HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mogulii Din Presa Romaneasca, Discipolii lui Iago in democratia romaneasca
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 02:55 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



urale fara limite, poporul e in delir, s-a facut dreptate , am avut incredere in justitie etc.

vantu s-a facut curent pe usa puscariei.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2010, 03:27 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum dracu' a nimerit-o calculatorul tocmai pe Viorica Costiniu?! Asta-i curat ghinion


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 04:18 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



oricum vantu a pierdut mult prin scurta excursie la parnaie. convorbirile alea au relevat altceva, mult mai important decat chestia cu FNI: prin buzunarele lui vantu bate vantu'. mitul vantu a murit, realitatea a aratat masca din spatele reputatiei abil croite de rechin.

si nu e singurul. de abia astept inregistrarea cu felix plangand dupa cash.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Sep 2010, 04:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2010, 04:51 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu ma asteptam sa-l elibereze asa usor, probabil ca pe timp de criza banul valoreaza mai mult, iar cei care au bani sunt mai cinstiti decat cei care nu au. Felicitari justitiei romanesti, ca cetateni trebuie sa avem incredere in justitie, dar pana cand, pana in ce punct poate justitia sa beneficieze de increderea cetatenilor? Inca mai sper sa fie macar judecat corect si daca este vinovat sa-si primeasca pedeapsa cuvenita.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Sep 2010, 07:35 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 16 Sep 2010, 05:51 PM) *
Nu ma asteptam sa-l elibereze asa usor...

Asta e puterea banului si a justitiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2010, 08:12 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Oamenii politici care ajung la putere trebuie să dea înapoi banii pe care îi primesc în campaniile electorale. Să nu ne mai ascundem după cireş", a mai spus Vîntu referitor la modul în care funcţionează sponsorizarea financiară a politicienilor, în timpul alegerilor. Este o investiţie de la care orice persoană aşteaptă "să obţină un profit" (SOV)
Declaratiile halucinante ale acestui individ ma duc cu gandul la boierii nemultumiti care-l vindeau pe voda ori de cate ori acesta nu facea pe placul lor. Romania este un stat modern? ne gasim oare in secolul XXI? Cine, ce, a putut crea un asemenea individ? Cat de mare trebuie sa fie dorinta de inavutire a politicienilor, judecatorilor, procurorilor, politistilor, avocatilor, intelectualilor incat sunt gata sa vand statul unor astfel de borfasi? Unde este elita culturii, inteligentei romanesti, gata sa se sacrifice pentru binele celor multi? Le cer scuze celor pe care i-am combatut pe forum atunci cand am luat apararea acestui neam, am gresit, neamul romanesc este condamnat sa fie un neam de slugi, sa stea in genunchi pentru o coaja de paine aruncata de un astfel de individ. Rusine justitiei, rusine tuturor celor care nu au stiut sa gestioneze acest caz, care apare azi, prin ultimile declaratii, o monstruozitatea a societatii romanesti postdecembriste. Tragedia acestei tari este ca toti bogatii acestei tari au cam acelesi ganduri, acelasi comportament de boieri scoliti la portile fanarului, dornici de asi arata megalomania prin colbul ulitelor Bucurestilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Sep 2010, 10:21 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Marduk @ 17 Sep 2010, 09:12 AM) *
x. Cat de mare trebuie sa fie dorinta de inavutire a politicienilor, judecatorilor, procurorilor, politistilor, avocatilor, intelectualilor incat sunt gata sa vanda statul unor astfel de borfasi?

[b]xx.[/b] Unde este elita culturii, inteligentei romanesti, gata sa se sacrifice pentru binele celor multi?

x. Foarte mare!!!!!!!!...
xx. Vezi unde e Mircea Dinescu, fost poet si dizident anticomunist, si iti poti face o idee... Acum: "Poetul Dinescu - ucis de Poetul Portofel
Nu mi-am imaginat ca poetul Mircea Dinescu, mort de mult, a lasat in urma o sosie care ar putea fi numita Poetul Portofel. Rareori am vazut un indragostit de bani mai tandru decat d. Dinescu."
http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=...0&Itemid=93
xxx. Problema cu oficialii de rang mare (politicieni, judecatori, procurori, 'elita'inteligentei si multi altii) e ca sunt diperati dupa putere sau dupa bani. In principal alearga dupa bani pentru a detine obiecte si faima. Ideea de a face ceva care sa dureze si de a face ceva pentru tara ta (comunitatea din care faci parte de fapt) le este straina tuturor acestora. Elita intelectuala actuala este oricum la un nivel inferior ca valoare, la fel si oficialii (angajatii la stat de rang mare sunt marii corupti, iar cei de rang inferior sunt foarte slab pregatiti profesional sau prosti, pusi pe furt). Aceasta situatie nu tine de conducerea actuala, este o situatie care a inceput in anii '40.
Tuturor acestora le-a disparut simtul onoarei si bucuria lucrului bine facut, daca le-au avut vreodata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Sep 2010, 11:01 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Sep 2010, 08:12 AM) *
Romania este un stat modern? ne gasim oare in secolul XXI? acelasi comportament de boieri scoliti la portile fanarului, dornici de asi arata megalomania prin colbul ulitelor Bucurestilor.

din pacate romania este un stat modern si in secolul douajsiunu dar mentalitatile sunt un pic fanarioate la nivelul intregii populatii, nu numai boierii.

traiasca luptatorul pentru modernizarea statului roman si victima a dictaturii, domnul sorin ovidiu vantu! asa om sincer, franc, superinteligent ar trebui propus la conducerea Bancii Nationale thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Sep 2010, 11:02 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2010, 08:02 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(freeman @ 17 Sep 2010, 11:21 AM) *
Elita intelectuala actuala este oricum la un nivel inferior ca valoare, la fel si oficialii (angajatii la stat de rang mare sunt marii corupti, iar cei de rang inferior sunt foarte slab pregatiti profesional sau prosti, pusi pe furt). Aceasta situatie nu tine de conducerea actuala, este o situatie care a inceput in anii '40.
Tuturor acestora le-a disparut simtul onoarei si bucuria lucrului bine facut, daca le-au avut vreodata...


Trist dar foarte adevarat!

Elitele si oamenii verticali ori au fost ucisi in lagarul comunist ,ori au fugit pentru a supravietui.De intors s-au intors numa' scapatatii si lichelele dornice de innavutire rapida ,oricite compromisuri morale li s-ar cere ,oricite funduri ar trebui sa linga.
Restul ,constiintele, suntem putini si rand pe rand vom disparea si noi.Ne vor inghiti fie manelistii,fie fiii de securisti si urmasii-urmasilor lor.
Children of a lesser god!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Sep 2010, 12:57 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 16 Sep 2010, 04:27 PM) *
Cum dracu' a nimerit-o calculatorul tocmai pe Viorica Costiniu?! Asta-i curat ghinion

Dar ce nu te-ai intrebat de ce s-au inghesuit procurorii sa prezinte cazul judecatoarei aleia imediat la cateva ore de la arestare cand aveau 24 de ore la dispozitie ? Pe judecatoarea aia cine a ales-o ?

P.S. Si nu te mai intreba atata aici . Ca are cine sa-ti dea lamuriri wink.gif

Acest topic a fost editat de March: 21 Sep 2010, 12:58 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Sep 2010, 01:05 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 21 Sep 2010, 01:57 PM) *
Pe judecatoarea aia cine a ales-o ?

March, dar e foarte simplu, calculatorul, care ruleaza un program facut de extraterestri fara nicio legatura cu realitatea inconjuratoare.


P.S. desi cate odata esti imposibil, am simtit lipsa ta, bine ai revenit, sper ca nu ai fost implicat in acest act antidemocratic in care SOV a fost retinut, umilit? mi-ar placea sa cred ca ai fost in vacanta la Monte Carlo sau macar la Balvanyos. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2010, 01:24 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 21 Sep 2010, 01:57 PM) *
Dar ce nu te-ai intrebat de ce s-au inghesuit procurorii sa prezinte cazul judecatoarei aleia imediat la cateva ore de la arestare cand aveau 24 de ore la dispozitie ? Pe judecatoarea aia cine a ales-o ?

Pe judecatoare o alege calculatorul, asa cum spune si Marduk (pe langa aberatia cu extraterestrii...). Un retinut este adus in instanta cat de repede se poate tocmai din cauza acelui termen de 24 de ore: daca se implineste termenul esti nevoit sa-l pui in libertate, din acest motiv nu poti risca sa astepti nu stiu cat; nu ai de unde sa stii cate ore dureaza cand ajungi in fata instantei.

Sau vrei sa sugerezi ca procurorii l-au arestat pe Vantu, dar au aranjat in asa fel incat sa-l prezinte in fata unui complet care sa-l elibereze? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Sep 2010, 02:57 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 21 Sep 2010, 02:24 PM) *
Pe judecatoare o alege calculatorul, asa cum spune si Marduk (pe langa aberatia cu extraterestrii...). Un retinut este adus in instanta cat de repede se poate tocmai din cauza acelui termen de 24 de ore: daca se implineste termenul esti nevoit sa-l pui in libertate, din acest motiv nu poti risca sa astepti nu stiu cat; nu ai de unde sa stii cate ore dureaza cand ajungi in fata instantei.

Sau vrei sa sugerezi ca procurorii l-au arestat pe Vantu, dar au aranjat in asa fel incat sa-l prezinte in fata unui complet care sa-l elibereze? smile.gif


Te faci ca ploua ? E vorba de judecatoarea Ana Maria Tranca care a dispus arestarea pentru 29 de zile . Si care judecatoare :

Ca si in referatul procurorilor, judecatoarea nu a motivat prin ce mod anume a zadarnicit Vantu si oamenii lui executarea pedepsei administrate lui Nicolae Popa, multumindu-se sa afirme ca simpla remitere a unor sume de bani este echivalenta cu favorizarea infractorului. Judecatoarea Ana Maria Tranca a tinut seama numai de sustinerile procurorilor, ignorand orice argument al apararii. Mai mult, judecatoarea s-a pronuntat pe fondul cauzei, adica asupra vinovatiei omului de afaceri, sustinand ca: “Inculpatul Sorin Ovidiu Vantu a fost initiatorul intregului demers infractional, din acest punct de vedere periculozitatea sociala a acestui inculpat reliefandu-se pregnant.”


Halal justitie ! Nu as dori nimanui , vinovat sau nevinovat, sa-i fie administrata justitia in acest mod ! devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 21 Sep 2010, 02:58 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2010, 03:23 PM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 21 Sep 2010, 03:57 PM) *
[i]Ca si in referatul procurorilor, judecatoarea nu a motivat prin ce mod anume a zadarnicit Vantu si oamenii lui executarea pedepsei administrate lui Nicolae Popa, multumindu-se sa afirme ca simpla remitere a unor sume de bani este echivalenta cu favorizarea infractorului.

Adica Popa, desi era condamnat in tara, traia in Indonezia din banii trimisi de Vantu, sustragandu-se astfel de la executarea pedepsei, si tu zici ca prin trimiterea de bani nu a fost favorizat? Nu mi-e clar ce intelegi in cazul asta prin "favorizare".
Daca ajuti un condamnat sa se ascunda pentru a nu executa o pedeapsa, esti curat, uscat si nevinovat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Sep 2010, 03:36 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 Sep 2010, 04:23 PM) *
...... tu zici ca prin trimiterea de bani nu a fost favorizat? Nu mi-e clar ce intelegi in cazul asta prin "favorizare".

E ce este asa de greu, doar a explicat si SOV in fata judecatorilor, "daca pentru dumneavoastara Popa este un infractor pentru mine este un prieten" (sau cam asa ceva) inaltator, sufletist, SOV demonstreaza tuturor, care este diferenta intre un infractor si un prieten. Daca pentru SOV, Popa este un prieten, ce conteaza parerea justitiei despre Popa, doar justitia originala, damboviteana, poate tine cont de parerile lui SOV si le poate chiar insusii. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Sep 2010, 05:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Sep 2010, 04:18 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ca sa nu se mai chinuie unii sa explice ce si cum e cu "favorizarea" asta a infractorului uite dau aici un comentariu interesant din lumeajustitiei.ro :


Eliberarea lui Vantu – consecinta amatorismului Parchetului General. Iata dovada ca autoritatile stiau din 2002 ca Popa e la Jakarta, dar au jucat placa cu favorizarea infractorului!

Lipsa de probe din dosarul lui Sorin Ovidiu Vantu - instrumentat de procurorul sef Marius Iacob, pe asa-zisa favorizare a infractorului, dupa ce procurorul general Laura Kovesi a cerut expres acest dosarul de la Parchetul Capitalei – a generat joi un verdict judecatoresc previzibil. Omul de afaceri a fost eliberat, impreuna cu ceilalti doi inculpati, ca urmare a admiterii recursului declarat de cei trei acuzati impotriva Incheierii judecatoarei Tranca de la Tribunalul Bucuresti care le-a dat mandat de arestare pentru 29 de zile. Completul de judecata format din Viorica Costiniu – presedinte, Cristina Rotaru si Luciana Mera a dispus punerea de indata in libertate a acuzatilor, pe motiv ca din dosar nu rezulta indicii temeinice a savarsirii infractiunii de favorizare a infractorului, dar si a faptului ca inregistrarile SRI din dosar nu constituie probe pertinente. Motivarea deciziei Curtii de Apel Bucuresti se va da in zilele urmatoare. Pana in prezent se stie ca a existat si o opinie separata, cea a judecatoarei Cristina Rotaru, care a fost de pararea ca Sorin Ovidiu Vantu si Octavian Turcan nu trebuie eliberati. Decizia instantei de judecata, care a produs un cutremur in societate, ii pune intr-o lumina extrem de proasta pe anchetatorii din acest dosar, dar si pe procurorul general Laura Codruta Kovesi, careia mai multe personalitati publice i-au si cerut demisia pe unele posturi de televiziune. Cine l-a facut scapat pe Popa in 2002?

Lumeajustitiei.ro va prezinta un document extrem de relevant (vezi facsimil) care dovedeste ca dosarul Vantu este o nascocire juridica, intrucat autoritatile romane cunosteau inca din 2002 faptul ca fugarul Nicolae Popa se afla la Jakarta, in Indonezia. Potrivit adresei nr. 63.354 din 23 septembrie 2002 emisa de Directia Cercetari Penale din IGPR catre Biroul National INTERPOL, adresa semnata de seful DCP de atunci Janica Arion Tiganasu (azi adjunct al directorului Directiei Generale Anticoruptie din MAI) s-au mentionat urmatoarele: “In interesul cercetarilor ce se efectueaza de catre aceasta directie in dosarul nr. 00193/2001 privind pe inculpatul Istrate Liviu Adrian si altii. Solicitam sa ne comunicati data si ordinul de dare in urmarire internationala a inculpatului POPA NICOLAE, impotriva caruia Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie a emis mandatul de arestare preventiva, in lipsa, nr. 17/18.01.2001 pe care l-am transmis la 21.02.2002 prin intermediul Inspectoratului General al Polititiei Romane – Directia Politiei Criminale- Serviciul Urmariri. Din datele pe care le detinem rezulta ca Ambasada Romaniei la Jakarta... a prelungit valabilitatea pasaportului detinut de inculpatul POPA NICOLAE pana la 16.07.2004, acesta urmand sa primeasca permisul de sedere in Indonezia pe perioada de 1 an”. Adresa este semnata de comisarul sef de politie Janica Arion Tiganasu si comisarul sef de politie Constantin Ovidiu.

Iata, asadar, ca cei care l-au favorizat pe Nicolae Popa au fost procurorii si politistii care au avut in 2002 dosarul acestuia, in sensul ca stiau unde se afla, dar nu au staruit in ducerea la indeplinire a mandatului de urmarire internationala. De ce s-a mai jucat atunci in 2009, circul ieftin de emitere a unui nou mandat de urmarire internationala pentru Nicolae Popa? Documentul prezentat de noi este dovada incontestabila ca nu poate fi vorba de nicio favorizare a infractorului in contactele dintre Vantu si Popa, intrucat autoritatile statului sunt cele care l-au favorizat pe infractor si i-au permis sa stea ani de zile nestingherit in Indonezia, pana au primit ordin sa redeschida acest dosar, dupa toate probabilitatile in urma interventiilor de notorietate publica ale lui Traian Basescu la adresa lui Vantu.

Daca Nicolae Popa ar fi fost prins si adus in tara in 2002 sau macar din 2005 cand Traian Basescu a devenit sef al statului, infractiunile din cazul FNI nu s-ar fi prescris si poate ar fi existat mai multi inculpati in dosar, care sa fie condamnati.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrian_mirea
mesaj 17 Oct 2010, 06:34 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 15 May 10
Forumist Nr.: 16.809



QUOTE(Marduk @ 3 Aug 2010, 08:05 PM) *
Hombach a mai spus că piaţa românească este distorsionată. „Aceasta se manifestă - în cazul României - prin investiţiile masive operate de oameni care îşi câştigă banii în cu totul alte sectoare ale economiei, care rulează sume de milioane de Euro în diferite mecanisme de creştere artificială a audienţei, precum premii, tombole şi alte jocuri, şi astfel distorsionează piaţa media”.

Daca cineva se indoia de existenta acestor moguli, de interesele acestora, iata ca un trust german declara ca iese de pe piata din Romania (sud estul european) tocmai din cauza acestor moguli. Pentru mine este clar ca nemtii s-au saturat de stilul asta bizantin, dambovitean, balcanic, prezent in media din sud estul european.

"În România am primit deja o ofertă a unui om de afaceri extrem de serios care a dovedit deja că acţionează cu un pronunţat simţ de responsabilitate editorială în presa de acolo."

Sunt curios cine este "omul de afaceri" care a facut oferta trustului german. Cine detine controlul presei in Romania detine puterea.


Si presa în altă parte cum o fi? Presa românească nu face decât să copieze stilul presei "civilizate"; emisiuni violente și de proastă calitate, știri de 2 lei, manipulare, propagandă...
apoi, să spui că te-ai săturat de stilul "bizantin, dambovitean, balcanic" este deja o insultă.
Zic și eu că m-am săturat de americani și de neologismele pe care le aud la tot pasul, de faptul că o mare parte dintre români și-au schimbat mentalitatea de parcă ar fi cetățeni americani și nu români, auzi numai ok, ok, ok, peste tot.

CNN nu are moguli? BBC? Hai să fim serioși...
Ei au inventat toate prostiile astea, toate golăniile... ai noștrii doar le copiază.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Oct 2010, 01:40 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



gone with the wind

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-79409...iau-mesajul.htm


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2010, 02:03 PM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



S.O.VANTU: - Mai si ca sa spunem pana la capat, suspendarea a fost facuta ca urmare a aliantelor pe care le-am construit eu pentru suspendare pentru ca mi-a deschis dosarul cu Banca Agricola.



S.O. VINTU: Asta este modul de abordare corect, pe care trebuie sa-l adoptam. Ei au transformat-o iarasi intr-o cauza, dar nu e o cauza personala. Te rog sa ma crezi ca mie, mititelul Boc mi-e simpatic. Ai cuvantul meu de onoare, e un tiripici simpatic. Ma amuza dorinta lui de a arata ca se bate pe burta cu oamenii, ca a facut la viata lui de toate, ca a baut si palinca, a facut si tamplarie, s-a dus si cu caprele...
S. TOADER: ... a condus aia, cum ii zice, fanfara...
S. O. VINTU: A condus si fanfara... Ma amuza omuletul, mi-e simpatic. Ai cuvantul meu de onoare, daca am vreo chestie personala cu el sau cu vreunul dintre ministrii cabinetului lui. Este o chestie, vorba americanului, just business. Daca in locul lui Boc ar fi fost Mugur Isarescu, acelasi tratament l-ar fi avut. Intelegi, Sergiu?
S. TOADER: Da.
S. O. VINTU: La fel il f... pe Mugur Isarescu, fara sa clipesc, cu toate ca stii ce respect am pentru acel individ. Daca interesele mele de business ar fi cerut-o, nu stateam pe ganduri, Isarescu caca, e rau, daca aste mi-ar fi adus doua puncte de rating. Corect sau nu e corect?


S.O.VANTU : - De ce crezi ca e atat de disperat? E disperat ca stie ca pierde.
SERGIU TOADER :- Mai, dar e fantastic cum... deci incredibil... Asta cu caseta (in care Basescu a lovit un copil) a jucat un rol important si chiar daca 44 cred ca e trucata, isi pastreaza optiunea de vot, nu?
S.O.VANTU : Da tati, da. Adica pe romani ii doar in p..., ei s-au presetat deja.
SERGIU TOADER. - Da, am inteles.
S.O.VANTU - Da mai, e trucata si du-te in p... ma-tii ca tot nu te votez. Alegatorii lui: " Da, mai, e adevarat, i-a dat o laba si unde da Basescu, creste", vorba imbecilului ala de Macovei.
SERGIU TOADER. - Da, corect.
S.O.VANTU : - Asta e treaba. Adica eu cred ca este... iti arata toata treaba asta faptul ca cu mogulul nu te joci.
SERGIU TOADER. - Mama!
S.O.VANTU : - Cred ca cea mai mare tampenie care a facut-o imbecilul asta este ca m-a ales pe mine tinta, inca de acum un an de zile.


S. O. VINTU: Da, batrane, de asta am nevoie, de o constructie foarte eficienta, sa raspunda comenzilor economice la care este supusa. Nimic altceva. Asta incerc... In sfarsit, ne-am clarificat! Dar asta trebuie comunicat in clar, care vrei ramai, care vrei, pleci. Eu nu vreau sa manipulez, sa prostesc pe nimeni, eu sunt foarte corect. In general, cu oamenii sunt corect.
S. O. VINTU: Maine, daca fac o intelegere cu Basescu, Mosule, sunt cu tine, din momentul acela am dat ordin in organizatie si organizatia este cu Basescu. Punct. Fara abateri


S. O. VINTU: -Bun, si Doru, inca o chestiune, tati : sa nu avem discutii : Academia Catavencu a devenit din momentul preluarii mele, eu am lasat-o linistit in pace, sa o las sa-mi calce chiar propriile mele interese, dar in momentul in care a trecut pe finantarea mea, Academia Catavencu este o organizatie patronala. Ea trebuie sa raspunda intereselor patronatului. Intereselor de business ale patronatului. Acest lucru trebuie vorbit cu oamenii. Rabdare! E momentul delicat chiar in acest moment : vreau sa-mi angajez o trupa de copii de 19, 20, 21 de ani, care sa nu aiba niciun fel de prejudecata sau rahat la creier, oameni care inteleg exact ce timpuri strabatem.
D. BUSCU: - Astia se formeaza in ani, Sorin.
S. O. VINTU:: -Da, se formeaza in ani, sunt de acord cu tine, dar eu nu mai concep niciun fel de dizident in Academia Catavencu. Academia Catavencu, ca orice institutie de presa din trustul meu, raspunde intereselor patronatului. Punct! De data asta am vorbit cu Sergiu, va veni, vom discuta pe fata cu toti oamenii. Cui ii place ramane, cui nu-i place pleaca. S-a terminat cu glumele de genul independenta editoriala


S. O. VINTU: - Bai, tati, normal, nu sunt un cretin, nu ma amestec pe chestiile de...dar in interiorul unei strategii editoriale nu mai misca nimeni. Daca decidem, de exemplu, maine suntem tovarasi cu Basescu. Pai de maine toata lumea il las pe Basescu in pace. E ca exemplu. Sau maine agresam, criticam cu supra de masura, institutia f...ut- ului din Romania. Toata lumea incepe sa injure Institutia f...ut-ului din Romania.


Acum o sa vina March sa ne explice cum Basescu este de vina pentru tot.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2010, 02:53 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 18 Oct 2010, 03:03 PM) *
Acum o sa vina March sa ne explice cum Basescu este de vina pentru tot.


Ei nu chiar pentru tot. Nu mai pentru vreo 90 % ! Restul raman pentru U.B.A. & co


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Oct 2010, 04:00 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(adrian_mirea @ 17 Oct 2010, 07:34 PM) *
Ei au inventat toate prostiile astea, toate golăniile... ai noștrii doar le copiază.

Este de discutat cu aceasta copiere, pana la urma este nevoia de tiraj, profit, etc. dar toate au la baza si nivelul cultural al consumatorului de presa, daca asta se cere asta se ofera, simplu nu? Bizantinismul, balcanismul, dimbovitianismul este dat tocmai de cititori. Cat despre moguli, este mare diferenta intre CNN, BBC si Antena1,2,3, Realitatea, OTV si care or mai fi in timp ce primele au un actionariat si sunt listate la bursa, ale noastre sunt la nivelul anilor '39, asculta comanda patronului nu a interesului general, iar asta se vede cu ochiul liber, n-ai nevoie de ochelari.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2010, 05:49 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



S.O.VÂNTU - Rar mi se întâmplă. Mi-am scos oştile regulate din cazărmi, nici măcar pe scandalul FNI nu mi-am scos armata regulat. Am lucrat numai cu ostaşii.

CĂTĂLIN POPA - (râde - n.n.).

S.O.VÂNTU - Da. De data asta... multă prostime, dat fiind faptul că poporul ăsta s-a tâmpit de-a dreptul, prostimea asta încă ţine cu imbecilul şi trebuie să-i degajăm prostimea.


Exact ceea ce fac Realitatea, Antenele si restul institutiilor de presa din Trust


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2010, 05:58 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 18 Oct 2010, 06:49 PM) *
S.O.VÂNTU - Da. De data asta... multă prostime, dat fiind faptul că poporul ăsta s-a tâmpit de-a dreptul, prostimea asta încă ţine cu imbecilul şi trebuie să-i degajăm prostimea.[/i]
[/i]

E vechea asta. Prostimea s-a trezit acuma thumb_yello.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2010, 06:15 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu spune "hop"... Ai mai spus asta odata si te-ai fript.

Nu s-a "trezit" nimeni, pur si simplu efectul de picatura chinezeasca al Antenelor, Realitatii si al ziarelor arondate nu are cum sa nu se simta. Daca ti se repeta de zeci de ori aceeasi poveste pe ecrane si in ziare ajungi la un moment dat sa o crezi.

Crin Antonescu, Mircea Geoana, Victor Ponta, Titus Corlatean, Dan Ioan Popescu, Miron Mitrea, Verestoy Attila, Olguta Vasilescu, Teodor Melescanu, Ludovic Orban, Adrian Nastase, Iulian Iancu, Relu Fenechiu, Culita Tarata, Marian Vanghelie, Cozmin Gusa, Ioan Chelaru - toti fac parte din reteaua lui Vantu, toti ii servesc interesele. Presedintia a ramas cam singura "reduta" care inca nu-i apartine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2010, 06:18 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 18 Oct 2010, 07:15 PM) *
Crin Antonescu, Mircea Geoana, Victor Ponta, Titus Corlatean, Dan Ioan Popescu, Miron Mitrea, Verestoy Attila, Olguta Vasilescu, Teodor Melescanu, Ludovic Orban, Adrian Nastase, Iulian Iancu, Relu Fenechiu, Culita Tarata, Marian Vanghelie, Cozmin Gusa, Ioan Chelaru - toti fac parte din reteaua lui Vantu, toti ii servesc interesele. Presedintia a ramas cam singura "reduta" care inca nu-i apartine.


Dusmanii poporului ! Huooo. Tara e in ruina si ei n-l lasa s-o ruineze in continuare. Basea a ramas singurul luptator patriot rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Oct 2010, 06:25 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 18 Oct 2010, 06:15 PM) *
Crin Antonescu, Mircea Geoana, Victor Ponta, Titus Corlatean, Dan Ioan Popescu, Miron Mitrea, Verestoy Attila, Olguta Vasilescu, Teodor Melescanu, Ludovic Orban, Adrian Nastase, Iulian Iancu, Relu Fenechiu, Culita Tarata, Marian Vanghelie, Cozmin Gusa, Ioan Chelaru

niste ero®i, cand vor fi dusi in fata judecatorilor, vor sta drepti in timp ce vor fi executati (silit). martiri ai ciorderlii nationale, asa va scrie pe mormintele lor politice. thumb_yello.gif

martiri, martiri da' prosti indiferent de coloarea si doctrina politica. vezi ca si vanghelie era in inregistrari, probabil discuta de kant cu filosoful realist rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2010, 06:30 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ca tara este in ruina este tot inventia "mogulilor" si a sclavilor lor.

Uite un indiciu. Dracul nu e chiar atat de negru pe cat il zugraveste mass-media. Ce inseamna "ruina" pentru tine? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 18 Oct 2010, 06:38 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



M-a socat articolul din EvZ. Stiam de vagauna iepurelui, dar nu credeam ca e atat de adanca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Oct 2010, 07:23 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 18 Oct 2010, 07:18 PM) *
Tara e in ruina si ei n-l lasa s-o ruineze in continuare.

Nu este ruinata, este pustiita, asa ca Basescu nu mai are ce sa ruineze sau sa pustiasca, or sa vina PSD-isit si or sa refaca totul continuand cu alte generatii de sacrificiu, poate n-or mai avea de unde sa fure avand in vedere in ce hal se gaseste tara, nu stiu insa cu cine or sa repopuleze pustietatea asta lasata de PDL.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 19 Oct 2010, 09:59 AM
Mesaj #100


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Ieri a fost o zi istorica. S-au confirmat 2 lucruri (spre surprinderea mea).
Primul, ca Realitatea a fost asmutita de SOV impotriva lui Basescu si ca, in general, jurnalistii de la Realitatea sunt niste slugi. Exceptandu-i pe cei mai prosti dintre noi, lucrul asta era evident pt. toata lumea.
Doi, si spre surprinderea mea, procurorii nostri chiar sunt subordonati politic. Sa zicem ca unele dialoguri puteau fi folosite la caracterizarea inculpatului (de ex. cel in care se lauda ca el l-a suspendat pe Basescu), desi afirmatia procurorilor e cam debila, sa am pardon. Dar ce cauta dialogurile sale cu Stelian Tanase, Corina Dragotescu sau Bogdan Chireac? Ce treaba au procurorii sa faca publice (prin includerea lor in dosar asta s-a intamplat) niste dialoguri private, fara nicio legatura cu speta? Si cum dracu' de toti astia sunt adversarii presedintelui? Niste dialoguri cu TRU, Avramescu sau Turcescu pe vremea cand lucrau la trust, ceva? Cum de a scapat Hurezeanu, proaspat demisionat de la trust? Apropo, ce coincidenta!
Eu mi-am inchipuit intotodeauna ca subordonarea politica a Procuraturii s-ar rezuma la un fel de presiune a lui Basescu la adresa lui Macovei sau Kovesi, gen: dati drumu' la dosarele alea (Patriciu sau Vantu; presiune incorecta daca e sa ne luam dupa regulile statului de drept, dar acceptabila pana la urma, dat fiind ca putini isi inchipuie ca cei doi sunt nevinovati si avand in vedere tarele justitiei romanesti). Doar ca ceea ce s-a intamplat ieri face ca serviciile si procurorii sa devina participanti la un razboi mediatic si politic in favoarea presedintelui. Asta e oastea lui Basescu. Dialogurile alea au fost scoase la lumina ca sa ii compromita pe dusmanii mediatici ai Presedintelui. Nu exista niciun alt motiv.
Si e mai rau decat ce a facut Vantu. Pt. ca daca Vantu poate fi un simplu megaloman atunci cand vorbeste despre cum a fost suspendat Basescu la indemnul sau, e clar pt. oricine nu sufera de orbire selectiva ca procurorii si serviciile joaca in favoarea presedintelui. Vesti extrem de proaste pt. viitor, mai ales ca mie imi e indiferent daca Romania e beep de Vantu si Patriciu sau de Basescu et comp. Daca a existat vreodata, chiar si sub forma unei mladite, de ieri e oficial: statul de drept a decedat. Ca serviciile secrete fac politie politica e ingrijorator, dar ca procurorii insisi joaca la comanda politica e dezastruos.

Si apropo, o dilema:
Daca afirmatia ca a pus la cale suspendarea lui Basescu e adevarata, de ce ne-am indoi ca celalalta afirmatie, cum ca Basescu i-a supt-o lui Vantu? Cand e SOV megaloman: cand i-o suge Basescu, doar cand il suspenda, in ambele cazuri sau in niciunul?

Acest topic a fost editat de kumarbi: 19 Oct 2010, 10:28 AM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 19 Oct 2010, 10:11 AM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



kumarbi:
In ambele afirmatii SOV este un mincinos si un infatuat gogoman.Dintotdeauna a fost asa. Unii pot inghiti gogomaniile lui cu doze mari de cash drept adjuvant.
Credeam ca macar asta ai inteles.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 19 Oct 2010, 10:13 AM
Mesaj #102


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Tind sa fiu de acord cu tine. Un motiv in plus pt. ca afirmatiile (dialogurile) respective sa nu aiba ce cauta in dosar. Nu cred ca ceea ce conteaza in cazul FNI e ca SOV e un megaloman si un mitoman.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 19 Oct 2010, 10:25 AM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2010, 10:29 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 19 Oct 2010, 10:59 AM) *
QUOTE
Dialogurile alea au fost scoase la lumina ca sa ii compromita pe dusmanii mediatici ai Presedintelui. Nu exista niciun alt motiv.

ar mai fi unul, sa afle si "Poporul ăsta s-a tâmpit de-a dreptul, prostimea asta" cum se face politica in tara asta. ce sa mai compromita Basescu la dusmanii sai? au noroc cu aceasta amaraciunea de criza pe care si mizeaza de altfel si din cauza careia s-ar putea sa le iasa si demiterea si suspendarea.
QUOTE
Daca a existat vreodata, chiar si sub forma unei mladite, ieri statul de drept a decedat.

din contra eu cred ca s-a dovedit clar ca ceea ce fac mogulii nu este statul de drept si ca exista o "junta" formata din oamenii de afaceri, judecatori, politicieni, care pot fi sau nu, fosti membri ai securitatii si care impreuna cu cei din esalonul doi al PCR au condus de fapt tara asta si poate or sa o conduca si de acum incolo.
QUOTE
Ca serviciile sercrete fac politie politica e ingrijorator, dar ca procurorii insisi joaca la comanda politica e dezastruos.

nu stiu de unde ai tras concluzia asta, dar eu cred ca este manipulare ordinara de cea mai joasa speta, SRI si SIE erau singurele structuri care ramaseserea in afara acestei ciorbe acre din politica romaneasca, probabil ca cei care conduc din umbra au decis ca a venit timpul sa fie bagati si ei in acest vartej al urii, doar doar va iesi ceva.
QUOTE
Daca e afirmatia ca a pus la cale suspendarea lui Basescu e adevarata, de ce ne-am indoi ca celalalta afirmatie, cum ca Basescu i-a supt-o lui Vantu? Cand e SOV megaloman: cand i-o suge Basescu, doar cand il suspenda, in ambele cazuri sau in niciunul?

grea dilema, daca iti apartine pare ca ai si tu o problema cu Basescu, daca nu, esti doar un raspandac.


Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Oct 2010, 10:32 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 19 Oct 2010, 11:07 AM
Mesaj #104


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Marduk, cei care au efectuat interceptarile aveau un anumit mandat: FNI/Popa. Toate interceptarile trebuiau puse la dispozitia procurorilor, iar acestia trebuiau sa desecretizeze punand la dosar doar acele interceptari care au legatura cu speta, restul trebuind sa ramana in continuare secrete, daca nu cumva chiar distruse.
Poporul n-are dreptul sa stie discutiile particulare dintre persoane private, decat in masura in care cei vizati conspira pt. a savarsi o infractiune. In rest, n-ai treaba, indiferent despre ce ar vorbi. N-am sesizat ca cei pomeniti de mine ar fi discutat despre savarsirea unor infractiuni.
Celor care au aparut in dialogurile respective li s-a distrus imaginea publica si, in locul lor, as da statul in judecata cerand despagubiri. Au sanse 90% sa castige.
Problema cea mare nu e insa drama lor persoanala, ci faptul in sine: procurorii romani au devenit, in mod constient, actori ai razboiului mediatic si politic. Asta e decesul statului de drept. In momentul in care niste institutii publice incalca legea si intervin in ceea ce, in esenta, este un razboi politic, avem de-a face cu decesul statului de drept. Daca SOV si altii au conspirat pt. a ucide statul de drept, sa li se deschida dosar penal. Daca nu, sa fie lasati in pace. N-ai dreptul sa stii ce vorbesc ei si punct. Asta e legea si asa e firesc sa fie. Si iarasi repet, daca interceptarile ar fi aparut venind din subterane, ar fi fost naspa. Dar cand procuratura insasi le face publice, cu singurul scop de a ii improsca cu rahat pe dusmanii presedintelui, eu propun sa ne mutam in Congo.
Acuma, eu stiu ca tie iti e simpatic Basescu si ti se pare ok orice l-ar putea ajuta sa scape de dusmani, dar mie nu imi e simpatic si, chiar daca mi-ar fi, atunci cand o institutie a statului ii de vine aliat intr-un razboi personal, ar trebui sa imi devina pe loc antipatic. Ce imi garanteaza ca, pe viitor, Basescu nu se va folosi de astfel de mijloace pt. a-si distruge dusmanii, indiferent de faptul ca ar fi vinovati de ceva sau nu?
Cat despre ce ai spus despre serviciile secrete, sa fim seriosi. E atata mizerie acolo, incat nici nu imi bat capul cu ei.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 19 Oct 2010, 11:16 AM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2010, 11:44 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 19 Oct 2010, 12:07 PM) *
QUOTE
...... iar acestia trebuiau sa desecretizeze punand la dosar doar acele interceptari care au legatura cu speta, restul trebuind sa ramana in continuare secrete, daca nu cumva chiar distruse.

asa cum sunt si unele contracte de pe urma carora anumiti cetateni mai drepti decat altii au castigat averi? daca poporul nu are dreptul sa stie cum se iau decizii in numele sau, cume este manipulat atunci pentru ce mai traim in democratie, sa fie anarhie si cu asta basta, SOV & Co ar avea o viata mai usoara intr-un sistem anarhic.
QUOTE
Poporul n-are dreptul sa stie discutiile particulare dintre persoane private, decat in masura in care cei vizati conspira pt. a savarsi o infractiune.

Iar tie ti se pare ca discutiile alea au fost inter niste persoane private, care faceau glume proaste despre alegeri, presedinte, etc.?
QUOTE
Celor care au aparut in dialogurile respective li s-a distrus imaginea publica si

in opinia mea si-au distrus imaginea publica din momentul in care au acceptat sa faca parte din mecanismul pus la cale de SOV, daca ar fi fost corecti fata de ei insisi trebuiau sa-i dea demisia, dar lacomia te determina sa faci multe compromisuri si atunci intrii de-a valma impreuna cu cei care te-au corupt.
QUOTE
In momentul in care niste institutii publice incalca legea si intervin in ceea ce, in esenta, este un razboi politic, avem de-a face cu decesul statului de drept.

Daca de pe urma acestui razboi politic statul are de suferit eu cred ca procurorii trebuie sa intervina chiar incalcand legea, daca legea respectiva a fost creata tocmai pentru a ascunde astfel de actiuni, or legea este evaziva.
QUOTE
Daca SOV si altii au conspirat pt. a ucide statul de drept, sa li se deschida dosar penal. Daca nu, sa fie lasati in pace.

Pai asta s-a facut numai ca cei ca SOV stiu ca legea le permite sa se sustraga judecatii, stiu ca se pot folosii de institutiile statului de oamenii pe care i-au sprijinit sa ajunga in posturi de conducere, pentru a scapa. Asta nu ti se pare ca fiind disparitia statului de drept?
QUOTE
N-ai dreptul sa stii ce vorbesc ei si punct. Asta e legea si asa e firesc sa fie.

Poate ca se pune la cale un atentat la siguranta statului atunci ti se pare firesc sa fie ascultati? oricum exista un mandat de ascultare pentru alte dosare.
QUOTE
Acuma, eu stiu ca tie iti e simpatic Basescu si ti se pare ok orice l-ar putea ajuta sa scape de dusmani,

Corect imi e simpatic, nu stiu de ce dar asa este imi e simpatic, dar daca as sti ca Basescu este cel care genereaza aceasta ura acest razboi nu mi-ar mai fi simpatic, mi-as exprima nemultumirea in public. Mi se pare ca dusmanii lui Basescu trebuie sa respecte legea de care tot vorbesti, la fel cum o fac si eu sii multi altii, faptul ca sunt mai bogati decat majoritatea romanilor nu le da dreptul sa decida in numele lor sa faca scenarii care sa para realitate doar de dragul puterii si daca Basescu face la fel nu sunt de acord nici cu el. Ceva insa ma face sa cred ca tot ce se face in aceasta directie se face pentru a demonstra ca atat constitutia cat si legile emanate dupa "revolutie" sunt proaste si concepute pentru a sprijinii o retea aservita intereselor care nu a disparut odata cu "revolutia" deoarce nu s-a dorit.
QUOTE
Cat despre ce ai spus despre serviciile secrete, sa fim seriosi. E atata mizerie acolo, incat nici nu imi bat capul cu ei.

Sti exact ce se intampla acolo? ai dovezi ale acestei mizerii?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman