HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fostul premier, Mihai Răzvan Ungureanu, Ce jocuri face Băsescu
The Dude
mesaj 7 Feb 2012, 08:09 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 07:57 AM) *
CTP : Prin numirea lui Ungureanu se induce o stare de asediu la nivelul intregii tari ! blink.gif


Si imediat codul rosu, pe care Boc l-a refuzat, dar care ii este atat de drag presedintelui...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 08:19 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 06:42 AM) *
Deci "Jupanul" are acum slugoiul nr. 2 in fruntea guvernului pe care el , Autokratul,il va conduce in continuare.

Te asteptai sa-l propuna pe Ponta? smile.gif

QUOTE
nemernicul national i-a chemat la consultari de sanchi ( ca deobicei )

Exact asa a facut. Ai dreptate

Ungureanu este una dintre variantele discutate anterior, deci nicio surpriza (bine, recunosc, pentru mine este putin, pentru ca ma asteptam mai degraba la un finantist).

Misto reactia paranoid-isterica a celor doi ciumpalaci (Ponta si Antonescu, ca sa nu fie confuzii) smile.gif

QUOTE
Deci daca Autokratul numeste un istoric ( si securist ) sa conduca un guvern este bun pentru pedelacheii. In timp ce istoricul Antonescu, nu !

Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

Problema lui Antonescu nu e ca este istoric, ci ca este puturos. Nu este el in stare sa se scoale nici pentru intalnirile pe care tot el le organizeaza cu ambasadorii UE, de pilda...
Pe langa asta este si paranoic, maniac-obsesiv, nu are nicio treaba cu nimic pe lumea asta in afara de latrat la luna...



The Dude: daca ramane Udrea, putea sa nici nu se faca schimbarea de premier...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 7 Feb 2012, 08:40 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 06:50 PM) *
Daca mi-ai spune "da" te-as considera, probabil, pus pe glume.

Asta desi glume sunt parerile tale, vise contrazise flagrant de orice statistica a economiei Romaniei, iar "da"-ul meu e sustinut de toate cifrele statistice.
Logic ca de obicei wink.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Feb 2012, 08:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
goguta
mesaj 7 Feb 2012, 08:44 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(cocosel @ 6 Feb 2012, 08:24 PM) *
De ce am nimerit iarasi...ce mult mi-asi fi dorit sa nu se indeplineasca surpriza. rofl.gif

Imi pare rau de ceea ce urmeaza...apele se misca...lupta se inteteste prea dur. Regret acceptarea lui Razvan Ungureanu dar este singura solutie unanim acceptata in exterior...

Pacat de nevrozele ce vor urma...

ohyeah.gif

Pai nah, doar Mossad e cel mai influent serviciu din lume wink.gif. Normal ca le place sa aiba sef de guvern conserva lor, le depaseste visele, ei il programasera doar eventual Presedinte, nu cred ca se asteptau sa fie chiar seful executiv al tarii, nah .. nici nu se cade, dar te pui cu Base biggrin.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 7 Feb 2012, 08:44 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.


Nu esti niciodata prea tanar ca sa devi turnator...era si un film de mare succes a lui Tarkovski - Copilaria lui Ivan... rofl.gif

Din pacate geniul de la Cotroceni e blocat in propriile idei si nu vrea nici mort sa renunte la Udrea, asta in ciuda faptului ca ea insasi crede ca ar fi bine sa pastreze un profil jos zilele astea...

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Feb 2012, 08:45 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 7 Feb 2012, 08:51 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 08:19 AM) *
Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

Esti penibil ca de obicei ... era atat de tanar incat a apucat sa fie membru in CC al UTC - adica unul din tinerii COMUNISTI in pregatire pentru a conduce tara. Si iata ca pregatirea lui comunista de pe timpul lui Ceausescu isi arata roadele!
Traisca Partidul Comunist Roman si conducatorii lui: tovarasul Nicolae Ceausescu si tanara speranta tovarasul Mihai Răzvan Ungureanu!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 08:53 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 08:19 AM' post='726084']
Tovarasul Ceausescu este mandru de cei doi utecisti de nadejde,mandria tarii comuniste,pe care tovarasul securist Basescu,i-a desemnat premieri ai Romaniei! Dupa Emil Boc, sef al Tineretului Studentesc Comunist l-a desemnat pe tovarsul Mihai Razvan Ungureanu,MEMBRU SUPLEANT AL CC UTC,in inalta functie de partid (PDL!) si de stat(basist!).Tatal lui,profesor universitar la drept(mi-a fost profesor!) iar unchiul sau,procuror sef de sectie la procuratura ceausista! A avut dreptate Ceausescu,am avut si avem un tineret minunat,viitorul de aur al comunismului basist,fiind asigurat!
Ungureanu este una dintre variantele discutate anterior, deci nicio surpriza (bine, recunosc, pentru mine este putin, pentru ca ma asteptam mai degraba la un finantist).


Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 08:54 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 08:19 AM' post='726084']
Tovarasul Ceausescu este mandru de cei doi utecisti de nadejde,mandria tarii comuniste,pe care tovarasul securist Basescu,i-a desemnat premieri ai Romaniei! Dupa Emil Boc, sef al Tineretului Studentesc Comunist l-a desemnat pe tovarsul Mihai Razvan Ungureanu,MEMBRU SUPLEANT AL CC UTC,in inalta functie de partid (PDL!) si de stat(basist!).Tatal lui,profesor universitar la drept(mi-a fost profesor!) iar unchiul sau,procuror sef de sectie la procuratura ceausista! A avut dreptate Ceausescu,am avut si avem un tineret minunat,viitorul de aur al comunismului basist,fiind asigurat!




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2012, 09:14 AM
Mesaj #79


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



V-am zis eu ca PDL s-a saturat de Boc si Base si o sa le dea la gioale... nu m-ati crezut! tongue.gif



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 08:19 AM) *
The Dude: daca ramane Udrea, putea sa nici nu se faca schimbarea de premier...


Udrea e impinsa tare de Base (nu va ganditi la prostii), sa vedem ce zic baietii cu banii de la PDL.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Feb 2012, 10:57 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Razvanel a fost numit pentru a se continua furtul de la Rosia Montana... thumb_yello.gif si inceperea exploatarilor de gaz de sist cele mai periculoase extrageri dpdv al mediului. La Barlad deja au inceput baietii treaba...fara nici o dezbatere publica. ohyeah.gif

Era singura solutie pe care UDMR ar fi acceptat-o ca acest guvern sa treaca...

Din pacate sa dat liber la cod rosu de furt... rofl.gif (Udrea,Funeriu, Oprea raman...vin Vass, Bourceanu rofl.gif, Berca)

Lupte grele se dau la UNPR care vrea mai multe portofolii... thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Feb 2012, 11:07 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu ma asteptam la aceasta numire. Pentru mine este de neinteles de ce a procedat presedintele Traian Basescu in a numi prim ministru un om care era foarte bun acolo unde era. Poate ca Basescu este un cultivator de viitoare personalitati, Boagiu, Macovei, Anastase, chiar si Udrea sunt creatiile domniei sale. Pe unii i-a inlaturat, pe altii i-a sprijinit, cultivat, pentru ce? motivele imi scapa dar sper ca a avut intentii bune, constitutionale. Traian Basescu demonstreaza inca odata ca este un comandant de nava, care actioneaza conform educatiei primite si experientei avute in aceasta meserie. Am ajuns la concluzia ca Basescu nu poate conduce mase mari de oameni, nu-i poate influenta, canaliza, el este limitat la membri echipajului, tot ce am vazut la castigarea alegerilor din primul mandat, manifestatiile de la acea data din piata, promisiunile sale nu au fost decat niste manifestari preelectorale. Azi la ani de la acele zile, Traian Basescu nu mai construieste el incearca sa salveze situatia distrugand si ceea ce a construit, numirea lui Ungureanu in aceasta pozitie arata cat de subtire arata "piramida" lui Basescu. PDL-ul simte ca este aproape de a pierde intrarea in parlament, mambri marcanti al PDL-ului au fortat caderea guvernului Boc, cadere pe care eu cred ca Basescu nu a dorit-o. Emil Boc ii era loial, M.R. Ungureanu ar trebui sa-i fie loial si a demonstrat asta acceptand din prima numirea sa, desi a muncit la constructia uni serviciu de spionaj. De ce nu a gasit Traian Basescu alt premier? pentru ca duce lipsa de loiali, de numirea unei femei nu putea fi vorba in aceasta tara, asa ca nu mai comentez. Omul Traian Basescu a reusit sa se izoleze in cabina sa, comandantul se vede nevoit sa sacrifice parti din structura constructiei sale pentru a salva pasagerii, echipajul de tavalugul nemultumirilor populare aparute odata cu aceasta furtuna adusa de criza si de alte decizii ale comandantului. The Dude facea o comparatie corecta intre actuala situatie si Revolta de pe Bounty, este exact ce s-a intamplat in Romania de la preluarea puterii de catre liberali si Traian Basescu, romanii au trait pentru o perioada o viata de huzur, au luat credite cu buletinul, viata parea mai buna ca oricand, iar romanii in opinia mea, se invata mai repede cu trandavia decat alte natii, poate pentru ca au fost prea oropsiti in trecut, needucati de profesori sau politicieni in spiritul muncii, au avut din pacate doar exemple negative, iar cand au dat de greu au facut rascoale, revolte, revolutii. Venirea crizei i-a obligat pe PDL-isti si pe Basescu sa ia masuri, sa taie toata aceasta viata bazata pe indemnizatii, credite cu legitimatia de biblioteca, cumparatul si consumul de placere, oar asta nu le-a cazut bine romanilor. Acest premier nu va avea o viata lunga, omul e tanar, a mai adaugat o functie la CV-ul sau, a intrat in istorie fie ca si nominalizat la aceasta functie, ramane sa vedem ce va face acest premier, in afara de alegeri la timp conform constitutiei. Personal mi-ar placea sa fie mai combativ, mai direct cu cei care au devalizat aceasta tara si care azi peste tot se dau oameni de bine, banuiesc ca are informatii pe care putini le au despre acesti spani ai basmului romanesc, As vrea sa-l vad fortand mai mult, dar legal, institutiile statului pentru a actiona impotriva celor corupti, a celor care au facut si inca continua sa faca bani pe seama bugetului, a "pulimii". As vrea sa nu poata fi controlat nici macar de Traian Basescu, desi stiu ca nu poti ajunge in astfel de functii daca nu depinzi de ceva, de cineva, de un sistem, dar asta este ce as vrea eu, dar cine sunt eu sa-mi doresc asa ceva si sa se mai si realizeze.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2012, 11:07 AM
Mesaj #82


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Asta e un guvern Basescu, nu PDL. Vad numai oameni aflati in gratiile marinarului pe listele televiziunilor. Incepe marea furaciune. Misto! ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 11:11 AM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(goguta @ 7 Feb 2012, 08:51 AM) *
Esti penibil ca de obicei ...

Da? Multumesc, de la tine asta este un compliment. Nu mi-as dori sa ma lauzi. smile.gif

QUOTE
era atat de tanar incat a apucat sa fie membru in CC al UTC - adica unul din tinerii COMUNISTI in pregatire pentru a conduce tara. Si iata ca pregatirea lui comunista de pe timpul lui Ceausescu isi arata roadele

Cand Tariceanu l-a numit ministru de externe nu era comunist... Daca ramanea membru de baza al PNL, era foarte bun... Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti? Probabil doar ca sa ne fraiereasca... Si daca e asa de comunist, de ce USL-ul l-ar fi mentinut in functia de le SIE, dupa castigarea alegerilor?

Ce imi place de voi astia doi-trei: daca e in PSD e bun, daca e in PNL e bun, daca nu, dintr-o data devine securist si comunist. Au ajuns aia din PSD sa ii acuze pe altii de comunism, rasul curcilor! laugh.gif


PS: Cica in seara asta o sa vedem lista noului guvern. O sa vedem ce profetii se mai implinesc. Se pare ca Boc prefera ca toti ministri PDL sa fie schimbati - in ceea ce ii priveste pe unii e o decizie buna (Udrea, Igas, Vreme), altii ar putea sa ramana fara probleme (Barbu, Boagiu, Funeriu). O sa vedem.

Acest topic a fost editat de abis: 7 Feb 2012, 11:15 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Feb 2012, 11:24 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 7 Feb 2012, 10:57 AM) *
Razvanel a fost numit pentru a se continua furtul de la Rosia Montana... si inceperea exploatarilor de gaz de sist ...

Vorbesc unii de furt, ce sa se mai fure din tara asta? Rosia Montana imi pare mai mult un "ajutor" dat unor fonduri mutuale in care s-au bagat bani si care asteapta macar sa-si scoata ce-au bagat. Gazul de sist? e ca petrolul din nisip. Daca ar fi sa mai fie ceva de furat eu cred ca ceea ce se gaseste sub Marea Neagra e interesant, daca e ceva acolo, in rest cred ca ar cam trebui sa ne gandim serios sa ne intoarcem la traditiile care ne-au consacrat de-a lungul istoriei, agricultura, legumicultura, viticultura, oierit, lemn, ceara, miere, cresterea vitelor si a porcilor, fructe de padure etc. toate bio ca asa e la moda acum.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 11:26 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 11:11 AM' post='726106']
Slugile lui Basescu,cei din fostul guvern si cei nou numiti,.vor ramane asa cum sunt! De la Ungureanu,la ultimul asa zis ministru,sunt ,toti,slugi umile ale lui Matroz Imparat! Raman,dintre sl;ugile vechi:Udrea,Boagiu,Funeriu,Tabara(daca pleaca va fi inlocuit de catre Steriu ,de la UNPR)! PLeaca ,de la PDL,branconierul Igas(va veni Gabriel OPrea ori,mai sigur,Berca,fost penelist!),Ialomitianu,Hariton (madam Voss,in locul sau),Vreme(inlocuit cu Boureanu).Oricum,toti raman sclavii lui asescu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 7 Feb 2012, 11:28 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 11:11 AM) *
Cand Tariceanu l-a numit ministru de externe nu era comunist... Daca ramanea membru de baza al PNL, era foarte bun... Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti? Probabil doar ca sa ne fraiereasca... Si daca e asa de comunist, de ce USL-ul l-ar fi mentinut in functia de le SIE, dupa castigarea alegerilor?

Ce imi place de voi astia doi-trei: daca e in PSD e bun, daca e in PNL e bun, daca nu, dintr-o data devine securist si comunist. Au ajuns aia din PSD sa ii acuze pe altii de comunism, rasul curcilor! laugh.gif

Eu critic pe toata lumea. Si parerea asta mi-o mentin despre el.
Problema e ca omul asta e peste partidele politice, el are prea putina treaba cu ce partid e la Putere wink.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 11:31 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='goguta' date='7 Feb 2012, 11:28 AM' post='726114']
Ultimii sclavi propusi:Bogdan Dragoi,la Finante;Adrian Radulescu,agricultura,Gabriel Berca,interne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Feb 2012, 11:33 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 09:19 AM) *
Problema lui Antonescu nu e ca este istoric, ci ca este puturos. Nu este el in stare sa se scoale nici pentru intalnirile pe care tot el le organizeaza cu ambasadorii UE, de pilda...
Pe langa asta este si paranoic, maniac-obsesiv, nu are nicio treaba cu nimic pe lumea asta in afara de latrat la luna...

Este un roman adevarat, muncitor, corect si onest. Expert in toate si vorbitor de multe limbi straine.

Dar mai ales cu bun simt si telectual de clasa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 11:35 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Gigip, deocamdata totul e la nivel de zvon. Nu e nicio lista batuta in cuie. Toti citeaza "surse" mai mult ori mai putin informate. O sa vedem diseara.

Oricum, dupa cat de repede se misca lucrurile, se pare ca miscarea era pregatita dinainte. Ieri demisioneaza si azi o sa avem lista noului guvern? Nu se fac in Romania negocieri atat de repede. "Negocierea" e mai mult perdea de fum, probabil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Feb 2012, 11:37 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Fatal update:

UPDATE: Emil Boc propune ministrii noi pentru toate portofoliile PDL. Lista ministrilor PDL in dezbaterea Colegiului Director. Pe propunerea lui Boc, Elena Udrea renunta la un nou mandat la ministerul Dezvoltarii

Oricum se ingrasase ca o vaca deci nu ii mai incapea funduletul in jiltul ala. Ceea ce inseamna ca va fi inlocuita pe criteri de competenta.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 11:40 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Cucu Mucu' date='7 Feb 2012, 11:07 AM' post='726105']
Iata ce "reforma" a facut Ungureanu,la externe!
http://www.cotidianul.ro/aventurile-inform...gureanu-172031/
Aventurile informative ale unui viitor premier, Mihai Răzvan Ungureanu
www.cotidianul.ro
Nominalizarea fostului ministru de externe Mihai Răzvan Ungureanu la SIE a venit într-un moment extrem de delicat pentru diplomaţia noastră şi pentru România în general.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Feb 2012, 11:41 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Razvanel nu are ce sa caute in functia recent numita...ultima tara in care s-a efectuat o astfel de miscare se numeste Siria...si vezi ce se intampla.
Nu este comunist mai mult decat Basescu sau Plesu...dar este mai liberal decat multi dintre ei.

Imi pare rau sa va spun dar in momentul in care afara va fi o vreme favorabila veti avea surprize uluitoare din partea cetatenilor...un val de proteste mult mai dure oricat de mult s-ar incerca salva situatia. Acestea nu se mai pot calma decat prin indepartarea capitanului.

S-a spart aceea enigma ca romanii nu pot protesta...ei bine vom avea surprize interesante.

Guvernul Boc pe care multii il laudau pe aici a fost unul dintre cele mai ineficiente guverne din istoria acestei tari. Sunt de acord cu o parte din reformele initiate dar aplicarea lor au fost facute cu politice tembele, inexplicabile. Incompetenta a reusit sa urce cele mai inalte varfuri si din acest moment situatia nu mai poate fi salvata decat prin miscari radicale. Guvernul Boc a lasat in urma sa o povara imensa nu pentru politicieni ci pentru cetateni mai ales in criza in care se zbate Europa. Sunt judete in zapada fara drumuri practicabile, oamenii izolati si acest guvern atentie demisioneaza blocand toate parghiile de care au nevoie cei care pot solutiona problemele. O nebunie!!

N-am mai comentat la politica in ultimul timp pentru ca l-am creditat pe presedintele meu de anumite bune intentii, in general in zona externa si de pozitia geostrategica in care ne-a plasat. Din pacate in plan intern a esuat lamentabil si nu a putut sa inteleaga ca o suspendare este un mesaj destul de aprig...pe care anumite cercuri i l-au transmis.

Un nou mesaj este imperios chiar necesar... ohyeah.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2012, 11:46 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='cocosel' date='7 Feb 2012, 11:41 AM' post='726123']
Cocosel,rezonez postarii tale! Marinarul inconstient,se joaca cu focul!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Feb 2012, 11:51 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(gigip @ 7 Feb 2012, 12:46 PM) *
Marinarul inconstient,se joaca cu focul!

Ca orice marinar se joaca cu apa sau cu alte lichide. Jocul lui favorit e sa tina lichidul in acelasi loc pana cand manisfestantii pentru libertate sa ii spuna sa mai plimbe jetul si pe la altii.

Mai ales acum in epoca de gheata.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Feb 2012, 01:14 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 01:11 PM) *
Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti?


Ha-ha-ha ! Vorbesti anapoda. Esti bulversat de aceasta numire . Dar macar citeste, documenteaza-te. Daca e greu, atunci citeste macar link-urile pe care le dau. Auzi , auzi a curatat aparatul MAE de securisti rofl.gif

Citeste aici

Sa-l pastreze Tariceanu ? sau PNL ? Pai ori habar n-ai ori ascunzi sub pres ca sa-i ametesti pe naivi ? Tariceanu l-a fortat sa demisoneze pentru afacerea aia scarboasa cu aia doi romani care filamu instalatiile militare in Irak ! Pe Basea il tinea la curent iar pe Tariceanu nu !!
Sa-l pastreze PNL , ai ? Pe unul care era acuzat in presa ca ar fi agentul unei puterii straine ?! devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Feb 2012, 01:16 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 01:57 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 01:14 PM) *
Esti bulversat de aceasta numire

rofl.gif
Ei na. Sunt amuzat de reactiile celor ca tine, atat. smile.gif

QUOTE
Citeste aici

Dacă ar fi să ne luăm după cele scrise în presă, Mihai Răzvan Ungureanu se trage dintr-o familie de evrei din Iaşi

Apartenenţa sa (ca lider) la organizaţiile Soros din România, ca şi la organizaţiile iudaice, a făcut ca, fără să fi avut în nici un fel o viaţă politică activă (după cum singur mărturiseşte), să fie chemat a fi ministru de externe al României în 2004

volumul trei al cărţii este ilustrat pe copertă cu poza ministrului Ungureanu cu mâinile pe Zidul Plângerii


Wow. Nasol... biggrin.gif

QUOTE
Sa-l pastreze Tariceanu ?

Am intrebat altceva: daca este adevarat ca este "comunist" de ce l-a promovat Tariceanu? Sau nu stia ca fusese utecist? Daca este adevarat ca este agent strain, de ce USL l-ar mentine la SIE dupa ce vine la putere?

Bineinteles, la astea nu poti sa raspunzi, nu ai primit indicatii in acest sens tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Feb 2012, 02:05 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cocosel @ 7 Feb 2012, 11:41 AM) *
.... in momentul in care afara va fi o vreme favorabila veti avea surprize uluitoare din partea cetatenilor...un val de proteste mult mai dure oricat de mult s-ar incerca salva situatia.... S-a spart aceea enigma ca romanii nu pot protesta...ei bine vom avea surprize interesante.....

Moncher timp de 60 de zile actualul prim ministru are de luptat pentru guvernul sau si programul de guvernare, de fapt nu prea are cu cine sa lupte deoarece opozitia este in greva, deci prin parlament va trece ca rata prin apa. Azi suntem in 7 Februarie 60 de zile ar fi pana aproape de Pasti, daca iese firul ierbii mai devreme, romanul scapa din foame, mai pune de un gratar etc. Eu zic ca nici pe vreme buna n-or sa se inghesuie, poate ceva organizatii, pensionarii, revolutionarii, studentimea de dreapta sau de stanga dar grosul poporului, asa cum asteapta unii ca la "revolutie" n-o sa mai vedem asa curand. O mineriada, poate, dar ar fi pacat de toti anii astia, buni, rai in care totusi ca popor am realizat ceva. Ar mai trebui adaugata si uzura dintre membri USL, eu am observat cateva gesturi atat la Ponta cat si la Antonescu care m-au pus pe ganduri, fara a mai lua in calcul o reactie a batranilor din PNL care pana acum n-au prea zis nimic. Sa vedem, noi doar ne dam cu presupusul dar nimeni nu poate face o predictie sigura in baza naturii umane.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Feb 2012, 02:06 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Tare miscarea lui boculet. Brusc si-a pus dujmanii cu botul pe labe. Sau cu botisorul luis vuton.....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Feb 2012, 02:11 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 03:57 PM) *
Daca este adevarat ca este agent strain, de ce USL l-ar mentine la SIE dupa ce vine la putere?


De unde ai aflat asta? De la Udrea ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 02:18 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March, asa a declarat Ponta la Antena 3. Ti-a scapat? smile.gif



Acest topic a fost editat de abis: 7 Feb 2012, 02:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Feb 2012, 02:19 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Boccul a reusit sa-si plaseze doua pipite in guvern :
cucoana Vass ( se spune ca-i nepoata Ghizelei Vass , fost mare nomenclaturista ) ptr. postul de ministru al economiei jamie.gif si pe una Stefania Ferentz pe care a numit-o SGG - adjunct chiar in pre-ziua anuntarii demisiei. Ferentz asta e aia care s-a dus, la intalnirea Boccului cu p.m. chinez si a dat mana cu el , imbracata in alb, haine de inmormantare la chinezi, cu parul despletit in vant si cu pantofi cu toc contrar protocolului diplomatic . Uitati-va aici ce gales / admirativ privea Boc la ea laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 7 Feb 2012, 02:23 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Feb 2012, 02:22 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 04:18 PM) *
March, asa a declarat Ponta la Antena 3. Ti-a scapat? smile.gif



Declaratie pentru linistirea gugumanilor ! laugh.gif Data in 22/01 cand Boccul inca mai era pe scaun.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2012, 02:22 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 02:19 PM) *
cucoana Vass ( se spune ca-i nepoata Ghizelei Vass , fost mare nomenclaturista )

Nepot al aleia era Bogdan Olteanu, mare penelist la vremea lui: ministru, presedinte de camera, omul de casa al lui Tariceanu smile.gif

Dar la el era ok.


QUOTE
Declaratie pentru linistirea gugumanilor !

Ntz... Il faci mincinos?!

Acest topic a fost editat de abis: 7 Feb 2012, 02:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 7 Feb 2012, 02:26 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(Marduk @ 7 Feb 2012, 02:05 PM) *
Moncher timp de 60 de zile actualul prim ministru are de luptat pentru guvernul sau si programul de guvernare, de fapt nu prea are cu cine sa lupte deoarece opozitia este in greva, deci prin parlament va trece ca rata prin apa. Azi suntem in 7 Februarie 60 de zile ar fi pana aproape de Pasti, daca iese firul ierbii mai devreme, romanul scapa din foame, mai pune de un gratar etc. Eu zic ca nici pe vreme buna n-or sa se inghesuie, poate ceva organizatii, pensionarii, revolutionarii, studentimea de dreapta sau de stanga dar grosul poporului, asa cum asteapta unii ca la "revolutie" n-o sa mai vedem asa curand. O mineriada, poate, dar ar fi pacat de toti anii astia, buni, rai in care totusi ca popor am realizat ceva. Ar mai trebui adaugata si uzura dintre membri USL, eu am observat cateva gesturi atat la Ponta cat si la Antonescu care m-au pus pe ganduri, fara a mai lua in calcul o reactie a batranilor din PNL care pana acum n-au prea zis nimic. Sa vedem, noi doar ne dam cu presupusul dar nimeni nu poate face o predictie sigura in baza naturii umane.


Moncher pe mine nu ma intereseaza partidele...putin imi pasa cine este la fraie. Problema este a mesajelor pe care le transmit si prostiilor care au loc din cauza unor vanitati de moment, din cauza incompetentei, din cauza unor oamenii care fara scrupule incearca sa tina un scaun. In momentul in care ai gresit trebuie sa platesti..este o lege naturala de care nimeni nu a scapat si nici nu poate scapa. Valul de proteste nu este numai consecinta actualilor guvernanti..este un val ce vine si anunta anul 2012 ca inceputul viitorului. Nu trebuie sa avem teama daca peste o luna doua vom avea sute de mii de oamenii in strada..pentru ca nu vor fi numai in tara noastra. Politicienii nu mai sunt in stare in acest moment sa ofere credibilitate si nu gasesc resortul sa se intoarca la cetatenii. Puterea iti ia mintile...si o poti pierde in secunde daca nu esti in stare sa joci cartile corecte.

Stiu este de necruzut, exact cum spuneam pe un alt topic cand anuntam ca vor urma proteste...si ceilalti se amuzau..si acum spun iara vor urma si mai aprige si voi puteti sa glumiti...nimic nu se schimba. jamie.gif

Recent acum o saptamana pe 25 daca nu ma insel in Cracovia au fost peste 30000 de oameni intr-o piata..numai tinerii atentie pentru o lege intr-adevar absolut periculoasa. Sa nu crezi ca nu se va intampla si la noi..aici nu mai este vorba de salarii, aici deja se incalca anumite drepturi obtinute din greu...cu sange varsat si daca cei din randul intai nu inteleg ca nu se mai poate face nimic fara dialog cu cetatenii vor esua intr-o marota.

Uite aici un mesaj al unui tanar polonez...poate intelegi...oamenii incep sa regasesca unitatea pierduta pe care cei incatusati de putere au facut-o pierduta. La Davos tot recent toate forurile economice erau in panica datorita miscarilor care incep sa prinda tot felul de profunzimi si daca se va interveni in forta...lucurile se pot imflama si mai rau.

Trust me and watch


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2012, 02:32 PM
Mesaj #105


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ungureanu imi place, deocamdata la nivel de discurs e fain, pare profesionist. Acum ce scheleti o avea prin curte, nu stiu si sunt tentat sa nu prea cred pe cuvant nici trompetele antibase. Ramane sa vedem ce treaba face, desi daca a inceput cu Oprea pe functie...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman