HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> U.n.p.r. - Asta Ce Mai E ?!
gigip
mesaj 4 Apr 2012, 02:23 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='March' date='4 Apr 2012, 12:35 PM' post='730648']
Generalul izmenelor,Incruntatul National,maraie in front! Simte vant de libertate! A aparut pe sticla si l-a laudat pe Ponta care,zice el,va sustine initiativa uneperistilor de a impozita suplimentar ,marile averi! S-a plans ca pedelistii nu i-au sprijinit mareata initiativa,facuta de catre ei,acum doi ani! Se apropie clipa despartirii,fara regrete,de marele aliat? Stati pe aproape,sa nu pierdeti momentul "istoric"ori isteric,al parasirii,cu conturile pline,a barcii marinarului,pe cale de scufundare!
PS:Umilitul National,incearca ultima magarie de presedinte jucator! Le-a cerut pedelacheiulor(cei cativa care il mai asculta!),sa faca orice pentru a obtine jumatate din numarul voturilor inregistrate de catre USL! Smenarul jucator,vrea sa spuna ca daca USL-ul va obtine 48% din voturi iar PDL,25%,va desemna el premierul pentru ca partidul sau,fara aliati,a obtinut cele mai multe voturi,25% fata de 24% obtinute de catre PSD ori PNL,luate separat! Oricum,de ce ii e frica,nu scapa! Pedelacheii nu vor obtine peste 20% iar noua majoritate il va trimite "la popor",acolo unde il asteapta romanii,cu entuziasm,pentru a-i "multumi"pentru "binele" facut! Le va zice iar romanilor,ati trait bineeeee????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2012, 02:56 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 4 Apr 2012, 03:23 PM) *
Generalul izmenelor,Incruntatul National,maraie in front! .....

rofl.gif Mon general sa te vaz ce-o sa zici cand l-oi vedea pe domnul general de intendenta, desi el se lauda c-a facut dreptul, alaturi de Ponta & Co impreuna cu ceilalti generali "fugiti" din PSD. Io n-am pus niciodata botul la strategia asta a partidelor rupte-n doua de dragul alegatorilor, toti sunt o apa si-un pamant, mai ales ideologic.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Apr 2012, 03:19 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2012, 03:56 PM) *
rofl.gif Mon general sa te vaz ce-o sa zici cand l-oi vedea pe domnul general de intendenta, desi el se lauda c-a facut dreptul, alaturi de Ponta & Co impreuna cu ceilalti generali "fugiti" din PSD. Io n-am pus niciodata botul la strategia asta a partidelor rupte-n doua de dragul alegatorilor, toti sunt o apa si-un pamant, mai ales ideologic.

Si care e problema? Asa cum nu i-am laudat cand au plecat din PSD,nu voi face ,nici acum,asa ceva! Pe Gabriel Oprea si pe Neculai Ontanu,ii cunosc personal,de ani de zil;e! E decizia lor si atat! Eu nu fac precum voi,care,atunci cand vin la voi din PSD sunt eroi iar cand pleaca,sunt tradatori! Eu nu am postat vreodata ca ei au plecat din PSD ori PNL asa cum nu voi comenta nici acum! Am condamnat numai faptul ca,ilegal,Basescu,cu complicitatea Robertei si a lui Boc,au facut un partid parlamentar,doar pentru a nu fi alungat el si gasca lui,de la putere!
PS:Inca un deputat PDL-Timis,Gheorghe Ciobanu,a demisionat din PDL si a trecut la USL! Corabia Umilitului se scufunda in ritm rapid! Dumnezeu sa-i ajute ,sa scape mai repede de greau munca de jefuire a tarii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Apr 2012, 03:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 4 Apr 2012, 04:11 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 4 Apr 2012, 04:19 PM) *
Si care e problema? Asa cum nu i-am laudat cand au plecat din PSD,nu voi face ,nici acum,asa ceva! Pe Gabriel Oprea si pe Neculai Ontanu,ii cunosc personal,de ani de zile!...

Mi-e clar acum am inteles, ca un adevarat general, iubesti tradarea dar ii urasti pe tradatori. S-auzim de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Apr 2012, 04:19 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 4 Apr 2012, 04:19 PM) *
Eu nu am postat vreodata ca ei au plecat din PSD ori PNL asa cum nu voi comenta nici acum!



QUOTE(gigip @ 4 Apr 2012, 04:19 PM) *
Inca un deputat PDL-Timis,Gheorghe Ciobanu,a demisionat din PDL si a trecut la USL! Corabia Umilitului se scufunda in ritm rapid! Dumnezeu sa-i ajute ,sa scape mai repede de greau munca de jefuire a tarii!


innocent.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Apr 2012, 04:16 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Un penalist fost pedist si acum membru al adunaturii uneperiste ( aliata de nadejde a lui Basea ) :

Solomon: De Înviere mă rog pentru craiovenii care sunt mândri că sunt contemporani cu mine


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Apr 2012, 02:17 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Secretarul general al UNPR, Neculai Ontanu a declarat, sambata, ca formatiunea sa va sustine noul Guvern, chiar daca nu a negociat ministere cu USL, el precizand, pe de alta parte, ca Uniunea a iesit din fosta coalitie lepadandu-se "ca de Satana"

Perfect! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Apr 2012, 08:00 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Preşedintele PSD, Victor Ponta, desemnat premier, a declarat, sâmbătă, la Bistriţa, întrebat despre susţinerea Guvernului de către UNPR, anunţată de către Gabriel Oprea: "Domnul Oprea a fost colegul nostru şi nu a fost niciodată un secret că a fost colegul nostru".

Devine gretos, efectiv mi se face lehamite de atata curvasarie politica, de atata ipocrizie. Serios, cat de prosti ne cred nesimtitii astia?
De unde rezulta clar si fara dubii ca Romania e condamnata sa fie stoarsa de resurse pana la utlima picatura de sange de catre mafioti, ca se numesc Basescu, Ponta, Oprea, Antonescu, nu conteaza, ce conteaza este ca Mafia va fi mereu acolo, deturnand fonduri.

Sa traiti bine! Bucurati-va pana la alegeri, apoi o sa va amintiti de perioada Nastase... cu regret!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Apr 2012, 05:39 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cucu Mucu @ 28 Apr 2012, 10:00 PM) *
Devine gretos, efectiv mi se face lehamite de atata curvasarie politica, de atata ipocrizie.



Aha ! Si de abia acum la caderea guvernului pedelist ai realizat asta ! jamie.gif

Uite ca sa-ti treaca greata iti dau un desert tongue.gif

Cine l-a facut pe Ponta premier: cei pe care i-a dat afara din PSD. Cit a costat pe piata neagra un vot la motiune


1. Ironia sortii face ca voturile care au inclinat ieri balanta pentru cariera de premier a lui Victor Ponta sa vina exact de la cei pe care i-a dat afara din partid. Adica de la Mircea Geoana, Oana Mizil (iubita lui Vanghelie care de asemenea a fost impins cu forta de Ponta in afara PSD) si Florentin Gust. Celelalte doua voturi care i-au permis sa mearga la Basescu au fost date de transferatii din PDL, Petru Filip si Catalin Croitoru.

2. Pentru cei interesati, un amanunt dragut legat de pretul "pe piata neagra" a unui vot la motiune. Cei de la PDL au oferit minoritatilor si parlamentarilor independenti cate 300 de milioane de lei bani gheata ca sa nu voteze cu USL. De partea cealalta, PSD a oferit pentru dezertorii din tabara puterii cate 15 000 de euro, dar cu conditia sa aduca si baza de date a PDL

( Adriana Dutulescu - blog )



Asa ca voteaza DD-PP laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 29 Apr 2012, 05:41 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Apr 2012, 10:07 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 29 Apr 2012, 06:39 AM) *
.... Asa ca voteaza DD-PP

E o strategie si propunerea asta a ta, s-a mai folosit in politica romaneasca, nu-ti convin aia din PP-DD voteaza USL, din doua optiuni rele alege-o pe aia care ar fi mai buna. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Apr 2012, 12:26 PM
Mesaj #46


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(March @ 29 Apr 2012, 06:39 AM) *
Aha ! Si de abia acum la caderea guvernului pedelist ai realizat asta ! jamie.gif



Ah, cand vine de la un antibasist ca tine... roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif ohyeah.gif


De ce te umfli in pene cu mandrie ca aia au cumparat voturile? Baieti, asta nu e normalitate, e mafie, e hotie, e spagarie, e comportment josnic si voi il admirati? Ihim, tara asta e condamnata!


Cu PPDD nu o sa votez, dar poate votez cu UDMR, asa de-al dracu'. devil.gif




--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 May 2012, 10:33 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Zice Roxana Iordache pe blog :


DE CE ONŢANU N-A MINŢIT CU LEPĂDATUL DE SATANA
Fiindcă Oprea e naşul lui Ponta şi la botez se răspunde, de 3X, "Mă lepăd de Satana".

El acum mi se pare că s-a lepădat a doua oară. Mai are o dată laugh.gif





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 May 2012, 10:55 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca o tine tot asa, USL-ul va ajunge partidul unic, din care de fapt s-a tras. Dupa distrugerea PDL-ului si suspendarea lui Traian Basescu pare ca nimic nu-i mai sta in cale iar cu USL-ul tara viitor de aur are. Traiasca si-nfloreasca partidul unic biruitor in lupta cu democratia originala. Prin acest acord dintre USL (PSD) si UNPR s-a demonstrat daca mai era nevoie ca UNPR-ul a fost de fapt o subsidiara a PSD, o alta nada politica menita a atrage nemultumitii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 May 2012, 11:35 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 4 May 2012, 10:55 AM) *
iar cu USL-ul tara viitor de aur are. Traiasca si-nfloreasca partidul unic biruitor in lupta cu democratia originala.

Grecia face loc romaniei- noul copil problema din balcani.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 May 2012, 11:08 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 May 2012, 11:55 AM) *
Prin acest acord dintre USL (PSD) si UNPR s-a demonstrat daca mai era nevoie ca UNPR-ul a fost de fapt o subsidiara a PSD, o alta nada politica menita a atrage nemultumitii.

UNPR a votat toate legile reformei propuse de PDL. Nu a santajat guvernul cu politici de stanga, desi public a anuntat tot felul de masuri populiste. Niciuna dintre legile populiste anuntate public de UNPR nu a fost impusa de acesta pe agenda coalitiei si nu a devenit realitate. Ba mai mult decat atat, nici nu s-a transformat in motiv de cearta in coalitie.

Nu a votat la nici o motiunea de cenzura.

Este o dovada de caracter ca atunci cand lauzi masurile de reforma luate in acesti ani si progresele in justitie sa recunosti ca UNPR a ajutat, decisiv chiar, la adoptarea acestora. Daca nu exista UNPR, Basescu nu avea guvern dupa alegerile prezidentiale din 2009. Fara UNPR, PSD si PNL erau la putere din ianuarie 2010, nu din mai 2012. Astfel, economia, justitia si occidentalismul se duceau dracului de atunci, nu de maine, dupa ce va intra guvernul Ponta in paine. UNPR si-a facut datoria, merita multumiri pentru ce au facut pana acum.

Pentru ei este insa o problema de supravietuire politica; nu ii pot condamna ca, dupa disparitia coalitiei in care au activat ca niste parteneri onesti (cata diferenta intre comportamentul lor si santajul cvasipermanent al UDMR!), cauta alte solutii de supravietuire. Si cum atat UNPR, cat si PSD sunt partide de stanga, este natural sa colaboreze...

Apropo de UDMR: au fortat nota cu UMF, chestie care a fost fatala guvernului MRU; acum risca sa piarda ceea ce au castigat efemer. O dovada ca politica santajului se intoarce, pana la urma, impotriva celor care o initiaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 May 2012, 02:17 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 May 2012, 12:08 PM) *
UNPR a votat toate legile reformei propuse de PDL....Nu a votat la nici o motiunea de cenzura...Este o dovada de caracter ca atunci cand lauzi masurile de reforma luate in acesti ani si progresele in justitie sa recunosti ca UNPR a ajutat, decisiv chiar, la adoptarea acestora...


Descrierea acestor succesuri, imi aduce aminte de guvernarea PDL-PSD.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2012, 02:41 PM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2012, 03:56 PM) *
rofl.gif Mon general sa te vaz ce-o sa zici cand l-oi vedea pe domnul general de intendenta, desi el se lauda c-a facut dreptul, alaturi de Ponta & Co impreuna cu ceilalti generali "fugiti" din PSD.

PSD si UNPR au depus actele la tribunal pentru formarea unei aliante politice de centru-stanga, a declarat vineri, pentru HotNews.ro, vicepresedintele UNPR Eugen Nicolicea. "Alianta reprezinta o coagulare a fortelor de centru stanga si are la baza protocolul semnat cu PSD care prevede colaborare parlamentara. In acte a fost denumita ACS (Alianta de Centru Stanga). Este o alianta politica, diferita de cea electorala dar dincolo de colaborarea in Parlament presupune si o sustinere reciproca in teritoriu pentru scrutinul din toamna", a explicat vicepresedintele UNPR

Acum sa vedem cum March (ca gigip nu mai poate) o sa-l ridice in slavi pe bravul soldat Oprea. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jul 2012, 04:19 PM
Mesaj #53


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 13 Jul 2012, 03:41 PM) *
PSD si UNPR au depus actele la tribunal pentru formarea unei aliante politice de centru-stanga, a declarat vineri, pentru HotNews.ro, vicepresedintele UNPR Eugen Nicolicea. "Alianta reprezinta o coagulare a fortelor de centru stanga si are la baza protocolul semnat cu PSD care prevede colaborare parlamentara. In acte a fost denumita ACS (Alianta de Centru Stanga). Este o alianta politica, diferita de cea electorala dar dincolo de colaborarea in Parlament presupune si o sustinere reciproca in teritoriu pentru scrutinul din toamna", a explicat vicepresedintele UNPR


Pt cei care au citit almanahe, sa traduc eu: la alegerile din toamna vom da un sut in fundul de burghez liberal al peneleului si vom merge la prezidentiale cu Oparescu. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2012, 05:26 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



La toamna nu sunt prezidentiale. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jul 2012, 07:06 PM
Mesaj #55


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 13 Jul 2012, 06:26 PM) *
La toamna nu sunt prezidentiale. smile.gif


Depinde cine numara voturile la referendum. tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2012, 07:19 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jul 2012, 05:19 PM) *
.... la alegerile din toamna vom da un sut in fundul de burghez liberal al peneleului si vom merge la prezidentiale cu Oparescu.

Posibil sa ai dreptate, e o varianta, dar de ce ar fi de centru-stanga? UNPR este un partid dedicat, format din militarii satui sa mai fie comandati de politicieni, fara o doctrina clar definita. In opinia mea nu este decat o alta cumetrie menita probabil sa salveze de la condamnare pe UNPR-istii cu probleme in justitie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jun 2015, 04:28 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



UNPR devine din ce in ce mai puternic. Generalul Oprea aduna in randurile partidului sau, PSD-isti nemultumiti de politica "prea liberala" a lui V.V. Ponta. Sa speram ca acest partid condus de "preaincrancenatul" general Oprea nu va ajunge niciodata sa conduca Romania. Nu vreau sa ajung sa aleg intre aroganta PSD si dispretul UNPR fata de romani, iar un amalgam intre cele doua partide ar fi catastrofal pentru Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Oct 2015, 01:45 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Generalul "interesul national" are pe constiinta moartea unui politist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 12:42 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu-mi place Oprea, asa cum nu pot fi de acord cu partidul sau, facut ca o popota a ofiterilor armatei romane, doar pentru a discuta ce drepturi sa-si mai traga fostele cadre din armata ce l-a slujit pana in ultimul moment pe Ceausescu si PCR-ul. Consider insa ca in cazul politistului mort, daca Oprea n-a incalcat legea comitand un abuz, vina apartine politistului. Prea ne lasam influentati emotional de astfel de evenimente, incercand sa ascundem adevarul de dragul unor interese pe care eu nu le inteleg. De foarte multe ori in ultima vreme, in cazul unor astfel de accidente, se incearca acoperirea unor greseli comise de cei in cauza, pentru a nu intina memoria decedatului sau a decedatilor, iar unii profita de pe urma acestor manipulari emotionale. Politistul, militarul, pilotul, electricianul, otelarul etc. isi asuma conform fisei postului un risc, pentru salariul pe care il primeste, oricare dintre cei amintiti pot sa comita o gresala care sa le produca moartea. Fie din neatentie fie din oboseala, fie din greselile altora, ceva s-a petrecut pe acel traseu in care politistul si-a pierdut viata, dar asta nu inseamna ca Oprea este principalul vinovat, ca trebuie sa-si dea demisia imediat pentru moartea unui politist sau militar mort intr-o actiune comandata, in cazul in care acea actiune a respectat toate procedurile legale. Oprea este cine este, a fost, a facut, vrea sa mai faca, dar eu nu-l pot invinui pentru greseala unui om care n-a respectat ce-a mai elementara regula, aceea de a-si proteja in primul rand viata sa. Trebuie sa ne obisnuim ca se poate muri din greseli marunte, iar motociclistii stiu asta cel mai bine, solidaritatea, regretele, revolta etc. sunt sentimente normale in astfel de cazuri, dar nu trebuie lasate sa actioneze sub emotie, pentru ca putem comite greseli si mai mari decat demisia lui Oprea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 12:54 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 12:42 PM) *
Consider insa ca in cazul politistului mort, daca Oprea n-a incalcat legea comitand un abuz, vina apartine politistului

Sunt mai multe aspecte:

- Oprea a comis un abuz mergand peste tot cu coloana oficiala, si unde este cazul, si unde nu este
- sefii din politie, subordonatii lui Oprea, au comis un abuz ordonandu-i politistului sa iasa pe traseu cu motocicleta in conditiile in care vremea era cum era
- Oprea a fugit ca un las de la locul accidentului desi legal si omeneste era sa opreasca, sa cheme salvarea, sa acorde primul ajutor
- sefii din politie, subordonatii lui Oprea, au incercat sa musamalizeze cazul
- Oprea trebuie sa isi asume responsabilitatea politica si sa demisioneze

QUOTE
Oprea este cine este, a fost, a facut, vrea sa mai faca

Este o rusine pentru Armata - un general ajuns cine stie cum cu atatea stele pe umar (doua i le-a dat Basescu) fara nici un merit, un individ obtuz, limitat, arogant, care nu doar ca nu are ce cauta in Armata, dar nici in politica.

QUOTE
putem comite greseli si mai mari decat demisia lui Oprea

Demisia lui Oprea nu ar fi o greseala ci un gest firesc pe care l-ar face orice ministru din Europa

PS:
QUOTE
o gresala
...
ce-a mai elementara regula

O greseala. Cea mai elementara regula.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 01:18 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 12:54 PM) *
Sunt mai multe aspecte:
- Oprea a comis un abuz mergand peste tot cu coloana oficiala, si unde este cazul, si unde nu este
- sefii din politie, subordonatii lui Oprea, au comis un abuz ordonandu-i politistului sa iasa pe traseu cu motocicleta in conditiile in care vremea era cum era...

Daca a comis un singur abuz sa-si dea demisia, dar daca si politistul a gresit in timpul ideplinirii unei activitati firesti, platite, atunci sa nu mai ascundem adevarul pentru a nu intina memoria celui decedat. Daca asa au stat lucrurile, eu cred ca este normal sa nu mai vorbim nici despre politist nici despre Oprea sau oricine altcineva. Nu ca la mijloc este Oprea, putea sa fie si Obama, accidentul este accident si se presupune ca politistul stia ce are de facut, ca-si cunostea meseria fie ca-l insotea pe Obama sau pe Oprea.
QUOTE
O greseala. Cea mai elementara regula.

Multumesc, o sa incerc sa tin cont de aceste greseli, desi nu cred ca ne afecteaza discutiile. N-as vrea sa-ti stric placerea, satisfactia, in cazul in care voi incepe sa scriu corect toate cuvintele. tongue.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Oct 2015, 01:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 01:56 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



1. Un ministru al Guvernului României cere coloană oficială pentru o “acțiune” despre care încă nu știm nimic (diverse mărturii neoficiale spun că Gabriel Oprea cerea coloană pentru a merge la restaurant, la nuntă, acasă, oriunde). De unde venea și unde se ducea în seara de 20 octombrie, de urgență, în interes de serviciu, Gabriel Oprea? Habar n-avem. Nimeni nu spune nimic.

2. Pentru acea “acțiune”, deși plouă și e întuneric, sunt mobilizați polițiști pe motocicletă; și motocicliștii civili, și polițiștii, spun că să conduci o motocicletă în asemenea condiții e misiune sinucigașă. A fost misiunea aceea în acord cu procedurile scrise ale Poliției? Habar n-avem. Nimeni nu spune nimic.

3. Un polițist care deschide coloana oficială cade într-o groapă vag semnalizată de pe bulevardul Știrbey Vodă și moare - pe loc, cu motocicleta prăbușită peste el - în timpul serviciului; moare pentru că trebuia să deschidă drumul ministrului de Interne. Accident de muncă. Era în acord cu regulamentele prezența lui acolo? Habar n-avem. Nimeni nu spune nimic.

4. A oprit ministrul de Interne aflând că unul dintre polițiștii care-l însoțeau s-a prăbușit într-o groapă? Dacă nu, de ce nu? Habar n-avem. Nimeni nu spune nimic.

5. Și premierul, și ministrul de Interne refuză, vreme de 5 zile încheiate, să răspundă la întrebările presei. Premierul e obraznic și agresiv la conferința de presă, când patru jurnaliști îi pun întrebări; ministrul de Interne se ascunde o săptămână încheiată. Președintele Iohannis se trezește și el într-un târziu, după cinci zile, să le ceară ceară miniștrilor lui explicații oficiale. A murit polițistul Bogdan Gigină la datorie, conform legii? Habar n-avem. Nimeni nu spune nimic.

Chiar si numai tacerea persoanelor care pot sa dea lamuriri - de la Oprea pana la Ponta - arata clar ca ceva au de ascuns. Demisia ar trebui sa si-o dea amandoi. Pentru inceput, Oprea!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 02:07 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce spune azi Oprea presei:

"La un moment dat, coloana în care mă aflam s-a oprit brusc. Nu am văzut accidentul şi un poliţist ne-a făcut semn să mergem mai departe. Am aflat la destinaţie ce s-a întâmplat, am luat legătura cu SMURD şi am făcut tot ce este posibil ca să îl salvăm. Din păcate, nu s-a putut"

Comunicatul Politiei:

"Imediat după producerea accidentului, coloana oficială s-a oprit la fața locului și au fost dispuse măsuri pentru mobilizarea echipajelor medicale în vederea acordării primului-ajutor, polițistul fiind transportat la Spitalul Universitar de Urgență București. Ministrul afacerilor interne a comunicat cu secretarul de stat Raed Arafat si cu ceilalti decidenți din conducerea MAI, pentru intervenția de urgență a echipajelor SMURD și informarea permenentă în legatura cu evolutia situatiei. S-a ținut legatura cu echipajele SMURD si cu Spitalul Universitar, iar ministrul de interne a fost permanent informat."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 03:35 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta era reactia pe care Oprea trebuia sa o aiba

http://www.click.ro/news/national/oprea-in...femeie#ziarecom


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 03:57 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 01:56 PM) *
...Demisia ar trebui sa si-o dea amandoi. Pentru inceput, Oprea!

Daca au comis un abuz, sa-si dea demisia, dar una este demisia data pentru abuz si alta la presiunea "strazii" a emotionalului, desi poate ca politistul a gresit, pur si simplu. Eu cred ca trebuie sa judecam limpede, nu doar in cazul lui Oprea ci in orice alt caz in care sunt implicati oameni care au semnat un contract prin care isi asuma niste responsabilitati, printre care si moartea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 04:14 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Strada preseaza pentru demisie pentru ca Oprea a comis un abuz.

Dar pana la urma tot raul spre bine: cu cat amana mai mult momentul (inevitabil) al demisiei, cu atat mai mult creste furia si determinarea oamenilor... Asa ca la un moment dat simpla demisie din guvern s-ar putea sa nu mai multumeasca pe nimeni si sa fie nevoie sa mai plece si altii dupa el.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 04:51 PM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Se rostogoleste bulgarele de zapada, devine din ce in ce mai mare...

http://www.simonatache.ro/2015/10/26/daca-...pot-face-orice/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 04:54 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 04:14 PM) *
Strada preseaza pentru demisie pentru ca Oprea a comis un abuz.

Daca a comis un abuz, sa-si dea demisia, dar cine decide ABUZUL, strada, DNA-ul, procuratura, judecatorii, tembeliziunile etc. Nu vedeti ca ne aflam pe marginea prapastiei si unii se folosesc de acest echilibru precar pentru a dezechilibra si mai mult acest popor. Este Oprea vinovat? sau continuam sa deplangem mioritic o vina ce apartine "cainilor"!

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Oct 2015, 04:56 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Oct 2015, 05:09 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 26 Oct 2015, 04:54 PM) *
Daca a comis un abuz, sa-si dea demisia

Uite ca nu si-o da.

De asta este necesara presiunea publicului

QUOTE
cine decide ABUZUL, strada, DNA-ul, procuratura, judecatorii, tembeliziunile etc

Orice om care gandeste vede ca a fost un abuz

QUOTE
Nu vedeti ca ne aflam pe marginea prapastiei

Daca Oprea demisioneaza din guvern suntem pe marginea prapastiei? Exagerezi

QUOTE
Este Oprea vinovat?

Este vinovat pentru ca:

- mergea cu coloana oficiala fara sa aiba acest drept legal
- nu a reactionat omeneste la moartea unui om ci a fugit
- incearca sa musamalizeze afacerea in loc sa spuna de unde venea, unde se ducea, de ce avea nevoie de coloana oficiala
- nu a spus cine si de ce a stabilit sa mearga in conditii meteo proaste omul ala cu motocicleta
- a scos la inaintare subordonatii pentru a-i jigni pe cei care il contesta




PS: Ia uite, poti sa castigi o excursie!

http://adevarul.ro/news/politica/concurs-u...2f3d/index.html

Acest topic a fost editat de abis: 26 Oct 2015, 05:25 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Oct 2015, 06:20 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Oct 2015, 05:09 PM) *
Uite ca nu si-o da...

Daca este vinovat ar trebui sa-si dea demisia, nu trebuie sa astepte presiunea publica, presiunea constiintei este mai puternica, in opinia mea, decat orice alta presiune.
QUOTE
Orice om care gandeste vede ca a fost un abuz...

Eu nu vad un abuz, desi nu-mi place de Oprea si UNPR. Dar daca se costata ca este un abuz, Oprea trebuie sa-si dea demisia.
QUOTE
Daca Oprea demisioneaza din guvern suntem pe marginea prapastiei?

NU. NU EXAGEREZ. Daca acest functionar public, Oprea, nu este vinovat, inseamna ca deschidem o "cutie a Pandorei" cu toae aceste exagerari inaintea deciziei justitiei. Oprea este vinovat? ok sa lasam justitia sa decida, altfel Oprea devine un martir, iar eu nu cred ca avem nevoie de martiri, de eroi ... deja platim prea mult pentru "eroii" revolutiei din decembrie '89.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman