HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Eczema La Nou Nascut, jurnal
wulfenia
mesaj 16 Feb 2011, 01:19 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



QUOTE(Felina @ 16 Feb 2011, 01:09 PM) *
you know, it takes two to tango


Da numai ca nu e optional ci obligatoriu mwah1.gif


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2011, 01:45 PM
Mesaj #72


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am rezolvat misterul in jurul testului de sange atat de ocolit de doctori:


an individual RAST costs €33 + 21% VAT so for a rack of fifty tests a RAST will cost €1550 + 21% VAT


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 16 Feb 2011, 02:00 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



daca socotesti cat punem noi in oala sanatatii lunar o sa vezi ca o analiza de 1500 de euro nu e mare lucru. Si e vorba de un copil, cineva care la randul lui o sa bage bani in oala...



--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2011, 02:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2011, 02:12 PM
Mesaj #74


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(wulfenia @ 16 Feb 2011, 12:00 PM) *
daca socotesti cat punem noi in oala sanatatii lunar o sa vezi ca o analiza de 1500 de euro nu e mare lucru. Si e vorba de un copil, cineva care la randul lui o sa bage bani in oala...



inteleg perfect.
io cred ca mor cu doctora de gat maine la cabinet daca insista sa ma refuze. devil.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 16 Feb 2011, 02:21 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



Maria te uiti frumos si adanc in ochii ei, ii zambesti, ii spui cat esti de ingrijorata si cat de rau ii e bebelui si o intrebi si ca abia ai asteptat sa vi la ea sa-i ceri parerea pentru ca te bazezi absolut pe ea (si ii multumesti pentru asta!) si etc etc si o asculti si apoi faci o fatzuca naiva si o intrebi ce parere are despre testul respectiv...

Diplomatie da?

Acest topic a fost editat de wulfenia: 16 Feb 2011, 02:24 PM


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2011, 02:32 PM
Mesaj #76


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



smile.gif
Promit sa incerc. Dar sa stii ca stau f prost cu diplomatia zilele astea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 16 Feb 2011, 02:49 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



stiu dar asta nu e o scuza! tongue.gif
Iti zic un truc invatat in cariera mea de hipohondru? Cand nu ies la capat nicidecum cu doctorul meu merg la urgenta si zic ca eu ma tem sa stau acasa ca starea mi se inrautateste vazand cu ochii si nu vreau sa patesc ceva urat.
Odata ajunsa la urgenta aici sunt obligati sa-mi faca toate analizele si nu ma pot lasa sa merg acasa pana nu au dovada ca sunt in afara de orice pericol.

Acest topic a fost editat de wulfenia: 16 Feb 2011, 02:50 PM


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Feb 2011, 02:59 PM
Mesaj #78


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Poti sa te iei de mana cu al meu ca asa face si el tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Feb 2011, 12:58 PM
Mesaj #79


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Oiski-Poiski @ 16 Feb 2011, 10:57 AM) *
E pe vine smile.gif



Oiski draga, am primit pachetul tau - mii de multumiri! Esti o minunata ca intodeauna flowers.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Feb 2011, 01:02 PM
Mesaj #80


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(wulfenia @ 16 Feb 2011, 12:49 PM) *
stiu dar asta nu e o scuza! tongue.gif
Iti zic un truc invatat in cariera mea de hipohondru? Cand nu ies la capat nicidecum cu doctorul meu merg la urgenta si zic ca eu ma tem sa stau acasa ca starea mi se inrautateste vazand cu ochii si nu vreau sa patesc ceva urat.
Odata ajunsa la urgenta aici sunt obligati sa-mi faca toate analizele si nu ma pot lasa sa merg acasa pana nu au dovada ca sunt in afara de orice pericol.



QUOTE(Felina @ 16 Feb 2011, 12:59 PM) *
Poti sa te iei de mana cu al meu ca asa face si el tongue.gif



Ok, am uitat atunci sa mentionez ca aici o vizita la urgente este doar 100 de euro. huh.gif
Asa, ca fapt divers, sambata si duminica (ieri si alaltaieri) am fost cu bebelusul la urgenta, asta inseamna 200 scurt. imi vine sa nu-i platesc! huh.gif


*Edit.

Am mai vorbit eu de sistemul medical de aici si l-am vorbit de bine, sau ma rog, prea putin de rau. Ca adult e ok, mi s-a parut ok-ut.

Dar cand ai copii deja se schimba treaba. In ultimele doua saptamani am facut trei vizite la urgente (= 300euro) pentru infectii la urechi. A doua vizita cu bebelusul a fost pentru ca medicamentul dat prima oara nu a functionat. mai departe faptul ca nu ai nici o posibilitate sa vorbesti cu un medic atunci cand ai nevoie, trebuie sa lasi vorba sa te sune ei, si te suna daca receprionera a fost suficient de draguta incat sa lase vorba pt tine... Ca sa vezi medicul de familie la fata trebuie sa scoti 50 de euro, nu ai de ales. In ultima luni nici nu mai stiu de cate ori am fost, am pierdut sirul. E total aiurea, ma gandesc ce as fi facut daca nu aveam efectiv banii sa platesc...? Dar poate inca nu inteleg eu sistemul prea bine, poate mai trebuie sa ma documentez. o sa caut un forum irlandez si intreb acolo.

Acest topic a fost editat de Felina: 21 Feb 2011, 01:07 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 01:25 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



felina, cum se mai simte cel mic?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Feb 2011, 01:27 PM
Mesaj #82


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Despre eczema bebelusului:

Cel mai important:
- dupa o saptamana de regimul stabilit (pe care l-am scris undeva mai in urma - lp special, nimic altceva de mancare, baie zilnica cu crema speciala, cremuit imediat dupa baie cu cealalta crema, nici o alta cremuire pana la baia urmatoare, hidrocortizon in zonele inrosite) pielea bebelui s-a curatat in proportie de 90%.

- dupa aceasta saptamana am incetat sa mai folosim crema cu cortizon

- dupa inca 3 zile mai are doar f putina piele uscata pe brate si pe langa genunchi.

- zone rosii/inrosite ii mai apar pe la gat dar se vindeca/usuca singure in cateva ore

- pe la incheieturi mai apare cate o urma de roseata care trece singura

- in zona pempersului cele trei pete rosii s-au micsorat considerabil, le tratam acum cu bepanten

- celelalte pete rosiatice de pe abdomen apar si dispar din cand in cand

- nu mai simte nevoia sa se scarpine tot timpul, nu ii mai tinem mainile in manusi

- totusi se mai scarpina pe picioare si pe dosul mainilor, noaptea de freaca de pat destul de mult, dar nu mai pare sa il supere ca inainte, nu se trezeste, nu plange


Pe scurt: eczema bebelusului e dusa in proportie de 95%.

Asa cum a concluzionat si doctora de familie, intoleranta la lactoza a fost cauza. (Cand i-am sugerat la prima vizita, a spus ca e foarte rar si foarte putin probabil...).

Ce urmeaza:

1. continuam cu baile si cremuitul, dar baie mai rar, probabil la doua zile. creme am primit si din ro, am cumparat si de pe internet unele speciale pt eczema de prin sua.

2. o sa incep cu ceaiurile in apa de baie. (unul primit de la Oiski si unul din ro, o sa le iau pe rand)

3. planuiesc sa incep din nou cu solidele, iar pentru asta va trebui sa tin un jurnal si sa urmaresc atent evolutia eczemei

4. analiza de sange pt care am primit trimitere si pentru care nu am ajuns la spital inca din motive de sanatate (toata familia cu probleme)

Acest topic a fost editat de Felina: 21 Feb 2011, 01:29 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 21 Feb 2011, 06:27 PM
Mesaj #83


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Felino, oare problema nu se afla in apa din casa ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Feb 2011, 06:31 PM
Mesaj #84


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



pai care problema? eczema sau altceva?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Feb 2011, 01:35 PM
Mesaj #85


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 11:25 AM) *
felina, cum se mai simte cel mic?



Turbo, scuze, se pare ca am scris in acelasi timp cu tine. Situatia bebelui de alaltaieri am scris-o ieri.
Azi scriu pentru ieri, si e alta poveste.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Feb 2011, 07:24 PM
Mesaj #86


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ieri bebe a inceput iara sa para iritat si seara la baie deja era iritat binisor, pe brate mai ales. la baie si dupa am folosit cremele de dinainte. nu stim daca e de la cremele noi sau de la antibioticul pe care il ia pentru infectia la ureche. a inceput din nou sa se scarpine si aseara am desfacut o sticluta de calamin trimisa de prieteni din ro - e buna pentru calmarea mancarimilor. a adormit rapid dupa baie, cred ca solutia l-a calmat macar putin. sunt f curioasa cum arata azi. reluam baile zilnice.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Feb 2011, 06:15 PM
Mesaj #87


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Ieri a fost o zi problema, iritatiile s-au marit si mancarimile s-au intetit, in plus se pare ca are dureri de burtica, face niste crize de plans. Sotul a petrecut toata ziua cu el, au fost la spital sa-i recolteze sange pentru testul de cate tot vorbesc. A avut o zi grea si cand am ajuns acasa l-am gasit debusolat, trist si speriat.

In sfarsit, i-am facut baie si l-am uns cu lotiunea primita din Ro si s-a calmat.

Peste noapte am dormit eu cu el. A adormit greu, a avut niste crize de plans de neconsolat. Totusi nu mancarimile au fost problema ci durerile de burtica. Oricum l-as fi tinut parea ca il doare si mai tare asa ca l-am lasat in pat sa vad ce fac. Plangea, urla din cand in cand, se incovoia si apoi se linistea singur. M-am mai linistit si eu. Pe la 5 dupa ce papat tot biberonul s-a chinuit o jumatate de ora in crampe de neconsolat. Jumatatea asta de ora a avut gaze puternice non stop.

Am discutat cu sotul si am cazut de acord ca nu are de la ce sa fie decat de la medicament, care medicament trebuie luat ca sa-i treaca infectia de ureche. Si sa-l tratam cu cat mai mult infacol care il ajuta sa elimine mai usor gazele.

Am zis sa merg la farmacie si sa intreb daca nu ne poate face acelasi medicament dar fara arome si alte minuni, sa fie doar antibioticul singur si vedem noi cum i-l dam. Am aflat ca ei la farmacie doar adauga apa la niste prafuri care vin deja preparate, deci separarea nu poate fi facuta. M-am intors acasa si am decis impreuna cu sotul sa i-l dam in continuare. Ar mai fi inca trei doze, maine seara ultima, deci probabil inca doua zile si doua nopti 'vesele'.

Varianta ar fi sa mergem din nou la medicul de amilie si sa ne schimbe antibioticul - asta deja e fara rost, nu-mi garanteaza nimeni ca nu va reactiona rau si la antibioticul nou.

Realizez limitarea in posibilitatile noastre de a-l ajuta.

Incerc sa ma tin cat mai optimista, ma simt de altfel pozitiva stiind ca dupa tratament in cateva zile ii vor trece si burtica si iritatiile. e bine sa nu fim amandoi pesimisti in acelasi timp.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 24 Feb 2011, 10:36 AM
Mesaj #88


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ai dreptate, s-ar putea ca de la un nou antibiotic sa reactioneze la fel.Iar infectia la ureche va trebui sa-i treaca.Pe deasupra daca are asa o reactie la medicamente va trebui sa incerci pe viitor sa-l feresti cat de mult poti de raceli .
Offf ! Imi pare tare rau de voi.Eu cand am trecut prin astea am avut doar un copil de care sa ma ocup.Imi inchipui ce greu este cu doi.
Va admir foarte mult si cred ca este important sa ti se spuna asta.Sa stiti ca toate eforturile care le faceti sunt vazute in lumina care trebuie.Nu va descurajati , trece si infectia asta.Si sa vedem ce zic analizele de sange .Cand vor fi gata , dureaza mult ?


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Feb 2011, 11:24 AM
Mesaj #89


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Felina @ 23 Feb 2011, 06:15 PM) *
Am discutat cu sotul si am cazut de acord ca nu are de la ce sa fie decat de la medicament, care medicament trebuie luat ca sa-i treaca infectia de ureche. Si sa-l tratam cu cat mai mult infacol care il ajuta sa elimine mai usor gazele.


Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Feb 2011, 12:19 PM
Mesaj #90


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 08:36 AM) *
Ai dreptate, s-ar putea ca de la un nou antibiotic sa reactioneze la fel.Iar infectia la ureche va trebui sa-i treaca.Pe deasupra daca are asa o reactie la medicamente va trebui sa incerci pe viitor sa-l feresti cat de mult poti de raceli .
Offf ! Imi pare tare rau de voi.Eu cand am trecut prin astea am avut doar un copil de care sa ma ocup.Imi inchipui ce greu este cu doi.
Va admir foarte mult si cred ca este important sa ti se spuna asta.Sa stiti ca toate eforturile care le faceti sunt vazute in lumina care trebuie.Nu va descurajati , trece si infectia asta.Si sa vedem ce zic analizele de sange .Cand vor fi gata , dureaza mult ?



Oiski, multumesc pentru incurajari si pentru gandurile bune.

Analizele de sange dureaza intre doua si trei saptamani. Fiind in irlanda unde lucrurile se misca cu viteza melcului, pariez pe varianta maxima, adica 3 saptamani. Nu mai e mult, o zi deja a trecut! smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Feb 2011, 12:28 PM
Mesaj #91


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Feb 2011, 09:24 AM) *
Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.




Multumesc mult! O sa intreb la farmacie sa vad daca mi le da fara reteta.







Pe meleagurile astea bebelusii sunt neglijati dpdv medical - parerea asta deja mi-am facut-o si nu mi-o mai schimba nimeni. Daca ma ducea capul sa caut pe internet imediat dupa ce am nascut altundeva stateam azi. Sincer imi vine sa-i dau in judecata pe toti medicii cu care am intrat in contact si care n-au catadiscsit sa-mi dea un diagnostic, desi am insistat! Ma mai gandesc.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 24 Feb 2011, 12:51 PM
Mesaj #92


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Feb 2011, 12:24 PM) *
Aici la noi, cand se prescriu antibiotice la bebei, se prescrie si un supliment nutritiv de culturi lactice cu bifidus si alte bacterii bune, pentru refacerea florei intestinale, altfel copilul risca sa aiba indigestii, constipatii, diaree, diverse chestii legate de digestie. Un supliment cum ar fi asta.



A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Feb 2011, 01:11 PM
Mesaj #93


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 10:51 AM) *
A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif



Bebe e intolerant la lactoza, care e o proteina din lapte.
O sa intreb la farmacie oricum. Mersi smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Mar 2011, 01:19 PM
Mesaj #94


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Feb 2011, 10:51 AM) *
A primit si al meu asa ceva.De exemplu aici se numeste Omniflora.Insa ma intreb el fiind alergic la lapte oare culturile astea lactice ar fi bune pentru cel mic ? Sau se numesc numai asa si nu au de-a face cu laptele ??? unsure.gif



Am intrebat la farmacie (atunci, dar n-am mai ajuns sa dau raportul) si am aflat ca acest gen de medicament nu e licentiat pentru bebei sub 6 luni si am fost sfatuita sa astept, ceea ce am si facut. in 3 saptamani o sa-i pot da. Culturile lactice nu fac problema in intoleranta la lactoza.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Mar 2011, 03:23 PM
Mesaj #95


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Cum mai stam.

Am inceput sa-i dau diverse de mancare cand a facut 5 luni si deja se simtea mai bine si pielea lui arata bine. Stiam ca e riscant, dar trebuia sa reincep solidele. I-am dat iar banana si la nici o ora a facut iritatii pe fata. Am taiat-o de pe lista pentru un an. Apoi i-am dat porridge special pentru bebelusi pe care i l-am diluat cu apa. Nu mi s-a parut ca reactioneaza prea bine si curand am aflat si de ce - pentru ca cerealele respective contineau lapte - nu-mi vine sa cred ca n-am citit eticheta si am considerat pur si simplu ca sunt numai din ovaz - oboseala isi spune cuvantul. I-am scos cerealele de la cutie si i-am facut in casa porridge cu lapte de capra. Nu mi-a placut cum a reactionat si i le-am scos de tot.

Sunt cateva alimente la care n-am observat sa reactioneze rau: pastarnac organic, cartof dulce, mar si suc de mar, cartof normal.

Vineri a facut vaccinul de la 4 luni (intarziat mai mult de o luna pt ca a fost bolnav) si a reactionat f rau, asa cum de altfel ma asteptam. Ii dau o saptamana sa iasa de sub influenta vaccinului.

Ca atare am decis impreuna cu sotul ca timp de doua saptamani sa nu ii mai introducem alimente noi si sa ramanem pe cele pe care le tolereaza (descrise mai sus). In doua saptamani ar trebui sa fie 99% mai bine daca observatiile mele sunt corecte.

Intre timp ar trebui sa primim si rezultatele de la testul de sange.




*

Banuiala mea e ca, pe langa intoleranta la lactoza, copilul e alergic la ceva. Are urmatoarele simptome care m-au condus la concluzia asta: ii curge nasul tot timpul, produce flegma la nivelul gatului (desi nu are nici o afectiune pt ca a fost controlat deja de 4 ori in ultima luna jumate), are dureri de burta zilnic in jur de ora 6 dimineata.


*

Programarea la specialist inca nu a ajuns! E ingrijorator, trebuia sa o primim. Va trebui sa sunam la medic din nou.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 Mar 2011, 07:23 PM
Mesaj #96


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pentru ca azi-noapte am dormit si eu si bebe bine, azi am avut mai mult energie.

***

Am gasit un articol interesant despre intolerante si alergii la proteine, numai bien ca am pierdut linkul...


***


Am aflat tot pe internet despre cartoful dulce ca ar fi un aliment super hranitor si sanatos. Sa fie, ca bebe il mananca cu placere.

***


Am ramas pe dieta redusa de mar, cartof dulce si pastarnac. Am scos cartoful pentru ca am avut impresia ca reactioneaza la el. Planu e sa nu mai schimb nimic in dieta lui timp de doua saptamani incepand de luni. Sa vedem cum va mai arata situatia peste 10 zile.


***

Am aflat despre avocada ca ar fi un aliment bun pentru cei care sufera de eczema, inclusiv bebei. Dar exista si alergii si intolerante la avocado, asa ca peste doua saptamani voi incerca cu grija sa i-l introduc. Sper sa-l accepte.


Ar mai fi si uleiul de nuca de cocos, l-am pus pe lista.



***


Pielea bebelusului arata mai bine ca niciodata, dar inca are mancarimi mari. Totusi azinoapte a dormit bine si peste zi am inteles ca s-a simtit bine, doar schimbatul pampersului ii aduce aminte de mancarimi. Poate suntem pe drumul cel bun.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Mar 2011, 08:36 PM
Mesaj #97


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Felina @ 10 Mar 2011, 07:23 PM) *
Am scos cartoful pentru ca am avut impresia ca reactioneaza la el.


Poate fi din cauza amidonului, poate creea probleme de digestie in functie de tehnica de gatit, starea cartofului, etc.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Mar 2011, 01:24 PM
Mesaj #98


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Mar 2011, 06:36 PM) *
Poate fi din cauza amidonului, poate creea probleme de digestie in functie de tehnica de gatit, starea cartofului, etc.



Eu doar am fiert cartoful in coaja si l-am amestecat apoi cu apa fiarta ca sa il fac moale. Nu stiu ce sa mai cred. Abia astept sa faca 6 luni sa-i dau probiotice ca am inteles ca-s foarte bune.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 11 Mar 2011, 09:33 PM
Mesaj #99


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



La viitoarea mea fina nu i-a fost mai bine la burtica pana nu i-au facut laptele cu apa special pentru bebei.Scrie pe sticle :apa adecvata alimentatiei copiilor
Apa de la robinet fiarta i-a provocat dureri de burta.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Mar 2011, 03:18 PM
Mesaj #100


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am primit rezultatul analizelor: negativ la toate testele. Adica nu e alergic la nici unul din alimentele pe care i le-am dat pana la momentul testarii si nici la mucegai, praf sau acarieni.

Nu stiu de ce vad negru in fata ochilor de furie. telefonul nu l-am primit, eu, eu mi-am uitat telefonul acasa azi, asa ca doctora a vb cu sotul si nu a dat nici un fel de detaliu. El a rugat-o sa ne trimita rezultatele prin posta sa le avem si noi.

Acum daca ma gandesc mai bine, e totusi bine pentru ca nu are alergii, astea sunt mai greu de dus. Daca sunt doar ceva intolerante, atunci astea se rezolva in timp cand aparatul lui digestiv se maturizeaza.

O sa beau un ceai sa ma calmez.

Acest topic a fost editat de Felina: 14 Mar 2011, 03:30 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Mar 2011, 03:28 PM
Mesaj #101


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Oiski-Poiski @ 11 Mar 2011, 07:33 PM) *
La viitoarea mea fina nu i-a fost mai bine la burtica pana nu i-au facut laptele cu apa special pentru bebei.Scrie pe sticle :apa adecvata alimentatiei copiilor
Apa de la robinet fiarta i-a provocat dureri de burta.



Sarumana! Acum mai ramane sa si gasesc apa asta speciala. N-am gasit-o, am cautat pe net si nu gasesc de cumparat.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Mar 2011, 04:46 PM
Mesaj #102


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cei de la Humana au asa ceva. Caut-o in hypermarketurile nemtesti - Real, Kaufland, Lidl, Aldi.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Mar 2011, 05:35 PM
Mesaj #103


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Cucu Mucu @ 14 Mar 2011, 02:46 PM) *
Cei de la Humana au asa ceva. Caut-o in hypermarketurile nemtesti - Real, Kaufland, Lidl, Aldi.



domne, ce link mi-ai dat ca m-ai bagat in sperieti laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Mar 2011, 06:14 PM
Mesaj #104


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pe ala il aveam de cand ne documentam in legatura cu alaptatul artificial, al nostru in prima luna nu se satura numai cu ce ii dadea maica-sa si am fost nevoiti sa ii suplimentam cu sintetic. Na, macar nu pot fi acuzat de reclama! rofl.gif Daca vrei si linkuri cu apa de la robinet, apa plata sau minerala imbuteliata, iti dau si de-alea, dar mori de sete dup-aia! rofl.gif

Pe langa asta, dau mai departe un sfat primit de la neonatologul nostru - poti folosi apa plata imbuteliata destinata uzului curent (normal, fiarta, lasata sa ajunga la 50 de grade apoi, etcetcetc), numai sa fie apa plata de consum, nu apa plata minerala.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Mar 2011, 06:26 PM
Mesaj #105


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Bai, 90% din articol scrie de ce nu-s bune apele astea speciale pentru bebelusi - m-a pus pe ganduri.

Apap plata zici. Merita sa incerc. Mersi!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 06:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman