HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
abis
mesaj 20 May 2010, 08:52 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Parerea mea e ca ai o vizune extrem de ingusta a ceea ce inseamna justitie... Nici macar in Romania nu-s judecatorii (ma refer la marea majoritate) atat de influentabili. Stai sa apara primele plangeri la CEDO si o sa vedem cum vor fi solutionate, si vorbim dupa aceea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 May 2010, 10:05 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



om trai si om vedea dar pana si ioropenii e si ei uameni, are sentimente, famiglii, amante, acareturi. pana la urma , justificarea franceza e greu de combatut: din motive de securitate.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2010, 10:25 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ca judecatorii sunt oameni este clar, dar asa cum si comisarii europeni sunt tot oameni, atunci cand ajung intr-o functie de genul asta cam lasa acasa parti-pris-urile... Un comisar (sau judecator) nu face lobby politicii oficiale a statului din care provine. Si statele mari ale UE nu sunt ferite de condamnari la CEDO - Franta, Italia, UK (despre Germania n-am gasit inca, dar mai caut cand o sa am timp) etc. chiar au incasat sentinte nefavorabile in diverse cazuri.

In textul postat de tine nu erau invocate motive de securitate, ci motive legate de demnitatea umana:

Suntem o natiune veche, unita in jurul unei anumite idei de demnitate umana, si in special de demnitate a femeii, in jurul unei anumite idei de convietuire. Valul care ascunde fata complet incalca aceste valori, care sunt fundamentale pentru noi, esentiale pentru unitatea republicii

Motivatia nu rezista in cazul in care o femeie, fie imigrant, fie cetatean nascut in Franta convertit ulterior la islam sau indiferent de religie, decide de buna-voie sa imbrace burqa. Daca decide de buna-voie demnitatea sa nu este in niciun fel incalcata. Am spus deja ca sanctionarea drastica a celor care obliga pe altcineva sa se imbrace astfel este justificata, insa nu vad in ce mod este incalcata demnitatea cuiva care decide singur lucrul asta...

Altceva ar fi fost daca se invocau motive de securitate... De exemplu, mi se pare justificat sa ceri ca o persoana sa nu-si ascunda fata atunci cand conduce o masina, cand utilizeaza un abonament pentru transportul public, cand relationeaza cu autoritatile sau in orice alta situatie in care este necesara identificarea. Poti sa interzici de ex. patrunderea intr-o banca cu fata acoperita si multe alte situatii de acest gen. Asta inseamna motive de securitate, care pot fi, bineinteles, intemeiate.

Insa nu este intemeiat sa amendezi pe motiv de "demnitate umana" o femeie care decide de buna-voie sa imbrace burqa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2010, 10:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 May 2010, 10:35 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



my bad dar asa am citit pe net: motivatia este de securitate , in sensul ca oamenii nu pot fi identificati pe strada in cazul comiterii unei infractiuni.

nu mai gasesc sursa acum.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 May 2010, 10:39 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 May 2010, 11:25 AM) *
Insa nu este intemeiat sa amendezi pe motiv de "demnitate umana" o femeie care decide de buna-voie sa imbrace burqa.

Dar ti se pare intemeiat ca o femeie europeana sa fie obligata sa poarte batic intr-o tara islamica?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2010, 10:50 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 May 2010, 11:35 AM) *
my bad dar asa am citit pe net: motivatia este de securitate , in sensul ca oamenii nu pot fi identificati pe strada in cazul comiterii unei infractiuni

Eu am comentat strict ce ai postat tu... Nu pot comenta altceva. smile.gif

QUOTE
Dar ti se pare intemeiat ca o femeie europeana sa fie obligata sa poarte batic intr-o tara islamica?

In unele tari este obligatoriu, in altele nu. Daca ti se pare ca cele care instituie o asemenea obligativitate gresesc, vrei ca noi sa facem aceeasi greseala? Daca ele comit un abuz intervenind in vestimentatia cetatenilor sau turistilor, noi sa replicam cu un abuz asemanator?

Hai sa te intreb eu ceva: sa presupunem ca o femeie din Fiji (de ex), careia i se permite la ea in tara sa umble dezbracata, ar ajunge in Europa... Ti se pare intemeiat ca aici sa fie obligata sa se imbrace? Sa fie amendata daca umbla dezbracata pe strada? Raspunsul pe care mi-l vei da este identic cu cel pe care il vei primi la intrebarea ta. smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 May 2010, 01:59 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 May 2010, 11:50 AM) *
Eu am comentat strict ce ai postat tu... Nu pot comenta altceva. smile.gif
QUOTE
In unele tari este obligatoriu, in altele nu.

In unele tari este obligatoriu baticul in altele altceva, atentie este obligatoriu prin lege, sa nu facem confuzie.
QUOTE
Daca ti se pare ca cele care instituie o asemenea obligativitate gresesc, vrei ca noi sa facem aceeasi greseala?

Nu, nici pomeneala, vreau ca democratia sa permita orice, in buricul Parisului sa se inalte cea mai mare moschee sa auda toti francezii si europenii muezinul cum il striga pe Alah cel proslavit, sa departam larg .... si sa ne lasam ...... in numele tolerantei si al bunei intelegeri intre popoare. mwah1.gif
QUOTE
Hai sa te intreb eu ceva: sa presupunem ca o femeie din Fiji (de ex), careia i se permite la ea in tara sa umble dezbracata, ar ajunge in Europa...

Daca s-ar plimba prin paris intr-o zi insorita ar fi o pata de culoare, ceva la care curiosii s-ar holba cu satisfatie in cazul in care merita, dar daca fidjianca s-ar purta ca pe insula ei zi de zi cred ca ar scandaliza opinia publica democrata mai ales cea feminina, cu alte cuvinte femeia cu pricina ar fi dusa la sectia de politie a arondismentului respectiv iar de acolo fie cu amenda la domiciliul fie fara amenda la balamuc. Eu as fi curios ce ar pati tipesa daca ar aparea goala pe strazile din Riad sau Teheran. devil.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2010, 02:34 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 May 2010, 02:59 PM) *
In unele tari este obligatoriu baticul in altele altceva, atentie este obligatoriu prin lege

Asa cum la noi este obligatoriu sa-ti acoperi zonele intime pe strada, la ei este obligatorie acoperirea parului sau a fetei. Este pur si simplu o diferenta culturala.

Desi sunt state (de ex. Turcia) in care nu exista dpdv legal mai multe restrictii decat in orice alta tara europeana in privinta vestimentatiei.
QUOTE
vreau ca democratia sa permita orice, in buricul Parisului sa se inalte cea mai mare moschee

Care ar fi problema?

Daca in Bucuresti comunitatea musulmana ar cumpara un teren intr-o zona centrala si ar ridica, prin fonduri proprii si fara a apela la subventii de stat, o moschee, cu respectarea formalitatilor legale, este treaba lor, nu vad de ce s-ar indigna cineva. Din punctul meu de vedere nu vad nici o problema. Asa cum nu as vedea nicio problema daca lucrul asta l-ar face crestinii, hindusii, jainistii etc.

QUOTE
daca fidjianca s-ar purta ca pe insula ei zi de zi cred ca ar scandaliza opinia publica democrata mai ales cea feminina, cu alte cuvinte femeia cu pricina ar fi dusa la sectia de politie a arondismentului respectiv iar de acolo fie cu amenda la domiciliul fie fara amenda la balamuc

Atunci explica-mi si mie te rog de ce ti se pare:
- corect ca un cetatean din statul X sa fie sanctionat daca se comporta ca acasa atunci cand ajunge in Europa;
- incorect ca un cetatean european sa fie sanctionat daca se comporta ca acasa atunci cand ajunge in Asia?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 May 2010, 03:13 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 May 2010, 03:34 PM) *
QUOTE
Este pur si simplu o diferenta culturala.

Diferenta este ca la ei e lege iar in UE nu, daca asta tine doar de cultura.
QUOTE
Desi sunt state (de ex. Turcia) in care nu exista dpdv legal mai multe restrictii decat in orice alta tara europeana in privinta vestimentatiei.

Turcia? cred ca te referi la orasele mari, in orasele mici si sate nu doresc nici unei femei sa fie sotie acolo.
QUOTE
...................este treaba lor, nu vad de ce s-ar indigna cineva........................

Nu este vorba de indignare aici deja problema tine de politica.
Atunci explica-mi si mie te rog de ce ti se pare:
QUOTE
.....corect ca un cetatean din statul X sa fie sanctionat daca se comporta................

Corect ar fi sa existe un cosmopolitism acceptat de toti cetatenii si in Europa si in Asia, dar mai este mult pana acolo asa ca este mai bine ca fiecare sa respecte traditiile din locul in care traieste.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 May 2010, 04:50 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 20 May 2010, 04:13 PM) *
Diferenta este ca la ei e lege iar in UE nu

Pai tocmai, diferenta asta nu va mai exista odata cu adoptarea legii belgiene ori franceze... Eu ce zic aici?

Deci belgienii si francezii, in aplauzele unora ca tine, pur si simplu sterg diferenta dintre noi si ei. In loc sa fie ei ca noi, vom fi noi ca ei. Asta-i rezultatul intolerantei europene.
QUOTE
Turcia? cred ca te referi la orasele mari

Tu te-ai referit la lege, nu? Eu tot la lege.
QUOTE
deja problema tine de politica

Ce politica?! Daca oamenii isi cumpara cu banii lor terenul, daca ridica cladirea cu banii lor, pot sa faca ce vor ei acolo: moschee, templu, observator spatial... E treaba lor, e dreptul lor, nu are de ce sa se implice guvernul ori parlamentul.
QUOTE
Corect ar fi sa existe un cosmopolitism acceptat de toti cetatenii si in Europa si in Asia

Si cu ce argument pretinzi ca acel cosmopolitism sa fie cel european? De ce nu cel asiatic? Ori de ce nu cel din Fidji?
smile.gif
QUOTE
este mai bine ca fiecare sa respecte traditiile din locul in care traieste

Deci este mai bine ca cei care traiesc aici sa respecte traditiile europene, cei care ajung in asia sa respecte traditiile de acolo (inclusiv la partea cu baticul sau cu naframa)?
Sau ce vrei sa zici?

Respectarea traditiilor trebuie sa fie impusa cu forta? Uite, eu unul nu ma simt tentat sa respect traditiile locului in care traiesc acum. Si nu le respect. smile.gif

Imi pare rau sa iti spun, dar dupa ce primul tau argument a fost eronat (acela cu "daca ei fac asa atunci hai sa facem si noi"), si asta cu respectarea traditiilor nu-i cu mult mai breaz. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 May 2010, 09:03 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 20 May 2010, 05:50 PM) *
QUOTE
Asta-i rezultatul intolerantei europene.

Dupa atatia ani de toleranta si speranta, cand observi ca atitudinea celui vizat nu se schimba, ci dimpotriva, atunci apare si intoleranta pe care eu o consider o reactie normala.
QUOTE
Ce politica?!

Daca ar fi doar simpli credinciosi nu si-ar permite constructia unei mega moscheii dar e clar ca sunt ajutati sa faca asta tocmai pentru a sublinia si intari un anume interes. Dar raspunsul poate fi si mai simplu, incerca sa construiesti o catedrala la Riad sau Teheran sau chiar la Istambul, ai sa vezi ce insemana politica.
QUOTE
Si cu ce argument pretinzi ca acel cosmopolitism sa fie cel european? De ce nu cel asiatic? Ori de ce nu cel din Fidji?

Draga abis, cosmopolitismul este, nu are o anume origine nu tine de o natie ci de o mentalitate. Culmea este ca in orient nu prea gasesti orase cosmopolite in adevaratul sens al cuvantului cum ar fi New York-ul.
QUOTE
Deci este mai bine ca cei care traiesc aici sa respecte traditiile europene, cei care ajung in asia sa respecte traditiile de acolo

Probabil ca asa va fi de acum inainte pentru mult timp si poate ca este mai bine sa se impuna respectul fata de religie si traditie.
QUOTE
Uite, eu unul nu ma simt tentat sa respect traditiile locului in care traiesc acum. Si nu le respect.

E dreptul tau, dar nici nu vrei sa impui propria traditie si respecti credinta celorlalti, desi din postari nu prea lasi sa se inteleaga asta.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 May 2010, 09:48 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 May 2010, 10:03 AM) *
Dupa atatia ani de toleranta si speranta, cand observi ca atitudinea celui vizat nu se schimba, ci dimpotriva, atunci apare si intoleranta pe care eu o consider o reactie normala.

Cei vizati de toleranta europeana sunt cetatenii europeni in primul rand. Iar respectarea drepturilor omului intr-un stat european nu este conditionata de respectarea drepturilor omului in alte state, de pe alte continente.
QUOTE
Daca ar fi doar simpli credinciosi nu si-ar permite constructia unei mega moscheii dar e clar ca sunt ajutati

Printre credinciosi se pot numara si destui oameni cu stare... Pe de alta parte, daca este normal ca unii crestini sa ajute financiar bisericile din alte tari, nu vad de ce ar fi anormal pentru cei de alte religii.
QUOTE
poate ca este mai bine sa se impuna respectul fata de religie si traditie

Deci este bine ca in unele state majoritar musulmane este impus cu forta legii respectul fata de religia si traditiile respective? Inclusiv partea cu burqa (sau baticul)? Asta vrei sa spui?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2010, 12:16 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 May 2010, 10:48 AM) *
QUOTE
Cei vizati de toleranta europeana sunt cetatenii europeni in primul rand.

Nu toti sunt cetateni europeni.
QUOTE
Iar respectarea drepturilor omului intr-un stat european nu este conditionata de respectarea drepturilor omului in alte state, de pe alte continente.

Poate ca ar trebui conditionata, macar in numele tolerantei de care musulmanii se feresc ca dracu de tamaie sau doar profita de castigurile care le aduce toleranta.
QUOTE
................este impus cu forta legii respectul fata de religia si traditiile respective? Inclusiv partea cu burqa (sau baticul)? Asta vrei sa spui?

Pana la urma este bine ca emanciparea religioasa sa inceapa acolo in statele musulmane, iar toleranta fata de religia musulmana si obiceiurile sale in Europa ar trebui inlocuita cu o forma de unitate crestina in fata valului de cereri cu motiv religios traditional ale cetatenilor musulmani.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 10:32 AM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 24 May 2010, 01:16 PM) *
Nu toti sunt cetateni europeni.

Daca vecina ta Florica se converteste maine la islam si decide de capul ei sa se imbrace in portul ala traditional, care ar fi motivele pentru care legea ar trebui sa ii interzica sa faca asta?
QUOTE
Poate ca ar trebui conditionata, macar in numele tolerantei ...

Te contrazici, cum poti "in numele tolerantei" sa suprimi aplicarea drepturilor omului pentru un anumit grup pe motiv ca un guvern strain (cu care respectivii poate ca nu au nici o legatura) ia masuri nedemocratice?
QUOTE
este bine ca emanciparea religioasa sa inceapa acolo in statele musulmane

Corect - dar nu poti declansa o emancipare religioasa in statele majoritar musulmane unde acest lucru inca nu s-a intamplat, prin masuri arbitrare si de aceeasi natura pe care le iei la tine acasa...
QUOTE
toleranta fata de religia musulmana si obiceiurile sale in Europa ar trebui inlocuita cu o forma de unitate crestina

Iarasi iti scapa esentialul. Statele moderne nu sunt state crestine, ci state laice, in care toate religiile se bucura de egalitate de tratament. Din punctul de vedere al statului, nu este permisa favorizarea unui cult sau defavorizarea altuia. Pur si simplu dpdv legal crestinismul este egal cu islamul, cu budismul, cu ce religie vrei tu. Nu poti face legi care sa vizeze o anume comunitate religioasa deoarece incalci principiile constitutionale. Vezi in constitutia noastra (sunt convins ca si celelalte constitutii vest-europene au prevederi similare) art. 4 pct2, art 6 pct 1 si pct 2, art. 29 pct 1

In plus, in Europa numarul crestinilor este intr-o scadere lenta, dar (probabil) ireversibila.

Acest topic a fost editat de abis: 25 May 2010, 10:33 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 11:21 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 11:32 AM) *
QUOTE
decide de capul ei sa se imbrace in portul ala traditional, care ar fi motivele pentru care legea ar trebui sa ii interzica sa faca asta?

Acelesi motive pentru care Florica nu ar putea sa mearga pe strada fara broboada la Teheran si neinsotita de un membru masculin al familei la Riad.
QUOTE
Te contrazici, cum poti "in numele tolerantei" sa suprimi aplicarea drepturilor omului pentru un anumit grup

Trebuie suprimate aceste drepturi legal deoarece altfel poate declansa o reactie ilegala si necontrolabila din partea majoritatii.
QUOTE
Corect - dar nu poti declansa o emancipare religioasa in statele majoritar musulmane

Aratand ca toleranta nu poate fi aplicata doar de una dintre partile aflate in disputa.

QUOTE
Iarasi iti scapa esentialul. Statele moderne nu sunt state crestine, ci state laice, in care toate religiile se bucura de egalitate de tratament.

Nu stiu cui scapa acest "esential" dar faci ce faci si te intorci impotriva religiei crestine. Poate ca in aiteismul tau nu vezi cu ochi buni religia crestina ar nu inteleg de ce iei parte religiei, traditiei musulmane? Din fericire statele europene sunt laice dar traditia lor este crestina si s-a ajuns pana si la Vatican sa nu-ti impuna vreo lege laica ceva care tine de religie.
QUOTE
In plus, in Europa numarul crestinilor este intr-o scadere lenta, dar (probabil) ireversibila.

Da or sa fie inlocuiti cu islamistii, dar pana la urma as prefera sa-i inlocuiasca ateii, ar fi mai bine pentru toti sa alegem un rau mai mic decat raul cel mare.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 11:50 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 12:21 PM) *
Acelesi motive pentru care Florica nu ar putea sa mearga pe strada fara broboada la Teheran si neinsotita de un membru masculin al familei la Riad.

Motivul este ca cei de acolo sunt ultrareligiosi, nu dau doi bani pe drepturile omului si pe democratie, sunt regimuri totalitare, dictatoriale...

Deci trebuie sa fim si noi la fel?
QUOTE
Trebuie suprimate aceste drepturi legal deoarece altfel poate declansa o reactie ilegala si necontrolabila din partea majoritatii

Deci statul trebuie sa pedepseasca "preventiv" pe cineva care nu incalca drepturile si libertatile tale doar pentru ca altii ar putea avea reactii extremiste? Argument mai "nazist" decat asta n-au auzit pana acum...

QUOTE
Poate ca in aiteismul tau nu vezi cu ochi buni religia crestina ar nu inteleg de ce iei parte religiei, traditiei musulmane?

Dar nu iau partea nimanui! Tocmai ca le tratez egal, cu aceeasi unitate de masura. Daca guvernul ar decide sa interzica purtarea cruciulitelor pe care le poarta crestinii, as considera masura la fel de abuziva si nedreapta, daca ar avea aceleasi motivatii ca cele pe care le expui tu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 12:19 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 12:50 PM) *
QUOTE
..... cei de acolo sunt ultrareligiosi, nu dau doi bani pe drepturile omului si pe democratie, sunt regimuri totalitare, dictatoriale...

macar cu asta suntem de acord si aici se vede si diferenta dintre crestini si musulmani si chiar hindusi.
QUOTE
Deci trebuie sa fim si noi la fel?

Suntem obligati altfel disparem, incet dar "ireversibil".
QUOTE
Deci statul trebuie sa pedepseasca "preventiv" pe cineva care nu incalca drepturile si libertatile tale doar pentru ca altii ar putea avea reactii extremiste?

Exact ca in cazul aplicarii legii fata de actiunile tiganilor, daca este lege toti trebuie sa o respecte.
QUOTE
Dar nu iau partea nimanui! Tocmai ca le tratez egal, cu aceeasi unitate de masura.

De cand a ajuns ateismul unitate de masura?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 12:39 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 01:19 PM) *
aici se vede si diferenta dintre crestini si musulmani si chiar hindusi

Care diferenta, daca vom incepe si noi sa procedam exact ca ei?

Acum da, este o diferenta intre regimurile din Europa si cele totalitare din est, insa daca vom proceda si noi ca ei, diferenta se va sterge si vom fi asemenea lor. Asta vrei? Ca sa "supravietuim" trebuie sa fim asemenea lor? In cazul asta, ce mai conteaza cine castiga in final, daca rezultatul este acelasi?
QUOTE
Exact ca in cazul aplicarii legii fata de actiunile tiganilor

Nu vad legatura dintre valul islamic si tigani. Ai vrea ca guvernul sa interzica si fustele inflorate ale tigancilor ori mustata "gaborilor"?
QUOTE
De cand a ajuns ateismul unitate de masura?

Cine a vorbit despre ateism aici?

A trata cu aceeasi unitate de masura inseamna altceva. Inseamna a judeca folosind aceleasi criterii in toate cazurile.

Astfel, intr-un stat democratic, asa cum sunt statele moderne, in care toate religiile sunt tratate echidistant:
- daca un crestin are voie sa se imbrace conform traditiei lui, atunci are voie si un musulman, budist, evreu etc
- daca crestinii pot avea o biserica in centrul orasului, atunci pot avea si musulmanii o moschee, evreii o sinagoga, budistii un templu etc
- daca un crestin poate absenta de la lucru atunci cand are o sarbatoare religioasa, atunci pe acelasi motiv pot absenta si musulmanii, evreii, budistii etc
Samd

Ideea este ca toate drepturile pe care le au unii ar trebui sa le aiba cu totii. Si toate restrictiile pe care le au unii, ar trebui sa le aiba cu totii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 02:24 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 01:39 PM) *
QUOTE
Care diferenta, daca vom incepe si noi sa procedam exact ca ei?

Ca cel putin pana acum am fost toleranti dar totul are o limita si cred ca civilizatia europeana a atins acea limita a tolerantei, musulmani, africani, tigani, estici, toti cauta ceva ce nu au la ei acasa, bogatia occidentului, intr-un fel poate ca sunt indreptatiti deoarece si occidentul a luat destul de la ei, dar cand vine vorba de religie si traditii se pare ca europenii nu vor sa faca rabat.
QUOTE
Asta vrei? Ca sa "supravietuim" trebuie sa fim asemenea lor?

In cazul in care supravietuirea presupune astfel de masuri da sunt de acord sa devin la fel ca ei, poate chiar mai rau, rezultatul este supravietuirea a ceea ce inaintasii au creat, fie religiosi sau nu, civilizatia europeana.

QUOTE
Nu vad legatura dintre valul islamic si tigani.

Era vorba de aplicarea legii fara discriminare si discriminati.
QUOTE
Cine a vorbit despre ateism aici?

Pai daca un ateist imi propune sa tratez situatia cu aceiasi unitate de masura, el fiind cel care imi dicteaza ce unitate sa folosesc atunci este clar ca avem o problema in ce si cum judecam.
QUOTE
Ideea este ca toate drepturile pe care le au unii ar trebui sa le aiba cu totii. Si toate restrictiile pe care le au unii, ar trebui sa le aiba cu totii.

Pai asta spune legea, nici un cetatean francez nu are voie sa poarte burqha, deci ca atare legea trebuie respectata de catre toti.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 02:46 PM
Mesaj #90


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 03:24 PM) *
In cazul in care supravietuirea presupune astfel de masuri da sunt de acord sa devin la fel ca ei, poate chiar mai rau

In cazul asta da-mi voie sa-ti spun ca nu-i nicio diferenta intre tine si turbanatii din Orientul Mijlociu, sunteti alcatuiti din acelasi aluat. Cu unii ca tine ori cu unii ca ei la conducere, este exact acelasi lucru.
QUOTE
Pai asta spune legea, nici un cetatean francez nu are voie sa poarte burqha

Formulata asa cum spui tu legea este nedreapta, discriminatorie si are toate sansele sa fie trantita de Curtea Constitutionala ori sa genereze un val de procese pierdute la CEDO. Pentru ca, repet: principiul nediscriminarii spune ca nu poti trata diferit persoanele, in functie de religia lor. Deci nu poti interzice membrilor unei religii sa imbrace o anume haina. Ori permiti manifestarea libera a tututor religiilor, ori le ingradesti pe toate in mod egal.

Singura forma acceptabila este interizcerea acoperirii fetei in locurile publice intr-un mod care sa nu permita identificarea. Asta deoarece identificarea este necesara intr-o gama variata de situatii: cand intri intr-o banca, cand utilizezi un mijloc de transport pentru care platesti abonament, cand conduci masina etc. Daca adopti o prevedere legala care interzice acoperirea completa a fetei si impiedicarea identificarii pentru acest gen de motive nu incalci nici principiile seculare ale statului, nici nu creezi discriminare, nici nu poti fi atacat la CEDO. Insa daca utilizezi argumente proaste te expui in mod nejustificat. Argumentul demnitatii umane nu poate fi folosit, deoarece pot exista cazuri in care persoanele respective decid de buna-voie sa se imbrace astfel; argumentul traditiei nu tine, pentru ca nu vad pe nimeni imbracat traditional prin Paris (nici macar in Bucuresti nu vad lumea in itari si opinici); argumentele pe care le-ai vehiculat pe aici nu fac, intr-o dezbatere, decat sa compromita tocmai o astfel de masura. Eu am declarat de la inceput (vezi aici) ca "legea belgiana este corecta" tocmai pentru ca nu face referire la religie:

Belgienii au adoptat o lege, din cate inteleg, care interzice nu burqa musulmana, ci interzice acoperirea fetei in spatiile publice, cu exceptia unor evenimente de genul carnavalurilor. Nici nu puteau interzice pur si simplu burqa, pentru ca ar fi fost acuzati de discriminare religioasa. Nu poti interzice doar simbolurile unei singure religii, ar fi trebuit sa interzica in aceeasi masura si crucifixurile, de pilda. Legea belgiana este corecta, deoarece sub ascunzisul valului poti face orice infractiune si nu poti fi recunoscut nici daca esti inregistrat de camerele de supraveghere.

In concluzie: orice text legal care creaza discriminare si face diferentieri de natura religioasa este nepotrivit pentru ca legea suprema (constitutia) si obligatiile de a respecta drepturile tuturor, indiferent de optiunea religioasa, nu pot fi incalcate. Insa o masura de interzicere a acoperirii fetei care sa nu aiba motivatii religioase nu poate fi atacata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 03:04 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 03:46 PM) *
QUOTE
In cazul asta da-mi voie sa-ti spun ca nu-i nicio diferenta intre tine si turbanatii din Orientul Mijlociu, sunteti alcatuiti din acelasi aluat.

Exista o diferenta majora intre mine si tine, eu sunt tolerant dar nu suport intoleranta, asa ca eu prefer sa stau in picioare in fata turbanatilor, decat aplecat sau in genunchi in fond moartea are mai multe fete dar pana la urma tot moarte se chiama.
QUOTE
Formulata asa cum spui tu legea este nedreapta, discriminatorie si are toate sansele sa fie trantita de Curtea Constitutionala ori sa genereze un val de procese pierdute la CEDO.

Ar fi bine ca legiuitorii sa se uite la formularea mea ohyeah.gif dar nu cred, mai cred ceva ca daca Franta a ajuns la o asa discutie si la o lege in acest sens atunci ceea ce vad eu de aici din muntii e mai grav decat pare. Nu cred ca CEDO va lua masuri impotriva acestei legi sau a consecintelor sale, dar sa vedem.
QUOTE
Insa daca utilizezi argumente proaste te expui in mod nejustificat.

Ce sa mai expun nu-i de ajuns cat am tolerat, nu este de ajuns ca cetatenii ai UE fii celor care se considera discriminati religios si traditional au devenit teroristi desi au urmat scolile europene, nu este de ajuns acest raspuns al islamului ca sa te expui si sa zici lucrurilor pe nume? Ce are de aparat europeanul laic sau crestin? valorile traditionale care se impletesc cu cele crestine fie ca vrem noi doi sau nu vrem.
QUOTE
"legea belgiana este corecta" tocmai pentru ca nu face referire la religie......................Legea belgiana este corecta, deoarece sub ascunzisul valului poti face orice infractiune si nu poti fi recunoscut nici daca esti inregistrat de camerele de supraveghere.[/i]

Si ce religie impune folosirea valului acasa dar mai ales in public?
QUOTE
In concluzie: orice text legal care creaza discriminare si face diferentieri de natura religioasa este nepotrivit

Draga abis, noi aici discutam discutii, crezi ca legiuitorul francez se uita in gura noastra, eu unul sper ca musulmanii sa fie tratati in Europa asa cum sunt tratati crestinii in tarile musulmane, nimic altceva.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 03:30 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 04:04 PM) *
eu sunt tolerant dar nu suport intoleranta

Nu te amagi singur, nu esti.

Atunci cand ceri "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" nu mai esti nici macar crestin. Un crestin intoarce obrazul, nu raspunde cu aceeasi moneda. smile.gif
Iar cand spui sper ca musulmanii sa fie tratati in Europa asa cum sunt tratati crestinii in tarile musulmane nu esti cu nimic mai breaz decat nigerienii aia despre care scriai acum cateva saptamani.
QUOTE
mai cred ceva ca daca Franta a ajuns la o asa discutie si la o lege in acest sens atunci ceea ce vad eu de aici din muntii e mai grav decat pare

Am mai pus pe aici pe undeva un link, in Franta sunt 5.000.000 de musulmani (aproximativ), dintre cei 65.000.000 de rezidenti. Dintre musulmanii astia, sunt vreo 2.000 de femei care poarta burqa. Mda, mare problema... Faptul ca e luata in discutie problema asta in parlament nu inseamna ca a ajuns cine stie ce mare pericol, ci doar ca e o tema pe care parlamentarii francezi cred ca o pot folosi eficient in lupta politica, atat si nimic mai mult...

Dar din cate citesc, in Franta nu se mentioneaza explicit interzicerea valului, ci altceva: refuzul rezidentei sau al cetateniei pentru orice persoana care afiseaza semne vizibile de "practici religioase radicale". Nu sunt mentionate "practici religioase musulmane radicale", deci se poate aplica oricui, inclusiv ortodocsilor radicali smile.gif Deci daca vrei cetatenie sau rezidenta, nu te imbraca in calugar... laugh.gif

In plus proiectul francez prevede ca cei care intra in institutii publice cu fata acoperita nu vor beneficia de serviciile solicitate - spre exemplu, de ajutoare sociale. Corect: daca nu te poti identifica, nu poti pretinde nici ca esti intr-adevar persoana care solicita ajutorul.

Observi ca formularile nu lasa loc de interpretare ca ar fi dirijate impotriva unei anume religii? Ca nu fac apel la "traditia crestina", la "pastrarea identitatii" ori alte bazaconii, ci se refera strict la motivatii pur laice? Nu poate da Franta o lege in care sa scrie pur si simplu "burqa este interzisa"
QUOTE
Ce are de aparat europeanul laic sau crestin? valorile traditionale

Enumera te rog "valorile traditionale" pe care le are de aparat europeanul laic sau crestin. smile.gif


Acest topic a fost editat de abis: 25 May 2010, 03:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 03:57 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 04:30 PM) *
QUOTE
Nu te amagi singur, nu esti.

Sunt un tolerant si un milos, in cazul unui conflict, in cazul in care voi fi obligat sa omor un musulman nu o sa-l fac sa sufere si am sa-i respect si traditiile sale in ceea ce priveste inmormantarea.
QUOTE
Un crestin intoarce obrazul, nu raspunde cu aceeasi moneda.

Eu nu am fost la ora asta de religie si daca e sa ma gandesc bine, prea am tinut obrajii astia sub palmele celor care au mizat pe toleranta mea.
QUOTE
nu esti cu nimic mai breaz decat nigerienii aia despre care scriai acum cateva saptamani.

nici nu trebuie sa fiu mai breaz cu niste animale care nu stiu ce este respectul reciproc.
QUOTE
Dintre musulmanii astia, sunt vreo 2.000 de femei care poarta burqa.

Din 5 milioane de musulmani doar 2000, trebuie sa fie o gresala, de obicei era invers dar poate tu sti mai bine cum stau lucrurile in UE, oricum este un semnal dat dreptcredinciosilor musulmani care au crescut si s-au educat in Europa.
QUOTE
in Franta nu se mentioneaza explicit interzicerea valului, ci altceva: refuzul rezidentei sau al cetateniei pentru orice persoana care afiseaza semne vizibile de "practici religioase radicale".

Este de ajuns, nu trebuia publicata o lista.
QUOTE
Observi ca formularile nu lasa loc de interpretare ca ar fi dirijate impotriva unei anume religii?

Foarte bine asa si trebuie, crestinii nu mai au practici religioase radicale.
QUOTE
Enumera te rog "valorile traditionale" pe care le are de aparat europeanul laic sau crestin.

Cultura si civilizatia europeana asa cum este ea in prezent si cum a fost mostenita de la intemeietorii statelor moderne, democratice europene.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 04:25 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 04:57 PM) *
nici nu trebuie sa fiu mai breaz cu niste animale care nu stiu ce este respectul reciproc

La cine te referi, la femeile care poarta burqa?

Uite ce "toleranta crestina" se ascunde sub scoarta...
QUOTE
Din 5 milioane de musulmani doar 2000, trebuie sa fie o gresala

Si daca nu este? smile.gif

Din nou, lasi prejudecatile sa vorbeasca, nu te intereseaza realitatea... Conform statisticilor oficiale franceze, este vorba de vreo 2000 din cinci milioane. Asta este gradul de "pericol".

QUOTE
crestinii nu mai au practici religioase radicale

Nu toti. Mai sunt unii, poate nu foarte multi, care au.
QUOTE
Cultura si civilizatia europeana asa cum este ea in prezent si cum a fost mostenita...

Cam vag raspunsul... Nu poti enumera cateva dintre valorile traditionale la care te referi? Macar asa, vreo 5-6?

Acest topic a fost editat de abis: 25 May 2010, 04:29 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 04:39 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 05:25 PM) *
QUOTE
La cine te referi, la femeile care poarta burqa?

la nigerieni fie ei crestini sau musulmani.
QUOTE
Asta este gradul de "pericol".

Pericolul este ascuns in moschei si in educatia primita in familie si in locurile de rugaciune.
QUOTE
Cam vag raspunsul... Nu poti enumera cateva dintre valorile traditionale la care te referi? Macar asa, vreo 5-6?

Da ce tu nu esti european, nu-ţi cunoşti valorile tradiţionale, naţionale, valorile neamului tau romanesc ,pentru care s-au jertfit ataţia romāni, sau dacă eşti ateu consideri ca nu ar trebui sa cunosti aceste valori, ca nu trebuie sa le respecţi?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 05:10 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 05:39 PM) *
Da ce tu nu esti european, nu-ţi cunoşti valorile tradiţionale, naţionale, valorile neamului tau romanesc ,pentru care s-au jertfit ataţia romāni

Daca e asa simplu de ce nu faci o lista cu ele. Poate ca valorile mele sunt aceleasi cu ale tale, poate ca sunt diferite, cine stie... smile.gif

Vorbesc despre valorile mele si despre valorile tale, pentru ca nu cred ca exista valorile neamului - adica valori impartasite de toti romanii.

Sau, daca ne referim la valorile impartasite de majoritatea romanilor, ar trebui sa includem pe lista "merge si asa", "sa moara capra vecinului", 'mamaliga nu explodeaza'... Ascultatul manelelor si privitul televizorului, spartul semintelor si injuratul... Mizeria dintre blocuri...

Sau, daca vrei un raspuns mai elaborat, Radulescu- Motru scrie Psihologia Poporului Roman in 1937. Anterior, in 1907, la Paris, aparuse Din Psihologia Poporului Roman (autor Dumitru Drăghicescu). Ce zic ei:

EDUCATIA FACE DIFERENTA
In prezent, psihologii stiu ca intre etnii nu exista diferente semnificative ca distributie a inteligentei sau a aptitudinilor creative. Nu poate fi stiintific demonstrat ca un popor este mai destept ori mai talentat ca altul. Oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca, in final, conteaza conditiile de educatie si afirmare, atat de diferite de la o comunitate etnica la alta. Prin urmare, fara scoli de specialitate si fara influenta pariziana, Brancuş si ar fi ramas un simplu taran, posibil mester popular, iar Enescu ar fi avut un loc binemeritat intr-un taraf de lautari.

NEPASAREA SI FATALISMUL, CARACTERISTICILE SUFLETULUI ROMANESC
“Nepasarea si fatalismul, rod al celor catorva trasaturi mai de seama ale istoriei noastre si ecou adesea al inrauririi Orientului, sunt notele cele mai limpezi si lamurite ce se pot desprinde in sufletul si caracterul nostru.”

INAPOIEREA, O TRADITIE
Descrierile calatorilor straini pe meleagurile romanesti si episoade istorice semnificative intregesc nefericit portretul lui Draghicescu. Dupa 30 de ani, C. Radulescu-Motru, prin analiza comparata a “manifestarilor sufletesti obisnuite romanului cu acelea pe care le gasim la popoarele culte apusene”, remarca in “Psihologia poporului roman” punctele slabe ale respectului fata de traditii a taranului roman: astfel, taranii traiesc in traditia muncii colective asa ca fiecare face “ceea ce crede ca va face toata lumea”, fara a avea curajul sa inceapa o munca altfel decat cea fixata prin obicei. Prin urmare, a iesi din randul lumii este “nu un simplu risc, ci o nebunie”. Totul preluat si la oras in teama de gura lumii
Gestul initiativei individuale este, potrivit lui Radulescu Motru, “cel mai plapand vlastar al sufletului romanesc”. El arata ca din sateni nu ies indivizi intreprinzatori “care sa-si riste odihna si avutul pentru a se imbogati prin mijloace neincercate”. Autorul arata ca “indisciplina in economie”, “neperseverenta in lucrul inceput” plus faptul ca romanul este “cheltuitor cu timpul” sunt alte caracteristici ale psihologiei romanului, elemente care nu se regasesc in Apus. Concluzia: “timpul este pentru roman orice, numai moneda nu”, din moment ce romanul este in stare sa targuiasca ore intregi un lucru de nimic. Personajele neaose ale folclorului romanesc sunt Fat- Frumos si Pacala, personaje cu care romanii vor sa se identifice, primul fiind modelul norocosului desavarsit, iar Pacala este un taran care nu isi lucreaza ogorul, dar merge din loc in loc pentru a-si dovedi istetimea.

"PATRIOTISMUL" ROMANESC
“Romanul considera nerespectarea legii ca un titlu de marire si de putere. Pe terenul vietii economice, acordul este si mai vag. Libera concurenta nu este catusi de putin intrata in moravurile poporului nostru. Romanul cere beneficii pe baza dovezii ca este roman. In nicio alta tara nu se respecta asa des expresiile: fiu al tarii, fiu al poporului... Sunt fiu al tarii, deci trebuie sa am o parte din beneficii.” (C. Radulescu-Motru)


Diferite citate din carte:

Aproape mereu īnvăţat să fie dependent de alţii dinafară, romānul a compensat cu o īndărătnicie „anarhic㓠īnăuntru.

El acceptă greu disciplina ierarhică, fiecare vrea să(-şi) fie şef.

„timiditatea, paralizia voinţei, frica, lipsa de curaj (care) au stăpīnit şi stăpīnesc īncă sufletul romānilor“ Tirania, scria la 1820 contele de Salaberry, i-a făcut pe romāni timizi şi josnici. De aici şi lipsa de īncredere īn forţele proprii, eterna nădejde că vin alţii şi ne ajută, ne scot din impas

„prudenţa dincolo de margine (...) răbdarea, īngăduinţa şi modestia timidă (...) sunt īnsuşiri pe care īmprejurările istorice le impuseră şi le dezvoltară la romāni pīnă la o margine extremă care (...) se īnvecineşte cu laşitatea“ (p. 346).

„tradiţionala noastră nepăsare, credinţa īn fatalitate, īn soartă, īn noroc, cu desăvīrşită lipsă de īncredere īn noi īnşine“

„neprevăzători şi neglijenţi“

„planuri vagi, ...ceţoase, nelămurite“

„chiar cīnd săvīrşim ceva, niciodată nu desăvīrşim nimic“

„Aproape toate fructele mintalităţii romāneşti poartă pecetea inegalităţii, a incoerenţei, a lipsei de unitate şi metodă“



Deci, la ce valori "nationale, traditionale, pentru care s-au jertifit stramosii" te referi, si care ar putea fi puse in pericol daca pe strazile Bucurestiului ar circula cateva femei imbracate cu burqa?

Acest topic a fost editat de abis: 25 May 2010, 05:11 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 05:30 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 06:10 PM) *
QUOTE
pentru ca nu cred ca exista valorile neamului - adica valori impartasite de toti romanii.

e dreptul sa crezi ce vrei eu cred ca exista valori ale neamului impartasite de majoritatea romanilor.
QUOTE
Sau, daca ne referim la valorile impartasite de majoritatea romanilor, ar trebui sa includem pe lista "merge si asa", "sa moara capra vecinului", 'mamaliga nu explodeaza'... Ascultatul manelelor si privitul televizorului, spartul semintelor si injuratul... Mizeria dintre blocuri...

Sunt si astea niste "valori" dar eu le consider negative.
QUOTE
Prin urmare, fara scoli de specialitate si fara influenta pariziana, Brancuş si ar fi ramas un simplu taran, posibil mester popular, iar Enescu ar fi avut un loc binemeritat intr-un taraf de lautari.

Corect, valori romanesti ce si-au gasit locul intre valorile civilizatiei europene.
QUOTE
“Nepasarea si fatalismul, rod al celor catorva trasaturi mai de seama ale istoriei noastre si ecou adesea al inrauririi Orientului, sunt notele cele mai limpezi si lamurite ce se pot desprinde in sufletul si caracterul nostru.”

Da eu recunosc ca exista, dar se pare ca ne-au prins bine aici la portile orientului. Pana la urma trebuie sa accepti realitatea si sa incerci sa profiti de istorie si "aptitudinile" transmise de stramosi.
QUOTE
Pacala este un taran care nu isi lucreaza ogorul, dar merge din loc in loc pentru a-si dovedi istetimea.

Probabil era satul sa tot fie pacalit de altii. Nu contest nimic din ceea ce s-a scris despre romani totusi sa nu uitam ca erau alte timpuri, da mai exista si azi astfel de apucaturi dar cine s-a ingrijit de acest popor? Carol I nu a avut suficient timp, pe Bratieni i-a interesat altceva, Carol al II-lea a fost prea mic n-a reusit sa-l depaseasca pe unchiul sau si nici nu a avut parte de o conjundtura internationala favorabila, pe langa multe alte metehne avute.
QUOTE
Deci, la ce valori "nationale, traditionale, pentru care s-au jertifit stramosii" te referi, si care ar putea fi puse in pericol daca pe strazile Bucurestiului ar circula cateva femei imbracate cu burqa?

Sti foarte bine la ce ma refer si nu vreau sa intru aici intr-o dezbatere pe sigur o vei duce in drizoriu. Eu cred in puterea acestui popor desi nu este cazul sa discutam asta aici. Cat despre burqha la Bucuresti n-ar fi o problema, am vazut niste femei "fericite" ortodoxe care mergeau cu baticuri pe cap, am zis mereu ca ortodoxia si islamul au cateva puncte comune.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2010, 06:17 PM
Mesaj #98


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 25 May 2010, 06:30 PM) *
eu cred ca exista valori ale neamului impartasite de majoritatea romanilor

Pai de cateva postari incoace te rog sa imi spui care sunt valorile alea ale neamului care ar fi amenintate de cateva femei care ar purta vesmantul ala...
QUOTE
am zis mereu ca ortodoxia si islamul au cateva puncte comune

Asta zic si eu de la inceputul topicului dar ma contrazici. smile.gif

Dupa parerea ta, ar trebui interzisa, in Europa, o tinuta de genul asta (fotografia este din Teheran)?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2010, 07:35 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 25 May 2010, 07:17 PM) *
Dupa parerea ta, ar trebui interzisa, in Europa, o tinuta de genul asta?

Nu, legea respectiva se refera la o tinuta de genul asta:




Este vorba despre burqa.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 May 2010, 07:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 May 2010, 08:38 AM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu nu te-am intrebat la ce se refera legea (imagineaza-ti ca stiu si eu asta smile.gif ), ci la parerea ta...

Cum de nu te indigneaza si tinuta din mesajul meu? Pai sa o luam pe rand:
- femeile alea poate sunt obligate sa umble cu capul acoperit, nu o fac de buna-voie;
- tinuta respectiva este una islamica, este contrara traditiilor noastre stramosesti;
- regimul iranian este unul opresiv la adresa crestinilor.

Ar fi deci intrunite toate conditiile mentionate de tine in postarile anterioare...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 May 2010, 10:16 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 May 2010, 09:38 AM) *
QUOTE
ci la parerea ta...

sunt o fire toleranta dar nu exagerez niciodata si nici nu-i las pe altii sa exagereze atunci cand sunt in langa mine.
QUOTE
-femeile alea poate sunt obligate sa umble cu capul acoperit, nu o fac de buna-voie;

am vazut si la noi crestine habotnice care umbla cu chestii din astea pe cap, batic, basma, etc. e dreptul lor sa-l poarte daca vor, sub forma asta nu ma deranjaza chiar daca l-ar purta si in Paris, chiar sunt cochete. smile.gif
QUOTE
- tinuta respectiva este una islamica, este contrara traditiilor noastre stramosesti;

este o tinuta islamica dar eu o consider o tinuta emancipata pentru regimurile islamice, banuiesc ca este minimum ce trebuie respectat conform acestei traditii.
QUOTE
- regimul iranian este unul opresiv la adresa crestinilor.

nu stiu, din cate am auzit nu este chiar opresiv fata de crestini sau alte culte religioase, am urmarit un documentar pe Discovery pe tema asta si era prezentata o comunitate de evrei care traiesc in Iran, acum nu stiu cat la suta era propaganda si cat adevarat, in acelasi documentar am vazut o comunitate de adepti ai zoroastrismului. parerea mea este ca se mai si exagereaza cu toate informatiile astea despre Iran, cu siguranta poporul iranian nu impartaseste total politica ayatolahilor, dar cum noi am trecut printr-o dictatura stim ce mult conteaza propaganda.


P.S.

Dintre toate tinutele musulmane pe care le-ar pute purta o femeie, pentru ca exista si tinuta barbateasca, shayla si hijabul mi se par chiar elegante.



Acest topic a fost editat de Marduk: 26 May 2010, 10:28 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2010, 09:58 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pe fetele astea care au demisionat de la Al-Jazira, le-as ajuta sa faca ceva pentru emanciparea femeilor in lumea islamica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2010, 10:19 AM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 May 2010, 11:16 AM) *
am vazut si la noi crestine habotnice care umbla cu chestii din astea pe cap, batic, basma, etc. e dreptul lor sa-l poarte daca vor, sub forma asta nu ma deranjaza chiar daca l-ar purta si in Paris, chiar sunt cochete

Nu reusesc sa inteleg de ce o tinuta islamica te deranjeaza, iar alta nu. De ce le tratezi diferit? Una dintre ele acopera doar cativa centimetri mai mult decat cealalta, in rest sunt cam la fel.

De ce consideri de neacceptat impunerea burqai, dar ti se pare normala impunerea hijabului? Doar pentru ca al doilea corespunde in masura mai mare gusturilor tale estetice? Pana la urma vad ca la asta se rezuma: vrei sa fie interzis prin lege ceea ce nu-ti place tie.
QUOTE
cu siguranta poporul iranian nu impartaseste total politica ayatolahilor

Bineinteles ca poporul nu impartaseste niciodata in totalitate politica conducatorilor. In cazul asta, de ce vrei sa pedepsesti niste cetateni pentru ca guvernul dintr-o tara straina (cu care poate ca nu sunt de acord, dar sunt nevoiti sa-i respecte legile) adopta niste masuri care tie nu-ti plac?
QUOTE
Pe fetele astea care au demisionat de la Al-Jazira, le-as ajuta sa faca ceva pentru emanciparea femeilor in lumea islamica.

Cum ai vrea sa le ajuti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2010, 10:59 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 31 May 2010, 11:19 AM) *
QUOTE
De ce le tratezi diferit? Una dintre ele acopera doar cativa centimetri mai mult decat cealalta, in rest sunt cam la fel.

Credeam ca am inchis discutia pe tema asta! "Cativa centrimetrii" hai sa fim seriosi, pai chiar in imaginea postata de tine se vede clar diferenta, nu vorbim de "cativa centimetri" ci chiar metri.
QUOTE
De ce consideri de neacceptat impunerea burqai, dar ti se pare normala impunerea hijabului?

Nu mi se pare normala nici o impunere a celor doua in tarile islamice, am zis doar ca in timp ce burqa acopera totul ca si cum femeia ar trai intr-un turn de fildes, din care lumea i sedazvaluie printr-o ferestruica cu zabrele, hijabul este mai libertin, lasand femeilor o alternativa cat de cat accepatbila la burqa.
QUOTE
vrei sa fie interzis prin lege ceea ce nu-ti place tie.

Cum ai ajuns la concluzia asta?
QUOTE
Cum ai vrea sa le ajuti?

O campanie de presa internationala menita sa atraga atentia asupra situatiei cu care se confrunta femeia in islam. Altceva nu vad ce am putea face si mi-a teama ca chiar si asa femeile respective vor avea de suferit, deoarece ceea ce au facut ele poate fi considerata o revolta impotriva cutumelor islamice, or asta din cate stiu se pedepseste in Qatar.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jun 2010, 11:06 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Efectele crizei, nationalismului incep sa-si arate coltii in politica unor tari din UE, olandezii au votat un partid cu orientare anti islamista si extremista, sa vedem reactia UE in cazul in care acest partid va reusi sa obtina sprijin pentru interzicerea Coranului? cum ar putea sa faca asta? ce ar obtine daca ar interzice cartea sfanta a musulmanilor? cum ar reactiona cetatenii musulmani care traiesc in Olanda?

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Jun 2010, 11:09 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman