HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pdl, Schimbare la fata?
andra_v
mesaj 28 Feb 2012, 08:06 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Observ ca nu avem un topic dedicat discutiilor despre partidul guvernamental, PDL. Pana in prezent, dezabaterile in legatura cu arcul guvernamental se rezumau la jurnalul zilnic al presedintelui Traian Basescu. Odata cu numirea noului premier, PDL arata o "schimbare la fata" ca discurs politic. Nu mi se pare iesita din comun tentativa conducerii PDL de a-si reimprospata look-ul in vederea pregatirii alegerilor. Exista insa anumite indicii care arata ca avem de-a face cu o lupta reala in interiorul partidului intre miscarea reformista din jurul lui MRU, Blaga, Sorin Frunzaverde si a altor lideri cu alta educatie si stil de conducere (pare o alianta intre mai multe centre de putere in scopul reformarii centrului romanesc) si o parte a liderilor democrati cu o alta viziune asupra guvernarii. Dupa cum am mai amintit, este surprinzatoare pozitia de lider de facto a lui Vasile Blaga avand in vedere infrangerea sa zdrobitoare la recentul Congres PDL in fata echipei lui Emil Boc odata cu mutarea de sah la conducerea executivului.
In conditiile multiplelor schimbari de garda atat la nivel central, cat si in teritoriu, considerati ca putem vorbi de o formatiune politica autentica, PDL, departe de imaginea mult mediatizata de "partid prezidential"? Este MRU un lider autentic, capabil de reformarea profunda a partidului, sau conteaza numai pentru PR? Va conta PDL pe scena politica romaneasca indiferent de eventualele optiuni ale lui Traian Basescu, sau acesta ramane singura remorca posibila pentru democrati?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Feb 2012, 08:16 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Trebuia sa te intrebi in titlu : Schimbarea la culoare ? biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 28 Feb 2012, 09:18 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 28 Feb 2012, 08:16 PM) *
Trebuia sa te intrebi in titlu : Schimbarea la culoare ? biggrin.gif

Mult zgomot pentru nimic! PDL-ul nu exista!Este o adunatura de fosti fesenisti(vechiul PD),transfugii din PNl(Stolojan,Turcan,Boureanu,Flutur,)si cativa transfugi de la PSD! Ei ,pe cont propriu ,nu au castigat vreodata in alegeri! S-au lipit de CDR in 1996 sa ajunga la putere! Apoi,Basescu,dupa ce a castigat SINGUR,primaria Capitalei,i-a pacalit,in stilul propriu de smenar pe liberali(Alianta DA!) si au ajuns la putere! Au divizat PNL-ul si,cu tradatorii racolati de la PNL si PSD,nu au reusit sa castige alegerile! Presedintele "jucator"(adica siluitor al constitutiei),prin solutia imorala (PC-Dan Voiculescu!),i-a adus ,ilegal la putere! Prin alta manarie,UNPR(generalul Oprea,sef de mafie a lui Adrian Nastase,reevaluat!),a instaurat cel mai antidemocratic regim din Romania posdecembrista! Regimul Basescu,o adunatura de incompetenti,corupti,imorali si nesimtiti,va ramane in istorie ca o camarila personala a unui om,cu apucaturi despotice si autoritare! PD(L) nu exista! El va dispare de pe esicherul politic,indiferent cate denumiri,orientari si sigle va schimba! Va ramane,in memoria romanilor ca un regim antiromanesc si antipopular!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Feb 2012, 09:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 29 Feb 2012, 12:00 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tardiv, nu cred ca PDL-ul va mai recupera ceva din ceea ce a pierdut. Din cate constat tot mai mult pdl-isti s-au resemnat, vorbind tot mai mult de sacrificarea pentru binele tarii al poporului in vreme de criza, celebra urma scapa turma.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Feb 2012, 12:05 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(andra_v @ 28 Feb 2012, 08:06 PM) *
Observ ca nu avem un topic dedicat discutiilor despre partidul guvernamental, PDL.

Ba da, exista - aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Mar 2012, 05:22 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ciclul : " Schimbarea la fata intr-o noapte ":


PD-L e un partid care in 2005 intr-o singura zi a devenit dintr-unul social democrat modern si european, un partid conservator popular, democrat crestin, agrarian cu exact aceiasi oameni. Emil Boc, pe atunci presedinte al vechiului PDL depusese doar cu o zi inainte un manifest social democrat, o platforma social democrata. In chiar ziua congresului, acelasi Emil Boc a dus partidul in zona populara.”







--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 19 Mar 2012, 04:05 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Din ciclul 'metodele de manipulare de succes verificate odata se vor repeta pana la proba contrarie': dupa incercarea de a uni localele cu parlamentarele, PDL vrea sa organizeze un referendum de modificare a Constitutiei odata cu alegerile locale. Totul pentru front, totul pentru victorie. Oricum nu vor castiga, dar sper sa nu o balmajeasca din nou cu pseudo-referendumuri.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-117841...ilor-locale.htm


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Mar 2012, 04:24 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu inteleg ce i-a apucat.

Nu are cum sa fie niciun referendum. Ca sa fie un referendum ar trebui ca proiectul de Constitutie sa treaca de parlament, si cum USL e in "greva" (adica chiuleste) iar UDMR se opune, nu are cum sa treaca - sunt necesare doua treimi din voturi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 19 Mar 2012, 04:51 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



eu inteleg ce i-a apucat. Se cheama disperarea de a castiga alegerile prin orice truc posibil. smile.gif

Ii roade revizuirea Constitutiei fix acum cand isi incheie legislatura si cand au sanse mari sa obtina sub 50% din locurile actuale in parlament. Asta e un proiect important ce trebuie discutat public in prealabil, explicat de ce, dezbatut in parlament, sondat opinia publica si abia mai apoi facut referendum.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2012, 06:08 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



eu cred ca PDL-ul incearca cu disperare sa dovedeasca romanilor, alegatorilor ca USL nu are ca tel politic rezolvarea problemelor tarii ale cetatenilor, ca vrea doar sa ajunga la putere pentru interese de partid. toate aceste actiuni si altele care vor urma se inscriu in aceasta strategie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 19 Mar 2012, 06:12 PM
Mesaj #11


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, de parcă PDL-ul vrea altceva. rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Mar 2012, 06:33 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Vera @ 19 Mar 2012, 06:12 PM) *
Da, de parcă PDL-ul vrea altceva. rofl.gif

Boc,cel mai prost premier din istoria Romaniei,singurul demis prin motiune de cenzura,bate,fara gratie,campiile pustii ale patriei! Referendumul pe care il cere(nici macar nu are bdreptul,singuirul idreptatit ar fi Basescu!),a fost facut deja in 2009(la alegerile prezidentiale!).Fiind un handicapat intelectuaL,NICI MACAR ASTA NU-SI AMINTESTE! DUPA STATURA LUI DE COPIL,PROBABIL CA SI GANDESTE INFANTIL PENTRU CA II PLACE SA SE JOACE DE-A REFERENDUMUL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Mar 2012, 06:34 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 19 Mar 2012, 07:33 PM) *
DUPA STATURA LUI DE COPIL

ce inaltime ai ?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Mar 2012, 08:59 AM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un deputat PDL vrea ca angajaţii să fie liberi de ziua de naştere. "Angajatul vine la muncă cu diferite cadouri, chiar băuturi alcoolice, şi nu dă randament"

Hahalerele astea au rezolvat tot, mai aveau de rezolvat doar cu ziua de nastere libera. Uite ca se rezolva si asta! Traiasca partidul democrat liberal si conducatorii lui iubiti ca tin cu clasa muncitoare! ohyeah.gif

Trecand peste prostia asta, incep sa cred cu tarie in necesitatea unui aviz psihologic pentru a pune candidatii pe liste.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2012, 09:37 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E o propunere buna, lasand la o parte faptul ca nu era momentul, depinde insa cum va fi aplicata de catre romani. Parca vad ca sarbatoritul isi ia o zi libera, dupa care a doua zi vine cu bautura, mancare si daruri ca asa stie el sa faca. Cel mai corect era ca in ziua respectiva dupa ce se termina jobul cu colegii la un bar, dar acolo costurile ar fi mai mari. Vom mai auzi de fel de fel de propuneri de la PDL-isti care incearca sa ingrase porcul in ajunul alegerilor, la mine in zona circula fel de fel de zvonuri, ca daca primarele va fi ales din nou, va face canalizare, apa, va asfalta drumurile, va baga transport in comun etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2012, 10:06 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2012, 08:59 AM) *
Trecand peste prostia asta, incep sa cred cu tarie in necesitatea unui aviz psihologic pentru a pune candidatii pe liste.

Din articol:

Întrebat dacă a consultat şi patronatele, deputatul a recunoscut că nu a făcut-o în mod direct, dar că o va face dacă va fi nevoie.

Mda, clar, nu e nevoie sa intrebe pe nimeni, el gandeste perfect... Ce cretin!

Nu stiu sa fie multe locuri de munca unde se permite accesul cu bautura daca e ziua cuiva de nastere...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Mar 2012, 10:32 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Mar 2012, 11:06 AM) *
Nu stiu sa fie multe locuri de munca unde se permite accesul cu bautura daca e ziua cuiva de nastere...

Numai in institutiile bugetare ( nu toate).

Ideea e buna in principiu,decat sa fii obligat sa iti servesti sefa/seful cu beuturica si ala sa iti ureze un stramosesc la multi ani printre dinti, mai bine stai acasa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2012, 10:37 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Turbo trabant, in insitutiile bugetare ROI sau ROF nu permit accesul cu bautura. Ca se face la mica intelegere, e altceva...

La mine la serviciu, de pilda, si nu lucrez la stat, cand este ziua cuiva ne strangem toti, in frunte cu conducerea, sa sarbatorim (inclusiv cu cate o bere), in pauza de masa.

Deci o bere este permisa chiar "oficial" smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Mar 2012, 10:40 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Tu confunzi multinationala cu institutia bugetara. ROI-ul are alta conotatie acolo biggrin.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 21 Mar 2012, 11:34 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2012, 07:59 AM) *
Un deputat PDL vrea ca angajaţii să fie liberi de ziua de naştere. "Angajatul vine la muncă cu diferite cadouri, chiar băuturi alcoolice, şi nu dă randament"

Hahalerele astea au rezolvat tot, mai aveau de rezolvat doar cu ziua de nastere libera. Uite ca se rezolva si asta! Traiasca partidul democrat liberal si conducatorii lui iubiti ca tin cu clasa muncitoare! ohyeah.gif

Trecand peste prostia asta, incep sa cred cu tarie in necesitatea unui aviz psihologic pentru a pune candidatii pe liste.


Avizul psihologic nu e suficient, trebuie dublat de un test de inteligenta.
Majoritatea politicienilor sunt OK cu psihicul dar sunt de o prostie rara. Parlamentarul asta e dovada vie.

Admitand ca bautul de zilele de nastere in firme si institutii este o problema majora in Romania, solutia nu este oricum acordarea unei zile libere. Este destul de evident ca sarbatoritul isi va lua cu bucurie ziua libera si isi va consti colegii a doua zi, si tot la serviciu.
Solutia optima pentru problema parlamentarului idiot ar fi sa se faca o lege care sa oblige angajatorii sa ofere o zi libera si masa la restaurant tuturor colegilor sarbatoritului. Eventual si a doua zi pana la pranz cu ciorba de potroace pentru refacere.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2012, 11:36 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In paranteza fie spus: acolo unde am lucrat pana prin 2006 aveam la parter un dozator de bere de unde se servea cine dorea, cand dorea. laugh.gif

Singura conditie era sa iti faci treaba bine si la timp, in rest, libertate totala... Am plecat de acolo in alta parte unde regimul era mult mai strict, insa erau alte conditii financiare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Mar 2012, 11:51 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2012, 09:37 AM) *
E o propunere buna


Eo propunere idioata. Ia gandeste-te la liniile de productie care lucreaza in flux! Daca lipseste cate unul cand vrea el e compromisa toata ziua. Deci subscriu la solutia lui Leonardo - angajatorul sa acorde liber la toti colegii sarbatoritului pt 2 zile.


Singura conditie era sa iti faci treaba bine si la timp, in rest, libertate totala... Am plecat de acolo in alta parte unde regimul era mult mai strict, insa erau alte conditii financiare.

Banii astia cum te forteaza sa faci lucruri rele! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 21 Mar 2012, 12:11 PM
Mesaj #23


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Leonardo @ 21 Mar 2012, 11:34 AM) *
Admitand ca bautul de zilele de nastere in firme si institutii este o problema majora in Romania...


Tocmai că nu ştiu de unde o fi ajuns nenea ăla la concluzia că asta e o problemă... Propunerea poate fi pusă pe lista cu idei cretine, din seria "hai să ne facem că lucrăm", listă care e luuuungă.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Mar 2012, 12:22 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2012, 12:51 PM) *
Eo propunere idioata. Ia gandeste-te la liniile de productie care lucreaza in flux!

Eh acuma lucreaza si liniile alea mai in flux lejer sau in caz de chiolhan lucreaza dublu biggrin.gif

Va agitati de propunerea lui gigel asta, mare chestie, un prost arunca o piatra si voi va chinuiti sa o dezbateti. Nu sunteti sensibili ca pdl-ul, partid de dreapta, tine cu clasa muncitoare si degraba beutoare.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2012, 12:45 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De fapt un prost din PDL.

Nu cred ca PDL-ul va sustine mai departe o asemenea gogomanie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2012, 03:00 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 21 Mar 2012, 11:51 AM) *
Eo propunere idioata. ....

E doar o propunere, idioata sau nu ramane sa vedem raspunsul alesilor. Cat despre propunerea lui Leonardo, constat ca are aceiasi parere ca si mine, ca sarbatoritul isi va lua ziua libera iar a doua zi isi va cinstii colegii la serviciu. Deci propunerile legiuitorilor pot fi sau nu adoptate, important este cum aplica romanii legile respective.


QUOTE(Vera @ 21 Mar 2012, 12:11 PM) *
Tocmai că nu ştiu de unde o fi ajuns nenea ăla la concluzia că asta e o problemă...

Probabil ca s-a gandit la Dorel de Romania, care cand si cand mai face cate o trasnaie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Mar 2012, 03:09 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2012, 04:00 PM) *
Probabil ca s-a gandit la Dorel de Romania, care cand si cand mai face cate o trasnaie.

Mai ales de ziua lui! ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 21 Mar 2012, 03:46 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Vera @ 21 Mar 2012, 12:11 PM) *
Tocmai că nu ştiu de unde o fi ajuns nenea ăla la concluzia că asta e o problemă... Propunerea poate fi pusă pe lista cu idei cretine, din seria "hai să ne facem că lucrăm", listă care e luuuungă.

La fel si Roberta -hoata,a venit cu o initiativa legislativa,de importanta nationala! Locatarii de la boc,de la parter si etajul 1,sa nu mai plateasca reparatiile liftului iar ceilalti sa nu fie taxati dupa spatiul locativ(ca pana acum!) ci,dupa numarul de persoane ,care locuiesc in fiecare locuinta! In loc sa lase la latitudinea asociatiilor de proprietari modul de calcul,Roberta-chilotareasa,da o lovitura mortala EVAZIONISTILOR saraci ,care locuiesc in numar mai mare in garsoniere ori apartamente! A rezolvat problema Romaniei,marea evaziune fiscala a locatarilor numerosi din blocuri! Asta e blonda,rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2012, 04:00 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 21 Mar 2012, 03:46 PM) *
Locatarii de la boc,de la parter si etajul 1,sa nu mai plateasca reparatiile liftului

Asta nu e absurd. Cei de la parter si de la etajul 1 oricum nu platesc la intretinere pentru lift, de ce ar plati pentru reparatii - se presupune ca ei nu utilizeaza liftul. smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 21 Mar 2012, 05:15 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 21 Mar 2012, 04:00 PM) *
Asta nu e absurd. Cei de la parter si de la etajul 1 oricum nu platesc la intretinere pentru lift, de ce ar plati pentru reparatii - se presupune ca ei nu utilizeaza liftul. smile.gif

E o mare tampenie! Am stat la bloc si condamn asta! Sunt locatari de la parter care au prieteni ori rude la etajul 6-8-10! Folosesc liftul mai mult decat cei de la etajul 2-3! Liftul ,ca si casa scarii,acoperisul,lumina de pe holuri,sunt bunuri comune ale asociatilor! E o mizerie,tipic basista,sa-i opui pe cei de la parter,celor de la etajele superioare! TOATE CHELTUIELILE COMUNE sa fie suportate solidar,nu pe criterii tembele! Ca sa intelegi,un exemplu simplu:pana la montarea contoarelor de apa ,in multe blocuri,cei de la etajele superioare,nu aveau ,de multe ori,apa rece dar mai ales calda! Plata pausala,nu i-a scutit vreodata de suportarea costului apei,chiar daca nu beneficiau de ea! Indiferent cum ar fi situatia,nu parlamentul stabileste reguli interne pentru proprietarii apartamentelor dea bloc! Comitetele de bloc ori adunarile generale au dreptul si menirea sa hotarasca cine si cat plateste la fondul de reparatii! Roberta,ocupata cu furtul voturilor,traieste in alta lume,habar nu are de problemele REALE SI IMPORTANTE ale romanilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 21 Mar 2012, 07:28 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(abis @ 21 Mar 2012, 03:00 PM) *
Asta nu e absurd. Cei de la parter si de la etajul 1 oricum nu platesc la intretinere pentru lift, de ce ar plati pentru reparatii - se presupune ca ei nu utilizeaza liftul. smile.gif


pai in cazul asta o sa vrea sa nu mai plateasca nici aia de la 2, ca nici ei n-ar utiliza prea mult liftul in teorie. Incet-incet vom ajunge la concluzia ca liftul trebuie platit doar de batrani, handicapati si eventual persoane cu copii sub 2 ani, ca doar ei sunt singurii dependenti de lift.
Eu as renunta si la plata luminii din spatiile comune ca vad inca destul de bine si am lanterna.

Dar revenind la propunerea domnisoarei Anastase, in caz in care masina de vot va dori sa voteze asemenea lege, ii sugerez sa stipuleze prin lege ca liftul sa fie setat din start ca sa nu opreasca la etajul 1 ca sa nu cumva sa-l utilizeze fraudulos vreunul.
Intrucat locatarii de la etajul 1 ar putea sa urce la etajul 2 ca sa coboare apoi un etaj pe scari (e mai usor decat sa urci), propun sa se puna grilaje pe scari intre etajele 1 si 2.
Deoarece astfel intram in conflict cu legea sigurantei in cladiri, propun ca de la etajul 2 sa existe doar scara exterioara de incendiu. Pentru a preveni utilizarea frauduloasa a acestei scari de catre locatarii de la 1 care vor sa aplice trucul de mai sus, propun ca geamurile de la etajul 1 ce dau spre scara exterioara sa fie zidite.

Mult succes primei legiuitoare a tarii in reglementarea utilizarii lifturilor in blocuri.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2012, 09:26 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Leonardo @ 21 Mar 2012, 07:28 PM) *
.... liftul sa fie setat din start ca sa nu opreasca la etajul 1 ca sa nu cumva sa-l utilizeze fraudulos vreunul....

E veche, exista deja in multe blocuri liftul nu opreste la etajul 1. Ce ma deranjaza pe mine in tot heirupismul asta PDL-ist este ca se grabesc sa tranteasca legi acum la spartul targului, in plin boicot al opozitiei, ar trebui sa avem grija ce legi se voteaza prin parlament, mai ales ca opozitia lipseste, ne trezim ca s-au votat cine stie ce legi, cum s-a mai intamplat, cu dedicatie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2012, 09:50 AM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Leonardo, iti apreciez umorul. smile.gif

Acum ma intorc la partea legala

Exista o HG nr 1588/2007 care spune:

Art. 35. — Prin hotarare a adunarii generale, pot fi exceptate de Ia plata cheltuielilor aferente consumului de energie electnica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor persoanele care Iocuiesc in apartamente situate Ia subsol, demisol, parter, mezanin, precum si Ia etajul 1 din cladirile fara mezanin. De asemenea, in cazul cladirilor care au amplasate Ia etajele superioare bai, spalatorii, uscatorii, prin hotarare a adunarii generale, persoanele care locuiesc in apartamente situate Ia subsol, demisol, parter, mezanin, precum si Ia etajul 1 din cladirile fara mezanin pot sa fie exceptate de Ia plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului/ascensoarelor, in baza unor angajamente personale, date in scris catre asociatia de proprietari de catre persoanele care nu folosesc spatiile de Ia etajele superioare.


Deci, daca dpdv legal cei de la parter si primul etaj pot sa nu plateasca energia electrica pentru functionarea liftului (din cauza ca se presupune ca nu-l folosesc), de ce este absurd sa nu plateasca nici pentru reparatii?

Conform HG 1588/ 2007 (vezi art. 44) cei la parter si primul etaj trebuie sa plateasca pentru reparatii, insa nu platesc (art 35) pentru functionarea liftului. Nu e o contradictie aici?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 22 Mar 2012, 11:40 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Abis: stiu HGul cu pricina, dar sa fim de acord ca exista o diferenta sensibila intre o lege care ofera posibilitatea de a nu plati ascensorul in anumite cazuri si una care generalizeaza neplata ascensorului pentru toate cazurile.
Nu vad o contradictie intre cele doua articole.
Mai mult: intretinerea partilor comune a blocurilor e normal sa fie platita de catre toti pentru ca per total reprezinta parte din valoarea blocului. Daca doua nivele dintr-un bloc de 8 etaje nu platesc liftul, atunci si ceilalti pot decide ca nu mai au bani si sa renunte la lift. E clar in acel moment blocul s-a definit ca unul pentru persoane de un anumit nivel, iar cei care doresc sa traiasca normal se vor muta in alte parti lasand locul altora ce accepta conditii precare. Declasezi blocul daca incepi sa inventezi diverse concesii discutabile si in final pierd din valoarea apartamentului inclusiv locatarii scutiti de plata liftului.
Sunt si alte reparatii care aparent nu privesc pe toata lumea dar trebuie platite de toti pentru ca indirect ii afecteaza pe toti: reparatia terasei, izolarea termica a parterului de subsol, refacerea hidroizolatiei etc.

Din experienta proprie, intretinerea partilor comune ale blocurilor sunt platite de catre toti locatarii in toate tarile civilizate si problemele de detaliu sunt lasate la latitudinea asociatiei. Astfel asociatia poate hotari in comun acord diverse reguli ce nu convin tuturor locatarilor dar toti se supun majoritatii. E dezavantajul traiului in comun daca vrei, dar numai asa poti mentine functionala proprietatea comuna.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2012, 11:45 AM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Leonardo @ 22 Mar 2012, 11:40 AM) *
Daca doua nivele dintr-un bloc de 8 etaje nu platesc liftul, atunci si ceilalti pot decide ca nu mai au bani si sa renunte la lift.

Motivatia nu era ca nu au bani, ci ca nu il folosesc. smile.gif

Fireste ca ideea se poate discuta pro sau contra, insa (spre deosebire de aia cu ziua libera a angajatului de ziua lui) nu este o tampenie. Este o idee care poate fi argumentata sau combatuta si care ar putea fi viabila.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman