HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Logica Si Realitate
Amenhotep
mesaj 9 Jul 2004, 03:19 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



smoke, mă bucur să văd că efortul de precizare a termenilor dă roade -- acum suntem aproape 100% de acord unul cu altul (cel puţin aşa îmi pare mie smile.gif ).

QUOTE
eu cred ca aproape orice perceptie e influentata mai mult sau mai putin de experienta si cunostintele anterioare...


Da, înclin să-ţi dau dreptate. Dacă forţăm totuşi o distincţie între "senzaţie" şi "prelucrarea ei ulterioară în creier pentru a o încadra într-un set de păreri despre lume", atunci senzaţia (sunt de acord cu tine să nu-i mai zicem percepţie) depinde doar de organele de simţ. Şi de relaţia lor cu realitatea, bineînţeles.

QUOTE
pai nu intotdeuna perceptia este fidela realitatii, asta e evident...dar doar in cazul in care prin perceptie intelegi doar ceea ce detectezi cu simturile la momentul respectiv


O ultimă neclaritate: Am înţeles eu bine că spui "Percepţia este infidelă realităţii numai dacă înţelegem percepţie = 'senzaţie brută'; altfel, dacă înţelegem percepţie = 'senzaţie prelucrată în creier', atunci percepţia chiar este fidelă realităţii"?

Dacă asta spui, atunci nu sunt de acord.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 10 Jul 2004, 08:20 PM
Mesaj #72


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Am în?eles eu bine c? spui "Percep?ia este infidel? realit??ii numai dac? în?elegem percep?ie = 'senza?ie brut?'; altfel, dac? în?elegem percep?ie = 'senza?ie prelucrat? în creier', atunci percep?ia chiar este fidel? realit??ii"?


- da - trebuia sa spun ca perceptia=senzatia prelucrata de creier este fidela realitatii pt ca ea insasi creeaza realitatea (adica realitatea aia persoanala de care tot spuneam), si nu realitatea obiectiva la care te referi tu.


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 12:55 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pai, in cazul asta, perceptia se confunda cu realitatea.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Sep 2004, 12:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Deutza
mesaj 22 Jan 2005, 01:05 AM
Mesaj #74


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 24 January 04
Forumist Nr.: 1.979



Realitatea exista... si sunt de parere ca este ceva mult prea complex pentru a fi dobandita doar prin simturi. De multe ori simturile ne inseala. Eu cred ca exista o alta realitate de cat cea la care ne gandim cand folosim aceasta notiune. Vorbesc de ceva mult mai profund, care nu poate fi cunoscut prin experienta. Nu avem nici o garantie ca ceea ce experimentam este adevarat. Da, sunt rationalista si Da, sangele ar putea foarte usor alta culoare decat rosu. Cand cineva spune ca sangele e rosu se bazeaza pe ceea ce vede si pe ceea ce vad alti oameni din jurul lui... deci tot pe simturi.
In fond, nu putem fi siguri de culoarea niciunui obiect. Daca ma uit la un obiect la lumina zilei, apoi privesc acelasi obiect in alta lumina, el isi va schimba culoarea. De unde stiu care e culoarea lui adevarata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 22 Jan 2005, 02:29 AM
Mesaj #75


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Deutza @ 22 Jan 2005, 01:05 AM)
Vorbesc de ceva mult mai profund, care nu poate fi cunoscut prin experienta. Nu avem nici o garantie ca ceea ce experimentam este adevarat.

Dar... ce garanţii avem că ceea ce nu poate fi cunoscut prin experienţă este adevărat?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 09:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman