HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intel Vs. Amd
Sagitarius
mesaj 18 Nov 2003, 01:04 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



Votez pt INTEL thumb_yello.gif


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 18 Nov 2003, 03:07 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Sagitarius, argumenteaza smile.gif Nu e vot secret ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 18 Jan 2004, 12:47 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Acelasi amic de care vorbeam ca are MB ABIT cu chipset nForce2 si ATI Radeon 9800 pro ca VGA are un AMD Athlon XP 2500+ Barton cumparat in versiunea BOX. Da este o diferenta intre BOX si bulk, diferenta ar fi tocmai acel cooler testat de AMD. Cat despre incins Barton-ul sta cam in 40-45 de grade Celsius, este mai "rece" si decat Thunderbird si decat Palomino. Pot spune ca acest sistem "fuge" nu "se misca". Este foarte fiabil, nu am vazut un crash, un restart sau altceva de genul asta. Btw, MB suporta overclocking din BIOS asa ca acest 2500+ funtioneaza in acest sistem la 3200+, un overclocking considerabil si, chiar si asa, "alearga" fara probleme, fara erori sau crash-uri.
La rivalitatea Duron vs Celeron, din experienta si nu numai dupa un singur sistem va pot spune ca Celeronul, versiunile de la 1.4 GHz si mai sus ... se "misca" infect comparativ cu Duron Applebread.
Avand in vedere raportul pret/calitate, votez cu AMD.

Acest topic a fost editat de Aragorn: 18 Jan 2004, 12:49 PM


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jan 2004, 12:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Likurici
mesaj 18 Jan 2004, 10:46 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Votez pentru AMD.
As putea sa argumentez ca asta am acasa, dar asta nu e un argument plauzibil, cu atat mai putin profesionist.
In schimb pot spune asta pentru ca asa am citit, asa am vazut. Nu stiu de ce tot spuneti ca da rateuri, posibil sa fi avut si MB care nu erau prea grozave, sau care erau chiar slabe. Si da, au fost loturi de AMD XP 2200+ de ex care au dat rateuri pentru ca anumiti producatori din Asia ... vindeau de ex AMD XP 2200+ care era de fapt un 1900+ sau un 1800+.
Ce pot spune este ca de cand s-a trecut cu Barton la tehnologia de 0.13 microni "problema" racirii nu mai este o problema, mai ales daca se alege varianta BOX cu un cooler recomandat si testat de AMD.
Posibil ca performantele unui 3200+ de exemplu sa nu se ridice la nivelul performantelor unui P4 la 3200+, dar avand in
vedere faptul ca frecventa lui reala de lucru este de 2.2 GHz, chiar daca se comporta "numai" ca un P4 la 2.8GHz, cum
afirma unele publicatii de specialitate, tot este foarte bine (daca se are in vedere ca frecventa reala a unui 3200+ este de 2.2 GHz).
Mi se pare complet ciudat ca ti-a picat, David, AMD-ul de care zici de la o operatie de copiere in format AVI "brut" necomprimat si apoi transferul pe DV. Se stie ca daca Intel statea putin mai bine la aplicatii 3D, AMD era superior inca de pe vremea Thunderbird la partea de comprimare-decomprimare sau encoding-decoding, indiferent daca e vorba de mpeg4 sau de mpeg2 (formatul de pe SuperVideo CD = SVCD).

Obervatii pertinente puteti gasi aici: http://www.tomshardware.com/cpu/20000925/


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Jan 2004, 01:38 AM
Mesaj #40


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Aracora,
Parca tu ai zis de placi de baza.
Acum am un epox 4pea+, merge f bine, s-a inteles perfect cu toate componentele, de fapt pot spuna ca la instalari de noi componente si drivere, nu am avut niciodata probleme. Suporta un oc rezonabil, dar nefiind un maniac in domeniul asta, prefer stabilitatea.
Inainte am avut un soyo dragon p400 ceva de genul asta, la oc f slaba, in schimb f stabila.
Sint pe intel de la primul computer, si ramin pe intel. Nu spun ca amd-ul e mai prost pt ca nu ma pricep asa de bine. dar pt editare video, n-am avut nici o problema pina acum. smile.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 20 Jan 2004, 08:38 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Si nici nu o sa vazi solutii AMD in sistemele de editare video deact poate la nivel de homeuser!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 20 Jan 2004, 08:49 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Baieti, eu nu sunt informat; vreau sa va intreb, ce alti producatori (in afara de AMD si Intel), de procesoare mai sunt in lume (chiar si aia mici-mici) ?? Sau nu mai exista ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 22 Jan 2004, 07:40 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



QUOTE (AIWA @ Jan 20 2004, 08:40 AM)
Si nici nu o sa vazi solutii AMD in sistemele de editare video deact poate la nivel de homeuser!

De asemenea nu vei vedea nimic gen linux sau unix pe computerul de la biroul vreunui director, asta inseamna ca e mai prost decat Windows-ul ? smile.gif
Un monopol este un monopol, dovedit sau nu.
Am un release al filmului Braveheart, DVDripped editat si "encoded" cu un sistem AMD Athlon XP 1800+, 256 DDR Kingmax PC 2700, MB Gigabyte 7VRXP(KT333), VGA ATI Radeon 8500 (nu ca asta ar conta prea mult). Codec video XVID,format audio OGG. Totul a decurs perfect, de la procesul de "rip" de pe DVD pana la editare si encodare. Treaba a fost facuta de cineva care stie ce face, care testeaza si retesteaza inainte de realizarea versiunii finale. (Adica avanseaza la segmentele din film in care se afla multa miscare, in fine, nu intru in amanunt, daca doriti detalii intrebati direct.) NU A EXISTAT NICI CEA MAI MICA PROBLEMA. Nu tu un crash, o blocare, ceva. NIMIC.

Da MikeEl mai exista, de ex Motorola care face procesoare pentru sistemele Apple smile.gif.

Acest topic a fost editat de Aragorn: 22 Jan 2004, 10:00 PM


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 22 Jan 2004, 09:39 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Auzisem acum cativa ani de un producator care trebuia sa scoata ceva de genul Centaur (?!?!)... Exista asa ceva? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 22 Jan 2004, 10:14 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Exista numele Centaur in domeniul IT, este o subdivizie a binecunoscutei companii VIA Technologies care fabrica procesoarele C3 si care se numeste Centaur Technology.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 22 Jan 2004, 10:18 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



Oricum, pe piata vad ca numai Intel si AMD exista, am citit numai in reviste de alti producatori... si asta acum cativa ani; da' n-am mai vazut sau auzit de alti producatori care sa scoata vreun procesor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Jan 2004, 10:30 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Inca mai exista Cyrix (daca nu ma insel, i-a cumparat VIA de la T.I. mai demult), dar trebuie sa ai motive intemeiate ca sa cumperi asa ceva!
Si in plus, exista Crusoe de la Transmeta, dar este un procesor pentru platforme mobile (consum foarte redus, performanta nu prea stralucita)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 22 Jan 2004, 10:37 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Unul din motive ar fi ca se vinde la Wal-Mart.
offtopic
Nu stiu ce am in seara asta, dar poate fi si asta un motiv, in definitiv. smile.gif


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Steel
mesaj 27 Jan 2004, 02:08 PM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 04
Forumist Nr.: 1.987



QUOTE (Likurici @ Jan 18 2004, 10:48 PM)
Ce pot spune este ca de cand s-a trecut cu Barton la tehnologia de 0.13 microni "problema" racirii nu mai este o problema, mai ales daca se alege varianta BOX cu un cooler recomandat si testat de AMD.


Exista si XP-uri facute cu 0,13 microni, cele cu seria AXDA. Coolere sunt destule, unele destul de ieftine, altele mai scumpe, (dupa buget) asa incat nu trebuie sa ramanem cantonati in recomandarile facute de AMD.

Si ca sa raspund la intrebare AMD cu siguranta.
Am avut Amd-uri incepand cu K6II, am si recomandat si montat destule, asa ca pot spune ca sunt multumit de raportul pret/calitate.
Si inca ceva, nu a picat nici unul...

Acest topic a fost editat de Steel: 27 Jan 2004, 02:11 PM


--------------------
"Daca informatie nu e, nimic nu e..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 27 Jan 2004, 02:37 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Aragorn daca stii sa folosesti un PC cel mai bun calculator este calculatorul personal!:)
comparatia cu linuxul si directorul e deplasata! am ceva cunostinte care au chiar asa ceva pe sitemul de la BIROU
A si chestia cu filmul...nu e un test concludent...discutia daca ajunge la exemple micro devine aprinsa si foarte stresanta ....la nivel MACRO nu exista statie grafica sau video cu AMD ci numai cu INTEL:) Acum cred ca am fost destul de clar!
A da raport pret/performanta este destul de bun pentru AMD insa INTEL e INTEL(si asta nu inseamna sa fii snob-ci doar sa stii in ce investesti banii)


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 27 Jan 2004, 02:44 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Cred ca a compara Intelul si AMD-ul e ceva destul de greu de facut... Intelul se adreseaza unui public mai "banos" pe cand AMD-ul are piata lui...
Eu am avut si Intel si AMD si am fost multumit de toate sistemele pe care le-am avut pana acum... Am ales pe moment AMD-ul din considerente financiare dar si din cauza ca spre deosebire de o multime de amici nu am avut niciodata nici cea mai mica problema... Este foarte probabil ca as fi strans din dintzi si din buzunar ca sa-mi iau un Intel daca-mi facea vreun sistem cu AMD figuri smile.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Steel
mesaj 27 Jan 2004, 03:26 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 26 January 04
Forumist Nr.: 1.987



Sa nu uitam ca si Celeron tot Intel inseamna. Si oricum afirmatia "INTEL e INTEL" se indeparteaza de tot ce are vaga legatura cu un argument.


--------------------
"Daca informatie nu e, nimic nu e..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trustbyte
mesaj 27 Jan 2004, 07:41 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 567
Inscris: 5 January 04
Forumist Nr.: 1.705



eu am avut AMD,
acum am INTEL si gata!

smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 27 Jan 2004, 09:33 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



am comparat sisteme amd si intel
alea intel sunt net superioare


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 27 Jan 2004, 09:52 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



QUOTE (-trustbyte- @ Jan 27 2004, 07:43 PM)
eu am avut AMD,
acum am INTEL si gata!

smile.gif

Bun argument. smile.gif

Mi-am spus si eu intr-un post anterior parerea despre Celeron, care pana la urma tot Intel e. Si ca sa va zdruncin nitel parerea buna pe care o aveti despre Intel, aflati ca Intel va trebui sa adopte setul de instructiuni pe 64 de biti de la AMD. De ce ? Foarte simplu, pentru ca AMD au dezvoltat asta primii, iar Microsoft nu va suporta o alta platforma pe 64 de biti asa ca a dat de ales celor de la Intel, ori adopta setul de instructiuni pe 64 de biti de la AMD ori continua fara Windows. Cred ca nu e greu de ghicit ce a ales Intel sa faca. smile.gif


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 28 Jan 2004, 02:27 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Dar tot intel rulz.
Si asta pentru ca majoritatea softurilor sunt optimizate pentru el.
Incepand de la windows.


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 28 Jan 2004, 10:10 PM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Majoritatea jocurilor si programelor sunt realizate si/sau optimizate pentru Windows, atunci inseamna ca Windows rules ?! blink.gif
Si se pare ca Windows, cel putin in cazul platformei pe 64 de biti, va fi optimizat pentru AMD.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 11 Feb 2004, 03:25 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



E uite de asta nu vreau eu sa am incredere in AMDuri 50.gif

pentru cei care doresc sa cumpere AMD....recomand-> http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20030503024652.html


Asa ca...ochii mari si mare atentie la cumparare!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 11 Feb 2004, 07:39 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



AIWA, poate ca ora tarzie si oboseala sunt de vina. Nu cred ca lucrezi in domeniu si stai atat de prost la limba engleza incat sa nu fi inteles ca unii reselleri au remarcat si overclockat acele procesoare.
1. Stirea nu e deloc noua, daca ai citi mai in urma ai observa ca s-a mai spus ca au circulat asemenea procesoare.
2. AMD nu are nici o vina pentru asta, e ca si cand ai da vina pe Nike pentru faptul ca ai fost tu gura casca si nu ai fost in stare sa recunosti un Nike original de unul fals.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 11 Feb 2004, 12:25 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Sincer ...nu vreau sa transform un topic intr-o disputa personala! de fapt ce te necajeste la persoana mea?! Este o problema cu postul meu? E cumva offtopic sau NE tehnic? Doresti un CV din partea mea? Sau ce?

01. Dupa cum se observa CLAR in link stirea e din:05/02/2003
02. Comparatia este cam fortata,una e producerea/fabricarea unui CPU si alta e a unui pantof sport! Una este un produs original care prin diverse metode este supraturat si alta este producerea unui fals de la cap la coada!



Postul care vad ca a trezit pasiuni este ca un semnal de alarma pentru cei care isi recunosc limitele tehnice si nu pentru cei care le cunosc pe toate!
Cu alte cuvinte chiar daca se cumpara un CPU de la o mare firma e posibil sa fie un CPU remarcat ! Deci e bine sa ne uitam bine inainte de a scote banul din buzunar.








PS Aiwa posteaza de pe un ATHLON 850(slot A !!!!) infipt intr-o placa Asus smile.gif asta ca sa nu fie dubii ca vezi doamne sint supersnob si am numai Inteluri!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 11 Feb 2004, 09:05 PM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Nu am nevoie de nici un CV, imi e destul ceea ce citesc. Si nu e ceva personal. Si da, este netehnic sa dai vina pe AMD pentru ca au fost procesoare "supraturate" de altii, repet, de altii, nu de fabrica.
Exemplu: Cumperi o sticla de Jim Beam si cand o desfaci acasa constati ca a fost "botezata". Ce faci, dai vina pe cei care fanbrica Jim Beam original ? (Nu AMD face "supraturarile" ci intermediari dornici de imbogatire rapida, a la Romania)
Exemplu: Un prieten de-al meu, cel de care am mai spus ... L-am intrebat zilele trecute daca e multumit de cum se misca sistemul lui. Raspunsul a fost: in afara ca e AMD nu am ce sa ii reprosez.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 12 Feb 2004, 12:06 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Nu am nevoie de nici un CV, imi e destul ceea ce citesc.

biggrin.gif OK si cum se prezinta CVul pina acum? biggrin.gif


Off topic ... Si chestia cu bautura e putin fortata !

Omule trebuie sa ai ceva aparatura sa faci o remarcare de CPU. Chestia care vreau sa o scot eu in evidenta e ca de ce doar AMD? De ce nu incearca si la Intel? Vezi aici e o chestie care personal imi scapa sad.gif Curios ca nu sint cazuri si de la Intel? Si mai stau si ma gindesc daca un asemenea CPU pica in mainile unui pustiulica ...ce nu prea le are cu astea....si ...incearca si el...ca asa a auzit la x si la y sa faca un over....si buseste CPU...ce face el? Merge cu el la firma sau plinge dupa bani! sad.gif De asta spuneam ...ochii mari si atentie marita!

PS
Nu mai da Quote cind postezi imediat dupa cineva smile.gif se incarca topicul aiurea!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zod
mesaj 12 Feb 2004, 01:05 PM
Mesaj #63


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 23 April 03
Forumist Nr.: 225



nu stiu cum e la AMD, dar la Intel chipurile sint facute numai in state. si incapsularea se facea in state, dar acum se pare ca e facuta si in alte tari din asia de sud-est. eu am un P4 pe care scrie made in china, dar acolo numai capsula e facuta.
mai trebuie sa va mai zic cum merge?
laugh.gif


--------------------
The future starts from the past.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 12 Feb 2004, 07:55 PM
Mesaj #64


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



1 Ai prezentat chestia aceea ca pe un motiv in plus de a nu a avea incredere in AMD.
2 Nu e deloc fortat, te poti duce sa dai vina pe cel care ti l-am vandut, care, daca va vrea, va da vina pe cel care i l-a furnizat ... samd. Ideea e ca in Romania nu ai nici o sansa actionand in felul asta. Sau ai sanse foarte mici. De ce nu incearca si la Intel ? Pentru ca Intel nu fabrica CPU cu facilitati de overclocking similare, nu in aceeasi masura.
De acord, poate pica in mainile unui necunoscator. Dar vina AMD care e ? Din cate stiu eu aici este discutie pe thread-ul AMD vs Intel.


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 22 Feb 2004, 03:16 AM
Mesaj #65


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Nu prea cred ca e corect un battle Intel vs AMD pentru ca diferenta dintre cele doua e cam Orange vs Zapp.Si cu toate aste sunt cativa care au votat AMD ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mugur
mesaj 22 Mar 2004, 11:23 AM
Mesaj #66


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 13 January 04
Din: Craiova
Forumist Nr.: 1.810



Eu am Intel dar daca ar fi sa imi iau altul nou as alege AMD (avantaj pretul), ca performante sunt asemanatoare (AMD se incinge putin cam mult dar cu un cooler bun se rezolva)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Mar 2004, 11:35 AM
Mesaj #67


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Eu am AMD;merge.Dar aplicatii care la mine se misca incet, pe un Celeron mai vechi decat AMD-ul meu zbarnaie!
Concluzia? Dai un ban,dar stii ca face!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 22 Mar 2004, 11:50 AM
Mesaj #68


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Anthrax Center-shok @ 22 Feb 2004, 04:16 AM)
Nu prea cred ca e corect un battle Intel vs AMD pentru ca diferenta dintre cele doua e cam Orange vs Zapp.Si cu toate aste sunt cativa care au votat AMD ohmy.gif

Da... Pe Orange nu poti suna oricand ai de sunat, ca te trezesti ca e "aglomerata" reteaua, pe cand la Zapp ai aceasta facilitate, si pe deasupra ai si mai multe minute decat pe abonamentele Orange... rofl.gif

Revenind on-topic. Eu am avut AMD in ultimii 3 ani (intai un Thunderbird 950MHz, si apoi Athlon XP 2200+). Luna asta trec pe Intel (P4 Prescott 2,8Ghz)... spoton.gif Am stat si-am tot analizat avantaje/dezavantaje, si-am ajuns la concluzia ca e mai eficient sa trec pe Intel in momentul de fata. Asta nu inseamna ca nu am fost super-multumit de AMD pana acum... smile.gif

Pe scurt, alegerea unui procesor depinde si pentru ce ai nevoie sa-l folosesti, si de cat esti dispus sa investesti...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 26 Mar 2004, 11:14 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



eu folosesc AMD de ceva timp si recunosc ca sunt foarte multumit de el. am 2400+ si 512 ddr400 si pur si simplu zboara, chiar cu win XP.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morfeus
mesaj 8 Apr 2004, 01:12 AM
Mesaj #70


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 330
Inscris: 29 March 04
Din: Piatra lui Craciun
Forumist Nr.: 2.807



SA incep prin a spune ca am AMD si deci exista un motiv pt care argumentez pentru :

Eu am AMD;merge.Dar aplicatii care la mine se misca incet, pe un Celeron mai vechi decat AMD-ul meu zbarnaie!
Concluzia? Dai un ban,dar stii ca face!

Concluzia pe care o tragi prea repede depinde si de altel nu numai de procesor.
Ex ai gigabite,matsonic,acorp :poti sa ai procesoru lu peste tot prost iti merge.
Ai ram ,mai bine zis ai placa baza cu sdram asta-i concluzia ala la care ai vazut ca merge bine probabil s-a ingrijit de sistem, si mai depinde si de om daca stie sa il utilizeze . Windows cu multe program --merge prost deci pt mai mult de 12 instalate ,su codeci multi acemegacodecpack...,pui alte programe ca default : pui alt player pt filme decit mediaplayermerge prost si altele.
Deci grija ce zici si ce faci si in plus frecvenele si tipul de procesor.

Sa revin la topic:AMD tinde sa atraga segmentul de piata a celor cu bani putini :procesoare ieftine si in plus nu schimba soketul ,si alte minunatii asa de usor ca intel ex p4 cite soketuri are ?(3) .Amd mai e si lider la overcloking,jocuri.
Nu credeti vedeti noul atlon fx rupe prescotul,pt care nu numai placa de baza ci si carcasa ,sursa cooler .... prea multe si in plus in ziuade azi totul merge ca repede si nu se marita sa investesti in ceva ca sa rupi gura tigului pt ca peste 1 luna scade pretul si toti au .smile.gif)(am luat hdd 80 cind au aparut 5 milioane ibm acu dai 2 milioane nou(1,5 ani))
Eu am avut duron 1200,acum xp 1700+ si in curind barton(merge oc 2500 testat)
soketul acelasi ,am schimbat mb asus 266 c cu abit nf7 rev2(nu mai am conflicte via ) .



--------------------
"Fii român verde şi rupe mîţa în două" (C. Negruzzi);

-----------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman