HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Adrian Paunescu
Marduk
mesaj 15 Nov 2010, 11:15 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 14 Nov 2010, 11:21 PM) *
QUOTE
E rezonabil ce spui... dar sa stii ca-mi pastrez parerea, asta e, eu nu pot sa-l inghit pe omul asta, dead or alive.

Nici eu nu-l pot suferi pe omul Adrian Paunescu, dar de poet ma leaga niste amintiri pe care le-am trait doar in acele vremuri.
QUOTE
Poezia lui... sincer, n-am crezut ca oamenii chiar o plac... inca mi-e greu sa cred ca are parte de atatea elogii.

Oamenii, romanii care au trait in vremea cenaclului cred ca nu-l vor uita pe poetul care a insufletit zeci de mii de oamenii, carora le-a dat ceva ce nu mai aveau, speranta libertatii, chiar si pret de cateva ore de spectacol. A scos din casele de cultura folk-ul amatorilor si l-a transformat in "cultura nationala", pacat ca azi nu mai exista o asemenea forta care sa coaguleze in jurul unei idei, speranta, visele, dragostea, mandria nationala si muzica autentica. Muzica populara romaneasca are resurse extraordinare, neexploatate aproape deloc, folk-ul a disparut, iar romanii asculta manele pe post de muzica romaneasca.
QUOTE
Pe vremea raposatului, da, as fi inteles... dar acum

Pe vremea raposatului mai toti oamenii cautau cu ardoare senzatia de libertate, la teatru daca un actor batea un oarece apropo legat de o problema sociala arhicunoscuta, sala era in delir, se aplauda in picioare, fenomenul cenaclului, muzica folk le dadea oamenilor impresia ca se poate si altfel decat marsuri patriotice, muzica de fanfara, ode proletcultiste. In acele vremuri romanii se strangeau pe la o prajitura facuta in casa si o cafea adusa cine stie de unde si vorbeau, chiar nu mai mi-aduc aminte de ce vorbeau, dar de cand incepea distractia si pana se termina se vorbea. Azi probabil suntem prea ocupati ca sa ne mai gandim si la noi, la starea noastra spirituala, sau poate mi se pare mie, in general tinerii nu mai au preocupari culturale, e mai lesne un hip-hop, rap, manea o shaorma sau burger, alea, alea, ce pui mei, da-l in moloz, etc. Pentru mine chiar si barfa poate fi culta, dar ce aud cate odata prin tramvai sau troleibuz ma ingrozeste, mai toti tinerii folosesc un vocabular care dupa aprecierea mea nu contine mai mult de cateva sute de cuvinte, repetate la nesfarsit si presarate din cand in cand cu ceva legat de sex sau o injuratura. Ca o curozitate in metrou e mai liniste, vad oameni citind, nu se vorbeste galagios, sau poate e doar zgomotul metroului care acopera aceleasi discutii monotone.
QUOTE
PS: ca s-o incheiem onorabil, poate ca gusturile intr-adevar n-ar trebui discutate

Gusturile pot fi discutate dar nu criticate sau blamate.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Nov 2010, 11:24 AM
Mesaj #107


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 14 Nov 2010, 05:03 PM) *
Apropos de simpatiile comuniste ale lui A.P. vizavi de valoarea lui ca poet, iata ca unul din marii clasici ai literaturii romane a fost un antisemit virulent ( fiind citat si in raportul lui Elie Wissel ) , un filogerman in timpul ocupatiei tarii in primul razboi mondial si a facut si inchisoare si la unguri si la romani. Multi l-au dusmanit aprig in timpul vietii pentru pozitiile lui politice. Si totusi Ion Slavici a ramas in istoria literaturii romane , fiind studiat chiar si in scolile regimului comunist !

Deci omul politic a intrat in mormant, iar scriitorul a intrat si ramas in istoria literaturii romane, indiferent de regim.

De Goga ce sa mai spunem... I-am studiat poeziile in scoala generala, in timpul comunismului, insa nu sufla nimeni niciun cuvant despre activitatea lui ca politician.

Intr-adevar, si in cazul lui Paunescu ar trebui sa fim in stare sa distingem calitatea sa de om politic de cea de scriitor. O sa o facem, cand vom avea distanta necesara, acum suntem prea aproape; vom vedea, daca apucam, peste cateva zeci de ani, cum il va judeca posteritatea pe poetul Paunescu.

Deocamdata atat ridicarea lui pe un piedestal pe care nici Eminescu n-a fost urcat, cat si desfiintarea lui totala, risca sa fie hazardate


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 15 Nov 2010, 12:17 PM
Mesaj #108


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 01:15 PM) *
Nici eu nu-l pot suferi pe omul Adrian Paunescu, dar de poet ma leaga niste amintiri pe care le-am trait doar in acele vremuri.

Oamenii, romanii care au trait in vremea cenaclului cred ca nu-l vor uita pe poetul care a insufletit zeci de mii de oamenii, carora le-a dat ceva ce nu mai aveau, speranta libertatii, chiar si pret de cateva ore de spectacol. A scos din casele de cultura folk-ul amatorilor si l-a transformat in "cultura nationala", pacat ca azi nu mai exista o asemenea forta care sa coaguleze in jurul unei idei, speranta, visele, dragostea, mandria nationala si muzica autentica. Muzica populara romaneasca are resurse extraordinare, neexploatate aproape deloc, folk-ul a disparut, iar romanii asculta manele pe post de muzica romaneasca.

Pe vremea raposatului mai toti oamenii cautau cu ardoare senzatia de libertate, la teatru daca un actor batea un oarece apropo legat de o problema sociala arhicunoscuta, sala era in delir, se aplauda in picioare, fenomenul cenaclului, muzica folk le dadea oamenilor impresia ca se poate si altfel decat marsuri patriotice, muzica de fanfara, ode proletcultiste. In acele vremuri romanii se strangeau pe la o prajitura facuta in casa si o cafea adusa cine stie de unde si vorbeau, chiar nu mai mi-aduc aminte de ce vorbeau, dar de cand incepea distractia si pana se termina se vorbea. Azi probabil suntem prea ocupati ca sa ne mai gandim si la noi, la starea noastra spirituala, sau poate mi se pare mie, in general tinerii nu mai au preocupari culturale, e mai lesne un hip-hop, rap, manea o shaorma sau burger, alea, alea, ce pui mei, da-l in moloz, etc. Pentru mine chiar si barfa poate fi culta, dar ce aud cate odata prin tramvai sau troleibuz ma ingrozeste, mai toti tinerii folosesc un vocabular care dupa aprecierea mea nu contine mai mult de cateva sute de cuvinte, repetate la nesfarsit si presarate din cand in cand cu ceva legat de sex sau o injuratura. Ca o curozitate in metrou e mai liniste, vad oameni citind, nu se vorbeste galagios, sau poate e doar zgomotul metroului care acopera aceleasi discutii monotone.

Gusturile pot fi discutate dar nu criticate sau blamate.


Tinerii de azi sunt produsul societatii - un fenomen normal, care poate fi doar constatat, dar nu blamat...
altfel riscam sa incepem a vb ca bunicii 'pe vremea mea tatae, ehe..'
Eu ii inteleg, desi nu sunt deloc de acord cu situatia. Si apreciez poezia lor, care intr-un vocabular sarac iti arata cauzele pentru care s-a ajuns aici. Nu cu ei am eu o problema, pt ca ei n-au de ales, ci cu cei ce se considera elita (avem si noi p-aci exemplare), care pot face ceva, dar aleg doar sa dea din gura.

Legat de era raposatului, ce era si ce nu era bun atunci, cred ca mai putem spune inca ceva bun... Ceasca a mentinut visul 'fratilor' care au construit Romania Mare. Inca din timpul monarhiei provinciile se distanteaza ca niste barci purtate in deriva, cusaturile Marii Uniri sunt prea evidente si, cu anii, putrezesc, daca nu sunt reinoite... Tirania lui a inghetat temporar aceasta deriva.
Poate ca legat de asta ar trebui sa-i fim recunoscatori lui Paunescu, pentru ca a mai mentinut iluzia unui patriotism si a unui sentiment de unitate nationala.
Dar privind situatia cu ochi obiectiv, cat de mult putem spune azi ca acesta unitate a fost un beneficiu pentru poporul asta, si nu un dezavantaj?
O Romanie rotunda se descurca mai bine decat una fragmentata?
Oricum, provinciile romanesti se vor distanta in continuare, in functie de harnicia lor economica si culturala.
Uita-te la americani, cate miliarde varsa pentru pastrarea 'spiritului american', si nu doar la alegeri, ci ori de cate ori au ocazia.
La noi, un Paunescu n-o sa mai convinga oameni frustrati de lipsuri si mizerie...
De la noi tinerii cu carte vor pleca, vorba cantecului: sa sufar eu pentru voi (guvernantii)?? o zic din nou... va fac lumea asta cadou.
Oamenii culti care raman, fie au principii mai puternice decat foamea, fie sunt prea obositi sa faca pasul asta radical, fie au un loc moale undeva.

Cam asta e contextul in care mi-am spus punctul de vedere, legat de patriotismul d-lui Paunescu.

L1

Acest topic a fost editat de little1: 15 Nov 2010, 12:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Nov 2010, 12:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 15 Nov 2010, 02:34 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 11:15 AM) *
romanii care au trait in vremea cenaclului nu-l vor uita pe poetul care le-a dat ceva ce nu mai aveau, speranta libertatii...

rofl.gif
Propun sa strangeti bani pentru a comanda un monument "Speranta Libertatii oferita voua de Paunescu".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Nov 2010, 03:27 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 15 Nov 2010, 12:17 PM) *
QUOTE
Tinerii de azi sunt produsul societatii - un fenomen normal, care poate fi doar constatat, dar nu blamat...

Blamat nu, dar macar o incercare de "modelare" de prevenire a unui astfel de comportament. Tinerii nu au modele, la tembelizoare vad numai tampenii, ok in democratie orice individ are dreptul de a alege ce-i place, dar este pregatit sa faca alegerile respective sau le copiaza, transformandu-le intr-un mod de viata, un mod de a trai asocial, respingand tot ceea ce este frumos, natural, traditional.
QUOTE
Si apreciez "poezia" lor, care intr-un vocabular sarac iti arata cauzele pentru care s-a ajuns aici.

Cantecele anti sunt ok, parca si Parazitii mai au melodi din astea, dar de la starea asta anti la starea constructiva, idealista nu exista nici un fel de legatura, o trecere, constientizare ca inainte de a cere ceva de la tara de la societate trebuie sa dai ceva la schimb, nu poti sa stai si sa astepti sa-ti dea statul ca si cum statul ar fi o entitate aparte.
QUOTE
Nu cu ei am eu o problema, pt ca ei n-au de ales, ci cu cei ce se considera elita

Eu cred ca nu avem o elita, in adevaratul sens al cuvantului, as lua ca exemplu actorii, toti cei care au reprezentat elita sunt deja prea batrani si au ajuns acolo unde au ajuns datorita efortului depus. Nu vad azi ridicandu-se actori care sa poarte in ei un viitor de elita, peste tot mediocritatea si nivelul mediu sau minim este cvasi prezent in societatea de azi.
QUOTE
Poate ca legat de asta ar trebui sa-i fim recunoscatori lui Paunescu, pentru ca a mai mentinut iluzia unui patriotism si a unui sentiment de unitate nationala.

"a mentinut iluzia" nu stiu daca este cuvantul cel mai potrivit, dar un lucru este sigur, patriotismul, unitatea nationala, etc. s-au transformat din sentimente in cuvinte banale care nu mai au legatura cu poporul cu traditiile sale, sau demonetizat in asemenea hal incat unora le este teama sa le mai pronunte ca sa nu fie catalogati cine stie cum.
QUOTE
O Romanie rotunda se descurca mai bine decat una fragmentata?

Nu cred ca despre asta este vorba, fragmentata saau rotunda, problema este ca poporul asta si-a pierdut speranta, iar la asta au contribuit din plin toate actiunile politicienilor nostri de dupa "revolutie"
QUOTE
La noi, un Paunescu n-o sa mai convinga oameni frustrati de lipsuri si mizerie...

Erau frustrari, lipsuri si mizerie mai mari pe vremea comunistilor, totusi oamenii erau altfel, atat elitele cat si oamenii de rand aveau un singur dusman, comunismul si Ceausescu si familia sa, azi coeziunea asta a disipat iar interesul s-a transformat in alergarea continua de a ajunge undeva, cineva, cat mai repede si cu orice pret.
QUOTE
De la noi tinerii cu carte vor pleca...... Oamenii culti care raman, fie au principii mai puternice decat foamea, fie sunt prea obositi sa faca pasul asta radical, fie au un loc moale undeva.

Asta este tragedia acestui popor in aceste zile, plecarea tinerilor, care au puterea si dorinta de a muncii, deoarec aici timp de 20 de ani din cauza cumetriilor formate de acest sistem politic artificial, nu au nicio sansa sa ajunga sa demonstreze ceva, despre conducere nici nu poate fi vorba, totul este rezervat pentru cei din noua clas politca.



QUOTE(freeman @ 15 Nov 2010, 02:34 PM) *
Propun sa strangeti bani pentru a comanda un monument "Speranta Libertatii oferita voua de Paunescu".

Mai bine strangem bani pentru un monument al prostiei romanesti, am si o idee, un car cu boii inhamati invers.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Nov 2010, 03:53 PM
Mesaj #111


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 02:27 PM) *
Mai bine strangem bani pentru un monument al prostiei romanesti, am si o idee, un car cu boii inhamati invers.

Si atunci cum mai stau la poarta noua, cu curu' ? biggrin.gif
Tocmai îmi imaginez boul din New York de pe Wall Street, cum ar arata sa-si arate dosul directorilor de-acolo, bankers tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 15 Nov 2010, 08:29 PM
Mesaj #112


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Sau în loc de Car cu Boi să picteze cineva un Bar cu Coi. E mult mai pertinent pentru ce se întîmplă în zilele noastre.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Nov 2010, 08:42 PM
Mesaj #113


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sau un Car cu Boc...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 15 Nov 2010, 11:15 PM
Mesaj #114


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Marduk @ 15 Nov 2010, 05:27 PM) *
Asta este tragedia acestui popor in aceste zile, plecarea tinerilor, care au puterea si dorinta de a muncii, deoarec aici timp de 20 de ani din cauza cumetriilor formate de acest sistem politic artificial, nu au nicio sansa sa ajunga sa demonstreze ceva, despre conducere nici nu poate fi vorba, totul este rezervat pentru cei din noua clas politca.
Mai bine strangem bani pentru un monument al prostiei romanesti, am si o idee, un car cu boii inhamati invers.


for the record, mi-am pastrat speranta mult timp dupa ce multi si-au pierdut-o.
in curand voi pleca si eu. daca era doar pielea mea in joc, poate as fi ezitat.
dar nu pot sa-i ofer familiei mele o viata riscanta: sanatatea e pe butuci, invatamantul isi trage sufletul.
d-aia am reactionat asa, legat de Paunescu.
uite-asa am lamurit si de ce-l placi tu. e ok.
Poate, schimbam topicul asta in ceva cu adevarat util: de ce-ar ramane o familie tanara in Romania...

L1


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Nov 2010, 08:42 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(little1 @ 15 Nov 2010, 11:15 PM) *
Poate, schimbam topicul asta in ceva cu adevarat util: de ce-ar ramane o familie tanara in Romania...

De acord, daca nu cumva exista deja, il deschizi tu sau il deschid eu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 16 Nov 2010, 10:30 AM
Mesaj #116


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Marduk @ 16 Nov 2010, 10:42 AM) *
De acord, daca nu cumva exista deja, il deschizi tu sau il deschid eu?

Te rog sa-l deschizi tu, esti mai de-al casei. Deja sunt curios cum il vei incepe... thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2010, 06:56 PM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Jurnalul Constantei Buzea arunca o alta lumina asupra omului Adrian Paunescu. L-a citit cineva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Nov 2010, 08:18 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Da.
Pentru cine nu stie, este o fosta sotie a lui Paunescu, si ea poet/scriitor. A scris in jurnal fel de fel de picanterii... ca AP a avut o relatie cu Ana Blandiana, ca a facut si alti copii, despre firea lui agresiva etc.

Acest topic a fost editat de freeman: 17 Nov 2010, 08:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 18 Nov 2010, 08:04 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(freeman @ 17 Nov 2010, 09:18 PM) *
Da.
Pentru cine nu stie, este o fosta sotie a lui Paunescu, si ea poet/scriitor. A scris in jurnal fel de fel de picanterii... ca AP a avut o relatie cu Ana Blandiana, ca a facut si alti copii, despre firea lui agresiva etc.

Dupa divortul de Constanta Buzea,Ioana I-a fost incredintata de judecatori,acesteia,in timp ce Andrei,lui AP. La aniversarea zilei de nastere a Ioanei,prin "77-79,la solicitare acesteia,AP a acceptat ca Andrei sa participe si sa ramana peste noapte alaturi de sora sa.
Deoarece ,dupa eveniment nu a revenit la AP,acesta a depus plangere penala la procuror,pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti.Plangerea penala mi-a fost repartizata mie si pentru ca avea inserata rezolutia procurorului de "restabilire a situatiei
anterioare",metoda prin care eram obligat sa il asist pe AP in primirea copilului minor,m-am deplasat cu el in str.Gradina Bordei,unde locuia Constanta Buzea.
Am intrat in vila,ne-a deschis CB,insa,in momentul in care ii explicam motivul venirii noastre,Andrei a intrat in living,unde ne aflam.Vazand copilul,AP,s-a repezit spre el sa-l prinda insa Andrei,mai sprinten a fugit intr-un dormitor si a incuiat usa cu cheia,prin interior.AP a incercat sa intre fortat in incapere,situatie in care l-am invitat sa iasa din locuinta ,sa pot vorbi cu minorul.
Cu retineri,a iesit pe holul de la intrare.I-am explicat doamnei CB ca are obligatia legala sa il dea pe Andrei,tatalui sau,lucru acceptat de dansa,cu mentiunea ca minorul nu vrea acest lucru.
Atunci am mers la usa dormitorului si l-am rugat pe Andrei sa vina in living sa vorbesc cu el,lucru pe care ,copilul de atunci l-a facut.A motivat ca nu se intoarce la "el",adica la AP,fara ai zice tata,pentru ca vrea sa stea cu sora lui.Auzind de pe hol ca Andrei nu vrea sa vina la el,AP a patruns in fuga in living incercand sa-l prinda pe Andrei,tentativa esuata,din nou.Minorul s-a incuiat iarasi in dormitor si nu a mai iesit.
I-am explicat poetului ca legea nu-mi permite sa iau copilul cu forta ,ca voi comunica procurorului ca Andrei refuza sa revina la tatal sau,si,neavand ce face a acceptat situatia.
Din cate stiu,ulterior Andrei s-a intors la tatal sau,in superba sa carte de proza"de la Barca la Viena si inapoi'AP povestind cu emotie,intamplarile petrecute impreuna cu fiul sau!
PS:Recomand tuturor contestatarilor marelui poet sa citeasca aceasta carte pentru ca in plin avant al comunismului in Romania,AP cere sa li se permita taranilor din zona montana sa infiinteze mici hoteluri unde sa cazeze turisti,carora sa le serveasca,contra cost alimente din gospodaria proprie(oua,branza lapte,carne si vin ori tuica)
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Nov 2010, 09:58 PM
Mesaj #120


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Foarte interesant, nea Gigi! spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 18 Nov 2010, 10:00 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Erwin @ 18 Nov 2010, 09:58 PM) *
Foarte interesant, nea Gigi! spoton.gif

Te salut,cu respect,Erwin!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Nov 2010, 01:32 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Adrian Păunescu scria despre Vadim Tudor că este „un măcelar care umblă cu cizmele în biblioteca naţională”, numindu-l: violent, ipocrit şi imitator


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Nov 2010, 08:50 AM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Astazi un numar omagial interesant si obiectiv despre Cenaclul Flacara si poetul Adrian Paunescu (...nu omul, care ramane o persoana obscura...toti oameni raman la fel pana la urma)


Jurnalul National de azi vine insotit si de un CD de colectie care face cinste oricarei discoteci...este filumul interzis al cenaclului

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Nov 2010, 01:32 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2010, 10:07 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Azi de ziua nationala......



Bat clopote cantand reintregirea
Si sufletul ia foc in clopotari

Intai decembrie ne e unirea
Si stralucirea Romaniei Mari
Mihai Viteazul intra-n catedrala
Si are harta Daciei in maini
Intr-insul Burebista se rascoala
Si-apoi pe vatra lui se nasc romani

R: Cat flamura ros-galbena-albastra
Ne este prag si steag si ideal
Veniti romani, veniti la Mecca noastra
Veniti la Alba Iulia-n Ardeal


Si iar incepe clopotul sa bata
Si sangereaza sutele de ani
In osul natiei se-aude-o roata
Muscand din Horea, Closca si Crisan

Si iar la Alba Iulia ni-i flancul
Pe care ardem si ne batem toti
Cand dinspre Apuseni rasare Iancu
Ca un Isus Cristos cu chip de motz

Dar e un an care nicicand nu trece
Un an pe care-n veci il vom dori
O mie noua sute optsprezece
Al nostru an de fiecare zi
Ne fie el de-a pururea an-noul
In lupta cu problemele de azi
Cantam din Alba Iulia eroul
Pe reintregitorul cel viteaz


Versuri: Adrian Paunescu


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 1 Dec 2010, 10:55 AM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(The Dude @ 1 Dec 2010, 10:07 AM) *
Azi de ziua nationala......
Bat clopote cantand reintregirea
Si sufletul ia foc in clopotari

Intai decembrie ne e unirea
Si stralucirea Romaniei Mari
Mihai Viteazul intra-n catedrala
Si are harta Daciei in maini
Intr-insul Burebista se rascoala
Si-apoi pe vatra lui se nasc romani

R: Cat flamura ros-galbena-albastra
Ne este prag si steag si ideal
Veniti romani, veniti la Mecca noastra
Veniti la Alba Iulia-n Ardeal


Si iar incepe clopotul sa bata
Si sangereaza sutele de ani
In osul natiei se-aude-o roata
Muscand din Horea, Closca si Crisan

Si iar la Alba Iulia ni-i flancul
Pe care ardem si ne batem toti
Cand dinspre Apuseni rasare Iancu
Ca un Isus Cristos cu chip de motz

Dar e un an care nicicand nu trece
Un an pe care-n veci il vom dori
O mie noua sute optsprezece
Al nostru an de fiecare zi
Ne fie el de-a pururea an-noul
In lupta cu problemele de azi
Cantam din Alba Iulia eroul
Pe reintregitorul cel viteaz
Versuri: Adrian Paunescu

Felicitari,the Dude! Sa-ti dea domnul sanatate! Cat mai simtim romaneste,in vremuri de restriste,cu guvernanti corupti si incapabili,atat ne-a mai ramas. LA MULTI ANI ROMANIA!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2010, 01:13 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Multumesc gigip si sa iti dea Dumnezeu sanatate si tie...si la toti romanii..
Vorba poetului : DOAMNE OCROTESTE-I PE ROMANI !!!

Iancu la Tebea



Ce vesti mai aveti voi romani despre Iancu
Sa spuna ce stiu toti acei care stiu
Ce vesti sa avem, suntem oastea lui Iancu
La Tebea, la Tebea, eroul e viu
Eroul ne cheama, ne cheama la Tebea
Al nostru frumos, patimit craisor
Aici ne rugam pentru Iancu, la Tebea
Ros, galben, albastru - altar tricolor

R: Traiasca duhul lui Iancu
Traiasca motul intre moti
Campia Libertatii spune
Ca Avram Iancu suntem toti

Popor romanesc, nu uita niciodata
Ca nu esti urmas de fricosi si bastarzi
La tine acasa cat faci ochii roata
De dragul eroilor vesnic sa arzi
La Tebea fosnesc romaneste gorunii
Si-ntreg calendarul se-aude pe drum
Si clopote fierb untdelemnul furtunii
La Tebea, la Tebea, la Tebea acum



Si nu e roman omul care in viata
O data macar, intr-un ceas minunat
Pe sine privindu-se parca in fata
Lui Iancu Avram nu i s-a inchinat
Tu, Iancule sfant, ne-ai purtat idealul
La Tebea venim, fiii tai te cinstesc
Lui Iancu-nchinare, traiasca Ardealul
Traiasca intregul popor romanesc



Versuri: Adrian Paunescu

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Dec 2010, 01:21 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Dec 2010, 01:33 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Doamne, ocroteste-i pe romani

Noi in cel dintai razboi
Am ajuns prin moarte noi
Doamne, ocroteste-i pe romani
Am dat sange si sudoare
Pentru Romania Mare
Doamne, ocroteste-i pe romani

Am dat viata si soldati
Pentru-o patrie de frati
Am dat fapta, am dat zisa
De la Nistru pan' la Tisa

Dar pe urma-n '40
Anul marii far'de-legi
Doua fiare ne-au muscat
Ultimatum si dictat

Biata lume nu stia
Ca-ntr-o zi la Moscova
Au semnat un pact neghiob
Molotov si Ribbentrop

Iar fascismul mondial
Ne-a luat parte din Ardeal
Si lui Horty i l-a dat
Fi-le-ar numele spurcat

Stalin cu teroarea sa
Ne-a luat Basarabia
Si cu Hitler in acord
Bucovina de la nord

Ai mai mari talhari ne-au frant
Ne-au luat tara si pamant
Nimenea n-a auzit
Plansul nostru rastignit

Astfel am intrat si noi
In al doilea razboi
Haideti, dom'le Maresal
In Moldova si-n Ardeal

Noi de dor de noi luptam
Pentru tara, pentru neam
Pentru vechile hotare
Pentru Romania Mare

Si-am pierdut, si-am fost rapusi
Si-am fost ocupati de rusi
Aliatii au tacut
Stalin a facut ce-a vrut

Si-am murit de mii de ori
S-avem iarasi trei culori
Si-am platit cat nu se poate
Sfanta noastra libertate

Tara-i mica, vremea-i grea
Ce-o mai fi, om mai vedea
De uitat, nu vom uita
Tara noastra cum e ea

Cat o fi roman roman
Pruncul va primi la san
Adevaru-adevarat
Despre tot ce s-a-ntamplat

Tinte minte, fiul meu
Ca exista Dumnezeu
Si un juramant te leaga
Tara noastra nu-i intreaga - insa asta doar pana-ntr-o zi

Cand vei fi si tu barbat
Sa te simti mereu soldat
Pentru vechile hotare
Pentru Romania Mare


Versuri: Adrian Paunescu

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Dec 2010, 01:39 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Dec 2010, 02:37 PM
Mesaj #128


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un cantec drag lui

Nelipsit de la spectacolele cenaclului. La multi ani, Romania! La multi ani, Maestre!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Feb 2011, 07:13 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ce daca vine primavara
Atata iarna e în noi
Ca martie se poate duce
Cu toti cocorii înapoi


In noi e loc numai de iarna
Vom îngheta sub ultim ger
Orbecaind pe copci de gheata
Ca un stingher spre alt stingher.


Si vin din patriile calde
Cocorii toamnei ce trecu
Si cuiburi si-au facut la stresini
Si langa mine nu esti tu

Schimbari mai grave decat moartea
Au fost si sunt si vor mai fi
La mine-n suflet este vifor
Si vin nebuni sa faca schi
.

Si ninge pana la prasele
Ninsoarea-mi intra-n în trupul tot
Un dans de oameni de zapada
Ce îmbratisarea n-o mai pot

La noi e iarna pe vecie
Doi fosti nefericiti amanti
Ia-ti înflorirea, primavara
Si toti cocorii emigranti
.

Primavara, care-ai fost
Nu veni, n-ai nici un rost
Poti sa pleci suntem reci
Iarna ni-i pe vecď.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Feb 2011, 07:17 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
......................................................
QUOTE
Primavara, care-ai fost
Nu veni, n-ai nici un rost
Poti sa pleci suntem reci
Iarna ni-i pe vecď
.
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
..........................................................................


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Apr 2011, 03:19 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Adrian Paunescu - Lume, lume



De la mine pân' la tine
Numai fluturi si albine,
De la tine pân' la mine,
Numai rau si nici un bine.

De la mine pân' la ea,
Numai lant si numai za,
Unde-i ea si unde-s eu,
Numai piese de muzeu.

De la noi pâna la lume,
Numai fiare fara nume,
De la lume pân' acasa,
Numai vreme friguroasa.

De la mine pân' la ei,
Numai lupte si scântei,
Ei acolo, eu aici,
Si-ntre noi e-un fel de bici.

De la voi la oarecine,
Numai gusteri si ruine,
Din neant la dumneavoastra,
Numai gratii la fereastra.

De la noi pâna la noi,
Numai ei, din doi în doi,
Invers, de la noi la noi,
Numai stare de razboi.

De la toate pân' la toate,
Numai tu, singuratate,
Numai tu si eu si plânsu-mi,
De la eu pâna la însumi.

Acest topic a fost editat de The Dude: 10 Apr 2011, 03:22 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Apr 2011, 03:25 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



................................................................................
.............


Noi sântem fiii veacului bolnav,
Noi sântem cancerosii de elita.
Nu ne mai vindecam cu niciun praf,
Bieti iovi pe o planeta parasita.

Si mai avem si straniul obicei
De-a spune, si-n piept a ne si bate
Ca moartea ne-a facut averea ei
Vânzând înstrainata sanatate.

Si chiar acum, când eu acestea scriu,
Când va vorbesc plângând la fiecare,
Pentru un om sub cer e prea târziu...
Un om macar ireversibil moare.


Oameni politici înca sanatosi,
Barbati puternici situati la cârma,
Priviti acest pamânt de cancerosi!
Uitati-va voi însiva în urma!

De nu cumva sunteti si voi pânditi
Si de sfârsitul nu va e departe,
De nu v-a pus în drum ca sa-i stârniti
Ogoare de cenusa muma moarte.

..........................................................

Ne mor parinti de cancer si ne mor
Copii si frati, si cunoscuti si rude
Nimic n-amâna ora mortii lor,
Urechea cerului nu-i mai aude.

Am merita si noi sa mai traim.
Dati banii nostri pentru sanatate,
Ca astazi am ajuns sa ne mândrim
Cu boala nostra, prima între toate.

Vrem viata pentru cei ce i-am nascut.
Vrem viata pentru noi, aflati în viata,
Ca moartea chiar în noi lucreaza mut
Acum, când noi vorbim despre viata.


Vrem sa traim! Putem sa dam si spert
Pentru macar un an de sanatate.
Opriti va imploram acest comert
De moarte si de tot ce nu se poate.

Oameni politici, bunii nostri frati,
Noi v-am cedat si ranguri si proportii.
Dar nu putem continua.
Stopati aceasta competitie a mortii...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman