HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> U.n.p.r. - Asta Ce Mai E ?!
abis
mesaj 27 Oct 2015, 09:10 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 06:20 PM) *
Daca este vinovat ar trebui sa-si dea demisia, nu trebuie sa astepte presiunea publica, presiunea constiintei este mai puternica, in opinia mea, decat orice alta presiune.

Cu conditia sa ai asa ceva - o constiinta, adica...

QUOTE
Eu nu vad un abuz

Nu pot decat sa repet ce am spus: orice om care gandeste vede ca a fost un abuz

QUOTE
Oprea este vinovat? ok sa lasam justitia sa decida

Bineinteles ca este vinovat chiar si numai pentru faptul ca a plecat de la locul accidentului. Iar pentru ca justitia sa decida, Oprea trebuie sa demisioneze. Ancheta o fac politistii si procurorii, iar politistii sunt subordonati ierarhic lui Oprea: in interesul unei anchete obiective, demisia se impune in mod necesar. In toata lumea civilizata un demnitar demisioneaza atunci cand face subiectul unei anchete tocmai pentru a nu exista suspiciuni ca influenteaza anchetatorii.

Daca se va dovedi nevinovat (nu cred ca este posibil asa ceva, dar de dragul discutiei sa luam in calcul si ipoteza asta) va reveni pe cai mari in politica. Ceea ce ar fi foarte bine atat pentru el cat si pentru partidul pe care il pastoreste.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Oct 2015, 10:55 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Oct 2015, 09:10 AM) *
...orice om care gandeste vede ca a fost un abuz

Nu trebuie sa gandesti ca sa vezi un abuz, trebuie sa vezi ce zice legea despre acest "abuz". Daca a fost abuz, sa decida cei imputerniciti sa faca asta, nu "ganditorii" de pe forumuri sau facebook.
QUOTE
Bineinteles ca este vinovat chiar si numai pentru faptul ca a plecat de la locul accidentului.

Conducea el masina? Ok tipul este Oprea, un demnitar neagreat de multi, inclusiv de mine, dar e totusi un demnitar, al acuza de abuz doar pentru ca un politist aflat in misiune se accidenteaza si moare, mi se pare aiurea, oricat de Oprea ar fi personajul acuzat de abuz.
QUOTE
...Iar pentru ca justitia sa decida, Oprea trebuie sa demisioneze. Ancheta o fac politistii si procurorii, iar politistii sunt subordonati ierarhic lui Oprea...

Asta ar fi, in opinia mea, un motiv de suspendare nu de demisie. Oprea si-ar putea da demisia daca-l mustra constiinta, in cazul in care are asa ceva, dar se pare ca omul se considera nevinovat. Nici eu nu-i gasesc alta vina decat ca s-a aflat la locul nepotrivit in momentul nepotrivit, vina accidentului ii apartine politistului, daca Oprea & Co, n-au incalcat procedurile, ma gandesc ca totusi exista niste proceduri pentru ca un politist aflat pe o motocicleta sa insoteasca o coloana oficiala.
QUOTE
Daca se va dovedi nevinovat (nu cred ca este posibil asa ceva, dar de dragul discutiei sa luam in calcul si ipoteza asta)...

Nu de dragul discutiei trebuie sa-l consideram nevinovat sau vinovat pe Oprea, exista un principiu ca orice individ este nevinovat cata vreme n-a fost condamnat de o instanta de judecata. Tu pleci de la premisa ca este vinovat, eu plec de la premisa ca este nevinovat, demisia si-o poate da doar daca-l apasa constiinta c-a facut ceva ce nu trebuia sa faca, de demis nu cred ca Ponta il va demite, strada, facebook-ul il considera vinovat de moartea politistului, desi acesta era, pana la proba contrarie, in misiune ordonata. Ce nu-mi place in toata istoria asta este ca cineva incearca sa profite politic de pe urma unui eveniment. Nu vreau sa fiu perceput ca aparatorul lui Oprea, dar voi apara niste principii in care trebuie sa credem toti, pentru ca altfel riscam sa incalcam chiar legea, singura care trebuie sa imparta dreptatea in cadrul societatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2015, 02:20 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Oct 2015, 10:55 AM) *
Nu trebuie sa gandesti

Observ ca sunt unii care traiesc zeci de ani fara sa o faca...

QUOTE
al acuza de abuz doar pentru ca un politist aflat in misiune se accidenteaza si moare, mi se pare aiurea

A-l acuza.

Nu il acuza cineva de abuz pentru ca un politist se accidenteaza si moare. De unde le scoti?! Este acuzat de abuz pentru ca merge peste tot cu coloana oficiala desi nu are, legal, acest drept.

QUOTE
Nici eu nu-i gasesc alta vina decat ca s-a aflat la locul nepotrivit in momentul nepotrivit, vina accidentului ii apartine politistului

Nu a spus nimeni ca este vinovat de crima, ca nu l-a ucis el pe politist. Este vinovat insa ca mergea cu coloana oficiala fara sa aiba dreptul la asa ceva. Este vinovat ca a plecat de la locul accidentului. Este vinovat ca suborodonatii nu dau toate informatiile despre accident procuraturii. Este vinovat ca timp de aproape o saptamana nu a suflat un cuvant. Este vinovat ca isi pune subordonatii sa ii porcaiasca pe cei care il contesta.

QUOTE
exista un principiu ca orice individ este nevinovat cata vreme n-a fost condamnat de o instanta de judecata

Acest principiu se aplica doar in sala de judecata. In sensul ca nimeni nu poate fi condamnat penal decat daca i se dovedeste vinovatia. Insa pentru raspunderea morala ori pentru cea politica nu este necesar un verdict judecatoresc. Asa ca nu incalc nici un principiu juridic atunci cand afirm ca Oprea este vinovat, ca Oprea trebuie sa plece din guvern.

QUOTE
Nu vreau sa fiu perceput ca aparatorul lui Oprea

Nu vrei, dar il aperi, nu stiu cum se face ca aperi toate pramatiile, de la Putin si Assad pana la Oprea...

QUOTE
riscam sa incalcam chiar legea

Nu incalcam nici o lege cerand demisia lui Oprea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Oct 2015, 02:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 27 Oct 2015, 03:39 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 Oct 2015, 02:20 PM) *
Observ ca sunt unii care traiesc zeci de ani fara sa o faca...

Exista indivizi care au trait si inca mai traiesc fara 50% din creier, unde-i problema ta?
QUOTE
A-l acuza.

Multumesc, o sa tin cont.
QUOTE
...Este acuzat de abuz pentru ca merge peste tot cu coloana oficiala desi nu are, legal, acest drept.

Asa si? a aparut un comunicat ceva de la presidentie sau guvern, MI etc. care sa ateste ca este reala aceasta acuzatie?
QUOTE
Este vinovat insa ca mergea cu coloana oficiala fara sa aiba dreptul la asa ceva.

Cine spune asta? o institutie publica? UE, ambasada USA, a Rusiei, care sunt factorii de decizie care sa confirme ca acest Oprea a comis un abuz?!?!
QUOTE
...Este vinovat ca a plecat de la locul accidentului.

El era sofer sau pasager? pentru ca din cate stiu eu pasagerul poate sa plece, poate pierde avionul, vaporul etc. ca se pune la dispozitia anchetatorilor pentru a spune ce stie despre accident e alta problema, nu vina.
QUOTE
Este vinovat ca suborodonatii nu dau toate informatiile despre accident procuraturii. Este vinovat ca timp de aproape o saptamana nu a suflat un cuvant. Este vinovat ca isi pune subordonatii sa ii porcaiasca pe cei care il contesta.

Face si el ce poate pentru a scapa din acest clenci, dar asta spune multe despre el si mai ales despre cei pe care-i reprezinta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Oct 2015, 03:40 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
QUOTE
Acest principiu se aplica doar in sala de judecata. In sensul ca nimeni nu poate fi condamnat penal decat daca i se dovedeste vinovatia.

Multumesc
QUOTE
Insa pentru raspunderea morala ori pentru cea politica nu este necesar un verdict judecatoresc...

Dar nici de o lapidare publica.
QUOTE
...nu incalc nici un principiu juridic atunci cand afirm ca Oprea este vinovat

Corect, tu nu ai principii pe care sa le incalci, indiferent ca este Oprea, Basescu, Ixulescu, esti un fel de Gica contra mai ales cand in colimator este unul ca Oprea. Dar eu cred ca incalci niste principii, morale, esentiale pentru o societatea evoluata.
QUOTE
Nu vrei, dar il aperi, nu stiu cum se face ca aperi toate pramatiile, de la Putin si Assad pana la Oprea...

Ce sa fac, asa sunt eu, ii apar pe cei mai slabi, dar nu-i scutesc de pedeapsa, e valabil si pentru refugiati.
QUOTE
Nu incalcam nici o lege cerand demisia lui Oprea.

Nu stiu, tu ar trebui sa stii mai bine. Eu cred, facand abstractie de Oprea, ca orice individ are dreptul sa fie considerat nevinovat pana la o decizie judecatoreasca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2015, 03:55 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Oct 2015, 03:39 PM) *
Exista indivizi care au trait si inca mai traiesc fara 50% din creier, unde-i problema ta?

Exista si specii de nevertebrate care de milioane de ani traiesc si se inmultesc fara sa aibe creier, deci se poate.

QUOTE
Asa si? a aparut un comunicat ceva de la presidentie sau guvern, MI etc. care sa ateste ca este reala aceasta acuzatie?

Presedintele i-a cerut si el demisia.

QUOTE
Cine spune asta? o institutie publica? UE, ambasada USA, a Rusiei, care sunt factorii de decizie care sa confirme ca acest Oprea a comis un abuz?!?!

Nu trebuie sa iti spuna cineva, este suficient sa ai un minim de bun-simt ca sa stii lucrul asta.

Nu astepta mura in gura de la ambasade ori de la institutii totul. Cand am iesit in strada sa protestam impotriva abuzurilor din 2012, am iesit inainte sa o spuna ambasadele, CCR sau altcineva. Atunci nu am mai gresit iesind in strada fara sa ne spuna nimeni...

QUOTE
El era sofer sau pasager?

El era cel care dadea ordine soferului.

QUOTE
pentru ca din cate stiu eu pasagerul poate sa plece, poate pierde avionul, vaporul etc

Explica-mi si mie de ce, de atatea zile, nu vrea sa spuna de unde venea si unde se ducea! De ce avea nevoie de coloana oficiala si de ce se grabea atat de tare. Nu este vorba despre informatii clasificate, agenda unui ministru este informatie de interes public.

QUOTE
Face si el ce poate pentru a scapa din acest clenci

Adica ti se pare normal sa faca asta?!

QUOTE
Multumesc

Nu ai de ce ca nu ti-am dat dreptate

QUOTE
Ce sa fac, asa sunt eu, ii apar pe cei mai slabi

Nu e slab, este unul dintre cei mai puternici politicieni din Romania. Slabi sunt amaratii aia care ies in strada sa ii ceara demisia

QUOTE
Eu cred, facand abstractie de Oprea, ca orice individ are dreptul sa fie considerat nevinovat pana la o decizie judecatoreasca

Are acest drept dar numai in sala de judecata.

Nu imi trebuie decizie judecatoreasca ca sa spun ca Oprea comite un abuz, ca Ponta plagiaza, ca Antonescu a condus o lovitura de stat, ca PSD este un partid corupt pana in maduva oaselor si ca cei din PNL sunt cam idioti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Oct 2015, 04:14 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mașina lui Gabriel Oprea a fost implicată, de la începutul anului, în 1.500 de misiuni urgente.

Asta înseamnă 292 de zile în care mașina a fost în situații de urgență. Astfel, în urma unui calcul, în medie, cinci misiuni urgente pe zi a avut Gabriel Oprea de la începutul lunii ianuarie și până acum.

Potrivit unor mărturii obținute de Digi24, subalternii lui Gabriel Oprea au spus că ministrul mergea chiar și la frizer cu coloană oficială sau chiar și la ziua onomastică.


http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...diat+la+Parchet

Nu avem dreptul sa spunem ca Oprea comite abuzuri pentru ca nu s-a pronuntat inca nici o ambasada, dupa mintea lui marduk


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 10:28 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



NU VREAU SA-L APAR PE OPREA. Vreau sa scot in evidenta ca decesul la locul de munca este ceva normal, atunci cand se incalca niste reguli, fie de catre cel care si-a pierdut viata, fie de catre ceilalti implicati in cazul respectiv. Faptul ca motociclistul n-a vazut o groapa din asfalt, desi era semnalizata, inseamna ca fie sunt prea multe gropi in Bucuresti, fie politistul n-a fost atent. DACA OPREA I-A ORDONAT SA-L INSOTEASCA CU MOTOCICLETA DESI NU AVEA ACEST DREPT, ATUNCI OPREA ESTE VINOVAT.

QUOTE(abis @ 27 Oct 2015, 03:55 PM) *
...Presedintele i-a cerut si el demisia.

Poate sa i-o ceara, se putea intampla si timpul deplasarii presedintelui. Dar daca Oprea a incalcat vreo procedura ce se refera la politistii motociclisti antemergatori, atunci sa-si dea demisia. Nici n-ar trebui sa purtam astfel de discutii, pur si simplu ar trebui sa existe niste reglementari, regulamente, legi, ordonante etc. unde sa se specifice in clar ce trebuie sa faca un demnitar cand se intampla astfel de cazuri.
QUOTE
...Atunci nu am mai gresit iesind in strada fara sa ne spuna nimeni...

Cateodata actionam sub "efectul" turmei.
QUOTE
El era cel care dadea ordine soferului.

Soferul sa declare procurorilor ce ordine i-a dat Oprea, iar acestia sa decida ce este de facut in acest caz. Soferul trebuie sa aiba taria de caracter sa declare adevarul nu sa fie un lingau sau mafiot, cumatru etc. precum multi altii din aceasta tara si sa spuna exact ce s-a intamplat, cu toate riscurile ce decurg din declaratia sa.
QUOTE
Explica-mi si mie de ce, de atatea zile, nu vrea sa spuna de unde venea si unde se ducea!

Nu stiu, o fi secret, sper doar ca dupa ce procurorii or sa termine cercetarile sa aflam de ce n-a vorbit incrancenatul de Oprea.
QUOTE
Adica ti se pare normal sa faca asta?!

Nu, nu mi se pare normal, dar intr-o tara in care premierul este un plagiator si este judecat pentru coruptie, ma astept ca orice functionar public sa faca orice pentru ai invinovati pe altii si nu pe el. Asta este realitatea, dura ce-i drept, dar totul pleaca de la noi toti, de la mine, de la tine, de la soferul lui Oprea, de la profesorii care au spus ca ponta n-a plagiat etc. Toti indivizii care formeaza poporul roman au partea lor de vina pentru ceea ce se intampla cu ei in aceasta tara, in acest sistem politic istaurat de democratia originala.
QUOTE
Are acest drept dar numai in sala de judecata.

Atunci sa-l cerceteze si sa-l trimita in judecata in procedura de urgenta.
QUOTE
Nu imi trebuie decizie judecatoreasca ca sa spun ca Oprea comite un abuz, ca Ponta plagiaza, ca Antonescu a condus o lovitura de stat, ca PSD este un partid corupt pana in maduva oaselor si ca cei din PNL sunt cam idioti.

Nu, nu-ti trebuie, dar dupa cum observi degeaba spui ce spui, doar eu iti mai dau dreptate, in rest e liniste, poporul se uita la antene, la cancan, la mici si bere, la procesiunile religioase si sarbatorile ce stau sa vina. Oprea e doar un "lup ranit" pe care se bate haita sa-l sfasie, pentru ca legea in aceasta tara a fost facuta de lupi, pentru lupi.

QUOTE(abis @ 27 Oct 2015, 04:14 PM) *
Mașina lui Gabriel Oprea a fost implicată, de la începutul anului, în 1.500 de misiuni urgente...Nu avem dreptul sa spunem ca Oprea comite abuzuri pentru ca nu s-a pronuntat inca nici o ambasada...

Moncher ai dreptul sa spui ce vrei, doar traiesti in democratie, originala, dar tot degeaba, n-ai sprijin logistic, Dorel e mort de beat in barul din Las Fierbinti. Crezi ca daca in gaura ai cadea un amarat, care nu facea parte din nici un "trib", se mai tata atata lume?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 11:07 AM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Oct 2015, 10:28 AM) *
NU VREAU SA-L APAR PE OPREA.

Atunci de ce o faci...

QUOTE
Vreau sa scot in evidenta ca decesul la locul de munca este ceva normal

Nu, nu este normal sa moara oameni pentru ca Oprea sa ajuga la timp la frizer si la restaurant.

QUOTE
Faptul ca motociclistul n-a vazut o groapa din asfalt, desi era semnalizata, inseamna ca fie sunt prea multe gropi in Bucuresti, fie politistul n-a fost atent.

Inseamna ca groapa nu era bine semnalizata, ca motocicleta nu avea ce sa caute pe traseu pe timp ploios, ca tipul de casca folosit impiedica vizibilitatea, ca politistul era nevoit sa participe la o actiune ilegala in acele conditii pentru a-i face pe plac lui Oprea...

QUOTE
se putea intampla si timpul deplasarii presedintelui

Nu cred. Nu am auzit ca Iohannis sa mearga cu politisti pe motociclete pe timp de ploaie

QUOTE
Soferul trebuie sa aiba taria de caracter sa declare adevarul nu sa fie un lingau sau mafiot, cumatru etc. precum multi altii din aceasta tara si sa spuna exact ce s-a intamplat, cu toate riscurile ce decurg din declaratia sa.

Soferul, aghiotantul, politistii din coloana oficiala sunt subordonatii lui Oprea. Politistii care fac ancheta sunt subordonatii lui Oprea. Este in interesul unei anchete corecte ca Oprea sa isi dea demisia.

QUOTE
Nu stiu, o fi secret

Nu este nici un secret. Agenda unui ministru este informatie publica. Poate sa spuna "la ora 7 m-am intalnit cu X, la ora 8 cu Y" - intalnirile nu sunt secrete. Poate fi secret continutul discutiei, asta este altceva, dar nu si faptul ca s-a intalnit cu unul ori cu altul in interes de serviciu. Ministrul este in serviciu public si nu poate avea, in interesul publicului, intalniri secrete.

QUOTE
Nu, nu mi se pare normal, dar intr-o tara in care premierul este un plagiator si este judecat pentru coruptie, ma astept ca orice functionar public sa faca orice pentru ai invinovati pe altii si nu pe el. Asta este realitatea, dura ce-i drept, dar totul pleaca de la noi toti, de la mine, de la tine, de la soferul lui Oprea, de la profesorii care au spus ca ponta n-a plagiat etc

Nu tu erai ala care zicea ca trebuie sa luptam si sa schimbam lucrurile care nu sunt in ordine in aceasta tara? Acum, cand unii vor sa faca asta, le pui piedica. Ca asta e tara, ca asta e realitatea, ca suntem toti de vina... Si ca ar fi o mare tragedie nationala sa se schimbe ceva, ca un nenorocit sa plece din functia ministeriala pe care o ocupa fara sa aiba vreun merit....

QUOTE
Atunci sa-l cerceteze si sa-l trimita in judecata in procedura de urgenta

Repet: in intersul cercetarilor este necesar ca Oprea sa demisioneze. Nu este normal ca subordonatii sa isi cerceteze seful si sa decida daca il trimit in judecata, daca il sanctioneaza... In orice tara civilizata un ministru demisioneaza pentru mult mai putin decat atat.

QUOTE
dupa cum observi degeaba spui ce spui, doar eu iti mai dau dreptate, in rest e liniste, poporul se uita la antene, la cancan, la mici si bere, la procesiunile religioase si sarbatorile ce stau sa vina

Te inseli. Poate ca o parte a poporului intr-adevar este absenta si neimplicata si neinteresata. Insa o alta parte, cea care a facut diferenta intre Ponta si Iohannis la ultimele alegeri, fierbe - chiar daca acest lucru nu este inca foarte vizibil. Se aduna incetul cu incetul intr-un bulgare din ce in ce mai mare care, cand va porni la vale, va matura pe multi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Oct 2015, 01:18 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 11:07 AM) *
Atunci de ce o faci...

Pentru ca este vorba de principii nu de Oprea, putea sa fie si Johannis, Basescu, Obama, Merkel etc. Un politist, functionar al statului a murit la datorie. PUNCT
QUOTE
Inseamna ca groapa nu era bine semnalizata, ca motocicleta nu avea ce sa caute pe traseu pe timp ploios, ca tipul de casca folosit impiedica vizibilitatea, ca politistul era nevoit sa participe la o actiune ilegala...

Pentru asta exista proceduri, ordine, justitie, lege etc. Oprea este un ins oarecare prins in acest mecanism al democratiei, fie ea si originala. Nu mai gandi ingust, manat de sentimente anti sau pro, Vasile a lu Garneata, putea sa fie in masina oficiala, dar se pare ca pentru unii faptul ca in masina se gasea Oprea e un caz aparte.
QUOTE
Nu cred. Nu am auzit ca Iohannis sa mearga cu politisti pe motociclete pe timp de ploaie

Moncher pai despre asta discutam, nu? exista ordine, ordonante, legi etc. in sensul asta, care sa-l trimita pe unu, zis Oprea in instanta? restul este politica sau prostie pura.
QUOTE
...Este in interesul unei anchete corecte ca Oprea sa isi dea demisia.

Eu as fi de acord cu autosuspendarea din functie, ar fi un gest pe care cred ca Oprea nu-i in stare sa-l faca.
QUOTE
Nu este nici un secret. Agenda unui ministru este informatie publica...

Ok, daca e informatie publica sa vedem cum raspund institutiile statului, cum raspund acei functionari europeni care au de partea lor legea europeana nu CUMETRIA ROMANEASCA.
QUOTE
Nu tu erai ala care zicea ca trebuie sa luptam si sa schimbam lucrurile care nu sunt in ordine in aceasta tara?

Eram si continui sa fiu, dar trebuie ca in aceasta lupta sa fim mai multi si mai destepti ca ei. Nu le pun piedica, ii invit sa iasa din "letargie" din visarea ca oriunde este mai bine ca in Romania, sa se uneasca si sa actioneze conform legilor, pentru ca multe se pot specula din legile "democratiei originale" daca sti unde sa le cauti. Cred ca in cele din urma cu sacrificii, putem sa-i invingem cu propriile legi, asa cum procedeaza si interlopii.
QUOTE
in intersul cercetarilor este necesar ca Oprea sa demisioneze.

Eu m-as multumi si cu o suspendare, dar nu e cazul. Multi nu inteleg ce inseamna PUTEREA in Romania. Intr-o tara in care legile sunt folosite, aplicate in functie de interesele "cumetriilor". Cei care vor sa cerceteze situatia actuala din Romania le recomand sa citeasca istoria Italiei de dupa WW2, diferentele nu sunt semnificative, doar geografia ii avantajaza pe italieni.
QUOTE
Te inseli. Poate ca o parte a poporului intr-adevar este absenta si neimplicata si neinteresata. Insa o alta parte, cea care a facut diferenta intre Ponta si Iohannis la ultimele alegeri, fierbe...

Ferbe moncher, da fierbe la foc mocnit, atat cat sa nu dea pe afara si asta vor si cei care ne conduc azi. Nu vezi ce se intampla cu dosarele "revolutiei" ale mineriadei? E un scenariu malefic de "invalurire" vorba unui forumist. In timp ce la "revolutie" avem clar niste personaje ce pot fi acuzate de crime impotriva umanitatii, la mineriade, "cineva" incearca sa ne bage pe gat o "actiune populara" dominata de subcultura comunista dar manipulabila si fidela unor principii "tribale".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 03:59 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Oct 2015, 01:18 PM) *
Pentru ca este vorba de principii nu de Oprea, putea sa fie si Johannis, Basescu, Obama, Merkel etc.

Ce principii? Scrie-le aici.

QUOTE
Un politist, functionar al statului a murit la datorie. PUNCT

Nu este nici un punct! Oamenii au dreptul sa stie daca omul acela a murit degeaba, in urma unui abuz savarsit de un nemernic cocotat temporar in a doua functie a guvernului. Au dreptul sa stie de ce era pe sosea atunci, care era scopul deplasarii, cine este vinovat ca un om a murit, de ce ticalosul l-a abandonat pe muribund in groapa in care se prabusise in timp ce il pazea, cine si cum plateste pentru moartea stupida a unui om, cine si ce trebuie sa faca pentru ca astfel de morti sa nu se mai intample

QUOTE
Oprea este un ins oarecare prins in acest mecanism al democratiei, fie ea si originala

Nu, nu este un ins oarecare prins fara voia lui intr-un mecanism infernal care il obliga sa faca lucruri pe care nu le doreste. Dimpotriva. Este unul dintre cei mai puternici oameni ai tarii, viceprim-ministru, sef peste institutiile de forta ale statului, cu acces la informatiile cele mai sensibile, sef de partid parlamentar, cu legaturi peste tot in lumea politica, de afaceri, a serviciilor secrete. Este unul dintre cei care decid in tara asta, nu unul care se supune deciziilor altora. Este unul dintre cei pentru care lucreaza sistemul, nu unul prins fara voia lui in angrenaje din care nu are cum sa iasa. Este un individ nociv, periculos, arogant, nesimtit, un tradator nemernic, un ticalos, un arivist incapabil, un mare las, pana la urma...

QUOTE
as fi de acord cu autosuspendarea din functie

Nu exista institutia autosuspendarii din functia de ministru

QUOTE
daca e informatie publica sa vedem cum raspund institutiile statului

Au raspuns cum era de asteptat: ministerul condus de Oprea refuza sa puna la dispozitia procurorilor informatiile cerute de acestia

http://www.aktual24.ro/continua-abuzurile-...seul-lui-oprea/

QUOTE
Ferbe moncher, da fierbe la foc mocnit

Da. La foc mocnit, deocamdata. Inca nu s-a umplut paharul, dar fiecare astfel de lucru il face sa fie din ce in ce mai plin, si la un moment dat o sa dea pe afara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Oct 2015, 04:34 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Apropo de paharul care se umple, de bulgarele care creste si de focul mocnit:

http://adevarul.ro/news/eveniment/de-fost-...8855/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 09:24 AM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si Basescu spune ca Oprea trebuie sa demisioneze.

Imagini cu Basescu pe cand era presedinte si mergea, ca orice om normal, cu masina personala, nu cu coloana oficiala. Numai Oprea nu poate sa merga la restaurant fara antemergator si girofar

http://www.nasul.tv/de-neimaginat-pentru-o...anul-loganului/



later edit: Ancheta este deja compromisa

Acest topic a fost editat de abis: 29 Oct 2015, 09:32 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 10:20 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 03:59 PM) *
Ce principii? Scrie-le aici.

rofl.gif
QUOTE
Nu este nici un punct! Oamenii au dreptul sa stie daca omul acela a murit degeaba, in urma unui abuz

Corect. Aceiasi oameni ar trebui sa stie si daca omul acela a facut o gresala prin care si-a pierdut viata, nu sa fie lasat cazul in coada de peste, iar victima inaintata in grad postmortem si ingropat cu onoruri. Este un principiu, ai gresit platesti, cateodata cu viata. Adevarul oricare ar fi trebuie spus cu voce tare, altfel intarim acest sistem social ipocrit prin care functionarii mor intodeauna nevinovati, adica mor la datorie, care datorie este platita si include si pierderea viatii, cateodata.
QUOTE
...savarsit de un nemernic cocotat temporar in a doua functie a guvernului.

Sa presupunem ca Basescu are dreptate, ca acest Oprea a comis nu un abuz ci mai multe. Cine sunt LINGAII, participanti la eveniment sau beneficiari ai functiilor bine platite, care stau langa acest ministru dand toata ziua din coada ori de cate ori seful le acorda o privire? De ce nu reactioneaza politistii curati, care nu beneficiaza de nici un favor din partea lui Oprea & Co? Ar trebui sa fie strazile pline de functionarii care sunt constienti ca maine li se poate intampla si lor asa ceva. Nu-i vad, l-au trecut pe nefericitul respectiv pe lista de pierderi, i-au dat familiei ajutoarele legale, din banii publici si-si vad mai departe de traba, nimeni nu declara nimic, nimeni nu face nimic etc. Oprea poate sa fie un nemernic, dar ar si cu cine sa fie nemernic, poate sa-si permita luxul asta, pentru ca atat el cat si Ponta stiu ca MAMALIGA clocoteste linistit, cata vreme nu intetesti focul sub ceaun.
QUOTE
...un individ nociv, periculos, arogant, nesimtit, un tradator nemernic, un ticalos, un arivist incapabil, un mare las, pana la urma...

Din nefericire nu este singurul, dar uite ca in Romania merge, sunt nostalgici care chiar vad in Oprea omul care poate aduce ordinea si disciplina in aceasta tara.
QUOTE
Nu exista institutia autosuspendarii din functia de ministru

Daca nu exista sa se faca, o lege in parlament si sa se infiinteze, prin lege sau OUG, dar nu se doreste, pentru ca toti cei care ar trebui sa promoveze si sa voteze astfel de legi stiu ca intr-o s-ar putea sa fie ei nevoiti sa actioneze in virtutea acelei legi. De asta de altfel nici nu prea avem legi bune, simple, clare la obiect in aceasta tara, celebra pentru ambiguitatea constitutiei, dar si a legilor ce-o guverneaza.
QUOTE
...ministerul condus de Oprea refuza sa puna la dispozitia procurorilor informatiile cerute de acestia

Asta spune multe despre cine conduce de fapt Romania.
QUOTE
Da. La foc mocnit, deocamdata. Inca nu s-a umplut paharul...

E plin, dar Dorel nu-si da seama care jumatate este plina, ce-a cu aer sau ce-a cu tuica.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 10:27 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 10:20 AM) *
De ce nu reactioneaza politistii curati, care nu beneficiaza de nici un favor din partea lui Oprea & Co?

Daca tu nu stii nu inseamna ca nu reactioneaza. Nu iti place deloc sa te informezi inainte de a face afirmatii transante

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20532...din-politie.htm

QUOTE
Daca nu exista sa se faca, o lege in parlament si sa se infiinteze, prin lege sau OUG

Nu este necesara "autosuspendarea", cand exista varianta demisiei.

QUOTE
ce-a cu aer sau ce-a cu tuica

Cea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 10:37 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 10:27 AM) *
Daca tu nu stii nu inseamna ca nu reactioneaza...Nu este necesara "autosuspendarea", cand exista varianta demisiei.

"În concluzie, schimbarea trebuie să se producă chiar de astăzi prin netolerarea ordinelor nelegale, iar viceprim-ministrul Gabriel Oprea să dea dovadă de onoare şi să se retragă din viaţa publică dacă nu prezintă care a fost situaţia deosebită care a justificat escorta poliţiei şi abandonarea poliţistului căzut în misiune."
In concluzie, sa fie retragere nu DEMISIE. Moncher, atentie la nuante si la cei care le formuleaza.
QUOTE
Cea

Hais! mwah1.gif "jumatatea, a cu tutica sau a cu aer" inca exista romani care vorbesc folosesc forma asta gramaticala.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Oct 2015, 10:38 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 10:52 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 10:37 AM) *
In concluzie, sa fie retragere nu DEMISIE. Moncher, atentie la nuante si la cei care le formuleaza.

Retragerea din functia de ministru se poate face, voluntar, doar prin demisie. Alternativa este demitere sau remaniere.

Un om a murit pentru ca imbecilul asta se grabea sa ajunga acasa.
http://adevarul.ro/news/eveniment/exclusiv...3b73/index.html

QUOTE
"jumatatea, a cu tutica sau a cu aer" inca exista romani care vorbesc folosesc forma asta gramaticala.

Las-o balta. Nu a venit inca vremea sa ma corectezi tu pe mine. Mai ai mult de citit pentru asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 10:56 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 10:52 AM) *
Retragerea din functia de ministru se poate face, voluntar, doar prin demisie...

Sidicatele vor altceva, "retragerea din viata publica" rofl.gif de ce crezi ca au formulat cererea lor asa? ca doar i-ai prezentat ca fiind anti Oprea.
QUOTE
...Nu a venit inca vremea sa ma corectezi tu pe mine...

Nu vreau sa te corectez ci doar sa-ti arat ca mai exista si aceasta forma de exprimare, care mie mi se pare mai corecta decat cea literara.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 11:07 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 10:56 AM) *
Sidicatele vor altceva, "retragerea din viata publica" rofl.gif de ce crezi ca au formulat cererea lor asa? ca doar i-ai prezentat ca fiind anti Oprea.

Stii ce se spune despre cei care rad de ce nu inteleg...

Retragerea din viata publica inseamna mult mai mult decat retragerea din functia de ministru. Inseamna retragerea din politica a individului. Adica sindicatul ii cere sa iasa de tot din politica, sa plece si din guvern si din partid

Ce ti se pare tie corect este una, ce este corect in realitate este alta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 11:33 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Oct 2015, 11:07 AM) *
Stii ce se spune despre cei care rad de ce nu inteleg...

De unde ti-ai dat seama ca nu inteleg?
QUOTE
Retragerea din viata publica inseamna mult mai mult decat retragerea din functia de ministru.

Moncher, pentru apv-isti una este RETRAGEREA si alta DEMISIA. Modul in care se produce acest eveniment in viata unui apv-ist este important. De retras te poti retrage onorabil, dar demisia presupune ca avut loc un eveniment in cariera respectiva, demisia cere motivatie, retragerea se poate face din varii motive, chiar termenul de retragere este perceput ca atare fata de demisie. Desi nu pare mare diferenta, cred ca juridic nu poate sa se retraga, poate doar sa-si dea demisia, dar modul in care este perceputa demisia de catre ceilalti membri ai "tribului" e important. De unde si "fereala" asta a sindicalistilor de a se pronunta direct pentru demisie introducand o aceasta "perfidie" cu retragerea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 11:49 AM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 11:33 AM) *
De unde ti-ai dat seama ca nu inteleg?

Din tot ce ai scris pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 12:24 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cazul Oprea. Marea musamalizare

http://www.ziare.com/gabriel-oprea/politis...-prosti-1390315


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 01:00 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"In scandalul Oprea asistam, in opinia mea, la o operatiune uriasa, cu obiectiv clar: "spalati-l pe general!".

c. Exista legatura de cauzalitate? Daca politistul nu s-ar fi aflat in coloana, nu murea. Daca era o coloana legal constituita e fatalitate, daca nu e legal constituita, moartea sa este in legatura cauzala directa cu un abuz.

Deci cred ca sunt lucruri importante de stabilit din perspectiva 297 CP. Nu spun ca ministrul Oprea este sub incidenta 297 CP. Dar consider ca ancheta trebuie sa stabileasca acest lucru, dupa cum chiar dl Oprea afirma, motivandu-si astfel tacerea in fata opiniei publice."

O opinie interesanta si la obiect. Pe de alta parte nu ma pot opri din rofl.gif citind declaratiile, unui sindicat al politistilor!?

"6. MAI controleaza in mare masura miscarea sindicala din politie, implicandu-se in divizarea sindicatelor si sustinerea si promovarea anumitor lideri. Acestia si-au dovedit servilismul cand s-au transformat in avocatii ministrului, invocand realizarile acestuia si vinovatia politistului accidentat. Explicatia acestor puncte de vedere sta in trecutul, prezentul si beneficiile acestor lideri.
7. Toti politistii care cunosc si nu reactioneaza la abuzuri, nu sunt victime, ci complici. Declaratiile sub anonimat nu reprezinta act de curaj si nu sunt in masura sa schimbe ceva in politie."

Inaltatoare aceste chemari la "lupta" parca as citi o dare de seama a unei organizatii de baza a PCR.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Oct 2015, 01:08 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Oct 2015, 01:00 PM) *
Pe de alta parte nu ma pot opri din rofl.gif citind declaratiile, unui sindicat al politistilor!?

O fi simtul umorului mai atrofiat astazi la mine, dar chiar nu vad de ce razi ca istetul in targ. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 01:22 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Doar simtul umorului e atrofiat? eu zic ca e mai mult decat simtul umorului, da nu vrei sa recunosti. E nevoie de experienta, tarie de caracter, pentru a recunoaste asta. king.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Oct 2015, 01:28 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Nov 2015, 03:05 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



PNL si-a retras motiunea anti-Oprea. Nu mai conteaza ca politistul acela a murit. Nu mai conteaza ca in weekend au murit cu zile treizeci de oameni, care ar fi putut fi salvati daca ajungeau mai repede acolo salvarile si pompierii.

Ca sa nu mai amintim ca acum cateva luni a disparut in Romania un planor pe care inca il mai cauta subordonatii lui Oprea. Ca tot subordonatii lui au ratat interventia de pe lacul Siutghiol. Si interventia din Apuseni, la fel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Nov 2015, 05:03 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Jurnalista: ”Ce parere aveti de faptul ca primarul Piedone nu mai da nicio declaratie si spune ca este in doliu.?”
Senatorul UNPR: ”Piedone, cine e Piedone. A, actorul? Tocmai a implinit 86 de ani."
Jurnalista: ”Totusi, nu credeti ca ar trebui sa dea explicatii?”
Senatorul UNPR: ”Eu zic sa-i uram la multi ani pentru cei 86 de ani impliniti.”


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Nov 2015, 05:03 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Acest "Piedone" sector 4, este membru UNPR?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 08:58 AM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da. Este. A fost in partidul lui Voiculescu, iar dupa ce Felix a ajuns la inchisoare s-a mutat in UNPR


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 11:32 AM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Premierul Victor Ponta a demisionat. Anunţul acestuia a fost precedat de o declaraţie a lui Liviu Dragnea, în care liderul PSD a atacat dur UNPR pentru lipsa asumării răspunderii.

Ruptura pare să fie totală între cele două formaţiuni. Potrivit unor surse citate de Digi 24, PSd exclude varianta unui nou guvern alături de UNPR din discuţiile care vor urma.


Interesant smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 11:35 AM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si inca ceva: Parchetul General preia dosarul morții lui Gigină.
Suspiciuni de abuz la Oprea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 12:10 PM
Mesaj #102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(abis @ 28 Oct 2015, 11:07 AM) *
QUOTE
dupa cum observi degeaba spui ce spui, doar eu iti mai dau dreptate, in rest e liniste, poporul se uita la antene, la cancan, la mici si bere, la procesiunile religioase si sarbatorile ce stau sa vina

Te inseli. Poate ca o parte a poporului intr-adevar este absenta si neimplicata si neinteresata. Insa o alta parte, cea care a facut diferenta intre Ponta si Iohannis la ultimele alegeri, fierbe - chiar daca acest lucru nu este inca foarte vizibil. Se aduna incetul cu incetul intr-un bulgare din ce in ce mai mare care, cand va porni la vale, va matura pe multi.

Uite ca bulgarele s-a pornit si a maturat Guvernul Romaniei.

Daca Oprea demisiona sambata, nu se ajungea aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Nov 2015, 12:17 PM
Mesaj #103


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Altul pe care l-a doborat valul de furie populara:

http://www.mediafax.ro/social/primarul-cri...-surse-14873457

44.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Nov 2015, 02:18 PM
Mesaj #104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Oprea, denuntat la DNA pentru folosirea ilegala a coloanei oficiale.

Si ca totul sa fie mai frumos, este denuntat si patriarhul.

Sa vedem ce zic procurorii. Ce mi-ar placea sa ii trimita pe amandoi in judecata! ohyeah.gif

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualit...oloane+oficiale


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Nov 2015, 01:30 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Îmi amintesc de un gag dintr-o comedie (cum se chema? nu mai stiu), când eroul își amintește de fata care i-a spus odată că ar face orice, oricum și oricând. Și cu oricine.

UNPR s-a dus la Cotroceni și a declarat că ei ar fi de acord și cu anticipatele. Și cu un guvern de tehnocrați. Și cu un guvern politic. Și cu orice, și cu oricine. Dragii de ei. smile.gif Ei NU sunt un partid, care e definit tocmai ca vehicol politic, adică un mijloc de a conduce statul cumva, nu altminteri. Or, ei sunt de acord cu orice formulă de putere, având orice fel de program, cât timp sunt și ei acolo. Între timp, oarecum tardiv, ”interesul național” s-a retras din guvern. Se pregătește de audieri în cazul polițistului Gigină. Dosar preluat azi de DNA.

Că tot îi plăcea lui să fie escortat de poliție peste tot, e posibil să i se îndeplinească.

Acest topic a fost editat de abis: 6 Nov 2015, 01:31 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman