-un ..europarlament asa, mizilic pt oierii destepti sau agramati (da-ti trebuie tatic,ce-i drept),mai fara munca,ca munca-i pt prosti ! wink.gif

Acest topic a fost editat de fiatlux: 8 Jul 2012, 11:21 AM


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jul 2012, 01:20 PM
Mesaj #62


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Cam asta e esenţa


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 8 Jul 2012, 01:45 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(Vera @ 8 Jul 2012, 02:20 PM) *


Tu chiar nu stii ca asta-i mana lui Basescu? Controleaza toata lumea prin serviciile alea secrete.
Si apoi, ce naiba vrea neamtu' ala? Sa vorbeasca despre statul lui si sa ne lase in pace!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jul 2012, 02:41 PM
Mesaj #64


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Vezi că unii s-ar putea să te ia īn serios. rofl.gif rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hollie_Smokes
mesaj 8 Jul 2012, 02:51 PM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



"Incalcari serioase ale legii sau spiritului comunitatii de valori europene ridica semne de intrebare in chestiunea capacitatii Romaniei de a face ultimii pasi ai procesului de integrare europeana"

Chestia asta se face de ani buni... de ani buni se incalca grosolan constitutia si legile tarii, sub conducerea PDL.


--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jul 2012, 03:10 PM
Mesaj #66


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, dar ce nu par unii să īnţeleagă e că soluţia nu constă īn a īnlocui o īncălcare a legii cu alta. Chiar e aşa greu de priceput?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Jul 2012, 04:07 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
soluţia nu constă īn a īnlocui o īncălcare a legii cu alta


... și nici a īnlocui cu persoane incompetente sau nepregătite, numai pe criterii politice, spre a fi obedienți puterii, o serie īntreagă de funcționari, directori și factori de decizie. Ori asta este mult mai evident decāt orice altă acțiune a ambelor tabere cānd au luat puterea și afectează īn mult mai mare măsură ceea ce se īntāmplă cu economia și cu țara decāt plagiatul lui Ponta sau debarcarea lui Băsescu.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hollie_Smokes
mesaj 8 Jul 2012, 07:00 PM
Mesaj #68


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 12 February 11
Forumist Nr.: 21.311



Vera, normal ca nu asta e solutia. Dar care e, in opinia ta, in momentul de fata, solutia? Dintre fostii si actualii? Care ti se par mai ok?


--------------------
http://holliesmokes.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 8 Jul 2012, 07:56 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Sugestii pentru cei loiali lui Traian Basescu:


@Andra:

Eu am fost un sustinator al lui Traian Basescu, dar astazi sunt foarte dezamagit de el, mai ales pentru inabilitatea de a reforma PDL-ul. Mi-a fost scarba cand i-am vazut pe Macovei, Preda si MRU alaturi de Blaga si ceilalti la mitingurile de sustinere. Pana nu demult vroiau sa il excluda pe Preda din partid fiindca a avut tupeul sa le spuna ca Prigoana la capitala e un scuipat in fata alegatorilor care si-au pus sperante in ei in 2004. Macovei era izolata si ignorata. La MRU au strambat din nas ca nu vroia sa le dea fonduri. Acum sunt buni cei trei. L-au votat pe Preda vice, dupa rezultatul "bun" (parerea lui Prigoana) din capitala. In fine, sa zicem ca e o reparatie...

Dar, astea fiind spuse, de la intrarea in UE incoace nu s-a mai intamplat sa avem reactii asa de dure atat din partea europenilor cat si a americanilor (pe langa ministrul german a reactionat si Departamentul de Stat). Nemtii vorbesc pe sleau despre suspendarea noastra din Consiliu, ceea ce mi se pare absolut incredibil. Cum am ajuns aici? Chiar sa fie ura de Basescu mai presus de orice?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jul 2012, 10:08 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce este curios in aceasta noua suspendare a lui Traian Basescu este ca politicienilor romani nu le pasa de tara, de romani, de nimic, tot ce conteaza este suspendarea unui om care se intampla sa ocupe o functie in stat, Traian Basescu. Merita presedintele Traian Basescu ca imaginea Romaniei a romanilor in Europa si in lume sa devina o stire de senzatie? Cat rau trebuie sa le fi facut Traian Basescu acestor politicieni, acestor clanuri, sfere de interese etc. pentru ca acestea sa fie pregatite sa sacrifice totul doar pentru al suspenda pe acest om care se intampla sa fie presedintele Romaniei. Daca admitem azi ca toate dosarele politicienilor sunt facute la comanda paolitica si ca justitia este comandata politic ar trebui sa ne asteptam ca odata ce USL preia puterea si justitia aceste dosare sa devina o practica curenta. JALNIC, INCREDIBIL, INGROZITOR, sa ne asteptam ca institutii importante ale statului in loc sa fie independente conform principiilor democratice sa schimbe doar conducatorii carora le sunt aservite. Daca situatia asta este reala este o rusine pentru Romania, pentru tot ce s-a construit in aceasta tara in 23 de ani de democratie, fie ea si originala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman