HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> China - Viitorul Din Prezent, Ofensiva cu ajutorul defensivei?
Marduk
mesaj 10 Apr 2014, 04:00 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



No comment


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2014, 06:09 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Alibaba vrea sa ia caimacul companiilor similare din occident.Posibil ca Alibaba sa devina to la fel de cunoscut ca ebay sau amazon, cu un avantaj pentru companiile chinezesti, care vor putea sa-si vanda produsele direct catre clientii on-line, fara alti intermediari. In opinia mea China incearca sa treaca la o etapa superioara, de la producator low cost, low quality, la producator recunoscut pentru produsele sale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Sep 2014, 09:18 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu vi se pare ca prietenia romano-chineza merge, totusi, cam prea departe? sorry.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Sep 2014, 09:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2014, 01:25 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu, e doar o mostenire istorica, am putea spune inca de pe vremea spatarului Milescu si continuata de nevoie de catre Ceausescu, care avea nevoie de o "protectie" tovaraseasca, alta decat cea oferita de rusi. Sa vedem care va fi reactia UE fata de aceasta prietenie romano-chineza. Tinutul de mana e ceva tovarasesc, cu care cei doi prezenti on fotografie au fost obisnuiti inca din copilarie, bine ca nu s-au sarutat pe gura, dar poate fi si dragoste la prima vedere.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Sep 2014, 02:42 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Bine ca ne tinem de mana cu astia

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/I...+zeci+de+raniti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2014, 02:54 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca evenimentele respective vor influenta gandirea politica a chinezilor, mai ales a comunistilor chinezi. Eu cred ca China nu este pregatita pentru DEMOCRATIE, chiar daca zone ca Hong-Kong sau Macao au ceva experienta in a practica democratia. Discutam despre un stat cu o populatie de 1,3 miliarde de locuitori ce are o multime de minoritati, zone libere etc. Nu vad cum ar reusi un stat democratic de asemenea dimensiuni sa-si pastreze puterea fara o "dictatura" la nivelul actual de educatie a majoritatii chinezilor. Poate ca unii considera ca democratia este posibila in China de azi, eu cred ca orice pas catre democratie trebuie facut in concordanta cu educatia indivizilor ce formeaza poporul respectiv.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Sep 2014, 03:15 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2014, 03:54 PM) *
Discutam despre un stat cu o populatie de 1,3 miliarde de locuitori ce are o multime de minoritati, zone libere etc. Nu vad cum ar reusi un stat democratic de asemenea dimensiuni sa-si pastreze puterea fara o "dictatura" la nivelul actual de educatie a majoritatii chinezilor.

Dar India, care are si ea o populatie de peste 1 miliard, de ce poate fi democratie? Si China nu poate?

In alta ordine de idei: daca tot ne tinem de mana cu astia, hai sa le copiem si obiceiurile

http://www.stiripesurse.ro/video-jandarmii...ata-guvernului/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2014, 06:23 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Sep 2014, 04:15 PM) *
Dar India, care are si ea o populatie de peste 1 miliard, de ce poate fi democratie?...

Eu cred ca nici India nu este o democratie, poate ca este, dar nu in sensul in care inteleg eu democratia. Cat despre jandarmi, nu cred ca mentalitatea de militean se poate schimba in 25 de ani. Nu trebuie uitat ca la academiile de politie (militie) au ramas profesori tot fostii, sau macar o parte a fostilor. Apoi dupa terminarea studiilor la post dau peste lupii batrani de unde invata vechiul narav mai bine ce cat pe bancile scolii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2014, 09:13 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Sep 2014, 07:23 PM) *
Eu cred ca nici India nu este o democratie, poate ca este, dar nu in sensul in care inteleg eu democratia.

Adica? unsure.gif

QUOTE
Cat despre jandarmi, nu cred ca mentalitatea de militean se poate schimba in 25 de ani.

Problema nu sunt jandarmii, ci aia care le dau ordine - ca nu cumva sa-i supere pe tovarasii chinezi, ai nostri conducatori incalca libertatile publice. Si nu sunt la prima abatere.

http://epochtimes.ro/news/breaking-news-bi...-afara---223810


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Sep 2014, 10:04 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Sep 2014, 10:13 AM) *
Adica?

India este un stat federal, chiar daca la New Delhi si poate in cateva mari orase, politicienii se vor a fi democrati, in teritoriu democratia este altceva de cat intelegem noi europenii. Democratia nu consta doar in dreptul de vot, alegeri libere, institutii democratice etc. mai este ceva foarte important ce defineste democratia, constiinta individului ce traieste intr-un stat democrat.
QUOTE
Problema nu sunt jandarmii, ci aia care le dau ordine...

Eu zic ca este vorba de mentalitate, constiinta etc. un ordin se poate refuza, daca ai taria de carecter si convingerea ca acel refuz iti defineste constiinta politica, democratica etc. desigur exista un risc pe care ti-l asumi, dar daca majoritatea ar proceda ca atare, sefii ar trebui sa regandeasca modul in care dau ordine. Slugarnicia angajatului care nu stie sa zica decat "da sa traiti" nu este o atitudine demna, in opinia mea, eu prefer oamenii care-si exprima deschis parerea, nu executanti care sa execute docil un ordin, apoi la o bere sa ma injure, sa ma critice iar cand se iveste ocazia sa ma vanda pe nimic. Dar asta este alta poveste. Sa revenim la China si Hong-Kong, care nu este China, care a cunoscut democratia de tip occidental, britanica. Eu nu cred ca situatia va constitui un imbold pentru intreg teritoriul Chinei, dar sa nu anticipam, sa vedem daca partidul comunist, omniprezent, desi mai discret in ultima vreme, o sa rezolve situatia diferit de Piata Tiananmen, democratic. E posibil ca partidul comunist, fruntasii de la Beijing, de frica raspandirii "democratiei" sa adopte un stil brutal, dar aici in Hong-Kong s-ar putea sa dea gres.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2014, 02:30 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ia uite, un articol din presa chineza controlata de Partidul Comunist vorbeste despre cele sase razboaie pe care China urmeaza sa le poarte

http://stratrisks.com/geostrat/15914

.............

Si apropo de Hong Kong, ce zici despre cati oameni au iesit in strada

http://www.bbc.com/news/world-asia-29421914


Acest topic a fost editat de abis: 30 Sep 2014, 02:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2014, 10:48 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



USA si Rusia au si ele predictii despre viitor, despre ce va urma sa fie pe aceasta planeta, de ce n-ar avea si China astfel de planuri?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Oct 2014, 10:50 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai, China "prezice" ca va declansa in curand niste razboaie... Nu prea cred ca SUA prezice va isi va ataca vecinii... Despre Rusia, nu zic nimic acum si aici. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2014, 10:56 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



USA nu "prezice" face studii geopolitice si atrage atentia asupra unor viitoare evenimente care i-ar afecta sferele de influenta. Aceiasi chinezarie, cu alta palarie, crezi ca este singura data in istorie cand se intampla asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2014, 03:39 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Hong Kong - viitorul din prezent



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Oct 2014, 03:53 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(abis @ 30 Sep 2014, 03:30 PM) *
Ia uite, un articol din presa chineza controlata de Partidul Comunist vorbeste despre cele sase razboaie pe care China urmeaza sa le poarte

http://stratrisks.com/geostrat/15914

Tot acolo am descoperit un punct de vedere despre rolul geopolitic al Romaniei smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2014, 02:42 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cateva stiri mi-au atras atentia azi, oarecum legate intre ele, motiv pentru care am decis sa-mi spun parerea pe acest topic.
Rusia va livra Chinei mai multe gaze decat UE.

O noua piata electronica care sparge toate tiparele occidentale.

Confruntare intre occident si orient?

Rusia si China demonstreaza ca "viata" planetei poate merge inainte si fara UE si USA. Sa fie aceste "semne" mult anuntata decadenta a occidentului?
Pana la urma ce castiga UE-USA din aceste dispute cu China, cu Rusia?
Ce castiga civilizatia umana din acest gen de dispute?
Ar putea islamul fundamentalist, avand in vedere ca toti cei trei principali "jucatorii mondiali" au probleme cu acest tip de islamism, sa devina liantul acestei civilizatii sau detonatorul extintiei acestei specii?

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Nov 2014, 02:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Apr 2015, 02:35 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Desi arhipelagul Spratlys se afla la zeci de mii de km de coastele USA, americanii sunt deranjati de "zidul" pe care chinezii il construiesc in zona, ca tot vorbeam de scuturi si ziduri defensive. Pentru a nu declansa o disputa pe tema asta, am sa spun ce nu inteleg: de ce tarile din zona, afectate de acest "zid" nu se unesc pentru a solicita ONU o interventie pe aceasta tema?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Apr 2015, 02:41 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062





Chestia asta ii irita pe americani! curios este ca masinaria asta nu este Made in USA, mai rau, Washington-ul nu poate sa controleze activitatea mastodontului.

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Apr 2015, 02:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2015, 03:55 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Apr 2015, 03:35 PM) *
Desi arhipelagul Spratlys se afla la zeci de mii de km de coastele USA, americanii sunt deranjati de "zidul" pe care chinezii il construiesc in zona, ca tot vorbeam de scuturi si ziduri defensive. Pentru a nu declansa o disputa pe tema asta, am sa spun ce nu inteleg: de ce tarile din zona, afectate de acest "zid" nu se unesc pentru a solicita ONU o interventie pe aceasta tema?

Chinezii inca nu au devenit la fel de agresivi ca rusii, dar se pregatesc si ei

O stire mai veche

http://stirileprotv.ro/stiri/international...-doua-tari.html

Normal ca americanii nu vor sa fie nevoiti sa trimita trupe sa lupte pentru tarile din zona, ar prefera sa nu atace China pe nimeni. Dar ce se va intampla, depinde numai de chinezi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Apr 2015, 04:02 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Apr 2015, 04:55 PM) *
...Normal ca americanii nu vor sa fie nevoiti sa trimita trupe sa lupte pentru tarile din zona...

De ce trebuie americanii sa "fie nevoiti" sa trimita trupe? cine sunt USA? creatorii universului? ce rost mai are sa cheltuim atatia bani cu ONU? ii lasam pe americani sa rezolve toate problemele benevol, gratuit, in numele democratiei si pacii mondiale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2015, 05:15 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Apr 2015, 05:02 PM) *
De ce trebuie americanii sa "fie nevoiti" sa trimita trupe?

Pentru ca exista niste tratate semnate prin care au promis unor tari din zona ca le vor apara daca sunt atacate: Filipine, Coreea, Japonia.... Asadar, un atac impotriva unuia dintre aceste state obliga SUA sa intervina pentru a le ajuta sa se apere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Apr 2015, 09:04 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Apr 2015, 06:15 PM) *
Pentru ca exista niste tratate semnate prin care au promis unor tari din zona ca le vor apara daca sunt atacate... Coreea, Japonia...

rofl.gif Ce te face sa crezi ca Japonia nu s-ar putea apara singura?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Apr 2015, 10:10 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Poate, nu poate, are alianta cu SUA. Japonia nu are cine stie ce armata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Apr 2015, 09:01 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, Japonia are "alianta" cu USA, la fel ca Germania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 12 Apr 2015, 11:53 AM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Numai proștii nu văd că Rusia și Coreea de Nord joacă roluri de „brațe înarmate” ale Chinei, precum ar vrea sărmana Ucraină să fie „brațul (hilar) înarmat” al SUA (nici România nu e departe de rolul Ucrainei). Trebuie văzut clar că nici Coreea de Nord, nici Rusia nu sunt dominate (încă) de China. Cele două țări își urmăresc pur și simplu interesele, caută să-și valorifice capacitățile militare.

China pare să accepte să aibă aliați puternic înarmați. SUA prin politica militară față de Japonia și Germania își slăbesc singure forțele.

Acest topic a fost editat de Diogene: 12 Apr 2015, 11:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Apr 2015, 06:14 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 12 Apr 2015, 12:53 PM) *
...Rusia și Coreea de Nord joacă roluri de „brațe înarmate” ale Chinei...

Interesanta opinia ta, totusi nu-i vad pe rusi vasalii chinezilor, poate o alianta sino-rusa, da.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Apr 2015, 09:00 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 12 Apr 2015, 07:14 PM) *
totusi nu-i vad pe rusi vasalii chinezilor

Inseamna ca,potrivit lui Diogene, esti prost

Numai proștii nu văd că Rusia și Coreea de Nord joacă roluri de „brațe înarmate” ale Chinei

Acest topic a fost editat de abis: 12 Apr 2015, 09:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2015, 06:26 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 12 Apr 2015, 10:00 PM) *
Inseamna ca,potrivit lui Diogene, esti prost

rofl.gif Poate ca se pricepe la prosti, mai bine ca altii, o fi vreun sef pe la o asociatie a acestora, sau doctor in prosti, orice este posibil.

Pana una alta China si-a luat in serios rolul de pacificator in Pacific, deranjandu-i pe americani care cred ca pacea nu poate fi adusa decat de USA si trupele americane.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 May 2015, 08:28 PM
Mesaj #65


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 13 May 2015, 06:26 PM) *
rofl.gif Poate ca se pricepe la prosti, mai bine ca altii, o fi vreun sef pe la o asociatie a acestora, sau doctor in prosti, orice este posibil.

Pana una alta China si-a luat in serios rolul de pacificator in Pacific, deranjandu-i pe americani care cred ca pacea nu poate fi adusa decat de USA si trupele americane.

Ce eroare brutala, le-a dat lectia Vietnamul si Coreea.
De fapt, ce pace adusa de USA ? Aduc doar razboi.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 May 2015, 08:28 PM
Mesaj #66


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 13 May 2015, 06:26 PM) *
rofl.gif Poate ca se pricepe la prosti, mai bine ca altii, o fi vreun sef pe la o asociatie a acestora, sau doctor in prosti, orice este posibil.

Pana una alta China si-a luat in serios rolul de pacificator in Pacific, deranjandu-i pe americani care cred ca pacea nu poate fi adusa decat de USA si trupele americane.

Ce eroare brutala, le-a dat lectia Vietnamul si Coreea.
De fapt, ce pace adusa de USA ? Aduc doar razboi..Chiar si bombardeaza în Afghanistan si Pakistan, ca asa au chef, si nimeni nu zice nimic, nici macar ONU sau Den Haag.
Pe Phoenix vezi trupele americane, se faleste un colonel ca cica "e cea mai tare trupa din lume"
Fain, au uitat de rusi si chinezi, coreeani si japonezi, ca sa zicem TOYOTA, care fac mai bune masini ca în Detroit.

Sa nu uitam ca americanii cheltuiesc 4 miliarde de dloari (pe zi) pentru trebuierile militare, dar n-au un cent pentru oameni la spital. De-aia sa nu ne miram ca oamenii dorm sub poduri, pe când altii dorm în loft...

Acest topic a fost editat de Cla: 13 May 2015, 08:50 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2015, 09:54 AM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 May 2015, 07:26 PM) *

China, pacificator? Pe cine pacifica? Este vreun razboi in zona si China face pace?

De fapt acolo scrie cu totul altceva: ca pacificatoarea asta de China construieste insule artificiale pentru a revendica teritoriile maritime ale altor state (este vorba despre vecini mai mici si mai slabi precum Filipine, Vietnam, Malaezia samd). Mutatis mutandis, este ca si cum Rusia ar construi o insula artificiala in largul Marii Negre pentru a-si insusi apele teritoriale ale Romaniei...

Asa ca te rog sa fii mai precaut cand atribui calitatea de "pacificator" unui stat care, de fapt, nu face altceva decat sa incerce un rapt teritorial.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 May 2015, 02:17 PM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Aha, deci China este noul "State of Evil" dupa parerea ta si tembelilor din Washington rofl.gif
Câte razboaie a declansat China în ultimul secol? Si câte USA ?
Hai zi si fi onest.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 May 2015, 02:25 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Henry Kissinger, fost ministrul USA de afaceri externe, a zis odata:
- USA nu are prieteni, doar interesuri.
Si asa se întelege ce se joaca, cu sprijinul CIA si Mossad.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2015, 03:59 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 14 May 2015, 03:17 PM) *
Câte razboaie a declansat China în ultimul secol? Si câte USA ?

Depinde cum numeri. Sunt razboaie justificate (cand te aperi si cand iti aperi aliatii) si razboaie nejustificate (cand ocupi teritorii la care nu ai dreptul cum ar fi ocupatia rusa din Crimeea).

Ocuparea Tibetului in ce categoie o bagi?

QUOTE
Henry Kissinger, fost ministrul USA de afaceri externe, a zis odata:
- USA nu are prieteni, doar interesuri.
Si asa se întelege ce se joaca, cu sprijinul CIA si Mossad.

Ai mai spus asta de cateva ori. Am inteles de prima oara. Ceea ce nu inteleg insa este ce legatura are Mossad cu China.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 07:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman