HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grecia, Buturga Care Este Pe Cale Sa Rastoarne Carul Ue, Grecia, grecii si democratia europeana
March
mesaj 13 Sep 2011, 11:03 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Marduk, pe unde umbli ? Trebuie sa-ti reincalzesc io supa aici ?!

Grecia, exclusa din Schengen? UE vrea să suspende ţările cu probleme

Schengen.... zona de rahat !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2011, 11:07 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Merita sa fie exclusi, e o afacere in Grecia sa te ocupi de emigranti iar grecii sunt experti in a exploata aceasta resursa. Mana de lucru ieftina, emigrantul indura orice de frica deportarii etc. iar grecul profita.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Sep 2011, 02:08 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2011, 12:07 PM) *
Merita sa fie exclusi, e o afacere in Grecia sa te ocupi de emigranti iar grecii sunt experti in a exploata aceasta resursa. Mana de lucru ieftina, emigrantul indura orice de frica deportarii etc. iar grecul profita.

Sa- dea afara pe catzaoni si sa-i primeasca pe vesnicii lor "prieteni" turcalaii


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2011, 02:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 13 Sep 2011, 02:58 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 13 Sep 2011, 02:08 PM) *
Sa- dea afara pe catzaoni si sa-i primeasca pe vesnicii lor "prieteni" turcalaii

Pai mai bine nu, ca îti iei toata Anatolia acasa, împreuna cu curzii care, dupa câte stim, sunt prin Turcia, Irak, Siria,
"si-atunci sa vezi belele, n-o sa poti sa scapi din ele..."

Eu cred ca falimentul Greciei e provocat de anumite banci si "vabanque - player-urile" lor.
Dupa parerea mea, Grecia trebuie ajutata, dar nu cum se face acum, cu miliarde de euro, pentru ca daca nu se întâmpla nimic, ar fi un sac fara fund.
Cred ca Grecia a ajuns la ultimatumul pe care o datoreaza generatiilor viitoare.
Si asta înseamna sa strânga cureaua, daca nu vor sa fi dati afara din UE.

Cel mai crunt ar fi sa nu mai vina turistii, ca motto: "Ce ma intereseaza Akropolis, Delhi, daca toata tara e varza, hai sa mergem altundeva, doar nu doar Egeea are stranduri faine".
Asta ar fi fatal.

Urmatoarea e Italia.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Sep 2011, 04:52 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 13 Sep 2011, 03:58 PM) *
Dupa parerea mea, Grecia trebuie ajutata,

Uite ca Merkel este de acord cu tine laugh.gif

Caderea Greciei ar provoca un efect de domino. Europa incerca evitarea acestei situatii


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2011, 05:01 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



„Folosim toate instrumentele pe care le avem pentru a preveni asa ceva. Trebuie sa evitam orice proces care nu poate fi controlat in zona euro” (A. Merkel)
Cel mai adecvat instrument este SUSPENDAREA SUVERANITATII, Grecia ar trebui condusa de un comisar european, care sa puna in practica politicile economice de salvare. Politia si armata ar trebui trimise intr-un "lagar" pentru specializare, eventual pe o insula la distractie, locul acestora urmand sa fie luat de politisti din UE. Intrebarea este daca in acest moment exista un stat, fie el si cel mai mic din UE, pregatit sa-si cedeze suveranitatea in mainile unui comisar european?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Sep 2011, 06:49 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE
Dupa parerea mea, Grecia trebuie ajutata

QUOTE(March @ 13 Sep 2011, 04:52 PM) *
Uite ca Merkel este de acord cu tine laugh.gif

Zi-mi si mie te rog ce-i de râs aici.

Hai sa presupunem ca România ajunge în belea si nimeni din UE nu o ajuta, nu cred ca o sa iasa din rahat prin vânzarea sarii din Marea Neagra, ca doar "Nu ne-am vândut tara", nu-i asa?

Ai acum de râs? Sa dea D-zeu sa nu se întâmple asa o catastrofa, si cred ca esti de acord cu mine.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Sep 2011, 11:31 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai poate fi salvata Grecia? Desi multi economisti vad ca o salvarea iesirea Greciei din zona euro, marii si puternicii europeni se incapataneaza sa faca un gest care ar fi un exemplu si pentru ceilalti perdanti din UE. Eu cred ca odata gestul facut puternicii UE se tem sa nu dea peste "cadavrele" ce le-au ascuns in propriile dulapuri. Lacomia multora s-ar putea sa miroasa mai ceva ca o hazna din fundul curtii, pierderile ar fi prea mari si o intreaga clasa s-ar putea trezi peste noapte saraca, o revolutie sociala ar fi pe cale sa se declanseze in cazul falimentului Greciei. Culmea este ca grecii stiu asta, au mizat dint-un inceput pe situatia in care in cazul in care se vor prabusii vor trage dupa ei si cei de sus.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2011, 11:35 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 14 Sep 2011, 12:31 PM) *

Intreaba-l pe Basea. In timp ce Grecia si altii sunt in pragul dezastrului "Jupanul" bate campii cum ca vom intra in zona euro mai devreme ! Ai uitat sa-i intrebe mai intai pe Merkel si Sarkozy....

Acest topic a fost editat de March: 14 Sep 2011, 11:35 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Sep 2011, 12:20 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 14 Sep 2011, 12:35 PM) *
... altii sunt in pragul dezastrului "Jupanul" bate campii cum ca vom intra in zona euro mai devreme !

rofl.gif Ma distreaza tare in aceste zile de cand cu informatia asta. Timp de secole romanii s-au razboit cu turcii, tatarii, polonezii, austriecii, rusii si cu ungurii pentru a fi independenti, pentru a bate moneda proprie, pentru a fi suverani. Toata viata am invatat la din cartile de istorie cate sacrificii au facut domnitorii romanilor pentru independenta, rascoale, revolutii, cati romani au murit pentru acest ideal, iar azi ne oferim bruma de suveranitate pe o conceptie politica care nu pare sa aiba sorti de izbanda. De enervat ma enerveaza ca nimeni nu vine sa ne spuna, domnilor, tovarasi daca o scrantim cu UE asta ne asteapta, nimeni nu ne spune nimic, desi daca e sa te iei dupa acest parteneriat cu USA am putea deveni stat asociat al USA. Dar oare amercanii chiar au nevoie de noi, de Deveselu, de UE?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Sep 2011, 01:14 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 Sep 2011, 01:20 PM) *
Timp de secole romanii s-au razboit cu turcii, tatarii, polonezii, austriecii, rusii si cu ungurii pentru a fi independenti, pentru a bate moneda proprie, pentru a fi suverani.

Pai nu era mai bine sa-si foloseasca energiile si resursele pentru o cauza mai buna? smile.gif

Ca sa fim sinceri, romanii nu se bateau cu turcii, tatarii, polonezii, ungurii, austriecii pentru independenta si pentru dreptul de a bate moneda. In Evul Mediu notiunea de "natiune" nu exista, solidaritatea nationala nu era inca inventata, moldovenii si muntenii sa casapeau "frateste" fara a tine cont de comuniunea de limba, origine ori religie dintre ei... La fel era in toata Europa. Razboaiele se purtau din ambitiile diversilor monarhi, principi, lideri feudali. Ideea nationala este o inventie destul de recenta, a secolului XIX. Si care si-a cam trait traiul, si-a cam mancat malaiul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Sep 2011, 03:12 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 14 Sep 2011, 01:20 PM) *
Dar oare amercanii chiar au nevoie de noi, de Deveselu,

De noi nu, de Deveselu da.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Sep 2011, 07:42 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Carul cu europeni s- rasturnat. Musiu sarko a fost lasat de pietele shpeculative in toata splendoarea lui napoloniana.

Traiasca Noua Uniune Hanseatica Europeana !


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Sep 2011, 09:47 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 14 Sep 2011, 07:42 PM) *
Carul cu europeni s- rasturnat. Musiu sarko a fost lasat de pietele shpeculative in toata splendoarea lui napoloniana.

Djast a moment, pliz. Sarko îsi va da seama ca nu are nici Obelix, nici Miraculix pe lânga.
Ghici cât mai rezista asa un cretin.
Si pun pariu ca atunci îl lasa si Carla, ioi, ce belea pe capul lui... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Sep 2011, 12:19 PM
Mesaj #50


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Tulburari biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2011, 03:56 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 14 Sep 2011, 04:12 PM) *
.... de Deveselu da.

Nu stiu de ce am impresia ca toata aceasta piesa se joaca pe mai multe scene, una pentru fraieri, pentru presa, profit etc. unde Deveselu este doar o perdea pentru acoperirea realitatii si una serioasa in care exista tehnologie inalta, care pentru unii spectatorii este extraterestra.
QUOTE(turbo trabant @ 14 Sep 2011, 08:42 PM) *
... Uniune Hanseatica Europeana !

In cazul destramarii UE, nu ar fi exculus sa apara UHE sau o uniune a statelor nordice. Numai ca prabusirea necontrolata a zonei euro si disparitia UE ar fi o catastrofa pentru Europa si nu numai, unii politicieni discuta deja despre un razboi european, desi eu nu vad ce s-ar mai putea rezolva pe calea armelor cand este mai usor economic.

QUOTE(Cla @ 15 Sep 2011, 01:19 PM) *

Nu e de gluma cu toti emigrantii astia din Grecia, inchipuieste-ti ca Grecia ar iesi din UE si i-ar lasa pe toti sa plece in UE, poate chiar i-ar ajuta putin. Eu astept infiintarea primului califat european din epoca moderna.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Sep 2011, 03:58 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 15 Sep 2011, 04:56 PM) *
Eu astept infiintarea primului califat european din epoca moderna.

Cu capitala la ..... Buzesti. Sau chiar Strehaia.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2011, 04:15 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-ai nimerit, Hamburg, Londra, Berlin, Marsilia acolo poate vom apuca sa ne rugam la viitoare moscheie imensa a islamului european. Dar daca e sa ma gandesc bine califatul asta s-ar putea sa apara tot atat de bine pe aici prin Balcani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Sep 2011, 06:36 PM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Köln.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2011, 06:48 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Marele Califat Cologne - Allah-u Akbar pls.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Sep 2011, 07:21 PM
Mesaj #56


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 15 Sep 2011, 06:48 PM) *
Marele Califat Cologne - Allah-u Akbar pls.gif

Asa-i... din pacate...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Sep 2011, 03:25 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 15 Sep 2011, 03:56 PM) *
In cazul destramarii UE, nu ar fi exculus sa apara UHE sau o uniune a statelor nordice. Numai ca prabusirea necontrolata a zonei euro si disparitia UE ar fi o catastrofa pentru Europa si nu numai, unii politicieni discuta deja despre un razboi european, desi eu nu vad ce s-ar mai putea rezolva pe calea armelor cand este mai usor economic.

Destramarea UE ar fi un dezastru mondial care poate duce usor la razboi de acelasi calibru. In afara catorva capete seci nimeni nu vrea asta.

In acest moment nu vad alta solutie decat falimentul greciei si poate al italiei urmat de ruperea in 2 a zonei euro in 2 subzone : una puternica si una slaba care va fi subordonata celei puternice. Presiunea este foarte mare din partea americii si BRIC pentru a transa problema in mod eficient. Este posibil ca FMI sa se implice in mod direct in problema cu fonduri din china,japonia si america destinate special restructurarii zonei euro.

Inca o data, europa se dovedeste absolut incapabila sa isi rezolve singura problemele si reuseste doar sa creeze o criza mondiala.

Dar din fericire acum se intrevede optiunea unui bloc euroatlantic extrem de puternic. In Europa locomotiva germana se urneste binisor si va trage continentul dupa ea restul vagoanelor fiind dependente de locomotiva. America se va implica direct in salvarea proiectului european ajutand Germania care nu poate face fata singura unui continent.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2011, 05:29 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, este o parere interesanta, dar nu vorbesti nimic despre SUVERANITATE, sunt pregatite tarile Europene sa renunte la SUVERANITATE, pentru STABILITATE. Atentie se vehiculeaza ideea STATELOR UNITE EUROPENE, un teritoriu care va avea in comun taxele, impozitele, armata etc. In acest moment ma gandesc doar la o singura intrebare, ce limba oficiala vor utiliza cetatenii acestui stat?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Sep 2011, 06:32 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Poti sa mori suveran dar de foame.

Limba oficiala: de ce trebuie numai una? Poate fi foarte bine si engleza si germana.

Personal nu vad Italia, Grecia si chiar Franta in noua formula, diferentele sunt mult prea mari. In schimb vad Estul europei facand un salt istoric cu o mai buna integrare cu vestul puternic acum estul are sansa de a recupera cei 50 de ani de comunism.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Sep 2011, 11:14 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 Sep 2011, 06:29 PM) *
sunt pregatite tarile Europene sa renunte la SUVERANITATE, pentru STABILITATE

Nu prea sunt pregatite popoarele europene sa renunte la suveranitate. Insa ar face bine sa se pregateasca, si cat mai urgent. Este o chestiune de supravietuire, pana la urma.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2011, 10:08 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca se va ajunge la "supravietuieste cine poate". Germania s-a opus categoric tipariri de obligatiuni UE, se vorbeste oficial despre colectivizarea datoriilor PIIGS, deci ceva nu merge in acest program, sunt cateva rutine care nu se potrivesc cu scopul pentru care a fost lansat acest program. Mi-ar fi placut sa existe o Europa unita, un stat european, din nefericire Europa nu este un stat cu "un trup mare si un cap mic", ci un stat mare cu mai multe capete care nu se inteleg intre ele. Nu stiu in acest moment cu se va incheia aceasta incercare si ma intreb daca nu cumva Romania a ales calea cea mai buna atunci cand s-a apropiat de USA, desi in cazul unui esec european vom fi tot aici, la marginea imperiilor. Sa speram ca ne vom descurca tot atat de bine cum am facut-o de atatea si atatea ori in istoria noastra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 05:09 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Germania le propune grecilor un targ, sa vanda tot ce au UE, cladiri, fabrici, insule, tot. Ce ziceti or sa accepte grecii sa-si vanda tara investitorilor din UE pentru a-si salva tara si zona euro, pana la urma UE?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Sep 2011, 05:15 PM
Mesaj #63


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu cred sa accepte...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2011, 05:26 PM
Mesaj #64


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Niciodata nu-si vor vinde grecii toata Egeea, prea multe probleme au cu turcii.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 05:59 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pai tocmai ca daca o vand, nu mai este problema lor, este problema Germaniei, a Frantei a UE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2011, 06:21 PM
Mesaj #66


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 05:59 PM) *
Pai tocmai ca daca o vand, nu mai este problema lor, este problema Germaniei, a Frantei a UE.

Da? Si cine finanteaza asta, doar nu smecherii de la bazarul din Stambul.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 06:55 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Posibil sa cumpere si ei cate ceva din avutiile Greciei, ca doar au poftit sute de ani la pietrele lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2011, 07:24 PM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asta-i bine spusa, Marduk biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2011, 12:20 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2011, 06:55 PM) *
Posibil sa cumpere si ei cate ceva din avutiile Greciei, ca doar au poftit sute de ani la pietrele lor.

Pietrele nu sunt ale lor la fel cum pietrele din romania nu sunt ale romanilor. Conceptul de nu ne vindem tara a facut ravagii in Grecia, rezultatul se vede pentru toti.

Si acum gretzii nu pot decat sa dea cu pietrele lor in farfuriile lor si sa le sparga.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 29 Sep 2011, 12:25 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2011, 01:17 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2011, 01:20 PM) *
.... la fel cum pietrele din romania nu sunt ale romanilor. .....

ci ale urmasilor nostri, a urmasilor, urmasilor nostrii, in veacul vecilor


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 11:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman