HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Clubul Nefumatorilor Fericiti
Boudicca
mesaj 12 Jun 2012, 08:27 AM
Mesaj #71


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



E greu să te lași o dată și bine, să te lași și să nu te reapuci de fumat. Pentru mine, este absolut irelevant ce a făcut Mark Twain (cu atât mai mult ce a spus). E viața mea și eu iau deciziile în funcție de ce consider că este mai bine pentru mine, nu în funcție de spusele lui Mark Twain.


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 12 Jun 2012, 01:22 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



paradoxal eu m-am imbolnavit cand m-am lasat;poate o ...coincidentza? rolleyes.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 12 Jun 2012, 05:28 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Deci nu mai fumez din septembrie si...am astm. Pot spune ca tine fiatlux ca dupa ce m-am lasat m-am imbolnavit, dar nu...m-am lasat pentru ca ma simteam rau, tuseam des ( cica raceam...), iar boala am descoperit-o dupa ce am eliminat cauza pe care o banuiam eu...Din pacate am asteptat prea mult, asa ca acum platesc ponoasele!
E greu sa te lasi de fumat, daca ar fi fost usor nu fumam 30 de ani, am cheltui pe tigari bani grei si mi se pareau scumpe esentiale vietii...Ideea e ca trebuie sa fii perseverent in decizie. AZI NU FUMEZ sa fie argumentul pentru care NU aprin tigara!

Bafta Boudicca! Recompenseaza-te zilnic cu banii ce i-ai fi cheltuit pe tigari, sau pune-i intr-o pusculita. Eu am cumparat un aragaz nou cu banii de pe tigarile nearse timp de 6 luni! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de dascalita: 12 Jun 2012, 05:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jun 2012, 05:28 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 12 Jun 2012, 08:50 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



toata admiratia pt reusita,dascalita !
(cred ca ceea ce ai tu este bpoc (bronhopneumopatie cronica obstructiva) ceea ce nu-i acelasi lucru cu astmul si e ff bine ca ai intrerupt fumatul ;daca aveai astm nu puteai fuma 30 ani)


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristiana M
mesaj 13 Jun 2012, 08:49 AM
Mesaj #75


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 17 May 12
Din: peste tot si nicaieri
Forumist Nr.: 37.976



Salutare si bine v-am regasit
asadar si prin urmare smile.gif oare de ce tre sa fi musai nefericit fumator ori fericit nefumator. Eu stiu una si buna. Mie imi place sa fumez punct, asta nu ma face nici fericita dar nici mai nefericita, imi da in schimb mai mult ragaz, o alta perspectiva asupra vietii. Bine, nu tre sa ma luati in seama acu aberez imi beau cafeaua si nu am tigari pentru ca ma stapaneste o lene cumplita si loc sa merg sa-mi cumpar stau si bat campii, oi fi in sevraj ohyeah.gif


--------------------
You can't control what's happening in your life,
but you can control what you think and feel about it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Jun 2012, 09:51 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Cristiana M han.gif . Sedere placuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jun 2012, 01:39 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



O dedicatie pentru toti fumatorii fericiti de pe aici:




E un sentiment pe care noi, nefumatorii, nu o sa-l cunoastem probabil niciodata. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 13 Jun 2012, 09:24 PM
Mesaj #78


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



QUOTE(dascalita @ 12 Jun 2012, 06:28 PM) *
AZI NU FUMEZ sa fie argumentul pentru care NU aprin tigara!

Bafta Boudicca! Recompenseaza-te zilnic cu banii ce i-ai fi cheltuit pe tigari, sau pune-i intr-o pusculita. Eu am cumparat un aragaz nou cu banii de pe tigarile nearse timp de 6 luni! thumb_yello.gif


Mulțumesc Dăscă. Felicitări și multă sănătate!

Eu am devenit o nefumătoare fericită după ce am fost, pur și simplu , fumătoare.

Bine ai venit Cristiana M! smile.gif


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asa
mesaj 21 Jun 2012, 10:47 AM
Mesaj #79


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 13 June 05
Forumist Nr.: 6.447



Mă aventurez intr-un mesaj lung. Topicul potrivit s-ar numi ”cum m-am lăsat de fumat - tehnica” smile.gif
Buuun
1.Motivația este importantă dar dacă îți dorești să te lași înseamnă că o ai. Scriu pentru cineva care-și doreste deja.
2.Apoi, decizia de a renunța la fumat nu trebuie să o iei împreună cu un prieten care te încurajează sa renunți atunci
pe loc iar tu te entuziasmezi și arunci țigarile la gunoi. Șanse mari să te reapuci.
Decizia să fie autentică și puternică trebuie luată în singurătate, adică tu cu tine intr-o cameră singur sau un loc retras.
3.Citisem undeva că dezvățul de orice durează o luna=31 zile. Am crezut și am început să mă abțin. Nu mă gîndeam
la țigari, nu mă uitam la filme, sa nu cumva să vad pe cineva fumînd cu foc. Nu mă gîndeam la dependența de nicotină.
Nu am luat în calcul plasturele cu nicotină. Am crezut atunci că e o chestie de voință. Și a mers. După o
luna chinuită m-am simțit eliberată dar am evitat să sărbătoresc sau să mă bucur. Am crezut că lucrurile vor continua
la fel o vreme(chinuit,) insa tentațiile s-au redus brusc fix la o lună surprinzător si au apărut din ce in ce mai rar.
Voila. Sînt nefumătoare. Din 2007.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 7 May 2015, 10:17 AM
Mesaj #80


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Istorie lungă, rezumat lung: ultima ţigară fumată a fost în iulie 2014, nu mai ţin minte nici contextul, nici ce marcă era.
O singură dată mi-a fost poftă între timp, mai exact la prima ieşire la terasă de anul ăsta.

Mi-e clar că fumam social. Nu mai pot spune că sunt nefumătoare, un medic m-a corectat odată adăugând că toată viaţa rămân fumător, chiar dacă fost.
O doamnă venerabilă mă întrebase cândva ce necazuri aveam eu de fumam, cred că aveam vreo 19 ani atunci. N-am ştiut ce să-i spun, era prima dată când întâlneam ideea fumatului de necaz.
Mie îmi plăcea gustul şi uneori îmi plăcea gestul. Aveam mereu ţigări la mine, indiferent că fumam sau nu şi le ofeream oricui. Am şi acum 3 pachete de ţigări în casă ... şi vreo 11 brichete. biggrin.gif
Cumpăram mereu brichete fiindcă nu-mi plăcea să fiu fumătoarea fără brichetă şi mă amuză şi azi jocul social al cerutului de foc. De exemplu, e metodă sigură de a evalua cât de în serios îşi ia munca un chelner. hmm.gif
Până şi astăzi pot recunoaşte mirosul Rothmansului fumat de altcineva. Nu ştiu ce înţelege creierul meu din mirosul ăla, dar e mereu pe fază şi îl recunoaşte.
Nu cred să mai reiau fumatul fiindcă nu îmi lipseşte şi nu am simţit vreun sevraj vreodată faţă de tutun.

Fumam sporadic, mă luam şi mă lăsam de fumat fară plan, pur şi simplu. Azi aprindeam o ţigară, două, douăzeci, mâine una sau niciuna.
Urmau zile sau luni cu una sau niciuna. Apoi erau zile sau luni cu douăzeci. Dar nopţile grele, cu nesomn şi muncă sau cele cu necazuri ... au fost mereu fără tutun.
Era total inconştientă decizia de a sau de a nu aprinde o ţigară.
Prima dată cand m-am lăsat de fumat intenţionat m-a ţinut vreo 5 luni. A doua oară m-a ţinut peste un an. Mi-am ajutat prieteni şi colegi de serviciu să se lase de fumat în acel an.
Stăteam de vorbă cu ei şi duceam conversaţia spre gusturi şi parfumuri sau mirosuri, căutam să le fac poftă de altele.
Apoi am reluat fumatul de am recuperat tot anul ala. innocent.gif
Au urmat iarăşi ani de fumat/nefumat tos aşa, fără plan şi fără intenţie. Eram foarte neatentă la acel obicei al meu ...


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 5 Oct 2015, 09:59 PM
Mesaj #81


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Sunt oficial în clubul ăsta select din data de 03.08.2015. La 4 dimineața am fumat-o pe ultima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Oct 2015, 06:24 AM
Mesaj #82


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Rezista 3 luni ... si te voi întreba cum dracu e o tigara... si iar esti pe-acolo...
Imagineza-ti ca ai o femeie care te iubeste, dar fara nicotina, si sa nu puti a tigari daca te saruta.

Ce alegi ? rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 11 Oct 2015, 01:50 PM
Mesaj #83


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



E definitiv de data asta, Mariuse. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Oct 2015, 07:53 PM
Mesaj #84


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da !! cred si eu smile.gif
Desi... cum a zis-o Mark Twain ? "A te lasa de fumat e simplu; am reusit-o de o mie de ori." spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 11 Oct 2015, 07:57 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 13 Oct 2015, 09:29 PM
Mesaj #85


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Oct 2015, 08:16 AM
Mesaj #86


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



QUOTE(Cla @ 11 Oct 2015, 07:24 AM) *
Rezista 3 luni ... si te voi întreba cum dracu e o tigara... si iar esti pe-acolo...
Imagineza-ti ca ai o femeie care te iubeste, dar fara nicotina, si sa nu puti a tigari daca te saruta.

Ce alegi ? rolleyes.gif


S-a produs un declic, nu pun problema "să rezist". Să rezist până să se întâmple... ce?
De ziua mea de naștere s-a întâmplat asta, aia a fost prima zi în care am început viața de non-fumător. Un cadou frumos, alături de urarea venită din partea motorului Google La mulți ani Marian!
smile.gif

Acest topic a fost editat de rogvaiv: 14 Oct 2015, 08:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Oct 2015, 11:24 PM
Mesaj #87


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



clapping.gif Eu încerc mâine, dar o stii pe Nicola: "Dincolo de noapte e zi"... nu stiu daca reusesc, mi-am pus 2 pachete de tigari pe undeva prin pod, nici macar eu sa nu le gasesc laugh.gif
Dar stiu ca sunt pe undeva... spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 15 Oct 2015, 10:11 PM
Mesaj #88


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



Apropo de pod, eu am găsit la țară acum câțiva ani buni un pachet de "Carpați". Dar erau coapte, le pusese bunică-miu (odihnească-se-n pace) pentru muncitorii lui. Mi-am amintit de unele clipe.. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman