HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine Iubeste Romania ?
goguta
mesaj 14 Dec 2011, 10:15 AM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 14 Dec 2011, 08:27 AM) *
"....Las ca n'entelegem noi..." (tamango catre maria). thumb_yello.gif

Ce vreau eu sa spun este ca pentru a iubii (dispretui pe cineva...Andra zice bine aici: nu-i mare diferenta) trebuie sa il cunosti suficient pe cel in cauza.
Mai tinerii mei confrati, animati de idealuri marete dar din care nu inteleg mare lucru, falfaie lozinca dragostei de tara ca pe o conditie sine qua non...

Romania a fost puternica si a decazut in mai multe randuri de-a lungul istoriei sale insa niciodata nu a atins cote ale succesului ca atunci.
Raportarea se face nu la produsul intern brut ori capul de locuitor, ci fata de locul pe care il ocupa in lume la un moment dat.

In continuare, dominati cum suntem de o retea informativa care controleaza planeta, n-avem prea multe de facut...decat poate sa asteptam.

In asteptare incep si eu sa ma complac din ce in ce mai mult, nu vad ce altceva as putea face, cei de care zici sunt profesionisti si foarte bine educati in meseria lor.

Altfel, in ciuda formei fara fond expusa de tine mai sus, Romania interbelica seamana destul mult cu cea de dupa '89: multa coruptie, ceva impostura si multe active vandute/cesionate catre capital strain, majoritatea populatiei vanduta la bancherii straini si cam atat. Vezi scrisoarea lui Antonescu catre Bratianu din 29 octombrie 1942, desi consider ca o cunosti deja.
Cateva citate selectate pentru cei care nu cauta sa se informeze:
"Pentru a vă uşura munca, vă reamintesc, domnule Brătianu, că, împreună cu dl. Maniu, v-aţi acuzat public şi zilnic, în presă, în întruniri, în parlament, de: „incapacitate”; „tâlhărie”; „falsificări” şi „furturi de urne”, în Bucureşti, pentru obţinerea puterii; „demisii în alb”; „bătăi şi omoruri”; „călcarea legilor şi Constituţiei”; luări de comisioane” la toate furniturile statului; „traficările de influenţă” practicate de partizanii, deputaţii, miniştrii şi preşedinţii corpurilor dumneavoastră legiutoare; „scandalurile cu contingentările” cu „grâul britanic”; modul cum aţi făcut reforma agrară şi cum „aţi profitat de ea”; risipa avutului public; „concesionările oneroase ale bunurilor statului”; „demagogie”; incorectitudine civică, provocată de faptul că atunci când eraţi în opoziţie dirijaţi ocult statul, în profitul intereselor d-umneavoastră şi ale jidanilor din ale căror consilii de administraţie – mari şi mici – făceaţi parte, iar de pe fotoliile ministeriale încurajaţi şi favorizaţi, acopereaţi şi muşamalizaţi afacerile lor şi ale d-stră, în detrimentul statului.

Adăugaţi, la acest bogat şi concludent stat de serviciu al partizanilor şi al adversarilor dumneavoastră de ieri, cu care – ca totdeauna când vă găsiţi în opoziţie – sunteţi azi prieteni: cazurile, pe care naţia le ţine numai în dormitoare, ale domnilor Tătărescu, Bârsan, Boilă, Aristide Blank şi afacerea Skoda; ruinarea poporului, prin dobânzile oneroase care au prăbuşit economiile, avutul şi munca tuturor, de la ţăran la marele proprietar, de la micul până la marele negustor român; ravagiile făcute de conversiune şi de concesionarea bunurilor statului, pe care am început să le răscumpăr eu; împrumuturile externe, oneroase şi umilitoare; introducerea controlului străin la Banca Naţională şi Căile Ferate, comisioanele scandaloase etc. etc. şi veţi avea, domnule Brătianu, imaginea unui trecut tragic, pe care l-am plătit atât de scump şi pe care naţia întreagă o are permanent în faţa ochilor săi.
[...]
V-am răspuns, cum v-am răspuns, fiindcă nu aţi înţeles nici ţinuta şi nici înţelegerea cu care am voit să trec atât peste greşelile trecutului, cât şi peste marii vinovaţi de ele. Ca oamenii cei mai lipsiţi de păcat, marile şi numeroasele greşeli politice care s-au comis sub dumneavoastră, continuând a considera comunitatea românească ca pe o turmă de sclavi, pe care – împreună cu celelalte organizaţii politice, cu firmă naţionalistă, însă în acord cu oculta iudeo-masonică, cu care numai pe faţă eraţi în luptă – aţi exploatat-o, aţi minţit-o, aţi demoralizat-o, aţi exasperat-o şi, în cele din urmă, din neputinţă, aţi dus-o, mână în mână cu trinitatea Tătărescu – Urdăreanu – Lupeasca, la catastrofa din 1940 şi la rebeliunea din 1941, îndrăzniţi astăzi, când s-a pus regulă în ţară şi viaţa nimănui nu mai este în pericol, să ridicaţi capul, de după saltarele consiliilor de administraţie, ale industriilor şi ale multiplelor afaceri, pentru a mă acuza. Ei bine, domnule Brătianu, când cineva a fost şeful unui partid care, de la mare la mic, de la primăria din sat până la cabinetul miniştrilor, are răspunderea destrăbălării administrative, dezmăţul moral, a iudeo-masonizării ţării, a venalităţii, a compromiterii viitorului neamului şi a catastrofei graniţelor, nu mai are calitatea să vorbească şi în numele comunităţii româneşti, să dea sfaturi de conducere altora şi mai ales să-i acuze că lucrurile nu merg cum trebuie.”
"


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Dec 2011, 01:54 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ba e o forma plina de fond...e numai miez. rolleyes.gif

Sigur ca pe atunci, ca si acum si ca mereu..romanii se improscau cu rahat, acuze, invective si etichetari. Pe vremea aia insa faptele vorbeau si ele n-au tacut nici azi cand continua sa ne povesteasca despre o Romania prospera privita cu mult respect si aflata in plin avant.

Si inca ceva, in forma aia fara fond am citat cate ceva si despre legea cesionarilor care mie unuia mi-a parut echilibrata si onesta.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 14 Dec 2011, 03:59 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(The Dude @ 14 Dec 2011, 01:54 PM) *
Sigur ca pe atunci, ca si acum si ca mereu..romanii se improscau cu rahat, acuze, invective si etichetari. Pe vremea aia insa faptele vorbeau si ele n-au tacut nici azi cand continua sa ne povesteasca despre o Romania prospera privita cu mult respect si aflata in plin avant.

Eu am ramas surprins sa vad ca vorbeste despre simbolurile Bratianu si Maniu ... am inteles inca odata ca istoria e "scrisa" de invingatori si ca nu vei afla ce s-a intamplat decat studiind personal marturiile vremii respective.
Cat despre cadrul legal ... ca si in zilele noastre: e interesant, pacat de lipsa de aplicare a lui.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2011, 03:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 Dec 2011, 05:28 PM
Mesaj #144


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(The Dude @ 13 Dec 2011, 07:43 PM) *
In perioada de care zic eu Romania era intre primele tari ale Europei si ale lumii.

Ca ocupa o pozitie ceva mai buna decat acum, se poate. Insa a spune ca era printre primele tari ale Europei sau ale lumii este totusi putin fortat.

Iti supun atentiei un articol (scris de un om cat se poate de dreapta si care nu poate fi banuit de nostalgii comuniste), in linkul de mai jos. Nu pun citate.

http://www.revista22.ro/font-colorblackeco...font-10951.html



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Dec 2011, 07:56 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu goguta..istoria nu e scrisa de invingatori. Ei abia incearca sa isi impuna o varianta, insa adevaratul autor ramane istoria.
Intrebat despre revolutia franceaza, imi pare ca Mao a dat celebrul raspuns: "e mult prea devreme sa ma pot pronunta".


Abis, era bine daca citai...linkul tau nu imi merge. unsure.gif

Oricum, plasarea Romaniei intre primele tari ale lumii la acel moment nu imi pare nici fortata, nici nationalista si nicimacar patriotica.
Voi reveni cu materiale edificatoare.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2011, 04:50 PM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Economia Romaniei interbelice: mit sau tabu?

de Dragos Paul Aligica

Exista multi romani care au convingerea ca perioada comunismului a fost, din punct de vedere economic, superioara prezentului. Numarul lor nu e deloc mic. Avem si o estimare cantitativa. Variatii pe tema “Cand o ducea Romania mai bine, acum sau in comunism?” au fost explorate de mai multe sondaje de opinie recente. Daca e sa ne luam dupa rezultate, numarul celor ce cred in superioritatea performantei economice comuniste este fie majoritar, fie se apropie de pragul majoritatii, in functie de studiu si metodologie. Dezbaterile publice recente ne-au atras atentia insa asupra unui fenomen inrudit. Se pare ca exista multi romani care au convingerea ca perioada interbelica a fost, din punct de vedere economic, una cu totul remarcabila: o perioada de aur.

Nu stim numarul lor pentru ca, cel putin dupa stiinta autorului de fata, cu exceptia unui mic exercitiu pe care urmeaza sa-l citam mai jos, nu exista vreun studiu care ar fi incercat sa estimeze magnitudinea acestui fenomen. Fapt este insa ca acest numar nu se arata de loc mic. Iar intensitatea acestei credinte pare ca o depaseste pe cea in performanta comunismului. Nu ar trebui sa ne mire: Asa cum ni s-a reamintit de curand, cele trei mari componente ale istoriei noastre precomuniste sunt mitul, tabuul si legenda. (Ceea ce si explica dealtfel faptul ca abordarea ei tine mai degraba de folcloristica).

In plus, memoria experientei comuniste, oricat de distorsionata si incarcata de frustrarile prezentului, este mai vie. Umbra realitatii dure de atunci, inca pluteste chiar si asupra nostalgicilor. Interbelicul insa, un orizont deja pierdut vederii imediate, devine un loc in care imaginatia si nostalgia isi dau mana fara prea multe restrictii: “ Poate ca nu curgea lapte si miere dar..” Si aici urmeaza sa se insereze factoidul favorit privind epoca in cauza, factoid ce ar reprezenta chintesenta bonitatii economice a acesteia. De exemplu: “graul romanesc era cotat la bursa din Londra”, “leul era moneda forte”, “exportam cutare lucru in cutare tara” si -favoritul tuturor- “bunicul meu avea atatea si atatea hectare si cand mergea la Bucuresti...etc.etc.etc” ...(Se povesteste cu amanunte ce facea distinsiul domn la Bucuresti...)

Nu doar apropiatii si rudele noastre au aceasta opinie. Daca “in istoriografiile occidentale predominä aprecierile critice si rezervele in legätura cu bilantul economic al epocii dintre cele doua razboaie mondiale, scrie profesorul Bogdan Murgescu, in România, … perioada interbelicá este tratat ca un fel de epoca de aur”. Mai mult, un sondaj efectuat de acesta printre studenti, elevi si profesori sugereaza ca in jur de 70% dintre respondenTi “considera ca perioada 1918-1940 a fost cea in care România s-a apropiat cel mai mult de nivelul tarilor dezvoltate din perioada respectiva”. Opinia “despre excelenta economica a României interbelice face unanimitate printre elevii de liceu” si “se bucura de o aderenta foarte mare printre respondentii profesori de liceu de alte specialitati decat istoria.” Vorbim deci de opinii ce, teoretic, ar trebui totusi sa fie destul de avizate. Oricum, mai avizate ca “larga opinie publica”.

Toate bune si frumoase. Intrebarea este: Oare chiar asa sa fi stat lucrurile? Ce spun datele statistice despre validitatea perceptiilor, fie ca e vorba de perioada comunismului sau de cea interbelica? N-ar fi totusi bine sa incercam din cand in cand sa depasim nostalgia si partizanatul si sa facem un efort sa intelegem in termeni realisti trecutul nostru economic? Nu de alta dar istoria noastra economica este, pana la urma, un parametru extrem de important al dezbaterii publice precum si o importanta coordonata empirica pentru marile idei de strategie si politica economica nationala, prezente si viitoare. Ignoranta cu privire la ea are consecinte palpabile. Nu putem lasa propaganda comunista, si anti-propaganda sau nostalgia paradisului interbelic pierdut sa ne seteze perceptiile despre trecut. Si prin asta sa ne distorsioneze perceptia prezentului. Si mai departe, strategiile prin care ne construim viitorul.

Acest contextul in care facem apel la lucarea Romania si Europa. Acumularea decalajelor economice (1500-2010), scrisa de Bogdan Murgescu, profesor la Facultatea de Istorie a Universitatii Bucuresti, lucrare publicata la editura Polirom anul trecut. Din momentul publicarii, cartea a facut valuri intre cunoscatori iar acum discret dar vizibil ea isi ocupa treptat locul de studiu de referinta in domeniu. Premiile, recenziile si interventiile publice solicitate autorului in siajul publicarii volumului, vorbesc de la sine despre relevanta lucrarii. Este o carte care marcheza un moment in cercetarea roaneasca in domeniu. Pune in sfarsit la dispozitia cititorului roman o evaluare pe lunga durata a evolutiei economiei romanesti privita comparativ cu alte economii relevante europene.

Ceea ce facem improvizat si diletant tot timpul (ne comparam cu altii si ne auto-evaluam in evolutia noastra istorico-economica), Murgescu face sistematic si profesionist. Poti sa nu fii de acord cu unele din interpretarile sale. Dar fapt este ca ele sunt bazate pe in efort fara precedent de culegere si analiza de date istorice si comparative. Cartea este astfel, indiscutabil, principala referinta la aceasta ora, pentru intrebari ca cele de mai sus. De pilda: Care a fost nivelul performantei economice a Romaniei interbelica?

Cu titlu de exemplu, sa aruncam o privire asupra a ce ne spun datele, privind tema aceasta. Sa lasam la o parte prejudecatile si sa le lasam sa vorbeasca de la sine. Exercitiul ne este usurat de faptul ca la origine, majoriatatea datelor au fost construite si estimate de autori ce nu pot fi suspectati de niciun parti pris fata de disputele noastre locale si conjunturale. Sa verificam deci ce stim si ce credem ca stim despre performantele trecute ale economiei romanesti interbelice, in lumina celor mai relevante estimari.

Sa incepem cu o estimare a lui Angus Maddison, autoritatea mondiala in constructia de date statistice in istoria economica (Produsul Intern brut/locuitor in dolari 1990 pentru Romania interbelica intre 1926-38):

Anul Dolari 1990
1926 1.258
1927 1.241
1928 1.225
1929 1,152
1930 1.219
1931 1.229
1932 1.144
1933 1.184
1934 1.182
1935 1.196
1936 1.194
1937 1.130
1938 1.242

Sa comparam acum. Produsul Intern brut/locuitor in diferite state europene in perioada interbelica, acelasi Angus Maddison (dolari 1990):
1913 1929 1938
Media tari vest- -europene dezvoltate 3,688 4.387 4.818
Grecia 1 .592 2.342 2.677
Irlanda 2.736 2.834 3052
Portugalia 1.250 1.610 747
Spania 2.056 2.739 1.790
Bulgaria 1,534 1.180 1.595
Cehoslovacia 2.096 2977 2.882
Iugoslavia 1.057 1.364 1.356
Polonia 1,739 2.117 2.182
România 1.741 1.152 1.242
Ungaria 2.098 2.476 2.655
Rusia/URSS 1.488 1.386 2.150

Iata o alta estimare a PIB in 1937, provenita din studiile lui Mark Harisson publicate in 1994, si plasata comparativ in contextul vecinilor nostri est europeni:
Dolari 1980
Cehoslovacia 1.948
Ungaria 1,599
Polonia 1.372
lugoslavia 1.275
Romania 1.237
Bulgaria 1.148

Apoi, mai jos, România in raport cu media europeana, calcule pe baza datelor lui Paul Bairoch (PIB/locuitor):
1913 0,63
1929 0,58
1933 0,54
1938 0,51

Avutia nationala pe locuitor a Romaniei comparata cu alte tari, calculata de V. Axenciuc (se citeste: SUA in 1914 de 4,5 ori mai mare; in 1938 de 5,3 ori mai mare ...) :
1914 1938
Romania 1,0 1,0
SUA 4,5 5,3
MareaBritane 3,2 3,3
Franta 3,1 2,7
Germania 2,3 5,4
Elvelia 3,3 6,1
Danemarca 1,7 3,4
Japonia 0,7 2,7
India 0,3 0,5

In sfarsit sa adaugam o serie de date sintetizate de G. Dobre, anume indicatori sociali in perspectiva comparata, pentru 1938:

Mortalitatea infantila (morti sub un an la 1000 nou-nascuti)
Marea Britanie 55,5
Germania 59,8
Danemarca 58,7
Belgia 81,3
Irlanda 5,8
Frant.a 65,6
Cehoslovacia 109,6
Italia 106,3
Ungaria 131,4
Polonia 139,8
Grecia 99,4
România 182,5
Bulgaria 144,4
lugoslavia 140,0

Ponderea analfabei1or in populatia totala (%)
Marea Britanie -
Germania -
Danemarca -
Belgia 5,6
Frant.a 3,8
Cehoslovacia 4,1
Italia 21,6
Ungaria 6,0
Polonia 23,1
Grecia 40,8
România 54,3
Bulgaria 31,4
lugoslavia 45,2

Speranta medie de viata la natere (ani)
Barbati Femei
Marea Britanie 58,74 62,88
Germania 59,86 62,81
Danemarca 62,00 63,80
Belgia 56,02 59,79
Irlanda 58,20 59,62
Frant.a 54,30 59,02
Cehoslovacia 51,92 55,18
Italia 53,76 56,00
Ungaria 48,27 51,34
Polonia 48,20 51,40
Grecia 49,06 50,89
România 40,20 41,40
Bulgaria 45,92 46,64
lugoslavia 41,00 42,00

Cifrele, asa cum spune Murgescu, “contrazic destul de puternic imaginea unei dezvoltari economice viguroase a României interbelice, atât in ceea ce priveste tendina de ansamblu, cat si in ceea ce priveste anii ’buni’ sau’rai’.” Celor a caror prima reactie este de a contesta cifrele, sa le spunem ca Murgescu a avut grija sa confrunte cu informatiile din varii lucrari de referinte, sa compare serii obtinute pe baza unor date primare independente unele de altele, calculate potrivit unor metode diferite. Iar ele ofera o imagine de ansamblu convergenta.

Asadar pozitia relativa a României in raport cu restul lumii e destul de clara. Romania nu a fost in niciun caz o economie stelara in perioada in cauza. Nu a fost nici macar o economie performanta. Daca prin performanta ne referim la modestul criteriu de a mentine (nu reduce ci doar mentine!) decalajul dintre nivelul ei de dezvoltare si cel al economiilor occidentale. Nici vorba ca in perioada in cauza Romania “s-a apropiat de nivelul tarilor dezvoltate din perioada respectiva”. Convine sau nu, acesta este verdictul consultarii seriilor de date comparative.

Bogdan Murgescu ne lanseaza deci o provocare. Nu numai ca pune sub semnul intrebarii unul din marile mituri politico-economice ale Romaniei post-comuniste. In acelasi timp ne demonstreaza cam care ar trebui sa fie nivelul de documentare si stilul si metoda de abordare atunci cand vrem sa discutam acest tip de teme. Evident, in cazul in care nu suntem de acord cu concluziile sale, avem toata libertatea sa-i raspundem.

Sau sa declaram tema tabuu, conform traditiei. Daca ne hotaram insa sa raspundem, avem obligatia ca reactia noastra sa satisfaca aceleasi standarde de profesionism impuse de remarcabilul sau studiu. Acesta este cred, cel mai mare merit al lui Murgescu. Dincolo de tematica in sine, ne-a reamintit care este nivelul metodologic la care trebuie sa ne situam daca dorim vreodata sa pasim, intelectualmente vorbind, in afara confortului miturilor si tabuurilor istoriei noastre nationale. Daca.

Sa incheiem spunand ca importanta demersului lui Bogdan Murgescu nu poate fi apreciata la justa valoare daca nu mentionam si un element de context. Studierea istoriei economiei romanesti si universale a fost pur si simplu decimata, cu o tenacitate si iresponsabilitate revoltatoare, din institutiile noastre de invatamant superior. Profesorul Bogdan Murgescu si echipa sa la Universitatea Bucuresti au ramas, alaturi de echipa de la ASE, condusa de profesoara Maria Muresan, printre ultimele bastioane ale disciplinei, ducand o neincetata lupta de guerilla in apararea a ceea ce este, fara indoiala, un domeniu cheie al stiintelor economice si disciplinelor istorice. Este o discutie separata cum s-a ajuns la situatia in care studentii invata orice dar numai evolutia in timp a economiei in care urmeaza sa activeze, nu. O discutie asupra careia merita sa ne aplecam in viitor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Dec 2011, 05:07 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Romania in acea perioada era printre primele din europa de est. Si acum se indreapta spre acelasi loc.

Asta nu se datora mai deloc genialilor nostri inaintasi ci capitalului strain care domina ramuri cheie.

Romanu era ori mic afacerist or functionar la stat ori muncitor. Putini romani erau cu scoala mai mult decat liceul.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 15 Dec 2011, 05:07 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 15 Dec 2011, 05:10 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Si totusi ramane intrebarea : care a fost perioada cea mai favorabila din punct de vedere economic raportata la istoria moderna a Romaniei?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 15 Dec 2011, 05:29 PM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(exergy33 @ 15 Dec 2011, 05:10 PM) *
Si totusi ramane intrebarea : care a fost perioada cea mai favorabila din punct de vedere economic raportata la istoria moderna a Romaniei?

Cea mai favorabila a fost 2000-2008.
Dar cred ca tu ai vrut sa intrebi care a fost cea mai buna perioada, in ce perioada a avut Romania cea mai puternica economie, nu?
Din punctul meu de vedere a fost 68-89 in care s-au creeat imens de multe in industrie si agricultura, dar si respectiva perioada a fost la maxim 50% din potentialul tarii din cauza imposturii specifice comunistilor - care impostura imi pare ca un inger comparata cu cea din zilele noastre.

Acest topic a fost editat de goguta: 15 Dec 2011, 05:30 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Dec 2011, 05:43 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 15 Dec 2011, 06:29 PM) *
Din punctul meu de vedere a fost 68-89 in care s-au creeat imens de multe in industrie si agricultura

Perioada mai corecta este 68-82 si dezvoltarea s-a produs pe baza creditelor "ieftine" date de FMI genialului conducator. Dupa care genialul conducator a dat-o in bara si a intrat cu oistea in faliment.

In constructii a fost impactul cel mai mare, s-a construit mult si inutil chiar prost. Orice pulete care se putea urca pe o schela era denumit "constructor".

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 15 Dec 2011, 05:44 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Dec 2011, 07:16 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Dragos Paul Aligica rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Draga Abis...no comment. Toti ceilalti (TT, de data asta jos palaria).
Nu mai spun nimic despre asta. Ar fi un cadou nemeritat pentru multi, chiar si in preajma sarbatorilor.

Atata doar: eu cred (sunt foarte mandru de asta) ca Romania a fost mare si puternica pentru intreaga lume in perioada premergatoare primului mondial si pana la instaurarea regimului comunist. Intre 68-69...???...inca suspectez ca e un fel de gluma asta; una pe care n-o pricep blink.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 16 Dec 2011, 02:30 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Dec 2011, 08:43 PM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In 1917, 1 leu inca valora 0,333 gr de aur iar convertibilitatea leului s-a mentinut pana in anii '30. Restul este istorie.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Dec 2011, 08:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2011, 08:19 AM
Mesaj #153


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 15 Dec 2011, 05:07 PM) *
Romania in acea perioada era printre primele din europa de est. Si acum se indreapta spre acelasi loc.

Printre primele in Europa de Est, poate. Dar printre primele in Europa ori chiar in lume, asta este discutabil...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2011, 08:42 AM
Mesaj #154


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ăăă, păi depinde de clasament! E printre primele din Europa la corupţie, la legi idioate, număr de taxe, număr de frecomentişti pe cap de locuitor, etc... blink.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Dec 2011, 09:26 AM
Mesaj #155


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 16 Dec 2011, 08:19 AM) *
Dar printre primele in Europa ori chiar in lume, asta este discutabil...


Depinde cum te uiti! Daca te uiti de jos in sus... rofl.gif

Acum serios nu stiu cand a fost cea mai buna perioada a Romaniei si nici nu prea se poate compara. Tot ce stiu este ca Romania ar putea fi cu adevarat o tara prospera daca ar fi manageriata mai bine. Avem resurse naturale, avem capacitati de productie, avem potential agricol, avem potential turistic, avem forta de munca ieftina, practic Romania ar putea face bani din orice domeniu enumerat de mine daca ar avea un cadru legal si economic propice. Mai trebuie doar o echipa competenta care sa managerieze economia Romaniei! Pana atunci, ar trebui apreciati toti micii si mijlocii intreprizatori pentru ceea ce fac, deoarece e destul de dificil sa faci biznis de succes in Romania.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Dec 2011, 09:38 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Abis...de acord. Este discutabil..si iarasi citind articolul lui Aligica mi-am amintit de un aforism a lui Mark Twain, care comentand date statistice asemanatoare ajungea la concluzia plina de miez ca "cifrele sunt corecte...statisticile mint!!"

Dar poate este o confuzie aici intre notorietate si pozitie ocupata si certificata statistic...desi eu continui sa cred ca im ambele situatii ar sta la fel.
In fine sunt prins rau acum cu serviciul si cu alte proiecte de pe han..(unul chiar la sugestia ta: sotii, poante, inscenari). Voi reveni..am promis deja asta.


Acum la fel de serios:

Pe atunci chiar : " aveam resurse naturale, aveam capacitati de productie, aveam potential agricol, aveam potential turistic, aveam forta de munca ieftina, practic Romania puteam si am putut face bani din orice domeniu enumerat "


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Dec 2011, 10:33 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(The Dude @ 15 Dec 2011, 07:16 PM) *
Atata doar: eu cred (sunt foarte mandru de asta) ca Romania a fost mare si puternica pentru intreaga lume in perioada premergatoare primului mondial si pana la instaurarea regimului comunist. Intre 68-69...???...

In anii 30 Romania avea a sasea moneda din lume (un fapt interesant: in aceeasi perioada pe pasapoartele americane scria si in romaneste).
In anii 60 avea cea mai mare crestere economica din lume (ca in China acum).

Mandria ta e intemeiata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Dec 2011, 02:35 PM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 16 Dec 2011, 09:19 AM) *
Printre primele in Europa de Est, poate. Dar printre primele in Europa ori chiar in lume, asta este discutabil...

Cam da. Tara e bogata pacat ca e locuita.

Si oricum atunci nu era meritul numai al romanilor,romania era un fel de melting pot.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2011, 10:20 PM
Mesaj #159


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Totuşi există speranţă. Copii români câştigă medalii şi premii la olimpiade mondiale, cercetători români fac descoperiri epocale, inventatori români sunt premiaţi an de an la Geneva, sportivii la fel şi asta în condiţiile în care învăţământul e ca un părinte vitreg, cercetarea la fel, sportul e plin de corupţie... Cu toate greutăţile şi nevoile oamenii trăiesc, muncesc, îşi ridică case, merg înainte. Doar că nu se prea văd, media nu-i arată ci arată doar mizeriile, crimele şi violurile, cancan-ul, mitocănia cu o fervoare demnă de o cauză mai bună. Sunt nestemate în noroi, ca peste tot prin lumea largă. Avem şi noi faliţii noştrii, însă avem destule poveşti de succes care ar trebui promovate şi susţinute, nu denigrate, exploatate şi aruncate sau ignorate... În alte ţări foarte puţini ajung să fie apreciaţi cu adevărat şi vorba ceea: "Decât slugă la străini mai bine domn în satul meu!"


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Dec 2011, 12:27 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce ar trebui sa inteleaga romanii, cei care iubesc Romania, din comportamentul jucatorilor nationalei de hocheii a Romaniei la meciul dintre Ungaria si Romania? Care ar trebui sa fie reactia autoritatilor fata de acest afront? Merita Romania un astfel de comportament din partea unuor cetateni romani, crescuti si educati din banii tuturor romanilor? ...................................

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Dec 2011, 12:28 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Dec 2011, 12:11 AM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Păi erau majoritari etnicii maghiari şi se ştie că sunt mai naţionalişti decât ungurii de la ei de-acasă! ohyeah.gif Ce reiese din asta? Românii neaoşi au o mare calitate: sunt toleranţi!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Dec 2011, 07:27 PM
Mesaj #162


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ce nu vă place în Bucureşti ? am întrebat ieri/alaltăieri un cunoscut. Oamenii! a venit răspunsul lui sec. Nu am avut replică. Mi-a fost greu să îl contrazic. A completat – este o tensiune în aer, te timţi ameninţat la tot pasul.Bucureştiul este o zonă a vulgarităţii şi violenţei verbale şi gestuale. Un oraş in care eşti agresat în intersecţii, in magazine, în cinematografe. Or fi clădirile urîte, cenuşii, fără stil dar şi omul, în egală măsură.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Dec 2011, 08:15 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Bucuresteanul este o noua specie de romani viciata, modificata de comunism, ceausism. Bucurestenii actuali sunt o adunatura de tarani dezradacinati care si-au pastrat parte din legaturile ce le aveau cu locul natal, chiar si copiii bucurestenilor, nepotii lor pastreaza inca aceasta legatura. In fond vorbim de cateva generatii de "bucuresteni" stramutati de comunism care nu au apucat sa se integreze in clasa burgheza scapata de epurarea comunista. Practic, in opinia mea, micul burghez bucurestean a disparut, locul lui fiind luat de taranii deveniti muncitori sau functionari imbogatiti in sistemul comunist, adevaratii burgheji ai capitalei noastre au disparut sau sunt prea batrani ca sa mai reprezinte ceva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Dec 2011, 05:58 AM
Mesaj #164


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 22 Dec 2011, 07:15 PM) *
Bucuresteanul este o noua specie de romani viciata, modificata de comunism, ceausism. Bucurestenii actuali sunt o adunatura de tarani dezradacinati care si-au pastrat parte din legaturile ce le aveau cu locul natal, chiar si copiii bucurestenilor, nepotii lor pastreaza inca aceasta legatura. In fond vorbim de cateva generatii de "bucuresteni" stramutati de comunism care nu au apucat sa se integreze in clasa burgheza scapata de epurarea comunista. Practic, in opinia mea, micul burghez bucurestean a disparut, locul lui fiind luat de taranii deveniti muncitori sau functionari imbogatiti in sistemul comunist, adevaratii burgheji ai capitalei noastre au disparut sau sunt prea batrani ca sa mai reprezinte ceva.

Da, Marduk. Tarani de oras.
Micul burghez bucurestean s-a dus cu pasi mari... pacat... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Dec 2011, 09:59 AM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Cla @ 23 Dec 2011, 06:58 AM) *
Micul burghez bucurestean s-a dus cu pasi mari... pacat... sad.gif


Ba exista Cla...si o duce mai bine ca niciodata..Taranii fac larma si atrag reflectoarele pe ei lasand sa se creada ca numai ei exista, ori ca domina scena.
In fapt lumea de calitate sta retrasa in cochilia ei taman la adapostul acestei diversiuni thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Dec 2011, 10:19 AM
Mesaj #166


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ma bucur, Dude, sa aflu de asta, si mai ales sa stiu ca nu s-a dus lumea la naiba. wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 9 Jan 2012, 08:56 AM
Mesaj #167


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(The Dude @ 23 Dec 2011, 09:59 AM) *
Ba exista Cla...si o duce mai bine ca niciodata..Taranii fac larma si atrag reflectoarele pe ei lasand sa se creada ca numai ei exista, ori ca domina scena.
In fapt lumea de calitate sta retrasa in cochilia ei taman la adapostul acestei diversiuni thumb_yello.gif

Cu alte cuvinte, taranul, in contrast cu micul burghez bucurestean, nu este de calitate.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 9 Jan 2012, 10:57 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



nu...l-am jignit pe nedrept...Am vrut sa spun "manelist"...asta e termenul.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2012, 11:07 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mult mai bine este "cocalar". Sunt din toate clasele sociale si ii leaga netarmurita dragoste de sine.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2012, 11:40 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai corect mi se pare termenul de mitocan, este un cuvant mai potrivit si desemneaza exact atitudinea unor romani sau tigani, spre deosebire de cuvantul cocalar care inseamna cu totul altceva la origine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 9 Jan 2012, 11:55 AM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mitocan dar parca cuvantul asta are o alura de romania sec 20 nu cea din 21. Oare care va fi echivalentul cocalarului in secolul 22?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2012, 12:04 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



sociolarul, adica unul care socializeaza fizic prea mult, gandindu-ne ca in secolul 22 socializarea prin alte mijloace va fi ceva normal. rolleyes.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Jan 2012, 01:03 PM
Mesaj #173


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 9 Jan 2012, 11:55 AM) *
Oare care va fi echivalentul cocalarului in secolul 22?


Daca ne uitam putin la structura natalitatii, ar putea fi rromanul. ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2012, 03:34 PM
Mesaj #174


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un articol extraordinar aparut in Cotidianul:

Dragă Domnule Senator Viorel Badea,

Sînt și eu unul dintre „românii de pretutindeni" care au primit scrisoarea dumneavoastră cu ocazia, nu știam, „Zilei românilor de pretutindeni". Vă mulțumesc pentru caldele urări și îndemnuri, chiar dacă, trebuie să mărturisesc, laudele dvs. sînt exagerate în ce mă privește pe mine, unul din românii de pretutindeni cărora vă adresați. Nu am adus nici o „contribuție" comunității care a binevoit să mă primească (în afară de cîteva taxe), nu am afirmat prin nimic „valorile românești", nu practic sport de performanță sub drapelul țării, iar singurul domeniu în care „excelez" deocamdată este livrarea de mîncare indiană la domiciliu, pentru că lucrez ca delivery driver la un restaurant dintr-un orășel scoțian.

Alta ar fi fost însă situația dacă mi-ați fi scris, dvs. sau unul dintre numeroșii dvs. colegi din Parlament, acum șase luni, cînd încă nu eram un român „de pretutindeni", ci un român de la mine de-acasă, mai exact din Iași.

Aș fi putut să vă răspund că sînt cercetător științific la Universitatea Al. I. Cuza și că mă ocup de editarea Bibliei de la 1688, prima ediție critică a celei mai vechi Biblii românești (știați că sîntem ultimul neam din Europa care încă nu are prima sa Biblie într-o ediție critică?). M-aș fi mîndrit cu fetele mele, care practicau un sport de performanță sub drapelul țării, cum spuneți, și m-aș fi lăudat că am dus și eu puțin din „graiul țării" mele pe la Paris și Geneva, sau că mi-am petrecut șapte ani printre vechile manuscrise românești, primind pentru munca mea o summa cum laude. Dar nici dumneavostră nu mi-ați scris, nici eu nu v-am răspuns. Așa merg lucrurile, cum s-ar spune.

Dar de ce îmi scrieți tocmai acum, cînd mi-am luat lumea în cap, împreună cu ai mei, și ne-am alăturat și noi „românilor de pretutindeni" care își caută pe aiurea dreptatea pe care nu au găsit-o în țară?

Ca să îmi arătați că vă pasă?

Dacă vă pasă atît de mult de „valorile și tradițiile românești", de ce nu mi-ați scris, dvs. sau colegii dvs., pe cînd eram în țară? De ce nu m-ați întrebat cum ne descurcăm cu nouă milioane pe lună, eu și colegele mele, tineri doctori în filologie și slujbași ai culturii române pentru care suspinați acum? V-aș fi rugat atunci, dacă știam că vă interesează atît de mult istoria neamului, să faceți ceva pentru profesorul meu de istorie, care se stinge de boală pentru că din pensia sa nu-i ajung banii de medicamente. V-aș fi chemat la Iași să vedeți cum trăiește de pe o zi pe alta un antrenor de performanță, pentru care s-a cîntat imnul României la Berlin, și cum niște copii devotați se antrenează să devină campioni pe podelele roase și pline de cuie ale unei săli de sport care n-a prins încă o campanie electorală. V-aș fi dus prin oraș și v-aș fi arătat Filarmonica ieșeană, care de zece ani stă să se prăbușească sub schele, și Teatrul Național, mutat într-un cub de carton. Și la urma urmei, dacă tot invocați acum cuvintele lui Sadoveanu și îndemnul „să devenim un popor vrednic", v-aș fi spus că de douăzeci de ani mă simt, în fiecare zi, mințit, furat și umilit în țara mea.

Și că am obosit să devin „vrednic" printre șmecheri, canalii politice și „băieți deștepți".

Dar, repet, nici dvs. nu m-ați întrebat, nici eu nu v-am răspuns. Și atunci, de ce m-ați găsit tocmai acum?Domnule senator, e un cinism fără de margini să-i heretisiți pe emigranții români cu ocazia unei așa-zise „zile a românilor de pretutindeni". Nu poate fi o sărbătoare o zi a românilor „de pretutindeni", există doar o singură zi a românilor și a României din care găștile politice care s-au succedat ne-au împins, pe mine și pe alte milioane de compatrioți, să ne luăm lumea în cap, să ne lăsăm în urmă limba, părinții și prietenii și să ne căutăm pe aiurea pîinea și dreptatea. Ce sărbătoare vedeți în asta? Nu e nici o sărbătoare pentru familiile despărțite, pentru frații și prietenii lăsați în urmă, sau pentru acei „români de pretutindeni" ai căror copii s-au spînzurat în țară de dorul lor. Și, în general, nu există sărbători adevărate cînd te afli „pretutindeni", ci doar acasă.

Iertați-mă, dar nu am nevoie să-mi amintiți dvs. de „valorile românești". Ocupați-vă de ele în țară, acolo unde „cultura și valorile românești" sînt lăsate în paragină. Și v-aș mai ruga ceva. Sînteți totuși un reprezentant al clasei politice românești. Aveți decența de a nu amesteca în gesturile dvs. electorale amintirea „celor ce au luptat pentru libertatea poporului".

În Franța am cunoscut un om care și-a pierdut o mînă în masacrul de la Otopeni, în decembrie '89. Lucrează acum ca magazioner la un depozit, din mila unor străini generoși. Vă asigur că omul acesta ar scuipa astăzi pe orice discurs politicianist în care sînt amintiți eroii din decembrie '89. Altfel, o duce bine (în curînd, îl veți putea vedea și auzi într-un documentar tv despre Revoluție, apropo, nu-i așa, de cei care „fac cinste țării natale").

La sfîrșit, aș vrea să vă asigur că nu mi-e rușine că sînt român. Așa mi-am învățat și fetele, să nu le fie rușine să spună de unde vin. Singurele momente în care mi-e rușine că-s român sînt atunci cînd politicienii îmi vorbesc despre România. În gura lor, România pute ca o hazna infestată, din care mă bucur că mi-am salvat copiii. Ca o măsură de igienă, ar fi prea mult dacă v-aș cere să păstraţi măcar distanța tăcerii?

Ioan-Florin Florescu


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 25 Jan 2012, 11:51 AM
Mesaj #175





Guests






Am citit topicul si tot nu inteleg: oare eu traiesc pe alta lume? Articolul rdin cotidianul este scris bine , adevarat , dar pe mine nu ma convinge ! daca exista acesta persoana as vrea sa vad ce scrie peste un an! Mi-e sila de vesnica discutie cu " rusinea de a fi roman " . Probabil este o moda acum . Iar fazele cu Bucurestiul , scuzati-ma dar ma indoiesc ca sunt rodul unei cercertarii stintifiice fiind mai degraba rezultatul firesc al frustarilor unor oameni care nici macar nu ai vazut orasul si oamenii ce-l locuiesc. Si ca sa stiti : si la New York sunt gropi pe strazi ce sa mai zic de gunoaie , la Paris sunt tot felul de dubiosenii dar nu cred ca am auzit pe vreun locuitor de acolo ca-i este rusine !

Acest topic a fost editat de kikki dee: 25 Jan 2012, 11:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman