HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Case De Vacanta, Case De Locuit.., proiecte, rezolvari, idei
pelicanul
mesaj 28 Mar 2011, 04:17 PM
Mesaj #141


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



am facut investigatiile si se pare ca o sa coste undeva in jur la 2000 de euro numai cablul. a venit un mester si a spus-pentru un consumator, la distanta de 450 metri de la retea, trebuie minim fir ACYABY 3x70+35. pt. curent trifazic, invelit in camasa de otel. cablul costa 15.18+TVA la Bistrita si 13.7+TVA la Slatina (am vorbit la fabrici..). mai costa bransarea 2000 de lei, mai trebuie patit si omul cu manopera, mai trebuie si sapatura(pentru ca va fi o lucrare pe sub pamant, cca 300 de metri, restul de 150 fiind aerieni, firul urmand a fi pus pe stalpii ENEL din zona..)-cei 300m, cu excavator la 80 lei pe ora, habar n-a cate ore tre` sa sape ala..Poate face careva din voi o estimare, merci/ . si sigur vor mai fi si alte cheltuieli-contorul, sigurantele, etc...

io zic ca o sa ies pe la 4000 de euro pretul ca sa am curent pe locul unde voi construi. sper sa il determin si pe vecinul sa intre in afacerea asta, altfel nu prea vad bine bugetul meu..

Acest topic a fost editat de pelicanul: 28 Mar 2011, 04:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Mar 2011, 05:49 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(pelicanul @ 28 Mar 2011, 05:17 PM) *
io zic ca o sa ies pe la 4000 de euro pretul ca sa am curent pe locul unde voi construi.

daca ai banii astia poate te mai gnadesti un picut ai aici o oferta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 28 Mar 2011, 08:49 PM
Mesaj #143


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



in privinta energiei electrice, cred ca o bransare initiala la reteaua nationala iti confera ulterior o liniste necesara gandirii unui proiect cu sustentabilitate. ma gandesc si la posibilitatea accesarii unor fonduri nerambursabile strict pentru doatarea anexei la exploatatia agricola cu asa ceva.
sper sa reusesc sa determin si vecinii sa se branseze si atunci o sa mai scada cheltuielile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2011, 08:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
pelicanul
mesaj 28 Mar 2011, 08:58 PM
Mesaj #144


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



in privinta fundatiei, am aflat azi ca se fabrica niste caramizi speciale pentru fundatie in care torni direct betonul si nu mai e nevoie deloc de cofraj.
nu mi le pot imagina insa decat pentru stalpi. stie cineva ceva in plus despre acestea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Mar 2011, 09:35 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



există şi pentru pereţi, din spumă poli-uretanică/stirenică, ai gata şi izolaţia, este cel mai simplu şi rapid mod de a construi o casă, am văzut la TV dar cineva spunea că există şi în Ro tehnologia deja.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Mar 2011, 10:35 AM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(pelicanul @ 28 Mar 2011, 09:49 PM) *
in privinta energiei electrice ........... ma gandesc si la posibilitatea accesarii unor fonduri nerambursabile strict pentru doatarea anexei la exploatatia agricola cu asa ceva.

posibil sa ai acces la aceste fonduri prin proiectul casa verde, nu stiu daca se dau si pentru anexe, dar merita sa te interesezi, dai 6000 si primesti inapoi 6000 ai curent electric gratis, fara alte probleme ca cele legate de bransare la reteaua nationala.

QUOTE(pelicanul @ 28 Mar 2011, 09:58 PM) *
in privinta fundatiei ........... stie cineva ceva in plus despre acestea?

parerea mea este ca nu ar trebui sa te bazezi pe stiinta unora sau altora, pentru fundatie ar fi bine sa vorbesti cu un arhitect si un structurist.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 30 Mar 2011, 11:43 AM
Mesaj #147


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



The Dude multumesc. M-ai trimis la o...DOAMNA

Pelicane, uite o sursa de inspiratie. MIe imi place foarte mult. Cu putin curaj si sustinere tehnica...
http://freshome.com/2011/03/30/breathtakin...or+Your+Home%29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 30 Mar 2011, 08:03 PM
Mesaj #148


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(kcapone @ 30 Mar 2011, 12:43 PM) *
The Dude multumesc. M-ai trimis la o...DOAMNA

Pelicane, uite o sursa de inspiratie. MIe imi place foarte mult. Cu putin curaj si sustinere tehnica...
http://freshome.com/2011/03/30/breathtakin...or+Your+Home%29

..si financiara
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 31 Mar 2011, 10:21 AM
Mesaj #149


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



O mare parte din ce este acolo sunt convins ferm ca se poate face doar cu suport tehnic.

The Dude, spune-mi te rog care este varianta optima de izolare a unei case vechi. Este din caramida, si cand intri se simte mirosul de ..umezeala, deci posibile infiltratii. Intrucat nu vrem sa facem reparatii, ci cu cheltuieli minime sa o facem locuibila ocazional, ma gandesc ca izolarea pe interior ar fi mai portivita. UN polistiren de 5 ar fi suficient pt izolare de umezeala aia...sa nu am parte de mucegaiuri nesanatoase? E casa bunicilor de pe langa Gaesti (86 km de Buc) pe care am mostenit-o mai multi...si in care eu nu vreau sa bag cine stie ce bani, ci doar sa fac locuibila o camera. O trebui izolat si planseul dinspre pod?
Sper sa fac curand o evaluare...ochiometrica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 31 Mar 2011, 09:27 PM
Mesaj #150


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



eu am depus ieri actele pentru certificatul de urbanism si azi actele pentru avizul uzinei electrice pentru instalatia de curent provizorie(organizarea de santier). totul merge cat se poate de greoi, tipic pentru romania, ti se pun bete in roate peste tot si daca nu ai cunostinte si relatii, cred ca ajungi sa mori cu actele in mana, pe la cozi sau facan anticamera la vreunul ajuns mare sef.. tot ieri am fost si la un tip cu gater in galsa si am platit un avans de 250 lei pt 2 mc de scanduri(margini) ce imi vor fi necesare sa ridic o baraca(organizare de santier). sunt curios ce iese din afacerea asta. am mai stabilit cu o firma de geodezie si cadastru ca pe data de 8 sa delimitam terenul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 3 Apr 2011, 09:29 PM
Mesaj #151


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(danzel @ 1 Apr 2011, 05:21 PM) *
Sa fie intr-un ceas bun , Pelicane !
Bafta multa in lupta cu birocratia !
Nu mi-ai spus daca ai primit fisierele ...


am primit, insa nu am reusit sa fac programul sa mearga. imi pare rau...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 07:25 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(kcapone @ 31 Mar 2011, 10:21 AM) *
The Dude, spune-mi te rog care este varianta optima de izolare a unei case vechi. Este din caramida, si cand intri se simte mirosul de ..umezeala, deci posibile infiltratii.


Trebuiesc identificate cauzele umezelii. Cel mai probabil ele sunt cauzate de un drenaj defectos al apelor pluviale, care trebuiesc indepartate de casa.
Pentru reabilitarea hidroizolatiei recomand infiltratii cu rasini epoxidice fluide. E un fel de lichid care se injecteaza la fundatie, pe exteriorul ei. Datorita fluiditatii se scurge prin aceleasi locuri prin care se scurge si apa de la ploaie, numai ca in scurta vreme devine rigig si sigileaza eficient toate discontinuitatile.

Ultima rezolvare in cazul hidroizolatiei este tratamentul dinspre interior. Peretii mai pot fi tratati si cu o substanta numita.....????....voi reveni cu numele. Am un lipsus rolleyes.gif ....Foarte inteligent si la moda zilele astea...E o substanta pe care am vazut-o la treaba si efectiv m-a uimit. Eu as da cu ea si la exterior si la interior...insa mai inainte de orice as indeparta cauza..... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Apr 2011, 03:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 4 Apr 2011, 07:39 AM
Mesaj #153


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Multumesc The Dude. Astept info noi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 4 Apr 2011, 04:05 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(The Dude @ 4 Apr 2011, 07:25 AM) *
Peretii mai pot fi tratati si cu o substanta numita.....????....voi reveni cu numele...



XYPEX.... cauta aici: www.xypex.com...e ultratehnologie iar pretul e unul rezonabil thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 4 Apr 2011, 04:06 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 5 Apr 2011, 07:17 AM
Mesaj #155


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 May 2011, 07:46 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



OK...ma friend, ma man, ma bro.................... thumb_yello.gif

still alive and well...dar ratacit in afaceri, deadline-uri, promisiuni, invitatii, oferte, vrajeli....


voi reveni cat pot de curand rolleyes.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 29 Jun 2011, 12:47 PM
Mesaj #157


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Uite-asa o casa de vacanta va doresc

http://freshome.com/2011/06/29/beach-retre...or+Your+Home%29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danzel
mesaj 19 Jul 2011, 07:44 PM
Mesaj #158


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 150
Inscris: 30 October 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 18.954



Aici sunt aceeasi admini ca la cabane?
Scuze, dar daca au timp , ii rog sa stearga si postarile mele de aici. Fara mila , va rog !

Le multumesc !

Acest topic a fost editat de danzel: 20 Jul 2011, 02:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2011, 11:23 AM
Mesaj #159


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2010, 09:20 AM) *
vazand nevoia celor mai multi participanti la acest forum de a construi case de locuit...ori de vacanta, dupa standarde in acord cu vremurile, am deschis acest topic pentru a creea posibilitatea unor schimburi de ideei, experiente, solutii.....

Am inceput sa explorez posibilitatea de a construi si eu ceva - deocamdata sunt in cautarea unui teren in Bucuresti de minim 300 mp, intr-o zona in care sa existe (sau sa existe macar perspectiva intr-un an-doi-trei) curent electric, apa, canalizare, gaze; preferabil intr-o zona in care sa existe in apropiere, nu neaparat in fata casei, si retea RATB sau metrou; poate avea si o constructie demolabila. Suma maxima pe care o pot investi intr-un astfel de teren este de 60.000 euro. Am ceva sanse sa gasesc, ori caut degeaba?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2011, 11:48 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Din punctul meu de vedere, curentul electric, apa, canalizarea, gazele nu mai sunt o prioritate. Trebuie sa invatam sa traim independenti, fara a mai fi conectati la astfel de retele, foarte multe proiecte dezvoltate in ultimul timp au demonstrat ca se poate. Daca s-ar mai pune problema sa mai construiesc o casa as face orice sa fac o constructie total independenta fata de toate utilitatile comune. Pentru viitor locatiile bune pentru construit, parerea mea, sunt in jurul ultimelor statii de metrou spre centura Bucurestiului, Pantelimon, Berceni, Ghencea, Domnesti (in cazul in care se va construi metroul acolo). Spre exemplu din Berceni pana la ultima statie de metrou poti sa mergi si pe jos, daca ai timp la dispozitie, ca sa nu mai vorbim de existenta acelui proiect care doreste deschidrea unei linii de metrou usor in jurul Bucurestiului folosind actuala linie de cale ferata. Cu 60.000 de euro poti sa cumperi terenul sa si construiesti ceva frumos, parter din caramida si mansarda din lemn si OSB, totul este sa-ti formezi in minte un proiect si sa nu te lasi convins de cei care vor sa-ti faca un "bine" , constructii solide, cu mult betoan si fier etc. Cuvantul de ordine ar trebui sa fie ECOLOGIC, este mai scump dar in timp iti scoti banii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2011, 12:42 PM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2011, 12:48 PM) *
Cu 60.000 de euro poti sa cumperi terenul sa si construiesti ceva frumos

Multumesc pentru sugestii - eu ziceam ca sunt dispus sa aloc maxim 60.000 pentru teren, constructia o bugetez separat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Sep 2011, 01:09 PM
Mesaj #162


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2011, 11:48 AM) *
Daca s-ar mai pune problema sa mai construiesc o casa as face orice sa fac o constructie total independenta fata de toate utilitatile comune.

clapping.gif clapping.gif clapping.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2011, 03:40 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Sep 2011, 01:42 PM) *
Multumesc pentru sugestii - eu ziceam ca sunt dispus sa aloc maxim 60.000 pentru teren, constructia o bugetez separat.

60000 pentru teren? pentru 500 mp ar veni cam 120 euro/mp cred ca acum in zona gasesti cu mai putin, poate 50-75 euro/mp, discutam de zona respectiva. In constructia casei cat vrei sa mai bagi? poate gasim o casa cu tot cu teren la banii care-i ai.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2011, 04:29 PM
Mesaj #164


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2011, 04:40 PM) *
In constructia casei cat vrei sa mai bagi?

Pot sa merg la maxim 120.000 pentru teren + constructie.
Si m-am gandit sa dau maxim jumatate pe teren, iar restul constructie, amenajari, mobila (ramane de vazut daca m-am gandit bine)

Dar, de principiu, nu vreau ceva gata construit, as prefera sa construiesc eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2011, 04:40 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Sep 2011, 05:29 PM) *
....Dar, de principiu, nu vreau ceva gata construit, as prefera sa construiesc eu.

Eu as prefera sa iau ceva construit, macar "la rosu". Nu stiu daca esti familiarizat cu ce inseamna sa construiesti o casa, ma refer la tot de la A la Z, eu am construit vreo cateva case si am idee ce inseamna. Daca iei o casa "la rosu" cel putin vezi cum e construita din ce este construita, poti sa faci si ceva sondari in fundatie, in stalpi etc. de restul urmand sa te ocupi personal.

Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Sep 2011, 06:08 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 14 Sep 2011, 06:19 AM
Mesaj #166


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Salut Abis. Mai da ceva detalii:
1.Din ce vrei sa faci casa? Ai o preferinta?
2. Ai o preferinta pentru o zona in Bucuresti?. De fapt vrei IN sau LANGA Bucuresti? In zona comunei Domnesti - Prelungirea Ghencea (Drumul Taberei) pot sa ma interesez. Am un prieten care si-a luat 1500 mp in Domnesti, la fix 2.3 km de la soseaua de centura. Dupa ce iese din Bucuresti, ajunge in cateva minute. In zona Prelungirea Ghencea - Dr.Taberei - cartier Brancusi am vazut si eu anunturi de vanzare teren. Unele chiar bine pozitionate. Daca vrei ma pot interesa.

Cat despre utilitati, sustin ceea ce spunea si Marduk, mai ales daca gasesti teren mai ieftin decat ti-ai bugetat...bagi restul sumei la dotarea locuintei pentru realizarea independentei. De ce? Pai uite la cat a crescut (si va mai creste) pretul pt mc de gaz. Asta atrage dupa sine o crestere a costului convietuirii la blocurile din oras (ma refer la Bucuresti) si intrarea in incapacitate de plata a multor locatari, de unde posibila intrare in incapacitate de plata a unor blocuri. Discutam deunazi cu un administrator de bloc ce se temea de asta, stiind ce putere financiara au locatarii din blocul sau. De aici poate rezulta pe de o parte scaderea pretului la apartamente si pe de alta parte intreruperea unor utilitati..... la care este posibil sa fi si tu conectat (gen apa calda...gaz). Pana rezolva distri..buitorul de ce o fi, tragi si tu. In alta ordine de idei contextul economic general .... te face sa-ti amintesti vorba aceea romaneasca "paza buna trece primejdia grea". Deci, de ce sa nu fi tu sigur ca va fi bine pentru tine si familia ta?

Toate bune!

Acest topic a fost editat de kcapone: 14 Sep 2011, 06:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Sep 2011, 09:03 AM
Mesaj #167


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(kcapone @ 14 Sep 2011, 07:19 AM) *
1.Din ce vrei sa faci casa? Ai o preferinta?

Inca nu am stabilit, discut cu cativa oameni care se pricep (am prieteni care lucreaza in domeniul arhitecturii si al constructiilor), dar o sa decid dupa ce o sa am terenul, in functie de ceea ce se potriveste.

Nu am o presiune in sensul asta, adica nu vreau sa ma apuc urgent de treaba asta, am unde sa stau smile.gif
Insa as prefera sa am ceva construit pe teren, nu sa stau tot la bloc, ca acum. Nu ca ar fi ceva rau neaparat, are si statul la bloc avantajele lui, insa cred ca avantajele unei case sunt mai mari. smile.gif
QUOTE
2. Ai o preferinta pentru o zona in Bucuresti?. De fapt vrei IN sau LANGA Bucuresti?

Cum atat eu cat si sotia mea lucram in centrul Bucurestiului, si acest lucru nu se va schimba pentru multa vreme (cel putin in cazul ei, fiind magistrat este putin probabil sa isi schimbe vreodata jobul), as prefera sa fie intr-o zona in care sa putem ajunge intr-un timp rezonabil in centru (45 min sa zicem) - asta in conditiile in care nu vreau sa depind de masina. De asta am specificat ca as vrea o zona in care sa am si acces la mijloace de transport in comun. Cred ca din punctul asta de vedere ce este in afara Bucurestiului cam pica...

QUOTE
Cat despre utilitati, sustin ceea ce spunea si Marduk, mai ales daca gasesti teren mai ieftin decat ti-ai bugetat...bagi restul sumei la dotarea locuintei pentru realizarea independentei.

Asta este un aspect pe care nu l-am studiat, recunosc. Cred ca in conditiile in care stai la casa te afecteaza mai putin faptul ca unii nu-si platesc utilitatile si le sunt taiate de catre furnizori...

Multumesc pentru ajutor, toate bune si tie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Sep 2011, 09:41 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
"Cred ca din punctul asta de vedere ce este in afara Bucurestiului cam pica..."
Poate ca ar trebui sa definesti ce este "in afara Bucurestiului" ce reprezinta acest in afara? eu iti propun sa iei o harta a mijloacelor de transport in comun si sa decizi functie de asta cam unde ar trebui sa incepi sa cauti un teren. Sunt sigur ca vei mai gasi si alte criterii, dar transportul este unul important, eu m-as orienta pe axa sud-est, ar fi o singura problema pe care o vad acolo, viitorul aeroport, in rest este o zona atractiva si accesibila ca pret.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Sep 2011, 01:56 PM
Mesaj #169


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Întrebare umila: e Bucurestiul sau sunt Bucurestii? unsure.gif
Pentru ca daca ma duc la Bucuresti, e Bucuresti, dar asta e un plural, doar nu Bucuresc.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2011, 02:32 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sfatul meu este sa gasesti un loc de casa intr-o zona secundara din Bucuresti, in unul din cartierele muncitoresti. Drumul Taberei, Militari, Rahova, Ghencea, Giulesti….

S-au pastrat in interiorul acestor cartiere strazi de case care s-au reabilitat destul de serios in ultima vreme si care ofera indicatori investitionali extrem de atractivi (zilele astea)

Mai mult decat 500mp de curte nu iti trebuie. E o mare trufie sa vrei mai mult. Pe acest teren poti ridica un imobil in amprenta de 100…100 si ceva de mp, dezvoltat pe trei niveluri (S+P+1) eventual mansardat, care este mai mult decat suficient.

Exista in Bucuresti zone din care poti ajunge la km zero in numai 15 minute si bogat vascularizate de reteaua RATB-METROREX. Ele sunt situate in cartierele socotite pana nu demult nevoiase si/sau raufamate. Intre timp si-au schimbat populatia majoritatra, aspectul si conditiile(care le-au creat prostul renume) cu circa 180 de grade.

Acum…inca mai poti cumpara in zonele astea teren la cca 500mp (poate teren cu vreo maghernita demolabila) in limita a 50 000 de cocotei..Casa incape bine de tot in restul tau de bani…

Conteaza insa extraordinar de mult cat de bine te misti. Expertiza mea, mi-a aratat ca pentru aceiasi casa (realizata dupa acelas proiect) preturile platite de doi oameni diferiti au fost de la simplu la dublu…iar eu stiu ca acea casa se putea face identic si cu numai 2/3 din pretul cel mai mic.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2011, 02:34 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Despre case independente energetic ???
Nu m-as elibera de sub jugul energiei electrice la care perspectivele nu anunta niciun declin. As adopta in schimb o incalzire alternativa avand gazul metan ca sursa secundara si peletii ca material de combustie prioritar. As apela la panourile solare pentru suplimentarea necesarului de apa calda menajera….Mai mult : NIMIC.

Nu pompe de caldura....nu sursa proprie de apa.....nu incalzire prin pereti sau prin pardoseala....nu ventiloconvectoare...nu, nu, nu....

Sfatul meu.

El e complet cu urmatoarea observatie: orice ai de gand sa faci fa cat mai repede.
Domeniul constructiilor a functionat in intreaga istorie indiferent ca a fost razboi, pace, criza, foamete, deruta, revolutie ori stare de incertitudine. Pentru prima data insa, criza prin care trece in prezent omenirea a afectat profund si structural sectorul imobiliar, tocmai pentru ca ea a fost starnita de el. Se intampla in intreaga lume....iar starea de confuzie in care inca ne aflam se limpezeste cu fiecare zi…In constructii, in maxim un an de acum inainte situatia va fi iar ca inainte (nu stiu nimic despre restul economiei, unde sunt foarte sceptic). Iti va tot mai greu sa gasesti preturi sau conditii avantajoase de atreprenoriat asemanatoare celor de azi.

Acest topic a fost editat de The Dude: 14 Sep 2011, 02:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Sep 2011, 02:39 PM
Mesaj #172


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(The Dude @ 14 Sep 2011, 03:32 PM) *
Mai mult decat 500mp de curte nu iti trebuie. E o mare trufie sa vrei mai mult.

Nici nu mi-am propus sa depasesc 500... Ziceam de un minim de 300, ca sa simt totusi ca stau intr-o curte, insa peste 500 devine aproape o mosie - si nu stiu daca as avea rabdare sa plantez legume pe o suprafata atat de mare. smile.gif

Multumesc pentru sugestii! thumb_yello.gif

Am inceput sa caut pe site-urile de specialitate, in ziare... Sper sa gasesc ceva... O sa va tin la curent.

Dupa ce fac rost de teren incep demersurile pentru proiect, materiale, constructor samd. Si in mod cert o sa mai sacai lumea pe aici cu intrebari...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kcapone
mesaj 15 Sep 2011, 07:54 AM
Mesaj #173


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 281
Inscris: 6 August 10
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 17.639



Abis, o sa ma uit ...sper sa-mi amintesc...in zona la mine. Iti dau telefoanele si vorbesti. Stiu 2 terenuri in apropierea capatului autobuzului 168 care merge in centru.

Bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2011, 04:33 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 Sep 2011, 03:39 PM) *
.... Multumesc pentru sugestii!


"As apela la panourile solare pentru suplimentarea necesarului de apa calda menajera….Mai mult : NIMIC. Nu pompe de caldura....nu sursa proprie de apa.....nu incalzire prin pereti sau prin pardoseala....nu ventiloconvectoare...nu, nu, nu...."

Poate-ti spune si de ce nu este de acord cu independenta energetica, cand asta se poarta peste tot in lume la aceasta ora. Revin la sfatul meu, ferestete de sfatuitorii care iti vor binele, ai mult de munca, de cautat pe net, daca in cele din urma ai sa intelegi ce se intampla in lume la aceasta ora vei reusi sa traiesti in viitor, azi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2011, 04:49 PM
Mesaj #175


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, iti multumesc pentru bunele tale intentii smile.gif

Deocamdata nu stiu foarte multe despre acest subiect, insa nu intentionez sa imi produc singur energia electrica, cel putin deocamdata. Daca pe viitor voi considera ca este o solutie mai buna, nu ma impiedica nimic sa ma deconectez atunci de la Enel si sa imi cumpar propriul meu sistem de generare a curentului... Insa, cum spuneam, pentru inceput nu am un astfel de proiect in minte


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 09:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman