HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Generalul Ion Antonescu Erou Al Romaniei?
Cla
mesaj 15 Jan 2016, 04:10 PM
Mesaj #106


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Merci smile.gif mai stiu de la scoala ce e H2SO4 smile.gif, da, acid sulfuric, dar :

Dupa câte stiu, e sulful galben... unsure.gif

edit: si pute a oua stricate

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Jan 2016, 04:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 01:20 PM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O comemorare de trista amintire

http://revista22.ro/70251388/pogromul-de-l...-75-de-ani.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 02:01 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



...legionari și lo­cui­tori ai Bucureștiului sau din împrejurimi au invadat cartierele evreiești – în special, Văcărești, Dudești – unde au bătut și se­chestrat evrei, au devastat, profanat și in­cendiat sinagogi, au prădat și distrus ma­gazine și locuințe. Mulți civili au profitat de dezordini pentru a participa la jafuri colective."
Aici as avea ceva de comentat, mai ales asupra modului in care autorul se refera la acesti locuitori ai Bucurestiului, ingramadind de-a valma in text, locuitorii Bucurestiului. Oare chiar asa sa fi fost? sau se doreste a se arunca din nou o vina colectiva pe capul romanilor!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2016, 02:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 02:51 PM
Mesaj #109


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Acolo scrie locuitori ai Bucurestiului si nu locuitorii Bucurestiului. Adica, unii locuitori, nu toti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jan 2016, 04:13 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 02:51 PM) *
Acolo scrie locuitori ai Bucurestiului si nu locuitorii Bucurestiului. Adica, unii locuitori, nu toti

cool.gif Vezi, tocmai asta nu mi-a placut, pentru ca multi vad dar putini inteleg sensul cuvantului, modul in care un cuvant poate schimba mental intreaga perceptie despre fraza sau actiunea in sine. Daca autorul ar fi folosit cuvantul "unii" atunci n-as fi avut nimic de comentat, dar asa printr-un artificiu, lasa o ambiguitate asupra numarului de locuitori care s-au dedat la actele respective. Sunt oare obligat sa te cred pe tine, abis, ca autorul a dorit sa se intelega prin "locuitori ai Bucurestiului", "unii locuitori ai Bucurestiului", sau pot sa-mi formez propria opinie fata de lucuitorii Bucurestiului? ca sa nu mai spun ca m-as hazarda sa fac o selectie intre unii locuitori si majoritatea locuitorilor Bucurestiului.

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Jan 2016, 04:30 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jan 2016, 04:32 PM
Mesaj #111


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 Jan 2016, 04:13 PM) *
Vezi, tocmai asta nu mi-a placut, pentru ca multi vad dar putini inteleg sensul cuvantului

Asta este problema celor care nu stiu sa citeasca ori sa inteleaga ce inseamna cuvintele pe care le citesc.

QUOTE
Sunt oare obligat sa te cred pe tine, abis, ca autorul a dorit sa se intelega prin "locuitori ai Bucurestiului", "unii locuitori ai Bucurestiului", sau pot sa-mi formez propria opinie fata de lucuitorii Bucurestiului?

Daca te referi la o concluzie care se impune din sensul cuvintelor, aplicarea logicii si a gandirii, atunci este clar ce a spus autorul. Daca vrei sa iti formezi o opinie care sa nu aiba legatura cu realitatea, atunci neglijezi sensul cuvintelor, neglijezi logica, gandirea, gramatica si iti formezi propria opinie nesustinuta de nimic.

Deci, daca vorbim despre "sunt obligat sa cred", exista o obligativitate indusa nu de lege, de regulamente, ci de aplicarea consecventa a regulilor gandirii clare...

Stilul autorului este consecvent:

În următoarele două zile, legionari și lo­cui­tori ai Bucureștiului sau din împrejurimi au invadat cartierele evreiești - pentru orice om care a terminat macar clasa I este clar ca vorbeseste despre unii si nu despre toti ca ar fi agresat evrei;

Evrei agresați sau prădați au sunat in­sis­tent după ajutor, dar nu l-au primit - este clar ca nu toti evreii agresati au sunat dupa ajutor, ci ca unii au facut-o

Spre deosebire de:

Legionarii au încercat de mai multe ori, pe parcursul confruntării cu forțele de or­dine din armată și jandarmerie - aici se foloseste articolul hotarat, spre deosebire de mai sus, deci este un cuvant cuprinzator, general

Evreii sechestrați, în număr de câteva su­te sau chiar mii, au fost duși în câteva cen­tre legionare, care au devenit veritabile „cen­tre de tortură“ - din nou, articol hotarat, toti evreii sechestrati au fost dusi, nu doar cativa.

QUOTE
ca sa nu mai spun ca m-as hazarda sa fac o selectie intre unii locuitori si majoritatea locuitorilor Bucurestiului

Poti sa faci, daca vrei. Probabil ca majoritatea bucurestenilor nu au participat efectiv la violentele indreptate impotriva evreilor. Dar nici nu i-au aparat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 10:51 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 Jan 2016, 04:32 PM) *
Asta este problema celor care nu stiu sa citeasca...

Sau a celor care vor sa manipuleze sa creeze realitati paralele.
QUOTE
Daca te referi la o concluzie care se impune din sensul cuvintelor, aplicarea logicii si a gandirii, atunci este clar ce a spus autorul...

Pentru mine este clar ce a vrut sa spuna autorul, dar poate ca nu toti dau acelasi sens cuvintelor, logicii, gandirii ca abis sau Marduk! Crezi ca autorul n-a folosit intentionat cuvantul "unii", pentru a lasa fiecare cititor sa-si formeze propria opinie?
QUOTE
...Probabil ca majoritatea bucurestenilor nu au participat efectiv la violentele indreptate impotriva evreilor. Dar nici nu i-au aparat.

Vrei sa sugerezi ca au participat la alte forme de violenta? ca incitare, sustinere vocala etc. Parca erai de parere ca nu majoritatea trebuie sa faca asta ci politia!!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 11:50 AM
Mesaj #113


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 10:51 AM) *
QUOTE
Asta este problema celor care nu stiu sa citeasca...

Sau a celor care vor sa manipuleze sa creeze realitati paralele.

Corect. Cei care insinueaza ca autorul a avut cine stie ce intentii ascunse sunt fie functional analfabeti fie rauvoitori care doresc sa creeze realitati paralele

QUOTE
Pentru mine este clar ce a vrut sa spuna autorul, dar poate ca nu toti dau acelasi sens cuvintelor, logicii, gandirii ca abis sau Marduk!

Daca pentru tine si pentru mine este clar, ar trebui sa fie clar pentru orice om, nu este un text care sa necesite cine stie ce calitati iesite din comun pentru a fi inteles.

QUOTE
Crezi ca autorul n-a folosit intentionat cuvantul "unii", pentru a lasa fiecare cititor sa-si formeze propria opinie?

Nu. Cred ca pur si simplu este o chestiune de stil - ti-am aratat ca foloseste acelasi stil si in alte fraze.

QUOTE
Vrei sa sugerezi ca au participat la alte forme de violenta? ca incitare, sustinere vocala etc

Nu vreau sa sugerez nimic, eu spun pe sleau ce am de spus.

QUOTE
Parca erai de parere ca nu majoritatea trebuie sa faca asta ci politia!!

Si, de fapt, cum este, cine trebuie sa o faca? Ca sa stiu si eu...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 12:07 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Jan 2016, 11:50 AM) *
...Cei care insinueaza ca autorul a avut cine stie ce intentii...fie rauvoitori...

Sau critici care se coboara la nivelul unui cititor care ar intelege ca majoritatea bucurestenilor i-au discriminat pe evrei, poate chiar mai rau, nu?
QUOTE
...ar trebui sa fie clar pentru orice om, nu este un text care sa necesite cine stie ce calitati iesite din comun pentru a fi inteles.

Crezi? eu cred ca este un text insinuator, in care s-a folosit o fraza ambigua in locul unui cuvant curat, clar, care sa defineasca o minoritate ce a participat la acele actiuni. Faptul ca s-a folosit de aceleasi fraze si cu alte ocazii denota ca asta a dorit, sa induca ideea ca la acele actiuni a participat o majoritate.
QUOTE
...de fapt, cum este, cine trebuie sa o faca? Ca sa stiu si eu...

rofl.gif mwah1.gif buna incercare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2016, 12:10 PM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jan 2016, 12:07 PM) *
Crezi? eu cred ca este un text insinuator, in care s-a folosit o fraza ambigua in locul unui cuvant curat

Asta inseamna ca te incadrezi intr-una dintre cele doua categorii mentionate de mine la inceputul postarii precedente.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jan 2016, 01:21 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Iar umbli la categorii? Ok am inteles, tie iti place si-ti convine, cum s-a exprimat omul fata de "holocaustul" din Romania.

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jan 2016, 09:10 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman