HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Right Here Right Now, there's a place in time, when you must step outside the line
The Dude
mesaj 9 Aug 2010, 01:55 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



little1....this is neither the time or the place for such things.

Cineva a mutat acest topic pe suforumul cu masoneria. Nici nu putea gasi o metoda mai eficienta sa ma opreasca, intrucat aceasta initiativa a mea nu are nicio legatura cu Ordinul Masonic si intrucat nu am nici cea mai mica intentie sa il implic in ceva.

Asadar, frate Minerval te rog sa ignori solicitarea lui little1. Dandu-i curs ai putea deturna sensul acestei discutii.

Cocosel, am multe de spus...poate ca am sa am si sansa...
Cat despre lupta impotriva prostiei ??? Imi inchipui ca unul ca tine nici nu are cum sa o poata evita thumb_yello.gif

Rog insistent ca acest topic sa fie mutat la locul lui initial

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Aug 2010, 01:57 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 11 Aug 2010, 11:43 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(Erwin @ 22 Jul 2010, 09:28 PM) *
Corect! thumb_yello.gif Subscriu!

Oamenii care se culpabilizează prea mult sunt mai trişti şi mai depresivi. "Să moară capra vecinului" este natural şi sănătos, vine din nevoia de competiţie care în toate erele geologice a dus la progresul speciilor. ohyeah.gif De multă vreme se vehiculează ideea că românul neaoş are o atitudine greşită, dar mă uit în jur la furnicarul de maşini, la cartierele de case moderne, la turnurile de metal şi sticlă. Aveam nevoie de toate astea sau ne-au fost induse?

Cred că în România există încă oportunităţi şi ceva libertate, dar Charon are dreptate, nu e suficient să vrei şi să încerci să faci ceva pe cont propriu, capitalul uman e cel care în primul rând trebuie adunat. Suntem mult prea dezbinaţi acum. Aici trebuie să lucrăm, la colaborare, la identificarea "duşmanului" comun şi la metode de rezistenţă, luptă, progres...


1. M-am exprimat doar unui frate mason, care cunoaste sensul a ceea ce am exprimat; scriu acestea fara reavointa.
2. Ucenicul primeste Lumina, valul zeitei Isis cade, iar ochii sai primesc cunoasterea masonica de baza si primele indicii fata de ce reprezinta arta regala; Gradul intermediar intareste Crezul; Gradul al 3-lea trezeste Maestrul; fratele este din nou initiat, iar Lumina trezirii sale din moarte indica Renasterea spiritului in puritate si onestitate; corpul ramane acelasi, spiritul ascende; se depaseste spatiul mundan spre "perfectionare", spre cunoasterile "criptice" etc..; loja de perfectionare ocupa un rol fundamental in perpetua initiere a fratelui mason.
3. Dusmanul din noi este dusmanul din oglinda! Sufletul este pur, prin urmare nu este partas la decadenta trupeasca ce trage dupa sine si mintea, element ce tine tot de mundan, de teluric; astralul vizeaza ascensiunea spiritului, puritatea sa in fata Creatorului, M.'.A.'.A.'.U.'.. Se poate observa clar ca nu am adus in discutie elemente de gandire profana, dusmanul nu este cu trimitere la psihanalize de ordin stiintific. Eu discut despre spirit, nu alterez prin analogii, comparatii, elemente situate in afara Cercului discutiei. Dusmanul este neputinta, absenta curajului, superficialitatea, intr-un cuvant viciul, la care se adauga si alte simboluri ale decadentei cce tin de profanul din noi: rautate, reavointa, ura, violenta, ipocrizie si lista poate continua. Dusmanul nostru este atat vizibil cat, mai ales, invizibil. Daca nu discutam de imaginea unei minti bolnave, afectate de schizofrenie sau paranoie, daca nu discutam de personalitati multiple, discutam de dusmanul din noi, cel rezidual, simbolic asezat ca o povara, fata de care trebuie sa rezistam, sa biruim si sa renastem. Asadar, Excelenta, cred ca ati inteles acum la ce m-am referit!
Te imbratisez fratern! thumb_yello.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Aug 2010, 07:09 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Asadar, Excelenta, cred ca ati inteles acum la ce m-am referit!
Te imbratisez fratern! thumb_yello.gif


blink.gif unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 16 Aug 2010, 09:43 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(The Dude @ 9 Aug 2010, 02:55 PM) *
little1....this is neither the time or the place for such things.


Nu fi ranchiunos Dude,
allow me the benefit of the doubt.
Inca mai astept un raspuns...

In lipsa unui subiect decent de discutie, o sa comentez mesajul lui.

Minerval,
in ceea ce studiez, dusmanul de care vorbesti este aliatul tau. El este dragonul pe care Fat Frumos colinda universul.

L1




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Aug 2010, 10:08 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



little1, regulile bunului simt iti cer sa respecti un dialog la care nu poti participa.
Aici subiectul e cu totul altul, iar ceea ce faci tu, lasand la o parte buna cuvinta, este in afara discursului de pe topic.

Pe vremuri hanul avea o traditie in conversatie si in arta ei.
Intrebarile pe care ti le pui sunt pertinente si pot genera discutii interesante...dar aici ele nu sunt bine venite.
Deschide te rog un topic sui-generis si iti promit ca voi participa si eu la el..

...pana atunci, inca o data, aici, te rog mult sa te abti !!


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 22 Aug 2010, 06:32 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(The Dude @ 17 Aug 2010, 11:08 AM) *
...pana atunci, inca o data, aici, te rog mult sa te abti !!


Am doua probleme cu rugamintea ta: pentru o rugaminte, contine prea multe semne de exclamare !! doi, abtii se scrie cu doi i.

Indirect te-am ajutat sa-ti raspunzi la problema cu care ai inceput topicul. Raspunsul se afla in atitudinea ta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Aug 2010, 07:20 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nu, ai mult mai multe probleme cu rugamintea aia...marea majoritate vin din felul in care ai fost educat.
Multumesc pentru observatiile gramaticale, raspunsul insa il poti pastra: e paralel cu subiectul care nu asteapta asa ceva.

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Aug 2010, 07:20 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Aug 2010, 07:31 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(Erwin @ 13 Aug 2010, 06:09 PM) *
blink.gif unsure.gif


Este o exprimare uzuala folosita intre frati masoni (gradele, titulaturile nu ridica nicio persoana, exista principiul egalitatii care primeaza). Iar mesajul redactat cu siguranta a fost receptat de cel caruia i-a fost adresat. smile.gif

PS-as fi interesat sa ne intalnim, dintre cei interesati bineinteles, la o agapa, un pahar de vorbe..si nu numai.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Aug 2010, 07:33 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



un punct geometric: de acord thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Aug 2010, 07:42 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Little1..daca exista nelamuriri in modul cum "modereaza" discutia pe topic colegul tau de forum Dude, adreseaza-mi mie intrebarile respective si, in masura priceperii mele, poate iti voi fi de ajutor.
Dude..nos peto lux lucis non peto perturbo, corrige in me frater si quid reprehendis. wink.gif


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Aug 2010, 07:58 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Asa este frate Minerval si sunt perfect de acord cu o atitudine asemanatoare.
Eu am deschis aici un topic ce isi propune sa puna in lumina principalii responsabili ai situatiei actuale pe care eu ii stiu in obscuritate.
Sa ii prezint asa cum ii inteleg eu.

Cineva insa, a mutat abuziv topicul pe forumul cu Francmasoneria, insinuand prin acest gest ca Ordinul ar avea implicarea si responsabilitatea predominanta.
E chiar o invitatie ca discutiile sa ia o astfel de turnura..

Din acest motiv ti-am cerut si tie si tuturor celorlalti sa fiti de acord cu evitarea aduceri Ordinului Masonic in discutia de aici.
Eu insumi am ales sa sabotez expunerea pana la momentul in care topicul va fi repus in locul in care a fost lansat.

Toti prieteni mei au inteles si au respectat aceasta cerinta...Te rog frate sa faci la fel.
Iti multumesc.


Am zis,

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Aug 2010, 08:01 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 22 Aug 2010, 08:03 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Am inteles frate D.!
Revenind la topic, o intalnire devine din ce in ce mai de bun augur. Eficienta creste cand oamenii discut fata in fata. smile.gif

PS-ma numesc Virgil.

Acest topic a fost editat de Minerval: 22 Aug 2010, 08:05 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 23 Aug 2010, 11:02 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(The Dude @ 22 Aug 2010, 09:20 PM) *
raspunsul insa il poti pastra.

It's a gift, keep it. Esti prea destept sa nu-ti dai seama unde bat.
Iar mentiunile despre 'educatia' mea, uita-le, nu ma cunosti.

Uite, iti mai vand un pont: un articol scris de Mircea Eliade, in 1937, care circula acum pe net.

"Imoralitatea clasei conducătoare românesti, care detine “puterea” politică de la 1918 încoace, nu este cea mai gravă crimă a ei. Că s-a furat ca în codru, că s-a distrus burghezia natională în folosul elementelor alogene, că s-a năpăstuit tărănimea, că s-a introdus politicianismul în administratie si învătământ, că s-au desnationalizat profesiunile libere - toate aceste crime împotriva sigurantei statului si toate aceste atentate contra fiintei neamului nostru, ar putea - după marea victorie finală - să fie iertate. Memoria generatiilor viitoare va păstra, cum se cuvine, eforturile si eroismul anilor cumpliti 1916-1918, lăsând să se astearnă uitarea asupra întunecatei epoci care a urmat unirii tuturor românilor.
Dar cred că este o crimă care nu va putea fi niciodată uitată: acesti aproape douăzeci de ani care s-au scurs de la unire. Ani pe care nu numai că i-am pierdut (si când vom mai avea înaintea noastră o epocă sigură de pace atât de îndelungată?!) - dar i-am folosit cu statornică voluptate la surparea lentă a statului românesc modern. Clasa noastră conducătoare, care a avut frânele destinului românesc de la întregire încoace, s-a făcut vinovată de cea mai gravă trădare care poate înfiera o elită politică în fata contemporanilor si în fata istoriei: pierderea instinctului statal, totala incapacitate politică. Nu e vorba de o simplă găinărie politicianistă, de un milion sau o sută de milioane furate, de coruptie, bacsisuri, demagogie si santaje. Este ceva infinit mai grav, care poate primejdui însăsi existenta istorică a neamului românesc: oamenii care ne-au condus si ne conduc nu mai văd.
Într-una din cele mai tragice, mai furtunoase si mai primejdioase epoci pe care le-a cunoscut mult încercata Europă - luntrea statului nstru este condusă de niste piloti orbi. Acum, când se pregăteste marea luptă după care se va sti cine merită să supravietuiască si cine îsi merită soarta de rob - elita noastră conducătoare îsi continuă micile sau marile afaceri, micile sau marile bătălii electorale, micile sau marile reforme moarte.
Nici nu mai găsesti cuvinte de revoltă. Critica, insulta, amenintarea - toate acestea sunt zadarnice. Oamenii acestia sunt invalizi: nu mai văd, nu mai aud, nu mai simt. Instinctul de căpetenie al elitelor politice, instinctul statal, s-a stins.
Istoria cunoaste unele exemple tragice de state înfloritoare si puternice care au pierit în mai putin de o sută de ani fără ca nimeni să înteleagă de ce. Oamenii erau tot atât de cumsecade, soldatii tot atât de viteji, femeile tot atât de roditoare, holdele tot atât de bogate. Nu s-a întâmplat nici un cataclism între timp. Si deodată, statele acestea pier, dispar din istorie. În câteva sute de ani după aceea, cetătenii fostelor state glorioase îsi pierd limba, credintele, obiceiurile - si sunt înghititi de popoare vecine.
Luntrea condusă de pilotii orbi se lovise de stânca finală. Nimeni n-a înteles ce se întâmplă, dregătorii făceau politică, negutătorii îsi vedeau de afaceri, tinerii de dragoste si tăranii de ogorul lor. Numai istoria stia că nu va mai duce multă vreme povara acestui stârv în descompunere, neamul acesta care are toate însusirile în afară de cea capitală: instinctul statal.
Crima elitelor conducătoare românesti constă în pierderea acestui instinct si în înfiorătoarea lor inconstientă, în încăpătânarea cu care îsi apără “puterea”. Au fost elite românesti care s-au sacrificat de bună voie, si-au semnat cu mâna lor actul de deces numai pentru a nu se împotrivi istoriei, numai pentru a nu se pune în calea destinului acestui neam. Clasa conducătorilor nostri politici, departe de a dovedi această resemnare, într-un ceas atât de tragic pentru istoria lumii - face tot ce-i stă în putintă ca să-si prelungească puterea. Ei nu gândesc la altceva decât la milioanele pe care le mai pot agonisi, la ambitiile pe care si le mai pot satisface, la orgiile pe care le mai pot repeta. Si nu în aceste câteva miliarde risipite si câteva mii de constiinte ucise stă marea lor crimă, ci în faptul că măcar acum, când încă mai este timp, nu înteleg să se resemneze. […]
Stiu foarte bine că evreii vor tipa că sunt antisemit, iar democratii că sunt huligan sau fascist. Stiu foarte bine că unii îmi vor spune că “administratia” e proastă – iar altii îmi vor aminti tratatele de pace, clauzele minoritătilor. Ca si când aceleasi tratate au putut împiedica pe Kemal Pasa să rezolve problema minoritătilor măcelărind 100.000 de greci în Anatolia. Ca si când iugoslavii si bulgarii s-au gândit la tratate când au închis scolile si bisericile românesti, deznationalizând câte zece sate pe an. Ca si când ungurii nu si-au permis să persecute fătis, cu închisoarea, chiar satele germane, ca să nu mai vorbesc de celelalte. Ca si când cehii au sovăit să paralizeze, până la sugrumare, minoritatea germană!
Cred că suntem singura tară din lume care respectă tratatele minoritătilor, încurajând orice cucerire de-a lor, preamărindu-le cultura si ajutându-le să-si creeze un stat în stat. Si asta nu numai din bunătate sau prostie. Ci pur si simplu pentru că pătura conducătoare nu mai stie ce înseamnă un stat, nu mai vede.
Pe mine nu mă supără când aud evreii tipând: “antisemitism”, “Fascism”, “hitlerism”! Oamenii acestia, care sunt oameni vii si clarvăzători, îsi apără primatul economic si politic pe care l-au dobândit cu atâta trudă risipind atâta inteligentă si atâtea miliarde. Ar fi absurd să te astepti ca evreii să se resemneze de a fi o minoritate, cu anumite drepturi si cu foarte multe obligatii – după ce au gustat din mierea puterii si au cucerit atâtea posturi de comandă. Evreii luptă din răsputeri să-si mentină deocamdată pozitiile lor, în asteptarea unei viitoare ofensive – si, în ceea ce mă priveste, eu le înteleg lupta si le admir vitalitatea, tenacitatea, geniul.
Tristetea si spaima mea îsi au, însă, izvorul în altă parte. Pilotii orbi! Clasa aceasta conducătoare, mai mult sau mai putin românească, politicianizată până în măduva oaselor – care asteaptă pur si simplu să treacă ziua, să vină noaptea, să audă un cântec nou, să joace un joc nou, să rezolve alte hârtii, să facă alte legi. Acelasi si acelasi lucru, ca si când am trăi într-o societate pe actiuni, ca si când am avea înaintea noastră o sută de ani de pace, ca si când vecinii nostri ne-ar fi frati, iar restul Europei unchi si nasi. Iar dacă le spui că pe Bucegi nu mai auzi româneste, că în Maramures, Bucovina si Basarabia se vorbeste idis, că pier satele românesti, că se schimbă fata oraselor – ei te socotesc în slujba nemtilor sau te asigură că au făcut legi de protectia muncii nationale.
Sunt unii, buni “patrioti”, care se bat cu pumnul în piept si-ti amintesc că românul în veci nu piere, că au trecut pe aici neamuri barbare etc.Uitând, săracii că în Evul Mediu românii se hrăneau cu grâu si peste si nu cunosteau nici pelagra, nici sifilisul, nici alcoolismul. Uitând că blestemul a început să apese neamul nostru odată cu introducerea secarei (la sfârsitul Evului Mediu), care a luat pretutindeni locul grâului. Au venit apoi fanariotii care au introdus porumbul – slăbind considerabil rezistenta tăranilor. Blestemele s-au tinut apoi lant. Mălaiul a adus pelagra, evreii au adus alcoolismul (în Moldova se bea până în secolul XVI bere), austriecii în Ardeal si “cultura” în Pricipate au adus sifilisul. Pilotii orbi au intervenit si aici, cu imensa lor putere politică si administrativă.
Toată Muntenia si Moldova de jos se hrăneau iarna cu peste sărat; cărutele începeau să colinde Bărăganul îndată ce se culegea porumbul si pestele acela sărat, uscat cum era, alcătuia totusi o hrană substantială. Pilotii orbi au creat, însă, trustul pestelui. Nu e atât de grav faptul că la Brăila costă 60-100 lei kilogramul de peste (în loc să coste 5 lei), că putrezesc vagoane întregi cu peste ca să nu scadă pretul, că în loc să se recolteze 80 de vagoane pe zi din lacurile din jurul Brăilei se recoltează numai 5 vagoane si se vinde numai unul (restul putrezeste), grav e că tăranul nu mai mănâncă, de vreo 10 ani, peste sărat. Si acum, când populatia de pe malul Dunării e secerată de malarie, guvernul cheltuieste (vorba vine) zeci de milioane cu medicamente, uitând că un neam nu se regenerează cu chinină si aspirină, ci printr-o hrană substantială.
Nu mai vorbiti, deci, de cele sapte inimi în pieptul de aramă al românului. Sărmanul român, luptă ca să-si păstreze măcar o inimă obosită care bate tot mai rar si to mai stins. Adevărul e acesta: neamul românesc nu mai are rezistenta sa legendară de acum câteva veacuri. În Moldova si în Basarabia cad chiar de la cele dintâi lupte cu un element etnic bine hrănit, care mănâncă grâu, peste, fructe si care bea vin în loc de tuică.
Noi n-am înteles nici astăzi că românul nu rezistă băuturilor alcoolice, ca francezul sau rusul bunăoară. Ne lăudăm că “tinem la băutură”, iar gloria aceasta nu numai că e ridiculă, dar e în acelasi timp falsă. Alcoolismul sterilizează legiuni întregi si ne imbecilizează cu o rapiditate care ar trebui să ne dea de gândit.
…Dar pilotii orbi stau surâzători la cârmă, ca si când nimic nu s-ar întâmpla. Si acesti oameni, conducători ai unui popor glorios, sunt oameni cumsecade, sunt uneori oameni de bună-credintă, si cu bunăvointă; numai că, asa orbi cum sunt, lipsiti de singurul instinct care contează în ceasul de fată – instinctul statal – nu văd suvoaiele slave scurgându- se din sat în sat, cucerind pas cu pas tot mai mult pământ românesc; nu aud vaietele claselor care se sting, burghezia si meseriile care dispar lăsând locul altor neamuri… Nu simt că s-au schimbat unele lucruri în această tară, care pe alocuri nici nu mai pare românească.
Uneori, când sunt bine dispusi, îti spun că n-are importantă numărul evreilor, căci sunt oameni muncitori si inteligenti si, dacă fac avere, averile lor rămân tot în tară. Dacă asa stau lucrurile nu văd de ce n-am coloniza tara cu englezi, căci si ei sunt muncitori si inteligenti. Dar un neam în care o clasă conducătoare gândeste astfel, si-ti vorbeste despre calitătile unor oameni străini – nu mai are mult de trăit. El, ca neam, nu mai are însă dreptul să se măsoare cu istoria…
Că pilotii orbi s-au făcut sau nu unelte în mâna străinilor - putin interesează deocamdată. Singurul lucru care interesează este faptul că nici un om politic român, de la 1918 încoace, n-a stiut si nu stie ce înseamnă un stat. Si asta e destul ca să începi să plângi
."

[Vremea, Nr. 505, 19 Septembrie 1937, p. 3]

Istoria e ciclica, spirala timpului are o inertie colosala.
Articolul cu care ai inceput tu topicul, no offense, nu te reprezinta, pare sa apartina unui mosulica frustrat, care se uita in jur si nu mai vede tineretul viteaz de altadata. Daca tu crezi ca a te arunca cu capul inainte ca berbecul e cea mai geniala solutie,... ei, ce sa fac, o (sa incerc) sa-ti respect parerea.
Parerea mea este sa te uiti atent la firele istoriei, pe care suntem insirati cu totii ca margelele. Analizeaza incotro merge, si care este telul ei. Culianu a scris mult despre 'sistemele ideale'. Si gandirea lui Hegel e interesanta in privinta asta.
My bottom line: te poti doar schimba pe tine insuti, n-ai cum sa schimbi lumea. Nu fara a 'fura' dreptul celorlalti de a-si forma o experienta. Si liberul lor arbitru. Nu poti sa faci decat ceea ce fac acum eu cu tine: sa prezinti alte optiuni.

@Virgil, nu poti, sau nu vrei sa raspunzi la intrebarea pe care ti-am adresat-o?
Te intreb din curiozitate. Daca ai nevoie de un alt topic pentru raspuns, sunt dispus sa-l fac.
E singurul motiv pentru care mai postez aici - probabil ultima oara. Multumesc.

L1


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 24 Aug 2010, 07:03 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
E singurul motiv pentru care mai postez aici - probabil ultima oara.


Ce bine ar fi daca ai face asta....

QUOTE
Daca ai nevoie de un alt topic pentru raspuns, sunt dispus sa-l fac


Daca chiar iti doresti o conversatie pe aceasta tema de ce nu il faci ???...aici e vorba de cu totul altceva decat despre ceea ce banuiesti tu;


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 06:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman