HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Un Sistem Fara Bani
actionmedia
mesaj 22 Jul 2010, 02:36 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(turbo trabant @ 22 Jul 2010, 01:44 PM) *
normal ca nu este munca dar tu poti sa ofertezi cu 1 leu bucata produsul ca nu ti-l ia nimeni. daca te calicesti la produs din asta "strategic", risti sa ajungi tatic de cateva ori pe saptamana.

Bine punctat. Pana la urma e o problema de marketing, de incredere. Nu neaparat de calitate. Am testet zeci de marci de prezervative, n-am avut probleme decat cu una, care se pozitiona pe undeva pe langa Love Plus ca pret.
Durexul a impus niste standarde de incredere pe piata si oamenii au fost nevoiti sa se alinieze la ele. Iata cum se manipuleaza cererea. Ideea ca un produs bun e si scump e un mit. La fel si ideea ca un produs ieftin e prost, tot un mit este. Dar ce sa ii faci, oamenii s-au obisnuit cu ideile astea, le cred adevarate si uite asa ajundem sa muncim de 5 ori mai mult.

QUOTE
cu netul ca diferenta intre brut si net este entitatea numita stat

dupa cum ai observat, in toate calculele mele am pus statul in aceiasi oala cu investitorii, bancile, proprietarii, etc. Deci impozitul catre stat, platit de producator, este din punctul meu de vedere, tot o cheltuiala in plus, adica mai multa munca pentru mine ca sa indop niste burtosi de la stat. Prea putin din veniturile statului se intorc ca beneficii catre cetateni. probabil undeva pe la 20%. Restul se cheltuie aiurea.

QUOTE
sunt la fel sau au contabili foarte prosti. si nu au ca le dau 5000$ pe luna cum spuneai.

Nu, nu sunt la fel, alea erau pe trimestru I din 2010 si mai era o coloana pe 9 luni, adica semestrul II din 2009 + trimestrul I din 2010.
E posibil ca ceea ce spun ei ca e profit acolo, sa fie de fapt valoare adaugata sau ceva de genul asta, din care mai scad apoi diverse cheltuieli deductibile si alte chestii gen investitii. Nu stiu exact cum o fi legislatia la ei. Dar daca de la 50% profit ajung sa declare in final doar 25% profit brut, atunci au contabili foarte buni wink.gif Ratiunea e simpla. Daca declara profit mai putin, atunci plateste mai putin impozit. Restul de 25% si-i trag ei afara din firma intr-un fel sau altul, fara sa mai plateasca impozit. Cred eu ca e cea mai plauzibila ipoteza.
Si uite asa, la adapostul confidentialitatii si a altor lucruri de genul asta, se comit nenumarate abuzuri. Cei puternici si bogati vor avea mereu dreptate si vor cadea in picioare, ei fac regulile, ei le incalca si scapa nepedepsiti. Ideea de stat de drept functioneaza doar in teorie. Ideea ca piata si pretul regleaza raportul dintre cerere si oferta, functioneaza doar in terorie. In realitate, cei bogati si puternici hotarasc, ei fac jocurile. Noi oamenii de rand suntem doar niste frunze in bataia vantului, iar cei bogati si puternici stabilesc directia si intensitatea vantului.
Iar daca se intampla ca 1 sau 2 bogatani sa dea chix si sa intre in dizgratia celorlalti bogatani, avem si noi vaga impresie ca se face dreptate si avem parte de circ. De fapt in scurt timp altcineva ii ocupa locul si nu se schimba nimic. Vantul bate in continuare dupa cum vor ei, iar noi nu avem de facem decat sa ne lasam purtati de acel vant... sau sa ne schimbam atitudinea sa privim altfel lucrurile sa cautam solutiile in noi insine si in oamenii de langa noi. Doar asa putem sa invingem vantul. Va dati seama daca toate frunzele ar putea sa se uneasca si sa paravane si canale prin care sa bata vantul, sa il directioneze asa cum vor ele, atunci frunzele nu ar mai fi purtate de vant, frunzele ar putea controla vantul. Dar trebuie sa fim uniti, sa cooperam.

QUOTE
eu iti spun sa nu incerci sa schimbi natura egoista a omului pentru ca aterizezi drept in dictatura. omul nu poate fi schimbat.

De ce crezi ca aterizezi in dictatura daca incerci sa schimbi natura egoista a omului? La ce te referi mai exact?

Oricum, ceea ce propun eu, este mai degraba o atitudine egoista. Eu propun sa ajuti pe altii ca sa iti fie tie mai bine. Practic daca am coopera ne-ar fi mai bine decat acum, pentru ca ar trebui sa muncim mai putin. Eu vreau sa muncesc mai putin si sa am parte de aceleasi lucruri ca in prezent, nu imi doresc nimic mai mult decat am acum. Nu am casa, dar am unde sa locuiesc, nu am masina, dar am cu ce sa ma deplasez (tren, autobuz, microbuz, tramvai, metrou, taxi, bicicleta, in functie de necesitati si situatie), am unde sa fac dus, in fiecare zi, am apa calda, am ce sa mananc, am cu ce sa ma imbrac, chiar nu imi trebuie mai mult, iar pentru asta as vrea sa lucrez doar 8 ore pe saptamana, nu 40 ca acum. Si ideea e ca se poate. Am aratat deja ca lucram 80% in plus doar pentru a intretine acest sistem. Deci e o atitudine care se muleaza foarte bine pe natura egoista a omului. Doar ca eu fac apel la inteligenta omului sa vada ca rasplata nu e imediata. Ideea de rasplata imediata o invata si animalele de la circ. Fac numarul si primesc zaharelul. Noi avem pretentia ca suntem inzestrati cu inteligenta, deci ar trebui sa ne asteptam la o rasplata mult mai mare in timp.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jul 2010, 03:05 PM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(actionmedia @ 22 Jul 2010, 02:36 PM) *
Bine punctat. Pana la urma e o problema de marketing, de incredere. Nu neaparat de calitate. Am testet zeci de marci de prezervative, n-am avut probleme decat cu una, care se pozitiona pe undeva pe langa Love Plus ca pret.
Durexul a impus niste standarde de incredere pe piata si oamenii au fost nevoiti sa se alinieze la ele. Iata cum se manipuleaza cererea. Ideea ca un produs bun e si scump e un mit.
ba de calitate. sunt diferente majore intre plasticele astea si de aceea oamenii prefera "marca": le garanteaza o calitate la fel ca ultimul produs incercat.
astea sunt scumpe pentru ca lumea le cere nu pentru ca sunt o turma si ca au vazut o reclama la tembelizor ci pentru ca au o valoare. ce e valoarea, discutam in alt episod.


La fel si ideea ca un produs ieftin e prost, tot un mit este. Dar ce sa ii faci, oamenii s-au obisnuit cu ideile astea, le cred adevarate si uite asa ajundem sa muncim de 5 ori mai mult.
dupa cum ai observat, in toate calculele mele am pus statul in aceiasi oala cu investitorii, bancile, proprietarii, etc. Deci impozitul catre stat, platit de producator, este din punctul meu de vedere, tot o cheltuiala in plus, adica mai multa munca pentru mine ca sa indop niste burtosi de la stat. Prea putin din veniturile statului se intorc ca beneficii catre cetateni. probabil undeva pe la 20%. Restul se cheltuie aiurea.
Nu, nu sunt la fel, alea erau pe trimestru I din 2010 si mai era o coloana pe 9 luni, adica semestrul II din 2009 + trimestrul I din 2010.
E posibil ca ceea ce spun ei ca e profit acolo, sa fie de fapt valoare adaugata sau ceva de genul asta, din care mai scad apoi diverse cheltuieli deductibile si alte chestii gen investitii. Nu stiu exact cum o fi legislatia la ei. Dar daca de la 50% profit ajung sa declare in final doar 25% profit brut, atunci au contabili foarte buni wink.gif Ratiunea e simpla. Daca declara profit mai putin, atunci plateste mai putin impozit. Restul de 25% si-i trag ei afara din firma intr-un fel sau altul, fara sa mai plateasca impozit. Cred eu ca e cea mai plauzibila ipoteza.
Si uite asa, la adapostul confidentialitatii si a altor lucruri de genul asta, se comit nenumarate abuzuri. Cei puternici si bogati vor avea mereu dreptate si vor cadea in picioare, ei fac regulile, ei le incalca si scapa nepedepsiti. Ideea de stat de drept functioneaza doar in teorie. Ideea ca piata si pretul regleaza raportul dintre cerere si oferta, functioneaza doar in terorie. In realitate, cei bogati si puternici hotarasc, ei fac jocurile. Noi oamenii de rand suntem doar niste frunze in bataia vantului, iar cei bogati si puternici stabilesc directia si intensitatea vantului.
confunzi notiuni de marja bruta cu profit net si brut.
Iar daca se intampla ca 1 sau 2 bogatani sa dea chix si sa intre in dizgratia celorlalti bogatani, avem si noi vaga impresie ca se face dreptate si avem parte de circ. De fapt in scurt timp altcineva ii ocupa locul si nu se schimba nimic. Vantul bate in continuare dupa cum vor ei, iar noi nu avem de facem decat sa ne lasam purtati de acel vant... sau sa ne schimbam atitudinea sa privim altfel lucrurile sa cautam solutiile in noi insine si in oamenii de langa noi. Doar asa putem sa invingem vantul. Va dati seama daca toate frunzele ar putea sa se uneasca si sa paravane si canale prin care sa bata vantul, sa il directioneze asa cum vor ele, atunci frunzele nu ar mai fi purtate de vant, frunzele ar putea controla vantul. Dar trebuie sa fim uniti, sa cooperam.
De ce crezi ca aterizezi in dictatura daca incerci sa schimbi natura egoista a omului? La ce te referi mai exact?

Oricum, ceea ce propun eu, este mai degraba o atitudine egoista. Eu propun sa ajuti pe altii ca sa iti fie tie mai bine. Practic daca am coopera ne-ar fi mai bine decat acum, pentru ca ar trebui sa muncim mai putin. Eu vreau sa muncesc mai putin si sa am parte de aceleasi lucruri ca in prezent, nu imi doresc nimic mai mult decat am acum. Nu am casa, dar am unde sa locuiesc, nu am masina, dar am cu ce sa ma deplasez (tren, autobuz, microbuz, tramvai, metrou, taxi, bicicleta, in functie de necesitati si situatie), am unde sa fac dus, in fiecare zi, am apa calda, am ce sa mananc, am cu ce sa ma imbrac, chiar nu imi trebuie mai mult, iar pentru asta as vrea sa lucrez doar 8 ore pe saptamana, nu 40 ca acum. Si ideea e ca se poate. Am aratat deja ca lucram 80% in plus doar pentru a intretine acest sistem. Deci e o atitudine care se muleaza foarte bine pe natura egoista a omului. Doar ca eu fac apel la inteligenta omului sa vada ca rasplata nu e imediata. Ideea de rasplata imediata o invata si animalele de la circ. Fac numarul si primesc zaharelul. Noi avem pretentia ca suntem inzestrati cu inteligenta, deci ar trebui sa ne asteptam la o rasplata mult mai mare in timp.

nu trebuie sa fii frunza. e mult mai bine sa fii vantul.

frunzele isi doresc sa fie vant dar nu reusesc. atunci o frunza vorbeste cu celelalte frunze : haideti fetelor sa batem toate la unison pentru un scop comun : sa facem vant si astfel nu vom mai depinde de vant.

dar celelalte frunze raspund: e mult mai placut sa fii liber si sa ai surpize in viata, sa vina vantul pe neasteptate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Jul 2010, 07:15 AM
Mesaj #213


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Ideea ca un produs bun e si scump e un mit. La fel si ideea ca un produs ieftin e prost, tot un mit este. Dar ce sa ii faci, oamenii s-au obisnuit cu ideile astea, le cred adevarate si uite asa ajundem sa muncim de 5 ori mai mult.


pretul unui produs depinde mai ales de dorinta cuiva de a-l achizitiona... poate sa coste mult productia si sa fie si bun, daca nu il vrea nimeni, degeaba, la fel cu o prostie care poate fi produsa cu 10 bani si vanduta cu 100 de euro daca exista suficienti doritori sau prostovani

practic ajungem la ideea de baza din capitalul de marx - asta il enerva pe maretul ganditor, faptul ca unii e mai smecherii si vand rahaturi la pret de bici care trozneste, si de aici si baza teoriei din spatele topicului de fata

cert este ca oricat de mult s-ar stradui filozofii sa creeze un concept dragut, logic si folositor tuturor, pana la urma va veni un cioban smecher, pe care il doare la basca de logica, filozofie si alte prostii 'telectuale, si care o sa vanda burduful de caine la pret de maybach... care este...
cu sau fara bani, ca pana la urma comertul si schimburile tot se fac in societate


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jul 2010, 07:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Jul 2010, 12:34 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Uite, apropos de smecheri, o anecdota haioasa si plina de invataminte.

QUOTE
Intr-un satuc de campie, a venit un investitor strain, insotit de asistentul lui. A batut la prima usa intalnita si i-a spus proprietarului:
− Uite, eu sunt colectionar de broscute. Daca imi aduci o broscuta, am sa iti dau pe ea 10 euro.
Taranul a fugit repede in padurea din spatele casei si a luat o broscuta. I-a dat-o investitorului, si-a luat cei 10 euro si le-a spus vecinilor despre ce afacere a facut. A doua zi, fiecare taran s-a dus la investitor cu cate o broscuta, pe care a vandut-o cu 10 euro.

Dupa cateva zile, investitorul le-a spus satenilor:
− Vad ca afacerea merge. De azi, pentru fiecare broscuta am sa va platesc cate 20 de euro.
Taranii au dat fuga in padure, au cules broscute si le-au predat pentru 20 de euro/bucata, investitorului.

Dupa alte cateva zile, acesta s-a intors in tara sa, presat de afaceri, lasandu-l pe asistent cu broscutele, urmand ca el sa se intoarca dupa cel mult o saptamana. Inainte de a pleca, le-a spus:
− Dragii mei, sunt nevoit sa ma intorc urgent in tara. Va promit insa ca la intoarcere am sa cumpar de la voi broscutele cu 60 de euro bucata. Si a plecat, in uralele satenilor fericiti de pleasca ce a dat peste ei.

A doua zi, asistentul investitorului a adunat satenii si le-a spus:
− Fratilor, m-am gandit la o afacere pentru voi. Seful meu se va intoarce peste doua saptamani si va va plati cate 60 de euro/broscuta. Daca vreti, vi le vand eu inapoi pentru 35 de euro bucata, iar voi le veti vinde cu 60. Profitul vostru va fi frumusel. Ce spuneti?
Satenii, s-au adunat la sfat si au decis ca o asa afacere nu mai prind ei degraba. Au pus mana de la mana, s-au imprumutat pe la cunoscuti, pe la banci, care pe unde a putut, si au cumparat broscutele inapoi cu 35 de euro bucata. Asistentul investitorului a luat banii, a plecat dupa seful sau, iar pe sateni nu i-a mai cautat nimeni, niciodata.

Au ramas cu banii dati, cu imprumuturi scumpe la banci si fara sa detina niciun activ in plus fata de ceea ce aveau inaintea afacerii.
Aceasta este povestea crizei, pe intelesul celor care nu au deprins cotloanele businessului bancar.


Smecherii nu pot face afaceri dubioase daca oamenii sunt suficient de bine informati. Consider ca este de datoria noastra, a celor care intelegem smecheriile sa ii informam pe oameni despre prostia pe care o fac incurajand aceste smecherii.

Ciobanul acela nu ar putea sa vanda niciun rahat daca ar exista destule rahaturi gratis. Ca sa poata sa faca o afacere cu rahat, trebuie mai intai sa ingradeasca rahaturile, sa limiteze accesul la ele.

In final ma intereseaza prea putin faptul ca sunt prosti care sunt dispusi sa cumpere rahaturi scumpe dar nefolositoare, atata timp ca asta nu afecteaza accesul la produsele si serviciile care satisfac nevoile de baza, reale, ale oamenilor.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Jul 2010, 09:41 AM
Mesaj #215


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(actionmedia @ 23 Jul 2010, 01:34 PM) *
Uite, apropos de smecheri, o anecdota haioasa si plina de invataminte.
Smecherii nu pot face afaceri dubioase daca oamenii sunt suficient de bine informati. Consider ca este de datoria noastra, a celor care intelegem smecheriile sa ii informam pe oameni despre prostia pe care o fac incurajand aceste smecherii.

Ciobanul acela nu ar putea sa vanda niciun rahat daca ar exista destule rahaturi gratis. Ca sa poata sa faca o afacere cu rahat, trebuie mai intai sa ingradeasca rahaturile, sa limiteze accesul la ele.

In final ma intereseaza prea putin faptul ca sunt prosti care sunt dispusi sa cumpere rahaturi scumpe dar nefolositoare, atata timp ca asta nu afecteaza accesul la produsele si serviciile care satisfac nevoile de baza, reale, ale oamenilor.


1 - nu poti opri pe oameni sa fie lacomi... nu se educa, si nu se trateaza, asa ca vor fi in permanenta unii care vor fenta regulile de dragul de a aavea mai mult, sau macar perceptia ca au mai mult

2 - nu poti opri pe oameni sa epateze si sa se separe de ceilalti prin eticheta - vor cumpara in continuare etichetele la pretul de eticheta...

3 - nu ii poti convinge pe oameni sa munceasca fara o recompensa foarte clara ....

oamenii au acces la produsele de baza, si ii costa foarte putin (ma refer la romani), dar ei nu sunt curiosi de alea... ci de cele la care nu au acces, si care de multe ori inseamna mai mult decat pot duce...
daca te uiti in jur ii vei vedea cu telefoane mobile ce costa mai mult decat salariul lor, cu masini care le depasesc posibilitatile, fumand tigari care le dau peste cap bugetul familiei, si cumparand alcool scump pt petreceri.... desi pt asta fac datorii



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jul 2010, 09:53 AM
Mesaj #216


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Daca mai socotim si profitul producatorilor si alte lucruri de genul asta. Ajungem undeva pe la 2-3 centi costul muncii pentru a produce un prezervativ. Adica daca vrei sa te simti si tu bine si protejat, ar trebuie sa muncesti de 30 sau chiar 50 de ori mai mult decat daca nu ar exista tot sistemul asta complicat de bani, comert, proprietati, state, etc.


QUOTE
Ideea ca un produs bun e si scump e un mit. La fel si ideea ca un produs ieftin e prost, tot un mit este. Dar ce sa ii faci, oamenii s-au obisnuit cu ideile astea, le cred adevarate si uite asa ajundem sa muncim de 5 ori mai mult.

Sa folosesti tu prezervative de 3 centi. Stii cum le zice? Prezervative de facut copii.

Daca nu iti convine te duci la o clinica din asta pentru counselling/familii tinere/anti sida si iei pe gratis cate prezervative vrei.

Numai ca eu nu as folosi niciodata prezervativele alea gratis, sau alea de 3 centi, aduse din China. Ia uite ce bine le prinde chinezilor
prezervativul de 3 centi, se vede la numarul populatiei.

E o prostie sa zici ca poti gasi calitate ieftina. Nu exista. Vorbesc din prorprie experienta, platesti putin, iei ceva prost. Se aplica in multe domenii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 09:57 AM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



eu as fi f... broscuta aia ca de atatea ori am vazut cretinatatea aia de poveste pe net....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jul 2010, 10:29 AM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(actionmedia @ 22 Jul 2010, 12:56 PM) *
In orice caz aseara am apucat sa vad ceva revoltator in acel raport. Monsanto are o rata a profitului de aproape 50%

Nu mi se pare nimic revoltator aici. Fiecare este liber sa isi pretuiasca munca si sa ceara oricat doreste in schimbul rezultatelor sale. Daca eu cred ca in schimbul muncii mele as fi indreptatit sa primesc X lei, pot sa cer; iar daca reusesc sa ii conving si pe altii ca rezultatele muncii mele merita aceasta suma si ei sunt dispusi sa o dea, suntem cu totii multumiti.

Ce procent ti s-ar fi parut unul "normal"?
QUOTE
Cand spuneam "veriga intermediara" nu ma refeream doar la comercianti ci si statul este o veriga intermediara si bancile si proprietarii de teren. Si investitorii care au actiuni la comaniile producatoare, etc. Ideea este ca un sistem fara bani nu are nevoie de toate astea ca sa functioneze.

Eu am mari dubii ca acel sistem propus de tine ar putea sa functioneze...

Pur si simplu nu cred ca statul, investitorii, proprietarii etc sunt verigi inutile.
Nu stiu daca are rost sa intram sau nu intr-o dezbatere cu privire la desfiintarea sau nu a statului...
QUOTE
Practic costul vietii, pentru omul de rand a ramas cam la fel ca in evul mediu.

Cum ai calculat asta? Cum adica a ramas cam la fel ca in evul mediu?
QUOTE
Eu vreau sa muncesc mai putin si sa am parte de aceleasi lucruri ca in prezent, nu imi doresc nimic mai mult decat am acum.

Toti ne dorim sa muncim cat mai putin si sa obtinem in schimbul muncii cat mai mult, este normal sa fie asa. smile.gif
Nu-ti doresti acum nimic mai mult decat ai. Stai numai sa ai un copil si dupa aia mai vorbim. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 01:00 PM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



un link util pentru action, jet li si altii care "vor sa schimbe sistemul".

http://www.marxists.org/

dupa cum vedeti la astia se poarta barbile biggrin.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Jul 2010, 05:11 PM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mutulica!
1. Oamenii nu sunt lacomi din nascare, sistemul ii face sa fie asa, iar daca nu ar mai exista reguli, ce ar mai incalca? Un sistem fara bani, nu ar avea nevoie de reguli.

2. Tot sistemul ii face pe oameni sa isi doreasca sa epateze. Competitia dintre ei, este cauza principala. Un sistem fara bani, ar reduce competitia si rivalitatea dintre oamnei, prin urmare si aceasta dorinta de a iesi in evidenta

3. Nici nu mi-am propus sa conving sau sa oblig pe cineva sa munceasca cu atat mai putin sa munceasca fara o recompensa clara. Totusi intr-o societate fara bani, fiecare om ar depinde de ceilalti pentru supravietuire, iar recompensele sunt destul de clare. Pe de o parte stii ca cada il ajuti pe georgica, asta o sa il ajute pe ionica, iar ionica pe vasilica, si tu tocmai de vasilica ai nevoie. Si uite asa se creaza un fel de retea a nevoilor, fiecare va fi de folos cu ceva, acum sau in viitor.
Pe de alta parte, oamenii vor trai mai degraba in comunitati mici. Orasele mari si zgomotoase nu isi mai au rostul, pentru ca nu mai exista comert. Orasele sunt centre de comert, daca dispar banii, dispare comertul si implicit orasele mari.
Intr-o comunitate mica fiecare cunoaste pe fiecare. Si apare fenomenul numit "gura lumii" Macar de rusine, daca nu de placere, oamenii vor depune cele 2-3 ore de efort pe zi pentru a avea cele necesare traiului. Altfel, cel putin risca sa fie marginalizati. Valorile s-ar schimba, daca acuma iesi in evidenta cumparand marci si etichete, intr-un sistem fara bani iesi in evidenta prin aportul pe care il aduci comunitatii din care faci parte sau chiar grupurilor de comunitati. Nu e nevoie sa ai haine scumpe, lucioase sau sa porti nu stiu ce podoabe sau sa te plimbi in masini luxoase. Este suficient sa fii un om gospodar, sa pui suflet in ceea ce faci, sa respecti pe ceilalti si vei fi respectat.

Mi-au placut obiectiile astea. Te mai astept si cu altele.

Blakut. Erau doua chestii diferite. Afla spre exemplu ca prezervativele Durex se fac tot in China. Nici eu nu credeam, pana am aflat de treaba asta.
Oferta de 3 centi nu am primit-o din china ci din Malaezia. De fapt, toate prezervativele de calitate se fac in asia si oceania.
Prezervativele acelea de 3 centi sunt marci precum OPS, Love Plus, etc. Durex este ceva mai scump pentru ca oamenii de acolo au o reteta de a-l face ceva mai subtire dar la fel de rezistent ca pe cele de 3 centi. Asta e singura diferenta.
Apropos de Durex. Fratele meu a patit-o. I s-a rupt Durexul. Deci marca nu garanteaza calitatea. Este doar o iluzie, creata cu maiestrie de departamentul de marketing. Atata tot. Crede-ma ca studiez problema de vreo 6 ani si stiu despre ce vorbesc.

QUOTE(abis)
Nu mi se pare nimic revoltator aici. Fiecare este liber sa isi pretuiasca munca si sa ceara oricat doreste in schimbul rezultatelor sale. Daca eu cred ca in schimbul muncii mele as fi indreptatit sa primesc X lei, pot sa cer; iar daca reusesc sa ii conving si pe altii ca rezultatele muncii mele merita aceasta suma si ei sunt dispusi sa o dea, suntem cu totii multumiti.

Abis, aici faci o confuzie. Profitul nu are nicio legatura cu munca. Nu este o rasplata a muncii. Este cel mult o rasplata a riscului. Deci nu mai baga munca in discutie atunci cand vorbim despre profit. E altceva.

QUOTE
Ce procent ti s-ar fi parut unul "normal"?

0
Daca nu exista bani, nu exista comert, deci nici profit. Fiecare primeste doar pentru ce munceste.
Uite, eu am o afacere in care am adaos de peste 100%. Natura afacerii face ca eu sa muncesc foarte putin. Dar as putea sa nu muncesc deloc ci sa las pe altcineva sa munceasca. Presupunand ca afacerea produce 3000 euro pe luna, marfa costa 1200 euro, iar salariatul 300 euro (nu face nici el mare lucru). Imi raman 1500 euro ai mei, fara sa depun absolut niciun efort. Eu as lua de 5 ori mai mlti bani decat salariatul, stand acasa sau hai sa spunem ca doar as monitoriza din cand in cand sa vad ca isi face treaba.

QUOTE
Eu am mari dubii ca acel sistem propus de tine ar putea sa functioneze...

Uite, ai ocazia sa vezi un experiment in acest sens, la acest Link. Deocamdata in Romania nu sunt prea multi. Dar ar putea creste. smile.gif

QUOTE
Pur si simplu nu cred ca statul, investitorii, proprietarii etc sunt verigi inutile.

Intr-un sistem fara bani, ar fi inutile. Sunt utile doar in acest sistem bazat pe bani, comert, proprietati, etc. pentru ca fac sa functioneze sistemul. Este o relatie de interdependenta intre ele.

QUOTE
Nu stiu daca are rost sa intram sau nu intr-o dezbatere cu privire la desfiintarea sau nu a statului...

Pai depinde cum privesti statul. Din punctul meu de vedere, statul, fie el si democratic, nu este decat o forma evoluata de opresiune. S-a trecut in cateva mii de ani, de la opresiunea unui individ (care se identifica cu statul) la opresiunea unei entitati impersonale formata din mai multi indivizi cu interese convergente sau aflate intr-un echilibru stabil.

QUOTE
Cum ai calculat asta? Cum adica a ramas cam la fel ca in evul mediu?

Ma refeream la munca depusa. Trudim cam la fel de mult ca in evul mediu sau poate chiar mai mult, in ciuda faptului ca productivitatea muncii a crescut foarte mult. Productivitatea muncii nu s-a transformat in mai putina munca ci in consum mai mare de produse si servicii, unele utile, altele inutile.

QUOTE
Nu-ti doresti acum nimic mai mult decat ai. Stai numai sa ai un copil si dupa aia mai vorbim.

Un copil este un alt individ. Cu nevoile lui. Nu cred ca e corect sa asimilez nevoile lui cu ale mele. Intr-un sistem fara bani s-ar bucura de acelelasi beneficii ca si un adult. Adica ar avea acces la produse si servicii la discretie. Prin mijlocirea parintilor, evident. Dar e vorba de o alta persoana cu alte nevoi.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 26 Jul 2010, 05:13 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 05:16 PM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(actionmedia @ 26 Jul 2010, 05:11 PM) *
Oamenii nu sunt lacomi din nascare
Un copil este un alt individ. Cu nevoile lui. Nu cred ca e corect sa asimilez nevoile lui cu ale mele. Intr-un sistem fara bani s-ar bucura de acelelasi beneficii ca si un adult. Adica ar avea acces la produse si servicii la discretie. Prin mijlocirea parintilor, evident. Dar e vorba de o alta persoana cu alte nevoi.

coane nu te supara imi esti simpatic parol dar m-ai distrat cu asta sa imi ajunga o saptamana rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 26 Jul 2010, 05:19 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(turbo trabant @ 26 Jul 2010, 06:16 PM) *
coane nu te supara imi esti simpatic parol dar m-ai distrat cu asta sa imi ajunga o saptamana rofl.gif


Daca te-ai distrat, inseamna ca faci o confuzie crasa intre a fi lacom si a avea nevoi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 26 Jul 2010, 05:24 PM
Mesaj #223


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(actionmedia @ 26 Jul 2010, 05:19 PM) *
Daca te-ai distrat, inseamna ca faci o confuzie crasa intre a fi lacom si a avea nevoi.

nu fac nici o confuzie dar explica-i tu unui copil de 1 an diferenta intre a fi lacom si a avea nevoi. ca in sistemul tau, tac-su "traduce" din ganguritu' lu' ala micu' ca ar avea nevoie de o cinzeaca si sa il vada pe tac-su cum incearca sa faca copii cu lenutza de la 7.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 08:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman