HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> In Lipsa Oamenilor, Ar Putea Fi Dzeu Perfect?
Catalin
mesaj 5 Jun 2012, 05:44 AM
Mesaj #36


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Asa il chema pe Helmuth mai demult.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 09:57 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE
In Lipsa Oamenilor, Ar Putea Fi Dzeu Perfect?


Presupun ca oamenii nu au aparut o data cu Dzeu, sau nu sunt vesnici ca si Dzeu.
Asa ca a fost un timp in care Dzeu era singur si probabil s-a plictisit la un moment dat.

Asta inseamna ca nu era perfect din moment ce s-a plictisit si a creat oamenii si toate celelalte.
Iar rezultatul creatiei lui demonstreaza inca o data ca nu era perfect.



--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 10:08 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Despre care Dumnezeu vb tu ??

De cel biblic ???...atunci Hellooooo, buna dimineata !

El singur spune despre defectele lui (ca e gelos, aprig, necrutator..), iar chesti precum potopul, fratricidul Cain/Abe/, pogromul Sodoma si Gomora, incestul ficelor lui Lot, tratamentul aplicat lui Iov, alte alea (biblia e plina) ii dezvaluie limpede si limitele si vulnerabilitatile...

Lipsa Lui de perfectiune ai descoperit-o ?..sau vb de alti Dumnezei.?..ca unii stau mult mai bine la capitolul asta... hmm.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jan 2014, 10:08 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 10:22 AM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Daca vb de Biblie am si eu un pasaj.
Deuteronomul 32/4: El este Stanca; lucrarile Lui sunt desavarsite, Caci toate caile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu credincios si fara nedreptate, El este drept si curat.

Eu am citat titlul topicului in care nu se spune despre ce Dzeu este vorba.
Si nici nu m-as fi obosit prea tare sa-i iau pe toti la rand.

Intrebarea di topic era clara "Ar putea fi Dzeu perfect?"
Eu nu am facut altceva decat sa dau un simplu raspuns, nu am incercat sa descopar nimic acum.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 10:41 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...ok...deci vb de acel Dumnezeu...El este asa cum il prezinta faptele sale...am zis de ele.

Pe asta eu il cred un impostor, iar Biblia: un plagiat dovedit...(deci nu poti argumenta din ea)

insa, el anunta si face permanent aluzie la altcineva...la cineva autentic...sa-i spunem Parinte Divin !

in asta eu cred... thumb_yello.gif ...sub alt nume insa..


deci, zei se afla intr-o relatie directa cu fiecare dintre supusii lor...aceasta relatie include comunicarea...care nu se produce ca la taraba din piata..sunt zei, ce Dumnezeu...tare ii jignesti judecandu-i dupa tiparul uman...


insa...daca tu asa vezi lucrurile inseamna ca intelegem diferit titlul topicului si tema pusa in discutie...asa ca....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 11:31 AM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Presupun ca o parte din raspunsul tau face referire si la celalalt topic in care discutam - "Universul credintei: Dumnezeu" Comunicarea dintre zei si oameni, dialogul.

As putea fi de acord cu "Cel in care tu crezi", dar sa nu-i spui Parintele Divin. Crezi in El sub un alt nume, dar trebuie sa ai mare grija ce nume ii dai.
Personal, nu cred ca ii poate fi dat vre-un nume si nici nu cred ca are vre-o legatura cu ideea de Dzeu pe care o accepta oamenii in general... orice Dzeu.

As fi curios sa stiu nu despre credinta ta in Dzeu, ci mai degraba despre credinta ta intr-un Creator a tot si toate!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2014, 11:54 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu exista zei sau dumnezei acolo in ceruri sau undeva in univers. Zeii sunt doar niste "eroi" imaginari ai oamenilor, care au nevoie de speranta pentru a invinge frica de necunoscut. Mie mai importanta mi se pare CREDINTA, aceasta forta izvorata din interiorul individului, pe care poate s-o canalizeze catre orice, de la totem la icoana, sfant, Dumnezeu etc. Eu cred ca daca exista acest Creator, Dumnezeu, cu siguranta nu are o ierarhie de sfinti, un alai care sa-l slujeasca precum sunt cele ale imparatilor, regilor, despotilor sau inaltilor clerici de pe pamant. Similaritatea, legitimitatea, consta doar in dorinta celor care conduc lumea de a fi si pe pamant precum in ceruri iar asta nu este de ieri de azi, chestia cu religia, religiozitatea, se intampla de milenii. Daca Dumnezeu ar fi perfect si daca ar avea forta care se presupune ca o are, de ce nu schimba nimic din tot ceea ce se intampla nedrept pe aceasta planeta? Daca Dumnezeu ar constatat lipsa oamenilor, si-ar face alti oameni, doar pentru a-si demonstra perfectiunea, pe care, in opinia mea, n-a atins-o in ceea ce priveste creatia oamenilor. Poate ca Dumnezeu pentru a se perfectiona a creat atat de multe lumi in acest univers, urmeaza sa aflam in mileniile urmatoare, daca vom supravietuii propriilor noastre mosteniri dobandite prin creatia noastra, cand ne vom intalni cu alti "copii" a lui Dumnezeu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman