HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Generalul Ion Antonescu Erou Al Romaniei?
abis
mesaj 21 Mar 2013, 11:06 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Mar 2013, 07:04 PM) *
Nu, dar nici nu poate fi acuzat de holocaust.

Ba uite ca poate fi acuzat.
QUOTE
Este o realitate istorica ca in acele vremuri evreii erau asociati cu bolsevismul, comunismul, iar rolul pe care ei l-au avut in revolutia bolsevica, in instaurarea comunismului in Rusia nu-l neaga nimeni.

Pai eu ce zic, ca autoritatile romane ii asociau pe evrei cu comunistii. Procedau intocmai ca si nazistii, in privinta asta.

Au fost cativa comunisti evrei, au fost multi comunisti rusi, bulgari, nemti, unguri, romani. De vina era ideologia comunista, nu etnia.
QUOTE
nu sta nimeni sa masoare cat de antisemiti au fost romani prin comparatie cu francezii, italienii, ungurii, englezii, rusii, polonezii

"Legenda" e ca romanii nu au fost. Or, eu asta zic aici: sa nu ne mai ascundem dupa deget, si romanii au fost antisemiti si mai sunt inca. Nu eu am facut comparatii
QUOTE
BOR are vina ei dar din nou trebuie sa repet aceiasi tema: cat de mare este vina romanilor prin comparatie cu a altora?

Nu asta este subiectul. Nu poti sa spui "la noi nu a fost holocaust, am omorat doar cu sutele sau zecile de mii, nu cu milioanele"
QUOTE
nu poti acuza un popor intreg de antisemitism din cauza unor nebuni nestiutori

Eu am vorbit despre autoritati, despre armata si despre multi dintre conationalii nostri. Nu am spus "un popor intreg".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 02:37 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Mar 2013, 11:06 AM) *
QUOTE
Ba uite ca poate fi acuzat.

Cine-l acuza? sionismul? or poate tu crezi ca o astfel de organizatie nu exista! istoricii care vor sa fie prezenti in paginile de specialitate? cei care poate ar dori sa traga ceva foloase din etichetarea statului roman ca participant la holocaust si nu la genocid? eu zic sa ne uitam cu atentie in DEX sa vedem care este diferenta intre cele doua cuvinte si apoi sa discutam la concret, planuri, trenuri, lagare, crematorii etc.
QUOTE
Pai eu ce zic, ca autoritatile romane ii asociau pe evrei cu comunistii...

Moncher, asta era conjunctura internationala.
QUOTE
Au fost cativa comunisti evrei...

hh.gif I-ai numarat? cam cati reprezinta acest cuvant "cativa". Sti ca cei mai mari ideologi ai marxismului, bolsevismului, comnismului au radacini evreiesti? eu nu am nimic cu aceasta ideologie dar la un moment Stalin s-a vazut nevoit sa epureze intreg aparatul sovietic de evrei, lucru care s-a petrecut si in Romania acelor vremuri. Oare de ce a simtit nevoia Stalin sa procedeze asa, pentru erau in conducerea sovietica doar "cativa" evrei?
QUOTE
De vina era ideologia comunista, nu etnia.

E de discutat aici, dar vreau sa fie clar ca nu am nimic cu evreii care traiesc si azi in chibuturi. Exista evrei care considera ca e bine sa traiesti intr-o comunitate care-ti pune totul la dispozitie obligatia individului constand in munca depusa pentru comunitatea respectiva. E ceva mai complicat dar exista o legatura intre comunism si modul acesta de a trai.
QUOTE
"Legenda" e ca romanii nu au fost.

Au fost si sunt antisemiti, mai mult sau mai putin decat altii. Dar de la sentimentele romanilor pana la holocaust, ma refer la procedura in sine e cale lunga.
QUOTE
Nu poti sa spui "la noi nu a fost holocaust..

Uite ca pot si voi continua sa sustin ca statul roman a participat la un genocid impotriva evreilor dar nu la un holocaust. Daca exista oameni care vor sa foloseasca cuvinte pe care nu le inteleg si care nu descriu cu acuratete o actiune sau alta nu au de cat, conteaza atat numarul cat si procedura.
QUOTE
....Nu am spus "un popor intreg".

blink.gif Moncher, hai sa vorbim atunci despre stat, cine este statul roman, e ceva abstract, o forta care conduce la un moment dat, din cine este formata armata romana din roboti? Trebuie sa definim foarte clar cine sunt acei conationali care au participat la genocid. In Germania dupa WW2 s-a dus o campanie de acuzatii impotriva poporului german dar germanii cu acceptul americanilor, englezilor si francezilor i-au defint exact pe cei care au pus la punct planurile holocaustului, nu a fost judecat un popor intreg ci doar cei care au condus au dat si au executat direct ordinele de la Hitler pana la ultimul nazist din armata germana au raspuns pentru crimele comise. Chiar si asa armata germana n-a fost acuzata in bloc din randurile sale au fost acuzati doar cei care au sustinut ordinele nazistilor, care le-au si executat, au fost multi care au executat la ordin, amenintati cu moartea sau cu lagarele naziste etc. astia su scapat de orice acuzatie, Asa ca prin extrapolare am putea sa discutam ce si cum e cu acuzarea armatei romane si a poporului roman, pentru ca aceste acuzatii exista.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2013, 02:50 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2013, 02:37 PM) *
Cine-l acuza?

Cei care stiu ce s-a intamplat pe atunci.
QUOTE
asta era conjunctura internationala

Asta nu este o scuza. Nicio "conjunctura internationala" nu a obligat Romania sa adopte legi anti-evreiesti. A facut-o statul roman de buna-voie
QUOTE
la un moment Stalin s-a vazut nevoit sa epureze intreg aparatul sovietic de evrei

Bietul Stalin, a fost obligat sa elimine evreii, nu a facut-o pentru ca a vrut, el era un ingeras.... Cine l-a obligat pe Stalin sa faca ceva, vreodata?!
QUOTE
Oare de ce a simtit nevoia Stalin sa procedeze asa

Pentru ca era un dictator nebun, poate...?
QUOTE
hai sa vorbim atunci despre stat, cine este statul roman, e ceva abstract, o forta care conduce la un moment dat, din cine este formata armata romana din roboti?

Statul este organizația care deține monopolul asupra unor servicii pe un teritoriu delimitat de frontiere. Statul este titular al suveranității și personifică din punct de vedere juridic națiunea.
QUOTE
Trebuie sa definim foarte clar cine sunt acei conationali care au participat la genocid.

Si cine ne impiedica sa facem asta, in loc sa negam orice implicare romaneasca in acele evenimente?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Mar 2013, 02:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 03:16 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Mar 2013, 02:50 PM) *
QUOTE
Cei care stiu ce s-a intamplat pe atunci.

Mai sunt si alti care stiu ce s-a intamplat atunci si opiniile nu converg in aceiasi directie.
QUOTE
Asta nu este o scuza. Nicio "conjunctura internationala" nu a obligat Romania sa adopte legi anti-evreiesti. A facut-o statul roman de buna-voie

Nu, nu este o scuza, dar esti sigur ca Romania nu a fost obligata sa ia o astfel de decizie din cauze externe, internationale?
QUOTE
Bietul Stalin, a fost obligat sa elimine evreii..

Da, Stalin era un dictator dar credea in sistemul sovietic, sistem in care rusii si ucrainienii predominau ca populatie, conducatori militari, armate etc. La un moment dat Stalin a fost obligat sa-i elimine pe evrei, devenisera prea puternici. Asta nu s-a intamplat doar pe vreme lui Stalin, evreii au avut de suferit de-a lungul istoriei si pentru ca datorita sistemului lor social ajungeau sa reprezinte o amenintare pentru conducatorii societatilor in care traiau.
QUOTE
Pentru ca era un dictator nebun, poate...?

Posibil, inca nu stim exact de ce s-a decis sa-i elimine pe evrei, poate vom afla odata si odata.
QUOTE
...Statul este titular al suveranității și personifică din punct de vedere juridic națiunea.[/i]

Asa o fi, dar eu cred ca statul este format din cetatenii care locuiesc in zona geografica unanim recunoscuta local si international ca fiind tara respectiva. Cu alte cuvinte daca acuzi statul acuzi cetatenii statului respectiv, daca ii acuzi pe nazisti, fascisti, legionari, comunisti etc. faci o selectie nu acuzi intreg poporul.
QUOTE
in loc sa negam orice implicare romaneasca in acele evenimente?

De cine este reprezentat acest "sa negam" eu spre exemplu nu neg implicarea Romaniei, a armatei romanesti in genocidul impotriva tiganilor, evreilor si a celor care nu erau de acord cu situatia politica din acele vremuri, asa cum nu sunt de acord nici cu ceea ce au facut comunistii in numele poporului roman. Pe de alta parte vin si spun ca fata de altii romanii sunt mai putin rasisti, mai putin xenofobi, mai permisivi, mai receptivi la influentele externe. Nu stiu cat este de bine sa ramanem asa, dar stiu ca atata vreme cat vom accepta noul in viata noastra incluzandu-l, adaptandu-l traditiilor stramosesti vom exista pe aceste meleaguri.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2013, 03:25 PM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2013, 03:16 PM) *
esti sigur ca Romania nu a fost obligata sa ia o astfel de decizie din cauze externe, internationale?

Ce cauze externe au obligat statul roman sa interzica, asa ca exemplu, casatoriile intre romani si evrei?
QUOTE
Stalin a fost obligat sa-i elimine pe evrei, devenisera prea puternici

Cine l-a obligat? Cum devenisera evreii prea puternici? Nu inteleg ce vrei sa spui. Nu te poate obliga nimeni, daca nu vrei, sa iei astfel de masuri.
QUOTE
inca nu stim exact de ce s-a decis sa-i elimine pe evrei

Parca ziceai ca stii: devenisera prea puternici rolleyes.gif
QUOTE
eu cred ca statul este format din cetatenii care locuiesc in zona geografica unanim recunoscuta local si international ca fiind tara respectiva

Confunzi statul cu poporul.
QUOTE
fata de altii romanii sunt mai putin rasisti, mai putin xenofobi, mai permisivi, mai receptivi la influentele externe

Si fata de alti altii romanii sunt mai rasisti si mai xenofobi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 04:01 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Mar 2013, 03:25 PM) *
QUOTE
Ce cauze externe au obligat statul roman sa interzica, asa ca exemplu, casatoriile intre romani si evrei?

Moncher, imi ceri sa tin lectii de istorie aici? lectia este una de clasa a 8-a Germania era cel mai puternic stat la vremea respectiva, cam cum sunt americanii azi. Practic Romania era ocupata de germani, crezi ca Antonescu (pe care eu nu-l consider un erou, ar fi fost erou daca se opunea pactului Ribbentrop-Molotov si ar fi luptat pentru o cauza nobila) putea sa faca altceva decat ar fi dorit germanii? A facut niste subterfugii, ia "vrajit" in cunoscutul stil romanesc pe nemti cu deportarile in Transnistria convingandu-i in acest mod ca-si face datoria in cadrul acordurilor germano-romane. Industria, agricultura, toata tara lucra pentru Germania.
QUOTE
Cine l-a obligat? Cum devenisera evreii prea puternici?...Nu te poate obliga nimeni, daca nu vrei, sa iei astfel de masuri.

Cine l-a obligat? comunistii rusi, Stalin era gruzin, poate tu crezi ca in comunism nu se mai tinea cont ca esti gruzin, rus, ucrainean, moldovean, cecen, kirkiz, uzbec etc. De-a lungul istoriei toti dictatorii, conducatorii, cuceritorii s-au confruntat cu aceasta problema, puterea, cine o detinea? seful de trib, regele, dictatorul, conducatorul etc. mai existau si altii care erau la fel de puternici, vraciul poate fi un exemplu in comuna primitiva, cu ceilalti nu mai continui pentru ca sper ca ai inteles ca puterea dupa ce se cucereste se imparte cu altii.
QUOTE
... devenisera prea puternici..

Este o ipoteza, asa cum exista o alta ipoteza care zice ca Stalin ar fi fost ucis de catre medicii evrei, multi dintre ei platind cu viata aceste acuzatii.
QUOTE
Confunzi statul cu poporul.

Da, mereu fac asta, nu stiu ce a fost mai inainte statul sau poporul, banuiesc ca poporul a format statul, altfel nu se explica de ce statul este format din cetateni.
QUOTE
Si fata de alti altii romanii sunt mai rasisti si mai xenofobi...

Corect, dar asta nu inseamna ca atitudinile respective sunt o trasatura nationala.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Mar 2013, 04:17 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2013, 04:01 PM) *
Moncher, imi ceri sa tin lectii de istorie aici? lectia este una de clasa a 8-a Germania era cel mai puternic stat la vremea respectiva, cam cum sunt americanii azi. Practic Romania era ocupata de germani

Nu este adevarat. Cand s-a dat legea aia de care te-am intrebat in Romania nu exista picior de soldat german. Nu a existat nicio presiune din partea Germaniei in acest sens, a fost o masura luata de buna-voie de statul roman, de catre politicieni care isi facusera un program politic din discriminarea evreilor.
QUOTE
A facut niste subterfugii, ia "vrajit" in cunoscutul stil romanesc pe nemti cu deportarile in Transnistria convingandu-i in acest mod ca-si face datoria in cadrul acordurilor germano-romane

Deportarile au fost reale, nu doar "subterfugii"
Pe de alta parte, acordurile germano-romane, din cate stiu eu, nu faceau referire la cetatenii romani de etnie evreiasca...
QUOTE
poate tu crezi ca in comunism nu se mai tinea cont ca esti gruzin, rus, ucrainean, moldovean, cecen, kirkiz, uzbec etc

Ce te intreb eu si ce raspunzi tu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2013, 06:57 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Mar 2013, 04:17 PM) *
QUOTE
... Cand s-a dat legea aia... in Romania nu exista picior de soldat german. Nu a existat nicio presiune din partea Germaniei...

Ramane cu am stabilit, conjuncturili internationale, au ceva comun cu presiunile germane si sovietice.
QUOTE
Deportarile au fost reale, nu doar "subterfugii"

Da, au fost reale, dar din nou ar trebui sa ne comparam cu altii, in aceste situatii si am observat ca nu-ti plac comparatiile.
QUOTE
...acordurile germano-romane, din cate stiu eu, nu faceau referire la cetatenii romani de etnie evreiasca...

De unde sti? din auzite, din cartile de istorie? Sti tu exact ce-au discutat Hitler si Antonescu cand s-au intalnit?
QUOTE
Ce te intreb eu si ce raspunzi tu...

Ti-am raspuns exact ce presupune puterea in comunism si nu numai. Dar sa incerc altfel, in stup matca, regina este absoluta, ea conduce prin feromoni, un fel de hotarari dictatoriale, doar ca sunt chimice nu literare. Trebuie sa sti ca si in acest caz, desi matca pare ca are controlul absolut, exista un grup de albine care o inconjoara, iar atunci cand trebuie, cand este spre binele stupului, "impnge" conduce incet, incet, matca catre zonele de interes. Acest proces se intampla mai ales atunci cand matca vrea sa ucida tinerele matci aflate in botci, matcile respective fiind "fetele" reginei, atunci se observa cel mai bine cum este prezenta aceasta "putere" atat in civilizatia albinelor cat si in viata umanilor.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2013, 11:27 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2013, 06:57 PM) *
Ramane cu am stabilit, conjuncturili internationale, au ceva comun cu presiunile germane si sovietice.

Nu au fost presiuni sovietice si nici germane pentru ca Romania sa adopte legi rasiale
QUOTE
ar trebui sa ne comparam cu altii

Nu, nu ar trebui. Nu poti sa spui ca "avem o scuza ca am omorat evrei nevinovati, ca faceau si altii acelasi lucru, asa ca nu e grav"...

Sau daca vrei sa ne comparam, hai sa ne comparam cu bulgarii, care si-au aparat toti evreii de pe teritoriu...
QUOTE
Sti tu exact ce-au discutat Hitler si Antonescu cand s-au intalnit?

Vorbeai despre acordurile germano-romane; astea se pot citi. Acolo nu scrie nimic despre obligatia Romaniei de a lua masuri discrimintorii ori de-a dreptul criminale impotriva evreilor.

Pe bune, e de-a dreptul hilar sa il aperi pe Stalin...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2013, 11:50 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Mar 2013, 11:27 AM) *
QUOTE
Nu au fost presiuni....germane pentru ca Romania sa adopte legi rasiale

Cred ca doar Ion Antonescu stia daca aceste presiuni au existat sau nu.
QUOTE
Nu, nu ar trebui. Nu poti sa spui ca "avem o scuza ca am omorat evrei nevinovati, ca faceau si altii acelasi lucru, asa ca nu e grav"...

mwah1.gif Azi avem o scuza ca omoram, cand si cand, afgani nevinovati? o facem pentru ca si altii fac acelasi lucru, iar noi suntem aliati acestora. Atentie la principii si conjuncturi.
QUOTE
...sa ne comparam cu bulgarii, care si-au aparat toti evreii de pe teritoriu...

Poti sa-mi spui cati evrei traiau in Bulgaria la acea data? una este sa aperi 100;1000 si alta sa aperi cateva sute de mii, e chestie de logistica, actiune etc.
QUOTE
...nu scrie nimic despre obligatia Romaniei de a lua masuri discrimintorii ori de-a dreptul criminale impotriva evreilor.

Nici nu trebuie, in acordurile dintre SUA si Romania scrie undeva ca trebuie sa omoram afgani? scrie ca suntem aliati si ca actionam in comun impotriva unei amenintari pe care o consideram comuna. Pe de alta parte, fara a diminua in vreun fel responsabilitatea Romaniei fata de actiunile antievreiesti, te-as intreba de ce nu au procedat romanii ca ungurii, francezii, cehii, norvegienii etc. adica sa-i predea pe evrei nemtilor, sa trimita trenurile direct in Germania nu in Transnistria!!!
QUOTE
Pe bune, e de-a dreptul hilar sa il aperi pe Stalin...

De unde ai realizat asta?


Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Mar 2013, 11:54 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2013, 12:28 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2013, 11:50 AM) *
Cred ca doar Ion Antonescu stia daca aceste presiuni au existat sau nu.

Se pare ca si tu stii din moment ce spui ca sigur au fost.
QUOTE
Azi avem o scuza ca omoram, cand si cand, afgani nevinovati? o facem pentru ca si altii fac acelasi lucru

Pe bune, statul roman asta face cu afganii, ce facea in anii '40 cu evreii? Deporteaza afgani, le interzice sa se angajeze ori sa se casatoreasca cu ne-afgani, aduna civilii din case si ii impusca cu zecile de mii, ii spanzura pe strazi ca sa dea "exemplu" cand are loc vreun atentat, ii trimite in lagare unde sa moara de foame?! Nu stiam...
QUOTE
Poti sa-mi spui cati evrei traiau in Bulgaria la acea data?

Undeva pe la 48.000. Dar ce conteaza asta?! Romanii s-au purtat oribil cu evreii iar acest lucru nu a fost impus de nimeni din exterior, a fost o initiativa romaneasca.
QUOTE
scrie ca suntem aliati si ca actionam in comun impotriva unei amenintari pe care o consideram comuna

Evreii ca natiune sunt o amenintare?
QUOTE
te-as intreba de ce nu au procedat romanii ca ungurii, francezii, cehii, norvegienii etc. adica sa-i predea pe evrei nemtilor

Ungaria, Cehia, Franta, Norvegia erau tari ocupate de catre germani in momentul in care s-a intamplat asta. Romania nu a fost niciodata ocupata de Germania, isi facea singura politica in privinta asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2013, 02:25 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Mar 2013, 12:28 PM) *
QUOTE
statul roman asta face cu afganii, ce facea in anii '40 cu evreii? Deporteaza afgani, le interzice sa se angajeze... Nu stiam...

Era vorba de omorat evrei, n-am zis nimic despre deportare si alte interdictii.
QUOTE
Romanii s-au purtat oribil cu evreii iar acest lucru nu a fost impus de nimeni din exterior, a fost o initiativa romaneasca.

Corect, mai ales ca multi dintre ei, tigani, evrei, erau cetateni romani. Totusi la vremea respectiva s-a considerat ca decat sa-i predea nazistilor, mai bine ar fi sa-i deporteze in Transnistria, istoria ne-a demonstrat ca a fost o gresala.
QUOTE
Evreii ca natiune sunt o amenintare?

Nu, ei ca popor nu reprezinta o amenintare, organizatiile lor, ca toate organizatiile etnice, religioase etc. pot constitui o amenintare.
QUOTE
Ungaria, Cehia, Franta, Norvegia erau tari ocupate de catre germani...

Ungaria? era condusa de Horty si aliata Germaniei, de altfel ungurii au continuat operatiunile militare alaturi de Germani pana la retragerea completa a acestora din Ungaria. Franta avea guvern propriu si o capitala provizorie, dar francezii le-au aprobat nazistilor sa-i trimita pe evreii din zona neocupata in lagarele de exterminare, apoi la sfarsitul WW2 au dat vina pe colaborationaisti. Norvegia avea un guvern propriu, condus de Quisling, si a colaborat cu Germania, Cehia si Slovacia au avut trupe necombatante, in campaniile militare duse de armata germana, Romania a fost la un moment dat ocupata de facto, de trupele germane, iar guvernul condus de Ion Antonescu de voie sau de nevoie trebuia sa tina cont de germani.
QUOTE
Romania nu a fost niciodata ocupata de Germania...

De jure n-a fost ocupata nici de rusi, dar de facto atat germanii cat si rusii a facut ce-au vrut cu Romania.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2013, 02:53 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2013, 02:25 PM) *
Era vorba de omorat evrei, n-am zis nimic despre deportare si alte interdictii.

Adica romanii, in Afanistan, dupa ce are loc cate un atentat impotriva trupelor romane dislocate acolo, procedeaza asa cum au procedat la Odesa?
QUOTE
la vremea respectiva s-a considerat ca decat sa-i predea nazistilor, mai bine ar fi sa-i deporteze in Transnistria, istoria ne-a demonstrat ca a fost o gresala

O crima, nu doar o greseala.

Nu erau singurele alternative. Mai exista si alternativa sa-i lase in pace, sa-i trateze la fel ca pe oricare alti oameni... Cum de nu le-o fi trecut prin cap
QUOTE
Romania a fost la un moment dat ocupata de facto, de trupele germane

Romania a masacrat evrei inainte de a fi ocupata (de fapt, nici macar nu a fost ocupata, nici de jure, nici de facto), in restul statelor mentionate de tine uciderea evreilor a fost urmare a ocupatiei germane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2013, 03:17 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Mar 2013, 02:53 PM) *
QUOTE
Adica romanii, in Afanistan, dupa ce are loc cate un atentat impotriva trupelor romane dislocate acolo, procedeaza asa cum au procedat la Odesa?

Buna incercarea. thumb_yello.gif
QUOTE
O crima, nu doar o greseala.

O gresala uramta de crime impotriva evreilor.
QUOTE
... Cum de nu le-o fi trecut prin cap

Pentru ca erau presati de germani sa rezolve problema evreiasca. ca au "rezolvat-o" in felul lor, cu mijloacele lor, e alta discutie.
QUOTE
... (de fapt, nici macar nu a fost ocupata, nici de jure, nici de facto), in restul statelor mentionate de tine uciderea evreilor a fost urmare a ocupatiei germane.

Moncher, Ungaria nu a fost ocupata de armata germana decat in martie 1944, iar aramta maghiara, comandata de Horty a luptat de partea germanilor pana in 1945. Daca nu vrei sa accepti faptul ca in afar de romani, toti ceilalti i-au dat pe evrei pe mana nazistilor, e problema ta. Horty a oprit deportarile la presiunile internationale, dar deja majoritatea evreilor maghiari erau in lagarele naziste. Ramane sa stabilim ce era mai bine pentru evreii romani, deportarea in Transnistria sau in lagarele naziste?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2013, 04:17 PM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2013, 03:17 PM) *
Pentru ca erau presati de germani sa rezolve problema evreiasca.

NU ESTE ADEVARAT

Legile anti-evreiesti nu au fost urmare a presiunilor germane. Masacrele comise la Odesa nu au fost facute la presiuni germane. Nu germanii sunt de vina pentru scrierile antisemite ale unora ca Mihail Sebastian ori Constantin Noica. Nu germanii sunt de vina pentru ideile tampite ale unui Codreanu. Nu da vina pe germani pentru legile impuse de guvernul Goga ori Gigurtu. Pogromul de la Iasi (13.000 de evrei ucisi) a fost opera autoritatilor romane, fara a fi impus de germani. Pogromul de la Dorohoi a fost executat de armata romana, fara niciun fel de presiune germana.

„Curățirea terenului” era numele de cod folosit de regimul Ion Antonescu pentru sintagma „soluția finală”. Ordinul de curățirea terenului, de exterminare a unei părți a evreilor din Basarabia și Bucovina și de deportare a restului a fost dat de Ion Antonescu din proprie inițiativă și nu ca rezultat al presiunilor germane. Pentru punerea în aplicare a acestei sarcini, el a ales jandarmeria și armata, în special administrația civilă a armatei, Pretoratul. Șeful Marelui Stat Major al Armatei, generalul Iacobici, a ordonat comandantului Biroului 2, locotenent-colonel Alexandru Ionescu, să pună în aplicare „un plan pentru înlăturarea elementului iudaic de pe teritoriul basarabean prin organizarea și acționarea de echipe, care să devanseze trupele române”. Planul a fost pus în aplicare începând cu 9 iulie 1941. Armata a primit „ordine speciale” prin generalul Șteflea, executorul acestor ordine fiind Marele Pretor al Armatei, generalul Ion Topor. Jandarmeria a primit ordinul de curățirea terenului cu trei-patru zile înainte de 21 iunie 1941, în trei locuri diferite din Moldova: Roman, Fălticeni și Galați. Inspectorul general al jandarmeriei, generalul Constantin (Piki) Vasiliu, a declarat în fața subofițerilor și ofițerilor de jandarmi la Roman că „prima măsură pe care sunt datori s-o aducă la îndeplinire va fi aceea de curățire a terenului, prin care se înțelege: exterminarea pe loc a tuturor evreilor aflați pe teritoriul rural; închiderea în ghetouri a evreilor de pe teritoriul urban; arestarea tuturor suspecților, a activiștilor de partid, a acelora care au ocupat funcțiuni de răspundere sub autoritatea sovietică și trimiterea lor sub pază la legiune”. Comandantul legiunii de jandarmi Orhei, Constantin Popoiu a atras atenția jandarmilor săi că „trebuie să-i extermine pe evrei dela pruncul în fașă până la bătrânul neputincios, toți fiind periculoși pentru nația română”


QUOTE
Ungaria nu a fost ocupata de armata germana decat in martie 1944

Si cati evrei au fost deportati inainte, si cati dupa ocupatie? Ia verifica...

QUOTE
Ramane sa stabilim ce era mai bine pentru evreii romani, deportarea in Transnistria sau in lagarele naziste?

Cel mai bine era sa fie lasati in pace.

Acest topic a fost editat de abis: 22 Mar 2013, 04:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2013, 06:10 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Mar 2013, 04:17 PM) *
QUOTE
NU ESTE ADEVARAT

Armata germana a ocupat de facto Romania in octombrie 1940. Cati evrei romani au ajuns in lagarele naziste din Romania in aceasta perioada?
QUOTE
Legile anti-evreiesti nu au fost urmare a presiunilor germane....

De inspiratie germana putem sa le zicem?
QUOTE
..cati evrei au fost deportati inainte, si cati dupa ocupatie?..

In decurs de 4 luni peste 400 de mii de evrei unguri au fost trimisi in lagarele naziste.
QUOTE
Cel mai bine era sa fie lasati in pace.

Eu zic ca cel mai bine era sa li se dea tara inapoi, sa fie ajutati sa-si construiasca o tara acolo unde si-au si intemeiat-o de altfel.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2013, 12:56 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis

".....Or, eu asta zic aici: sa nu ne mai ascundem dupa deget, si romanii au fost antisemiti si mai sunt inca."

Daca romanii au fost antisemiti si inca mai sunt, cum se explica actiunile acestui functionar roman in timpul WW2? Eu zic ca nu stim sa ne popularizam eroii pozitivi, sau atunci cand o facem sar unii si zic ca totul este o "legenda". Avem atatia eroi necunoscuti, iar actiunile acestora ar face cinste oricarui neam, poate ca a venit timpul sa lasam modestia deoparte, sa-i scoatem din praful arhivelor, sa curatam mizeria depusa peste memoria noastra colectiva.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2013, 01:28 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Între 1941 şi 1942, Traian Popovici, care nu era evreu, a refuzat să se supună ordinelor Bucureştiului de a colabora cu germanii, în scopul de a elimina această comunitate importantă. Complet izolată, faţă în faţă cu ostilitatea şi ura generalizate împotriva ei în regiune, el a rezistat, apărător îndârjit al intregii populaţii pe care o avea în grijă, şi nu s-a supus ordinelor din ce în ce mai imperative ale lui Antonescu.

Deci, autoritatile statului roman voiau sa extermine evrei, iar un functionar s-a opus...

Cinste unui om, rusine statului roman.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2013, 01:45 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Unde-i asezi pe romani cad faci afirmatia asta? in cadrul statului, al autoritatilor ....? Ca acest roman, Traian Popovici au fost sute daca nu mii de romani care au salvat zeci de mii de evrei. Azi insa suntem acuzati de holocaust, nu de genocid, holocaustul este la "moda" si trebuie sa fim si noi romanii inclusi in aceasta categorie, altfel riscam sa devenim prea cunoscuti, sa inceapa iar lumea sa vorbeasca de bine de romani de Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2013, 02:54 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2013, 02:45 PM) *
Ca acest roman, Traian Popovici au fost sute daca nu mii de romani care au salvat zeci de mii de evrei.

Banuiesc ca poti sa aduci sute daca nu mii de nume ale unor romani care au facut acelasi lucru. Nu?

QUOTE
Azi insa suntem acuzati de holocaust

Nu esti tu acuzat, nici eu - ci statul roman.

QUOTE
trebuie sa fim si noi romanii inclusi in aceasta categorie, altfel riscam sa devenim prea cunoscuti, sa inceapa iar lumea sa vorbeasca de bine de romani de Romania

Sigur, teoria conspiratiei... smile.gif

Si mania persecutiei...

Niste unii, nu stim cine, lanseaza niste idei in spatiul public nu pentru ca ar fi ajuns la ele in urma studiului si a cercetarii unor fapte care s-au intamplat in trecut, ci pentru ca au nu stiu ce interese ascunse si vor sa faca rau Romaniei. Cum sa nu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Apr 2013, 03:30 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Apr 2013, 03:54 PM) *
QUOTE
..Nu esti tu acuzat, nici eu - ci statul roman.

Care stat, tu si altii ca tine gresesc cand nu reusesc sa faca acea corectie fireasca, necesara, atunci cand vine vorba de stat. Multi confunda statul cu poporul, functionarul cu opinca, dar eu cred ca cei mai multi sunt rauvoitori cand arunca vinovatia asupra statului roman, fara a face distinctie, asa cum fac altii distinctie oficial si in istorie, de exemplu Germania nazista, Italia Fascista, guvernul de la Vichy, Ungaria Hortista etc. despre noi se spune STATUL ROMAN, cuvinte care te duc imediat la popor, fara a nominaliza conducatorii, ideologia, politica din perioada respectiva, care ar da un sens acuzatiilor respective.
QUOTE
Sigur, teoria conspiratiei... Si mania persecutiei... Niste unii, nu stim cine, lanseaza niste idei in spatiul public nu pentru ca ar fi ajuns la ele in urma studiului si a cercetarii unor fapte...

N-am sa cad in capcana asta despre conspiratii, persecutii. Ce pot sa-ti spun este doar ca prea se potrivesc unele cu altele. Cat despre studii si cercetari pot sa fac si eu o multime de studii si cercetari, daca am bani, din care sa rezulte ceea ce vreau eu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Apr 2013, 08:39 AM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Apr 2013, 04:30 PM) *
Multi confunda statul cu poporul

Corect. Sunt multi care fac aceasta confuzie. Eu nu o fac, insa stiu pe cineva care o face. smile.gif

QUOTE
despre noi se spune STATUL ROMAN, cuvinte care te duc imediat la popor

Asta numai daca esti unul dintre aceia care fac confuzie intre stat si popor innocent.gif

Statul roman, in timpul guvernarii antonesciene, se face vinovat de implicare in Holocaust. Statul roman, in timpul guvernarii antonesciene si chiar inainte, a discriminat si a exterminat evrei doar pe motivul ca erau evrei. Este un fapt indiferent cat de mult ar nega unii. Nu vad de ce ar trebui sa pretindem ca nu este adevarat, daca asa stau in realitate lucrurile.

QUOTE
Cat despre studii si cercetari pot sa fac si eu o multime de studii si cercetari, daca am bani, din care sa rezulte ceea ce vreau eu.

Ce argumente ai sa sustii faptul ca cei care vorbesc despre exterminarea evreilor de catre Statul Roman ar minti din cine stie ce motive obscure? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jun 2013, 10:22 AM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



http://www.revista22.ro/marturii-inedite-d...-iasi-3865.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2015, 09:29 AM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce parere ai Marduk?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 10:49 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Raman la parerea mea, legat de ceea ce s-a intamplat in Romania in WW2: Genocid da, Holocaust nu. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ceea ce s-a petrecut in acea perioada din istoria Romaniei, Antonescu a gresit, Romania a platit. Daca cineva se considera neindreptatit, pentru ca nu si-a primit despagubirile, atentia, pozitia sociala etc. pe care se astepta sa le primeasca, are dreptul sa-si ceara aceste drepturi, sa prezinte adevarul asa cum a fost el. Demersul respectiv este cat se poate de normal intr-o tara democrata, membra a UE. Trebuie sa cunoastem istoria asa cum a fost, chiar daca acest lucru le induce unora o stare de disconfort psihic.
"Deşi în dicţionar cuvântul holocaust e definit ca nimicirea unui număr foarte mare de oameni, autorităţile române rezervă termenul doar celor de origine evreiască, deşi populaţia romă de la noi a fost deportată aproape concomitent cu ei."
Nu este vorba de o nimicire oarecare, un om poate fi nimicit in multe feluri, semnificatia cuvantului este cat se poate de clara "holocaust" inseamna ardere de tot, recte ceea ce au facut nazistii in lagarele de concentrare, aveau si un slogan pe tema asta "intrati pe poarta si iesiti pe cos".

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jan 2015, 01:14 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2016, 09:37 AM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cine stie cui apartin cuvintele urmatoare?




Prin ce muncă sau sacrificii şi-a câştigat dreptul de a aspira la egalitate cu cetăţenii statului român? Ei au luptat cu turcii, tătarii, polonii şi ungurii? Lor le-au pus turcii, când au înfrânt tratatele vechi, capul în poală? Prin munca lor s-a ridicat vaza acestei ţări, s-a dezgropat din învăluirile trecutului această limbă? Prin unul din ei şi-a câştigat neamul românesc un loc la soare? De când rachiul este un element de civilizaţie?…

Astăzi, când un prefect opreşte de la acest trafic pe un evreu, Pesther-Lloyd, organ redactat de evrei, şi după el Journal des Debats descriu scene sălbatice din Turkestan ca petrecându-se în România. Fie liniştiţi! Un fir de păr din capul suditului [evreu] chezaro-crăiesc n-a fost atins de nimenea, nici averea lui mistuită de mâinile populaţiei româneşti.

Un agent al guvernului unguresc zvârle dintr-o şcoala zidită de români băncile afară, demite pe învăţător şi pe preot, îşi bate joc de un sat…, făcut-au caz presa austriacă de aceasta? Nici vorbă! Dar [dacă] un prefect în România cutează a opri pe un evreu de a vinde băuturi spirtoase într-un sat? Persecuţie, pradă, nelegiuire!

Se-nţelege! Punând o dată mâna pe presa europeană, care în genere nu mai are de ţintă luminarea, ci excitarea urelor între clase şi popoare, uşor li-e [evreilor] să spună, orice minciună patentată. Publicul cafenelelor, blazat pe ipercultura europeană şi setos de noutăţi de senzaţie, găseşte plăcere în citirea monstruozităţilor ce se vor fi petrecând în România. Evreii fac din jurnalistica europeană ceea ce au făcut din băuturile spirtoase la noi – otravă.

Evreul nu merită drepturi nicăiri în Europa, pentru că nu munceşte; iar traficul şi scumpirea artificială a mijloacelor de trai nu este muncă, şi aproape numai din aceasta consistă evreul. Evreul nu cere libertatea muncii productive, ci libertatea traficului. El e veşnic consumator, niciodată producător şi desigur că numai cu foarte rară excepţie se va găsi într-adevăr câte un evreu care să producă… Cel mai solid meseriaş e şi aici în ţară, românul sau germanul sau cehul, niciodată evreul. El reprezintă concurenţa nesănătoasă a muncii rele, superficiale, cu munca dreaptă şi temeinică. Ieftin şi rău e deviza evreului până ce ruinează pe lucrătorul creştin, scump şi rău e deviza evreului când rămâne stăpânul pieţei…

Pericolul nu este în împrejurarea că evreii ar acapara toată proprietatea, ci în aceea că nu sunt/nu pot fi români, precum în genere nu sunt, nici pot fi, germani, franţuji, italieni. De ce să ne înşelăm de bună voie, arătând că înlăuntrul altor naţii ei au ajuns la cutare sau cutare grad de cultură? Nu vedem astăzi că simţământul de rasă e mai puternic în ei decât patriotismul, decât iubirea pentru naţia în mijlocul căreia trăiesc?…

Dar ce reprezintă Alianţa Izraelită cu filialele ei din America, Anglia, Austro-Ungaria, Franţa, Italia, România? Se pretinde că fiind evreii pretutindeni oprimaţi, această alianţă are de scop să-i scape de opresiune. Să vedem ce grozav de oprimaţi sunt la noi.

Comerţ şi capital în mâinile lor, proprietatea funciară urbană în cea mai mare parte în mâinile lor, arenzile de moşii în Moldova idem, pe sub mână tot debitul tutunului şi al băuturilor spirtoase, negoţ de import şi export, cu un cuvânt toate arterele vieţii economice care se bazează pe speculă! În ce constă grozava opresiune de care se plâng? Şi, dacă se plâng, de ce nu aleg alte terenuri decât România, alte ţări unde sunt egali în toate cu cetăţenii statului? De ce nu Austria, Franţa, Germania ş.a.?

…Apoi sunt totdeauna o armă a străinilor în contra noastră. Până şi ungurii – care numai în gropi nu dau de cuminţi -îşi închipuiau într-un rând o stăpânire a Moldovei prin evrei şi ceangăi, pentru că ştiau că evreul s-ar asocia cu orişicine împotriva poporului românesc.

Şi astăzi, când poate existenţa noastră e în joc, când ni se dispută drepturi seculare, emanate din capitulaţiile luminaţilor Domni ai acestor ţări, tot ei, şi prin uneltirea alianţilor, ni se îngreunează poziţia, trecând peste capetele noastre, cerând drepturi de la străini, de la duşmanii noştri chiar.

Din cele mai sângeroase sacrificii ale omenirii, neamul care s-a folosit mai mult, fără să rişte nimic, au fost evreii. Va să zică de aceea ar fi cheltuit Rusia zeci de milioane de ruble şi ar fi pus în mişcare sute de suflete creştineşti, de aceea şi-ar fi pierdut Sârbia floarea tineretului, de aceea cheltuim noi cu întreţinerea armatei aproape de 250.000 lei noi pe zi, pentru ca din aceste sudori amare ale ţăranului nostru, a celui sârb, a oierului muntenegrean, a rusului, să se folosească în mod egal evreii, ei care în presă au fost contra creştinilor, ei care ne-au batjocorit pe noi, pe sârbi, pe ruşi, ei care prin jurnalistica lor făţarnică şi mincinoasă ne numesc semiasiaţi, semibarbari.

Pentru români egala îndreptăţire a 600.000 de lipitori şi precupeţi [evrei] este o chestiune de moarte şi viaţă, şi poporul nostru cred c-ar prefera moartea repede prin sabie decât moartea lentă prin vitriol.

Drepturile dumnealor, civile şi publice, nu înseamnă decât dreptul de a exploata poporul nostru în bună voie… Să mai fie încă şapte alianţe, ca cea universală [israelită], care să conspire cu uşile închise în contra naţiei româneşti, noi vom şti să le arătăm totdeauna lungul nasului, căci nu ne speriem nici de înjurăturile presei jidoveşti, nici de declamaţiile oratorilor idealişti, câtă vreme e vorba de existenţa poporului nostru. Dacă voiesc să ne cucerească, n-au decât s-o facă… făţiş, ca toate naţiile, cu arma-n mână. Dar cu tertipuri şi apucături nu merge deocamdată, în numărul în care sunt la noi evreii, rămân străini de rit necreştin, ce nu se pot nici contopi cu poporul nostru, nici pot pretinde mai mult decât de a fi suferiţi [toleraţi], şi ne pare că n-au nici o cauză de a se plânge de toleranţa noastră…

Oriunde e teren pentru neagra speculaţie, evreul e acasă, iar vaietele şi plângerile contra persecuţiei sunt mofturi care să acopere de mai înainte modul neomenos în care sug pe cei pe care au căzut ca lăcusta.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2016, 11:04 AM
Mesaj #97


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Suna a Rothschild


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2016, 11:33 AM
Mesaj #98


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta e de bine sau de rau? unsure.gif

Nu, nu este el. Sunt cuvintele unui roman....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jan 2016, 12:02 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Oriunde e teren pentru neagra speculaţie, evreul e acasă, iar vaietele şi plângerile contra persecuţiei sunt mofturi care să acopere de mai înainte modul neomenos în care sug pe cei pe care au căzut ca lăcusta."

Mihai Eminescu.

Eu as interpreta aceste randuri:

"oriunde exista o bresa, un loc gol, neocupat sau refuzat de catre localnici, minoritatile ocupa acea bresa si profita (pe drept, in unele cazuri) de acele locuri de munca sau activitati pe care majoritarii le refuza, cateodata din cauza ca acestea reprezinta o preocupare specifica acelei minoritati, reprezentand un monopol in unele cazuri, fie sunt in afara legii, sau sunt considerate nedemne de catre majoritari."

In textul respectiv, eu cred ca Eminescu, ca si multi alti scriitori ai vremii, se refera la speculantii evrei si armeni din Botosani si nu numai. Daca ar fi sa respectam teoria capitalista privind cererea si oferta, atunci putem spune ca Eminescu nu era la acea vreme familiarizat cu aceasta teorie si privea acesti speculanti ca un comunist.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Jan 2016, 12:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2016, 12:27 PM
Mesaj #100


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 15 Jan 2016, 10:33 AM) *
Nu, nu este el. Sunt cuvintele unui roman....

Îmi pare rau, abis, je passe... nu stiu.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2016, 12:34 PM
Mesaj #101


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Apropos de Eminescu... sa nu uitam în ce vreme a trait.
La fel ca Schopenhauer 1700 toamna... a fost un misogin înrait, azi nerespectabil, dar atunci acceptat,


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2016, 01:55 PM
Mesaj #102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Jan 2016, 12:02 PM) *
In textul respectiv, eu cred ca Eminescu, ca si multi alti scriitori ai vremii, se refera la speculantii evrei si armeni din Botosani si nu numai.

Mie mi se pare ca se refera la mai toata etnia:

Pentru români egala îndreptăţire a 600.000 de lipitori şi precupeţi [evrei] este o chestiune de moarte şi viaţă, şi poporul nostru cred c-ar prefera moartea repede prin sabie decât moartea lentă prin vitriol.

Ca vreo 600.000 erau toti evreii din Romania...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2016, 03:09 PM
Mesaj #103


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce otrava a fost vitriolul, abis ? Îmi aduc aminte de ceva albastru, dar nu stiu precis unsure.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Jan 2016, 03:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jan 2016, 03:52 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Jan 2016, 01:55 PM) *
Mie mi se pare ca se refera la mai toata etnia...Ca vreo 600.000 erau toti evreii din Romania...

Daca asa i-a vazut el! rofl.gif n-am de unde sa stiu ce gandea Eminescu la acea data. Orice caz eu n-as fi fost de acord cu el nici atunci si nici azi, dar asta nu inseamna ca nu exista oarece adevar in afirmatiile sale si ale altora, legat de modul in care aceasta etnie face afaceri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jan 2016, 03:59 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 15 Jan 2016, 03:09 PM) *
Ce otrava a fost vitriolul, abis ? Îmi aduc aminte de ceva albastru, dar nu stiu precis unsure.gif

H2SO4

Acid sulfuric


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 04:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman