HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  « < 20 21 22 23 >  
Reply to this topicStart new topic
> Victor Ponta, Cine este si ce vrea?
abis
mesaj 15 Jun 2015, 06:27 PM
Mesaj #736


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



A plecat Ponta sa se trateze in Turcia... Nici el nu are incredere in sistemul medical romanesc.


Oare se mai intoarce? Sau cere azil politic acolo, ca aici il persecuta procurorii? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2015, 10:36 AM
Mesaj #737


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tratamentul ca tratament dar ce-a cautat "iubitorul de sport" la Baku? Daca pe cetateanul V.V. Ponta il inteleg, prezenta premierului Romaniei la deschiderea acestor jocuri, care este in contradictie cu politica UE, reprezinta in opinia mea, o revenire sau o continuare a politicii ceausiste, care afisa independenta Romaniei in public, in timp ce in particular comunistilor le tremurau izmenele pe ei, ori de cate ori erau chemati la Moscova. Oare V.V. Ponta a raspuns la o astfel de "invitatie" venita de la V.Putin? sau s-a dus doar asa sa vada cum se uita Putin la ochii sai oblici!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 16 Jun 2015, 12:08 PM
Mesaj #738


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Și Rusia și Turcia au avut un „vis european”. S-a destrămat. Acuma „visul european” se destramă ca un fum pe axa Grecia -... -Ungaria - România - Cehia - Polonia -Ucraina.
Noul președinte al Poloniei a câștigat cu promisiunea că Polonia nu va adera niciodată la moneda euro.

Și din partea cealaltă, din insulele britanice...

Acest topic a fost editat de Diogene: 16 Jun 2015, 12:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2015, 12:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 16 Jun 2015, 03:50 PM
Mesaj #739


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2015, 11:36 AM) *
Tratamentul ca tratament dar ce-a cautat "iubitorul de sport" la Baku?

Cum ce... Cine se aseamana, se aduna. Ponta, Putin, Lukasenko, Erdogan...


Si mai mult decat atat:

http://www.realitatea.net/cum-a-fost-umili...ta_1721623.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jun 2015, 04:36 PM
Mesaj #740


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



La obiect:




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2015, 05:03 PM
Mesaj #741


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 16 Jun 2015, 01:08 PM) *
...Rusia și Turcia au avut un „vis european”. S-a destrămat...

Nu stiu daca Rusia a avut un vis european, dar daca l-a avut, eu cred ca a vrut sa transforme visul intr-o realitate ruseasca, ceea ce contravine principiilor europene. Despre Turcia pot sa spun ca eu nu cred ca va ajunge vreodata membra UE, cata vreme in Turcia nu sunt respectate drepturile omului, iar religia joaca un rol important in viata sociala, laica, are justitie proprie la care inca apeleaza o parte a populatiei etc.
QUOTE
...„visul european” se destramă ca un fum pe axa Grecia -... -Ungaria - România - Cehia - Polonia -Ucraina.

Eu nu cred ca se destrama, SE TRANSFORMA, ceea ce este foarte bine. UE inca nu este pregatita pentru o moneda unica, dar asta nu inseamna ca nu putem coabita fiecare cu moneda sa. Exista niste costuri, dar traim in secolul XXI, orice om poate sa-si exprime forta financiara in bunurile sale, ce conteaza este "rata de schimb".
QUOTE
Noul președinte al Poloniei a câștigat cu promisiunea că Polonia nu va adera niciodată la moneda euro.

Niciodata sa spui niciodata. Nu-i un capat de tara daca polonezii vor continua sa-si foloseasca zlotii, conteaza cum vor intelege sa ajunga la nivelul statelor occidentale nordice. Grecia este o cauza pierduta tocmai pentru ca a renutat la drahma, daca mentineau drahma n-ar mai fi avut sentimentul ca au devenit bogati peste noapte, ca-si pot permite orice cu ajutorul UE.
QUOTE
...din partea cealaltă, din insulele britanice...

Britanicii pot sa traiasca si singuri, au acest privilegiu specific insularilor, dar nu cred. Sunt convins ca UK poate deveni un factor atat de necesar schimbarii politicilor UE, dar depinde si de politicienii de la Bruxelles. Daca acesti politicieni nu vor intelege necesitatea schimbarii, britanicii vor risca sa ramana singuri, dar in acelasi timp vor incepe sa "sape" la temelia UE si se pricep foarte bine la asta.

QUOTE(abis @ 16 Jun 2015, 05:36 PM) *
La obiect:...

Corect thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Jun 2015, 05:15 AM
Mesaj #742


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 16 Jun 2015, 06:03 PM) *
Eu nu cred ca se destrama, SE TRANSFORMA, ceea ce este foarte bine. UE inca nu este pregatita pentru o moneda unica, dar asta nu inseamna ca nu putem coabita fiecare cu moneda sa. Exista niste costuri, dar traim in secolul XXI, orice om poate sa-si exprime forta financiara in bunurile sale, ce conteaza este "rata de schimb".

Nu vad avantaje majore in cazul in care toate tarile vor renunta la monezile lor nationale in favoarea unei monede unice, mai ales daca acea moneda unica nu va poate tine piept dolarului american.

Pe de alta parte, monezile nationale, slabe sau puternice, reprezinta o parte din istoria, identitatea si mandria unui popor. Din acest punct de vedere le dau dreptate celor care nu doresc sa renunte la ele in favoarea unei monede impuse de politicieni si bancheri.

Acest topic a fost editat de exergy33: 17 Jun 2015, 08:31 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 17 Jun 2015, 07:54 AM
Mesaj #743


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Dacă vrea o piață europeană unificată, după modelul piețelor naționale clasice (care sunt unicul liant național în țări ca SUA sau Franța), Europa trebuie să admită subvenționarea regiunilor sărace (sau depopularea lor prin migrație).

Dacă nu vor unificarea și vor o Europă a națiunilor, europenii vor trebui să admită o poziție foarte precară în clasamentul economic mondial. Nu vor evita conflictele tipice Europei vechi. De fapt acuma trăim tot o Europă a națiunilor, în care anumite națiuni profită pe seama altora sub masca U.E. Țări ca Grecia sau Ungaria, Polonia sau România tind să se revolte.

Acest topic a fost editat de Diogene: 17 Jun 2015, 07:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Jun 2015, 08:33 AM
Mesaj #744


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Diogene @ 17 Jun 2015, 08:54 AM) *
De fapt acuma trăim tot o Europă a națiunilor, în care anumite națiuni profită pe seama altora sub masca U.E. Țări ca Grecia sau Ungaria, Polonia sau România tind să se revolte.

Traiesti cu impresia ca UE reprezinta o forma mascata de exploatare ? ... poate un fel de "colonialism" in sanul Europei ? unsure.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 17 Jun 2015, 09:11 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 17 Jun 2015, 09:42 AM
Mesaj #745


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(exergy33 @ 17 Jun 2015, 08:33 AM) *
Traiesti cu impresia ca UE reprezinta o forma mascata de exploatare ? ... poate un fel de "colonialism" in sanul Europei ? unsure.gif

E demonstrat lucrul acesta.

Vezi de exemplu comentariul 3 la http://voxpublica.realitatea.net/politica-...l#comments-list

Ilie Șerbănescu are multe articole pe această temă, aparent în numele unui anumit naționalism. În realitate e vorba de Uniunea Europeană Alternativă, adică reală (susținută în Spania, Germania (?), Italia, Grecia). Cele mai antieuropene țări sunt Anglia, Franța și Olanda. Eu zic că deja sunt înrobite de imigranți și interesele lor (ca și de afacerile cu fostele colonii). Antiromânismul de acolo este de fapt antieuropenism, românii, țiganii din România sunt luați ca exemplu al relelor Europei.

Pupincurismul românilor, deși afișează europenismul, este profund dăunător Europei și lor înșiși, desigur. Iohannis a zis că nu trebuie să fim doar yesmen în Europa. Deocamdată doar interesele suspecte ale lui Ponta ne scot din rușinoasa postură.

Acest topic a fost editat de Diogene: 17 Jun 2015, 09:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jun 2015, 10:08 AM
Mesaj #746


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Revenind la titularul topicului, prea-cinstitul nostru premier: spune ca i-au recomandat medicii sa numearga la DNA timp de trei saptamani. Ptiu, am gresit: sa nu mearga la guvern.

Dar, evident, daca este imobilizat la pat, nu are cum sa ajunga nici la DNA, nu? Iar in Turcia procurorii nu pot merge la spital sa-l intrebe de sanatate, cum ar fi putut sa faca daca era internat in Romania.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Jun 2015, 10:13 AM
Mesaj #747


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 17 Jun 2015, 06:15 AM) *
Nu vad avantaje majore in cazul in care toate tarile vor renunta la monezile lor nationale in favoarea unei monede unice, mai ales daca acea moneda unica nu va poate tine piept dolarului american....

Nici nu cred ca vor renunta atat de repede, cazul Greciei este un exemplu a ceea ce se poate intampla daca o tara nu este pregatita sa "renunte" la moneda nationala. UE exista azi cu tari care isi mentin moneda nationala alaturi de euro, nu vad de ce s-ar destrama UE daca tarile ar renunta la euro!? Tarile membre UE nu sunt pregatite pentru o moneda unica, este prea multa diversitate si suveranitate in UE pentru a forta aceasta trecere la euro. Moneda europeana poate fi folosita in schimburile comerciale intre tarile membre, iar peste ani, cine stie, poate ca ne integram si la acest capitol, devenind cetateni europeni al unui singur stat ca USA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jun 2015, 10:48 AM
Mesaj #748


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Premierul are, din salariul de bugetar, ceas de mana de 50.000 de euro. Dar a uitat sa il treaca in declaratia de avere....

http://www.ziuanews.ro/stiri/pmp-vrea-ca-a...de-ponta-238314


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Jun 2015, 04:40 PM
Mesaj #749


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O sa zica ca este un stift ordinar care nu trebuia trecut in declaratia de avere.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2015, 09:00 AM
Mesaj #750


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Revenind la lucruri serioase. De ce a fugit Ponta în Turcia? Aud si citesc mai multe teorii. Că meniscul ar fi pretext ca să se retragă din funcția de premier. Sau că ar încerca să scape de justiție. Ambele sînt excluse. Ca să nu zic tîmpite.

La ce i-ar folosi lui Ponta o demisie pe caz de menisc? Și ce motiv de demisie e un menisc? De ce nu mai poate fi prim ministru un cetățean care are probleme cu genunchiul? Nu e atlet, nu e fotbalist. De ce ar avea nevoie de acest pretext ca să-și dea demisia? E absurd. Și de ce și-ar da demisia? Ce ar avea de cîștigat? Ar pierde guvernul, PSD-ul și orice posibilitate de a lupta împotriva justiției. După ce nu va mai avea puterea, cei implicați în dosare și afaceri alături de Ponta vor avea curaj să vorbească și să-l înfunde.

Să scape de justiție? Ce-i făcea justiția în astea cîteva zeci de zile cît e la turci? La ce perversiuni îl putea supune Uncheșelu în astea cîteva săptămîni? A fugit Ponta din țară de teama justiției? Într-o țară NATO cu care avem tratat de extrădare? Erau decisive pentru dosar aceste două-trei săptămîni? Se blochează investigațiile cît e Ponta în Turcia? Poate fi audiat cînd se întoarce iar în timpul ăsta procurorul poate investiga fără probleme.

Rămîn două variante:

1. Ponta trage de timp. Nu știe ce să facă. Nu are idei. Așteaptă să treacă nebunia și să se întoarcă în țară ca și cum nimic nu s-ar fi întîmplat. Evită aparițiile publice și în compania lui Oprea sau Iohannis. Evită deschiderea zilnică a subiectului demisiei. Ce se va întîmpla mai încolo? Nu știe exact dar știe că în 2012 a reușit să scape de scandalul plagiatului și de o demisie. A tras de timp și și-a acoperit propriul scandal cu un scandal și mai mare. Doar două săptămîni s-a pus problema demisiei după care tema principală a devenit suspendarea lui Băsescu și lovitura de stat. Acum speră să vină vara, să uite lumea, să plece liberalii în vacanță, să apară poate un alt scandal și să rămînă premier. De plagiat și efectele înfrîngerii de la prezidențiale a scăpat trăgînd de timp.

2. Speră într-un atac decisiv împotriva justiției, o nouă marțe neagră, de data aceasta reușită și nu vrea să fie asociat cu ea. Să nu aibă cancelariile occidentale ce să-i reproșeze. ”Da, domnule, eram pe patul de spital, au scăpat din țarc și au început să muște din justiție. Dacă eram acolo, îi țineam în frîu însă nu-i pot controla de aici, din spital. Doar eu puteam să-i opresc. Dar iată, ghinion, mi-am belit meniscul și n-am putut

Este posibilă o asemenea variantă? Gabriel Oprea a declarat deja că UNPR se opune modificărilor Codului Penal și că se retrage de la guvernare dacă PSD merge înainte cu ofensiva împotriva justiției. Și dacă modificările codului penal se fac cît e Oprea de gardă iar Ponta stă bolnav mort în Turcia și nici usturoi nu mănîncă și nici gura nu-i miroase? Este Gabriel Oprea complice sau victimă? Controlează Gabriel Oprea parlamentarii UNPR? Pot strînge pesediștii majoritatea pentru a modifica codurile chiar și fără ajutorul lui Oprea? UDMR e clar că va vota pentru decapitarea justiției, la fel ca și oamenii lui Tăriceanu. Există calcule care dau speranțe pesediștilor că decapitarea justiției e posibilă? Pregătește Ponta, ca replică la atacul împotriva sa, la fel ca și în 2012, o nouă lovitură de stat? E Oprea, cu sau fără știrea lui, acoperirea ideală pentru o lovitură de grație împotriva justiției?

Cred ca inainte de a continua cu bancurile pe seama lui Ponta trebuie sa avem in vedere exact aceasta a doua varianta - pericolul este maxim.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2015, 11:49 AM
Mesaj #751


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ponta vrea timp și o acțiune cu care să nu fie asociat. Scenariu de puci.


Se va întîmpla în luna ce urmează, cît e Ponta în Turcia


http://www.stiripesurse.ro/ponta-vrea-timp...uci_959095.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jun 2015, 03:47 PM
Mesaj #752


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred, PSD este inca la putere, chiar daca este ajutat de generalii din UNPR. Nu cred ca exista cineva in Romania care sa gandeasca un puci acum sau intr-o luna. Pentru ce un puci? ca sa schimbi DNA-ul? codurile? "dascalimea" e neputincioasa si tremura la fel de tare ca si coruptii din PSD. Da, V.V. Ponta poate continua sa "calce pe cadavre", pentru a avea mai multa putere. Mai degraba tind sa cred c-a operatia are legatura cu banii "boierilor" aflati in bancile grecesti, multe "afaceri" din Romania s-au derulat prin aceste banci avand ca parteneri palikari, care au dat-o in bara cu UE si FMI. N-o sa fie nimic altceva decat o brambureala la tembeliziuni ca sa-i tina pe romani ocupati in fata bericii si emisiunilor favorite, adica LINISTE, de asta are nevoie PSD & V.V. Ponta. ROMANI DORMITI LINISTIT, PARLAMENTUL LUCREAZA PENTRU FIECARE ROMAN PLATITOR DE TAXE, SLARIAT SAU PENSIONAR, VIITORUL ESTE UNUL FERICIT, PENTRU CA N-O SA AJUNGEM SA-L VEDEM ASA CA NU NE RAMANE DECAT SA VISAM.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 18 Jun 2015, 04:01 PM
Mesaj #753


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Așa este. Ponta s-a dus pentru discuții „în liniște”. Dar nu cred că e vorba numai de criza din Grecia și consecințele ei asupra României.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2015, 04:10 PM
Mesaj #754


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 Jun 2015, 04:47 PM) *
Pentru ce un puci? ca sa schimbi DNA-ul? codurile?

Exact.

In dosarul lui Sova, Ponta este ca si prins. Parlamentul l-a salvat deocamdata dar numai partial: are vreo 19 capete de acuzare si nu este protejat in cazul tuturor de imunitate, ancheta continua in celelalte. Daca nu ia masuri radicale si rapide, ajunge in fata judecatorilor. Si nu poate sa isi permita asa ceva.

- Ponta știa încă din vara lui 2011, de cînd ANAF i-a luat contractul cu Șova la control, că are o problemă; tocmai de aceea, în august 2011, actualul premier a falsificat niște documente care să-l acopere legal pentru mita primită de la Șova;

- După un an și jumătate de mandat de premier, în ianuarie 2014, Ponta află de la Inspecția Judiciară că dosarul în care era cercetat era în lucru și ca în acest dosar se muncea, se făceau acte de cercetare, deci pericolul penal care-l pîndea nu se diminuase;

– cu toate astea (sau poate tocmai din cauza asta), Ponta decide la finalul lui iulie 2014 să-și anunțe candidatura la prezidențiale; două săptămîni mai tîrziu, se coace (și se anunță public) urmărirea penală a lui Șova, ceea ce-i amintește lui Ponta că problema penală îl urmărește și pe el;

– după ce pierde prezidențialele, Ponta se încăpățînează să rămînă premier; totuși, în primăvara acestui an, DNA cere arestarea lui Șova; cererea DNA nu numai că e anulată în Senat după un vot neconstituțional cu repetiție, dar Ponta tot nu pleacă de la Guvern;

– mai mult, tot în primăvara acestui an, după ce DNA cere arestarea lui Șova, PSD declanșează un atac parlamentar la Codul Penal prin intermediul a tot felul de inițiative legislative menite să îngreuneze condițiile de arest, să elimine cătușele, să anihileze unele infracțiuni (conflictul de interese, de exemplu, de care e acum acuzat Ponta);

– în cele din urmă, la începutul lunii iunie, DNA îl pune și pe Ponta sub urmărire penală; e o premieră: cel dintîi prim-ministru pus sub urmărire penală în timpul mandatului, inclusiv pentru fapte din timpul mandatului (conflictul de interese).

Da, Ponta știa că îi vine rîndul în dosarul lui Șova. Și mai știa că are pe țeavă o singura salvare: mandatul la Cotroceni, cu imunitatea aferentă. Pe care mandat, însă, l-a pierdut.

Si dupa cum vezi, lucrurile au inceput sa se miste in directia loviturii. Parchetul prietenului sau Nitu ancheteaza judecatorii CCR - si nu pe toti, nici macar pe cel care a comis falsul, ci pe ceilalti. Culmea tupeului...

http://prisacariu.ro/2015/06/17/ponta-preg...onstitutionale/

In paralel cu intimidarea prin anchete penale a CCR, in parlament se fac jocurile ca infractiunile de care este acuzat premierul sa fie eliminate iar cat de curand se va declansa si atacul la DNA si ICCJ (daca nu cumva si la alte institutii). Nu imi este inca prea clar ce joc joaca Oprea: pe de-o parte sustine guvenrul, pe de alta o sustine si pe Kovesi. Probabil ca isi calculeaza ca, daca s-ar pozitiona 100% de partea PSD, isi rupe toate puntile de comunicare cu PNL si nu mai poate juca rolul de balama dupa alegerile din 2016.

Oicum, tine minte ce iti spun: in luna care urmeaza vom vedea un adevarat razboi. Nu stiu inca cine va invinge


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Jun 2015, 11:59 AM
Mesaj #755


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2015, 08:30 AM
Mesaj #756


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Jun 2015, 05:10 PM) *
Exact...Oicum, tine minte ce iti spun: in luna care urmeaza vom vedea un adevarat razboi. Nu stiu inca cine va invinge

Posibil, mai ales daca se intampla ca Grecia sa "divorteze" de UE, toata lumea va fi focusata pe acest eveniment, viitoarele schimbari ale C.P. (puciul romanesc) vor fi ignorate de observatori. Dar nu cred ca se va intampla nimic, V.V.P continua cu propunerile populiste (TVA 19%), sa-si fi ales ca reper politic si economic Turcia? Ar fi interesant sa gasim in istorie unde se "operau" boierii valahi si domnii din evul mediu, la Stambul sau la Viena?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2015, 12:44 PM
Mesaj #757


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18535...r-pana-acum.htm

... and counting....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 Jun 2015, 08:28 PM
Mesaj #758


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu cred că se mai întoarce din Turcia. Există o listă nelimitată de boli mai mult sau mai puțin închipuite pentru care necesită tratament, poate în altă țară.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2015, 07:08 AM
Mesaj #759


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parca se dadea cu rude italiene, de ce nu s-a dus in Italia pentru operatie? sau poate ca rudele sale erau din Galata! Eu zic ca se intoarce, nu are incotro.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 09:06 AM
Mesaj #760


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cu Italia avem tratat de extradare smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2015, 09:30 AM
Mesaj #761


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da dar acolo nu era tratat ca un nabab ce se crede, acest prim-pinochio, pacaliciul salvator al "cooperatiei" aflata in puscarie, unde si-au gasit toti vocatia de autori de carte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Jun 2015, 04:12 PM
Mesaj #762


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 10:06 AM) *
Cu Italia avem tratat de extradare smile.gif

Si cu Turcia nu ? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 04:49 PM
Mesaj #763


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu stiu, am glumit rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2015, 09:27 AM
Mesaj #764


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



S-a intors.

Tot pe sest, asa cum a si plecat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jul 2015, 10:36 AM
Mesaj #765


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parca si-a lasat barba! o fi trecut la islamism?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 8 Jul 2015, 07:46 PM
Mesaj #766


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Mă scuzați că intervin, dar luminile sunt stinse prin odăi, aici văd că se comunică, chiar de nu este domeniul meu preferat, deși știu unele lucruri de-a dreptul minunate și despre acest domeniu minunat.

Cine este Victoraș și ce vrea? Un hoț la costum, educat™. Ce vrea? Să fure, să fraudeze și să trântească de toți pereții economia națională a

PATRIEI NOASTRE ROMÂNIA™.

Ca toată lumea din politică de altfel™.

UITE AICI TOATĂ LUMEA POLITICĂ A MANDREI NOASTRE PATRII, CU SIGLE ȘI ACRONIME.


NU? Genial de Simplu.

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 8 Jul 2015, 07:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2015, 08:29 PM
Mesaj #767


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(rogvaiv @ 8 Jul 2015, 08:46 PM) *
deși știu unele lucruri de-a dreptul minunate și despre acest domeniu minuna

Pai, spune-ne si noua. Suntem curiosi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jul 2015, 08:52 AM
Mesaj #768


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa ne spuna de ce si-a lasat V.V. Ponta barba! Prin targ se zvoneste ca si-ar fi facut implant de barba, multe babe considerau ca rautatea si aroganta i se trage de la faptul ca era span.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2015, 11:02 AM
Mesaj #769


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Barba e cancan. Chestii mai interesante decat o barba: procurorii au pus în mişcare acţiunea penală împotriva lui Tonta, acum este inculpat, nu doar suspect. In plus,se pare ca s-a pus sechestru pe o parte din averea premierului. Până acum Ponta, care facea mare caz ca uite este acuzat fara a primi dreptul de a-si spune propria versiune in fata procurorilor, ce crezi ca a spus la DNA?

Nimic.

A uzat de dreptul (legal) de a nu face declaraţii în faţa procurorilor.
..

later edit: a aparut comunicatul oficial

http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=6531

O urare pentru Ponta:

ani.gif

.... cu executare, daca se poate....

cool.gif

Acest topic a fost editat de abis: 13 Jul 2015, 11:26 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2015, 02:54 PM
Mesaj #770


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Urmeaza epilogul acestei telenovele, turcesti, ori V.V. Ponta ori DNA-ul. Sa vedem care pe care.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  « < 20 21 22 23 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 02:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman