HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 13 May 2010, 03:08 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 May 2010, 01:43 PM) *
Pai daca un iranian poarta papuci si turban pe strada in Paris mi se pare corect ca europeanul sa mearga in pantaloni scurti la Teheran.

Uite, decat niste papuci si salvari purtati in public mie mi se pare mult mai periculoasa o tabara crestina de acest gen:

Jesus Camp


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2010, 04:51 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 May 2010, 02:50 PM) *
QUOTE
Exista unii clerici islamici extremisti. Asa cum exista si unii clerici crestini extremisti.

Exagerezi si incep sa ma intreb daca nu cumva declaratia ta cum ca ai fi islamist nu este adevarata. unsure.gif
QUOTE
Uite coloane de preoti marsaluind prin Bucuresti acum doar vreo 70 de ani

Te-am rugat sa lasam istoria si sa discutam despre prezent, inteleg ca esti ateu si respect alegerea ta, dar pe acest topic nu putem aborda istoria mai veche de 50 de ani.
QUOTE
Faptul ca exista unii clerici care predica sau au comportament extremist nu inseamna ca toti clericii sunt vinovati de acest lucru.

Biserica crestina poate fi acuzata atunci cand un cleric greseste dar biserica islamista nu, or poate tu nu crezi ca exista o unitate in gandirea si actiunea islamului?
QUOTE
Adica cei care refuza transfuziile nu sunt oameni reali, care exista in carne si oase? Sau ce vrei sa spui?

E ca si cum i-ai acuza pe sufii privind modul lor de abordare si exprimare al invataturilor islamice.
QUOTE
Nu inteleg de unde conditionarea asta. Unui musulman nascut in Franta, unui tunisian, marocan sau egiptean trebuie sa i se interzica sa poarte in Franta vesminte traditionale pe motiv ca iranienii au alte reglementari?

Nu stiu ce ai citit despre islam, nu vreau sa comentez aici cunostintele tale, vreau doar sa-ti spun ca exista doi laureati ai premiului Nobel pentru literatura, unul egiptean si altul iranian, care au zugravit cat se poate de bine diferenta dintre cele doua civilizatii. Nu este vorba de reglementari iraniene, aici discutam despre islam, despre reglementarile Coranului si impactul acestora asupra civilizatie europene, care se nimereste sa fie si crestina.
QUOTE
Este el vinovat pentru abuzurile guvernului de la Teheran?

Daca ar fi renuntat la traditiile sale "impuse" de regimul de la Teheran, or daca s-ar fi declarat ateu, intelegeam, dar cand acel credincios fuge din tara sa nu datorita oprimarilor religioase ci datorita politicii, continuand sa respecte traditia ce i-a fost impusa la Teheran, atunci nu mai inteleg. Cu alte cuvinte esti gata sa te sacrifici pentru islam dar nu-ti plac politicienii, politica din tara ta.
QUOTE
Si te intreb din nou, daca Franta recurge la masuri la fel de arbitrare, care mai este diferenta dintre Franta si Iran?

Franta si celelalte tari din UE incearca sa protejeze o cultura, o civilizatie, un mod de a trai lipsit de orice dogma religioasa. Cinste Frantei ca face acesti pasi in apararea sistemului democratic pe care revolutia franceza l-a instaurat. Raspunsul este DA, exista o mare diferenta intre Franta si Iran.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2010, 05:01 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Daca este obligata, daca imbraca burqa silita fiind, nu-i o barbarie sa o pedepsesti tot pe ea pentru asta?

Aici este de discutat, femeia joaca un rol important in efortul de emancipare al lumii islamice, daca aceasta femeie nu intelege ca libertatea este mai presus de dogma, este grav, asta deoarece femeia musulmana isi accepta soarta tinand cont de dogma religioasa, se impaca cu soarta, statutul sau fara sa obiecteze deoarece este credincioasa. N-am sa acuz o femeie credincioasa, nu pot sa acuz credinta unui individ, dar pot sa acuz ipocrizia clerului, barbatului islamist care si azi in plin secol XXI tine femeia incorsetata in aceasta dogma, fara sa-i ofere alternativa laicitatii, ateismului.
QUOTE
Deocamdata ateii sunt obligati sa plateasca, prin impozitele pe care le platesc, pentru ridicarea monstruozitatii care se va numi Catedrala Mantuirii

Nu numai ateii sunt obligati sa faca asta, toti cetatenii vor platii aceasta monstruozitate nascuta din mandria prosteasca a unor clerici care nu-si mai incap in piele. Daca era dupa mine, in acel loc construiam cea mai frumoasa biserica din lemn ca in Maramures si incercam sa o fac cat mai incapatoare. Mai exact as fi facut o cupola u dom imens cu arcade din lemn acoperita cu sticla, imens care sa contina si aceasta bisericuta, ca un altar minuscul dar grandios in acelasi timp, iar de jur imprejur as fi lasat credinciosii sa se bucure de simplitatea si smerenia credintei crestine.
QUOTE
Si lucrul asta se intampla si in lumea musulmana: majoritatea se comporta asemenea crestinilor de care vorbeam doua randuri mai sus.

Agheasma nu imbata, dar ca tu nu folosesti, ca esti ateu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 May 2010, 05:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 13 May 2010, 05:26 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 May 2010, 05:51 PM) *
pe acest topic nu putem aborda istoria mai veche de 50 de ani


De ce nu 5 ani, cum de-ai stabilit asa, arbitrar, limita de 50? Pentru ca n-ai cum altfel sa-mi combati argumentele? smile.gif
QUOTE
Biserica crestina poate fi acuzata atunci cand un cleric greseste dar biserica islamista nu

Eu am spus altceva: ca in mod normal trebuie sa judeci ambele religii cu aceeasi unitate de masura.

Deci: daca in cazul crestinismului nu ii blamezi pe toti crestinii si nici nu acuzi tot crestinismul pentru ca unii clerici au luat parte intr-un fel sau altul la activitati extremiste, atunci nici in cazul islamului nu ii acuza pe toti musulmanii sau pe toti clericii musulmani ori intreaga ideologie pentru extremismul unora dintre ei.

Sau, daca preferi asa, in cazul in care acuzi intregul islam pentru extremismul unora, atunci accepta ca si intregul crestinism sa fie acuzat pentru extremismul unora dintre crestini.

Ce varianta preferi? smile.gif
QUOTE
aici discutam despre islam, despre reglementarile Coranului si impactul acestora asupra civilizatie europene

Majoritatea musulmanilor nu aplica ad-literam reglementarile coranului, asa cum majoritatea crestinilor nu aplica ad-literam poruncile biblice. Daca ar face-o, nu ti-ai dori sa ai in preajma nici musulmani, nici crestini "adevarati".
QUOTE
Daca ar fi renuntat la traditiile sale "impuse" de regimul de la Teheran, or daca s-ar fi declarat ateu, intelegeam, dar cand acel credincios fuge din tara sa nu datorita oprimarilor religioase ci datorita politicii, continuand sa respecte traditia ce i-a fost impusa la Teheran, atunci nu mai inteleg. Cu alte cuvinte esti gata sa te sacrifici pentru islam dar nu-ti plac politicienii, politica din tara ta.

Care este problema? Un tatar nascut la Constanta decide ca vrea sa iasa pe strada imbracat in salvari, de ce ii conditionezi dreptul la imbracaminte de politica guvernului iranian?
QUOTE
Franta si celelalte tari din UE incearca sa protejeze o cultura, o civilizatie, un mod de a trai lipsit de orice dogma religioasa

In cazul asta ar trebui sa interzica si purtarea crucifixului in public, nu doar burqa. smile.gif
QUOTE
exista o mare diferenta intre Franta si Iran

In cazul in care Franta interzice portul musulman, iar Iranul portul crestin (daca ii putem spune asa), care este diferenta?

QUOTE
N-am sa acuz o femeie credincioasa, nu pot sa acuz credinta unui individ, dar pot sa acuz ipocrizia clerului, barbatului islamist care si azi in plin secol XXI tine femeia incorsetata in aceasta dogma, fara sa-i ofere alternativa laicitatii, ateismului.

Nu mi-ai raspuns la intrebare: daca este obligata sa poarte burqa, de ce o pedepsesti? Poti pedepsi pe cineva obligat sa faca un lucru?
QUOTE
Nu numai ateii sunt obligati sa faca asta, toti cetatenii vor platii aceasta monstruozitate nascuta din mandria prosteasca a unor clerici care nu-si mai incap in piele

Firesc este sa fie construita (indiferent daca este vorba de catedrala ori de o bisericuta din lemn) doar din donatiile celor care vor sa fie ridicata respectiva contructie. Nu din banii ateilor, musulmanilor, catolicilor ori chiar ortodocsilor care au alta opinie.

In concluzie: da, statul roman dispune de banii ateilor impotriva convingerilor lor. Prin lucrul asta mi se pare ca se situeaza la acelasi nivel cu un stat care i-ar obliga sa poarte crucea la gat.

Acest topic a fost editat de abis: 13 May 2010, 05:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2010, 05:49 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 May 2010, 06:26 PM) *
QUOTE
De ce nu 5 ani, cum de-ai stabilit asa, arbitrar, limita de 50? Pentru ca n-ai cum altfel sa-mi combati argumentele?

Nu eu am stabilit-o tu te-ai dus acum 70 de ani cu exemplul tau. "Uite coloane de preoti marsaluind prin Bucuresti acum doar vreo 70 de ani"
QUOTE
Eu am spus altceva: ca in mod normal trebuie sa judeci ambele religii cu aceeasi unitate de masura.

Corect, dar in timpuri diferite.
QUOTE
daca in cazul crestinismului nu ii blamezi pe toti crestinii si nici nu acuzi tot crestinismul pentru ca unii clerici au luat parte intr-un fel sau altul la activitati extremiste

De ce timpuri vorbim? 500 de ani? 100 de ani? 70 de ani? 5 ani? Nu poti judeca o religie, o tara, un om, in timpuri diferite.
QUOTE
atunci nici in cazul islamului nu ii acuza pe toti musulmanii sau pe toti clericii musulmani ori intreaga ideologie pentru extremismul unora dintre ei

AZI islamul este religia care utilizeaza extremismul pentru asi impune dogma.
QUOTE
Un tatar nascut la Constanta decide ca vrea sa iasa pe strada imbracat in salvari, de ce ii conditionezi dreptul la imbracaminte de politica guvernului iranian?

Daca tatarul respectiv se imbraca astfel doar cu ocazia srbatorilor religioase, ok personal nu as avea nimic impotriva, dar aici nu discutam de salvari si nici de tatarii din Constanta.
QUOTE
In cazul in care Franta interzice portul musulman

Franta nu vrea sa interzica "portul musulman" ci un simbol al religiei musulmane, burqha.
QUOTE
Firesc este sa fie construita (indiferent daca este vorba de catedrala ori de o bisericuta din lemn) doar din donatiile celor care vor sa fie ridicata respectiva contructie.

Corect.


P.S. Datorita "credintei" tale ducem discutia asta intr-o zona pe care nu vreau sa o abordez aici.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 May 2010, 07:41 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Die Hard 4.
abis, esti de neclintit. Eu incerc sa-ti sugerez sa vezi dincolo de partea intunecata a lucrurilor, tu prin raspunsul tau nu faci decat sa confirmi ca, pur si simplu, nu poti, esti incapabil de asa ceva si ca esti total intolerant. Eu atrag atentia ca nu fac vre-o comparatie intre religii, tu imi trunchiezi din postare si exact cu o comparatie incepi musamalizarea si jocul de-a hai sa ne batem joc. Eu zic sa vedem si "dincolo de excese", tu iar le scoti in fatza tot pe alea.

Nu ma mai straduiesc sa demontez punct cu punct ce zici tu in raspunsul ala halucinant al tau si ca polologhia ta e cel putin falsa (zic cel putin ca sa nu zic intentionat, pentru ca nu pot sa cred ca e ignorantza). Intradevar primele instrumente chirurgicale sunt datate cu mult inainte de crestinism, stabilimente au fost desigur, desi in antichitate bolnavii si handicapatii erau efectiv eliminati, dar, te rog, nu mai face sa se inteleaga altceva decat am zis eu. Prin urmare afla ca spitalul ca institutie asa cum e cunoscuta astazi (a nu se confunda cu sistemul de asigurari de sanatate) e nascut in sanul bisericii crestine. Din caritate pura, umanism cum zicea Marduk, de te-a umflat rasu' de-a surda pe tine.

Adica ideea era: opreste-te din injurat, daca vrei sa fii credibil. A fi habotnic nu tine neaparat de o credinta religioasa.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 10:11 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 May 2010, 06:49 PM) *
AZI islamul este religia care utilizeaza extremismul pentru asi impune dogma.

Fals.

Printre cei un miliard de musulmani sunt unii, probabil nu mai mult de cateva mii, care sunt extremisti.

Islamul celorlalti, al caror numar se apropie de un miliard, care nu sunt extremisti, nu are nici in clin, nici in manec cu extremistii.

QUOTE
Daca tatarul respectiv se imbraca astfel doar cu ocazia srbatorilor religioase, ok personal nu as avea nimic impotriva

Dar daca se imbraca tot timpul asa, de ce ai avea ceva impotriva?
QUOTE
Franta nu vrea sa interzica "portul musulman" ci un simbol al religiei musulmane, burqha.

In cazul asta ar trebui sa interzica simbolurile tuturor religiilor, nediscriminatoriu.

Si n-ai raspuns la intrebarea daca este moral, corect, rational, drept sau cum vrei tu, sa pedepsesti o femeie obligata sa poarte o anume haina. Daca o poarta impotriva vointei ei, daca este obligata, savarsesti un abuz pedepsind-o.
QUOTE
Datorita "credintei" tale ducem discutia asta intr-o zona pe care nu vreau sa o abordez aici.

Da, tu vrei ca discutia sa se concentreze pe ideea "islamul e rau, crestinismul e bun". smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 14 May 2010, 11:30 AM
Mesaj #43


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 12 May 2010, 01:34 PM) *
Societatea care exista acum in Europa, la partile ei bune ma refer, nu este rodul crestinismului (imi pare rau ca trebuie sa ma repet, dar ce nu fac eu pentru tine...), ci al Iluminismului, Renasterii, Umanismului. Nu biblia, ci Declaratia Drepturilor Omului este la baza principiilor pe care sunt organizate statele europene. Crestinismul a fost la putere in Evul Mediu; dupa ce puterea politica a inceput sa fie separata de puterea religioasa lumea a putut evolua.

Si nu desconsider crestinismul daca apreciez ca este o religie la fel ca oricare alta, nici mai buna, nici mai rea.


Poti sa repeti ca papagalul tot ce vrei, ca dreptate nu ai. Crezi tu ca sperii pe cineva cu prostii de genul Iluminism, Renastere, Umanism.... Ca altfel nu te intreb de unde a razbatut ideea de umanism, fiindca sunt convinsa ca "nu ai sa stii" sa raspunzi. O societate care zicea ca oamenii la urma urmei sunt foarte buni de dat mancare leilor de vii, sau de a fi folositi ca si sclavi, nu-si schimba ideile chiar de la sine. Cineva trebuia sa inceapa. Ca Drepturile Omului, de asemenea, nu au aparut asa, din neant, ca o si originala idee pe care au avut-o niste oameni complet needucati. Au exact taman sursa pe care tu, "omul padurii", in cunostinta de cauza fiind, o ignori.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 01:34 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 14 May 2010, 12:30 PM) *
prostii de genul Iluminism, Renastere, Umanism....

Nu aveam niciun dubiu, stiu ca pentru tine sunt prostii.
QUOTE
nu te intreb de unde a razbatut ideea de umanism, fiindca sunt convinsa ca "nu ai sa stii" sa raspunzi.

Te inseli, daca o sa ma intrebi, o sa stiu sa raspund. smile.gif
QUOTE
Drepturile Omului, de asemenea, nu au aparut asa, din neant, ca o si originala idee pe care au avut-o niste oameni complet needucati

Bineinteles ca erau educati, a afirmat cineva contrariul?
QUOTE
Au exact taman sursa pe care tu, "omul padurii", in cunostinta de cauza fiind, o ignori.

Sa crezi tu ca sursa drepturilor omului ar fi crestinismul! laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 May 2010, 05:32 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 May 2010, 11:11 AM) *
QUOTE
Fals.

Ce este fals? faptul ca extremistii islamisti isi omoara proprii coreligionari doar ca sa-si impuna conditiile. Ce poate fi mai tragic in Irak, Pakistan, India, Afganistan sau chiar Algeria unde extremistii omoara credinciosi nevinovati. Tu crezi ca sunt cateva mii eu zic ca sunt cateva milioane iar multi dintre ei locuiesc chiar in Europa asteptand un semnal o situatie pentru a se transforma din cetateni normali in extremisti. Ce s-a intamplat la Paris in suburbii? Islamul asteapta o scanteie o slabiciune din partea democratiilor europene ca sa actioneze.
QUOTE
Dar daca se imbraca tot timpul asa, de ce ai avea ceva impotriva?

No comment.
QUOTE
In cazul asta ar trebui sa interzica simbolurile tuturor religiilor, nediscriminatoriu.

E o idee normala pentru un ateist, dar poate ca ar trebui luata decizia asta la nivel international, la Paris si la Teheran in acelasi timp.
QUOTE
Si n-ai raspuns la intrebarea daca este moral, corect, rational, drept sau cum vrei tu, sa pedepsesti o femeie obligata sa poarte o anume haina.

Deci esti de acord cu faptul ca femeile musulmane sunt obligate sa poarte burqha? Este corect ca fiecare cetatean sa respecte legea tarii in care se afla ca turist sau ca expat. Iata ca Franta si Elvetia au hotarat ca asa trebie sa se poarte musulmanii si probabil ca vor fi obligati de lege sa se poarte asa. Sa vedem reactia musulmanilor fata de europenii din tarile lor.
QUOTE
Da, tu vrei ca discutia sa se concentreze pe ideea "islamul e rau, crestinismul e bun".

Nu, eu vreau sa discutam despre impactul islamului asupra Europei, civilizatiei europene si asta deoarece exista prea multi expati in UE de religie musulmana care incearca sa-si impuna religia si obiceiurile mizand pe toleranta democratiei.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 05:52 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 May 2010, 06:32 PM) *
Ce este fals?

Ceea ce spuneai mai sus: ca o intreaga religie utilizeaza extremistii pentru a se impune.

Dimpotriva, majoritatea musulmanilor, inclusiv multi clerici, apreciaza ca actiunile extremiste sunt anti-islamice.

Detalii aici.
QUOTE
E o idee normala pentru un ateist

Nu, este o idee normala care pleaca de la principiile pe care sunt construite statele moderne. Dau exemple din constitutia noastra:

Articolul 4: Unitatea poporului şi egalitatea īntre cetăţeni
2. Romānia este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.


Deci musulmanii au drepturi egale cu crestinii, trebuie sa se bucure de acelasi tratament in fata legii. Prin urmare nu poti interzice unui musulman ceea ce ii permiti unui crestin (sa se imbrace conform credintei sale).

Articolul 6: Dreptul la identitate
1. Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinānd minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase.


Deci statul se obliga sa permita exprimarea identitatii religioase a cetetenilor, in mod nediscriminatoriu, indiferent de religia lor. Prin urmare ori pemite tuturor sa-si exprime identitatea religioasa, chiar si prin imbracaminte, fie nu permite nimanui.

Articolul 29: Libertatea conştiinţei
1. Libertatea gāndirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi īngrădite sub nici o formă.


Deci statul nu poate ingradi exprimarea credintei religioase a nimanui, indiferent de credinta sa, fie si printr-o anume haina.

Articolul 30: Libertatea de exprimare
1. Libertatea de exprimare a gāndurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare īn public, sunt inviolabile.
2. Cenzura de orice fel este interzisă.


Deci oricine este liber sa isi manifeste in public credinta, fie si prin purtarea unei haine.

QUOTE
Deci esti de acord cu faptul ca femeile musulmane sunt obligate sa poarte burqha?

Bineinteles. Exista femei obligate si femei care o fac de buna-voie. Spune-mi acum de ce ti se pare normal sa le pedepsesti si pe unele, si pe altele.

QUOTE
Iata ca Franta si Elvetia au hotarat ca asa trebie sa se poarte musulmanii si probabil ca vor fi obligati de lege sa se poarte asa.

Belgia nu Elvetia.
Stai intai sa vedem daca legile respective sunt constitutionale. Eu unul ma astept la o avalansa de plangeri la CEDO din cauza asta, si la sume consistente platite de cele doua tari celor care vor fi penalizate pe motiv ca s-au imbracat asa.
QUOTE
eu vreau sa discutam despre impactul islamului asupra Europei

Pai discuta... Nu vad ce problema creaza faptul ca unii imigranti musulmani se imbraca potrivit credintei lor. Cu ce ne deranjeaza?

Acest topic a fost editat de abis: 14 May 2010, 05:53 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 May 2010, 07:14 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 14 May 2010, 06:52 PM) *
QUOTE
Ceea ce spuneai mai sus: ca o intreaga religie utilizeaza extremistii pentru a se impune.

Da este adevarat si nu fals ca aceasta religie nu-si poate controla credinciosii iar acestia actioneaza in numele islamului si in spiritul Coranului.

QUOTE
Dimpotriva, majoritatea musulmanilor, inclusiv multi clerici, apreciaza ca actiunile extremiste sunt anti-islamice.

Multi clerici? dar nu majoritatea, majoritatea denigreaza, incita si desconsidera crestinismul.
QUOTE
Spune-mi acum de ce ti se pare normal sa le pedepsesti si pe unele, si pe altele.

Eu cred ca se pedepseste atitudinea nu traditia care poate fi respectata acasa sau in zilele de sarbatoare.
QUOTE
Belgia nu Elvetia.

Corect am uitat de Belgia, Franta, belgia si Elvetia cu minaretele. thumb_yello.gif
QUOTE
Eu unul ma astept la o avalansa de plangeri la CEDO din cauza asta

Exista ceva sinonim in lumea islamica? sa stim si noi crestinii unde sa ne plangem atunci cand suntem biciuiti ca am baut alcool ziua in amiaza in timpul Ramadanului. ohyeah.gif
QUOTE
Pai discuta... Nu vad ce problema creaza faptul ca unii imigranti musulmani se imbraca potrivit credintei lor.

sti foarte bine ca nu despre port sau haine este aceasta discutie



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 May 2010, 09:03 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Bratul lung al islamului este razbunator si nu iarta, "doi suedezi" de origine kosovara au incendiat casa lui Lars Vilks, autorul caricaturilor care īl reprezintă pe Mohammed sub forma unui cāine. Nu este vorba de Al Quaeda de Bin Laden sau mai stiu eu de cine stie ce organizatie terorista islamista, este vorba de doi tineri crescuti si scoliti ca cetateni suedezi. Aceasta noua specie de teroristi bantuie liberi prin Europa, pozand in cetateni ai democratiilor tolerante, nu este vorba de 2-3 tineri, sunt zeci de mii care-si duc frustrarile la moschei. Europa s-a trezit dupa 50 de ani, batrana si neputincioasa, mama a milioane de cetateni musulmani multi dintre ei fara locuri de munca cu familii numeroase, nemultumiti de sistemul politic si social.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2010, 10:20 AM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 14 May 2010, 08:14 PM) *
este adevarat si nu fals ca aceasta religie nu-si poate controla credinciosii

Crestinismul isi poate controla toti credinciosii? smile.gif

Nicio religie nu-si controleaza toti credinciosii, nu are cum.
QUOTE
majoritatea denigreaza, incita si desconsidera crestinismul

Pe ce statistici iti bazezi aceasta afirmatie?

Clericii crestini nu denigreaza si desconsidera celelalte religii?

Vezi ce invata copiii romani din manualul de religie ortodoxa.

Iar daca accepti sa mergem mai departe, unul dintre sfintii actuali, pe care biserica niciodata nu i-a renegat, adica Ioan Gura de Aur, spunea despre cei de alte religii (in special despre evrei):

Dar nu va mirati ca i-am numit pe iudei vrednici de dispret... Cea mai mare parte a cetatii este crestina, cu toate ca unii mai sunt bolnavi de boala iudaizarii... Sa incep sa va spun acum, astfel ca fiecare dintre voi sa poata sa-l cāstige pe fratele sau de partea sa. Chiar daca trebuie sa folositi constrāngerea, chiar daca trebuie sa folositi forta, chiar daca trebuie sa-l tratati rau si cu incapatānare, fa orice ca sa-l scapi de latul diavolului si ca sa-l slobozesti din cārdasia celor care L-au ucis pe Hristos.


Ce spune Iustin Parvu, cleric extrem de apreciat astazi de mare parte dintre conationali:

Evreii conduc lumea si americanii lucreaza pentru ei si cred ca au ajuns sa o stapaneasca deoarece nu mai au nici o sfiala; totul este la vedere si sunt constienti ca nu mai au niciun adversar de temut si lupta pentru exterminarea populatiei, ca cei putini care vor ramane sa se inchine lor.

Pot sa-ti dau pagini intregi de exemple cu denigrari si incitari crestine la adresa altor religii. Deci, nimic nou sub soare...
QUOTE
Eu cred ca se pedepseste atitudinea

Ce atitudine pedepsesti? Nu inteleg. Daca o femeie este obligata sa poarte, impotriva vointei ei, o anume haina, ce atitudine pedepsesti?! Ar trebui sa-l pedepsesti pe cel care o obliga, nu tot pe victima. Este imoral si inuman sa pedepsesti victimele pentru ca au fost obligate la ceva.

Uite, sa-ti dau un alt exemplu: exista state care condamna si pedepsesc prostitutia (printre care si Romania). O femeie care este victima a traficului de carne vie, care este obligata sa se prostitueze, este imoral, nedemn, inuman sa o mai pedepseasca si statul. Asa si in cazul hainelor, daca sunt obligate, nu le ajuti cu nimic pedepsindu-le. Trebuie sa te intorci impotriva celor care le obliga, nu impotriva victimelor.
QUOTE
Exista ceva sinonim in lumea islamica?

Esti incorigibil! rofl.gif
CEDO nu apartine lumii crestine. CEDO este o creatie a Europei laice, seculare. CEDO este considerat de unii ca fiind o instanta anti-crestina, mai ales de cand a decis ca prezenta icoanelor in scoli incalca drepturile copiilor, vezi aici.
QUOTE
este vorba de doi tineri crescuti si scoliti ca cetateni suedezi

Exact, este vorba despre doi tineri. Nu despre "bratul lung al islamului", cum ziceai la inceputul postarii. Nu poti blama un miliard de oameni pentru faptele a doi tineri (sau pentru zeci de mii, cum zici ulterior). Altfel, ar trebui sa blamezi intregul crestinism pentru evenimente de genul asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 May 2010, 07:02 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 17 May 2010, 11:20 AM) *
QUOTE
Crestinismul isi poate controla toti credinciosii?

Eu zic ca o religie, clerul respectiv pot controla credinciosii, ii pot educa, indruma intr-un mod s-au altul.
QUOTE
Clericii crestini nu denigreaza si desconsidera celelalte religii?

Nu asa cum o face islamul sau in orice caz nu pe fata ca islamul.
QUOTE
Vezi ce invata copiii romani

Nu sunt de acord cu orele de religie din scolile din Romania asa cu nu sunt de acord cu difuzoarele montate la biserica care transmit slujbele, parca imi aduce aminte de vizita la Constantinopol, cand dimineata la 6 m-a trezit muezinul care-si urla prin difuzoare credinta in Alah. Cum ar fi sa marg la Paris si sa ma trezesc dimneata cu rugaciunea muezinului dintr-o minareta de langa hotelul unde m-am cazat.
QUOTE
Ce spune Iustin Parvu, cleric extrem de apreciat astazi de mare parte dintre conationali:

Cred ca suntem in afara subiectului.
QUOTE
Ar trebui sa-l pedepsesti pe cel care o obliga, nu tot pe victima.

Si pe urma cand se intoarce acasa imbecilul care o obliga ce pateste saraca femeie, de ce crezi ca romancele sau tigancile nu depun reclamatie impotriva celor care la bumbacesc.
QUOTE
Trebuie sa te intorci impotriva celor care le obliga, nu impotriva victimelor.

Cum sa-i pedepsesti? atata vreme cat nu depune plangere victima?
QUOTE
CEDO nu apartine lumii crestine. CEDO este o creatie a Europei laice, seculare.

Eu nu am dat ca exemplu CEDO ca fiind o organizatie laica s-au crestina ci doar te-am intrebat daca in lumea islamica exista o astfel de organizatie?
QUOTE
Exact, este vorba despre doi tineri. Nu despre "bratul lung al islamului", cum ziceai la inceputul postarii.

Da, doi tineri "suedezi". rofl.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2010, 10:03 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 17 May 2010, 08:02 PM) *
Eu zic ca o religie, clerul respectiv pot controla credinciosii, ii pot educa, indruma intr-un mod s-au altul.

Mda, ne uitam in jur si vedem rezultatele "edicatiei" pe care o face clerul... rolleyes.gif
QUOTE
Nu asa cum o face islamul sau in orice caz nu pe fata ca islamul

Deci islamul denigreaza pe fata alte religii, pe cand crestinismul le denigreaza mai subtil.

Si asta, zici tu, e o nota buna pentru crestinism. rolleyes.gif

Deci diferenta este ca unul o face pe fata, altul mai pe ascuns. Diferenta de nuanta, dar amandoua religiile sunt, pe fond, la fel.
QUOTE
Nu sunt de acord cu orele de religie din scolile din Romania asa cu nu sunt de acord cu difuzoarele montate la biserica care transmit slujbele, parca imi aduce aminte de vizita la Constantinopol, cand dimineata la 6 m-a trezit muezinul care-si urla prin difuzoare credinta in Alah.

Ma bucur ca nu esti de acord, in privinta asta sunt de acord cu tine. smile.gif

Dar uite ca si din punctul asta de vedere crestinismul si islamul sunt la fel.
QUOTE
Cred ca suntem in afara subiectului

Ti-am aratat ca exista si in ziua de astazi, nu doar acum 70 de ani, clerici crestini extremisti. Poti extinde extremismul unora dintre clerici la intregul crestinism? Daca da, o poti face si in cazul islamului. Daca nu, nu o face nici in cazul islamului.

Ceea ce iti cer este sa tratezi ambele religii cu aceeasi unitate de masura. Sa fii obiectiv.

Daca Al Qaida este reprezentativa pentru lumea islamica, inseamna ca si IRA este reprezentativa pentru lumea catolica, si ca Legiunea Arhanghelului Mihail (ori, mai nou, Noua Dreapta) este reprezentativa pentru ortodoxie etc.
QUOTE
Si pe urma cand se intoarce acasa imbecilul care o obliga ce pateste saraca femeie, de ce crezi ca romancele sau tigancile nu depun reclamatie impotriva celor care la bumbacesc.

Deci nu-i nici o diferenta intre imbecilul crestin, roman sau tigan, si imbecilul musulman. Asta ziceam si eu. smile.gif
QUOTE
Cum sa-i pedepsesti?

Cauti probe si ii trimiti in instanta. Asta e treaba procuraturii, nu a mea.

Si chiar daca nu ai putea sa ii pedepsesti, faptul ca nu poti pedepsi pe adevaratul vinovat al unei infractiuni nu te indreptateste sa pedepsesti tot victima. Ti se pare normal sa il pedepsesti pe cel caruia i s-a furat portofelul doar pentru ca nu esti in stare sa-l prinzi pe adevaratul hot?
QUOTE
Eu nu am dat ca exemplu CEDO ca fiind o organizatie laica s-au crestina ci doar te-am intrebat daca in lumea islamica exista o astfel de organizatie?

CEDO nu apartine lumii crestine, ci si unor state musulmane. Turcia nu este stat crestin. Si se supune deciziilor CEDO. Detalii aici. La fel si Bosnia sau Albania.

Acest topic a fost editat de abis: 18 May 2010, 10:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 May 2010, 04:38 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



au dreptate islamistii, curva asta....

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...-striptease.htm

vrem striptiz dreptcredincios numai in burca!


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 May 2010, 05:40 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 May 2010, 11:03 AM) *
QUOTE
Daca Al Qaida este reprezentativa pentru lumea islamica, inseamna ca si IRA este reprezentativa pentru lumea catolica

Ai gasit o comparatie cat se poate de neinspirata, dar este dreptul tau sa crezi ceea ce vrei, personal nu-ti voi mai raspunde decat la tema topicului.
QUOTE
CEDO nu apartine lumii crestine, ci si unor state musulmane. Turcia nu este stat crestin. Si se supune deciziilor CEDO.

Turcia este un stat "laic" si "democratic" cu o populatie majoritar islamista, care are aspiratii europene, asta nu inseamna ca CEDO nu apartine "lumii crestine" care se intampla sa fie si europeana. Din cate am observat cetatenii turci sunt cei mai numerosi care reclama statul laic si democratic la CEDO, urmeaza bulgarii si romanii. Albania, Kosovo si Bosnia reprezinta in opinia mea, presiunea islamului asupra Europei manifestata la nivel statal.


P.S. Cred ca Libanul si Ciprul reprezinta cele mai cunoscute si mediatizate exemple despre actiunea islamistilor fie ei "laici" si "democratici" ca turcii sau extremisti ca musulmanii libanezi toti au acelasi tel, impunerea islamului ca religie universala.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 May 2010, 05:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 10:57 AM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 18 May 2010, 06:40 PM) *
Ai gasit o comparatie cat se poate de neinspirata

Dimpotriva:
- atat IRA (sau, la noi, Legiunea), cat si Al Qaida, sunt organizatii teroriste
- ambele pretind ca actioneaza din motive religioase
- ambele interpreteaza poruncile divine dupa bunul plac
- ambele sunt sustinute de unii membri ai cultelor respective (inclusiv de unii clerici)
- ambele sunt respinse de catre majoritatea membrilor cultului respectiv.
Care ar fi diferentele majore?
QUOTE
Turcia este un stat "laic" si "democratic" cu o populatie majoritar islamista

Turcia este un stat laic si democratic cu o populatie majoritar musulmana, nu islamista.
QUOTE
asta nu inseamna ca CEDO nu apartine "lumii crestine" care se intampla sa fie si europeana

Din moment ca exista state unde majoritatea credinciosilor sunt crestini si nu fac parte din CEDO, iar in acelasi timp exista state unde majoritatea cetatenilor sunt musulmani si acele state fac parte din CEDO, argumentul tau este dovedit ca eronat. CEDO nu apartine lumii crestine.
QUOTE
Cred ca Libanul si Ciprul reprezinta cele mai cunoscute si mediatizate exemple despre actiunea islamistilor fie ei "laici" si "democratici" ca turcii sau extremisti ca musulmanii libanezi toti au acelasi tel, impunerea islamului ca religie universala

Conflictul dintre grecii si turcii ciprioti este de natura etnica, nu religioasa, si nu vad cum separarea etnicilor turci de cei greci s-ar putea interpreta ca "incercare de impunere a islamului ca religie universala" smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 19 May 2010, 10:59 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 May 2010, 11:17 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 11:57 AM) *
QUOTE
Care ar fi diferentele majore?

De comportament, unele actioneaza prin vorbe altele prin fapte, adica prin atacuri teroriste.
QUOTE
Turcia este un stat laic si democratic cu o populatie majoritar musulmana, nu islamista.

Care este diferenta intre islamist si musulman?
QUOTE
CEDO nu apartine lumii crestine.

Cred ca esti crestinofob.
QUOTE
Conflictul dintre grecii si turcii ciprioti este de natura etnica, nu religioasa,

Asa crezi tu, eu cred ca de fapt motivatia interventiei turcesti a avut motiv religios, ceea ce a generat acesta interventie a fost toleranta cipriotilor greci fata de musulmani. Ca sa nu mai vorbim despre interventia unui stat membru NATO asupra unui stat nealiniat, dar cu relatii speciale cu un alt stat membru NATO, ce-a facut NATO? nimic. Au fost ucisi zeci de mii de oameni, obligati sa se mute in alta parte a insulei, iar turcii de cand au cucerit zona au populat-o masiv dezechilibrand balanta etnica pentru totdeauna. Un alt exemplu al islamizarii fortate, Libanul care a trecut printr-un razboi civil din care islamul a iesit invingator schimband apoi balanta etnica si religioasa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 11:55 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 May 2010, 12:17 PM) *
De comportament, unele actioneaza prin vorbe altele prin fapte, adica prin atacuri teroriste.

Adica IRA nu se ocupa cu atacuri teroriste? rolleyes.gif

Uite doar un exemplu.
QUOTE
Care este diferenta intre islamist si musulman?

Vezi aici:

Avānd īn vedere desele confuzii īntre diverşii termeni care au legătură cu islamul, sunt necesare următoarele precizări terminologice:[2]

Islam:religia islamică
Ummah: comunitatea islamică formată din totalitatea musulmanilor.
Islamism: termen inventat de Voltaire, care, īn definiţia sa modernă, se referă la versiunea extremistă a islamului politic. De foarte multe ori īn mass media, islamul este confundat cu islamismul.
Mahomedanism: termen īnvechit prin care era desemnată religia islamică, ieşit din uz.
Islamic: adjectiv cu sensul de "ce aparţine islamului (fie religiei, fie comunităţii)".
Islamolog: specialist īn islam.
Islamologie: ştiinţa care se ocupă cu studierea islamului.


Deci: un islamic este un credincios musulman. Un islamist este un extremist musulman.

QUOTE
Cred ca esti crestinofob.

Daca spun ca intre crestinism si islam nu sunt mari diferente inseamna ca sunt crestinofob? rofl.gif
QUOTE
eu cred ca de fapt motivatia interventiei turcesti a avut motiv religios

Crezi asa, pentru ca nu te-ai documentat deloc despre subiect, probabil...
QUOTE
ceea ce a generat acesta interventie a fost toleranta cipriotilor greci fata de musulmani

De fapt motivul a fost intentia grecilor ciprioti de a realiza unirea Ciprului cu Grecia.
QUOTE
turcii de cand au cucerit zona au populat-o masiv dezechilibrand balanta etnica pentru totdeauna

Turcii au "purificat etnic" zona lor, iar grecii (crestini si toleranti, prin definitie) au facut exact acelasi lucru.
QUOTE
Un alt exemplu al islamizarii fortate, Libanul care a trecut printr-un razboi civil din care islamul a iesit invingator schimband apoi balanta etnica si religioasa

Iar militiile crestine ce au facut? Exact acelasi lucru. Daca nu mai rau - vezi Sabra si Shatila, in 1982.

Imi pare rau sa-ti spun, dar orice exemple ai aduce, iti pot arata ca si crestinii sunt vinovati de aceleasi lucruri pentru care ii acuza pe altii. Stii cum se spune, cine este fara de pacat sa arunce piatra... Si paiul din ochiul altuia, dar barna din ochiul propriu...

Prin urmare, islam sau crestinism, cam tot un drac..

Acest topic a fost editat de abis: 19 May 2010, 11:57 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 12:00 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 11:55 AM) *
Adica IRA nu se ocupa cu atacuri teroriste? rolleyes.gif

cand esti haios esti. de cand IRA e organizatie religioasa?

astia "lupta" pentru 'tependenta de regatul unit.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 01:01 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Iar Al Qaida, Hamas, Hezbollah etc lupta pentru independenta palestinienilor ori a altor arabi...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 01:04 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



ha ha chiar esti haios.

R din IRA vine sigur de la R din crestin? biggrin.gif.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 01:06 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu toti crestinii sunt monarhisti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 01:08 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 01:06 PM) *
Nu toti crestinii sunt monarhisti.

rofl.gif chiar ca mi-ai inseninat un pic ziua.

in locul tau, mi-ar fi frica sa nu isi detoneze vreo baba in autobuz centura cu apa sfintita. nu de alta dar pneumonia facuta de la apa sfintita este mult mai pacatoasa decat de la apa de robinet.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 May 2010, 03:54 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 12:55 PM) *
QUOTE
Adica IRA nu se ocupa cu atacuri teroriste?

IRA a lasat-o mai moale in ultimul timp, motivatia fiind mai mult politic decat religioasa.
QUOTE
comunitatea islamică formată din totalitatea musulmanilor.
Deci: un islamic este un credincios musulman. Un islamist este un extremist musulman.

No comment. mwah1.gif rofl.gif
QUOTE
Crezi asa, pentru ca nu te-ai documentat deloc despre subiect, probabil...

M-am documentat doar din surse cipriote, o sa incerc sa gasesc si surse turcesti, cred ca am ceva in zona, o romanca nefericita, casatorita cu un turc care i-a daruit "fericirea" pe care nu o gasea in Romania si care apoi din Turcia a emigrat in Cipru. thumb_yello.gif
QUOTE
Turcii au "purificat etnic" zona lor, iar grecii (crestini si toleranti, prin definitie) au facut exact acelasi lucru.

Sti ceva despre procentele de populatie, greci, turci?
QUOTE
Iar militiile crestine ce au facut? Exact acelasi lucru. Daca nu mai rau - vezi Sabra si Shatila, in 1982.

A fost o alta Bosnie in care crestinii incercau sa supravietuieasca presiunilor islamiste.
QUOTE
Prin urmare, islam sau crestinism, cam tot un drac..

Da, nu esti crestinofob, esti religiofob sau ateist, la baza de fapt este tot o fobie. ohyeah.gif


Acest topic a fost editat de Marduk: 19 May 2010, 03:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 04:38 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Guvernul francez a aprobat miercuri legea prin care este interzisa purtarea in spatii publice a valului musulman care acopera in intregime chipul femeilor, deschizand calea catre dezbaterea parlamentara a textului legii care va avea loc in iulie, relateaza AFP. Potrivit acestuia, nimeni nu va putea purta in Franta un articol de imbracaminte care ascunde fata, in caz contrar fiind amendat sau fortat sa ia lectii despre valorile franceze.

"In aceasta privinta, guvernul a ales o cale dificila, dar o cale dreapta", a spus presedintele Nicolas Sarkozy cabinetului, potrivit biroului sau. In timp ce majoritatea de dreapta va reusi, cel mai probabil, sa treaca legea prin parlament, experti constitutionali avertizeaza ca s-ar putea sa fie desfiintata de judecatori si sa nu intre sub incidenta legii europene.

"Suntem o natiune veche, unita in jurul unei anumite idei de demnitate umana, si in special de demnitate a femeii, in jurul unei anumite idei de convietuire. Valul care ascunde fata complet incalca aceste valori, care sunt fundamentale pentru noi, esentiale pentru unitatea republicii", a precizat Sarkozy.

Legea defineste spatiile publice, in mare, ca orice incinta sau teren deschis publicului larg, cum ar fi magazine, cinematografe, restaurante, piete, precum si cladiri guvernamentale. Sarkozy si sustinatorii sai sunt decisi sa preseze adoptarea legii, in ciuda avertismentelor Consiliului de Stat care sustine ca legal ar putea fi imposibil sa fie impusa si aplicata o astfel de interdictie.

Potrivit legii, pedeapsa pentru purtarea valului islamic este 150 de euro sau cursuri despre valorile cetateniei franceze. Totodata, oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis si amendat cu 15.000 de euro.

Cei care se opun legii sustin ca numai aproximativ 2.000 de femei musulmane poarta niqab-ul, valul care acopera fata, sau burqa, costumul intreg care este prevazut cu o plasa in dreptul ochilor, din aproximativ 5 milioane de musulmani care locuiesc in Franta.

Daca Franta va adopta aceasta lege, va deveni a doua tara europeana, dupa Belgia, care interzice burqa si niqab-ul.



chestia cu valorile franceze e ceva sublim biggrin.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 04:50 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 19 May 2010, 05:38 PM) *
experti constitutionali avertizeaza ca s-ar putea sa fie desfiintata de judecatori si sa nu intre sub incidenta legii europene

hmm.gif
QUOTE
numai aproximativ 2.000 de femei musulmane poarta niqab-ul, valul care acopera fata, sau burqa, costumul intreg care este prevazut cu o plasa in dreptul ochilor, din aproximativ 5 milioane de musulmani care locuiesc in Franta

Care este pericolul reprezentat pentru republica franceza de cele 2000 de femei - adica vreo 0,04% din populatia musulmana a Frantei - de trebuie sa fie amendate pentru ca isi aleg un anume articol vestimentar? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 04:54 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



io propun ca lectia de valori frantuje data berbecilor sa fie tinuta la moulin rouge.

abis sper ca intelegi ca franta si jermanica conduce europa. mai ales daca inalta curte e plina de fonctionari francezi.....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 19 May 2010, 05:00 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 May 2010, 05:09 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 19 May 2010, 05:38 PM) *
QUOTE
Potrivit legii, pedeapsa pentru purtarea valului islamic este 150 de euro sau cursuri despre valorile cetateniei franceze. Totodata, oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis si amendat cu 15.000 de euro.

Asta este democratia care imi place, traiasca Franta.

QUOTE(abis @ 19 May 2010, 05:50 PM) *
QUOTE
Care este pericolul reprezentat pentru republica franceza de cele 2000 de femei - adica vreo 0,04% din populatia musulmana a Frantei


Nu este vorba de pericol ci de o reactie impotriva tolerantei exagerate si a intolerantei manifestate de tarile islamice fata de catatenii crestini.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 05:17 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Turbo,


Vezi aici

Daca sunt francezi judecatorii nu se schimba nimic, acolo nu se judeca pe baza apartenentei etnice a judecatorilor. Pur si simplu nu conteaza tara implicata, ci legislatia europeana. Au suferit condamnari si state din "vechea Europa", inclusiv Franta. Asa ca nu te baza pe faptul ca judecatorii ar "inchide ochii" pe motivul asta.

Componenta Curtii (acum 5 ani, nu am gasit pronto componenta actuala, dar nu cred ca sunt mari schimbari dpdv al cetateniei judecatorilor):

Dl. Luzius WILDHABER, preşedinte (elveţian)
Dl. Christos ROZAKIS, vice-preşedinte (grec)
Dl. Jean-Paul COSTA, vice-preşedinte (francez)
Sir Nicolas BRATZA, preşedinte de secţiune (britanic)
Dl. Boštjan ZUPANČIČ, preşedinte de secţiune (sloven)
Dl. Giovanni BONELLO (maltez)
Dl. Lucius CAFLISCH (elveţian)
Dl. Loukis LOUCAIDES (cipriot)
Dl. Ireneu CABRAL BARRETO (portughez)
Dl. Riza TÜRMEN (turc)
Dna Franēoise TULKENS (belgiancă)
Dl. Corneliu BĪRSAN (romān)
Dl. Peer LORENZEN (danez)
Dl. Karel JUNGWIERT (ceh)
Dl. Volodymyr BUTKEVYCH (ucrainean)
Dl. Josep CASADEVALL (andoran)
Dna Nina VAJIĆ (croată)
Dl. John HEDIGAN (irlandez)
Dl. Matti PELLONPÄÄ (finlandez)
Dna Margarita TSATSA-NIKOLOVSKA (cetăţeancă a fostei Republici Iugoslave Macedonia)
Dl. Andrįs BAKA (ungur)
Dl. Rait MARUSTE (estonian)
Dl. Kristaq TRAJA (albanez)
Dna Snejana BOTOUCHAROVA (bulgăroaică)
Dl. Mindia UGREKHELIDZE (georgian)
Dl. Anatoly KOVLER (rus)
Dl. Vladimiro ZAGREBELSKY (italian)
Dna Antonella MULARONI (San-Marino)
Dna Elisabeth STEINER (austriacă)
Dl. Stanislav PAVLOVSCHI (moldovean)
Dl. Lech GARLICKI (polonez)
Dl. Javier BORREGO BORREGO (spaniol)
Dna Elisabet FURA-SANDSTRÖM (suedeză)
Dna Alvina GYULUMYAN (armeancă)
Dl. Khanlar HAJIYEV (azer)
Dna Ljiljana MIJOVIĆ (cetăţeancă a Bosniei şi Herţegovinei)
Dl. Dean SPIELMANN (luxemburghez)
Dna Renate JAEGER (Germania)
Dl. Egbert MYJER (olandez)
Dl. Sverre Erik JEBENS (norvegian)
Dl. David Thór BJÖRGVINSSON (islandez)
Dna Danutė JOČIENĖ (lituaniancă)
Dl. Jįn ŠIKUTA (slovac)
Dl. Dragoljub POPOVIĆ (cetăţean al Serbiei şi Muntenegrului)
Dl. Paul MAHONEY, grefier (britanic)

Cu condamnarea celor care obliga pe altcineva sa poarte burqa sunt de acord, merita sa fie pedepsiti. Nu inteleg motivul pentru care sunt pedepsite cele care o poarta de buna-voie.



PS: MArduk:
QUOTE
o reactie impotriva tolerantei exagerate si a intolerantei manifestate de tarile islamice fata de catatenii crestini

Un principiu elementar de drept spune ca nu poti pedepsi pe cineva pentru fapta altuia. Deci nu poti pedepsi pe cetateanul X pentru faptul ca guvernul tarii Y a luat nu stiu ce masura arbitrara.

Acest topic a fost editat de abis: 19 May 2010, 05:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 May 2010, 05:25 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 06:17 PM) *
Un principiu elementar de drept spune ca nu poti pedepsi pe cineva pentru fapta altuia. Deci nu poti pedepsi pe cetateanul X pentru faptul ca guvernul tarii Y a luat nu stiu ce masura arbitrara.

E valabila si reciproca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 May 2010, 05:31 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Adica? unsure.gif

Cum suna reciproca?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 May 2010, 05:58 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 19 May 2010, 05:17 PM) *
Turbo,
Vezi aici
Daca sunt francezi judecatorii nu se schimba nimic, acolo nu se judeca pe baza apartenentei etnice a judecatorilor. Pur si simplu nu conteaza tara implicata, ci legislatia europeana. Au suferit condamnari si state din "vechea Europa", inclusiv Franta. Asa ca nu te baza pe faptul ca judecatorii ar "inchide ochii" pe motivul asta.

cred ca am fost prea subtil: ma astept ca domnii judecatori sa "beleasca ochii pe harta" si sa vada franta +belgia+elvetia +jermania intr-o anume grupa (ca au dat niste legi) si ca urmare sa schimbe legislatia europeana , ceea ce va fi interesant.


ai o viziune idealizata asupra fonctionarii fonctionarilor ioropeni. devil.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman