HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 23 24 25 26 27 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 25 Jun 2015, 10:17 AM
Mesaj #841


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jun 2015, 10:39 AM) *
Lupta din teren, pe front impotriva ISIS are rolul ei, dar adevarata lupta trebuie dusa de musulmani impotriva dogmei islamice, a clerului radical, or pot sa spun ca in acest domeniu religios nu se face aproape nimic, nicio schimbare si nici nu cred ca va exista.

Si aici vorbesti fara sa stii. Ti-am mai aratat asta: http://www.hotnews.ro/stiri-international-...tul-iadului.htm


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jun 2015, 03:24 PM
Mesaj #842


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 Jun 2015, 11:17 AM) *
...vorbesti fara sa stii...

Moncher e frectie la un picior de lemn, vreau sa aud ca fortele kurde a recucerit Palmira, ca fortele Iordaniene inainteaza catre orasul X, ca fortele irakiene au declansat o ofensiva generala, ca Arabia Saudita inarmeaza antreneaza si modernizeaza armata irakiana etc. In afara valului de refugiati, noi aderari la ISIS ale unor organizatii teroriste si executiile ISIS....nada. Cineva profita de ceea ce se intampla acum in OM, Africa, UE si Ucraina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 08:45 AM
Mesaj #843


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 Jun 2015, 04:24 PM) *
vreau sa aud ca fortele kurde a recucerit Palmira, ca fortele Iordaniene inainteaza catre orasul X, ca fortele irakiene au declansat o ofensiva generala, ca Arabia Saudita inarmeaza antreneaza si modernizeaza armata irakiana etc

Cum ziceam: vorbesti fara sa stii. Palmira e departe, vor ajunge si acolo cand vor putea, pana atunci insa uite ca nu stau degeaba:

http://www.europalibera.org/archive/news/l...tml?id=27089327



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jun 2015, 08:45 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 09:38 AM
Mesaj #844


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 09:45 AM) *
...vorbesti fara sa stii...

Kobane
Palmira
ISIS va avea dinari



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 10:25 AM
Mesaj #845


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si cum contrazice asta ce spuneam mai sus, si anume ca mii de musulmani sunt in prima linie si isi dau viata in lupta impotriva terorismului islamic? Mult mai multi decat crestini...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 10:38 AM
Mesaj #846


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 11:25 AM) *
...cum contrazice asta ce spuneam mai sus...

Moncher nu ma mai da dupa ciresi ca nu tine. thumb_yello.gif
QUOTE
... anume ca mii de musulmani sunt in prima linie...

Este prea putin, e nevoie de mai mult pentru a reforma islamul, sa-ti amintesc ce s-a petrecut in Europa la reformarea catolicismului?
QUOTE
...Mult mai multi decat crestini...

Ce sa faca acesti crestini? in Europa demografic, sunt terminati, in urmatorii 50-100 de ani, daca nu se schimba nimic, steagul islamului o sa fluture pe catedrala Sf. Petru de la Vatican, in cel mai fericit caz vor proceda ca si la Ierusalim vor construi o moschee langa catedrala respectiva. Daca europenii, crestinii, din toata lumea s-ar implica militar in acest conflict, musulmanii ar privi asta ca pe un atac al cruciatilor asupra valorilor islamului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 10:51 AM
Mesaj #847


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 11:38 AM) *
Este prea putin

Stiu. Pe tine nu te multumeste nimic, daca iti intra in cap o idee nu renunti la ea indiferent ce argumente ti s-ar aduce. Nu poti recunoaste ca nu ai dreptate orice ti-ar spune cineva.
QUOTE
sa-ti amintesc ce s-a petrecut in Europa la reformarea catolicismului?

Aminteste-mi, daca vrei.
QUOTE
in Europa demografic, sunt terminati, in urmatorii 50-100 de ani, daca nu se schimba nimic, steagul islamului o sa fluture pe catedrala Sf. Petru de la Vatican

Nu obosesti niciodata sa spui lucruri despre care habar nu ai. biggrin.gif

Pe bune, inainte sa faci o afirmatie atat de transanta, atat de categorica, te bazezi pe niste cifre?! Habar nu ai, nu-i asa, care este dinamica populatiei in tarile din vest, dar asta nu te impiedica sa spui asemenea enormitati. Nu, in urmatorii 50-100 de ani nu se va modifica situatia, nu vor deveni musulmanii majoritari in Italia.

Ia uite aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_to_Italy


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 11:12 AM
Mesaj #848


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 11:51 AM) *
...Nu poti recunoaste ca nu ai dreptate orice ti-ar spune cineva.

Depinde, uite un exemplu in care ma acuzai ca nu stiu nimic, ca nu am dreptate etc. Incep sa iasa la iveala si atrocitatile si crimele comise de musulmani in Bosnia, impotriva sarbilor. Atunci ziceai ca doar sarbii sunt vinovati, cand eu iti spuneam ca toti cei implicati sunt vinovati, iar NATO comite o greseala ca ii pedepseste doar sarbi. Ai sa vezi ca cu timpul or sa apara mai multe dovezi ca in Bosnia, Kosvo lucrurile n-au fost chiar asa cum le-au prezentat unii.
QUOTE
Aminteste-mi, daca vrei.

Razboiul de 30 de ani, razboiul husit, hughenotii etc.
QUOTE
Nu obosesti niciodata sa spui lucruri despre care habar nu ai.

Nu obosesti niciodata sa duci in derizoriu afirmatia unui partener de dialog, atunci cand nu-ti convine parerea sa.
QUOTE
Pe bune, inainte sa faci o afirmatie atat de transanta, atat de categorica, te bazezi pe niste cifre?!...

Este parerea mea, de ce trebuie sa ma bazez pe sondaje, procente etc.? eu asa cred ca se va intampla, am zis 50-100 de ani, poate fi mai mult sau mai putin. La dinamica demografica as mai adauga si declinul crestinismului in fata islamului. Tot valul asta de refugiati care se revarsa catre Europa are conexiuni istorice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 11:20 AM
Mesaj #849


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 12:12 PM) *
Depinde, uite un exemplu in care ma acuzai ca nu stiu nimic, ca nu am dreptate etc. Incep sa iasa la iveala si atrocitatile si crimele comise de musulmani in Bosnia, impotriva sarbilor. Atunci ziceai ca doar sarbii sunt vinovati

Ia pune tu un link catre postarea unde spuneam eu ca numai sarbii sunt vinovati. Asa, ca sa vedem daca ai dreptate sau iarasi gresesti.
QUOTE
Razboiul de 30 de ani, razboiul husit, hughenotii etc.

Ce-i cu ele? Asta se cheama "reformarea catolicismului"? Si ce legatura au razboiul husit sau razboiul de treizeci de ani cu ce vorbim aici despre islam? Ca nu inteleg...
QUOTE
de ce trebuie sa ma bazez pe sondaje, procente etc.?

Ca sa nu mai spui lucruri care nu au legatura cu realitatea, de pilda... Cum este ideea aia cu Vaticanul transformat in moschee peste una-doua generatii....

Dar cred ca nu te deranjeaza deloc sa afirmi lucruri ireale, asa ca nu ma astept sa incepi de-acum sa te si informezi inainte sa scrii ceva...

Apropo, ia vezi ca tocmai a mai avut loc un atentat islamist in Franta, la Lyon. Toti cei 800.000 de musulmani din lume sunt vinovati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 11:58 AM
Mesaj #850


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 12:20 PM) *
Ia pune tu un link catre postarea unde spuneam eu...

rofl.gif Te las pe tine sa raspunzi acestei "acuzatii".
QUOTE
...ca numai sarbii sunt vinovati.

Nu mai tin minte exact dar sustineai ca NATO a procedat corect in ceea ce-i priveste pe sarbi.
QUOTE
Ce-i cu ele? Asta se cheama "reformarea catolicismului"?... cu ce vorbim aici despre islam?...

Poate ca asistam la reformarea islamului!
QUOTE
...ideea aia cu Vaticanul transformat in moschee peste una-doua generatii....

E doar o idee, o "premonitie" poate sa se produca sau sa nu se produca. Au existat imperii care au disparut in mai putin de o generatie.
QUOTE
Dar cred ca nu te deranjeaza deloc sa afirmi lucruri ireale...

...care au legatura cu realitatea.
QUOTE
Toti cei 800.000 de musulmani din lume sunt vinovati.

rofl.gif 800.000 de mii de musulmani sigur sunt vinovati, dar toti musulmanii nu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 03:02 PM
Mesaj #851


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 12:58 PM) *
Te las pe tine sa raspunzi acestei "acuzatii".

Daca zici ca am spus eu ceva, arata-mi si unde.

Daca tu zici "ai spus X" eu nu am cum sa arata ca in niciuna dintre miile de postari pe care le am aici nu am spus lucrul ala; dar tu poti sa pui un link ca sa arati ca ai dreptate.

QUOTE
E doar o idee, o "premonitie" poate sa se produca sau sa nu se produca

Asta nu se va produce

QUOTE
800.000 de mii de musulmani

Eroare de tastare: am vrut sa spun 800.000.000 de musulmani


PS: Ia uite, musulmani care arunca in aer moschei? Astia reprezinta islamul, zici tu?
http://www.independent.co.uk/news/world/mi...s-10347740.html

Acest topic a fost editat de abis: 26 Jun 2015, 03:37 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 04:19 PM
Mesaj #852


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, apropo de moscheea aia depre care vorbeam acum cateva zile (si mi-am adus aminte ca imi erai dator cu un articol despre Norvegia smile.gif ).

Suntem prosti. Amandoi. Abia acum mi-a cazut fisa.

Ia uite cum se leaga lucrurile. La inceputul lunii iunie aflam ca la Bucuresti se va construi "cea mai mare moschee din Europa". Unde? Pe teren DONAT comunitatii musulmane de Guvernul Romaniei, adica de Victor Ponta. Donat din patrimoniul public, adica al meu si al tau. Cu ce bani se va construi moscheea? Cu bani donati de guvernul Turciei. Turcia dictatorului musulman Erdogan, prietenul lui Ponta.

In a doua jumatate a lunii iunie, premierul Ponta, imunizat de colegii de partid contra urmarii penale pentru fapte de coruptie, insa citat la DNA pentru altele, fuge din tara solicitand azil medical contra justitie, sub pretextul unei operatii “urgente” la genunchi. Cu ce fuge? Cu avionul Erdoganului. Unde se opereaza si recupereaza? La clinica de serai a aceluiasi dictator musulman.

Deci: Ponta a platit Turciei protectie impotriva DNA oferind un teren din patrimoniul public. Frumos, nu?

Acest topic a fost editat de abis: 26 Jun 2015, 04:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2015, 04:21 PM
Mesaj #853


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 04:02 PM) *
Daca zici ca am spus eu ceva, arata-mi si unde.

Nu pot sa-ti arat ce-ai spus, dar pot sa incerc, sa-ti arat unde ai gresit.
QUOTE
dar tu poti sa pui un link ca sa arati ca ai dreptate.

Daca ar fi tot atat de simplu sa caut ceva pe forum, ce-a zis abis in ziua z as face cautarea respectiva.
QUOTE
Asta nu se va produce

Sigur nu se va produce daca tu spui asta.
QUOTE
Eroare de tastare...

De ce eroare? poate doar 800.000 de mii de teroristi exista, ceilalti fiind oameni de buna credinta. Eu insa cred ca sunt ma multi decat atat, ingrozitor este faptul ca sunt mai multi musulmani extremisti de cat musulmani moderati iar unii clerici propaga extremismul ca fiind ceva normal pentru islam.
QUOTE
...Astia reprezinta islamul, zici tu?

Asa cum Anders Behring Breivik reprezinta crestinismul!

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Jun 2015, 04:22 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2015, 04:52 PM
Mesaj #854


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2015, 05:21 PM) *
Daca ar fi tot atat de simplu sa caut ceva pe forum, ce-a zis abis in ziua z as face cautarea respectiva.

Este foarte simplu sa cauti

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...mode=adv&f=

Da-i bataie

QUOTE
poate doar 800.000 de mii de teroristi exista, ceilalti fiind oameni de buna credinta

Daca ar fi 800.000 de teroristi si fiecare ar ucide macar un singur om, ar insemna sa avem 800.000 de victime. Cel putin. Nu este cazul

QUOTE
Asa cum Anders Behring Breivik reprezinta crestinismul!

Cine a spus ca il reprezinta?

De fapt, care este pozitia ta:

1. Breivik (si ceilalti teroristi crestini) reprezinta crestinismul si teroristii islamisti reprezinta islamul

sau

2. Nici Breivik nu reprezinta cresinismul si nici teroristii islamici nu reprezinta islamul'

Care din doua?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2015, 07:41 AM
Mesaj #855


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2015, 05:52 PM) *
Este foarte simplu sa cauti...

Din vorbe totul este usor, dar am sa incerc.
QUOTE
Daca ar fi 800.000 de teroristi...

Ne spune Ehud Barack cati teroristi sunt si ne mai spune ceva: "Putem īnvinge ISIS īn două zile! Alții de ce nu pot?" interesanta intrebare, nu?
QUOTE
Cine a spus ca il reprezinta?

Din cate stiu Breivik este crestin, avand in vedere raritatea atacurilor teroriste crestine, putem spune ca .....
QUOTE
De fapt, care este pozitia ta:...Care din doua?

N-am sa intru in "capcana" asta: "care din doua", penru ca eu cred ca este mult mai complicat decat pare. Nu poti sa simplifici, alegerea trebuie facuta cantarind reactia indivizilor ce reprezinta cele doua religii, actiunile lor, daca primesc suport, "ajutor", din partea conationalilor, ideologic si material etc. Breivik sau ISIS? unul este un "lup" singuratic, revoltat, ceilati sunt o organizatie care se bazeaza pe dogma religioasa, interpretata sau nu, nu asta conteaza ci faptul ca mii de musulmani nascuti, crescuti, educati in UE s-au alaturat cauzei islamului terorist, asta face diferenta intre Breivik si ISIS.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 09:03 AM
Mesaj #856


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Jun 2015, 08:41 AM) *
Ne spune Ehud Barack cati teroristi sunt

Īn realitate, nu sunt mai mulți de 30 - 40.000 de oameni.” - din totalul celor 800.000.000 de musulmani? Ia calculeaza ce procent reprezinta 40.000 din 800.000.000 de musulmani si spune-mi si mie cat iti da. smile.gif

QUOTE
"Putem īnvinge ISIS īn două zile!"

Cine ii impiedica? Sa invinga ISIS in doua zile, daca pot.

QUOTE
Breivik sau ISIS? unul este un "lup" singuratic, revoltat, ceilati sunt o organizatie care se bazeaza pe dogma religioasa

Dar astia nu sunt organizatie?

http://www.romanialibera.ro/special/report...dumnezeu-194682

Si mai sunt si altele. Nu conteaza daca este un om sau un grup de oameni, conteaza ca ambele ideologii, atat crestinismul cat si islamul, sunt identice din punctul asta de vedere. Singura diferenta este ca, in Europa, in lumea occidentala, crestinismul a fost candva in trecut indepartat de puterea politica. Atat. Daca crestinismul ar ajunge din nou la putere, ar face iarasi ceea ce a mai facut acum cateva sute de ani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2015, 09:19 AM
Mesaj #857


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 10:03 AM) *
...calculeaza ce procent reprezinta 40.000 din 800.000.000 de musulmani si spune-mi si mie cat iti da

40.000 teroristi activi pe front, alti 5-10.000, gata sa moara ca martiri si nenumarati admiratori, sprijinitori si sponsori ai miscari islamice radicale.
QUOTE
Cine ii impiedica?

Rusii. rofl.gif
QUOTE
... Sa invinga ISIS in doua zile, daca pot.

Atat le-ar trebui evreilor, sa se amestece in "afacerile" musulmanilor, in doua zile toate tarile arabe si nu numai ar declara razboi Israelului
QUOTE
Dar astia nu sunt organizatie?

Nu cred ca Breivik facea parte dintr-o organizatie, era crestin, credincios ca orice alt musulman care actioneaza solitar. Dar daca tu consideri biserica ca fiind o organizatie, atunci da era parte a unei organizatii.
QUOTE
...ambele ideologii, atat crestinismul cat si islamul, sunt identice din punctul asta de vedere.

Nu sunt de acord cu afirmatia ta, Europa este laica cel putin teoretic, legal. Ce-a fost crestinismul nu discutam aici, dar a fost, n-am sa iert actiunile de azi ale teroristilor musulmani, ca scuza pentru ceea ce au fost crestinii acum cateva sute de ani.
QUOTE
...Daca crestinismul ar ajunge din nou la putere, ar face iarasi ceea ce a mai facut acum cateva sute de ani.

Nu cred, dar orice este posibil la o religie, o dogma.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jun 2015, 09:20 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 09:33 AM
Mesaj #858


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jun 2015, 10:19 AM) *
Nu sunt de acord cu afirmatia ta, Europa este laica cel putin teoretic, legal.

Pai nu ma contrazici. Acum este laica. Pana acum doua-trei sute de ani nu era. Sau chiar si acum vreo 70 de ani, ce scria pe centurile soldatilor germani?



Acum este laica si este foarte bine ca este asa. Cand religia detinea puterea politica in Europa, nu era mare diferenta intre Europa si tarile islamice (sau, daca era, nu era in favoarea Europei...). Eu spun altceva: ca cele doua ideologii, crestinismul si islamul, sunt extrem de asemanatoare. Ceea ce face diferenta intre societatea din Europa si Orientul Mijlociu este tocmai faptul ca in Europa s-a produs separarea de religie si laicizarea. Nu este meritul crestinismului, pentru ca procesul s-a desfasurat nu la initiativa si nu cu sprijinul religiei, ci impotriva religiei.

Cand lumea islamica se va seculariza suficient, islamul isi va pierde coltii exact asa cum i-a pierdut crestinismul. Ceea ce occidentul trebuie sa spijine este tocmai laicizarea societatii in statele musulmane. Nu sa sprijine crestinismul impotriva islamului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2015, 10:01 AM
Mesaj #859


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 10:33 AM) *
...Acum este laica...

No comment.
QUOTE
...cele doua ideologii, crestinismul si islamul, sunt extrem de asemanatoare.

Gresit, dogma crestina este total diferita de dogma islamica. Relatiile dintre credinciosi si religie, biserica, sunt diferite. Cartile de capatai ale celor doua religii sunt diferite, mai ales la partea de "justitie", familie, societate etc.
QUOTE
...Nu este meritul crestinismului, pentru ca procesul s-a desfasurat nu la initiativa si nu cu sprijinul religiei, ci impotriva religiei.

Dar o parte din cei care au laicizat biserica crestina au fost crestini, credinciosi care la un moment dat au sesizat anacronismul puterii bisericii si au condamnat faptele, actiunile acesteia, initial separandu-se de biserica, iar in final cu secularizarea si laicizarea.
QUOTE
Cand lumea islamica se va seculariza suficient, islamul isi va pierde coltii...

E greu, dogmatic lumea islamica este inapoiata, habotnica, clerul musulman nu poate accepta schimbarea tocmai datorita dogmei, pentru ca asa este scris in Coran. Toata aceasta rectie terorista a aparut datorita dogmei si luptei de sute de ani intre curentele dogmatice din cadrul islamului. Schimbarile trebuie sa fie mai intai acceptate si puse in practica de clerici, de conducatorii societatii islamice. Nu trebuie ignorata traditia si rolul familiei, al femeilor in transmiterea acestor cutume religioase care transforma si radicalizeaza tinerii islamisti. Cata vreme acasa copiii primesc o educatie religios orientata, n-au nicio sansa de schimbare, iar copiii educati in occident demonstreaza ca aici, la educatia familiala, religioasa este problema, acesti copii sunt invatati sa urasca tot ce nu este islamic.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jun 2015, 10:04 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 10:51 AM
Mesaj #860


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jun 2015, 11:01 AM) *
Gresit, dogma crestina este total diferita de dogma islamica. Relatiile dintre credinciosi si religie, biserica, sunt diferite. Cartile de capatai ale celor doua religii sunt diferite, mai ales la partea de "justitie", familie, societate etc.

Ei as! laugh.gif

Care zici tu ca sunt diferentele majore in dgma?

QUOTE
o parte din cei care au laicizat biserica crestina au fost crestini

Asa cum Ataturk era musulman.

QUOTE
dogmatic lumea islamica este inapoiata

Dogmele celor doua religii sunt asemanatoare. Inapoiate in ambele cazuri



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2015, 12:54 PM
Mesaj #861


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 11:51 AM) *
Ei as!...Care zici tu ca sunt diferentele majore in dgma?

N-as vrea sa transformam aceast topic intr-un topic religios, sunt destule pe forum. Oricum n-aveam de gand sa discut cu un ateu despre dogme. Tu privesti religia in ansamblul ei, nu dogmatic, nu ca ar fi ceva de reprosat in asta.
QUOTE
Asa cum Ataturk era musulman.

Cu cine l-ai asemana pe Ataturk din lumea crestina, ca personaj istoric? cine sau ce, crezi ca l-a influentat sa faca ce-a facut?
QUOTE
Dogmele celor doua religii sunt asemanatoare...

In afara de monoteism n-au nimic in comun, organizare, scrieri, rugaciune etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 03:44 PM
Mesaj #862


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jun 2015, 01:54 PM) *
Cu cine l-ai asemana pe Ataturk din lumea crestina, ca personaj istoric?

Nu am un corespondent in lumea crestina. Ce a facut Ataturk in Turcia au facut in Europa multi oameni, multi stiuti si multi nestiuti. Renasterea, Iluminismul, Revolutia Franceza; scoala de gandire rationalista din Europa nu poate fi rezumata la un singur nume, la o singura persoana. A fost o evolutie treptata, presarata de ruguri, spanzuratori, mese de tortura, razboaie, masacre - religia nu s-a dat pur si simplu la o parte in fata vestitorilor lumii noi...

QUOTE
In afara de monoteism n-au nimic in comun, organizare, scrieri, rugaciune etc

Habar nu ai....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2015, 03:57 PM
Mesaj #863


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 04:44 PM) *
...Ce a facut Ataturk in Turcia au facut in Europa multi oameni, multi stiuti si multi nestiuti...

Habar nu ai .... faci afirmatii pline de cuvinte dar lipsite de continut, niste idei goale cu care vrei sa aburesti musterii.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2015, 04:48 PM
Mesaj #864


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Te-am intrebat care sunt diferentele si ai tacut.

Hai sa iti dau cateva meditatii. Asemanari intre dogma crestina si cea musulmana:

- Există doar un singur Dumnezeu. El este Creatorul universului.

- Dumnezeu a trimis profeți, cum ar fi Noe, Avraam, Moise, David, Iosif, Ioan Botezătorul, Isus etc.

- Oamenii ar trebui să urmeze cele zece porunci și īnvățăturile morale ale profeților.

- Maria, mama lui Iisus, a fost o fecioară; prin urmare, Isus a fost născut in mod miraculos.

- Isus Hristos este Mesia și a facut minuni.

- Vechiul Testament si Noul Testament sunt scrieri sfinte.

- Satana este rău; oamenii nu ar trebui să il urmeze pe Satana.

- Un Antihrist va apărea pe Pămānt īnainte de Ziua Judecății.

- Isus se va īntoarce coborānd din cer și va ucide Antihristul.

- Ziua Judecății va avea loc și oamenii vor fi judecați in functie de faptele pe care le-au facut aici, pe Pamant.

- Există iad și rai.

 

Există 3 principalele diferențe:

1. Crestinii cred in asa-numita Sfanta Treime, ceea ce īnseamnă că Dumnezeu are 3 forme (Tatăl, Fiul, Duhul Sfānt) - un concept pe care, sincer, nici teologii nu stiu sa il explice prea bine. Musulmanii resping Treimea, ei cred ca Isus a fost un profet uman și nu divin. Prin urmare ei se inchina numai lui Dumnezeu. Mahomed a fost ultimul si cel mai important dintre profeti

2. Coranul spune Isus nu a murit pe cruce, dar Dumnezeu a făcut să pară așa. Īn plus, Coranul, de asemenea, spune că Isus a fost īnălțat la cer de către Dumnezeu. 

3. Creștinii cred īn conceptul de "Pacat Originar", ceea ce īnseamnă că ființele umane se nasc păcătoase, purtānd povara "Păcatul originar" a lui Adam și Eva. Musulmanii nu cred in "Păcatul Original" pentru 2 motive principale: in Coran, Dumnezeu l-a iertat pe Adam pentru ceea ce a făcut, și in al doilea rand, īn conformitate cu Coranul, nimeni nu ar trebui să suporte povara păcatului altcuiva, pentru că este nedrept.

Din punct de vedere al dogmei, astea sunt asemanarile si deosebirile importante.

Nu iti cer bani pentru lectia de religie, ia-o ca pe o favoare personala. Inca o data se demonstreaza ca ateii stiu, de obicei, mai multe despre religie decat multi dintre cei care se pretind credinciosi. tongue.gif

 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2015, 09:48 AM
Mesaj #865


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jun 2015, 05:48 PM) *
...Hai sa iti dau cateva meditatii. Asemanari intre dogma crestina si cea musulmana...Există 3 principalele diferențe... Din punct de vedere al dogmei, astea sunt asemanarile si deosebirile importante.

rofl.gif Habar nu ai ... Este vorba de dogma moncher. Biblia este cartea de capatai, dedicata religiei crestine, invataturii religioase, a legaturii, relatiei, dintre om si Dumnezeu, iubirea aproapelui, pacea. Coranul este o carte dedicata moralitatii credinciosilor, cuprinde percepte juridice. Coranul coordoneaza viata musulmanilor, religios, politic, civil si juridic. Versetele din Coran explica ce trebuie sa faca un credincios musulman zi de zi, ceas de ceas, cuprinde pedepsele ce trebuiesc aplicate cat si recompensele, face referire la ura si rezolvarea conflictelor prin lupta etc. In timp ce in Biblie Isus condamna violenta, Mahomed indeamna la folosirea fortei a violentei pentru extinderea islamului sau rezolvarea multor probleme intre credinciosi si necredinciosi. Nu mai continui, desi n-am amintit nimic despre cum abordeaza cele doua religii problema PACATULUI, modul in care credinciosul poate ajunge la iertarea pacatelor sale. Concluzie: Din punct de vedere dogmatic nu exista asemanari intre crestinism si islamism, majoritatea asemanarilor este legata de personajele comune care populeaza cele doau carti religioase si recunoasterea rolului lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2015, 10:54 AM
Mesaj #866


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jun 2015, 10:48 AM) *
In timp ce in Biblie Isus condamna violenta, Mahomed indeamna la folosirea fortei a violentei pentru extinderea islamului sau rezolvarea multor probleme intre credinciosi si necredinciosi.

Fals.

In primul rand, biblia nu condamna violenta, dimpotriva, dupa cum poti sa vezi daca o citesti - lucru pe care ti-l recomand calduros. In biblie gasesti nenumarate indemnuri la violenta si la ura fata de cei care nu iti impartasesc credinta. Iti arat numai cateva.

"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamānt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.

"Cine n-are sabie, sa-si vānda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.

"Cāt despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa īmparatesc eu peste ei, aduceti-i īncoace, si taiati-i īnaintea mea." - Luca 19:27. (Acest verset este folosit īntr-o parabola, dar Isus s-a referit la el īn mod favorabil. Intr-adevar, īn Parabola Polilor, nobilul despre care vorbeste Isus este chiar el, iar regele care se va īntoarce este tot el dupa ce va fi īncoronat ca rege īn rai. Venirea regelui reprezinta a doua venire a lui Isus. Asadar, cuvintele din versetul amintit, apartinandu-i regelui, īi apartin īntr-adevar lui Isus.)

"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.

"daca nu ramāne cineva īn mine, este aruncat afara, ca mladita neroditoare si se usuca; apoi mladitele uscate sunt strānse, aruncate īn foc si ard" - Ioan 15:6 (pe versetul asta, in special, s-a bazat Inchizitia cand ardea pe rug necredinciosii)

"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar īnsasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26

"Si ori si cine a lasat case, sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau nevasta, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi īnsutit, si va mosteni viata vesnica" - Matei 19:29

QUOTE
Mahomed indeamna la folosirea fortei a violentei pentru extinderea islamului sau rezolvarea multor probleme intre credinciosi si necredinciosi

De unde stii asta daca nu ai citit Coranul?! Habar nu ai, insa, asa cum m-ai obisnuit, iti dai cu parerea. Cum naiba iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti, nu pot sa inteleg... Pe bune, ai citit tu Coranul ca sa vezi acolo la ce indeamna Mahomed credinciosii si la ce nu?!

Daca preiei la mana a doua informatiile (cam ce zic crestinii despre islam) evident ca habar nu ai ce spune cu adevarat islamul, iti iei informatiile de la unii care au tot interesul sa ii ponegreasca pe musulmani.

Poftim citate din Coran:

„Nu-i ocărāți pe aceia care cred și se roagă la altcineva īn afară de Allah, căci altminteri și aceștia īl vor ocărī pe Allah din ura pricinuită de ignoranță.”

„O, voi cei care credeți! Puneți īn practică religia pentru Allah fiind reprezentanții dreptății și sć nu vć īmpingć ura īmpotriva unui neam sć nu fiți drepți!”

"Nu veţi intra īn Paradis, pānă cānd nu veţi crede, şi nu veţi crede pānă cānd nu vă veţi iubi unul pe altul. Să vă spun un lucru pe care dacă īl veţi face vă veţi iubi unul pe altul? Trimiteţi-vă salutul de pace unii altora."

"Cel mai bun īn Islam este acela care īi hrăneşte pe alţii şi acela care īi salută atāt pe cei pe care īi cunoaşte, cāt şi pe aceia pe care nu īi cunoaşte"

"Purtaţi-vă bine cu părinţii, cu rudele, cu orfanii, cu sărmanii, cu vecinul apropiat şi cu vecinul străin, cu tovarăşul de alături, cu călătorul de pe drum şi cu cei stăpāniţi de māinile voastre drepte, căci Allah nu-l iubeşte pe cel trufaş şi lăudăros!"

"Allah nu vă opreşte să faceti bine acelora care nu au luptat īmpotriva voastră, din pricina Religiei şi nu v-au alungat din căminele voastre, ba din contră să fiţi foarte buni şi drepţi, căci Allah īi iubeşte pe cei drepţi"

”Cea mai bună formă de Jihad este adevărul spus īn faţa unui tiran.”

”«Părinţii tăi trăiesc?» El a răspuns: «Da.» Atunci, Profetul Mohammed (Pacea şi binecuvāntarea lui Allah fie asupra sa!) i-a spus: «Tu ar trebui să depui toate eforturile pentru a-i servi pe ei, pentru că acesta este Jihad-ul tău.»”

Si multe altele in care Coranul indeamna credinciosii sa se poarte bine cu toti oamenii, inclusiv cu cei necredinciosi, sa caute pacea si intelegerea, dar pe care fireste ca nu le stii pentru ca habar nu ai despre islam, iei de-a gata niste idei de pe siteurile de propaganda...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2015, 11:41 AM
Mesaj #867


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jun 2015, 11:54 AM) *
Fals... biblia nu condamna violenta...dupa cum poti sa vezi daca o citesti - lucru pe care ti-l recomand calduros....De unde stii asta daca nu ai citit Coranul?! Habar nu ai

Vrei sa-ti trimi o fotografie cu Coranul si Biblia din biblioteca mea? Din nou presupui ca parerile tale sunt cele ce trebuiesc impartasite de catre toti cei care citesc ceea ce scri. Este parerea ta despre Biblie si Coran si eu nu pot sa n-o respect, dar nu ai dreptate. Cele doua religii d.p.d.v dogmatic nu se aseamana, raman la parerea mea desi sunt botezat crestin, nepracticant. Islamul nu va reusi prea curand sa evolueze ca religie monoteista, se va adanci in contradictiile din Coran, incercand sa-si mentina pozitia prin teroare si demografie. Exista diferente dogmatice intre ortodoxie si catolicism si tu spui ca islamul seamana cu crestinismul!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2015, 12:06 PM
Mesaj #868


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jun 2015, 12:41 PM) *
Vrei sa-ti trimi o fotografie cu Coranul si Biblia din biblioteca mea?

Daca le ai in biblioteca nu inseamna ca le-ai si citit. Din cate se pare, le tii acolo ca sa ai ce sterge de praf.

QUOTE
Cele doua religii d.p.d.v dogmatic nu se aseamana

Repet intrebarea: care sunt diferentele majore? In afara de cele pe care ti le-am dat eu mura in gura....

QUOTE
Islamul nu va reusi prea curand sa evolueze ca religie monoteista, se va adanci in contradictiile din Coran

Adica acum islamul nu este religie monoteista? rofl.gif

Daca ai cititi Coranul cu atata atentie incat ai descoperit contradictii... Spune-mi si mie care sunt alea rolleyes.gif

QUOTE
Exista diferente dogmatice intre ortodoxie si catolicism si tu spui ca islamul seamana cu crestinismul!

Daca te intreb ce diferente de dogma exista intre ramurile crestinismului cred ca ma asteapta fie o evitare a raspunsului din partea ta, fie un raspuns de rad pana maine, fie o cautare rapida pe google pentru a gasi ceva...

Evident ca seamana! Ti-am explicat putin mai sus care sunt diferentele majore dpdv al dogmei, ai ceva de comentat? Sau nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2015, 01:18 PM
Mesaj #869


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jun 2015, 01:06 PM) *
...nu inseamna ca le-ai si citit...le tii acolo ca sa ai ce sterge de praf.

Bravos moncher, asta-i stilul, denigrarea, discreditarea, defaimarea partenerului de dialog este garantia ca ceea ce spui tu are intodeauna valoare, ca este real, veridic.
QUOTE
...In afara de cele pe care ti le-am dat eu mura in gura...

No comment.
QUOTE
Adica acum islamul nu este religie monoteista?

N-am spus asta, am zis ca :" Islamul nu va reusi prea curand sa evolueze ca religie monoteista..." ceea ce inseamna ca este monoteista dar n-o sa evolueze precum religia crestina, catolica, o sa ramana ancorat in anacornismele si contradictiile sale, ceea ce la un moment dat s-ar putea sa aduca cu ortodoxia.
QUOTE
Daca ai cititi Coranul cu atata atentie incat ai descoperit contradictii...


Contradictii din Coran.

Mostenirea:
Coran 4/11
Coran 4 /12
Coran 4/176
Revelatia:
2:97
16:102
Raiul si Pamantul:
41/11
21/ 30
2/29
41/ 9-12
Raiul
79/27-30
Ingeri
3:124-126
Coranul pentru toti credinciosii:
43/3
3/7
Toleranta:
109/1-6
43/81
3/59
Creatia:
38/70-72
66/12
Prietenia:
5/82
57/27
45/16
Intelepciunea:
5/57
33/50
Casatoria (asta mi-a placut in mod deosebit, seamana cu religia crestina):
..iti ingaduim tie sotiile tale, carora tu le dai zestre, precum si pe acelea care se afla sub stapanirea dreptei tale, pe care Allah ti le-a daruit ca prada, precum si pe fiicele unchiului tau dupa tata si pe fiicele matusii tale dupa tata, pe fiicele unchiului tau dupa mama si pe fiicele matusii tale dupa mama, care au purces impreuna cu tine, si asemenea orice femeie dreptcredincioasa, daca se daruie pe ea insasi Profetului, daca primeste Profetul sa o ia īn casatorie, acesta este un privilegiu numai pentru tine, in afara de dreptcredinciosi. Stim ceea ce le-am impus lor īn privinta soatelor lor si acelora pe care le stapanesc dreptele lor, ca sa nu fie nici o stanjeneala pentru tine... rofl.gif
33/52
52. El nu-ti mai permite tie alte femei apoi, nici sa le schimbi pe ele cu alte soate, chiar daca īti place frumusetea lor – afara de cele pe care le stapaneste dreapta ta...
PRIMUL CREDINCIOS (MUSULMAN)
7/143
2/132
39/12
Etc.

P.S. "dreapta" nu este mana lui Mahomed, presupun ca este prima sotie, ce-a care are drept asupra celorlalte. Dar cred ca continuand aceasta discutie ai acceptat faptul ca exista un conflict intre religia, civilizatia, cultura islamica si cea crestina, deci existenta unor deosebiri fundamentale care intretin acest conflict.

Acest topic a fost editat de Marduk: 30 Jun 2015, 01:20 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2015, 02:04 PM
Mesaj #870


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jun 2015, 02:18 PM) *
Bravos moncher, asta-i stilul, denigrarea, discreditarea.

Te-am intrebat clar: ai citit tu Coranul sau iti iei informatiile la mana a doua? Ai evitat sa raspunzi. Raspunde acum.

QUOTE
Contradictii din Coran

Le-ai luat pontat (adica le-ai luat copy-paste) de pe softpedia. Tu, citind coranul, cate ai gasit? Ai verificat cumva daca intr-adevar asa cum sunt acolo se regasesc si in cartea de pe care stergi praful?

QUOTE
.iti ingaduim tie sotiile tale, carora tu le dai zestre, precum si pe acelea care se afla sub stapanirea dreptei tale, pe care Allah ti le-a daruit ca prada

Ia citeste in biblia crestina:
Facerea 3:16
Timotei 1 2:12
Deuteronom 22:23-24
Judecatori 21:10-24
Numeri 31:7-18

... si apoi spune-mi cu ce este mai buna dogma biblica decat cea coranica.

QUOTE
cred ca continuand aceasta discutie ai acceptat faptul ca exista un conflict intre religia, civilizatia, cultura islamica si cea crestina, deci existenta unor deosebiri fundamentale care intretin acest conflict

Deci, tu zici cam asa: daca discut cu tine accept ca exista diferente fundamentale intre crestinism si islam. Daca nu discut, adica te las pe tine sa spui ca exista diferente fara sa te contrazic, inseamna ca nu accept ca exista diferente. rofl.gif

Uite: normal ca exista diferente. Am mentionat mai sus cateva. Exista si asemanari. Am mentionat deasemenea cateva. Ceea ce iti spuneam eu nu era ca cele doua ideologii sunt perfect identice (ca atunci nu ar fi doua ci una singura) ci ca se aseamana foarte, foarte mult. Mult mai mult decat recunosc adeptii celor doua ideologii. Si ca atunci cand cele doua ideologii detin puterea politica, se comporta la fel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2015, 04:26 PM
Mesaj #871


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jun 2015, 03:04 PM) *
...ai citit tu Coranul...

Odata ce ti-am spus ca am Coranul, e normal ca l-am citit.
QUOTE
...Tu, citind coranul, cate ai gasit?...

Mai multe, dar cel mai important a fost ca mi-am format parerea fata de Coran si religia islamica, citind Coranul, acelasi lucru este valabil si pentru religia crestina.
QUOTE
Ia citeste in biblia crestina:... si apoi spune-mi cu ce este mai buna dogma biblica decat cea coranica.

Biblia are doua parti importante, Vachiul si Noul Testament, ceea ce ai pomenit tu vine din Vechiul Testament mai putin Timotei, care pentru mine este o carte de istorie a poporului evreu.
QUOTE
Uite: normal ca exista diferente...ci ca se aseamana foarte, foarte mult...atunci cand cele doua ideologii detin puterea politica, se comporta la fel.

No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2015, 04:46 PM
Mesaj #872


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jun 2015, 05:26 PM) *
Odata ce ti-am spus ca am Coranul, e normal ca l-am citit.

Pe tot?!

Imi pastrez dubiile mele in privinta asta...

QUOTE
Biblia are doua parti importante, Vachiul si Noul Testament

In ambele este descris acelasi personaj principal si anume Dumnezeu. Poruncile date in primul (acolo apar cele zece porunci de pilda) sunt valabile si acum. In bibliile editate de BOR, mai demult sau mai recent, se regasesc ambele scrieri. Nu vad de ce ar trebui mentionat ca un verset apare "in primul" sau in "al doilea" de parca primul ar fi maculatura si nu carte sfanta, de parca ar vorbi despre Arici Pogonici si nu despre Dumnezeu, despre cum a interactionat cu oamenii, despre ce le-a cerut sa faca si ce interdictii le-a trasat.

Asa ca da-mi voie sa iti arat in biblia crestina versete cel putin la fel de incitatoare la violenta cum ai descoperit tu, citind coranul. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2015, 07:20 PM
Mesaj #873


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 30 Jun 2015, 05:46 PM) *
Pe tot?!

L-am citit, nu l-am studiat. smile.gif
QUOTE
In ambele este descris acelasi personaj principal si anume Dumnezeu...

Corect, dar in prima parte mie mi s-a parut mai dur in poruncile date, in partea a doua este mai impaciuitor, isi sacrifica fiul etc.
QUOTE
Asa ca da-mi voie sa iti arat in biblia crestina versete cel putin la fel de incitatoare la violenta...

Nu este vorba doar de niste versete ci de dogma predata de clerici in lacasele de cult ale celor doua religii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2015, 08:40 PM
Mesaj #874


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu tot ce spune un cleric intr-un lacas de cult reprezinta dogma.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jul 2015, 08:31 AM
Mesaj #875


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk,

Daca faci testul de aici, cate puncte obtii? smile.gif

http://www.buzzfeed.com/lukelewis/heavy-me...rse#.qtKYxwA6YB


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 June 2024 - 08:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman