HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Case De Vacanta, Case De Locuit.., proiecte, rezolvari, idei
Marduk
mesaj 26 Feb 2011, 12:40 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(The Dude @ 25 Feb 2011, 08:49 PM) *
.....Acest combustibil se comercializeaza catre polpulatie, insa e un risc enorm si aici...dar asta pare sa fie singura cale oficiala de a achizitiona legal.

Soba pe care am folosit-o eu era facuta la Satu Mare, unde se faceau si aragazele, distribuitorul sau carburatorul era unguresc, mergea pe kerosen, gaz lampant, motorina, combustibil tip M, parafina lichida si mergea al naibi de bine, doar ca anual trebuia sa cureti cosurile, daca foloseai motorina le incarca la greu cu funingine. Eu nu am gasit un furnizor de kerosen de unde sa cumpar oficial kerosen si pe termen lung, cred ca randamentul (93-95%) este foarte bun la astfel de sobe iar consumul pare extraordinar la capacitate maxima 0,32 gr/ora blink.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 9 Mar 2011, 10:14 PM
Mesaj #107


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



EI, se pare ca vine primavara si urmeaza sa ma apuc de treaba. Pentru inceput as avea cateva probleme, la care sper sa le gasesc o rezolvare (si) cu ajutorul vostru. As intreba pentru inceput despre cum se realizeaza un demisol etansat impotriva infiltratiilor de apa, in conditiile in care vreau sa fac o fundatie din piatra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Mar 2011, 11:12 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pai exista mai multe solutii eficiente tehnic.
- cea clasica, care consta in imbracarea fundatiei intr-o membrana,
- unele mai curajoase ce presupun impermeabilizarea mortarului (daca fundatia este din zidarie) sau a betonului cu rezultate ceva mai incerte la comportarea in timp,
- cea supla prin pulverizarea ori aplicarea unor rasini de tip epoxinic, atat la radier cat si la pereti.
- cele care rezolva cazul prin drene alternative...

E greu de spus asa, la general.
Baga un plan al fundatiei si datele pe care le ai la acest moment despre regimul pluvial al zonei (un plan geo ar fi ideal, el are si date legate de calitatea solului)

Acest topic a fost editat de The Dude: 10 Mar 2011, 11:13 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Mar 2011, 11:12 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
pelicanul
mesaj 10 Mar 2011, 03:11 PM
Mesaj #109


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(The Dude @ 10 Mar 2011, 11:12 AM) *
Pai exista mai multe solutii eficiente tehnic.
- cea clasica, care consta in imbracarea fundatiei intr-o membrana,
- unele mai curajoase ce presupun impermeabilizarea mortarului (daca fundatia este din zidarie) sau a betonului cu rezultate ceva mai incerte la comportarea in timp,
- cea supla prin pulverizarea ori aplicarea unor rasini de tip epoxinic, atat la radier cat si la pereti.
- cele care rezolva cazul prin drene alternative...

E greu de spus asa, la general.
Baga un plan al fundatiei si datele pe care le ai la acest moment despre regimul pluvial al zonei (un plan geo ar fi ideal, el are si date legate de calitatea solului)



cred ca daca vreau o etanseizare sigura a demisolului, pe care vreau sa-l fac chiar locuibil, trebuie sa aleg varianta cu membrana, care probabil ca nu e cea mai ieftina. ai putea sa-mi detaliezi putin si sa-mi faci niste recomandari de materiale?
Inca nu stiu si nici nu am planul facut-dar stiu ce vreau-o adancime in capatul dinspre deal care sa fie de maxim 250cm(de la podeaua de beton a demisolului la tavanul despartitor de lemn dintre demisol si parter), iar suprafata ramane 6mx6m util.
Un prieten arhitect mi-a zis ca pt solutia cu membrana, dupa ce se sapa groapa se face un perete de caramida pe care se aplica membrana, care va captusi si partea de jos, abia apoi se face turnarea betonului si zidirea cu piatra...o posibilitate mai simpla si mai economica nu exista oare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
all
mesaj 13 Mar 2011, 02:29 AM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 9 May 10
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 16.752



DEZMOPAL

- impermeabila
- permite difuziunea de vapori
- adera la toate tipurile de suprafete
- rezistenta -40/-80 Celsius

etc. daca nu ai scule, o poti da si cu trafaletul smile.gif) ).

Acest topic a fost editat de all: 13 Mar 2011, 02:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 13 Mar 2011, 08:24 AM
Mesaj #111


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(all @ 13 Mar 2011, 02:29 AM) *
DEZMOPAL

- impermeabila
- permite difuziunea de vapori
- adera la toate tipurile de suprafete
- rezistenta -40/-80 Celsius

etc. daca nu ai scule, o poti da si cu trafaletul smile.gif) ).



merci, o sa studiez. in curand voi reveni si cu niste schite ale constructiei, pentru ca ar cam trebui sa ma apuc la treaba...poate mai vin idei bune de pe aici, cum s-a mai intamplat..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 21 Mar 2011, 06:17 PM
Mesaj #112


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



poate cineva sa ma ajute cu niste trimiteri (link-uri) catre legislatia pe care ar trebui sa o studiez in vederea obtinerii unui aviz de constructie pentru gospodarie anexa la exploatatia agricola?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Mar 2011, 06:29 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



ce te intereseaza exact? nu stiu ce numere poarta legile alea dar iti pot spune din experienta personala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Mar 2011, 09:51 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pelicanul, poţi încerca să faci o cuvă dublă, din beton armat la interior, izolaţie hidrofugă, beton armat şi apoi prundiş, piatră etc, pentru drenarea apei. Grosimea peretelui de beton trebuie să susţină toată construcţia. Dar în vârful dealului unde ai locul, nu cred că e necesar, cred că la câţiva cm adâncime ai stâncă. Posibil să nici nu poţi escava acolo fără dinamită... jamie.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 11:39 AM
Mesaj #115


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Marduk @ 21 Mar 2011, 06:29 PM) *
ce te intereseaza exact? nu stiu ce numere poarta legile alea dar iti pot spune din experienta personala.


salutari si merci pentru raspuns si interes.
m-ar interesa sa stiu ce regim de constructie poate avea oficial o astfel de gospodarie. se pare ca s-au cam imputit lucrurile si in constructii, de data asta zic eu ca e si intr-un sens bun - prea anapoda se faceau toate...
la momentul asta, la noi in judet se pare ca s-au pus pe controale (autoritatea in constructii..). ma gandesc acum ca si la ei ar trebui sa primesc niste informatii despre ce pot si ce nu pot sa fac la gospodaria anexa.
as vrea sa stiu cum poate fi facuta fundatia(din ce materiale), daca am voie sa fac pivnita, daca am voie sa fac spatiu de cazare, baie, etc. trebuie sa fie pe undeva scrise niste norme. am fost la consiliul judetean arad si deocamdata mi-au zis sa incep cu planul de incadrare in zona si un memoriu pe baza carora ei imi vor elibera certificatul de urbanism. nu au putut sa-mi arate nimic din legislatie cu privire la ceea ce e legal sa fac cu asa o incadrare - gospodarie anexa la suprapfata agricola. Mi-au recomandat spre studiu legea 50 si legea 18. e cam mult material si m-ar ajuta foarte mult o restrangere a zonei in care sa caut.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 22 Mar 2011, 11:41 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 11:43 AM
Mesaj #116


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Erwin @ 21 Mar 2011, 09:51 PM) *
Pelicanul, poţi încerca să faci o cuvă dublă, din beton armat la interior, izolaţie hidrofugă, beton armat şi apoi prundiş, piatră etc, pentru drenarea apei. Grosimea peretelui de beton trebuie să susţină toată construcţia. Dar în vârful dealului unde ai locul, nu cred că e necesar, cred că la câţiva cm adâncime ai stâncă. Posibil să nici nu poţi escava acolo fără dinamită... jamie.gif


sunt mai aproape de baza dealului decat de varful lui. de fapt - chiar la liziera padurii, pe o panta de cca 30 de grade
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 12:13 PM
Mesaj #117


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



Ca la noi la nimeni...
Am sunat la Inspectoratul de Stat in Constructii si nici acolo nu mi-au putut da informatii sau referinte despre normele ce trebuiesc urmarite cand construieste o anexa la terenul agricol. Mi-a fost recomandata aceeasi lege 50 care nu spune clar, sau nu am avut eu destula rabdare sa caut ce am voie si n-am voie sa fac. Posibil sa ramana la aprecierea Consiliului Judetean si in acest caz va trebui sa incerc sa aflu cine e KOL si sa merg la el prin cineva ca sa pot sa aflu astfel de amanunte..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Mar 2011, 04:31 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Legislatia in constructii e destul de confuza si contradictorie.
In plus sunt foarte multe alte acte normative, de multe ori locale, care complica si mai mult lucrurile.

Parerea mea este ca evoluezi intr-o directie gresita.
Sfatul meu: identifica autoritatea locala care emite autorizatiile pentru zona in care vrei sa construiesti.
Acolo exista un om care trebuie sa devina prietenul tau bun. Nu va fi greu, caci prin natura functiei pe care o ocupa el este prietenos cu orice musteriu.
Spune-i ce vrei si el iti va spune ce trebuie facut. Daca te duci cu legea nu faci decat sa te ratacesti in discutii inutile. Ala oricum are sa faca ce stie si ce crede el (si ia nota, in spatele lui e un sistem intreg)

Din experienta mea iti trebuie o minima documentatie. Strict cat trebuie pentru ca sa aiba aia pe ce sa dea avizul.
La anexa gospodareasca nu iti trebuie nici verificator, asa ca e extrem de simplu.

Fa apoi constructia asa cum o doresti...cel mai rau scenariu daca ai vreun control in timpul executiei e o amenda (care cu putina abilitate se poate injumatatii sub forma de comision). Dupa doi ani de cand e la gata nu mai poate nimeni sa iti impute ceva...desigur, numai daca nu cumva face cineva o mare pasiune pentru tine si casuta ta...Dar daca dupa perioada asta, sau chiar mai devreme, simti unele remuscari in legatura cu raportul tau fata de lege, atunci fa-i un cadastru (pe motiv ca vrei sa o vinzi) si in felul asta documentatia se actualizeaza pe situatia reala...(posibil cu unele consecinte la fisc..are sa iti creasca impozitul probabil)

Despre fundatie...Nu poti aplica substante hidrofuge, iutrucat nu ai acces la partea de dedesupt a radierului, si numai foarte dificil la exteriorul peretilor fundatiei. Solutia optima pentru tine: impermeabilizarea mortarului, sau a betoanelor daca faci turnare continua.

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Mar 2011, 04:31 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2011, 05:13 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(pelicanul @ 22 Mar 2011, 11:39 AM) *
m-ar interesa sa stiu ce regim de constructie poate avea oficial o astfel de gospodarie. .... as vrea sa stiu cum poate fi facuta fundatia(din ce materiale), daca am voie sa fac pivnita, daca am voie sa fac spatiu de cazare, baie, etc.

cea mai importanta restrictie din lege se refera la suprafata construita pentru o astfel de anexa, dn cate stiu nu poate sa depaseasca 100 mp. eu cand am inceput sa strang informatii cineva din primarie (vezi indicatiile lui The Dude) mi-a sugerat ca as putea sa declar ca fac o cabana apicola, sau cabana pomicola, fanar, etc. poti sa folosesti ce materiale vrei cata vreme cel la care te duci la primarie intelege ce vrei si este de acord sa te ajute in limita legii, ei stiu foarte bine cum sa te ajute, trebuie sa ai grija sa nu te certi cu ei pana la intocmirea si semnarea PV de receptie la terminarea lucrarilor, in care se scrie ca ai respectat legislatia si proiectul. este importanta relatia ta cu acesti oameni, sa nu le ceri ceva care sa nu inteleaga, daca incepi sa le vb de case ecologice, sau alte trasnai incep sa devina circumspecti si banuitori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 05:33 PM
Mesaj #120


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Marduk @ 22 Mar 2011, 05:13 PM) *
cea mai importanta restrictie din lege se refera la suprafata construita pentru o astfel de anexa, dn cate stiu nu poate sa depaseasca 100 mp. eu cand am inceput sa strang informatii cineva din primarie (vezi indicatiile lui The Dude) mi-a sugerat ca as putea sa declar ca fac o cabana apicola, sau cabana pomicola, fanar, etc. poti sa folosesti ce materiale vrei cata vreme cel la care te duci la primarie intelege ce vrei si este de acord sa te ajute in limita legii, ei stiu foarte bine cum sa te ajute, trebuie sa ai grija sa nu te certi cu ei pana la intocmirea si semnarea PV de receptie la terminarea lucrarilor, in care se scrie ca ai respectat legislatia si proiectul. este importanta relatia ta cu acesti oameni, sa nu le ceri ceva care sa nu inteleaga, daca incepi sa le vb de case ecologice, sau alte trasnai incep sa devina circumspecti si banuitori.



ok, am inteles ideile voastre si va dau dreptate.
poate ati sti sa imi spuneti cam ce sa declar ca vreau sa fac oficial in cazul in care urmeaza sa cer un aviz pentru pivnita din piatra si daca ar fi posibil sa obtin avizul si pentru cazul in care as solicita ca parterul intreg sa fie din piatra. ma gandeam la ciupercarie pentru pivnita, dar la parter nu stiu ce as putea sa le zic ca vreau sa exploatez(agricol) - care sa necesite parter de piatra...

Acest topic a fost editat de pelicanul: 22 Mar 2011, 05:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 05:36 PM
Mesaj #121


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(The Dude @ 22 Mar 2011, 04:31 PM) *
Legislatia in constructii e destul de confuza si contradictorie.

Despre fundatie...Nu poti aplica substante hidrofuge, iutrucat nu ai acces la partea de dedesupt a radierului, si numai foarte dificil la exteriorul peretilor fundatiei. Solutia optima pentru tine: impermeabilizarea mortarului, sau a betoanelor daca faci turnare continua.


Ok, in acest caz nu ar mai fi necesare nici macar membranele bituminoase?
Despre substantele astea amintite - de impermeabilizare, in regim de turnare continua(se refera la faptul ca sa nu ma opresc cand am inceput cu turnarea betonului sau a zidirii peretelui de piatra?) - am mai citit in trecutul topicului cu cabana. N-ar strica insa o actualizare a documentatiei stiintifice...
Eu as face pentru demisol in felul urmator:
la colturi stalpi armati de beton, pereti de piatra ziditi cu mortar fara var
pe jos o placa de beton armata cu plasa de sarma
Nu stiu daca nu e cazul sa pun intr-un oarecare fel si membrana bituminoasa hidroizolanta(macar pe peretele dinspre deal si pe jos..?)


Acest topic a fost editat de pelicanul: 22 Mar 2011, 05:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 22 Mar 2011, 05:53 PM
Mesaj #122


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990





acesta e locul vazut de sus in jos
as veni cu terasa din fata casei pana cam pe unde se afla acum boschetul din imagine. masina poate sa ramana ca loc de parcare acolo unde se vede si in poza.(terenul se prelungeste de la capatul gardului vecinului inca 5m inspre vale.



pe aceasta imagine, luata de jos in sus(chiar de la botul masinii), se vad mai bine unghiurile terenului. casa ar incepe de la locul unde sta tipul din poza inspre deal, iar terasa, de la el inspre vale (casa 6x6 si terasa 6x3,5). chiar in locul unde sta el e o brana - terenul isi schimba cu cateva grade inclinatia - de la el in sus e un oarecare platou, iar in jos panta are cca 30 de grade...
spre vale e nordul, spre deal sudul, rasaritul in stanga cum te uiti spre deal.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 22 Mar 2011, 05:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Mar 2011, 06:33 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(pelicanul @ 22 Mar 2011, 05:33 PM) *
poate ati sti sa imi spuneti cam ce sa declar ca vreau sa fac oficial in cazul in care urmeaza sa cer un aviz pentru pivnita din piatra si daca ar fi posibil sa obtin avizul si pentru cazul in care as solicita ca parterul intreg sa fie din piatra.

creste via pe acolo? faci o crama pentru viitoarea exploatare viticola, un beci in care sa-ti ti cartofii, o zona in care faci pregatiri pentru extragerea mierii, construiesti rame, faci stupi, un atelier, acum daca-l faci din piatra sau lemn depinde de tine, etc.

QUOTE(pelicanul @ 22 Mar 2011, 05:53 PM) *
acesta e locul vazut de sus in jos as veni cu terasa din fata casei pana cam pe unde se afla acum boschetul din imagine.

am vazut locul, pare ok, dar am inteles mai bine ce vrei si conformatia terenului. am sa-ti spun ce greseli am facut eu, geseli pe care le-am observat abia dupa ce am construit iar acum daca ar fi sa mai fac ceva pe un astfel de teren asa as proceda.
1.) nu as irosi pentru casa nici o palma de pamant neted, l-as tine pentru orice altceva.
2.) construieste casa in panta, o sa-ti fie mai usor si cu beciul, cu sapatura pentr acesta
3.) orientarea asa cum o descri ar fi N (vale) S (deal-teren plat)? daca intrarea este prin vale musai sa faci intrarea in casa prin N si geamurile spre sud, daca intrarea pe teren este prin deal, portiunea de teren plat, ar trebui sa faci intrarea pe sus in casa care va fi cu fata spre sud, geamuri si usa de la intrare si sa cobori prin casa in beci care va fi sub casa in vale spre nord.
4.) N-ul va ramane in acest mod spatele casei iar in S terasa usa si geamurile sorite si calduroase
Nu stiu daca am explicat corect, dar eu asa vad o casa pe acest tip de teren, practic ar trebui sa pleci cu o platforma chiar si de lemn gros, solid, de pe terenul drept catre vale, ce ramane sub aceasta platforma imbraci cu piatra acolo o sa fie beciul, sus pe platforma cu sptele la nord faci casa cu fata catre sud, acoperisul poti sa-l faci intr-o apa sau doua dupa cum doresti. Pe aceasta platforma poti sa lasi o terasa ingusta (60-80 cm) de jur imprejurul casei care sa se continue spre partea dreapta a terenului cu terasa propriuzisa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Mar 2011, 04:49 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pe mine ma ingrijoreaza firicelul de apa pe care l-am itrezarit in una din poze.
Pare destul de apropiat si asta nu e bine.

Pelicanul: e mult mai simplu decat iti faci idee cu actele alea. Cauta omul potrivit. Atat.
Documentaia pe care o depui va detine o parte grafica si un memoriu in care poti sa scri orice.
In timpul executiei insa are sa ti se intample si tie, la fel ca celor mai multi, sa iti reevaluezi investitia in functie de varii motive.
Legal asta se realizeaza prin dispozitii de santier care modifica solutiile. Daca ele implica alte rezolvari pentru partea de structura e mai complicat; daca insa vizeaza refunctionalizarea unor spatii e cu mult mai simplu. Practic singurul lucru care ti s-ar putea imputa ar putea surveni numai la receptie finala a lucrarilor, daca o data cu ea nu comunici modificarile si la cadastru la luarea in evidenta. O procedura prea complicata si pentru zona limitrofa a marilor orase si probabil imposibila pentru "la tara".

Felul in care tu iti gandesti anexa gospodareasca poate avea infinite justificari, nu neaparat pertinente sau sustenabile in fata vreunei instante.
Nu asta avizeaza cei care iti verifica documentatia: ci daca acea constructie nu poate deveni la un moment dat periculoasa pentru cineva, fie care o locuieste, fie care are ceva cat de cat de a face prin preajma ei.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 23 Mar 2011, 05:31 PM
Mesaj #125


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(The Dude @ 23 Mar 2011, 04:49 PM) *
Pe mine ma ingrijoreaza firicelul de apa pe care l-am itrezarit in una din poze.
Pare destul de apropiat si asta nu e bine.

Pelicanul: e mult mai simplu decat iti faci idee cu actele alea. Cauta omul potrivit. Atat.
Documentaia pe care o depui va detine o parte grafica si un memoriu in care poti sa scri orice.
In timpul executiei insa are sa ti se intample si tie, la fel ca celor mai multi, sa iti reevaluezi investitia in functie de varii motive.
Legal asta se realizeaza prin dispozitii de santier care modifica solutiile. Daca ele implica alte rezolvari pentru partea de structura e mai complicat; daca insa vizeaza refunctionalizarea unor spatii e cu mult mai simplu. Practic singurul lucru care ti s-ar putea imputa ar putea surveni numai la receptie finala a lucrarilor, daca o data cu ea nu comunici modificarile si la cadastru la luarea in evidenta. O procedura prea complicata si pentru zona limitrofa a marilor orase si probabil imposibila pentru "la tara".

Felul in care tu iti gandesti anexa gospodareasca poate avea infinite justificari, nu neaparat pertinente sau sustenabile in fata vreunei instante.
Nu asta avizeaza cei care iti verifica documentatia: ci daca acea constructie nu poate deveni la un moment dat periculoasa pentru cineva, fie care o locuieste, fie care are ceva cat de cat de a face prin preajma ei.


-am verificat pozele si nu se vede nici un firicel de apa in ele. e o limba de zapada in cea luata de jos in sus. totusi, in apropiere este un ogas, care in aceste zile de primavara umede, are un oarecare fir de apa la baza lui.
-azi am fost iarasi acolo si am vorbit cu vecinul al carui gard apare in una din poze. el si-a inceput casa si s-a oprit la certificatul de urbanism cu actele. a incercat sa obtina autorizatie de constructie pentru anexa gospodareasca la exploatatia agricola insa i-au cerut PUZ si nu a continuat. e foarte posibil ca sa urmez si eu acelasi parcurs. ce nu inteleg este de ce i-au cerut PUZ la ceea ce a vrut el.
-am mai vorbit cu omul cu buldo-excavatorul din zona si mi-a cerut 80 de lei pe ora. vreau sa fac casa dupa indicatiile primite, incepand de la brana unde se schimba unghiul terenului inspre vale, deci pe partea mai inclinata a pantei, iar de la peretele dinspre deal al casei (sudic) sa ramana astfel un platou natural. fiind prima operatiune, pe care o voi face cel mai probabil saptamana viitoare, nu mi-ar strica niste indicatii privind procedura. daca vreau o amprenta pe parter de 6x6m utili, cred ca ar trebui sa sap pe o zona de 6,8x6,8 sau chiar 7x7.
as vrea ca sa vin cu demisolul cam cu 50 de cm mai sus de nivelul platouasului de deaupra branei(daca credeti ca e cazul sa vin mai sus, sa imi faceti cunoscut!), iar inaltimea de la demisol sa fie de 230cm de la podea(beton) la tavan(lemn). stalpi de beton armati in cele 4 colturi si pe jos beton armat cu plasa de fier beton.
peretii de la demisol as fi vrut sa-i fac din piatra de cariera, dar si aici am o veste nu prea buna - cica n-ar fi de o calitate prea grozava piatra de la cariera din vecinatate. mi-a zis chiar omul cu buldozerul. zicea ca se sfarma de la inghet-dezghet. nu stiu ce sa zic in privinta asta...
-pentru a proteja peretele din deal, am inteles ca ar fi bine sa sap un pic mai mult in acea parte si sa pun niste straturi acolo de nisip si pietre, insa nu stiu in ce ordine, pana la ce adancime si cam ce marime sa aiba pietrele. Si de ceva teava mi-a spus un prieten, care sa faciliteze drenajul apei, dinspre deal, spre partile laterale ale casei.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 23 Mar 2011, 05:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Mar 2011, 11:45 PM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Pelicanul, amplasarea terenului în zonă nu prea este favorabilă, din cauza pantei dealului pe direcţia S-N. Cred că am mai spus, trebuie să profiţi cât mai mult de razele soarelui, să amplasezi ferestrele spre sud şi să minimizezi suprafaţa radiantă a clădirii spre nord, geamuri mici sau deloc, izolaţie termică cât mai bună. Despre drenajul apei pluviale caută pe topicul cu cabanele, era descris în detaliu. E obligatoriu la un teren în pantă, aflat sub deal. Dacă piatra din carieră e sfărâmicioasă, peste deal la Păuliş/Baraţca este bazalt. În afară de drenajul apei, este bine să pui şi o izolaţie termică pe exterior care va păstra pereţii pivniţei călduroşi şi vei evita formarea condensului. Poţi face un zid dublu, cel din interior de rezistenţă, izolaţie termică, apoi o zidărie ornamentală din piatră la exterior. O izolaţie pe interior nu ajută cu nimic, dimpotrivă. Cred că The Dude a postat şi cum se face impermeabilizarea pe topicul celălalt.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 24 Mar 2011, 08:09 AM
Mesaj #127


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Erwin @ 23 Mar 2011, 11:45 PM) *
Pelicanul, amplasarea terenului în zonă nu prea este favorabilă, din cauza pantei dealului pe direcţia S-N. Cred că am mai spus, trebuie să profiţi cât mai mult de razele soarelui, să amplasezi ferestrele spre sud şi să minimizezi suprafaţa radiantă a clădirii spre nord, geamuri mici sau deloc, izolaţie termică cât mai bună. Despre drenajul apei pluviale caută pe topicul cu cabanele, era descris în detaliu. E obligatoriu la un teren în pantă, aflat sub deal. Dacă piatra din carieră e sfărâmicioasă, peste deal la Păuliş/Baraţca este bazalt. În afară de drenajul apei, este bine să pui şi o izolaţie termică pe exterior care va păstra pereţii pivniţei călduroşi şi vei evita formarea condensului. Poţi face un zid dublu, cel din interior de rezistenţă, izolaţie termică, apoi o zidărie ornamentală din piatră la exterior. O izolaţie pe interior nu ajută cu nimic, dimpotrivă. Cred că The Dude a postat şi cum se face impermeabilizarea pe topicul celălalt.


am stiut inainte de a cumpara ca amplasarea terenului nu e tocmai favorabila. de la acel moment tot incerc sa schimb asta, insa fara un prea mare succes. din cand in cand, mama natura se indura de straduintele mele si mai imi trimite cate un mic semn/ajutor - vezi deviatia axului polilor in urma a ceea ce s-a intamplat in japonia. totusi mai e ceva pana la inversarea polilor in totalitate. lasand gluma la o parte, acela e terenul si pe el va trebui sa construiesc. marele lui avantaj a fost pretul. nu pot sa aduc piatra de la paulis - costa prea mult transportul. intrebarea mea ar fi daca as putea-o folosi totusi pe aceasta de langa mine(cariera e la 500 de metri..) - pentru zidirea peretilor de la demisol.
nu am vorbit de izolatie pe interior. era vorba de un zid de caramida dupa ce se sapa groapa pt fundatie/demisol, aplicarea pe acesta a unei membrane si apoi turnarea/zidirea fundatiei pe langa acel zid, inspre interior. aceasta am inteles eu ca ar fi cea mai sigura metoda de hidroizolatie la nivel de pivnita-demisol.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 24 Mar 2011, 08:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Mar 2011, 02:45 PM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Daaa. E limpede: m-am inselat cu firul ala de zapada. E bine ca nu e apa acolo.

Piatra de cariera care sa nu fie buna ??? hmm.gif Asta ar fi ceva nou.
Stiu ca piatra care sta in aer, soare si intemperii devine incerta, dar aia de cariera. ???..
Ma rog sa admitem ca ar fi un calcar, insa la ce s-ar mai exploata atunci ?? Singura intrebuintare ar putea fi la fabricile de ciment....in fine.

Turnarea continua, inseamna in cofraj, monolit. Ceea ce ar putea fi urmatoarea solutie dupa cea cu beton ciclopian care prin lipsa pietrei ar deveni de neaplicat. Eu nu iau in serios izolatiile cu membrana pe care le-am vazut facand numai probleme in timp. In speta ele se ciupesc imediat la executie, iar mai apoi lucreaza in timp sau pot suferii daune majore prin cresterea radacinilor de la vegetatie, atacul rozatoarelor care nu cunosc ca in spatele cartonului se afla un zid, etc.

Impermeabilizarea in masa a betonului este dupa mine cea mai simpla si mai eficienta dintre metode, deopotriva cu asternutul de balastru necesar spargerii capilaritatii...daca vrei ia tot ce ai cu tine si discutam cand ne vedem thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Mar 2011, 05:27 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(pelicanul @ 23 Mar 2011, 05:31 PM) *
QUOTE
-azi am fost iarasi acolo si am vorbit cu vecinul ..... ce nu inteleg este de ce i-au cerut PUZ la ceea ce a vrut el.

nu inteleg nici eu dar am sa-ti dau ceva date din CU pe care l-am obtinut eu, terenul meu este in extravilan, faneata. Legea in baza careia mi-au dat CU pe care scrie mare ANEXA si autorizatie este 150/1991, poate din 2007 or mai fi aparut alte schimbari, nu le cunosc. din cate stiu orice comuna, oras are un PUZ sau PUG in baza caruia se elibereaza autorizatiile. mie mi-au cerut PAC, avize pentru alimentarea cu apa, electricitate, protectia civila, sanatatea populatiei si studiul geotehnic dupa care mi-au dat autorizatia. poate ca vecinul vrea sa-si faca pensiune si zona nu are PUZ sau PUG, desi eu nu cred, iar tu cu anexa ta ar trebui sa participi la acest PUZ care trebuie facut pentru altii, or poate vecinul a fluierat in biserica si asta te afecteaza si pe tine. Eu zic sa faci pe nestiutorul sa ceri sa fi ajutat, poate ca arhitectul de acolo mananca si el o paine din jobul asta, nu te apuca sa zici ca vrei crama, beci din piatra sau cine stie ce nazbatii, nu insista in detalii, fa un proiect de cabana in panta cu un arhitect pe care poate ti-l indica chiar arhitectul primariei.
QUOTE
-.....vreau sa fac casa dupa indicatiile primite, incepand de la brana unde se schimba unghiul terenului inspre vale, deci pe partea mai inclinata a pantei, iar de la peretele dinspre deal al casei (sudic) sa ramana astfel un platou natural.

e cea mai buna solutie, d.p. meu de vedere ai doua probleme majore la astfel de constructii fundatia si izolatia beciului, dar cred ca daca faci un drenaj corespunzator nu vei avea probleme, trebuie sa faci in asa fel incat apa din zona plata a terenului sa se scurga pe langa cabana catre vale, fara sa balteasca in partea de sus si fara sa se infiltreze in zona beciului de sub cabana.
QUOTE
...nu mi-ar strica niste indicatii privind procedura. daca vreau o amprenta pe parter de 6x6m utili, cred ca ar trebui sa sap pe o zona de 6,8x6,8 sau chiar 7x7.

vrei sa faci fundatie continua sau post and pier (stalpi de beton de 80x80 cm) cu placa turnata deasupra?
QUOTE
as vrea ca sa vin cu demisolul cam cu 50 de cm mai sus de nivelul platouasului de deaupra branei

eu as incepe fundatia de la nivelul platoului, orice inaltare presupune baltirea apei, izolatie, etc. placa pe care vrei sa construiesti cabana trebuie sa se integreze cat ma bine in panta naturala, orice alta forma presupune dupa parerea mea un drenaj special si o izolatie buna. la aceasta configuratie a terenului tu trebuie sa lasi apa sa curga cat mai natural si rapid din jurul demisolului, parterul nu va avea probleme deoarece este sitaut deasupra zonei de scurgere naturala.
QUOTE
peretii de la demisol as fi vrut sa-i fac din piatra de cariera

nu stiu despre ce fel de piatra vorbesti dar daca este piatra nu sist, gresie, piatra moale sfarmicioasa cum i se spune pe la mine nu cred ca vei avea probleme, poate ca este bine sa vezi ce zice si The Dude in acest sens.
QUOTE
-pentru a proteja peretele din deal, am inteles ca ar fi bine sa sap un pic mai mult in acea parte si sa pun niste straturi acolo de nisip si pietre, insa nu stiu in ce ordine

sa inteleg ca vrei ca peretele beciului dispre deal sa fie drept, la 90 grade, atunci trebuie sa faci drena si izolatie, nu ma pricep la sistemele astea, eu ma gandeam ca vei profita pentru amenajarea unui beci, de locul ramas sub placa asa cum rezulta el dupa acoperirea cu placa de beton, lasand apa sa curga pe langa zidaria din piatra la exterior, apa din deal fiind preluata de un sant pe toata lungimea placii, cabanei la parter si directionata catre vale in exteriorul beciului.


Acest topic a fost editat de Marduk: 24 Mar 2011, 05:28 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 24 Mar 2011, 09:10 PM
Mesaj #130


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



hai sa va zic cum m-am gandit eu si apoi poate ne intelegem...
deci, sigur ca cel mai usor mi-ar fi si mie sa folosesc pt hidroizolare o solutie simpla cum e cea cu impermeabilizarea cimentului.
as vrea un demisol de 6x6m, iar deaupra lui (intre el si parter) sa fie o podea de lemn - n-as mai turna placa. eventual, la mijloc (chiar unde se intretaie diagonalele) as putea sa pun un stalp de sustinere.
la colturi stalpi de beton armat-deci 4 bucati. intre ei - zid de piatra impermeabilizat cu ciment si solutie speciala (apa de sticla sau ce va fi..). podeaua de la parter as vrea sa plece cam la 50 de cm deasupra de nivelul care este la n ivelul platoului din spate. poate ca acesti 50 de cm ar trebui sa-i torn din beton si sa fac eventual si o centura armata cu fier beton care sa lege de jur-imprejur cei 4 stalpi. m-as ridica de sub pamant cu demisolul si in ideea de a face niste geamuri/luminatoare de jur imprejur pe peretii luminosi - sud si vest, spre sud exact pe acei 50 de cm de care ziceam, iar spre vest, sigur ca terenul fiind in cadere imi ofera posibilitati mai ample de geamuri...
apoi mai trebuie rezolvata problema drenajului, pe care in ca nu am studiat-o in celalalt topic cum ar trebui realizata-cu spargerea capilaritatii samd. oricum, dupa ce e gata treaba cu demisolul, sigur ca la suprafata pot sa fac un jgheab de beton pe langa casa (peretii de est si vest) si in pe peretele dinspre panta (sud), care sa dirijeze apa intr-un bazin colector situat in partea dinspre vale - care va servi drept apa pt spalat, etc...
parterul din structura de brad si OSB, cu izolatie de poliuretan, dar pana ajung acolo mai e asa ca nu ma bag in amanunte. intre parter si mansarda - podea de lemn si in sus, peretii cu acelasi sandwich ca si la parter.
acoperis intr-o panta, spre vale.

Acest topic a fost editat de pelicanul: 24 Mar 2011, 09:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2011, 11:49 AM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



din explicatia ta inteleg ca vrei musai sa faci acel beci cu fata catre nord, sa unesti stalpii cu o centura din beton armat si zidul dinspre sud al beciului din beton cu izolatie. pentru mine lucrurile se complica, singurul sfat pe care ti-l dau este sa vorbesti cu un arhitect. trebuiesc facute niste calcule pentru acesti stalpi ce urmeaza sa fie prinsi in centura, zidul dinspre sud al beciului trebuie si el calculat functie de inaltimea si latime beciului, sunt acolo niste presiuni care apasa asupra acestui zid. peste tot unde intervine betonul lucrarea se complica ai putea sa ai nevoie si de un structurist, costurile vor fi si ele mai mari, dar daca ti-ai propus sa le faci sa fi sanatos si cu putere de munca sa te bucuri de o casa la aer curat tu si familia ta, spor la treaba.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 25 Mar 2011, 01:57 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Prietene Pelican...

Daca alegi structura monolit din beton armat la beciul ala al tau, atunci stalpii nu mai sunt necesari. Tu oricum doresti sa faci casuta pe un singur nivel (nu se pune subsolul si mansarda), asadar la aceasta cladire de 6x6 te incadrezi in autoportanta si in sistemul de lucru al unei travee normale. Am inteles mai pe la inceput ca tocmai in ideea asta ai renutat la o deschidere mai mare..

Acum, daca pe subsol nu ai nevoie de stalpi, pe elevatie ei sunt necesari si eu ii vad amplasati in urmatorul fel: patru in colturi si cate unul la mijlocul fiecarei deschideri, deci in total opt. Acesti stalpisori ii vad turnati si armati: daca tot umbli cu monolit la subsol aceasta o sa fie o bagatela.
Aramatura stalpisorilor pleaca prin juntare din fundatia monolit. Nu e nevoie de pahare, sau de orice alta constructie mai ampla. E musai insa sa unesti toti stalpisorii intr-o centura la partea de sus. In felul asta ai o structura pe cadre ce se apropie pana la identificare cu o situatie clasica din literatura de specialitate.

In plus, la coordonatele pe care mi le-ai dat, cel mai probabil stai pe niste argile care se amesteca cu stanci. Esti in afara zonelor cu o seisimicitate semnificativa si nici agvifere de suprafata nu ai pe acolo. Asadar cu drena supralicitezi. Pune pat de balastru sub radier si la peretii exteriori ai fundatiei (asta e un exces deja). Colecteaza apele provenite de la sarpanta prin jgheaburi si burlane si indeparteaza-le de casa. Mai prevede si un trotuar de jur imprejur. Ridica-te asa cum ai zis cu soclul la 50...si PA ! Drene se fac numai in zonele cu potential inundabil si cu regim pluvial excesiv...si de asemenea numai pentru acele cazuri in care constructii speciale reclama conditii deosebite de exploatare..

Cu planseul din lemn peste primul nivel (subsol).... hmm.gif E de evitat daca se poate....cu atat mai mult cu cat cochetezi cu ideea unei fundatii monolit.
Primul planseu, dusumeaua, e musai sa aiba un rol de legatura, de rezistenta si de izolatie serioasa. Poti gandi o dusumea complexa care placata cu polistiren si structurata in ferme sa faca treaba asta, insa te complici ..Daca ti neaparat la solutia asta sa sti ca cel mai bine te-ai descurca cu profile metalice.

Am mai vazut pe undeva grinzi din brad de 20x25cm, placate cu dulapi la fata de sus si cu scandura la cea de jos. Intre ele taranul pusese caramizi din paie compactate si eu zic ca mergea destul de bine. Insa la o analiza micuta reiesea ca daca turna placa iesea cu banii tot pe acolo...si era altceva.

In fine....tot nu ma lamuresc cu pietrele alea de cariera care ar fi sfaramicioase hmm.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 25 Mar 2011, 09:09 PM
Mesaj #133


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(The Dude @ 25 Mar 2011, 01:57 PM) *
Prietene Pelican...

Daca alegi structura monolit din beton armat la beciul ala al tau, atunci stalpii nu mai sunt necesari. Tu oricum doresti sa faci casuta pe un singur nivel (nu se pune subsolul si mansarda), asadar la aceasta cladire de 6x6 te incadrezi in autoportanta si in sistemul de lucru al unei travee normale. Am inteles mai pe la inceput ca tocmai in ideea asta ai renutat la o deschidere mai mare..

Acum, daca pe subsol nu ai nevoie de stalpi, pe elevatie ei sunt necesari si eu ii vad amplasati in urmatorul fel: patru in colturi si cate unul la mijlocul fiecarei deschideri, deci in total opt. Acesti stalpisori ii vad turnati si armati: daca tot umbli cu monolit la subsol aceasta o sa fie o bagatela.
Aramatura stalpisorilor pleaca prin juntare din fundatia monolit. Nu e nevoie de pahare, sau de orice alta constructie mai ampla. E musai insa sa unesti toti stalpisorii intr-o centura la partea de sus. In felul asta ai o structura pe cadre ce se apropie pana la identificare cu o situatie clasica din literatura de specialitate.

In plus, la coordonatele pe care mi le-ai dat, cel mai probabil stai pe niste argile care se amesteca cu stanci. Esti in afara zonelor cu o seisimicitate semnificativa si nici agvifere de suprafata nu ai pe acolo. Asadar cu drena supralicitezi. Pune pat de balastru sub radier si la peretii exteriori ai fundatiei (asta e un exces deja). Colecteaza apele provenite de la sarpanta prin jgheaburi si burlane si indeparteaza-le de casa. Mai prevede si un trotuar de jur imprejur. Ridica-te asa cum ai zis cu soclul la 50...si PA ! Drene se fac numai in zonele cu potential inundabil si cu regim pluvial excesiv...si de asemenea numai pentru acele cazuri in care constructii speciale reclama conditii deosebite de exploatare..

Cu planseul din lemn peste primul nivel (subsol).... hmm.gif E de evitat daca se poate....cu atat mai mult cu cat cochetezi cu ideea unei fundatii monolit.
Primul planseu, dusumeaua, e musai sa aiba un rol de legatura, de rezistenta si de izolatie serioasa. Poti gandi o dusumea complexa care placata cu polistiren si structurata in ferme sa faca treaba asta, insa te complici ..Daca ti neaparat la solutia asta sa sti ca cel mai bine te-ai descurca cu profile metalice.

Am mai vazut pe undeva grinzi din brad de 20x25cm, placate cu dulapi la fata de sus si cu scandura la cea de jos. Intre ele taranul pusese caramizi din paie compactate si eu zic ca mergea destul de bine. Insa la o analiza micuta reiesea ca daca turna placa iesea cu banii tot pe acolo...si era altceva.

In fine....tot nu ma lamuresc cu pietrele alea de cariera care ar fi sfaramicioase hmm.gif



ufff!
va multumesc tuturor pentru sfaturi
adevarul e ca sunt varza. nu imi prea dau seama cu ce sa incep. azi am luat de la fier vechi niste fier beton de 6mm(90 de kg), la 2 lei kg. e colac.
am vorbit si cu un soi de mester, nu prea m-am inteles cu el. mi-a cerut bani inainte si desigur ca nu i-am dat. a inceput sa gafaie dupa ce a urcat 10 m de la drum pana la locul unde vreau sa pun casa. ce incredere sa am in el ca duce o lucrare la bun sfarsit. the dude, mai vorbim in fagaras, pana atunci ceea ce voi face e eventual groapa - dar nici asta nu stiu sigur daca e bine - ca daca incep ploile se vor surpa peretii.
cred ca ar fi bine sa incep cu o organizare de santier(*o baraca)
mai departe, va spun sincer ca nimic nu mi-e clar. asta nu inseamna ca e cazul sa blocam discutiile. dimpotriva, daca mai aveti rabdare cu mine, va rog sa va mai spuneti parerea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Mar 2011, 09:27 PM
Mesaj #134


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cetatea Şiriei e făcută cu piatră de la cariera Galşa şi cu var stins direct pe piatră, conform wikipedia. Piatra spartă de acolo se foloseşte la construcţia de drumuri chiar şi în Ungaria, distanţa şi preţul fiind mai mici. Nu cred nici eu să fie probleme cu piatra, dacă primeşti bolovani compacţi de mărime potrivită pentru zidărie.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 26 Mar 2011, 08:35 AM
Mesaj #135


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Erwin @ 25 Mar 2011, 09:27 PM) *
Cetatea Şiriei e făcută cu piatră de la cariera Galşa şi cu var stins direct pe piatră, conform wikipedia. Piatra spartă de acolo se foloseşte la construcţia de drumuri chiar şi în Ungaria, distanţa şi preţul fiind mai mici. Nu cred nici eu să fie probleme cu piatra, dacă primeşti bolovani compacţi de mărime potrivită pentru zidărie.



mai mult ca sigur ca asa stau lucrurile. opinia privind calitatea pietrei vine de la un om - cel cu excavatorul care probabil ca nu stie, dar sufera de o maladie des intalnita la romani - DATUCUPAREREA. Sunt aproape sigur ca nu e nici o problema in privinta bolovanilor.
Cred ca am sa reconsider prioritatile si o sa incep cu pasii la care m-am gandit initial.
Pentru inceput o sa fac o baraca cat mai solida(greu de spart) - in masura in care asa ceva este posibil in romania. oricum, daca se hotarasc baietii sa dea o gaura, nu cred ca pot sa-i opresc eu si daca as face baraca din titan.
Apoi o sa rezolv partea de aducere a curentului electric(trifazat) - daca stie cineva ceva fir de aluminiu de 450 metri lungime si diametrul de 25mm(asa mi-a calculat un mester ca ar fi bun pentru noi acolo, in cazul in care ne-am bransa mai multi de la acelasi fir(contor)... Desigur ca partea de demersuri(acte), atat pentru curent, cat si pentru autorizarea anexei la exploatatia agricola vor merge in paralel cu cele pentru curent. Intre timp sper sa reusesc sa dau si de apa. Azi merg iar pe acolo si o sa fac niste poze pe un ogas la baza caruia se scurge un firicel de apa, la cca 25-30 m de terenul meu. ma gandesc sa sap o groapa undeva in interiorul ogasului si sa incerc sa captez izvorul. intrebarea ar fi cam ce pompa as avea nevoie ca sa urc apa pe o inaltime de 15m si pe o distanta de sa zicem 30..? ar putea ea sa fie folosita ulterior si pentru aducerea apei in casa(cand va fi gata?). Abia dupa ce voi fi gata cu toate astea cred ca e cazul sa ma apuc la fundatia casei propriu-zise. Adevarul e ca ma luase un pic avantul vazandu-l pe vecinul meu care si-a terminat constructia(in rosu) in 2 saptamani pe o amprenta de 12,5x9,5metri. fundatia era deja turnata din toamna. bine, el are alti bani si si-a permis cateva achizitii carora eu nu le-as da curs, dar fiecare cu bugetul sau...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Mar 2011, 05:53 PM
Mesaj #136


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



pentru apă, dacă este curată şi cu debitul constant, la această înălţime şi distanţă cea mai ieftină pompă, cu vibrator electromagnetic (se găsesc în piaţă de la unguri sau de la ucrainieni, moldoveni) cu 150-200 lei bucata. Consumul este mic, debitul mic, pe furtun de 1/2" dar cred că pentru necesităţile minimale ale unei barăci/case de vacanţă este suficientă. Nu este pretenţioasă şi la cca 350W o poţi alimenta şi cu o baterie solară şi un convertor ieftin. Până primeşti curent electric permanent poţi folosi un generator monofazat. De asemenea, fiind ieftină şi larg răspândită nu va tenta pe cineva să fie furată, lucru care s-ar întâmpla cu o pompă mai grozavă. Este simplu de instalat, îi ataşezi un furtun, o suspenzi cu un cablu, sfoară, lanţ de un suport stabil şi îi dai drumul în apă la adâncimea potrivită. Probabil cablul de 10m va trebui prelungit. Poţi săpa groapa la cca 1 m de ogaş, astfel apa va fi filtrată printre straturile de pietre şi pământ, nu va veni direct şi este mai bine.

În privinţa cablului de curent, cred că diametrul de 25mm este cam exagerat. Nici firele de linie electrică normale de 380V nu au acest diametru. Poate este vorba de 25mm patraţi ca secţiune, ceea ce e rezonabil. Nu am văzut astfel de cabluri în comerţ, cred că doar cei de la Electrica au acces şi este treaba lor să facă branşamentul. Vecinul cum s-a descurcat? În acest caz trebuie să vă asociaţi şi să împărţiţi costurile.

Acest topic a fost editat de Erwin: 27 Mar 2011, 05:57 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pelicanul
mesaj 27 Mar 2011, 06:59 PM
Mesaj #137


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 244
Inscris: 2 November 10
Din: Arad
Forumist Nr.: 18.990



QUOTE(Erwin @ 27 Mar 2011, 06:53 PM) *
În privinţa cablului de curent, cred că diametrul de 25mm este cam exagerat. Nici firele de linie electrică normale de 380V nu au acest diametru. Poate este vorba de 25mm patraţi ca secţiune, ceea ce e rezonabil. Nu am văzut astfel de cabluri în comerţ, cred că doar cei de la Electrica au acces şi este treaba lor să facă branşamentul. Vecinul cum s-a descurcat? În acest caz trebuie să vă asociaţi şi să împărţiţi costurile.


25 mm patrati, desigur. avand in vedere ca bransamentul o sa-l fac la transformator (acolo imi pun contorul), pentru fir si traseu ma pot descurca singur. inainte se mai facea rost de fir de la minele dezafectate.
vecinul nu are curent, dar el va ramane probabil pe generator ( o sa incerc sa-l determin sa facem bransamentul impreuna..), caci va veni numai sambata si duminica, iar eu o sa am rezidenta permanenta acolo, impreuna cu familia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Mar 2011, 08:54 AM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



daca as mai face inca o cabana, mi-as scoate din minte sa ma bransez la ENEL, costurile sunt prea mari iar cu banii aia iti iei un kit solar-eolian si ai electricitate pe gratis cand vrei tu, cat vrei tu, investesti mai mult initial dar se amortizeaza in timp.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doru_constantini...
mesaj 28 Mar 2011, 11:41 AM
Mesaj #139


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 153
Inscris: 5 April 09
Forumist Nr.: 13.635



Omu` vrea sa locuiasca acolo, nu sa faca un gratar in weekend.

Adica ii trebuie frigider, masina de spalat, aspirator, cafetiera, ... Ca sa faci o instalatie off-grid pentru toti acesti consumatori, trebuie sa investesti la inceput pe putin 15.000 EUR. Iar echipamentele se uzeaza (bateriile in 7-10 ani, panourile fotovoltaice in 20-25 de ani, regulatoarele si invertoarele se pot strica si necesita ori inlocuire ori reparatii).
Sa zicem ca echipamentele de 15.000 EUR te tin 15 ani (in medie), de unde rezulta un cost de 350 de lei/luna.

Daca te bransezi la electrica, platesti 100 de lei/luna, ceea ce inseamna 4300 de EUR in 15 ani. Iar bransarea nu cred sa fie 10.000 EUR.

Iar energia electrica produsa prin sisteme eoliene/fotovoltaice nu este deloc gratis. Costul curentului produs de tine (care consta in amortizarea echipamentelor) este de 350 de lei/luna, in conditiile in care costul curentului de la electrica este de 100 de lei/luna. Curentul la electrica il platesti lunar, iar echipamentele trebuie sa le platesti la inceput. Daca se strica ceva la electrica, se rezolva in cateva zile maxim, pe cand daca ti se strica ceva tie, tre` sa scoti urgent din buzunar cateva sute-mii de euro.

Iar, in urmatorii 15 ani, in cazul unei instalatii off-grid, tu iar trebuie sa investesti alti 15.000 EUR (la inceput), in loc sa platesti 100 de lei/luna la electrica.

Concluzia mea este ca energia asta este un vis frumos (la preturile astea). E buna pentru zone foarte indepartate, unde e practic imposibil accesul la retea.
E buna si pentru iluminatul unei case (te costa maxim 1000 de EUR), dar pentru o casa de locuit, este cu mult mai scumpa decat conectarea la retea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Mar 2011, 12:17 PM
Mesaj #140


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



exista case independente energetic, nu mai reprezinta un vis o astfel de casa, poate doar d.p.d.v al costurilor raportate la salariile romanilor cu asta pot fi de aord.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman