HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza Economica Din Romania, dezbatere, posibile solutii
Marduk
mesaj 12 May 2010, 09:23 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 12 May 2010, 09:40 AM) *
QUOTE
Noi încercam să vorbim de cauzele crizei.

Una din cauzele crizei este si sistemul de cumetrii ce s-a dezvoltat dupa '90, alaturi de nepotismul preluat de la comunisti. E greu sa-ti dai afara nevasta, fiul, fica, ginerele, finul sau nasul, toata aceasta increngatura tesuta timp de 20 de ani se rupe greu, unde mai pui ca relatiile guvern, buget firme private conduse de cunostinte, zone din care vin comisioanele de 30% pentru contracte. O solutie ar fi, Romania sa fie prima tara in care deciziile sa fie luate de calculatoare iar inspectiile in teritoriu sa fie facute de comisii internationale formate din nemti, suedezi, danezi, englezi si olandezi care sa fie platite de UE. O alta solutie ar fi adoptarea unei legi care sa permita inventariere bunurilor dintr-o locuinta daca fiscul are dubii cu privire la declaratia de venit a respectivului.
QUOTE
Numai evaziunea în agricultură (TVA și alt impozite și taxe neîncasate)

Ce taxe si impozite in agricultura? eu am 6 hectare de teren agricol si un hectar de padure, nu platesc impozit deoarece nici pana la aceasta data nu mi s-a data titlul de proprietate, sti cati sunt ca mine? sute de mii, ca sa nu mai vorbim de procesele aflate pe rol. Apropo de extragerea din Castrum Culs, am avut si noi un tanar care promitea la agricultura, cred, sper ca ar fi facut lucruri bune, moderne, ce-am facut? l-am ajutat sa ajunga comisar european. Asa si cu tinerii bine pregatiti, toti pleaca aiurea prin lume satui de solutiile gasite de guvernanti pentru Romania si romani.
QUOTE
Cum combatem evaziunea? Aceasta este problema.

Prin lege si aplicarea ei fara discernamant. Exemplu : Are Vladescu probleme cu fiscul la una dintre companii, vreo 25000 lei, vine omul si-l intreaba cineva un jurnalist "firma dvs. este executata silit, cu comentati" raspunsul a fost pentru mine naucitor, nici nu l-am retinut bine, pentru ca pe moment mi-a zburat mintea ca asa gandesc toti boierii din aceasta tara, dar a fost ceva de genul, "asta este o suma pentru care sa executi silit" am redat din memorie. Pai daca un ministru de finante taraste in derizoriu o actiune a fiscului pe care il conduce ce sa mai zic de altii.


Acest topic a fost editat de Marduk: 12 May 2010, 03:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 12 May 2010, 10:05 AM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



Alternativa la împărțirea pe căprării, este un punct de vedere dinspre Bucale:
Dl. Băsescu avertizează că dacă România ajunge în mare dificultate financiară ar putea fi nevoită să cedeze foarte mult din suveranitate. Subsemnatul cred că, dimpotrivă, asta e ultima speranţă.
http://www.gandul.info/puterea-gandului/pr...natiune-6110798


Acum este o atmosferă cam inflamată, dar de multe ori adevărul se spune la mânie, când ești mai aprins.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 12 May 2010, 11:03 AM
Mesaj #38


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Diogene @ 12 May 2010, 10:16 AM) *
Nu este idee fixă. Este singura soluție în opinia mea. Ca români ar trebui să fim fericiți că mai avem ceva palide soluții. Popoare ca cel grec, nu cred că mai au nimic, decât încorporarea în alte state.

Pun o întrebare ardelenilor. Evazioniști, hoți există peste tot. Și ăștia sunt însă de mai multe tipuri. Vă întreb cum v-ați fi simțit dacă nu ați fi auzit practic niciodată de Culiță Tărâță, Dinu Patriciu, Dan Voiculescu, Sorin Ovidiu Vântu, Mărean Vanghelie, Radu Berceanu, Radu Mazăre, Adriean Videanu, Adrian Năstase, Elena Udrea, Ion Iliescu? Dacă ne mulțumeam cu hoțiile și matrapazlâcurile unora ca Emil Boc, Vasile Blaga, Monica Iacob-Ridzi, Decebal Traian Remeș, Gheorghe Mureșan, Viorel Burzo (ăsta este un mare judecător clujean băgat la închisoare de un gabor din Someșeni), Klaus Iohanis? Adică sugerez că ardelenii sunt foarte tămâioși, nu știu să fure, sunt prinși foarte repede. De aia e util un sistem fiscal ardelean cu o anumită autonomie, cum mai avem încă (ce ciudățenie!) sistemul cartei funciare - sistem de cadastru încă nu pe deplin unificat. Nu e obsesie, este o simplă constatare care deranjează și de aceea este catalogată în fel și chip.

Sunt convins că Institutul Național de Statistică ar putea să mă confirme sau să mă infirme. De ce nu prezintă pe regiuni indicatorii care sugerează evaziunea fiscală?



Ba da, este o idee fixă şi încă una al dracului de bine pironită. Dacă vrei să vorbeşti pe larg despre regionalizare, vezi că există un topic despre asta, l-am deschis chiar eu. Nu doare să-l cauţi, crede-mă. Sigur, acolo vorbeam chiar de regionalizare, nu despre împărţirea lumii în arieni (ardeleni) şi ceilalţi...

Şi ce naiba înseamnă sistem fiscal ardelean? Scuză-mi ignoranţa.

Eu vin din Ardeal, am lucrat mult pe langă insituţiile de stat de acolo, apoi pe lângă alea din Bucureşti, apoi pe lângă alea din Timişoara... şi zău că se fură la fel. Nu ştiu dacă tu ai avut tangenţă directă cu astea sau vorbeşti aşa, din legende urbane, cert e că vorbeşti prostii.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 May 2010, 11:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Diogene
mesaj 12 May 2010, 12:00 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(nefertiti @ 12 May 2010, 12:03 PM) *
Eu vin din Ardeal, am lucrat mult pe langă insituţiile de stat de acolo, apoi pe lângă alea din Bucureşti, apoi pe lângă alea din Timişoara... şi zău că se fură la fel. Nu ştiu dacă tu ai avut tangenţă directă cu astea sau vorbeşti aşa, din legende urbane, cert e că vorbeşti prostii.


Eu am spus, nu am dat cu parul. Ori împărțim administrarea statului pe provincii, ori „vom pierde din suveranitate” - vorba lui Băsescu. Pe mine nu mă deranjează pierderea de suveranitate în sine, că sunt adeptul statului european. Mă deranjează că apare ca o soluție la un dezastru. Acel dezastru spre care ne îndreptăm mă deranjează. Mi-e rușine ca român. În fond, indiferent de organizarea Europei, fiecare ar trebui să fie în stare să se gospodărească la el acasă.

Apropo de cele două căi, ambele lovesc în „București”, adică în statul centralizat, corupt și mafiotic, stat care a fost organizat prin „cedare de suveranitate”, că nu ni se potrivea. Criza asta a grăbit foarte mult procesele.

Acuma, sunt în stare să pariez că nu vom alege calea cu cele mai puține pierderi. Orice bucureștean care se respectă va argumenta că „toți fură” și e o prostie să spui altfel. Și ei au toate pârghiile. Băsescu a dat startul trecerii de la parazitarea rațională la parazitarea disperată. Ultima nu are cum să se prelungească mult și nu are cum să mai ia în seamă variante raționale. Există o ură tipic românească îndreptată împotriva statului și e foarte probabil să se realizeze ceea ce își doresc.

Eu mă bazez pe istorie. Aparent sunt simple teorii, însă tot istoria ne învață că tendințele supraviețuiesc prin secole, chiar dacă nu le mai văd decât ăia care le cunosc din alt secol. Deci există și alte șanse.

Acest topic a fost editat de Diogene: 12 May 2010, 12:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 May 2010, 04:06 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Diogene @ 12 May 2010, 01:00 PM) *
QUOTE
Pe mine nu mă deranjează pierderea de suveranitate în sine, că sunt adeptul statului european.

Nu stiu de ce am impresia ca faci o confuzie intre autonomia administrativa si autonomia teritoriala! Exista la nivel european in acest moment o discutie pe tema suveranitatii, asa ca mai este mult pana sa pierdem suveranitatea nationala primind in schimb suveranitatea europeana. Eu cred ca suveranitatea va fi un pas foarte greu de tracut pentru multi europeni.
QUOTE
În fond, indiferent de organizarea Europei, fiecare ar trebui să fie în stare să se gospodărească la el acasă.

Tocmai in asta consta organizarea Europei ca la tine acasa s-ar putea sa te gospodareasca un olandez, englez, german sau francez, iar tu sa fi nevoit sa faci curatenie in numele Europei in Afganistan sau acolo unde interesele UE o cer. Dupa cum vezi criza nu i-a lovit doar pe greci, "gospodareala" lor a generat o reactie la nivel european desi multi cetateni nu au dorit sa-i ajute pe greci au fost obligati sa o faca.
QUOTE
Orice bucureștean care se respectă va argumenta că „toți fură” și e o prostie să spui altfel.

Clar ca nu-ti stau bine la lingurica bucurestenii, dar cetatenii Bucurestiului nu prea au ce sa faca sau ce sa zica, politica se face in parlament si la guvern unde nu sunt doar bucuresteni, mitici, ci si ardeleni, moldoveni, olteni, etc.
QUOTE
Există o ură tipic românească îndreptată împotriva statului și e foarte probabil să se realizeze ceea ce își doresc.

Aici ai dreptate, dar si ura asta are istoria ei, ca tot vorbim de istorie, vine din celalalt secol si a fost intretinuta de politicienii romani, altfel nenea Iancu ramanea un necunosct gazetaras ce-si razbuna plaivasul spre deliciul targovetilor.
QUOTE
Aparent sunt simple teorii, însă tot istoria ne învață că tendințele supraviețuiesc prin secole

Cei ce cara dupa ei tendintele istorice fara sa le adapteze la prezent sunt pierduti. Exista o carte care mi-a placut "Megatendinte" Alvin Toffler care abordeaza acest subiect.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 May 2010, 10:46 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@ Diogene:
Cum adică fiscalitatea în România este de 31% din PIB? Hai să facem un calcul simplu: prestezi un serviciu oarecare (e cel mai simplu exemplu, profit curat) şi ai profit în valoare de 1000 lei pe lună, net. Plăteşti la stat TVA 19%? Plăteşti! Plăteşti impozit forfetar? Plăteşti, uneori cu un ordin de mărime mai mult decât e cota unică de 16%. Dar să zicem că plăteşti cei 16%. Ca să scoţi aceşti bani pe dividende, mai plăteşti încă 16%. La care, obligat, mai plăteşti cel puţin CAS şi la sănătate: 31,5% şi, respectiv 19%. Toate astea, aplicate pe rând la cei 1000 lei cât mai rămâne??

Din date oficiale, nomenclatorul taxelor şi impozitelor din România:
Impozite şi Taxe

Dimpotrivă, România este campioană la numărul de taxe şi impozite pe care contribuabilii sunt obligaţi să le plătească:
http://www.wall-street.ro/articol/Economie...i-impozite.html
Ţine cont că articolul este din 2007, de-atunci s-au mai "diversificat" oleacă... mad.gif

Cu toată această povară pe umerii celor câteva milioane care muncesc şi produc ceva în ţara asta, cum să nu-i înjuri ca la uşa cortului pe toţi cei care sunt vinovaţi de starea proastă a economiei? Ba mai mult, cum să nu le dai foc la gipane sau la palate? Deci tot noi, contribuabilii suntem vinovaţi că e evaziune, că se fură, că statul risipeşte banii? Că vezi doamne, noi i-am numit în funcţii?! NU domnule! Nu mă simt deloc. Ba să li se confişte lor averile, firmele căpuşă şi să fie executaţi siliţi toate firmele lor proprii şi personale prin care sifonează de 20 de ani banii din visteria ţării, din fondurile europene şi aşa mai departe. Ce vină am eu că toate lucrările de infrastructură din ţara asta se fac pe bază de licitaţii aranjate între stat şi firmele acoliţilor sau chiar ale politicienilor însuşi?! Că banii pentru drumuri finanţează de fapt campaniile electorale ale primarilor, deputaţilor şi senatorilor? Ce vină am eu că firmele de stat sunt conduse de politicieni care n-au nici în clin nici în mânecă cu activitatea propriuzisă? Că ministrul sănătăţii este economist?

Să fim serioşi! La ce mafie s-a ajuns, numai un cataclism îi mai opreşte. Toată treaba s-a făcut din cauză că noi am fost de bună credinţă şi i-am votat, sperând să facă măcar jumătate din ceea ce s-au lăudat prin campanii. Că doar sunt traşi de mânecă de UE şi alte organisme şi nu pot pur şi simplu să doarmă în parlament sau să-şi aranjeze şmenurile? Aiurea! N-au nicio greaţă!

Nu sunt de acord că suntem vinovaţi cu toţii. Am fost păcăliţi, se poate, dar ei sunt singurii vinovaţi pentru starea României. Începând cu consilierii de la primării şi până la Băsescu. Nu eu sau tu care n-avem nicio funcţie.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 13 May 2010, 06:42 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(Erwin @ 12 May 2010, 11:46 PM) *
@ Diogene:
Cum adică fiscalitatea în România este de 31% din PIB? Hai să facem un calcul simplu: prestezi un serviciu oarecare (e cel mai simplu exemplu, profit curat) şi ai profit în valoare de 1000 lei pe lună, net. Plăteşti la stat TVA 19%? Plăteşti! Plăteşti impozit forfetar? Plăteşti, uneori cu un ordin de mărime mai mult decât e cota unică de 16%. Dar să zicem că plăteşti cei 16%. Ca să scoţi aceşti bani pe dividende, mai plăteşti încă 16%. La care, obligat, mai plăteşti cel puţin CAS şi la sănătate: 31,5% şi, respectiv 19%. Toate astea, aplicate pe rând la cei 1000 lei cât mai rămâne??

Din date oficiale, nomenclatorul taxelor şi impozitelor din România:
Impozite şi Taxe

Dimpotrivă, România este campioană la numărul de taxe şi impozite pe care contribuabilii sunt obligaţi să le plătească:
http://www.wall-street.ro/articol/Economie...i-impozite.html
Ţine cont că articolul este din 2007, de-atunci s-au mai "diversificat" oleacă... mad.gif

Deci România este fiscalizat numai 31 % din PIB. În Suedia ajunge către 50 %. Nu mai bate câmpii, dacă nu te pricepi.


QUOTE(Erwin @ 12 May 2010, 11:46 PM) *
! NU domnule! Nu mă simt deloc.

Să fii sănătos. Reprezinți probabil o minoritate dezorganizată (în ipoteza în care pus în fața faptele nu te-ai retrage). O simplă chestie. Eram nemulțumit de un service de telefoane. Nu voiau să-mi primească o hârtie ca să am o dovadă la reclamație. Erau vreo 6 bărbați la coadă. Le-am cerut să semneze hârtia ca martori că service-ul nu o primește. Nu au vrut niciunul. Se poate extinde la tot poporul. Nu are atâta cap să înțelegă faptul că mâine poate fi el în situația celui care trebuie ajutat. Prostia națională se plătește. Scump.

QUOTE(Erwin @ 12 May 2010, 11:46 PM) *
Să fim serioşi! La ce mafie s-a ajuns, numai un cataclism îi mai opreşte. Toată treaba s-a făcut din cauză că noi am fost de bună credinţă şi i-am votat, sperând să facă măcar jumătate din ceea ce s-au lăudat prin campanii. Că doar sunt traşi de mânecă de UE şi alte organisme şi nu pot pur şi simplu să doarmă în parlament sau să-şi aranjeze şmenurile? Aiurea! N-au nicio greaţă!

Nu sunt de acord că suntem vinovaţi cu toţii. Am fost păcăliţi, se poate, dar ei sunt singurii vinovaţi pentru starea României. Începând cu consilierii de la primării şi până la Băsescu. Nu eu sau tu care n-avem nicio funcţie.

Io cred că dacă singura ta participare la viața publică se va reduce la „vot” ești ca ortodoxul care crede că a fi religios înseamnă să mergi duminica dimineața la biserică. A fi religios înseamnă să respecți perceptele în zilele de lucru. Trebuie să realizezi interesul public în orice situație, nu să taci și tu brusc ca porcul în cucuruz, pentru o mână de arginți cum fac alte multe milioane. Am văzut mulți guralivi ca tine.

Acest topic a fost editat de Diogene: 13 May 2010, 06:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 May 2010, 07:01 AM
Mesaj #43


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Patriarhia Română: "Vom depăşi acest impas prin construirea de biserici pentru sporirea credinţei"

Patriarhia Română consideră că lăcaşurile de cult aflate în construcţie trebuie finalizate, în ciuda crizei economico-financiare care afectează România. Reprezentanţii acesteia spun că vom depăşi impasul prin construirea de biserici pentru sporirea credinţei.

"Considerăm înşelătoare opinia conform căreia trebuie făcute economii, inclusiv prin sistarea lucrărilor la lăcaşurile de cult aflate în construcţie, deoarece prin edificarea unui lăcaş de cult se întăreşte solidaritatea şi cooperarea dintre credincioşi, inclusiv întărirea vieţii spirituale, care permite oamenilor să depăşească orice fel de criză, fără să se «autodemoleze», ajungând la deznădejde sau la dezumanizare", se arată într-un comunicat al Patriarhiei Române, potrivit NewsIn.


Sursa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 May 2010, 07:01 AM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Dar nici de guralivi de astia ca tine, nu duce lumea lipsa.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 May 2010, 07:04 AM
Mesaj #45


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Am citit si eu stirea aia cu Patriarhia si... ce sa zic, e demna de Romania.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 13 May 2010, 08:07 AM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(CharonOfNyx @ 13 May 2010, 08:01 AM) *
Dar nici de guralivi de astia ca tine, nu duce lumea lipsa.

Eu ce fel de guraliv sunt? Că-s curios.

Domnul respectiv e din tipul care crede că în ce privește domeniul public are doar datoria să voteze și apoi doar să dea din gură. Deși elementele de participare permanentă la viața societății ale unor mărunței sunt mărunte, aproape invizibile, sau inconștiente, ele există, devreme ce adunate la nivel de nație deja dau o realitate zdrobitoare.

Ca economist știu că excedentul nu este întotdeauna un fapt pozitiv, dar să zicem că este. Ce ar face conducerea unei țări dacă s-ar trezi cu un excedent bugetar de 1 miliard de euro și ar fi și ea din aceeași „plămadă” ca și poporul care a dat acel excedent? Nu l-ar investi cu cap, de pildă în educație? E simplu să acuzi politicienii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 May 2010, 08:12 AM
Mesaj #47


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Diogene @ 13 May 2010, 09:07 AM) *
Eu ce fel de guraliv sunt? Că-s curios.

Domnul respectiv e din tipul care crede că în ce privește domeniul public are doar datoria să voteze și apoi doar să dea din gură.


Tu de unde naiba stii ce face el? Daca ti-ai scoate nasul prin Han mai departe de topicurile pe unde aberezi, ai afla mai multe. Te-as ruga sa te abtii de la astea.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 May 2010, 08:30 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Prietene Diogene, hai să-ţi dau un "hint", deşi postul meu nu era deloc ad-hominem! Trebuia să pun doar un citat!



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 May 2010, 01:53 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am gasit o poveste (adevarata) despre renasterea unui oras, ar putea fi un exemplu si pentru iesirea din criza a altora:

Episodul 1

Episodul 2


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 May 2010, 02:03 PM
Mesaj #50


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



thumb_yello.gif Am gasit-o cam in acelasi timp. Nush cum te-ai simtit tu citind dar eu m-am simtit bine! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 May 2010, 02:18 PM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mi-a parut rau ca nu locuiesc in Bogota. smile.gif

Serios vorbind, este o portie de speranta ca se poate face totusi ceva, oricat de neagra ar fi situatia

PS: In alta ordine de idei, o imagine de la un protest studentesc din Romania:



Tipul din poza nu merita bursa. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 13 May 2010, 02:20 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2010, 05:17 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 13 May 2010, 09:30 AM) *

Ai o estimare, cati crezi au facut asta? s-a auzit ceva in presa? pe bloguri?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 May 2010, 05:37 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 May 2010, 06:17 PM) *
s-a auzit ceva in presa? pe bloguri?


Nu, nimic in presa, nimic pe bloguri.

Ma intreb cum ar fi rezolvat criza economica gestul asta, daca il faceau mai multi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 13 May 2010, 06:05 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Dezastru in Romania, moncher, dezastru. Reducand salariile si pensiile ( principalele surse de venituri ale populatiei majoritare) repercusiunile asupra economiei vor fi catastrofale. Scade consumul. Parerea mea wink.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 May 2010, 06:06 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Criza nu este romaneasca, noi suntem doar cei care tragem ponoasele integrarii intr-un sistem care ne este necunoscut. Romanii sunt ca niste elevi care nu au citit nimic dar se prezinta la examen poate, poate, le-o pica subiectul pe care-l stiu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 13 May 2010, 06:37 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(abis @ 13 May 2010, 06:37 PM) *
Ma intreb cum ar fi rezolvat criza economica gestul asta, daca il faceau mai multi.

mad.gif
Iar te joci cu cuvintele si de-a semantica. Mai citeste o data pe topic, de unde au pornit reactiile, ca poate pricepi ca remarca ta de mai sus e deplasata. Din ce frustrare ai scos chestia asta? De unde jubilatia asta?


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 13 May 2010, 07:26 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(Erwin @ 12 May 2010, 11:46 PM) *
Hai să facem un calcul simplu: prestezi un serviciu oarecare (e cel mai simplu exemplu, profit curat) şi ai profit în valoare de 1000 lei pe lună, net. Plăteşti la stat TVA 19%? Plăteşti! Plăteşti impozit forfetar? Plăteşti, uneori cu un ordin de mărime mai mult decât e cota unică de 16%. Dar să zicem că plăteşti cei 16%. Ca să scoţi aceşti bani pe dividende, mai plăteşti încă 16%. La care, obligat, mai plăteşti cel puţin CAS şi la sănătate: 31,5% şi, respectiv 19%. Toate astea, aplicate pe rând la cei 1000 lei cât mai rămâne??


Erwin,nu e chiar asa smile.gif
Daca platesti impozit forfetar ai/esti firma.Profitul se calculeaza ca dif intre venituri si cheltuieli.Deci,tu ai venit de 1000 ron.Tva de plata la stat se obtine ca dif dintre tva colectat si deductibil(cei 190 ron sunt colectati ,dar tu mai ai si cheltuieli cu apa,energie, etc,adica facturi de la care deduci tva-ul).Platesti prin dif.Ca idee,cel mai afectat de tva ramane consumatorul final,cel care nu e implicat intr-un act de comert.
Contributiile la bugetul asigurarilor sociale se aplica la fondul de salarii.
Cotele sunt:
CAS -conditii normale de munca 20.8%
Sanatate 5.2%
Somaj 0.5%
Fnuass(fond concedii medicale) 0.85%
Fond creante 0.25%
Fond de accident -in fct de caen,cred ca maximul e pana in 0.3%
Taxa camera de munca 0.75%(daca o pastrezi la ei,ca n-ai atestat etc,daca nu e 0.25%)

Sper sa nu se supere cineva foarte tare de off topicul meu,dar nu m-am putut abtine smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 13 May 2010, 08:57 PM
Mesaj #58


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(abis @ 13 May 2010, 06:37 PM) *
Ma intreb cum ar fi rezolvat criza economica gestul asta, daca il faceau mai multi.


Bine, ai putea să te întrebi multe altele referitoare la cei pe care tu i-ai votat... Presupun că o faci în intimitate, că în public ar fi un pic jenant. wink.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 May 2010, 01:02 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Merci, Factura! Eram cătrănit rău asară! rofl.gif Dacă tot eşti contabilă, scrie şi cât e totalul total. Din 1000 lei profit (după ce-ai scăzut cheltuielile cu materialele, energie apa, telefon, fără salarii şi contribuţii), cât mai rămâne? Ca să se ştie cât este venitul celui care munceşte şi cât ia statul? Ca patron dacă nu iei salariu, din dividende plăteşti CAS şi sănătate la cotele întregi, angajator+angajat.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 14 May 2010, 09:02 AM
Mesaj #60


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(Erwin @ 14 May 2010, 02:02 AM) *
Merci, Factura! Eram cătrănit rău asară! rofl.gif Dacă tot eşti contabilă, scrie şi cât e totalul total. Din 1000 lei profit (după ce-ai scăzut cheltuielile cu materialele, energie apa, telefon, fără salarii şi contribuţii), cât mai rămâne? Ca să se ştie cât este venitul celui care munceşte şi cât ia statul? Ca patron dacă nu iei salariu, din dividende plăteşti CAS şi sănătate la cotele întregi, angajator+angajat.

Nu ai putea să-ți rezolvi lacunele în altă parte? Fiscalitate în România este inadmisibil de mică. Faptul că favorizează evaziunea, concurența neloaială, că este nedreaptă, este cu totul altceva. Avem un stat clientelar, umflat și servicii publice subfinanțate, de foarte proastă calitate, menținute în viață de niște fraieri foarte prost plătiți. Asta ne va costa enorm în viitor. Cum spuneam, prostia, lăcomia celor care au bani pierd țara asta, pentru că aceia nu știu să folosească banii. Este prea multă șpagă, evaziune, nemuncă și pomană.

TVA este o taxă de consum, îi afectează pe cei care consumă și de-abia indirect pe patroni, prin reorientarea consumului. Băsescu și patronașii de doi lei ruginiți din România nu înțeleg acest lucru. Asta și sugerează Theodor Stolojan:
http://www.gandul.info/news/premierii-de-r...rea-tva-6117591

Acest topic a fost editat de Diogene: 14 May 2010, 09:07 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 10:02 AM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 13 May 2010, 07:37 PM) *
Iar te joci cu cuvintele si de-a semantica. Mai citeste o data pe topic, de unde au pornit reactiile, ca poate pricepi ca remarca ta de mai sus e deplasata. Din ce frustrare ai scos chestia asta? De unde jubilatia asta?

Conform Dexonline:

JUBILÁ, jubilez, vb. I. Intranz. A simți o mare satisfacție (exteriorizând-o), a se bucura din plin de ceva; a triumfa.

Unde anume in postarea mea ai gasit o mare satisfactie ori un triumf imi este greu sa inteleg. Foarte greu. Ca sa nu mai spun de frustrare. smile.gif

Crezi ca nu mi-e clar de unde a pornit discutia?

Diogene: Io cred că dacă singura ta participare la viața publică se va reduce la „vot” ești ca ortodoxul care crede că a fi religios înseamnă să mergi duminica dimineața la biserică... Trebuie să realizezi interesul public în orice situație, nu să taci și tu brusc ca porcul în cucuruz, pentru o mână de arginți cum fac alte multe milioane
Iar Erwin ii arata ca el si-a anulat votul.

Ei si? Ce mare scofala e faptul ca ti-ai anulat votul?! Chiar daca faceau gestul asta 80% dintre cei care se prezentau la vot, nu conta, presedintele sau parlamentul se aleg si cu cei 20% care isi exprima un vot valabil. Iar in actiunea lor politica vor tine cont de cei care voteaza, nu de cei care isi anuleaza votul. Daca voteaza (valabil, nu aiurea!) in special pensionarii, partidele vor intreprinde actiuni care sa ii intereseze pe pensionari; daca voteaza in special moldovenii, se vor concentra pe ajutorul acordat moldovenilor etc. Pur si simplu este o pierdere de timp si de resurse sa te adresezi celor care nu voteaza. Este un calcul pragmatic pe care il face orice politician.

Hai sa admitem (fie si teoretic) ca determinati voi vreo jumatate dintre concetateni (sau chiar mai multi) sa isi anuleze votul la utlimele alegeri prezidentiale... Ar fi castigat tot Basescu sau Geoana, evident, cu voturile celor pe care n-ati fi reusit sa-i convingeti. Ar fi condus Basescu altfel decat acum? Ma indoiesc. Ar fi fost Geoana, in cazul in care ar fi castigat, mai putin indatorat lui Vantu, Patriciu, Felix ori clanului Voicu? Iarasi ma indoiesc.

Sunt convins ca Diogene nu la astfel de proteste puerile s-a referit.

Unul dintre cei mai vehementi critici ai lui Basescu de pe Voxpublica scria ieri:

Asadar, va asteptati ca ei sa ne scoata din criza? Sa reformeze, sa modernizeze, sa restructureze, sa ne scoata din mlastina in care am ajuns sa nu ne mai putem misca – credeti ca vor reusi ei sa faca asta? Sincer, va intreb doar. Luati-o ca pe un sondaj de opinie. Nu vreau sa infleuntez, nici macar spunand cat de greu ar fi ca cineva sa reuseasca aceste lucruri, dupa ce vreme de 20 de ani toti au incercat din rasputeri sa se opuna reformelor adevarate, dureroase si eficiente.

O alternativa ar fi sa renuntam definitiv la asteptari din partea lor si sa incercam sa luam totul asupra voastra. Pana la urma, ei nu vor face decat sa ne puna tot noua in carca schimbarile, pentru ca nu ai incotro, indiferent de drumul pe care ar lua-o. Noi insine putem, inaintea lor, noi putem sa ne schimbam, sa ne scoatem individual din criza, sa refuzam complicitatea cu ei, de orice natura ar fi.

Asadar, credeti mai mult in ei sau in voi? Credeti ca ei vor face mai mult si mai repede ceva pentru voi, decat am putea face noi insine? Imi amintesc de replica lui J.F.K. – “nu intrebati ce poate ţara voastra sa faca pentru voi, ci intrebati-va ce puteti face voi pentru tara voastra“.

Mi-ar placea, oricat de patatic suna, de naiv si fara de speranta, ca cineva sa vina si sa ne strige lucrul asta acum. Altfel, vine Patriarhia Romana si ne cere sa ii construim biserici tot mai multe, cat mai multe. Pentru ca aceasta este solutia, in ochii Patriarhului, pentru a iesi din criza economica, iar credinta si construirea bisericilor ne-ar pune din nou economia pe picioare.

Ai zice ca ortodoxia romana moderna a inceput sa se inspire din morala protestanta, daca ciudata si perversa argumentare a Patriarhiei nu ar fi facuta doar pentru a inmulti si mai mult numarul lacaselor unde credinciosii sa isi petreaca timpul in rugaciuni tot mai desi si mai lungi.

Asadar, cine? Ei, voi sau Dumnezeu? Eu zic sa renuntam la orice asteptari din partea lor, orcine ar fi ei, sa facem noi tot ce putem si apoi sa le cerem lor sa ne urmeze exemplul.


Eu cred ca la ceva de genul asta se gandea Diogene. Ca iti anulezi sau nu votul, crede-ma, nu pasa nimanui.

QUOTE(nefertiti)
ai putea să te întrebi multe altele referitoare la cei pe care tu i-ai votat... Presupun că o faci în intimitate, că în public ar fi un pic jenant

O fac si in public atunci cand am ceva de reprosat, vezi de exemplu pe cate pagini mi-am exprimat nemultumirea pentru cumpararea vechiturilor alea de F16. Insa acum ce ar trebui sa ma nemultumeasca, faptul ca scad salariile bugetarilor si pensiile? Da, nu ma incanta faptul ca respectivii or sa o duca mai greu, insa in mediul privat salariile au scazut de multa vreme. De concedieri nu mai zic. Nu stiu daca este corect sa fie afectati de criza doar cei din privat, iar bugetarii sa fie la adapost.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 May 2010, 10:08 AM
Mesaj #62


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(abis @ 14 May 2010, 11:02 AM) *
Ei si? Ce mare scofala e faptul ca ti-ai anulat votul?!


Iar rupi din context. N-a zis nimeni că e mare scofală. Diogene a făcut nişte afirmaţii referitoare la Erwin, iar el i-a arătat (mult prea pe scurt) că face mai mult decât să voteze şi să ţină discursuri fără rost pe forumuri, cum fac alţii. Atât. Nu era vorba că asta rezolvă criza, nu era vorba de laudă, de nimic. Era un răspuns, pur şi simplu. Dar tu te-ai grăbit să tragi concluzii şi să despici firul în patru pe o temă inexistentă. Când intru într-o discuţie cu tine, încep să mă simt ca şi atunci când discutam cu Clopoţel...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
factura
mesaj 14 May 2010, 11:11 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 3 March 06
Forumist Nr.: 7.944



QUOTE(Erwin @ 14 May 2010, 02:02 AM) *
Ca patron dacă nu iei salariu, din dividende plăteşti CAS şi sănătate la cotele întregi, angajator+angajat.

Daca platesti impozit pe profit,nu venit,ai cota de 16%.Dividendele(provenite din repartizarea profitului) se impoziteaza cu 16%.Parca incepand cu 2009,daca le reinvestesti (dividendele,nu profitul)sunt scutite de impozit.
Nu exista CAS pe dividende cum bufneau si rabufneau toate ziarele pe la inceputul anului.E vorba ''despre obligativitatea oricarei persoane active de a se asigura in sistemul public de pensii. Pornind de la aceasta premiza, acele persoane au venituri EXCLUSIV din dividende si se incadreaza in plafonul de venit de minimum 4 salarii medii brute / an, sunt obligate sa depuna declaratia individuala de asigurare la Casa Nationala de Pensii si sa-si aleaga cuantumul la care doresc sa li se calculeze contributia lunara la CAS. ''(un site de conta)

Erwin,daca vrei lamuriri ,da-mi PM.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 May 2010, 01:45 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(factura @ 13 May 2010, 07:26 PM) *
Sper sa nu se supere cineva foarte tare de off topicul meu,dar nu m-am putut abtine smile.gif

ba deloc suparare dar era haios daca puneai si conturile smile.gif

romania nu a fost oaia neagra a crizei dar e lovita si ea.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 May 2010, 02:09 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Merci, nefe, răspunsul meu era doar pt. Diogene, offtopic aici. M-am inflamat pentru că nu mă consider în aceeaşi oală cu cei care stau cu mâinile în sân. Vot de blam e o formă de protest, chiar dacă nu-i afectează pe politicieni în mod direct. O să-l transformăm în altceva. Sunt unii dintre noi care lucrează la asta, exact ce spune articolul citat de abis că trebuie să facem. Apropo, abis, n-ai nimic de comentat asupra erorilor gramaticale ale autorului articolului?

Diogene ne atrage atenţia asupra evaziunii. Evaziunea este o reacţie la mărirea taxelor, absolut normală în orice economie de piaţă. Credeţi că în occident, în statele avansate nu există evaziune? Ba, pardon! În Germania, în Franţa, în Italia există sigur. E o reacţie la impostura finanţiştilor şi a mafiei organelor de control, o reacţie firească la hăţişurile şi bălăcărelile legislative care te zăpăcesc. Incompentenţa şi nepăsarea celor care fac legile de-amboulea şi a celor care pe baza lor dau amenzi grase, doar pentru a hăitui producătorii şi a aduna bani la buget generează evaziune. Statul, prin organele lui, dă exemplu de irosire a banului public zi de zi. Ceea ce se întoarce la contribuabil sub formă de servicii publice este bătaie de joc. Dacă ar fi exemplu de corectitudine şi eficienţă, în mod sigur n-ar cheltui a proasta banii şi nici n-ar fi nevoie de mărirea taxelor, aşa că şi evaziunea s-ar reduce.

Nu-mi spuneţi mie că noi suntem statul şi că toţi suntem vinovaţi. Eu unul nu pot face nimic altceva decât să protestez public, pe forumuri sau liste de discuţii, să votez electronic pentru diverse campanii ca mărirea alocaţiilor copiilor. Dacă fac grevă fiscală, statul mă amendează şi pierd şi bruma aia de profit din care trăiesc.

Dacă Băsescu ne-a zis să trăim bine, apăi să trăim bine! Şi-apoi să plătim dări la stat! harhar.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 14 May 2010, 02:15 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 02:24 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 14 May 2010, 03:09 PM) *
n-ai nimic de comentat asupra erorilor gramaticale ale autorului articolului?

Este relevant pentru discutia de fata lucrul asta? smile.gif
QUOTE
Evaziunea este o reacţie la mărirea taxelor, absolut normală în orice economie de piaţă.

Cum adica, este normal sa incalci legea? unsure.gif
QUOTE
Credeţi că în occident, în statele avansate nu există evaziune?

Ba credem ca exista; poate nu la fel de de extinsa ca la noi, dar probabil ca exista. Dar tu crezi ca evaziunea nu este pedepsita drastic in statele despre care vorbesti?
QUOTE
Statul, prin organele lui, dă exemplu de irosire a banului public zi de zi.

Asa este, din acest motiv statul ar trebui sa fie redus la minim: sa-si indeplineasca doar rolul de a legifera si de a se asigura ca legile sunt respectate. Iar restul, este treaba initiativei private.
QUOTE
Nu-mi spuneţi mie că noi suntem statul şi că toţi suntem vinovaţi.

Vinovatia apartine in primul rand politicienilor, dar nu numai lor.

O sa reiau aici un fragment de pe Inventarul Stricaciunilor Politice:

Termenul “vină” duce discuţia pe un teren lunecos; vinovăţia ar aparţine celor care ar fi trebuit să facă ceva şi n-au făcut, sau invers. Or, la fel ca în alte cazuri (”echitabil”, de exemplu), fiecare poate considera, la modul subiectiv, cine sunt persoanele care ar fi trebuit să facă sau să nu facă ceva. Pasarea vinii devine la fel de uşoară şi de lipsită de finalitate precum pasarea portocalelor sau a sursei tăierilor bugetare de care vorbeam articolul trecut. Din acest motiv, folosesc în schimb termenul “responsabilitate”, care înlocuieşte în definiţie pe “ar fi trebuit” cu “ar fi putut”, şi astfel duce discuţia într-o zonă stabilă şi obiectivă.

Acestea fiind spuse, e limpede că politicienii sunt responsabili pentru situaţia asta. Da, ei ar fi putut să nu adopte măsurile care ne-au dus aici, dar le-au adoptat. Ei au mărit pensiile şi celelalte cheltuieli bugetare până la un nivel care nu poate fi susţinut... Mai departe, însă, realitatea este că responsabilitatea nu stă doar pe umerii politicienilor. Să zici că situaţia e doar responsabilitatea lor ar însemna, ţinând cont de definiţia dată mai sus, să zici că doar ei au avut posibilitatea de a acţiona în această privinţă. Cu alte cuvinte, societatea, mass-media, sindicatele etc. toate au privit neputincioase cum guvernul măreşte pensii şi salarii, resemnându-se cu faptul că nu pot face nimic în privinţa asta, nu-i aşa? Nu, nu-i aşa. Scenariul ăsta e complet fantastic. În realitate, au fost puţine şi izolate vocile care au atras atenţia, măcar, că e o problemă cu astfel de măsuri şi că o să conducă mai devreme sau mai târziu la situaţia în care suntem acum.

Khris se întreabă, retoric, ce ar fi trebuit să facă cei cărora statul le-a dat bani? Să îi refuze? Bun, putem merge pe retorica asta. Dar de ce au dat politicienii aceşti bani? “Motive politicianiste” spune colegul meu. Cu alte cuvinte, pentru voturi. Or, dacă retorica a mers într-o parte, nu văd de ce n-ar merge şi în cealaltă! Ce erau să facă politicienii dacă li s-a oferit sprijin electoral? Să-l refuze? Mai mult, situaţia nu e perfect egală, există un raport de cauzalitate destul de clar: nu cred că vreun om rezonabil ar putea crede scenariul în care, în ciuda protestelor de amploare şi campaniilor media vehement împotrivă, un guvern român s-ar încăpăţâna să crească salarii şi pensii.

Sigur, dintre actorii pomeniţi mai sus, societatea, oamenii obişnuiţi au o scuza bună a ignoranţei; nu toţi dar cea mai mare parte din ei. Ca să poţi face ceva trebuie să ştii în prealabil care e situaţia şi care ar fi motivul. Nu orice mărire de salarii şi pensii bagă o ţară în faliment, ar fi absurd să ceri oamenilor să refuze în orice circumstanţe şi în mod activ să primească salarii sau pensii mai mari, din motive neclare. Iar ignoranţa asta nu e prostie, aşa cum nu e nici stângism. Să ceri unui muncitor să ştie ce înseamnă deficit structural nu ar avea mai multă noimă decât a cere unui finanţist să ştie cum se sudează o ţeavă.

Dar scuza ignoranţei nu poate fi invocată nici în media şi nici de sindicate. Nu pot sub nicio formă să accept afirmaţia lui Khris că sindicaliştii nu sunt de condamnat pentru reacţia de acum. Evident că sunt, pentru că nu au reacţionat atunci când s-au luat măsurile prin care s-a ajuns aici. Ba mai mult, au fost printre cei care le-au sprijinit, deşi ştiau, ar fi trebuit să ştie ce consecinţe au. Iar dacă pentru ei acceptăm scuza că, până la urmă, au procedat natural urmărind creşterea cheltuielilor bugetare, atunci constat faptul că şi politicienii au procedat natural, şi deci scuzabil, urmărind creşterea sprijinului electoral. Nu văd de ce nu putem condamna sindicaliştii că umblă după bani, în schimb putem condamna politicienii că umblă după voturi. Dacă “naturaleţea” scuză, scuză ambele categorii. Dacă acuzăm iresponsabilitatea, iresponsabilitate e în ambele părţi.


Este evident ca daca guvernul Boc lua masurile de acum inca de la inceput si nu domea in papuci (ma refer la guvernul PDL-UDMR), situatia nu ar fi fost atat de grava. De la inceput trebuiau reduse salariile bugetarilor, pensiile pana la nivelul incasarilor la Fondul de Pensii, ajutoarele sociale restranse doar pentru cei care au cu adevarat nevoie etc. Au sperat ca Vestul va iesi din criza si ne va trage si pe noi, chiar daca ei nu fac nimic. Lucru care nu s-a intamplat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 14 May 2010, 02:28 PM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(turbo trabant @ 14 May 2010, 02:45 PM) *
ba deloc suparare dar era haios daca puneai si conturile smile.gif

romania nu a fost oaia neagra a crizei dar e lovita si ea.

E adevărat că criza s-a declanșat la noi în țară când băncile Europei au închis robinetele creditării. Oricum românii nu au știut ce să facă cu banii, altceva decât un boom imobiliar.

Românica este cea mai neagră oaie din Europa. Nu este în stare să ofere locuri de muncă decent plătite populației ocupabile și atunci ce face?

Trimite oamenii în agricultura de subzistență (parcă satele ălea de tot râsul Europei nu ar fi în România; cele albaneze au apă la WC), trimite la „pensie” (la pomeni), trimite în străinătate, angajează aiurea la stat, dezvoltă economia subterană. Asta este un „ceva” de mâță, nu o economie națională. Și mândra noastră capitală, cu 1/3 fond salarii (poate mai mult), și 1/2 fond profituri din ale întregii nații strălucește în acest „ceva”, dacă nu e chiar cauza. Spun asta, că-i criză că nu-i criză. Dacă e criză, se vede mai repede și mai bine.

Vina politicienilor este că ascund realitatea sub preș cum au făcut Boc și Vlădescu până a venit FMI și a făcut scandal.

Acest topic a fost editat de Diogene: 14 May 2010, 02:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 May 2010, 02:34 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



V-amintiţi declaraţiile lui Tăriceanu din 2008 când vestul lua măsuri anti-criză? "La noi economia duduie, nu va fi nicio criză" (citat aproximativ). S-au culcat pe-o ureche. Cine-a promis mărirea salariilor profesorilor cu 50%? Cât le-a dat efectiv şi cât le ia înapoi? Ziceţi voi, să nu dau cifre din burtă.

abis:
Nu, nu este normal să încalci legea. Dar mediul de afaceri nu este sănătos ca în occident unde evaziunea e o chestie ascunsă sub preş. Sistemul funcţionează pentru că nevoile imediate sunt acoperite de piaţa gri sau neagră. Peste tot patronii încearcă să plătească cât mai puţin şi să câştige cât mai mult, folosind orice tertipuri mai mult sau mai puţin legale. Pentru că a primi ceva de la stat este aproape imposibil. Rambursările de TVA sunt în urmă, plăţile pentru lucrări contractate cu statul la fel. Cunosc cel puţin o firmă care a dat faliment lucrând cu statul.

Acest topic a fost editat de Erwin: 14 May 2010, 02:41 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diogene
mesaj 14 May 2010, 02:36 PM
Mesaj #69


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 461
Inscris: 20 June 06
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 8.373



QUOTE(abis @ 14 May 2010, 03:24 PM) *
Ba credem ca exista; poate nu la fel de de extinsa ca la noi, dar probabil ca exista. Dar tu crezi ca evaziunea nu este pedepsita drastic in statele despre care vorbesti?


Cică în țările europene nordice evaziune este 5-10% din total taxe (și acolo chiar sunt taxe, nu glumă). În țări ca România, Bulgaria, Grecia, Italia, Spania, Portugalia și Irlanda rămân neplătite cam 30-40% din taxe.

Dacă se face Uniune Europeană bugetar-fiscală, au cam pus-o de mămăligă românii. Se vor cere afară din U.E. Dar Transilvania nu va fi de acord.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2010, 02:42 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Diogene, uneori spui lucruri de bun-simt si de asta uneori enervezi pe unii. Alteori dai cu bata in balta (cum o faci ridicand in slavi Transilvania fata de restul tarii) si atunci enervezi pe toata lumea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 21 May 2024 - 03:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman