HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Victor Ponta, Cine este si ce vrea?
abis
mesaj 28 Jun 2012, 02:15 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asa intreba un tip pe Blogary: Bai, daca se anuleaza summit-ul Consiliului din cauza imbecilului de Ponta? rofl.gif

E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Ramane de vazut daca acasa il asteapta procurorii sau nu. Habar nu am ce calcule isi face Basescu, eu as fi asmutit deja Parchetul pe el. Sper doar sa calculeze mai bine decat mine. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 02:17 PM
Mesaj #72


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 01:15 PM) *
Asa intreba un tip pe Blogary: Bai, daca se anuleaza summit-ul Consiliului din cauza imbecilului de Ponta? rofl.gif

E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Ramane de vazut daca acasa il asteapta procurorii sau nu. Habar nu am ce calcule isi face Basescu, eu as fi asmutit deja Parchetul pe el. Sper doar sa calculeze mai bine decat mine. rofl.gif




hahaha sigur calculeaza mai bine ca mine si ca tine. nu e singur, are si el consilierii lui si sigur azinuapte n-a dormit. are urmatoarele 5 mutari deja planificate, ca la sah


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jun 2012, 02:25 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:15 PM) *
E prea important summitul asta; chiar daca imbecilul e acolo fara mandat, nu o sa se impiedice de "amanuntul" asta la Bruxelles.

Parca il vad pe Ponta " Nici o problema, pot sa imit semnatura lui Traian la perfectie".


Plastografie la nivel european. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jun 2012, 02:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 02:27 PM
Mesaj #74


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 01:09 PM) *
Din pacate a lansat o acuzatie care in mediile diplomatice se poate transforma usor intr-un efect invers.In acelasi timp a folosit o sintagma oculta si a incercat sa induca tuturor ca numai EL putea sa cunoasca uzantele si cutumele din spatele usilor inchise....Ce gluma proasta! rofl.gif rofl.gif


sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 02:27 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina)
sigur calculeaza mai bine ca mine si ca tine


Uneori da, alteori nu. Anul trecut cu Arafat a gresit-o rau de tot, nu a calculat nimic, a intrat cu oistea in gard... De data asta sper sa nu mearga doar la intuitie, ci chiar sa aiba o baza solida.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jun 2012, 02:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 02:29 PM
Mesaj #76


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



mie asa imi pare, ca are mutarile facude deja.
de ce cred asta? pentru ca basea poate fi el cum ar fi (defecte cu duiumul), dar cu siguranta ii place democratia vestica


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jun 2012, 02:30 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 02:09 PM) *
Nu va depune plangere...personala...dar vor urma zile de foc.Si-a dat seama prea tarziu ca nu este publicata decizia CCR in Monitorul Oficial. rolleyes.gif

Din pacate a lansat o acuzatie care in mediile diplomatice se poate transforma usor intr-un efect invers.In acelasi timp a folosit o sintagma oculta si a incercat sa induca tuturor ca numai EL putea sa cunoasca uzantele si cutumele din spatele usilor inchise....Ce gluma proasta! rofl.gif rofl.gif

Mai departe nu pot sa mai comentez...mi-e jena... cheia se afla in Noua Ordine Mondiala... ohyeah.gif

Eu am o intrebare simpla pentru tine:Guvernul asta e compus din/aprobat de macsoni romani?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 02:35 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:14 PM) *
Nu cred ca se semneaza nici un tratat, dar daca se semneaza.... n-are cum sa fie valabil, asta zice logica mea.


Consiliul Europei reuneste persoanele cu drept de decizie economica din tarile membre UE...

Nu se semneaza nimic...doar se traseaza liniile si echerele din constructia urmatoare. Aceasta se numeste Statele Unite ale Europei...ceea ce implica alegeri libere pentru un conducator al tuturor statelor, o singura politica, un control imediat al finantelor, un control aspru asupra fiecarei tari in parte in Buget...etc.

Apoi mai important o reducere semnificativa a suveranitatii fiecarui membru...care implica nici mai mult nici mai putin un control la centru. ohyeah.gif
Centru va fi Noua Banca Europeana...care va impune Noua Ordine Mondiala... (vezi topicul dedicat) rolleyes.gif thumb_yello.gif

Presedintele Basescu desi anunta si incearca sa foloseasca mesaje care il depasesc...este singurul mohican care mai crede in clivajul prezent in societatea anilor 90 atunci cand dezbaterea publica era ocupata de comunisti vs occidentali....El continua in aceea utopie a visului american desi SUA isi anunta public cedarea puterii economice catre alti poli de putere. Sunt pro american convins, occidental acerb dar nu pot sa sustin utopiile...un exemplu este acela ca Romania nu are vreun rol in consultarile ce privesc scutul de la Deveselu, noi suntem doar spatiul in care se implementeaza decizii luate de catre SUA si Rusia. Hai sa coboram din cires si sa analizam lucid, nu avem nici o forta iar manipularea pe care altii o fac este aberanta.

rolleyes.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 02:46 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cretinul de Ioan Olteanu: Sa speran ca Ponta va face o figura frumoasa acolo


PDL-ul ar trebui sa se desfiinteze in regim urgenta. Ori sa ceara sa fie primit in USL.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 02:48 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 01:27 PM) *
sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta


Mandatul este de facto, reprezenta directia pe care ar fi trebuit sa o urmeze si trust me Basescu nu l-ar fi dat nimanui in afara de persoana sa...
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia. jamie.gif

Ma indoiesc ca Ponta nu stie cu atat mai putin MAE...care este opinia polilor de putere din Romania. Nimeni nu a plecat fara sa stie ce face...cu atat mai putin Antonescu care participa la consultari ale grupurilor liberalilor europeni si nu numai.

Proiectul continua...

Furtuna mării nu face atâta zgomot cu mugetul ei, cât face dorinţa..


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 02:51 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:48 PM) *
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia.

Lista aia ca sa fie legala trebuie sa aiba trei semnaturi: a ministrului de externe, a premierului si a presedintelui. Una dintre semnaturi lipseste.

__________


Victor Ponta, interviu in El Pais: Voi demisiona daca decizia Comisiei de Etica va fi ca am plagiat

Comisia de Etica e aia ai carei membri au fost schimbati de PSD cu cateva ore inainte de a se pronunta in cazul Mang.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jun 2012, 02:53 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:51 PM) *
__________
Victor Ponta, interviu in El Pais: Voi demisiona daca decizia Comisiei de Etica va fi ca am plagiat

Comisia de Etica e aia ai carei membri au fost schimbati de PSD cu cateva ore inainte de a se pronunta in cazul Mang.

Un strain care citeste El Pais intelege asta:

"Daca s-a ajuns la comisia de etica, va demisiona. "



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 02:59 PM
Mesaj #83


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 01:48 PM) *
Mandatul este de facto, reprezenta directia pe care ar fi trebuit sa o urmeze si trust me Basescu nu l-ar fi dat nimanui in afara de persoana sa...
Ceea ce se discuta insa la Consiliu se afla la MAE...cutume si uzante.De aceea MAE trimite lista celor prezenti si nu Presedentia. jamie.gif

Ma indoiesc ca Ponta nu stie cu atat mai putin MAE...care este opinia polilor de putere din Romania. Nimeni nu a plecat fara sa stie ce face...cu atat mai putin Antonescu care participa la consultari ale grupurilor liberalilor europeni si nu numai.

Proiectul continua...

Furtuna mării nu face atâta zgomot cu mugetul ei, cât face dorinţa..



S-ati explic mai clar: in afara cazului in care Ponta de o luna studiaza "cutumele si uzantele", nu are cum sa studieze si sa inteleaga, sa-si asume toate dedesupturile acestei... probleme (discutiile consiliului), mai ales in contextul actual, Ponta nefiind ascuns in biblioteca MAE toata ziua, ci dimpotriva, fiind foarte public, ca sa zic asa.

Iar daca de o luna sta si studiaza ploblema asta, atunci a premeditat incalcarea constitutiei. Nu-mi spune ca era la curent cu toatele, nu avea cum nefiind una din atribuiile lui si mai ales fiind in jobul de priministru de doar doo luni.


Ca Basea ar fi dat sau nu mandatul, asta nu mai poate sti nimeni, sansa de a afla a spulberat-o Ponta care a vrut sa faca totul de capul lui.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 03:10 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Lista aia ca sa fie legala trebuie sa aiba trei semnaturi: a ministrului de externe, a premierului si a presedintelui. Una dintre semnaturi lipseste.


Nu discut baza legala a unor semnaturi care nu isi au valoare...pentru ca CCR desi a dat decizia nu a fost inca publicata in Monitor deci este nula pana la data publicarii. Asa ca in privinta participarii in momentul de fata Mandatul este la Parlament ...care l-a investit pe Premier sa participe.

Atentie un pic! thumb_yello.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:14 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:10 PM) *
pentru ca CCR desi a dat decizia nu a fost inca publicata in Monitor deci este nula pana la data publicarii

De asta a mutat Ponta Monitorul in subordinea lui? Ca sa amane publicarea vreun an-doi, cat trebuie? smile.gif

Indiferent daca e publicat sau nu in Monitorul Oficial, constitutia este clara in privinta asta

QUOTE
in privinta participarii in momentul de fata Mandatul este la Parlament ...care l-a investit pe Premier sa participe.

Nu l-a investit, pentru ca declaratia parlamentului nu are valoare juridica. Iar parlamentul nu are in atributii asa ceva, cine reprezinta statul scrie in Constitutie, nu voteaza parlamentul... Mai documenteaza-te.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 03:23 PM
Mesaj #86


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



ce-a mai decis Pontul de azdimineata pana la pranz:

Legat de conflictul cu presedintele Traian Basescu, Ponta a spus: "am decis sa accept coabitarea si respectarea puterilor fiecaruia. Sint la inceputul carierei mele politice, in timp ce Traian Basescu se apropie de terminarea ei. Din pacate, presedintele nu accepta ideea ca Guvernul si Parlamentul nu se subordoneaza vointei lui, asa ca foloseste toate mecanismele - legale sau mai putin legale - pentru a bloca activitatea Executivului".

este absolut gretos!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:31 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Intr-o lună şi jumătate, de cînd au preluat puterea, USL şi în special premierul Victor Ponta au reuşit să facă ţăndări imaginea României.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 03:33 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:14 PM) *
De asta a mutat Ponta Monitorul in subordinea lui? Ca sa amane publicarea vreun an-doi, cat trebuie? smile.gif

Indiferent daca e publicat sau nu in Monitorul Oficial, constitutia este clara in privinta asta
Nu l-a investit, pentru ca declaratia parlamentului nu are valoare juridica. Iar parlamentul nu are in atributii asa ceva, cine reprezinta statul scrie in Constitutie, nu voteaza parlamentul... Mai documenteaza-te.


Nu scrie in Constitutie clar cine poate participa la Consiliu...oricat de mult ti-ai dori...stiu este o pierdere...nu poti accepta, dar asta este.Treci peste... rofl.gif
Este o Constitutie ambigua care la fel ca in alte tari poate fi interpretata...rofl.gif

Reprezentarea statului o are si vamesul din Giurgiu...sa nu mai zic de prim-ministru.

Parlamentul nu a legiferat nimic...doar a impus un Mandat pe care Ponta trebuie sa il respecte. Investirea a fost facuta cu un vot de incredere.

Documentarea a fost facuta...

Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...
Una dintre atributiile esentiale ale Parlamentului este Functia externa...in care avem participarea la structurile parlamentare internaţionale (gen Consiliul European)...Ups!! rofl.gif

So mote maybe!!


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:35 PM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Consecinta imbecilitatii si tupeului lui Ponta:

Joseph Daul, presedintele grupului popularilor europeni (PPE, cel mai numeros din Parlamentul European):

"Sunt profund ingrijorat de nerespectarea statului de drept in Romania. Am fost extrem de neplacut surprins sa aflu ca Victor Ponta a ignorat decizia Curtii Constitutionale cu privire la reprezentarea Romaniei la Consiliul European. In plus, nefiind multumit de aceasta decizie, a mers mai departe, trecand Monitorul Oficial, care ar fi trebuit sa publice decizia respectiva in scopul intrarii acesteia in vigoare, sub autoritatea Guvernului"

Despre plagiat:

"Aceasta chestiune trebuie sa fie clarificata cat mai curand posibil, deoarece nu este pusa in joc doar credibilitatea unui stat membru, ci credibilitatea Uniunii Europene ca intreg. Sper ca nu se va schimba o lege sau recurge la amenintarea oficialilor comisiei de ancheta, in scopul acoperirii presupusei fraude"

Ce se intampla mai departe:

"Aceste practici ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania este grav amenintata. Voi cere o dezbatere in Parlamentul European pe acest subiect"

Nu m-ar mira ca Romania sa devina o paria in randul UE, poate chiar mai rau decat Ungaria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 03:36 PM
Mesaj #90


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Joseph Daul, presedintele grupului PPE: Practicile lui Victor Ponta ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania e grav amenintata


"Aceste practici ma fac sa ma intreb daca nu cumva democratia din Romania este grav amenintata. Voi cere o dezbatere in Parlamentul European pe acest subiect", adauga Joseph Daul.


Goguta, esti pe fir? Nu e vorba de mine, de abis, de tt... e vorba de mult mai multa lume care vede. abia astept dezbaterea in PE!

Acest topic a fost editat de Felina: 28 Jun 2012, 03:39 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jun 2012, 03:37 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:33 PM) *
Reprezentarea statului o are si vamesul din Giurgiu...sa nu mai zic de prim-ministru.
Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...
Una dintre atributiile esentiale ale Parlamentului este Functia externa...in care avem participarea la structurile parlamentare internaţionale (gen Consiliul European)...Ups!! rofl.gif

So mote maybe!!

Hmm (lasand la o parte partea cu constitutia ca unii din noi mai face si munci de jos si nu e doctorati in dreptul plagiatului) totusi de unde atata prostie pe pontel?

Si mda e sustinut de macsoni romani, multi bujetari care este ei in sectorul 5 sau nu. Halal tara, halal macsoni, halal prim.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 28 Jun 2012, 03:40 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:40 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:33 PM) *
Nu scrie in Constitutie clar cine poate participa la Consiliu

Scrie cine reprezinta statul roman. Nu e nici vamesul de la Giurgiu, nici premierul - ci presedintele.

QUOTE
Competenta Parlamentului este generala, de a delibera asupra problemelor natiunii, esentiala fiind calitatea sa de unic organ legiuitor...

Parlamentul poate delibera, poate vota - iar legile si hotararile parlamentului sunt supuse controlului de constitutionalitate de catre CC. Nu poate parlamentul sa voteze orice are chef...

Mai citeste. O sa iti raspund in continuare dupa ce arati ca ti-ai facut temele.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Jun 2012, 03:47 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 03:27 PM) *
sa-ti explic de ce nu sunt de acord cu tine: premierul nu are cum sa cunoasca "uzantele si cutumele", esti de acord? daca ar fi cerut mandat de la presedinte si l-ar fi obtinut, ar fi stat la o discutie despre "uzantele si cutumele" respective, corect? dar nu s-a intamplat asa, premierul a plecat de capul lui fara sa preia stafeta


hahaha ! care cutume ?! sa se plimbe in cautarea unei priviri macar ,daca nu si-a unei maini intinse de la cineva ?! rofl.gif sper ca ponta sa schimbe cutumele !



--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:47 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



"Un blogger român care trăieşte în Japonia" a fost menţionat de Antena 3 că a cerut începerea urmăririi penale împotriva copylotului Ponta

Este vorba despre Marius Delaepicentru.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 03:48 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:40 PM) *
Scrie cine reprezinta statul roman. Nu e nici vamesul de la Giurgiu, nici premierul - ci presedintele.
Parlamentul poate delibera, poate vota - iar legile si hotararile parlamentului sunt supuse controlului de constitutionalitate de catre CC. Nu poate parlamentul sa voteze orice are chef...

Mai citeste. O sa iti raspund in continuare dupa ce arati ca ti-ai facut temele.


Nu trebuie sa-mi fac nimic...pentru ca degeaba incerci...daca Basescu avea vreo parghie in a formula o plangere penala dragii mei ar fi facut-o fara ezitare... rofl.gif

Insa asa cum spune o materie care se studiaza la Universitate...si anume Dreptul Parlamentar...daca vrei iti pot da si niste carti...Parlamentul ca organ legiuitor poate trimite Mandat de reprezentare unui prim ministru, ministru, deputat spre a participa la Consiliu....sau orice alt organ european...
Asta nu inseamna ca incalca dreptul de reprezentare al Presedintelui...acesta daca pleca la Consiliu ar fi fost primit alaturi de Ponta pe 2 scaune diferite...si in acel moment cel care reprezenta Romania era Basescu....

Pune mana pe un abonament rapid la biblioteca...atentie s-a deschis una mare la Unirii...portile ii sunt deschise! rofl.gif

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jun 2012, 03:51 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Jun 2012, 03:57 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.evz.ro/detalii/stiri/victor-pon...psd-989335.html

Cred ca asta e declaratia zilei si minciuna saptamanii, pesedacii nu s-au reunit sa il exclada pe nasti.

Senzatia mea este ca gigel e pur si simplu mitoman.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 03:57 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:48 PM) *
Parlamentul ca organ legiuitor poate trimite Mandat de reprezentare unui prim ministru, ministru, deputat spre a participa la Consiliu....sau orice alt organ european...

Scrie in constitutie cine reprezinta statul, parlamentul nu poate adopta o hotarare care sa contrazica textul constitutiei.

Si cu asta am incheiat discutia pe acest subiect. Ne concentram pe noutati. wink.gif

Tampeniile facute de uslamisti cu Ponta in frunte vad ca provoaca in randul publicului o stare de iritare si de teama asemanatoare celei din 2004, cand mentorul lui Ponta a pierdut printre degete puterea. Oameni care acum doua-trei luni spuneau ca nu vor sa mai mearga la vot acum zic ca cei din USL trebuie opriti... Se radicalizeaza opozitia anti-PSD... Sunt toate sansele ca USL sa scada sub 50% pana in toamna. Daca si pe dreapta ar fi unii care sa nu doarma in cizme cum o fac oamenii lui Blaga, ar fi perfect: am scapa de USL pana la sfarsitul anului.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jun 2012, 03:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 28 Jun 2012, 04:10 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114




QUOTE
Scrie in constitutie cine reprezinta statul, parlamentul nu poate adopta o hotarare care sa contrazica textul constitutiei.


Ce vorbesti moncher....Parlamentul este singurul organ legiuitor...si poate da orice hotarare, chiar sa iti si interzica dreptul pe acest site. Daca incalca Constitutia intervine contestarea...apoi decizia CCR (ca si in cazul de fata)...si publicarea in Monitorul Oficial.

Dar ce sa vezi publicarea nu a mai aparut.... Hop si asa!!:rofl: rofl.gif

Hai ca nu am cu cine...ciau!!

Ne mai auzim la suspendare!! rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 04:15 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 05:10 PM) *
Hai ca nu am cu cine...ciau!!

Ne mai auzim la suspendare!!

Adio si n-am cuvinte - sa te intorci cand te-o chema eu rofl.gif

Pana atunci mai pune mana si citeste.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 04:25 PM
Mesaj #100


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 02:47 PM) *
"Un blogger român care trăieşte în Japonia" a fost menţionat de Antena 3 că a cerut începerea urmăririi penale împotriva copylotului Ponta

Este vorba despre Marius Delaepicentru.




misto!

intelegi de ce Basea nu face asa ceva? ca nu e nevoie! el are treburi mai importante. wink.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 04:37 PM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 28 Jun 2012, 05:25 PM) *
intelegi de ce Basea nu face asa ceva? ca nu e nevoie! el are treburi mai importante. wink.gif

Spuneam mai sus ca:

Procurorii nu pot însă începe urmărirea penală asupra lui Ponta fără un aviz al Parlamentului, respectiv al Camerei, deoarece Ponta este deputat

Avizul asta n-o sa vina niciodata, atat timp cat ei sunt la putere.

PS: Uite cum matura Deutche Welle cu Ponta pe jos

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jun 2012, 04:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jun 2012, 04:42 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Jun 2012, 01:10 PM) *
Nu, sa vina sa te verifice DACA veniturile tale sunt mai mici decat cheltuielile - asta e normalitate......

Asta am sustinut si eu, poate m-am exprimat gresit. Daca declari venituri 3 lei si-ti iei piscina de 50.000 de euro sa vina ANAF-ul sa te intrebe cum ai reusit sa-ti iei piscina, sau ai limuzina la poarta cand tu iei ajutoare de la stat.

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:09 PM) *
... cheia se afla in Noua Ordine Mondiala...

Se pare ca V.V. Ponta nu este obijnuit sa-si astepte randul, vrea sa ia cheia mai repede, eventual s-o fure.

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 03:35 PM) *
...un exemplu este acela ca Romania nu are vreun rol in consultarile ce privesc scutul de la Deveselu, noi suntem doar spatiul in care se implementeaza decizii luate de catre SUA si Rusia.....

Chiar hai sa coboram din cires si sa discutam serios, tu ai impresia ca daca Romania, politicienii romani nu vroiau rachetele alea la Deveselu, USA ar si-ar fi impus punctul de vedere si tot ar fi facut miscarea asta strategica? vreau sa-ti aduc aminte ca USA are experienta istorica cu astfel de impuneri, mai ales in lumea araba, in Turcia sau Grecia unde au avut mari probleme cand si-au impus punctul de vedere.

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:10 PM) *
...pentru ca CCR desi a dat decizia nu a fost inca publicata in Monitor deci este nula pana la data publicarii.....

Intr-un stat de drept orice cetatean care nu respecta deciziile CC suporta consecintele, mergand pe logica ta oricare ar fi fost decizia CCR aceasta trebuia respectata, faptul ca s-a apelat la un tertip politic descalifica guvernu Ponta, pe Victor Ponta insusi, daca mai era nevoie.

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:33 PM) *
....Este o Constitutie ambigua care la fel ca in alte tari poate fi interpretata...

De catre cine? de catre "pulime" de catre guvernanti? politicieni? cine are dreptul sa interpreteze si sa ia decizii cand constitutia este ambigua?

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 04:48 PM) *
.... daca pleca la Consiliu ar fi fost primit alaturi de Ponta pe 2 scaune diferite...si in acel moment cel care reprezenta Romania era Basescu....

Vezi ce s-a intamplat in Polonia care a trecut printr-o astfel de situatie jenanta, eu cred ca trebuia sa mearga or V.V. Ponta or Traian Basescu.

QUOTE(cocosel @ 28 Jun 2012, 05:10 PM) *
....Hai ca nu am cu cine...

Moncher, io crez ca n-ai cu ce. S-auzim de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2012, 04:46 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jun 2012, 05:42 PM) *
De catre cine? de catre "pulime" de catre guvernanti? politicieni? cine are dreptul sa interpreteze si sa ia decizii cand constitutia este ambigua?

Singura institutie care poate face asta este Curtea Constitutionala.


PS: Din ce in ce mai multe plangeri la Parchet care vizeaza prezenta lui Ponta la Bruxelles.

Aviz amatorilor: plangerea poate fi trimisa si prin e-mail! Este valabila! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de abis: 28 Jun 2012, 04:53 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jun 2012, 05:01 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jun 2012, 05:46 PM) *
Singura institutie care poate face asta este Curtea Constitutionala.....

Sunt unii care nu sunt de acord cu aceasta situatie. Eu ma intreb de ce politicienii romani n-au schimbat legea pana acum, sau de ce n-au revizuit constitutia, sa o faca mai putin ambigua.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Jun 2012, 05:05 PM
Mesaj #105


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 28 Jun 2012, 04:01 PM) *
Sunt unii care nu sunt de acord cu aceasta situatie. Eu ma intreb de ce politicienii romani n-au schimbat legea pana acum, sau de ce n-au revizuit constitutia, sa o faca mai putin ambigua.




ca n-au vrut. revizuirea contritutiei a fost refuzata in parlament de cativa ani incoace.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman